Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ten Februari, trouwdag van H. M. en Z K. H., met den Prins door' te brengen. Telcfoneercn met Frankrijk. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 5 Februari 1913tusschen Nederland en Frankrijk telefoonge sprekken zullen kunnen worden ge voerd. De prijs van een in Nederland aangevraagd gesprek bedraagt per 3 minuien f250 in het verkeer met plaatsen, gelegen in de 1ste zone en 13.50 in het verkeer met plaatsen gelegen in de 2e zone. Dringende gesprekken zijn in het Nederlandscb-Fransche telefoonver keer niet toegelaten. De betrokken Nederlandsche tele foon-kantoren zijn voor het Neder- landsch-Fransche telefoonvei keer ge opend op dezelfde uren, waarop zij voor het interlocaal telefoonvei keer zijn opengesteld Evenwel zij hieibij vermeld dat de telefoonkantoren in Frankrijk op 1 Januari, 14 Juli, Maria Hemelvaartsdag, AIlei heiligendag en den tweeden Kerstdag steeds- als op Zondagen zijn opengesteld. Inlichtingen omtrent de Nederland sche plaatsen eenerzijdsen de Franscha plaatsen anderzijds, waartusschen telefoongesprekken kunnen worden gevoerd, alsmede omtrent de verkeers- en tariefsbepalingen zijn aan alle Nederlandsche telefoonkantoren te bekomen. De eerste zone bestaat uit de departe menten: Aisne, Allier, Ardennes, Aube, Calvados, Cher, Ccite-d'Or, Creuse, Doubs, Euie, Eure- et Loir, Ille-ei-Vilaine, Indre, Indre-et-Loire, Jura, Loir—t-Cher, Loiret, Maine-et-Loire, Manche, Marne, Haute-Marne, Mayenne, Meurthe-et-Musette, Meute, Niêvre, Nord, Oise, Or< e, Pas-de-Calais, ltaute-Saöne et Territoire de Belfort, Saüne-et-Loire, Sarthe, Seine, Seine- et-Marup.Seine-et-Oise.Seine-lDférreurejSomme, "Vienne, Vosges, Yonne; de tweede zone uit alle andere departementen van Frankrijk. Werklieden naar Engeland. Uit Friesland trekken tegenwoordig tal van arbeiders naar Engeland, waar zij voor vast werk worden aangeno men tegen een weekgeld van 18 a 22 gld Uit de gemeente Smallingerlatid zijn bij de 300 arbeiders naar Engeland aangemonsterd. (Telegraap. Naar bet «Vaderlands verneemt, is de heer Pop, directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, door het Indisch Gouvernement aangezocht in Indtë het beheer van het Post-, Tele graaf- en Telefoonwezen op zich te nemen. In aanmerking genomen het aan trekkelijke van dezen werkkring en de gunstige financieele voorwaarden, is de heer Pop voornemens dit aan bod te aanvaarden. Op Oud Eik-em-Duinen werd Maandag onder talrijke blijken van deelneming in het familiegraf bijgezet het stoffelijk overschot van den Staats raad, generaal Den Beer Poortugael. In den rouwstoet volgden achter den lijkwagen twee gala-Hofrijluigen waarin de vertegenwoordigers van Koningin en Prins. Als slippendragers liepen naast de lijkbaar, die slechts met een palmtak was gedekt, de kamerbewaarder en de boden van den Raad van State. Op de begi aafplaats werd de rouw stoet opgewacht door een talrijke menigte belangstellenden uit Regee- ringskringen en deputatiën op krijgs kundig en ander gebied O. a. waren aanwezig de Minister van Buiten). Zaken, de voorzitter van de Tweede Kamer, de President van de Reken kamer, de vice-president van den Raad van State en bijna alle leden van dat College, zoomede de secretaris mr. Rake, verschillende, hoofdambtenaren en oud-leden de oud-Ministers van Marine Roëll en Cohen Siuart, de oud-Minister van BuilenlandscheZaken Van Tets, de oud-Min. van Oorlog Cool, onderscheidene actief dienende en gep. generaals oud-Gouverneur- Generaal Rooseboom, een deputatie van de Hoogere Krijgsschool, zoo mede deputaties van Vrede door Recht en van het Ned. Roode Kruis. De oudste zoon dankte in de eerste plaats de vertegenwoordigers van de Koningin en Piins en voorts alle aanwezigen voor de betoonde belang stelling. De indertijd uitgestelde voor- drachtsavonden van mevrouw KallT de Holl zullen nu den 9en en Hen dezer plaats hebben. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber vergaderde deze Kamer jl. Zaterdag op het Stadhuis. Afwezig de beer Hamers. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. Behalve de gewone periodieken en statistieken, waren ingekomen. 1. Van de Kam6r van Koophandel te Amsterdam een overzicht van het Rijnvaart ver keer met statistiek, be nevens een grafische vooistelling van de aangekomen zeeschepen te Amster dam. Ook nog ingekomen de rede ge houden door den heer S. P. van Eegben op Jan. 1913. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Een missive van het Gemeente bestuur van Amersfoort van 29 Jan. 1913 berichtende, dat aan de Gr. Kop pel een lantaarn zal worden geplaatst. 3. Een missive van de Kamer van Koophandel te 's-Giavenhage met ver zoek om ondersteuning van een adres aan de Min. van Financiën over de hrffing van invoerrechten op terug- keerende zichtzendingen. De Secretaris las het adres voor. De heer Eysink is er voor dit adres te steunen. Met algemeene stemmen aangenomen. 4. Een adres van de rereeniging van ijzerhandelaren te Amsterdam met verzoek om ondersteuning van het adres aan den Minister van Waterstaat tot wijziging van het telefoonregle ment. Do secretaris las het voor. De heer Meursing is er voor om te steu nen, waarna hiertoe met algemeene stemmen werd besloten. 5. Van het Departement Landbouw, Handel en Nijverheid een present exemplaar rnet atlas over den handel in Nederland 6. Een rapport over de gevolgen van de opening van het Panarna- kanaal. Aan de orde rekening en verant woording over 1912. De heeren Van Vollenhoven en Eysink zien ze na. Inkomsten saldo 1911 f 52.50 Toelage gemeente - 148 Totaal f 2O0.50 Uitgaven: Nota Slothouwer f 4. Nota firma Van Cleelï - 23.45 Voorschotten secretaris - 98 75 Bodeloon - 20. Loon secretaris - 100.— f 246.20 Nadeelig saldo f 45.70. Alles werd door genoemde heeren in orde bevonden en vervolgens goed gekeurd Op een vraag van den lieer Van Vollenhoven deelde de voorzitter mede, dat de rapporten omtrent de kaas markt en electriciteit zullen worden rondgezonden. Hierna werd de vergadering gesloten. Rij- en Ifoefsmidschool. Bij de rij- en hoefernilscbool zal van 1 April tot 30 September een cursus voor hoefsmeden bij de infan terie worden gehouden, waaraan door 8 van de bij de regimenten infanterie ingelijfde miliciens zal worden deel genomen Voor hen die tijdens den cursus blijken van bijzondere bekwaam heid geven kan de duur van den cursus door den directeur der inrichting wor den verkort en kan aan dezen, zoo zij dit vei langen, verlof worden verleend tot op den dag waarop de cursus eindigt Deze miliciens worden gekozen uitde administratietroepen dei Januari- ploeg en mdeten voor hunne indienst treding het vak van hoefsmidsleerling hebben uitgeoefend. (IV. R. Ct.) Door het R.K. onderwijs-instituut «Saint Louis« van de broeders der Onbevlekte Ontvangenis te Maastricht is aan den Utreclitschen straatweg onder onze gemeente een groot ter- lein aangekocht met liet doel daar een internaat te doen bouwen. Ook schijnen door de Eerw paters Jezuieten ondei handelingen te worden gevoerd over aankoop van grond tot het bou wen van een gymnasium. Alhier is opgericht een afdeelmg Amersfoort en Omstreken van de Ver- eeniging voor M.U L.O. Deze Vereeniging bevordert de be langen van het Meer Uitgebreid Liger Onderwijs. Het Afdeelingsbestuur is samenge steld als volgt De heer Spelber_, Amersfoort. Voorz. De heer De Blécourt, Amersfoort, Secr De heer Smit, Nijkerk, Penningmeester. De heer G. Eggirik is benoemd tot Bouwkundig Opzichter en Teelt- - uaar bij den dienst der Gemeente werken te 's Gratenhage. Daar de terreinen onbespeelbaar waren gingen j.l. Zondag de voetbal wedstrijden tusschen Quick en Be Quick uit Deventer en tusschen H.V C. en Robur uit Apeldoorn niet door. H. V.C.'s tweede elftal speelde achter «Rustoord® tegen Zeist. De strijd ein digde met gelijk spel 1 1. Evenals vorig jaar zal op Hemel vaartsdag wederom een Openlucht- samenkomst van Vrijzinnig Godsdien- stigen plaats hebben op het landgoed «Zandbergentt bij Huis ter Heide, andermaal door den heer Blooker wel willend daartoe afgestaan. Het is den rechercheur Van der Horst met behulp der Utrechtsche recherche gelukt verschillendegoederen bij den diefstal in bet magazijn «de Dom® ontvreemd op te sporen en de hand te leggen op de vermoedelijke daders. Deze die zich eveneens aan een diefstal in de Bon Marché te Utrecht hebben schuldig gemaakt, zitten daar reeds in voorarrest. Bij de eerstvolgende uitvoering van »Toonkunst« zal de Johannes Pas sion gegeven worden. Als solisten zullen optreden mej. Jeane Brandsma uit Amsterdam (so praan), mej. Harry v. d. Horst uit Leiden (alt), de heer Walter van Son uit den Bosch (tenor) en de heer Hendrik O. van Ourt uit Amsterdam (bas). De Arnhemsche Orkestvereeni- ging zal voor de begeleiding zorgen. Overbrenging in beheer van Rijks wegen bij Amersfoort. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot overbrenging in beheer en onderhoud bij de gemeente Amersfoort van gedeelten der Rijks wegen van Eemnes naar Hoevelaken, van Amersfoort naar Renswoude en van het landgoed Vollenhoien onder De Bilt naar Amersfoort. De gemeente Amersfoort heeft zich bereid verklaard beheer en onderhoud over te nemen zonder geldelijke uit- keeriug van het Rijk en bij den Muns ter van Waterstaat beslaat tegen die overneming geen bezwaar. De directeur van Amersfoort's Mannenkoor®, de lieer N. Hazendonk, kan met genoegen op den avond van gister terugzien, want het concert was één groot succes. Evenals Maandag avond was de groote zaal van Amicitia stampvol en het publiek toonde door luid applaus zijn groote ingenomenheid met de koornumniers welke blijkbaar zeer goed waren ingestudeerd. «Aroers foort's Maunenkoor« gaat onder de bekwame leiding van den heer Hazen- donk hard vooruit. Het groote nummer «Thermophylae®. dat zwaar is, werd prachtig uitgevoerd. De heer Caro bas-baryton, was bijzonder goed op dreef. Hij heeft een prachtig vol geluid en het was een groot genot hem te hooren. De heer Van da Ham, tenor, die Maandag verhinderd was dooi ziekte, was nu gelukkig aanwezig. Na de pauze was hij bet best. Aan de piano zat mej. Jos. Stoetzer uit Amers foort, die haar taak boven onzen lof verheven vervulde. Voor de rechthebbende is aan het Bureau van Politie terug te be komen een gouden armband, gevonden op den openbaren weg. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersfoortsche Tramwee-Maat- sehappii gedurende de maand Jan. 1912/1913. 4912 1913 Minder. Aantal passagiers 9718 9583 135 Opbr. vervoer f 487.45 f 478.70 f 8.75 d Dagkilom. - 8.73 - 8.58 - 0.t5 Totaal - 495.57» - 486 82» - 8 75 Dagkilom. - 8 88 - 8.72 - 0.16 Nieuws uit de Openbare Leeszaal. Nieuwste belangrijke tijdschrift artikelen Ons Tijdschrift 1913,1. Coen- raad. Nieuwe Paulus Litteratuur. J. J. Thomson. Dichterschapen Profetisme. Stemmen des Tijds. Jan.- Febr. 1913. Dr. J. de Zwaan. Oriëntalisme, Keizeraanbidding en Christendom. Dr. H. A. Weststrate. Liberale Humaniteit inzake Onderwijs. Dr. Riemens. Over Monisme I en II. Dr. H. Bavinck. Christendom en Natuurwetenschap. Dr. M. Visser. Het leven van Glad stone I. Stemmen voor Waarheid en Vrede. Januari 1913. J. H. G. S. Predikant en Geneesheer. A. W. BronsvelS. De dichter van gezang 49. J. W. Gunning. Zending en In- laridsch Onderwijs. De Gids. Februari 1913. J. A. Loebèr. Van Indische Nijver heid en Sierkunst. Ida Heyermans. Het Schoone in het Kinderleven. J. C. Hol. Concertgebouwzangers. Dirk Coster. Studiën over Adriaan van Oort II. De Nieuwe Gids. Februari 1913. D. Tol. Staring als Dichter. Dr. J. de Jong. Gaulier en de Muziek. Marius Brinkgeve. De Achilleis van Statius. H. S. M. v. Wickevoort Crommelin. Lodewijk XIV en de Triple Alliantie. Onze Eeuw. Februari 1913. C. K. Elout. Drieërlei Uitzicht (op het Kabinet 1913). Prof. Dr. Ph. Kohnstamm. Natuur wetenschappen Wereldbeschouwing. Prof. Dr. Chantepie de la Saus- save Christendom en Kuituur 1. Dr. J. de Jong. Hugo Wolff en Brahms. Elzevier. Februari 1913. J. S. H. Kever. De beeldhouwer Ed. Jacobs. Dr. M. W. de Visser, Japansche Kleurendrukken. Joh. F. Snelleman. Verlakt Mand werk van Burma. Pol. de Mont. Pieter Breugel de Oude (slot). Oude Kunst. Jan. 1913. A. Dubrulle. Naar aanleiding van een albasten ligbeeld. Fierens Gevaert. Tentoonstelling van modern godsdienstige Kunst in Brussel. C. W. Nijhoff. Nederland op de Ideal-home-exhibition te Londen 1912. Het Boek. Jan. 1913. B. Kruitwagen. Het horarium van Gerard Leeu. B. M. v. Stempel. Het Vondel museum te Amsterdam. Vragen van den dag. Jan. 1 913. Mr. W. C. Mees. De Koopkracht v. h. Geld. C. G. Kaakebeen. Gevoelswaarde in de Letterkunde. Dr. H. Blink. De Turken in Azië en de toestand van het Turksche Rijk. R. E. Kaltofen. De Amsterdamsche Joden. J. Rustenburg. De Nadeelen van onze Kleeding. Tij dschrift voor Geschiedenis Land- en Volkenkunde 1913. L. J. de Wilde. Het Herstel van het Fransche Gezantschap te Berlijn na den Vrede van Frankfort. M. G. de Boer. Historische Mede- deelingen. Mulder e. a. Mededeelingen op geografisch gebied. De Nieuwe Taalgids. VII, 1. Jac. van Ginneken. Rompstanden. De Nieuwe Tijd. No. 2. C. F. Lindeyer. Een en ander over de woningtoestanden in Nederland. J. Loopuit. Nieuwe Vakvereenigings- Literatuur. R. Stenhuis. Grond aan Land arbeiders. De Economist. Jan. 1913. Prof. Mr. D. v. Blom. Een leerboek der Protectie. Mr. A. Heringa. De eerste stap naar het nieuw Mercantilisme. Tijdschrift voor Sociale Hy- giëne XV 1 en 2. Nationale Maatschappij voor Drink watervoorziening. Rapport v. d. commissie tot her ziening der Woningwet. De Samenwerking. Oct. Dec.1912. C. Meyer. Gedachtekracht. Daan v. d. Zee. Staatsburgerschap en Kiesrecht. B. de Ligt. Christensocialisme en de S. D. A. P. A. J. Resink. Marxisme en Gods dienst. Hemel en Dampkring. Dec. Jan. 1913. Dr. H. G. Cannegieter. Vlieger waarnemingen te Soesterberg. Astronomische Verschijnselen van 1 Jan. 1913-1 April 1913. De Natuur. Januari 1913. J. J. Hof. Het bevriezen van planten. D. Stavorinus. Koken met gas of electriciteit. Mollen en kikvorscben, beschermd door de wetl In zijn Memorie van Antwoord op het sectieverslag der Eerste Kamer betreffende de begrooting van land bouw, deelt Minister Talma het volgende mede: Tot bescherming van mollen zijn eerstdaags voorschriften te wachten gegrond op de wet van 25 Mei 1880 tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of veeteelt. Voorts zal binnen enkele dagen een wetsontwerp het departement verlaten, waarbij onder intrekking der wet van 1880 nieuwe wettelijke voorschriften woiden voorgesteld ter bescherming van de in het wild levende nuttige dieren. Daardoor zal mogelijk zijn, dat de kikvoischonook wettelijkebescherming vindendoor het ontwerp dier regoling wordt onder anderen gelegenheid geopend om door een verbod het vervoer en de verdelging van mollen en kikvorscben paal en perk testellen. De Hoiidsbergt liet Huisgezin verneomt, dat na de door den Bosschen Gemeentrraad toe gestane subsidie het behoud van den Hondsberg te Oosterwijk, met zijn zeldzaam natuurschoon van bosschen en vennen verzekerd is. 't Is erg inet de influenza! De influenza heersebt in Den Haag zoo algemeen, dat er dokters zijn, die den huissleutel van do geheele lijdende familie in den zak dragen. Bij enkele families zijn allen ziek, ook de dienst boden. Als iels zeer zeldzaams, mis schien zelfs iets éénigs, wordt ons ge meld, dat men op het eiland Tien- gemeten den 1 Februari bij de N. Vennootschap De Vos weder begon nen is met aardappelen rooien. Naar schatting moeten er nog 1200 ILL. in den grond staan. Besmette ruimten (sterfkamers ziekenzalen) kan men op geen betere manier ontsmetten dan door eenige jeneverbessen in een test met vuur te laten rooken. De rook doodt alle microben en brengt een aangenamen, frisscben reuk in de vertrekken. Jene verbessen, de kleine vruchten der op de heide groeiende jeneverstruik, zijn bij apotheker of drogist verkrijgbaar. Huiszoeking op het stadhuis! Te Naarden heeft de officier van justitie, daaiin bijgestaan door de politie, huiszoeking gedaan op het stadhuis. Er moet een vrij aanzienlijke som op de secretarie vermist worden. Öok heeft de politie bij verschillende winkeliers in de gemeente gevraagd, of hij deze ook geld gewisseld is en tot welk bedrag. De Maand. C tdeelt omtrent deze zaak nog het volgende mede: Het ter gemeente secretarie ver dwenen bedrag is ongeieer f400 groot. Do secretaris, de heer Eeftinck Sehattekerk, heeft steeds eenig geld der gemeente onder zijn beheer. Dit geld ontvangt hij van den gemeente ontvanger als voorschot voor het doen van kleine uitgaven, zooals voor zegels enz., terwijl hij daarbij de ontvangen leges-gelden en de begrafenisrechten voegt De vorige secretaris nam deze kas steeds 's avonds mee naar huis; de heer Sehattekerk borg ze altijd op in het kastje onder in den groolen kantoorlessenaar. Er is gestolen op 16 Januari en op 22 Januari. De eerste maal is het geld hoofdzakelijk aan banknoten van f 10 uil een open bakje verdwenen, den tweeden keer uit een door den secretaris na de eerste vermissing van gelden aangeschaft ijzeren geld kistje. De tweede maal bestond het geld hoofdzakelijk uit banknoten f60. De secretaris heeft meermalen bij het bestuur aangedrongen op het aanschaffen van een brandkast, doch tevergeefs. De gem.-ontvanger, wiens kamer achter de secretarie ligt, bergt de waaiden ter Raadhuize in de brandkast, welke mede gebruikt wordt door den secretaris-penningmeester van Stad en Lande van Gooiland. De vorige Commissaris der Koningin, mr. Van Tienhoven, heeft bij zijn laatste inspectie den heer Sehattekerk nog gewezen op het belang van het bezit van een brandkast. De vraag is nu, wie de gelden, zoo ze niet worden teruggevonden, moet bijpassen in de gemeentekas: de secretaris of de gemeente. Algemeen is men van oordeel, dat de geen, die de gelden tot tweemaal toe dit is het heel brutale er van wegnam, goed op de hoogte moet zijn van den toestand. De secretarie en de lessenaar worden geregeld gesloten. Sporen van braak werden niet gevonden, integendeel de deuren werden gesloten gevonden, toen men de kas verduisterd vond. De gemeente-bode, Bart, die met zijn gezin, vrouw, dochter en twee volwassen zoons, achter in het gemeentehuis woont, is verplicht

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2