REIZEN. INGEZONDEN. Ailveriennien. Sociëteit „Amicitia", Amersfoort. Holland pas op je Zakken Londen f 40— Parijs f 46 Berlijn f 55. België f 40.- Rijn f 37.50 Harz f 75. Noorwegen 140. Zwitserland f 50.— AllSTGRUAHSfll REISBUREAU „DE GLOBE", Lammson Bouwer Co. Wissel- en Effectenkantoor Scholl Engbcrts Schollen den Protestantenbond is uitgesteld tot Vrijdag 20 December e k. Tot voorganger bij de Nraëlieli- sclie gemeente (vacature Wol!) is benoemd de heer Jacques van Dam uit Utrecht. De nieuwgebouwde school aan den Leusderweg zal op 3 Januari a.s. des namiddags te 2 uur officieel worden geopend. Vrijdag a.s. zal de nieuwge bouwde vleugel van het St. Elisabeth's gasthuis in gebruik worden genomen. Dit zal op eenigzins plechtige wijze geschieden en daartoe zijn aan autori teiten en belangstellenden uitnood gingen gezonden om daarbij tegen woordig te zijn, en de nieuwe localiteiten te bezichtigen. De heer W. 11. van Haselen rijksveeaits alhier is benoemd tot lid van het Genootschap ter bevordering van Melkkunde. Ter benoeming tot onderwijzer aan de nieuwe openb. Lagere school aan den Leusderweg worden door Burgemeester en Wethouders voor gedragen de heeren A. van Eerden te Aalten, G. W. Zweers te Monster en G. G. 0. Weil te Gouda. De bioscoop »de Arend" geeft Vrijdagmiddag eene weldadigheids voorstelling waarvan de opbrengst ge heel ten bate komt der Kerstuitdeelmg door het Leger des Heils. Het was Maandagavond in Amicitia stampvol, toen dr. J. A. H. v. d. Brink, van Breda zou spreken over de pauselijke onfeilbaarheid. In 1870 door het Vaticaansche concilie tot een dogma geworden, werd het als geloofspunt vastgelegd, en aangeno men, dat al de vroegere pausen nooit hadden gefaald in den uitleg der kerkleer. Volgens de roomsche wets- uitleggers is de kerk hooger dan de Staat. Dit alles werd door spreker nader uiteengezet, en behandeld bij de oppositie tegen de'onfeilbaarvei klaring, vooral uitgaande van de Duitsche bisschoppen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heerCoriijn, die op dit gebied goed belezen bleek te zijn en verschillende punten poogde te weerleggen. Dr. v. d. Brink beantwoordde hem weer. Uitgezonderd eDkele interrupties had de vergadering een ordelijk verloop. Ze was belegd door deafdeelingUtrecht van de Vereeniging tot bevordering der Vrije Gedacnte met het doel bier propaganda te maken en als het kon een afdeeling te slichten. We kunnen mededeelen, dat dit in zoover geslaagd is, dat er reeds 8 personen zijn toe getreden. Secretaris is de heer P. Kort land, die aan belangstellenden gaarne alle gewenschte inlichtingen verstrekt. Onder voorzitterschap van den heer W. H. E. Vrijdag vergadeide Maandagavond Vreemdelingen ver keer# in «de Zwaan". Na opening weiden de notulen van 14 Augustus gelezen en goedgekeurd. Hierna bracht de heer Th, C V. ter Maat het jaar verslag uit, waaraan we ontleeneu, dat het ledental steeg van 118 tot 125 en dat het aantal begunstigers thans 80 bedraagt. Door de vereeni ging zijn banken geplaatst op de Wuylierslaan en werd een wandelpad aangelegd van den Berg naar de halte Vlasakkers. De bekende »Gids« word veel vei spreid Het verslag eindigt met den wensch, dat velen als lid mogen toetreden. Onder dankbetuiging werd dit goedgekeurd. Aan de orde rekening en verant woording van den Penningmeester. Ontvangen aan contributie f 402,50 Ontvangen aan Gemeente-subsidie f 100,Batig saldo f275,53. De heeren Blok en Groenhuizen werden benoemd tot nazien der rek. en verantwoording. Bestuursverkiezing. Herkozen de heeren Meursing, Van Ruyven en Versluys, en gekozen de heer Cattie in plaats van den heer M. W. F. J. de Jong, die bedankt had. De Voorzitter deelde mede de plan nen door V. V. gemaakt: Verharding van het voetpad langs den Dievenweg, herdruk van den Gids, uitgeven van een beknopte Gids in de drie moderne talen, een plattegrond van Amersfoort, het plaatsen van borden, waarop mooie punten der stad of dito wandelingen zijn aangegeven, vervanging van de verweerde bordjes met straatnamen door nieuwe, flinkere huisnummers. Bij de rondvraag vestigde de heer Eggink de aandacht op de Beukenlaan en de Beekstraat. Daar niemand iets meer te vragen of mede te doelen had, sloot de voor zitter de vergadering. Yoor Huis en Hof. Genezen vari Cornage. Het weekblad «Onze Paarden" bericht, dat het den beroemden EngeLchen vee arts J. Coleman gelukt is, cornage bij paarden te genezen. Dit geschiedt door eene operatie, waardoor do linkerzijde van het strottenhoofd geen beletsel meer levert voor het doorgaan van de noodige lucht. Er zijn reeds talrijke voorbeelden, dat hierdoor een geheele genezihg van cornage werd bereikt. Vastgeroeste schroeven en moeren maakt men weder los door op de verbindingsplaatsen terpentijn of nog beter zeiosinolie te brengen, die in korten tijd overal tusschen in trekt. Tikt men nu na eenigen tijd met een hamer voorzichtig tegen de moer of schroef, dan kunnen deze meestal ge makkelijk losgedraaid worden. Om roestvlekken ui teen ge w e e 1' I o o p weg te maken, smeert men eerst den loop van binnen met vaseline, waardoor de roest wordt opgelost. Nu wordt met fijn amaril de loop van de vlekken bevrijd, en als hij volkomen blank is, nog eens weer met vaseline ingesmeerd, om hem voor verder aan getast worden te vrijwaren. Wasonderzoek. Alles wordt tegenwoordig vervalscht, dus ook was, voor welk artikel hooge prijzen worden betaald. Vele methoden om echt en vervalscht was te onderschei den, bleken riiet betrouwbaar. Een eenvoudige en viij doeltreffende methode is, volgens de Ung. Biene, de proef op het smeltpunt. Zuiver bijenwas smelt bij G3.5 gr. Celsius, jonge bouw heefteen hooger oude bouw een lager smeltpuntdeze loopen ongeveer tot 3 gr. uiteen. Gebleekt was smelt bij 70 gr., plan ten was bij 84 gr. Evenals meh een brandende waskaars terstond van een stearinekaars kan on derscheiden, evenzoo kan men door indampen van een weinig was even- tueele vervalsching met Stearine of Cerine teistond herkennen aan den karakteristieken reuk. Och menscb, verhef u niet, Noem nooit iets min of klein! Men weet wel, wat men is, Niet, wat men ééns zal zijn Observator. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 4den December 1912 tot en met den lOden December 1912. GEVESTIGD. Jacoba Christina Tommei, van Brussel naar Arnhemscheweg 51'. Joban Hendrik v. Esveld, v. Leeuwarden naar Nieuweweg 5. Lainbertus Lunshof, van Rotterdam naar Wijersstraat 13. Klaas Nanning, van Zaandijk naar Wijersstiaat 13 Christina van Gelder, van Haarlem naar Bergstraat 36. Bruno Jongb. van Leusden naar Brouwersstraat. 13. Jacohje van Heil, van Nijkeik naar Bergstraat 11. Gjjsbertus Takken, van Utrecht naar Arnhemscheweg 90. Wilbelmina Fellerr, van 's-Gravenhage n. Joban van Oldenbarneveldlaan 28. Hendrina Christina Antonia Boerstal, van Didam naar Zand 7. Maria Susanna Erkelens, van Heem stede naar P. Bothstraat 12. Adriana Anthonia Johanna van Dier- men, van Assen naar Koestraat 5. Gijsje Vermeulen, van Gelsenkirchen naar Soesterweg 243. Gijsbertus Klarenbeek, van Barneveld naar Hoogeweg 69. Maiius Dirk Johan Gerritsen, v. Ham burg naar Soesterweg 11. Jannetje Renes, van Baarn naar Gr. Gasthuisl. 25. Hendrikus Hol. van Leusden naar Soesterweg 230. Lamberta Wilbelmina Kulsdom, echtg. van Meense, van Schiedam naar Soesterweg 137. VERTROKKEN. Hermanus Thies Martens, van Kamp straat 20 naar Onstwedde. Albertus van Winterswijk, van Korte- gracht 2 naar Zeist. Jacoba de Bree, van Kroontjesmolen 4 naar Hilversum. Maria Groenestein, van Bolleweg 4 naar Utrecht. Maria Christina Houtman, van Tuin straat naar Utiecht. Barteld Harm Meyer, van Nicasius- dwarsstraat 9 naar Nijmegen. Willem Hendrikus Broekhuizen, van Utrechtscheweg 125 naar Ambt- Doelichem. Sjoeitje de Viies, van Brouwerstraat 11 naar Giouw, gem. Idaarderadeel. John Teh Tjoen Tan, van Plantsoen 3 naar Delft. Johannes Josephus Antonius Maria van Daal, van Kampstraat 20 na&r Eindhoven. Macbiel Jacob Iloupst, van KI Nachte gaalstraat 1 naar Bunschoten. Alijda Korles, van Laaglandscheweg 4 naar Soest. Phillippine Alberta Korte, van Laag landscheweg 4 naar Soest. Ida Albertine Wesseling, van Wijers straat 6 naar Oost-indië. Alijda Apeldoorn, w. C Berkloo, van Liendertscheweg 3 naar Leusden Servaas Apeldoorn, van Liendertsche weg 3 naar Lensden. William Spencer Elce, van Johan van Oldenbarneveldlaan 5 naai Londen Antje Hannessen, van Utrechtscheweg 97 naar llilvoisum. Johannes Wilhelmus Vos, van Arnhem scheweg 152 naar Laren. Geertruida Boasson, wed. J. van Rood, van Asch v. Wijckstraat 1 naar 's-Gravenhage. Albertus van der Kraats, van Woe- slijgerweg 56 naar Muiden. Anna Theodora Maria Groenhuizen, van Langestraat 42 naar's-Giaven- hage. Pensioenen van de Officieren van de Nederl. Zee- en Landmacht. Mijnheer de Redacteur. Het antwoord van den Minister van Oorlog op Sint Nicolaasdag verzonden, op liet verzoekschrift aan H. M. de Koningin, van de gep. kapiteins J. J. F. Schmitz en W. M. H. Anten >om «de Koninklijke goedkeuring te willen "onthouden aan het Wetsontwerp op «de pensioenen van de officieren en «om maatregelen te willen doen tref- «fen, om het aan ruim duizend gep. «officieren aangedaan onrecht op bil- «lijke wijze te doen herstellen," luidt aldus «Dat het eerste gedeelte van het «verzoek niet voor inwilliging vatbaar «is, omdat de bekrachtiging bereids «had plaats gehad bij het ontvangen «van het request en dat het tweede «gedeelte tot zijn leedwezen niet in «gunstige overweging kan genomen «worden, om de redenen welke bereids «door hem, Minister, werden ontvouwd «in de Vergadering van de Eerste «Kamer der Staten-Generaal van 30 «October 1912." NA de houding van onze Volksver tegenwoordiging in Hare zitting van 9 Juli j.l. hebben wij geen anderen uitslag verwacht. De voortzetting van onze actie had dan ook geen ander doel, dan om aan het onrecht ons aangedaan de grootst mogelijke bekendheid te geven, in het stellig vertrouwen van herstel binnen een niet te ver verschiet. Bij ons streven bleven wij steeds indachtig, dat ons volk en dus ook zijn vertegen woordigers, in al zijn handelingen in zake voorzichtigheid en kalm over leg een treffende overeenkomst vertoont met de bewoners van een groot rijk in Oostelijk Azië. Bij de vele voorbeelden daartoe, kunnen wij immers thans weer wijzen op de proe ven o. a. met grjjs-groen uniformlaken etc., waarbij blijkt, dat men niet beoogt alles maar «blauw-blauw" te laten, maar de spreuk onzer vaderen nopens «voorzichtigheid" en «de porcelein- kast", in hoogste consequentie in toe passing te brengen. Intusschen aan de huidige pensioen regeling kleeft zoo lazen wij ergens vooralsnog 'n leelijk vlekje, dat als we eens beeldsprakig mogen wezen door al het water van de Haar lemmermeer, indien wij er nog over beschikken konden, niet weggespoeld kan worden. De Minister betuigt zie hier boven zijn «leedwezen" over den loop der dingen, dAt geeft om met 'n variant op den «burger" te spreken, den kameraden moed voor de toe komst, werkt troostend en stemt tot dankbetoon. Onze hope en vertrouwen zijn thans, dat door het Hoofd van den Staat of door de Tweede Kamer van de Staten-Generaal gebruik makende van het recht van initiatief, aan beiden door de Grondwet toegekend, eerlang voorstellen zullen gedaan worden over eenkomstig die, voor welke meerdere leden in de beide Kamers der Volks vertegenwoordigers hunne stemmen verhieven. Aldus zou het «vlekje" bovenbe doeld uitgewischt en het groote on recht aangedaan aan ruim duizend gep. officieren waarvan een groot gedeelte weerlooze oudjes zijn her steld kunnen worden, want tot zóólang is de nederlaag hen toegebracht eer voller, dan de overwinning thans op hen behaald. Aan de kameraden die ons tot dus ver in ons moeilijk werk daadwerkelijk steunden en wij vonden ze in alle rangen van officieren, onzen hartelijken dankwij hebben ons veel inspanning en niet onbelangrijke uitgaven ge troost. Intusschen het deficit nemen wij voor onze rekeningzij die daarvan natuurlijk onbewust oorzaak zijn, kunnen hun verzuim lichtelijk herstel len, door hun aandeel af te zonderen, voor een liefdadig doel ter plaatse hunner inwoning. Tot voor weinige dagen ontvingen wij nog hoopvolle en hartroerende dankbetuigingen van misdeelden ten gevolge den thans beruchten droef heids-datum 1 April 1911, ja zelfs van braven, die de acht kruisjes al achter den rug hebben. DAt vergoedt natuurlijk weer veel teleurstelling welke wij ondervonden, als «men" b. v. meende door hoogen rang of leeftijd doch overigens met 'n benijdenswaardige Vitaliteit! zich van medewerking in onze actie te moeten abstineeren, of iets dergelijks. Het waren gelukkig uit zonderingen. Met aandrang roepen wij nu onze gep. kameraden van den hoogste tot den laagste toe: «Steunt ons en elkan der verder in het goede werk de voortzetting der actie onder herhaling van onze vroeger geuite leuze: «Ende desespereert niet!" Met bij zonderen dank aan de Redactie, Hoogachtend. J. J. F. SCHMITZ. Gepensionneerd kapitein van de Infanterie. Den Haag, December 1912. Pro memoria. lo. Het antwoord van den Minister berust op Konink lijke machtiging, verleend bij kant- teekening van den Directeur van het Kabinet der Koningin van 6 Novem ber 1912, no. 29. 2o. Ons request werd den 4n No vember te voren aan H. M. afgezonden. 3o. 6 December antwoord van den Min. van Oorlog. ZATERDAG 21 DECEMBER, „KLEIN TOÜNEEL". - Motto ,/t Is anders". Leider: J. H. SPEENHOFF. Impressario.: B._ -GOSSCJELALK. of Be'Scbellins van Minister KoUanan. Politieke klucht meizangen dans, iu 1 bedrijf, door J. H. Speenhoff. DE BRUlffl zortEfl, Zedes^el in 1 bedrijf door j. H. Speenhoff, afgewisseld door nieuwe liedjes," door den Heer eü Mevrouw Speenhoff. LAMOEN, VlaamscNe KMtzanger. SOPHIE SMITH, Viaaiscle Liefljes-zaaieres. Optreden van den heer 1 .OUiA~i)AVIï)8 in de gevolgc'n van. de-dUf# tijd en en verder als Hoofdrol in „Hólland pas op je Zakken", regie geheele Voorstelling. PRIJZEN: le Rang ƒ1.25, (leden ƒ1— 2e rang ƒ0.50. Plaatsbespreking half één. AANVANG 8 UUR. In DECEMBER gaan onze Gezelschnpsreizen naar: 5 dagen. 5 dagen. 6 dagen. A dageD. 4 dagen. 10 dagen. 13 dagen. 6 dagen. Verder naar Tyrol, Pyreneeën Italië, Beleren, Rusland, Buda peet, Schotland, Zweden, etc, Alle reis- en verblijfkosten zijn In de reissoa begrepen. le rang Hotels. Programma kosteloos. N.Z. Voorburgwal 345. Amsterdam. Korfegraclit 22 belasten sich met aan- en verkoop van Effect en, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij'kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERA TB Haarkundige, Zoutsteeg le Etage, Amsterdam. Aan hen, dïe; na onderzoek tot behandeling ytprden aangenomen wordt herstel gegarandeerd. Het ifeuMis sum den Dag schreef onder meer: Een feit is 't flat onderscheidene hier wonende peïeonen van allerlei leeftijd getuigeriydoor hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. oplieteeV|e?[ean MM® (Mr. S- G. van Weldereü Baron Rengers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „"Wisselkantoor" Tel: Intertf. 176. Assurantiën Effecten. Credieten. Incasseering van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Binnen- en Buitenland. 'Verhuurt, loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3