BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Yoor Huis en Hof. terwijl het bevel over een bataljon zal worden opgedragen aan een majoor. Avp. Maatschappij tot Nutvan't Algemeen. De volgende dubbeltallen zijn op gemaakt voor de verkiezing van twee leden van het Hoofdbestuur der Maatschappij ter vervanging van Mej. Meta A. Hugenhollz, te Amster dam, en den heer J. van Loenen Martinet, te Bussum, die op 1 Juli a.s. moeten aftreden waaruit thans de Departementen eene keuze zullen doen, welke vóór 1 Februari a.s. ter kennis van het Hoofdbestuur wordt gebracht. In de vacature mej. Meta A. Hugen hollz: 1. de heer J. IJzerman, directeur van de Openbare Handels school te Amsterdam, oud-lid van het hoofdbestuur gedurende twee jaren; 2. Mr. W. L. Luyken Glas horst, sub-officier van Justitie te Amsterdam, bestuurslid «Pro Juven- tute". lid van het hoofdbostuur van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. In de vacature J. van Loenen Martinet: 1. mevr. M. D. A. van ReenenVoller, te Bergen bij Alk maar oud-voorzitster van het bestuur der Alkmaarsche huishoud- en indus trieschool, lid van het hoofdbestuur van den Volksbond; 2. mevr. C. Sanders—Huidekoper, te Amers foort, lid van het Bestuur van «Tessel- schade", enz. Een buitengewóón hevige storm heeft op den tweeden Kerstdag in Engeland gewoed en op de kusten en in het binnenland groote schade aangelicht. Te Plymouth woei het zoo hevig, dat de dakon van eenige huizen afvlogen en verschillende schepen op de kust werden geworpen. Te Southampton stond het water hooger dan sedert 50 jaren het geval was geweest. De golven sloegen over de spoorlijn, zoodat de wagens tot aan de assen door het water reden. Ook de electrische centrale liep onder water, hetgeen ten gevolge had, dat het tramverkeer een groot gedeelte van den dag was gestremd. Vele straten stonden blank, zoodat do mensrhen in bootjes naar hunne woningen moesten worden gebracht. Uit verschillende Engelsche havens komen berichten omtrent schepen, die gestrand zijn en van heldhaftige pogingen van bemanningen van reddingbooten om de gestrande schepen te hulp te komen. De storm heeft helaas ook weder eenige slachtoffers geëischt. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor maakt bekend, dat op Nieuwjaarsdag het kantoor zal zijn opengesteld als op werkdagen. Evenwel worden dan geene post pakketten aangenomen of postwissel- en quitantiezaken behandeld. Groote hoeveelheden te verzenden naamkaartjes en gedrukte Nieuwjaars- wenschen zijn bij voorkeur aan het loket af te geven. Op Nieuwjaarsdag zullen drie be stellingen plaats vinden te ongeveer 8'/», 2 en 71/» ure. Dr. W. H. Chr. van Esveld, thans leeraar aan het Gymnasium te Sneek, is benoemd tot conrector aan het Gymnasium te Leeuwarden. Het provinciaal kerkbestuur der Ned. Uervoimde kerk, bestaande uit de classes Amersfoort, Utrecht en Wijk-bij-Duurstede, is voor 1913 saamgesteld als volgt: preeses ds. K. A. de Groot, te Hou ten; secundus dr. H. E. G. van der Meene, te Overlangbroektertius ds. D. van Popta, te Bunnik; vice-prteses ds. P, Bongers,te Kame- rik; secundus dr. A. W. Bronsveld, te Utrecht; tertius ds. J. Quast, te Utrecht; secretaris ds. M. A. Adiiani, eme ritus te Utrecht; secundus ds. J. Quast, te Utrecht; leden ds. W. H. Stegenga, te Oud- Loosdrecht; ds. G. B. Fynvandraat, te Tienboventertius ds. G. Vellinga, te Oud-Loosdrecbtde heer C. L. Mense en de heer F. Labouchère, oud-oudetlingen te Zeist en te Doorn. Door de Politie werd Vrijdag ochtend een pat tij visch afgekeuid en vernietigd. Tot hoofdcommies ter secretarie is benoemd de heer A. R. Veenslra, secretaris der gemeente Schoonhoven. Bij de verkiezing van leden van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk (Lange Gracht) zijn herkozen tot ouder ling de heereu W. Ruitenberg en G. Veenendaal en gekozen in de vacature A. Eggink de heer H. van Hazelen en herkozen tot diaken de heeren II. J. Bast, D. v. Scboneveld en A. v. Ooik. In de Pekinglaan te Baarri is op den eersten Kerstavond een afschuwe- lijken moord gepleegd. De 35-jarigen slager Joseph Cosynse, die met zijn vrouw en een paar kinderen van familie bezoek huiswaarts keerde ontmoette een drietal boerenjongens uit Soest, die het zijne vrouw lastig maakten. Toen C. daarvoor partij trok werd hem door een der lummels een messteek in den hals toegebracht, die schier on- middelijk zijn dood ten gevolge had. Nog denzelfden nacht heeft de Baarn- sche politie het drietal deugnieten, do gebroeders G. en J. van den Brink en G. Strumpel in hunne woningen te Soest gearresteerd. De «Lokal Anzeigerot twijfelt, in de Kerstweek, aan de mogelijkheid van een toekomstigen wereldvrede. «Waarom bouwt men in Den Haag een Vredespaleis is het onderwerp van haar laatste enquête, waarop door vele mannen van naam op allerlei gehied, ook door Hollanders geant woord is. Prof. v. Vollenhoven, te Leiden, geeft een ernstig antwoord. Het feit, dat, sinds de groote vredes conferentie in Den Haag, drie groote oorlogen gewoed hebben, de Russisch- Japanscbe, de Italiaansch-Turksche en "die tusschen Turkije en den Balkan- bond, doet hem aan de verwezenlij king van den wereldvrede niet twij felen. »In het Vredespaleis wordt het feit gesymboliseerd, dat boven de vijftig afzonderlijke staten van de wereld iets gemeenschappelijks staat, door welks organisatie de oorlog ver nietigd zal kunnen worden.* Pi of. Treub vat de vraag minder ernstig op. Hij geeft zijn meening slechts als die van den «man van de straat« en kan de reden voor den bouw niet nauwkeuriger en korter uitdrukken dan met het woord dat ook zijn Berlijnschen collega's, den Berlfinschen «man van de straaU, niet onbekend zal zijn, het woord «Mumpitzv (onzin). Dr. H. T. Colenbrander meent, dat de vraag niet gesteld zou zijn, wanneer het gebouw, dat toch slechts tot scheidsgerechtshof zal n oeten dienen, een minder hoogdraveriden naam gekregen had. Men moet dus niet vragen: «Waarom bouwt men het paleis?*, maar «Waarom heet het gebouw VredespaleisEn het antwoord luidt dan kort: «Omdat de eerste pogingen tot het krijgen van een wereldorganisatie sterk onder invloed van de vredesidee gestaan hebben.Voorts zegt hij: «Ook een wereld, waaruit de oorlog niet geheel gebannen is, heeft bij de tegenwoor dige uitgebreidheid van het internatio nale verkeer behoefte aan een orgaan van internationale rechtspraak, en thans, nu een dergelijk orgaan, ten minste in kiem, bestaat, dient men het ook een passende woning te geven. Generaal Keim, de voorzitter «des Deutschen Wehrvereins«, antwoordt: «Men bouwt het paleis uit menschelijke verwaandheid, waardoor men meent in de oereeuwige wetten, volgens welke bet noodlot van volkeren en staten geleid wordt, met een paar zinswen dingen over »cultuur« en «bumaniteit« te kunnen ingrijpen Jerome K. Jerome, de beroemde Engelsche humoristzegt«Waarschijn lijk bouwt men het paleis uit dezelfde motieven, die geleid hebben tot het bouwen van kerken in iedere stad en in ieder dorp van Europa Verder: «Als in iedere hoofdstad een vredes- tempel gebouwd zou worden, zou dit deü oorlog wel niet verbannen, maar het zou toch de idee van den vrede meer doen eerbiedigen. Ten slotte halen wij aan wat de »Belgische« schrijver M. J. Brusse, de auteur van het veelgelezen «Boeljeti antwoordt: «Waarom men in Den Haag een vredespaleis bouwt? Opdat de dak- looze, arme vrede tenminste ergens een asyl vindt. Te Diuten kwam onlangs een vreemdeling, die opgaf directeur te zijn van een kleinen circus, bij den ambtenaar van den burger lijken stand vertellen, dat zijn zuster, wier man afwezig was, en die verblijf hield in een woonwagen, bevallen was. Toen hem was uitgelegd wat hij in dezen te doen had, klaagde hij zijnen nood over de groote armoede welke in dien woonwagen heerschte, daar zijn zwager al het geld had medegenomen. Hij vroeg een gulden ter leen tot den volgenden morgen. Deze werd bem gegeven. De man is niet meer terug gekomen. Eenige dagen daarna schijntdezelfde zuster opnieuw bevallen te zijn in een Limburgsch dorp, althans daar is ten raadhuize precies hetzelfde gedaan als te Druten! Een vreemde winter. Te Loosduinen staan de bloemkool- planten onder de ramen zooals anders in het voorjaar. Sla en spinazie staan al even mooi. In vele tuinen staan nog rozen te bloeien. De primula's staan in vollen bloei evenals goudsbloemen. De bloembollen zijn slechts weinig of in 't geheel niet gedekt en de groene punten komen boven den grond kijken. De groenten zijn zeer goedkoop. Boerenkool, die het vorige jaar 35 ets. en hooger gold, brengt nu de helft op. Mooie saladekroppen van 3 en 4 ets., in plaats van 7 en 8 ets., duiden ook aan dat er van alles genoeg is. Wel dus een eigenaardige winter. N. v. d. D. Is er iets voor de waarzegster? Dat de groenteboer, de appelen koopman, de scharesliep aan de deur komen om te vragen wat het vandaag zijn zal, of meviouw ook nog mooie bellefleurtjes blieft, of er ook nog scharen of messen te wetten zijn het zijn gebeurlijkheden des dage- lijkscben levens, met de moeite der vet melding wpard. Is er nog iets te krammen of te lijmen? Heeft mevrouw nog lorren of todden? 't zijn vragen van eeu soort negotie-of bandwerks- stand, welke al evenmin buiten de sleur van het kleine stadsleven gaan Wanneer daar echter op een nuchteren na-Kerstmis-ochtend een timide bel letje klinkt en de nog niet gansch uitgeslapen dienstmaagd bij het openen der deur de hierboven vermelde vraag verneemt, dan wrijft zij zich toch even de oogen, kijkt lichtelijk-ontsteld als iemand, die, zoo juist uit den droom ontwaakt, woorden in de ooien hoort klinken, waarvan de zin met een gewettigden twijfel in de nog wat trage gedachtengarig nasoost. En toch heeft menige huisvrouw, menig bellen-jaagstertje, menige dienstmaagd vanmorgen dit voor Den Haag wel unieke verzoek aan de deur moeten aanhooren. Wij twijfelen er aan of de origineele waarzegster profijt heelt gehad, nieuwe cliënteele heeft ver worven met haar nieuwe proeve van klanten werving't lijkt ons te onge woon, te absurd. NCt.J Behoud van Natuurschoon. In 't Zuiden van Bohemen, niet ver van den oorsprong van de Moldau, vindt ge den berg Kubany, een vari de toppen van het Bohemerwoud. Daar hgt een paar honderd meter beneden den top, een van de zeer weinige eeuwenoude ongerepte oerwouden van Europa. Het behoor t aan de vorstelijke familie van Schwarzenberg-Krummau, die zich altijd 't is bijna niet te gelooven trouw heeft gehouden aan de aloude bepaling, dat een stuk boscb, groot 3200 Joch (1800 H A.) daar voor altijd ongerept moet blijven. Nooit wordt er gekapt, geen pad is er ge baand. De boomen bereiken er hun eeuwenouden leeftijd, schieten op lot een hoogte van tiO .VI. ('t zijn in hoofd zaak eiken, fijrisparren en zilverspar ren), om eindelijk onder den last der jaren te bezwijken, en neer te ploffen in 't onderhout en op den mosbodem. Uit hun zaden verrijzen weer nieuwe boompjes en zoo is dat bosch uit zich zelf, zonder menscbelijken invloed, in stand gebleven en alleen in zooverre veranderd, als dat onvermijdelijk is, in verband met den plantengroei zelve en de gesteldheid van den bodem. Aldus schrijft Jac. P. Thijsse in de «Telegraaf* De Duitschers zijn met recht trotsch op dat Kubanyoerwoud, maar lang zamerhand begon zich toch ook bij hen het besef te vestigen, dat één bosch in een achterhoekje van Bohemen, toch nog lang niet voldoende is eri alweer gedurende het laatste tiental jaren heeft zich in Duitschland, Oosten rijk en Zwitserland, een krachtige be weging geopenbaard voor natuur bescherming, of, zooals het daar genoemd wordt «Naturdenkmalpflegea. Nog mooier dan in Engeland kwam het hier al ras tot samenwerking tusschen overheid en particulieren. De Piuisische regeering maakte er tot op zekere hoogte zelfs een voor werp van staatszorg van en benoemde een van de leiders der beweging, professor Conwentz, tot «Staatlichen Commissar für Naturdenkmalpflege in Preussen* Tal van vereenigingen, meest van localen aard, hielpen mede tot verwezenlijking der idealen, dap per gesteund door Rijk, provincie, of gemeente. Toen eenige jaren geleden de Duitsche Vogelbeschermingsver- eeniging op initiatief van Otto Leege, destijds onderwijzer op Juist, hel eilandje Memmert wilde inrichten als vogelasyl, kreeg zij 't heele terrein van bet Duitsche rijk in pacht voor de som van 1 Mark, terwijl het rijk nog 600 M. 's jaars bijpaste als bij drage in de bezoldiging van den vogelwachter. Op Borkum kwam een vogelasyl tot stand, terwijl succes sievelijk ook de eilandjes Jordsand, Norderoog, Trischen, Neuwerken het schiereilandje Ellenbogen op Sylt als broedplaatsen werden beschermd. Op nog grooter schaal wordt ge werkt door do Vereeniging «Natur- schutzparkt, die zich ten doel stelt zeer groote terreinen te reserveeren. Deze vereeniging is er in geslaagd een zeer groot deel van de Lüne- burger heide te verwerven en is ook bezig met een Alpenlandschap in Stiermarken, groot 15.000 H.A. De Pruisische regeering zelve reserveert het Borownowoud in Oost-Pruisen en het Pflage-venn bij Potsdam. Onder leiding van Conwentz is dat Venn wetenschappelijk onderzocht en daar is een heel mooi boek over verschenen. De stoere Zwitsers hebben ook de zaak goed aangepakt. Onder leiding van Henri Corrévon en de Sarasins, hebhen zij gevormd de Ligue Suisse pour la Protection de la Nature, die thans niet minder dan vijftienduizend leden telt. Voorloopig stelt zij zich ten doel: het stichten van een natuur park in de zjjdalen van het Beneden- Engadindal, op de hoogte van Zernez en Tarasp, tot een gezamenlijke grootte van 20 000 H.A. Men vindt in heel Zwitserland geen wilder en eenzamer streek. Gemzen zwerven er in troepen rondzelfs vertoont er zich nog wel een enkele beer. Een groot deel van het gebied ligt boven de woudgrens, zelfs boven de sneeuwgrens. De prachtige Alpen flora vertoont er zich in haar vollen lijkdom, vooral ook doordat daar allerlei gesteenten vertegenwoordigd zijn, van het oer-oude gneiss en graniet tot do jongeie kalkgesteenten toe. Het woud bestaat er grooter.deels uit den rnerkwaardigen Arve-den, die in andere deelen van Zwitserland lang zamerhand uitsterft; ook komt de beig-den er voorin allerlei verscheiden heden. Het program is reeds grootendeels uitgevoerd. De vereeniging heeft van de gemeente Zernez het geheele Val Auora voor den tijd van 99 jaren ge pacht tegen een jaarlykschen pacht som van 3600 francs en van de ge meente Schulz hel Val Minger voor 25 jaren tegen 5409 fiancs per jaar. Wanneer we hieibij nog in 't oog houden, dat ook elders in Zwitser land «Freiberge" bestaan, waar nooit gejaagd mag worden, en dat de meeste kantons wetten hebben uitgevaardigd ter bescherming van de flora, dan mogen we verwachten, dat de naneef ook nog zal kunnen genieten van de mooie Zwitsersche natuur, zooals Töplfer en Rambaud, Vou Tschudi, Ruskin en Turner ons die hebben geschilderd. Ook in Frankrijk zijn wettelijke bepalingen ter bescherming van «sites et monuments naturels de caractère esthétique*; het bosch van Fontaine- bleau is sedert 1861 al; natuurpark behandeld. In België hebben E. de Munck, Léon Frédéi icq, Leo Errera, en bovenal de roerige en talentvolle professor Jean Massart, gestreden voor natuur bescherming. Nadat afzonderlijke vereenigingen zich het lot hadden aangetrokken van het beroemde bosch van Soignies en van het hoogste stuk van de Haute Fagne, nabij de Baraque Michel, kwam in Maart 1912 een Algemeene Bond voor Natuurbe scherming lot stand. Massart heeft dit jaar het program uitgegeven, een rijk geïllustreerd boekwerk, van meer dan 300 pagina's, met een groote kaart van België, waarop in roode vlekjes alle terreinen zijn aangeduid, welke men hoopt te behouden. Het zijn er niet weinige en wij wenschen onzen wakkeren buren van harte succes. Kampioen. De wonderdokter De Haas. De kantonrechter te Leiden heeft den z.g.n. wonderdokter De Haas van villa «Habis Parkara'' aan den Haag- weg onder Zoeterwoude, veroordeeld tot 4 boeten elk van f 100 subs. 5 dagen hechtenis. Het O. M. had veer tien dagen geleden viermaal honderd gulden boete of viermaal vijf dagen hechtenis tegen hem geëischt, wegens het in vier gevallen onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. Mr. A. J. de Wilde, van den Haag, had den «doktor" verdedigd. Zjj, die veel moeten schrijven en daardoor aan schrijfkramp onderhevig zijn, moeten dikke penhouders ge bruiken en van verschillenden vorm. Men zal er dan weinig of geen last meer van hebben. Wil men kleeren of hoeden van witte zijde voor het geel worden be hoeden, dan wikkelt men ze in een witte, ongestreken lap, die door sterk blauwsel is gehaald Hierom wikkelt men nog een witte doek, waarna men de voorwerpen liefst in een lucht dichte kist of kast opbewaart. VOOR DE KEUKEN: Beschuitkoek met appelen. Men neemt 12 groote, zure appelen, schilt en snippert ze en smoort ze op zacht vuur, met twee groote lepels boter, gaar. Twaalf beschuiten worden fijngestampt en in melk geweekt, daar roert men vervolgens 4 eierdooiers doorheen, één ons gewasschen en even opgekookte krenten, 2 lepels suiker en een lepeltje fijne kaneel. Door dit deeg roert men nu het appelmoes, met 2 lepels rum, of cognac, en eindelijk het geklopte eiwit. Men doet het beslag in een met boter besmeerden vuurvasten of geëmailleerden schotel en bakt den koek in een matig warmen oven licht bruin. 't Bewaren van And ij vie. Lief hebbers van andijvie betreuren 't vaak, dat zij zoo spoedig dit gerecht moeten missen en probeeren op alle moge lijke wijzen om deze planten voor vorst te bewaren. Om hierin naar wensch te slagen, maakt men een kuil naar de hoeveel heid te bergen andijvie, legt de bossen naast elkander met den wortel naar beneden, dekt den kuil met planken en vervolgens met de uitgeworpen aarde De planten zullen lang goed blijven, zoo er slechts voor gezorgd is, dat het water niet van boven of van ter zijde kan toestroomen. Eetgroenton! Spinazie werkt rechtstreeks en voordeelig op de nie ren. Asperges reinigen het bloed. Selderij werkt gunstig op bet zenuwstelsel en bestrijdt de zenuwkoortsen. Tomaten zijn goed voor de lever. Rapen geven eetlust. Salade verfrischt. Look prik kelt den bloedsomloop en wekt de vorming van speeksel en maagsap op. Ajuin versterkt het spijsverteringska naal en alsem den bloedsomloop. Sui- kerij of cichorei zuivert het bloed. Rha- barber verdrijft de gal en bevordert den stoelgang. Geneeskrachtige planten. Sommige planten werken geneeskrach tig, behalve de reeds vermelde groen ten. Vlier verzacht de borst en ver drijft de brand. De jasmijn bestrijdt de maagkrampen. Een aftreksel van paardebloemwortels is een uitstekend middel tegen de koorts, die plaag van onze lage landen. Kaarsjeskruid ver zacht nier- en ingewandsptjn. Donder- bladeren verdrijven keelontsteking en waterkanker ontsteking van het land- vleescb. VOOB HET GEZIN. Ware Huismoeders. De beste vrouwen zijn noodzake lijkerwijze bet moeilijkst te kennen; voornamelijk herkent men ze aan het geluk hunner echtgenooten en aan de handelwijze hunner kinderen; de vreemde kan haar waarde slechts ver moedend voelen, slechts onduidelijk erkennen. Menigmaal schijnen ze buiten haar huis bijna hulpeloos. John Ruskin. De slagen van het lot, waaraan wij niets veranderen kunnen, laten zich gemakkelijk dragen, maar wee den mensch, die geheel door eigen schuld zijn levensgeluk verstoort. Waarom zijn leven bedorven met muizenissen. Het leven is er te kort voor; een dag, dien wij bederven, komt nooit weerom.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2