'IBUS Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. „DE DIAMANT=PASTA" één mm vip scherp. Advertentiën. GRATIS en FRANCO Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor ft Schalt Engberls Schollen Mej. C.T. Wapinp der Commissie van Toezicht op het De heer Vels-Heyn brengt hier Middelbaar Onderwijs aanneemt. hulde aan den kundigen archivaris, Dankbetuiging van de Afdeeling doch zag ook gaarne de kerkvoogder Amersfoort van het Centraal Genoot schap voor kiriderlierstellings en Vacantia- kolonies voor het verleent subsid e. Dankbetuiging var. P. F M. Visser, teekenaai-opzichter en R. W. Hepre klerk bij publieke werken voor de verheoging hunner salarissen. Dankbetuiging van J de Groot, gemrente-deurwaarder voor de rege- ling zijner jaarwedde en voor de in het vooruitzicht gestelde gratificatie. Adres van de Commissie voor Kin der voeding, houdende vei zoek om subsidie, (aan B. en W. om advies) Adres van het Comité tot oprichting eener arbeidsbeurs in deze gemeente houdende vei zoek te willen overwegen of er middelen kunnen gevonden worden om te Amersfoort een ge meentelijke arbeidsbeurs op te richten, brochure voor. in de gelegenheid gesteld hun stand punt uiteen te zeilen en verzocht uitstel tot nadere moliveering. Aan genomen. 20. Voorstel van Burgemeester er Wethouders tot aankoop van terrein aan den Uirechtschen straatweg. Dit voorstel gaf lot veel discussie aanleiding en nam bijna den geheelen langen avond in beslag. De heer Van Achteibergh had zich al bijzonder veel moeite getroost en zijn rneer.ing op schiift gesteld en aan de overige raadsleden toegezonden benevens een kaarl van het terrein Hij vermocht evenwel niet de andere heeren te ovettuigen: hij was tegen aankoop. De heer v. d. Wal was sterk voor stander en las een stuk uit zij (aan B, en W. om advies). Allen voor kennisgeving aange nomen. Bij de missive houdende bericht, dat tot hoold-commies ter secretarie is benoemd A. R. Veenstra onder Do heer Oosterveen ging met den heer Van Achterbergh samen, al was het dan niet op dezelfde gronden De heer Van Achterbergh beant woordde de sprekers in den breede en werd op zijn beurt bestreden toekenning van het maximum van de voornamelijk en met veel scherp aan dien rang verbonden jaarwedde, zinnigheid door den voorzitter. Bi maakte de heer Leinvveber de op merking, dat dit in de oproeping had kunnen vermeld zijn. Het minimum Salaris is f 1600. en het maximum salaris f2000. Even acht uur kwam de agenda aan de orde. 1. Voordracht van Burgemeester en Wethouders ter benoemiDg van 2 leden en hunne plaatsvervangers van het scheidsgerecht. De voordiacht bestond uit de heeren j. Bolk, C. M. Cremer, A. Herschel Bz., H. Noorman, F. j. van Grasstek, G. Bersma, T. van Daal en E. J. Ruitenberg. De heeren Koningen Briëtfungeerden als stembureau. Benoemd de heeren J. Bolk en C. M. Cremer en tot hun plaats vervangers de heeren A. Herschel Bz en H. Noorman. 2. Voordracht van de vaste ge meente-werklieden ter benoeming van 2 leden en hunne plaatsvervangers van het scheidsgerecht. De voordracht bestond uit de heer en stemming werd het voorstel van B. en W. met 12 tegen 5 aangenomen (De heer Hagedoorn had reeds de vergadering verlaten.) Het overige der agenda werd zonder discussie aangenomen. Bouw- en woningtoezicht 1 De Nieuwe Cl. vernam het opwek kende verhaal van een bekend bankier te 's Gravenhage, die voor zijn firma een nieuw en kostbaar gebouw wilde laten zetten in een der hoofdstraten maar dit voornemen heeft opgegeven om de eischen, die bem vanwege., het bouw- en woningtoezicht werden gesteld. Hij is door de bouwpolitie letter lijk van het bouwen afgeschrikt. En blijft nu in zijn oude huis. Zoo zullen wij zegt het blad een fraai gebouw in een onzer hoofd straten missen de bouwbedrijven zien J. Hofland, G. van Wijland, J Overeem, zich een mooie opdracht voorbijgaan J.Ch. Hagelen, M. Kraaijenhof, G.Stam, en een flinke hoeveelheid werk, voor G. Noordewier en A. van Eek. vele handen, gedurende maanden, Benoemd de heeren j Hofland en blijft achterwege. G. van Wijland. Alles in het belang van de gemeente Tot plaatsvervangers de heeren G. en tot meerdere glorie van de amb Stam en J. Overeem. I trnarij, die immers niet kan en mag 3. Voordi acht ter benoeming van I dulden, dat in een gebouw, klein of groot, paleis of hut, kantoor of kelder één ruitje 5 c.M. minder zou meten dan in de voorschriften beschreven staat of een stutbalk het wagen zou te stutten zonder vergunning. Administratief is deze verijdeling volkomen in den haak. Daar kan men zeker van zijn. Er ontbreekt niets aan, behalvede uitvoering van een lid van het Bestuur van het Burger Weeshuis. De voordracht bestond uit de heeren M van Heloina, J. W. C. Bloem en dr. F. A. F. Groneinan. Benoemd de heer M. van ileloma. Punt 4, 5 en 6, behelzende ontslag en verlof wegens ziekte van onder wijzeressen werden z. h. s. aangeno men, evenals de twee volgende punten. I het gebouw! Bij punt 9. Voorstel van Burge meester en Wethouders tot onder- Een leeuw in een schouwburgzaal, handsche verhuring van een woonhuis Gedurende de voorstelling vaneen aan de Kamperbinnenpoort, maakte de zeer realistisch drama, «Dévorée» heer Kioes er een voorstel van, dat (Verslonden) getiteld, in bet Théatre verhuurd zou worden telkens voor 1 de Belleville, te Paijs, ontsnapte Za- jaar, met recht van 3 maanden op- terdagavond een smedespelendea leeuw zegging door de Gemeente. Aange- uit zijn kooi B(j de wilde vlucht van nomen. de toeschouwers naar de uitgangen, Het verlof van de onderwijzeres in werden er vijf licht gewond handwerken mej. Verwev weid met In het laatste bedrijf van het stuk 4 maanden verlengd, komt daarna wordt een leeuw in een kooi op het voor haar rekening. tooneel gebracht. Op dien Zaterdag- De heer Van Achterbergh vond de avond echter was de deur van de kooi salarieering der politie niet voldoende door een noodlottfg verzuim niet goed en stelde voor, dat de salarissen met gesloten. Het wilde dh r liep ongehin- 1 Jan. 1914 met f50 zouden worden derd zijn kooi uiten wandelde langzaam verhoogd. het tooneel, over tot bij de voetlichten. De heer v. d. Wal wilde de twee Het publiek bolde naar de uitgan drie jaarlijksche verhoogingen van den gen en uitte zulke snerpende angst- Hoofdagent veranderen in 4 drie kreten, dat de ontstelde leeuw, ver- jaarlijksche en dat van den agent le schrikt door het lawaai, over het klasse van 2 drie jaarlijksche in drie voetlicht in een zijloge sprong, waar 3-jaarlijksche, ook met het oog op het zijn bewaker bem opving en zonder pensioen. verdere ongelukken weer in zijn kooi De heer Leinweber vond het wen- schelijk goede elementen te hebben, maar ook te behouden en steunde daarom het voorstel van Achterbergh. Na eenige discussie trokken de heeren hun voorstellen in. terugbracht. De verliefde koopman in rozgnen! Eenigen tijd geleden vervoegde zich bij een vrouw te Arnhem, die een winkeltje hield, een persoon, die zich Bij punt 15. Vooistel van Bnrge- I voorstelde als een reiziger. De reiziger meester en Wethouders tot het ver- wist na lang aanhouden, aan het leenen van pensioen en gratificatie vrouwtje twee kistjes rozijnen te aan den agent 3e kl. H. v. d. Kolk, verkoopen; over het bedrag zou zijn stelde de heer Leinweber voor de firma later disponeeren. De reiziger gratificatie te verhoogen, doch trok wist zich bij het vrouwtje in te dringen, zijn voorstel na eenige opmei kingen at en dronk bij haar meermalen ach- weer in. tereen en maakte haar zelfs een 17. Prae-advies van Burgemeester weinig het hof! en Wethouders betreffende een adres Het vrouwtje zei daarop tegen den van Kerkvoogden der Ned. Herv. reiziger, dat zij van zoo iets niet Gemeente. 1 gediend was, waarop bij zjjn blikken op de dochter richtte die hem evenwel totaal ongenegen was. Een vriendin der dochter, die than in aanmerking kwam, gaf hem een klap op zjjn gozicht, waarop mijnheel' afdroop en niet terug kwam. De winkelierster had gedacht, da zij haar rozijnen duur genoeg ha voor al het elen en drinken, dat zij den reiziger had verschaft, doch hoe vreemd keek zij op, toen zijn firma dezer dagen den wissel deed piesen teeren Zij weigerde le betalen, doch de rozijnenkoopman maakte er een recht zaak van en het vrouwtje moest, met de rozijnen, ook nog de gerechtskosten betalen. De houding bij het slapen. Vele geneesheeien beweren, dat men zich moet gewennen op de rech terzijde te slapen, voornamelijk al men gesoupeerd heeft. Het voedsel heeft zijn uitgang uit de maag aan de rechterzijde, en om die reden wordt deze houding gunstig voor de spijs vertering geacht. Dit is van gewicht want alle functie» moeten een zekere mate van rust hebben, en daar zijn de uren van den slaap het geschiktst voor Andere autoriteiten zeggen, dat men altijd op den rug moet liggen: maar daar is veel tegen. De zwaarste van de maag en haar inhoud rust dan op de luggegraat, hetgeen dikwijls de zenuwen aandoet. Sommige ernstige gevallen van slapeloosheid zijn genezen door de gewoonte van voorover op bet aan gezicht te slapen. Als men dit zon der hoofdkussen doet, ligt men zeer gemakkelijk. Tegen neusbloedingen raadt aMoleschoit» het volgende aan 1. Gaat rustig zitten, houdt het het hoofd niet voorover, waardoor de hals op kraag of boordje drukken kan, maar ook niet steik achterover houdt het hoofd recht, eerder iets naar achteren dan naar voren. 2. Haal diep adem en adem door den mond uit. 3. Druk aan de bloedende zijde d<m neuswand tegen het tusschen schot aan (wat men gewoonlijk dicht drukken noemt). In den regel zal hierdoor spoedig de neusbloeding tot staan komen. Is dat niet het geval men blijve rus tig in deze houding gedurende 10 a 15 minuten zonder telkens te pro beeren of de bloeding reeds slaat dan kan men nog 4°koude aan wenden op (niet in) den neus of op eenig ander lichaamsdeel. Het beken de middel; een koude sleutel in den nek berust op de gedachte dat door koude, vernauwing der bloedvaten ontstaat; evenzoo pijn, waarom men ook 5° een vinger aan de bloedende neuszijde met een draad sterk om snoeren kan. 6°. Het in de hoogte houden van den arm der zelfde zijde wordt aanbevolen omdat bet uit den arm stroomende bloed dan tevens bloed uit den schedel mede zou zuigen. De eerste drie genoemde middelen bij elkaar toegepast zijn in de over groots meerderheid der gevallen vol doende. Waar dit op den duur niet het geval blijkt te zijn, kan men de onder 4, 5 en 6 genoemde middeltjes obeeren. Zoo noodig vrage men hulp bij een geneesheer; hem staan nog andere middelen ten dienste, die hij in geval van nood kan toepassen. Gezondbeidsweuken 1. Hebt gij uw kinderen lief, houdt hen dan, tot minstens hun 10e jaar, af van 't rooken en pruimen van tabak. 2. Onzindelijkheid en gezondheid staan tegenover elkaar. Reinigt daar om dikwijls uwe kleederen doch vooral w geheele lichaam. 3. Zorgt steeds voor zuiver water en geelt acht op de melk. Koken van beide is aan te bevelen. 4. Onreinheid is de handlangster der besmetting. 5. Zorgt in uw huis steeds voor frissche lucht. 6. Geeft uw kinderen geen sterken drank of likeur, noch daarin bevoch tigde suiker. 7. Spuwt niet op den grond dit kan voor anderen nadeelig zijn, en- onzindelijk. 8. Wacht u voor kwakzalvers mid delen! Geeft daaraan geen cent uit! 9. Stof is gevaarlijk voor de lon gen. 10. Lucht en zonlicht zijn levens behoeften. Observator. H.H. Kappers, Barbiers en zich zelf scherenden behoeven niet meer hunne scheermessen uren lang op een oliesteen aan te j zetten. Met de nieuwste uitvinding maakt één ieder z\jn scheermes in Verkrijgbaar per doos met I gebruiksaanwijzing franco na toezending van 50 ct. per post wissel of postzegels bij de j Maa'g. aDE DIAMANT-PASTA" Amstelveld No. HAMSTERDAM. Wcderverkoopcrs Rabat. Opgave van do Vereeniging HANDEL en MJVERIIEID' van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaiuit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vei melding van woonplaats, van den 15. Januari 1913 lot en met den 21. Januaii 1913. VERTROKKEN. Bartus Pieter van Ouwei kei k, van Weversingel 22 n Putten. Metje van Koot, van K. Bergstraat 4 n. Bussum. Willempje Lubbersen, van Arnhem scheweg 41 n Hoogland Jan Johannes Sleeking, van Wever singel 39 n. Leusden. Janna Louisa Jochems, van Soostervveg 169' n. Utrecht. Aloisius Wilhelmus Lebuinus Voort man, van St. Andnesstraat 15 n Maastricht. Arie van Essen, van Soesterwog 309 n. Haarlemmermeer. Jacobus Krol, van P. Pijpersstraat 17 n. Amsterdam. Johanna Arnoldina Immink, wed. Johs v. Wijngaarden, P. Pijpersstraat'17 n. Amsterdam. Cornelis Louwerse, van Langegracht 6 n. Serooskerke. Antonia Meyer, (woonwagen), n. Hans- weert, gem. Kruiningen. Maria Johanna Jacoba Marin, van v. Oldenbarneveldlaan 30 naar 's-Gravenhage. Willem Rjjnders, van Weltevreden 7 n. Utrecht Teunis van Roekei, van Soestei weg 302' n. Weespercarspel. Leonarda Jacoba van Eykelenburg, v. Oude Dievenweg 19 n. Enschedé. Evert van Breukelen, van Koningstraat 139 n. Stoutenburg. Barta van Hoeyen, van Arnhemscheweg 36 n. Baain. Johannes Poslma, van Bloklandstraat 4. n. Nunspeet, gem. Ermelo. Heintje van Wikselaar, wed. A. Smink, van Krankeledenstraat 20 n. Hof van Delft. Henrietta Hycinthe de Korne, van v. Asch v. Wijckstraat 1 naar s-Gravenhage. GEVESTIGD. Zeist n. Geertje Davelaar, van Wilhelminaslraat 5. Lamberlus Antonius Kaspers, van Leusden n. Bisschop weg 17. Elisabeth Snijders, van Veenendaal n. Kleine Nachtegaalsteeg 36. Hermanus Antonius Johannes Hermsen, an Arnhem n. Langestraat 20. Mathilde Bolder, van Emmerik n. Langestraat 20. Antonius Wilhelmus Helmerhorst, van Tiel n. Krommestraat 19. Christiaan Guillaume Haentjes, van Rotterdam n. Nicasiusdwarsstr. 27. Gerarda Alijda Wilhelraina Steenbeek, van Utrecht n. Havik 2. Adrianus Martinus den Heyer, van Groningen n. Langestraat 94. Dirk Cornelis Bakkenes, van Hoeve laken n. Schimmelpenninckkade 11. Johanna Hendrika de Goede, van Amsterdam n. Utrechtschepoort- wal 13. Willem Krijkamp, van Nijkerk n. P. Pijpersstraai 17. Gerrit Visser, van Barneveld naar Arnhemscheweg 139. Cornells Gerardus Engelfriet, van Rotterdam n. Langestraat 91. Hermanna Everdina Hoogeveen, van Nijkerk n. Berkenweg 6. Agnes Maria Kruysse, van Arnhem n Langestraat 40. Alida Eveidina van Schaik, van Utrecht n. L. Vrouwekerkhof 4 De nieuwate stalen van JAPONSTOFFEN.COSTUUMSTOF- I FEN, AFGEPASTE BLOUSES EN ROBES, FANTASIE-KATOENEN, alsook een zeer gruoto sortccring Courante Manufacturen en Con- foctie, worcfen voot' voortdurend i gebruik grafiVrfi franco uitslui tend aan wederverkoopers en wederverkoopsters verzonden. Op deze collectie kan men elke maat aangesneden resp elk quan- turn tegen Engros-prijzen ver krijgen van een Engros-FIrma (geen Wlnkol), Uitvoerige bri'ëvcn franco, met I opgave van beroep onder motto I „Stalen No. 6" Alg. Adv Bur. D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76/80, Amsterdam. (Mr. S. G. Tan Welderen Baron Reogers) KOETEGRACHT 11. Telegramadres „"Wisselkantoor" Tel: In tere. 176. Assurantiën Effecten. Credieten. Incasseering van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Blnnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. ALMELO. ZUIVER WOLLEN OWDEftKLEEaiNG. /faqrikaat wjahscx) Verkrijgbaar bij de witte winkel AMERSFOORT. Zfi, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of or.tydig uit/allen van 't haar, wen den zich in vertrouwen tot J. CE RATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Gelieve vooral op te letten

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3