HAARGROEI. Gedurende de eerstvolgende acht dagen wordt eene groote partij gebonden boekwerken tot spotprijzen opgeruimd. Zie de étalage in lit- en Slaapkamer m Ingezonden. Advertentién. GEVRAAGD op6lirv,°ertmi imnioier 4 bovenhuis. Amersfoortsch Wissel- en Effecte Mfij. C. v. Wapnin P Lamaison Bouwer Co. ••avonds door het gebouw de tonde te doen. Tot vóói weinige maanden was de politie post gevestigd in een snort kiosk in de hal van liet gebouw. In deze hal is ook de deur van de secretarie. Ook des nachts was daar steeds een politieman. Thans is sedet t kort de politie in een nabijgelegen gebouw gehuisvest. Vrijdagmiddag arriveerden te Naai den de heer mr. Joiissen, subst.- officier, de rechter-commissaris en een gniïier. Op de si cretarie wei ken de secretaris en de beer G. Verdook en als volontair de beer Van Meeteten. Het onderzoek bepaalde zich tot het hooren van verschillende personen voor liet geven van inlichtingen, o a weid ook de bode Bart gehoord. Het onderzoek wordt voortgezet. Geachte Redactie. Wil ter wille van het goed doel een plaatsje inruimen aan het navolgende: Ondergeteekenden hebben een co mité gevormd ter vooi bereiding van do oprichting eener Veieoniging voor Moederbescherming en Sexueele Her vorming, Met de keuze van dezen naam beoogen wij aansluiting der te vormen vereeeniging aan de te Dresden op gerichte Intei nationale aVereinigung für Mutterschulz und Sexualreform», van welke onze presidente bestuurs lid is en eenige onzer leden den »Aufrul« hebben onderteekend. Wij meenen, dat in vaste samenwerking met mannen en vrouwen van naam en invloed in andere landen een bron van kracht gelegen is, waarvan zon der schade voor eigen nationale ont wikkeling partij kan getrokken wor den. Immers, is het doel niet, nieuwe algemeen geldende regelen van moraal tegenover de door ons bestredene te stellen, maar aan de denkbeelden, zeden en wetten op ons gebied van werkzaamheid eene viijere richting te geven, die van zelf internationale gelijkvormigheid uitsluit. Met andere Vereenigingen, als b.v. Vrouwenkiesrecht en Onderlinge Vrou wenbescherming, beoogen wij niet in concurrentie te treden. Aan de eerste laten wij gaarne het streven naar staatsr echtelijken invloed, aan de laatste den philantropischen arbeid waarmede zij zich toch reeds meer bijzonder bezighoudt. Wij beoogen slechts de vorming eener krachtige, op elke plaats vertegenwoordigde Ver- eenigiug van mannen en vrouwen, die openlijk den strijd willen aan binden tegen denkbeelden en instel lingen, die op het sexueel leven, de gezinsvorming en in het bijzonder op de positie der moeder, gehuwd of ongehuwd, ongunsligen invloed heb ben. Deze circulaire kan slechts kortelijk aangeven wat wjj bestrijden. Op het gebied van den aibeid heeft de viouw zich eene ruime plaats ver overd, maar een streven doet zich krachtig gelden, om de moeder, zelfs uit vrees voor mogelijk moederschap, reeds de huwende vrouw, uit betrek kingen bij Staat en Gemeente te ver wijderen. Dit streven achten wij onrecht. Wij wenschen tegen de nog heer- schende gewoonte op te komen, om enkel wegens overtreding van vor melijke regelen, door Staat en Keik voor het ge-lachtsvorkeer gesteld, eene geboorte buiten huwelijk op zich zelf als voldoend motief te beschouwen, om de moi der als het ware builende maatschappij tmplaatsen en het in elk geval geheel onschuldig kind in dtri blaam en achterstelling te doen deelen. Alles hangt in dezen van de bedoe ling en van de omstandigheden af eti zelden zullen bij zulk een geboorte vei wanten err verzorgers gerechtigd zijn, gelijk zij thans veelal meenen te mogen, zelfs te moeten doen, het ongeluk door liefdeloosheid te ver zwaren. En wij eeren de gezinnen, die uit overwegingen van zedelijken aard den wettelijkon band opzettelijk en als protest tegen een onrechtvaar dige wetgeving achterwege laten. Van grooter algemeen gewicht is de stelling der moeder in het huwe lijk. Wij wenschen de wetgeving ten aanzien der vrouw en moeder te ver beteren in de richting der rechtsge lijkheid. Op het gebied der zeden schept de van verschillende zijde steeds sterker op den voorgrond gestelde plicht, de geboorte van kinderen op geenerlei wijze te beperken, voor de vrouwen een onhoudbaren toestand, zoodra hare gezondheid hieronder lijdt of de inkomsten ontoereikend zijn om de kinderen behoorlijk te verzor gen en op te voeden. Dan kan de moeder niet meer middenpunt, ver zorgster en opvoedster zijn van een gelukkig gezin. Hongerende kinderen maken het huis een helboven het huis geeft de man voorkeur aan de kroeg, al weet hij, dat daardoor net gezin nog dieper zinkt. Dat gezinsbeperking ook goschieden kan en geschiedt door onthouding, eene naar hun eigen oor deel op zich zelf hoog zedelijke daad wordt door onze fanatieke bestlijders niet eens meer bedacht. Doch als hun invloed niet krachtig wordt bestreden is geen algemeene maatschappelijke vooruitgang mogelijk. Het vooruitzicht op de mogelijkheid van een te talrijk gezin is in allle klassen der maat schappij een hinderpaal voor gezins- vormig op een leeftijd, die èn voor de betrokkenen èn voor de na komelingschap, het gunstigst ge acht mag worden. Ook ligt in vroege gezinsvoimig een sterk tegenwicht legen de prostitutie. In de meer ge goede kringen bevordert de moraal welke wjj bestrijden, huwelijken uit geldelijke berekening, van welker invloed op het geluk van de betiok- kenen erj van hun nakroost wij ook geen gunstige meening kunnen koe steren. Dit is niet de plaats voor breede uiteenzettingen van beginselen. Ieder nadenkende vindt in eigen omgeving voorbeelden genoeg van treurige toe standen, die bij beter inzicht hadden kunnen worden vermeden en voorko men. Ieder ziet ook, dat wij hebben te strijden tegen machten, tegenover welke in vereeniging en aaneenslui ting kracht moet worden gezocht,om onze vrijheid en welvaart te behouden en te vermeerderen. Voorloopig wenschen wij slechts onze geestvei wanton op te wekken om van die geestverwantschap te doen blijken, door toetreding als begunstigers en indien de geldelijke omstandigheden dit toelaten, eene bijdrage van f 1. tot f 2 50 voor eens, voor de voor- loopige kosten, toe te zpggen. Later zal de vorming van plaatselijke sub comités en vervolgens de oplichting eener vereeniging in overweging wor den genomen. Onder dankbetuiging voor opname. Hel Comité voor Moederbescherming en Sexueele Hervorming: Dagelijksch Bestuur M. Cohen Tervaert Israels, presi dente, Den Haag. Est. H Hartshalt—Zeehandelaar,secre taresse, C. Jolstraat 7 Scheveningen Ch. CarnoBallen, peunigmeesteres, Oranjekade 29, Heemstede. Mr. S. van Houten, Den Haag. G. KapteijnMuijsken, Den Haag. Dr. J. Rutgers, Den Haag. S. Bosman, Rotterdam. C. C. A. de Bruinevan Dorp, Lon- neker. J. C. de Bruine, Lonneker. W. Drucker. Amsterdam. Tb. P.'B. Haver, Amsterdam. -J- Mart. G. Kramers, Rotterdam. Lod. van Mierop, Soest. S. van ReesBroese van Groenou, Den Haag. M. W H. RutgersHoitsema, Den Haag. Titia van der Tuuk, Utrecht. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten mei vermelding van woonplaats, van den 22 Januari 1913 tot en met den 28 Januari 1913. GEVESTIGD. Louisa Johanna van der Vlis, wed. G. P. Vrugt, Borstraat l,v. Doorn. Johanna Steenbeek, Krommestraat 37, van Obdam. Janna Klooster, Muurhuizen 5, van Enkhuizen. Maria de Hoog, Westsingel 39, van Amsterdam. Johannes Timmer, Zuidsingel 63, van Baarn. Jacobus de Mots, Eemstraat 8, van Bussem. Serlina Johanna Nathan Frank,Utrecbt- schestraat 3, van Haarlem. Ger ritje van Dijk, Kampstraat 17, van Wageningen. Aletta Gesina Lubberta Scholten, Blankenheimstraat 1, van Nijkerk Cornells ütto de Vries, Utrechtsche- weg 1_'5, van Utrecht. Hendrika Alblas, wed. A. van Dam, Muurhuizen 79, van Baarn. Martha Blankesteijn, Arnhemscheweg 56, van Nijkerk. Fenneije van de Pol, Valkestraat 10, van Baineveld. Frederica Jacoba Arnout, Regentesse- laan 5, van Leusden. Herman Gerhard Scholten, Havik 14, van 's-Gravenhage. Bertus Henning, Havik 14, van Water graafsmeer. Grietje Zeggelaar, Koningstraat 74, van Haarlem. Jan van Doesburg, Nicasiusstraat 10, van Leusden. Geertruida van den Brink, Utrecbt- scbeweg 82, van Bussum. Hendrik Groen, Kampstraat 64, van Steenwijk. VERTROKKEN. Hendiikus Gijsbei tus v. Veen, Arnhem- schepoortweg 29-31, n. Amsterdam. Abraham de Wolf!, Langestraat 13, ii. Alkmaar. Triet Hendrik Ton, Langestraat n. Amsterdam. Machtelije Christina van de Stadt. Zuidsingel 12, n. New-York. Trijntje van de Stadt, Zuidsingel 12, naar Oost Indie. Leendert van 't Sant, Weijersstraat 8, n. Schiedam. Rienkje van der Veen, Weijersstraat 8, naar Schiedam. Wilhelmus Beye.r, Laaglandscheweg 18, naar Leusden. Jan van Veen, Woostijgerweg 67, naar Nunspeet. Wilhelmina Doiresteijn, wed. L. J. Koekoek, Drieringenstraat 8, naar Apeldoorn. Hendrik Mulder, Soesterweg 121, naar Amsterdam. Chiistina Wilhelmina Maas, Teutstraat 13, naar Haarlem. Meynsje Maria Iperen, Langestraat 74, naar Gou lerak. Aalbertus Ruijtenbeek, Utrechtsche- straat 27, riaar Leusden. Johanna Muis, Bukt 5, naar Houten. Jacob Lablans, KI. Koppel 21, naar Nunspeet. Mariiije Bunschoten, wed. R. Gerrit sen, Muui huizen 18, naar Leusden. Margaretus Gerardus Kuyt, Fherbeek- straat 11, naar Zeist. Wilhelmina Mechelina Maria Schoen makers, Arnhemschestraat 37, naar Vucht. Willem Verkuil, Monnikenpad 13, nasr Utrecht. Bernardus Wilhelmus Jacobus Jacobs, Scherbierstraat 1, naar Utrecht. Eva Johanna Maria de Koning, Kamp straat 10, naar Baarn. met 1 Mei e.k. voor een DAME een gemeubileerde met middagmaal. Aanb. franco bij Mevr. HAZENBERG, Bree- straat 1, Leiden. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 'tdat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder H in het bezit van I den haardos te zijn gekomen. (Mr. S. G. van Weideren Baron Rengers) KORTEGR ACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 17C. Assurantiën Effecten. Credieten. Incasseering van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Oeposito's Wissels op Blnnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Schol! Engberis Scholten ALMELO. 'A V j ZUIVER WOLLEM OMDERKLEFDiNG. (fABBlKAAT Wax/ISBN) Verkrijgbaar bij DE WITTE WINKEL AMERSFOORT. Kortegraclit 22 belasten zich met nan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. SLOTHOUVER's BOEKHANDEL.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3