Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. verleenen van een subsidie aan de te vormen Commissie voor de totstand brenging eener Nederlandsche Af- deeling, voor te stellen, en besloot tevens, haren steun te verleenen door de benoeming van een regeerings- commissaris toe te zeggen. Het subsidie is alreeds door de Tweede Kamer bewilligd; aan de goedkenring der Eerste kamer behoeft niet te worden getwijfeld. Is deze goedkeuring verkregen, dan zal officieel tot de benoeming van een regeerings- commissaris waartoe de Heer Mr. Th. Stuart te Amsterdam is aangewezen en van een Nederland sche Tentoonstell.-Commissie, officieus reeds samengesteld, kunnen worden overgegaan. De Belgen, die hutine plannen zeer grootsch hebben opgezet, zoodat deze tentoonstelling, die eene oppervlakte van ongeveer 120 H.A. in beslag zal nemen, en die naast de eigenlijke tentoonstellingsgebouwen ook allerlei aantrekkelijkheden o.a. Oud- Vlaanderen zal brengen, wellicht haar Brusselsche voorgangster in beteekenis nog zal overtiefïen, bleken de medeweiking ook van Nedeiland op zeer boogen pi ijs te stellen. En om tol deze medewerking ook van hunne zijde allen mogelijken steun te verleenen, besloot het Belgische Tentoonstellingscomité ten behoeve van de Nederlandsche afdeeling op eigen kosten een afzonderlijk paviljoen te doen bouwen, dat ter beschikking van de te vormen Nederlandsche Commissie werd gesteld. Deze gewaardeerde tegemoetkoming van het Belgische Tentoonstellings comité vergemakkelijkte ten zeerste de taak van hen, die zich de voor bereiding van Nederland's deelneming ten duel stelden. Natuurlijk zal de Nederlandsche Commissie nu voor de inwendige inrichting van het paviljoen hebben zorg te dragen. Hiertoe werd de medewerking verkregen van den architect A. Ja cot die een plan van innchi mg ontwierp, dat den exposan ten de uitnemendste gelegenheid tot uitstalling hunner artikelen biedt. In het gebouw zijn vijf zalen ont wórpenTeen èerezaai, waar uitsluitend voorwerpen van kunst een plaats zullen kunnen vinden, een zaal voor een koloniale afdeeling, welker totstand koming verzekerd is, een zaal vooreen afdeeling kunstnijverheid, terwijl dan twee zalen voor verdere exposanten overblijven. De a.s. promotie. Bij de invoering der nieuwe oiga- nisatie, welke gepaard gaat met een gioote promotie, zoowel in officiers als ondeioflicieisrangen zal de be vordering van de hoogere onderoffi- cieisrangen sergeanten majoor en adjudant-onderofficier niet meer korpsgewijze, maar over het geheele wapen plaats hebben, evenals zulks bij de officieren geschiedt. (4vp.) Nog een vliegschool tc Ede. De vliegterreinen te Ede, van de Maatschappij voor de Luchtvaart, zijn naar het tN. v. d. D meldt overgenomen door den vlieger Honri Bakker, die ze zelf in gebruik zal nemen en er een school gaat vestigen. Een bergloods wordt reeds in orde gebracht. De heer Bakker maakte reeds eenige mooie vluchten op zijn terrein met bet door hemzelf en zijn mecbaniciën Rombout vervaardigde toestel. Hij is van plan dit jaar een toer door Nederland te maken, te beginnen met een vlucht van Enkhuizen naar Stavoren en zooveel mogelijk steden en dorpen aan te doen, als er maar gelegenheid is, vliegdemonstraties te geven. Vallya Lodowska en Andreas Pavley. Gedurende de korte rondreis die Vallya Lodowska en Andreas Pavley in Nederland konden maken, hebben zij van de zijde van pers en publiek bijzondere waardeering ondervonden. Op de groote plaatsen is zelfs meer dan emmaal opgetreden, hetwelk, gezien het nieuwe van hunne kunst, waar tegenover een nog zeer groot gedeelte van hel publiek dan ook nog vreemd stond, zeer zeker eene overwinning voor die kunst beteekend. De tournee kan niet worden verlengd, met hel oog op de verdere verbintenissen der jonge kunstenaars, eerst in België, daarna in Duitschland en Engeland. De laatste voorstelling zal gegeven worden op Viijilag 31 Januari a.s. en wel in den Schouwburg te Utrecht, alwaar het succes op Maandag 13 Januari zoo giooi is geweest, dat eene herhaling noodzakelijk blijkt. Vrouwenkiesrecht 1 Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht aan de candidaten voor de Tweede Kamer verzocht antwoord te willen geven op de na volgende vragen Is u voor directe invoering van kiesrecht en vei kiesbaarheid der vrouw bij de eerstvolgende grondwets herziening? Is u bereid tegen elke uitbreiding van manoenkiesrecht te stemmen, indien daarmede niet vrouwenkiesrecht in den een of andereu vorm gepaard gaat? Vad. In den loop van het jaar 1913 zal het 12'/i jaar geleden zijn, dat de Zangvereeniging iVetilonarr te Venlo werd opgericht. Zij heeft gemeend bij die gelegenheid een groot feest op muzikaal gebied te moeten organi- seeren. Een der voornaamste punten van het program zal zijn een Inter nationale Wedstiijd voor Solo- en Dubbelkwartelten ondei Eere-Voor- zilterschap van Mgr. Dr. Mr. W. H. Nolens,op 12Mei a.s. (2e Pinksterdag) Dc geheimzinnige diefstal te Zaandam. Thans lezen wij in het Algemeen Politieblad: Te Zaandam zijn uil de biandkast van de Artillerie-Inrichting ontvreemd 15 bankbiljetten van f 1000 en 1 van f300. De Commissaris van Politie te Zaan dam verzoekt onderzoek bij wisieling van bankbiljetten van f1000, waardoor mogelijk de dadeis opgespoord kunnen worden. In Gelderland is voor het eerst weer een geval van mond-en klauw zeer geconsiateerd en wel in Beesd. H. M. de Koningin op bezoek bij Z. K. II. Prius Hendrik I Omtrent de aankomst van H. M. Ie Koningin seint de bijzondere cor respondent van 't Rotlerd. Nieuwsblad uit llohenmai k Hue moeielijk vorstelijke personen in volstrekt incognito kunnen reizen, bleek gisteca-vónd bij de aankomst van de «Gravin van Buren te Frankfort am Main. Het publiek, gewoon Frank fort als punt varr internationaal ver keer to beschouwen, bleef ditmaal niet onbewogen voor de zij 't dan ook zoo weinig mogelijk opzien barende voorbereidselen Of het kwam door de schitterende verlichting der wachtkamer, voor de vorstelijke personen bestemd, of door de breede kostbare loopers, die van de ontvang kamer tot op de straat liepen, valt niet te zeggen, doch weldra stond aan den linkerzijvleugel van het hoofd station een zesdubbele haag van nieuwsgierigen, die met graagte eikaars gesprekken opvingen en aanvulden. Als een loopend vuurtje ging bet weldra door de tijen, dat de Koningin der Nederlanden zou komen. Toen legden het stalionspersoneel, politie beambten en beambten van den veiligheidsdienst hun voorgewende onwetendheid af, en aan het Frank- forter station was het weldra het Leidsche plein na de galavoorstelling in miniatuur. Behoorlijk werd het publiek op een afstand gehouden; slechts de zeer bevoorrechten mochten wat dichterbij komen. Inmiddels was de Prins, vergezeld van zijn adjudant, gearriveerd, en wandelde Z. K. H. het station lang zaam op, eerbiedig gegroet door de stationsautoriteiten en het publick. Z.K II. onderhield zich eenigen tijd met den stationschef, toen stoomde de tiein, prompt op tijd, te 7.48 binnen. Vlug stapte H. M. uit den trein; zij bleek door de lange reis zeer weinig vermoeid, althans zij zag er zeer opgewekt uit. De begroeting was allerhartelijkst. Eerbiedig bogen allen, en outblooten het hoofd voor de Vorstin, die daar ongedwongen, doch statig aan de zijde van Haar Gemaal het perron afschreed. Eerbiedig er was blijkbaar iets van meer dan oppervlakkigen eerbied in het gemoed der aanwezigen gevaren, toen zij Neerlands Komnginne zoo eenvoudig gekleed, een grijzen reis mantel met dito robe en met bont afgezet, een prijzen hoed met veeren, zagen onder den rechterarm epn zware tascli, gevuld met Staats papieren, om bestudeerd of geteekend te worden. Achter het Koninklijk Echtpaar schreed bij het gevolg,mr. Stoop, dn eet »an het Kabinet der Koningin, mede een zwaie lasch dragende. Zeer langen tijd werd in dé speciale wachtkamer vertoefd, na een goed kwartier zag de inmiddels grooter geworden menigte II. M, vergezeld van Z. K. H. en Haar hofdame plaats nemen in de Koninklijke auto De heeren van het gevolg gingen vooraf. Allen groetten eerbiedig, toen deauto's in vliegende vaart naar het hotel Königstein in den Taunus, in de buurt van Oberkuürzol, waar II. M. verblijf houdt, reed. nAjax.» Zondagavond gaf Ajax een uit voering in Amicitia, die zeer goed geslaagd mag heeten. De verschillende oefeningen, die met zorg gekozen waren, werden goed uitgevoerd en met belangstelling gevolgd door de vele aanwezigen; voor de jongens werd het wel wat laat, waarom we in overweging zouden goven voortaan een kleiner program samen te stellen, of wat vroeger te beginnen. Een jongen viel door eigen schuld en verstuikte zijn pols. De Tariefwet. Voor een goed bezette vergadering sprak de heer Vliegen Maandagavond in bet Valkje over: »De tariefwet een zegen of een vloek Hij toonde in den breede aan, dat de tariefwet als belastingwet was af te keuren, terwijl door de verhoogde invoer rechten aan de grenzen de prijzen van de levensmiddelen zeer zouden stijgen. Hij bewees dit o.a. door te zeggen Enschede en Gronau liggen kort bij elkaar, E. in Holland en Gr. in Duitschland en te vergelijken de prijzen der levensmiddelen in ge noemde plaatsen. In Gronau was alles veel duurder dan in Enschede. Hoe komt dit? Door de protectie, waardoor in Duitschland de waren hooger in prijs zijn. Dan is het niet waar, dat alleen de weeldear tikelsn ueiast worden. -Of men zou paardevleesch, klompen, spek en Engelsch leer hiertoe moeten rekenen. Hoe is de houding van de builenlandsche arbeiders tegenover protectie? Ze zijn er tegen. De Duitschers zoowel als de Engelschen. Dan is het ook niet waar, dat de loonen met de prijzen stijgen. De loonen hangen af van hel meer ol minder georganiseerd zijn. De metaal-industrie gaat zonder protectie de laatste jaren in ons land hard vooiuit: De bouw van Rijn- schepen heeft zich naar Nederland verplaatst. Onze binnerilandsche indu strie bloeit. Komt de tariefwet er door, dan worden klaargemaakte goederen met I20/o belast, alle levensmiddelen met 12 en vele huishoudelijke artikelen met 10%. Spieker kwam tot de conclusie, dat het noodzakelijk is, dat deze wet wordt verwoipen, omdat ze in elk opzicht belemmerend werkt. Niemand der aanwezigen voelde lust met den spreker te debalteeren, waarom de voorzitter na een kleine opwekking om wat te offeren de ver gadering sloot. Dr. J. J. Bleeker trad Maandag avond in de Rernonstrantsche kelk op voor de afd. Amersfoort van den Ned. Prot Bond met bet onderwerp: »Ons geloof in den Vader en de raad selen van smart en ellende Men zegt en niet zonder reden, aldus spie ker, dat onze hedendaagscbo dichters niet populair zijn. De Génostet trelt dit verwijt niet. Hij was een geloovige twijfelaar. Het leven plaatst ons dik wijls voor raadselen. Zij, die met gelooven, vinden alles natuuilijk, doch de geloovigen vragenWaarom toch? Dit alles werd door den spreker nader verklaard en uiteengezet. De strijd staalt de menschen en ver hoogt meteen de aantrekkelijkheid van het leven. Veel wordt er op aarde geleden en het ergst is, dat er zooveel vergeefs wordt geleden. Omdat God ondoorgrondelijk is, zal de mensch steeds in raadselen wandelen. V. P. N. De onderafdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N vergaderde Maandagavond in café Olte, onder voorzitting van den laatstgekozen voorzitter, den heer Sieperda. Nadat de notulrn door den secretaris, den heer Harterink, wareD gelezen en goedgekeurd kwam de begrooting aan de oidc, welke in ontvangst en uit gaaf werd vastgesteld op f 1140. Medegedeeld werd, dat de heer mr. de Beaufort alhier hel eere-voor- zitterschap had aanvaard. Punt van behandeling: Statuten wijziging. Behaltens enkele kleine verandering met algemeene stem men aangenomen. Ook het huishou delijk reglement werd met algemeene stemmen vastgesteld. Het reglement voor de handels zaak, die door de afdeeling wordt geëxploiteerd, zal door liet bestuur worden vastgesteld, Hierna wenschte de voorzitter over te gaan tot be-tuuisverkiezing, waar legen de heer Douma zich vei zette als niet op de agenda voorkomende De heer v. d. Knoop wilde eeist de Ko ninklijke goedkeuring afwachten. Het zittend bestuur zal nu aanblijven tot de volgende vergadering. De heeren Knottenbelt, Sieperda en Geertsema bedankten als bestuurslid. De heer v. d. Linden stelde voor het bestuur aan te vullen, wanneer statuten en reglement door de pro vinciale afdeeling zijn goedgekeurd. Hiertoe werd besloten. Van vrijzinnige zijde zal in bel district Amersfoort bij de ophanden Kamerverkiezing candidaat woiden gesteld de heei Mr. W. H. de Beaufort, die, naar het heet, deze candidatuur wil aanvaarden. Een centraal verkiezingscomité is gevormd onder bestuur der navolgende heeren A. J. Looxma baron van Weideren Rengers, voorzitter, mr. D. J. van Schaardenburg, secretaris, beiden te Amersfoort, 11. van der Knoop te Leusden, penningmeester, G van Bronkhorst te Baarn, M. Thissen te Zeist, (plaatsvervangende leden dr. S Heeg en F. H. von Liudern beiden te Zeist); Voor de Bilt en Doorn zijn nog geen bestuuisleden aangewezen: Voorts heeft zich een plaatselijk veikiezing=comité gevormd bestaande uit de heeten Fr. A. L. Kater, voor zitter, A. C. R. O. Leinweber le secr.-periningm. J. W. Krom 2e secr., L. S. Géiard van Sijsen. 11 van den Hoek, L. van Wijngaarden, mr. D. J. van Wijngaarden en H van der Knoop (Leusden). Volgens de Uirechtsche Ct. is het in omloop brengen der vierkante stuiverstukjes voor onbepaalden tijd uitgesteld. Tot reserveonderwijzer aan het Rijksopvoedingsgesticht alhier is be noemd de heer J. IJ. van Kerkhof te Baarn. De heer H. B. de Beaufort, Rijkspluimveeteeltconsulent zal zich metterwoon hier ter stede vestigen. De besturen der kiesvereenigin- gen Gemeentebelang, Amersfoorlsch Belang en dal der afdeeling van den Vrijzinnig Democratischen Bond zullen dezer dagen bijeenkomen ter bespre king van den politieken toestand. De le Luitenants II. J. A. (lago- doorn van de Grenadiers en Jagers en G. J. Siebergh van liet Nederlandsch Indisch leger, leerlingen der Hoogere Krijgsschool, zullen van 2 Mei tot 30 September bij het le regiment Huzaren alhier worden gedetacheerd. De heer K. Teeling, godsdienst onderwijzer alhier, staat op de voor dracht voor binnenvader in het Diaco niehuis der Nederlandsche tletvoimde Gemeente te Utrecht. De heer A. R. Veenstra, benoemd hoofdcommies ter Secretarie alhier, is door den Bonrl van Gemeenteambte naren aangewezen als leeraar aan den cursus voor opleiding in de Gemeente administratie te Utrecht. In eene algemeene vergadering op Vrijdag 31 Januari as. van het Departement Amersfoort der Maat schappij tot Nvt van 't Algemeen zal de commissie van onderzoek en stem ming over de overdracht van de Volks bibliotheek aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier verslag uitbren gen. Voorts verkiezing van twee leden van het Hoofdbestuur. Candidaten: le vacature de heer J. IJzerman en Mr. W. L. Luyken Glashorsl. 2e vacature mevrouw M. D. A. van Re^nen-Volter en mevrouw C. Sanders-Iluidekoper en benoeming van een afgevaardigde en een plaatsvervanger naar de Al gemeene Vergadering te Amsterdam in 1913. -- Het tweede elftal van Quick sloeg j I. Zondag Voorwaarts te Utrecht met 41. In een vriendschappelijken wed strijd op bet terrein aan de Koniriginne- laan kreeg 't Vijfde met 14 klop van H. V. C. Het derde elftal van H. V. C. was niet zoo gelukkig, het werd door Hilversum II op het terrein achter «Rustoord" met 6—2 geslagen. Onder voorzitting van den Burge meester vergaderde gisteravond de Gemeenteraad. Afwezig wegens ziekte de heer Joiissen. De notulen van de vor igo vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen: Missive van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 23 December 1912, 3e afd. no. 505/3702, houdende bericht van goedkeuring der bogrooting van inkomsten en uitgaven der Ge meente voor het dienstjaar 1913. Besluit van Gedeputeeide Stalen van LRrecht van 23 December 1912, 3e afd. no. 5222/3690 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 19 November 1912 tol het aangaan eener tijdelijke geldleening van ten hoogste f175 000. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 23 December 1912, 3e afd. no. 5224/3693 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 3 October 1912, no. 411 tot wijziging van de Gemeente begrooting dienst 1912. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 30 December 1912, 3e afd. no. 5429/3754 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 21 December 1912 strekkende tot verlenging van den termijn van aflossing van tijdelijke geldleeningen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d d 30 December 1912, 3e afd. no 5476/3748 tol goedkeuring van het 4e en 5e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting en hot 2e aanvul lingskohier der Straalbelasting. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d 6 Januari 1913, 3e afd. no. 5430/60 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 21 December 1912, no. 12 strekkende tot wijziging der Gemeentebegrooting, dienst 1912. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d d. 6 Januari 1913, 3e afd. no. 5506/57 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 21 December 1912, no 505, stiekkende tot aankoop van perceelen achter de St. Jorisstraat en tot wijziging der Gemeentebegrooting, dienst 1912. Besluit van Ged. St. van Utrecht d.d. 6 Januari 1913, 3e afd. no. 5428/02 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 21 Dec. 1912, no. 518, strekkende tot het aangaan eener tijdelijke geld leening en tot wijziging der gemeente begrooting, dienst 1912. Besluit van Ged. St. van Utiecht d.d. 13 Januari 1913, 3e afd. no. 3976/120 tot vaststelling van de rekening van de inkomsten en uit gaven der gemeente over het dienst jaar 1912. Besluit van Ged. St. van Utrecht d.d. 20 Jan. 1913. le afd. no. 5678/210 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 21 Dec. 1912, no 509, strekkende tot verlenging van den termijn van ontruiming van eenige onbewoon baar verklaarde perceelen ïri de Wol kerstraat. Besluit van Ged. St. van Utrecht van 6 Januari 1913 3e afd. no 5405/58 tot verdaging hunner beslissing op het raadsbesluit van 21 Dec. waarbij Burgemeester en Wethouders ge machtigd worden tot onderhandsche verhuring van landerijen en woningen onder Leusden. Besluit van Ged. St. van Utrecht van 6 Jan. 1913, 3e afd. no. 5566/57 tot verdaging hunner beslissing op het raadsbesluit van 31 Dec. 1912, waarbij Burgemeester en Wethouders gemachtigd worden tot onderhandsche verhuring van perceelen achter de St. Jorisstraat'. Missieve van Burgemeester en Wet houders van Amersfoort d.d. 30 December 1912, afd. I. no. 1399, houdende bericht, dat tot hoofd-com- mies ter secretarie is benoemd A. R. Veenstra, secretaris der gemeente Schoonhoven, onder toekenning van het maximum van de aan dien rang vei bonden jaarwedde. Missieve van P. H. van Haselen houdende bericht, dat hij de benoe ming lot lid der aanslagcommissie voor de Inkomstenbelasting aanneemt. Missive van A. van Eerden hou dende bericht dat hij de benoeming tot onderwijzer aan de O. L. School B aanneemt. Missive van mej. J. C. R. Klaassen houdende bericht, dat zij de benoe ming tot onderwijzeres aan de O. L, School A aanneemt. Dankbetuiging van de typografische studieclub «Amersfoort® voor den verleenden steun. Missive van C. M. Cremer houdende bericht dat hij de benoeming tot lid

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2