Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Toen in den Perziscben oorlog Xerxes met zijn leger Athene bedreigde haalde Themistocles, met behulp van het orakel van Delphi, de Atheners over, hun beil op de schepen te zoe ken en de stad den vijand prijs te geven. De stad werd door Xerxes in de asch gelegd. Hun vaderland droe gen de Atheners in hun hart over, al was hun vaderstad ook verbrand. Duidelijkste bewijs voor de stelling, dat de vaderlandsliefde iets hoogers en geestelijkers is dan de gehechtheid aan huis en haard. Dit voorbeeld zou men bij talrijke volken kunnen vinden. De liefde tot het geboorteland maakt een volk groot en verzwakking der liefde brengt het ten ondergang. In het beroemde boek: »De val en onder gang van het Romeinsche Rijk" vindt men als factor van dien ondergang ook het steeds toenemend gebrek aan vaderlandsliefde ruimschoots aange toond. Uit zucht toe zelfbehoud moet dus alde liefde tot het vaderland worden aangekweekt, zoo men dat niet doet uit hoogere beweegredenen. Maar deze zucht tot zelfbehoud moet alweer niet gaan ontaarden in een zelfgenoegzaamheid, in een «Duitsch- land-boven-alles-gevoel", dat prikke lend werkt op anderer gevoel van eigenwaarde en eigen nationaliteit. Grenzen moeten er zijn en zullen er steeds zijn, evenals verschillen van ras, taal en zeden. Maar die grenzen steeds te willen uitbreiden ten koste van andere belangen en nationalitei ten, uit een overdreven gevoel van eigen belangrijkheid en weerkracht, is een misdaad, die maar al te vaak onder het mom van vaderlandsliefde in veler buitenlandsche politiek hoogtij viert. Wachten wij er ons vooi I Een commissie, gevormd uit inwoners van IJmuiden, gemeente Velsen provincie Noord-Holland, heeft besloten ter herdenking van de hon derdjarige onafhankelijkheid van ons vaderland, een gioot internationaal padvinderskamp te organiseeren. De uitweiking van dit plan is opgedragen aan de beeren: H. Siinis, te Haarlem, Kruisweg 23. G. H. Eiserman, te Amsterdam, Nas- saukade 119. Dr. W. J. H. Leuring, te 's-Gravenhage, Wagenaarweg 20. J. F. Schaap, te 's-Gravenhage, van Kinsbergenstr. 109. H. Menalda van Schouwenburg, te Utrecht, Stations plein 2. De bedoeling is een groote bijeen komst te verkrijgen, waarop niet alleen alle Nederlandsche padvindersvereeni- gingen elkander zullen ontmoeten, doch vooral ook de voornaamste bui tenlandsche organisatie's vertegen woordigd zullen zijn. Reeds nu moch ten zij uit verschillende landen bericht ontvangen dat de plannen een gunstige beoordeeling gevonden hebben en men daar voornemens is aan dit kamp deel te nemen. Ons land zal hierdoor het eerste zijn, dat een dergelijke inter nationale padvindersontmoeting binnen zijne grenzen organiseert,daardegroote parade bij de krordng van den Koning van Engeland alleen 30.000 scouts uit Engeland en zijn koloniën omvatte, en dus niet als zoodanig kan gelden. Om misverstand te voorkomen, zij hier dadelijk voorop gesteld, dat dit kamp niet uitgaat van de Nederland sche Padvinders Organisatie of van den Nederlandschen Padvinders Bond, maar van een feestcommissie te IJmuiden, welke den heer H. Stinis, Hoofdleider der Kennemer Padvinders te Haarlem, verzocht heeft zich met de hoofdleiding daarvan te willen belasten, waartoe deze zich verzekerd heeft van de medewerking van ver schillende bestuursleden en troeplei ders, zoowel uit de N. P. O. als uit den N. P. B. Boven dit kamp zal dus aan de hoogste mast niet de groen-gele N. P. O.-vlag waaien, noch de orarije- rnet blauwe N. P. B.-vlag, doch onze Nederlandsche driekleur, ten teeken dat hier alle Nederlandsche padvinders bijeen zijn gekomen om in tegen woordigheid van hunne buitenlandsche kameraden uiting te geven aan de hooge feeststemming, die ons bij dit jubileum van ons vaderland vervult en waarbij een oogenblik de bestaande meenirigsverscbillen tusschen N. P. O., N. P. B., neutrale en R.-K. padvinders organisatie's worden terzijde gesteld. Het kamp zal worden gehouden gedurende acht dagen in het begin van de maand Augustus op een terrein in de duinen bij IJmuiden, ten Zuiden van de mooie zeehaven aldaar. De deelnemers worden gehuisvest in ten ten, welke zoodanig geplaatst zullen worden, dat elke afdeeling of nationa liteit een eigen tentgroep tot hare beschikking krijgt. De tentstraten komen straalsgewijze uit op het half ronde middenplein waarvan de vlag het centrum vormen zal. Dit geheele terrein vormt een rondom beschutte vallei in de duinen. Het kamp wordt geheel electrisch verlicht, aangesloten aan de duinwaterleiding, voorzien van verharde toegangswegen en spoorweg aansluiting voor materiaalaanvoer. Een ruime feestzaal wordt gebouwd om tijdens de maaltijden en bij ongun stig weer een geschikte huisvesting te verleenen, en die tevens als kerkge bouw zal dienst doen. Uitgebreide maatregelen worden genomen om de huisvesting, de voeding, de sanitaire dienst, de orde handhaving en de bewaking zoo goed mogelijk te doen zijn. De leiding van deze en andere hoofdtakken van dienst zal daartoe aan afzonderlijke, geheel voor hun taak berekende personen worden op gedragen. Een volledig programma wordt vooraf opgemaakt en tot in onderdeelen uitgewerkt, waarop be halve de gewone padvindersoefeningen en spelen velschillende uitstapjes en feesten zullen voorkomen, zooals een boottocht naar Amsterdam tot bezoek van de E. N. T. O. S., een wandeltocht naar Haarlem, internationale sport wedstrijden, muziekuitvoeringen, en vele andere festiviteiten, welke echter thans nog niet gepubliceerd kunnen worden. Daar do bovengenoemde commissie te IJmuiden een groot deel der kosten van desorganisatie en inrichting van dit kamp voor hare rekening neemt, wordt het bedrag dat elk deelnemer voor zijn geheele verpleging gedurende acht dagen zal hebben te betalen, voorloopig geraamd op f 8.Wan neer thans reeds met sparen wordt begonnen, zullen ook minder-bemid- delden dit bedrag wel tijdig kunnen bijeeu brengen. Hierbij worde echter dadelijk in 't oog gehouden dat het, waar dit kamp het eerste zal zijn dat op zulk een groote schaal in ons land wordt georganiseerd, de bedoeling is het aantal deelnemers in ieder geval niet boven ongeveer 1500 te laten stijgen. Het adres door de Kiesver- eening «Amersfoort's Belang" aan Gedeputeerde Staten der provincie verzonden luidt als volgt: Amersfoort, 42 Februari 1913. Geeft met verschnldigden eerbied te kennen het Bestuur der Kiesver- eeniging «Amersfoortsch Belang"; dat het beeft kennis genomen van het Besluit van 28 Januari 1913 van den Raad der Gemeente Amersfoort: «tot aankoop van terrein aan den Utrechtschen straat weg, groot 35,34,70 H. A. voor de som van f 110.000. kosten van overdracht inbegrepen onder voorwaarde (o.a.) dat op de over te dragen terreinen de erfdienstbaarheid (zal) norden ge legd, dat er niet mogen worden ge bouwd fabrieken noch huizen van minder dan f250.wei kelijke huur waarde." dat adressant, daarmede tevens vertolkende het algemeen gevoelen van de leden der genoemde ver- eeniging, van meenrng is: dat de finantieële toestand der Gemeente Amersfoort allerminst gedoogt, op avontuurlijke wijze tegen exorbitanten prijs een terrein te koopen op grooten afstand van de eigenlijke stad; dat het kunstmatig forceeren van stadsuitbreiding aan de ver-westelijke zijde der Gemeente noodzakelijk groote waardevermindering van de eigen dommen der ingezetenen in het ooste lijk stadsgedeelte tengevolge moet hebben, zoodat bet genomen Raads besluit zeer zeker niet in het alge meen belang is; dat de bij dien aankoop aanvaarde erfdienstbaarheid aan de ontwikkeling der Amersfooi tscbe industrie, waaraan zoozeer behoefte bestaat, belemme ringen in den weg legt; terwijl die zelfde erfdienstbaarheid tevens de belangen miskent van die inwoners, welke geen f250.per jaar kunnen verwonen dat dit laatste argument des te zwaarder weegt, omdat ook op de terreinen, die de verkoopster, mevr. de Wed Roos Vlasman, aan zich houdt, fabrieken, arbeiders en burger woningen natuurlijk ook worden ge weerd dat dus adressant het bedoelde Raadsbesluit in stiijd acht met het finantieële belang der Gemeente en in meer dan één opzicht in strijd met het algemeen belang; redenen waarom adressant Uw College eerbiedig verzoekt: aan ge noemd Raadsbesluit Uwe goedkeuring te willen onthouden. 't Welk doende, enz. Het Bestuur der Kiesvereeniging «Amersfoortsch Belang". Het comité voor de Onafhankelijk heidsfeesten 1813—1913 vergaderde Donderdagavond en besloot de feesten hier ter stede te doen plaats hebben in de tweede week van September. Al is de eigenlijke herinneringsdag 2 December, het meende de viering van het herstel van Neerland's onaf hankelijkheid te moeten vieren in een gunstiger jaargetijde en niet na de kermis of in den winter. Het hield ook rekening met de feestvieringen in omliggende grootere Gemeenten (Utrecht, Baarn, Zeist). In de tweede week van September zijn allen terug van hun zomerreis, terwijl vacantia en examens dan zijn geëindigd en de manoeuvres met hun onmiddellijke voorbereiding nog niet zijn aangevangen. Als gunstigste tijd werd geacht het begin der week van 7 lot 14 September. De feesten zullen niet onmiddellijk aansluiten bij de viering van den Koninginnedag, welke dit jaar op minder luisterrijke wijze zal worden herdacht. Er zijn evenwel maatrege len in voorbereiding waardoor de leden der Oranje-vereeniging zullen worden schadeloos gesteld voor het geen zij, in vergelijking bij vorige jaren, op 31 Augustus zullen missen. Of het ontworpen programma geheel kan uitgevoerd, hangt natuurlijk af van hetgeen de inwoners zullen bij dragen op de lijsten, die weldra ter teekening zullen worden aangeboden. Als blijvend gedenkteeken dacht het comité zich een monumentale bank, in den trant van de Cremer- bank of de Verheulbank, van sier- steen, hardsteen of ander blijvend materiaal vervaardigd, liefst naar een ontwerp van een stadgenoot. Uit- noodigingen om zulk een ontwerp te maken, zullen spoedig worden ver zonden aan architecten en teekenaars hier ter stede. De bank zal worden geplaatst aan de Kotiinginnolaan, de Nassaulaan of de Oranjelaan, ter keuze van het Gemeentebestuur, en zóo, dat men er een ruim uitzicht heeft op het fraaie landschap. De feesten zullen worden ingeleid door een bidstond in alle kerken en zullen, zoo mogelijk, twee dagen duren. Onder meer zijn ontworpen voor den eersten dag; feesten voor de 3750 kinderen der openbare en bijzondere scholen, inwijding van de monumentale bank, optocht; en voor den tweeden dag: volksspelen en vuurwerk. Het comité doet bereids een beroep op hen, die wenschen deel te nemen aan den optocht, om zich intjjds aan te melden en op hen, die buurt- comité's willen vormen, daarmee niet te lang te wachten, opdat een goed geheel worde verkregen. Namens de Maatschappij tot Verpleging van Weezen in 't Huis gezin «Zandbergenzal begin Maart worden aanbesteed een in de bosschen der Maatschappij aan den Leusderweg te bouwen herstellingsoord. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergadert hedenavond ten raadhuize. Tot hoofd der herhalingsschool voor jongens en meisjes is benoemd de heer C. J. F. Prins. In verband met deze benoeming wordt de her halingsschool van het schoolgebouw in de Hellestraat naar dat in de Koningstraat overgebracht. Mejuffrouw R. Xroulder heeft met gunstig gevolg bet examen in stenografie, diploma A. «Pitman", afgelegd. Donderdagavond vergaderde de R. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze", onder voorzitterschap van den heer Scheller. Na opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd, en vervolgens de rekening en ver autwoording nagezien. Inkomsten aan contributie f 147.daartegenover aan uitgaven f101,193. Door de commissie nagezien en in orde bevonden. Het volgende punt der agenda: Bespreking vóór en tegen van wette- lijke winkelsluiting gaf tot heel wat gedachtewisseling aanleiding. De heer Lohman was voor wettelijk voor schrift, zooals in Duitschland en ver dedigde dit, terwijl de heer Stenfert bier nog niet voor was en dit stand punt nader uit een zette. Verschillende leden voeiden nog bel woord over deze kwestie en het resultaat was, dat met 28 tegen 7 stemmen de volgende motie werd aangenomen: «De R K Middenstandsvereeniging «De Hanze" te Amersfoort, in alge- meene vcrgadeiing bijeen op Donder dag 13 Febr. 1913, gehoord de be sprekingen over vervroegde winkel sluiting, is van gevoelen dat ter verkrijging dezer vervroegde winkel sluiting wettelijke sluiting alleen af doende is en besluit verdere stappen te doen om deze te verkrijgen." Het Bestuur werd nu gemachtigd samenwerking te zoeken met Handel en Nijveiheid om te komen tot een gemeentelijk sluitingsuur. Aan de Handelsschool werd f 5. subsidie toegestaan voor het Boeken fonds, en eveneens f5.voor de R. K. leeszaal. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. ZONDAG 16 FEBRUARI. Reiuoiistrantsche kerk. Voorm. IOVj uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Logegelouw Van Persijnslraat No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/> uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Doopsbediening. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/» uur, Ds. Donner. Collecte Theol. School. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/> uur, Ds. Teerink. Collecte voor Alg. Chr. Doeleinden. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 97i uur, Godsdienstoefening, 's Av." 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/v uur, Godsdienstoefening, 's Av. 51/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur, Godsdienstoefening. Eerste hulp hij ongevallen! De directie der llollandsche Spoor heeft bepaald, dat aan hen, die met goed gevolg hebben deelgenomen aan de cursussen in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, welke onder leiding van dr. C. J. De Bruin Kops zijn of nog zullen worden ge houden, als onderscheidingsteeken een bronzen kruisje zal worden verstrekt. Dit kruisje zal aan de voorzijde, behalven een vliegend wiel en de inititalen H. IJ. S. M., de letters E. H. O. vertoonen. Het moet aan een donkerblauw lint zichtbaar op het bovenste kleeding- stuk worden gedragen. Er zal een gratificatie worden toe gekend aan degene die een reiziger of personeel der maatschappij bij een ongeval op doeltreffende wijze de eerste hulp verleend heeft. Overgang bij de landweer! Men zegt, dat voorloopig slechts 10 kapiteins van het actieve leger bij de landweer zullen overgaan,onder genot der nieuwe toelage van f 900 boven het gedeeltelijke pensioen. Blijkbaar voelen tamelijk veel offi cieren neiging op die voorwaarde in de landweer te treden. «De Telegr.j meent te weten dat zich meer lief hebbers aanbieden dan er plaatsen beschikbaar komen. De Spaansche schatgraver. De politie te Madrid heeft eindelijk de hand gelegd op de zwendelaars bende, dio sedert jaien er werk van maakte brieven te richten aan per sonen in Europa en Amerika, waarin hun een aandeel werd beloofd in ver borgen schatten, die de schrijver, óf omdat hij in de gevangenis zat of om andere redenen niet kon opgraven, mits zij bepaalde sommen zonden, die den schrijver in staat zouden stellen in het bezit van de schatteu te komen. Hoeveel lichtgeloovige lieden zich door de voorspiegelingen van de bedriegers lieten verlokken om met goed geld naar kwaad geld te smijten, blijkt wel hieruit, dat de firma dagelijks 100 lelé- grammen ontving, die zij echter niet aan zichzelf liet sturen, maar aan gefingeerde personen. Acht telegram bestellers waren in het geheim en wisten waar die telegrammen te be zorgen hadden. Daarvoor ontvingen zij 5 peseta's per telegram. Het hoofd der firma was Eusebio Rico, die drie huizen te Madrid bezit, terwijl nog een vierde in aanbouw is. Die huizen zijn voorzien van geheime gangen, deuren, schuilplaatsen en uitgangen, teneinde eventueele inval len van de politie te doen mislukken. Met Eusebio zijn als medeplichtigen gearresteerd zijn vader, zijn broeder en diens vrouw en bovendien nog 15 andere personen. Fraaie toestanden in Limburg. Men meldt aan «De Tijd Reeds meermalen is, niet ten onrech te, óók in «De Tijdct aangedrongen op de noodzakelijkheid van beperking van bierhuizen. In Limburg is hun aantal overdreven groot en ongemo tiveerd. Op het Roermonsche biercongres zijn hierover bedroevende cijfeis en mededeelingen gedaan, doch de toe stand wordt met den dag erger. Vooral in de onmiddellijke nabijheid der steenkolenmijnen ziet het er treu rig uit met de heibergen. De huizen zijn nauwelijks onder de de kap, nog niet eens gevoegd of inwendig «beplakt» of de bierwagen houdt halt voor de deur, laadt meu belen en bier af, en het aantal diink- gelegeri lieden is weer met één ver meerderd. En zoo gaat het maar steeds crescendo. De eene bierwinkel tapt naast den anderen, en mocht er in de stad of land een gunstig gelegen pand onderden hamer komen, tien tegen een, dat een brouwer kooper wordt en het huis metamor- foseeit in een bierhuis. Zelfs vele Duitscbers, en niet altijd van het hout, waaruit brave oppas sende Pruisen gesneden worden, die in de mijnstreek zich nestelen, begin nen er een «Biergescbaft» en «Herr Wirt» leeft op zijn pantoffeltjes en puft uit de nationale lange pijp rook wolkjes van louter plezier, dat bet hem bier in Herlen of Neuenbagen of Kirchrath maar zoo flink voor don wind gaat. Waar wij nog eens op willen wij zen is op de groote verantwoorde lijkheid, die op de gemeenten, niet het minst die in het Limburgsche mijnrevier rust, om niet te scheutig te zijn met bet verleenen van een verlof. Wie meenen mocht, dat in een bierhuis uitsluitend bier vettapt wordt, is een volmaakte vreemdeling in Jeruzalem. Algemeen is het bekend, dat er bierhuizen zijn, waarin zeer véél meer jenever verschonken wordt, dan in vergunningen. Nog onlangs hoorden wij door een brigadier der marechaussee, in den drankwetovertreding gehoord als ge tuige voor de Rechtbank verklaren, dat als hij al de jenever uit de bier huizen van het dorp (bij Sittard) bad kunnen in beslag nemen, een wagen, met twee paarden bespannen, den sterken drank niet had kunnen ver voeren. Voorts kon er veel zuiniger worden omgesprongen met het verleenen van vei lof aan logeergasten: z.g. loge- menlsvergunningen. Ons zijn gevallen bekend, waarin zulke vergunningen werden gegeven aan verlofhouders, die nauwelijks voor zich en de hunnen de beschikkmg hadden over een bed, laat staan er bed en toebehooren op na konden houden, om eventueel door een gast te worden gebruikt. Hierboven schreven we reeds, dat er in de mijnstreek tal van bierbou- ders worden verdacht, sterken drank te verkoopen. En in verband hiermede werd dezer dagen, naar we meenen, op last van hoogere justitie-autori- teiten, in de mijnstreek een streng onderzoek ingesteld, door in burger gekleede politiemannen, niet in de mijnstreek werkzaam. De resultaten moeten verrassend zijn geweest: tal van verlofhouders liepen tegen do lamp en massa's flesschen jenever en cognac werden in beslag genomen. Er waren blijkbaar vreemde politie mannen voor de contróle aangewezen, omdat de politie uit de streek te bekend is bij de herbergiers, zoodat hun verschijnen in de buurt van een

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2