Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. DE BALKAN-OORLOG. pleging van wezen en van kinderen die uit andere hoofde voldoende ouderlijke zorgen missen. Wijl gezins verpleging vaak vele en groote moei lijkheden medebrengt en men tevens wil vermijden de nadeelen verbonden aan de massaverpleging in de wees huizen, hoopt men met kleine stich tingen, waar het huiselijke niet geheel verloren gaat, veel bij de jeugd sluiirieiende kracht, die andeis dreigt verloren te gaan, een kans te geven om zich ie ontplooien. Zooals de naam aanduidt, wordt beoogd een opvoeding op vrijzinnig godsdienstigen grondslag. Het beleg van Adrianopel. De Bulgaarsche regeering heeft er. vooral op aandrang van Ftansche zijde in toegestemd maatregelen te nemen tot bescherming der vreem delingen in de belegerde stad. Aan vankelijk was afgesproken, dat de vreemdelingen zich zouden kunnen begeven naar de wijk Karagasj, doch om meer dan een reden zal daarvan niet kunnen komen. Ten eerste ligt Karagasj binnen de linie der Servische troepen en wil de Servische generale staf de verantwoording voor de be waking en verzorging der vreemde lingen niet overnemen en ten tweede hebben de Turken, en wel terecht, er op legen, dat de vreemdelingen, die uit de stad komen en dus veel zullen kunnen klikken, zich binnen de vijandelijke linies vestigen. Wel schijnen de Turken er in te willen toestemmen, dat de vreemdelingen zich naar Constarilinopel begeven. Hel heet, dat men het omtrent dit voorstel reeds eens geworden is en dat de Bulgaren de menschen zullen doorlaten, zoodra een lijst met de nanien is ingediend. Er moeten een 300 vreemdelingen in de stad zijn, afgezien van de 40.000 Bulgaren, die er woonden. De strijd om Skoetari. Een bericht uit Turksche bron meldt: Den 14en Februari deden de Mon- tenegrijnen met 16 000 man en tal van kanonnen een aanval op de Turksche stelling op deri Tarabosj. De Turken boden krachtigen tegen stand. De Montenegiijnen moesten zich met achterlating van zes kanon nen en 3000 gekwetsten terugtrekken. In Cettinje zijn, zooals reeds gemeld is, reeds alle openbare gebouwen in hospitalen herschapen, voor de op neming iler gewonden. Een beticht aan het «Jouriiak zegt, dat d6 aanval op den Tarabosj is afgeslagen met een verlies van 6000 man aan dooden en gewonden, als mede van zes kanonnen. Het aantal dooden, dat in het eerste bericht niet genoemd is, zou dus 3000 be dragen. Maar de Turken zouden toch geen reden hebben dat cijfer te ver bergen. Vermoedelijk is dus slechts bet eerste telegram juist. In Saloniki zijn met het Italiaan- sche hospitaalschip «Regina Marge- rita« 766 gewonde Serviërs aange bracht uit Durazzo. De Albaneesche kwestie. Het ziet er naar uit, of de Al baneesche kwesiie de mogendheden het langst verdeeld zal houden. Oostenrijk blijft op zijn standpunt staan, dat Skoetari, Ipek, Prrsren, Dsjakowa, Dibra, Konitza en Janina tol het zelfstandig Albanië zullen moeten behooreu, terwijl Rusland de Slavische Balkanstaten in het gevlei komt door een veel minder uitgebreid gebied voor den nieuwen staat te reserveeren. Vooral de Montenegiijnen, die er alles op zetten om Skoetane in handen te krijgen, zijn nu op de Donau monarchie gebeten. De Montenegrijnsche afgevaardigde Popowitsj, die nog te Londen vertoeft, ontving van den minister van buiten- landscbe zaken te Cettinje een officieel telegram, waarin hern instructies gegeven worden, dat de plannen voor Montenegro betreffende Skoetari on veranderd blijven. Het telegram eindigt melde volgende woorden: «Skoetari of de dood.a De correspondent van de «Kólnische Zeitung« te Constantinopel, had dezer dagen een onderhoud met den Turk- schen groot-vizier, Mahmoed Sjelket pasja, waarin laatstgenoemde de Albaneezen grootendeels verantwoor delijk stelde voor de rampen, welke het Oltomaansclie rijk den laatsten tijd getroffen hebben. Woordelijk zeide de groot-vizier: «De grootste schuld dragen de Albaneezon. Als volk zijn zij goed, maar zij werden slecht geleid en hun aanvoer ders hebben hen en ons in het onge luk gestort. Hoe vaak heb ik er te Constantinopel op aangedrongen om een bepaald programma te volgen. Maar men heeft niet naar mij geluis terd. De ware patriotten werden voorbijgegaan eri liever schonk men gehoor aan de leiders der Albaneezen, en had men medelijden met de arme verdrukten. Daardoor kwam de eerste tweespalt in de regeeririg. Orize naburen hebben van onze binnen- landsche oneenigheid een goed gebruik weten te maken en thans zouden de Albaneezen Allah danken, wanneer Hij hen weer onder Turksche heer schappij bracht. Nu is het echter te laat!" Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zaterdagavond hield deze Kamer een openbate vergadering ten stad- huize onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber. De notulen van 1 Febr. 1913 werden vervolgens gelezen en goedgekeurd. Ingekomen, behalve de gewone periodieken, een missive van de Maatschappij Nijmegen omtrent toe treding tot het in 1914 te houden internationaal Congres, ter bespreking van internationale vraagstukken be- tieflende den handel. De voorzitter achtte bet met het oog op de finantiën niet wenschelijk tot hel congres toe te treden. Hiertoe werd besloten. Aan de orde het rap port over de kaasmarkt uitgebracht door de heeren Van Haselen en Van Vollenhoven. De Secreiatis leest het voor. Vele Hollar,dscbe boeren hebben zich in orize omgeving gevestigd en zich op de kaasproductie toegelegd, waardoor weer een afzetmarkt is noodig geworden. Amersfoort ligt hiervoor zeer gunstig. Te Barneveld heeft men getracht een kaasmarkt in T leven te roepen. Deze kon evenwel door de ongunstige ligging niet blijven bestaan Hier is de kans van slagen groot. Op de eerste vergadering, die de commissie met kaasmakers hield, waren er 30. Een commissie van 10 personen is benoemd om propaganda te maken. De tweede vergadering werd bijge woond door den heer Tromp van Holst en den zuivelconsulent, den heer Hylketna. Deze meende, dat men de verwachtingen niet te hoog moest spannen. De Hof werd de gescbikste plaats geacht voor de markt De Voorzitter verklaarde hetiappoit met veel belangstelling te hebban gehoord en dankte de commissie voor de uitvoerige behandeling der zaak. Hij stelde voor het rapport aan het Gemeentebestuur te zenden met een begeleidend schrijven. De Maandag wordt voor een geschikten marktdag gehouden. Belangrijke kosten zijn er niet aan verbonden. Hierna werd behandeld het rapport betreffende de voorziening van elec- tricileit voor licht en beweegkracht. Deze commissie bestond uit de heeren A. Eysink, P. J. Hamers en H. van Hazelen. Van de verzonden circulaires zijn 65 beantwoord ingekomen, terwijl de vergadering, waarin de heet Nagt- glas Versteeg uit Bussum sprak, zeer druk bezocht was Uit dit alles wordt geconcludeerd, dat het gemis van electrische energie zeer gevoeld wordt. Op voorstel van den voorzitter wordt dit rapport eveneens aan het Gemeentebestuur verzonden met een schrijven, waarin gezegd wordt, dal de Kamer zich geheel met de conclude van het rapport kan vereenigen. Hiertoe werd besloten. Nadat de voorzitter de commissie had dank gebracht voor de wijze, waarop ze haar taak beeft vervuld, sloot hij de vergadering. Krachtens art. 11 van het Kon. Besl. dd. 19 November 1900 (Stbl. no. 202) is de Gemeenteraad ver plicht, binnen twee maanden na bel verstrijken van het dienstjaar, aan Gedeputeeide Staten der Provincie veislag uit te brengen aangaande de wijze, waarop het op de Gemeente- begrooting toegestane bedrag voor het in art. 35 der Leerplichtwet om schreven doel is besteed. Dat verslag wordt door den Raad in afschrift medegedeeld aan den Districts-schoolopziener. Bedoeld verslag door Burgemeester en Wethouders ontworpen naar ge gevens door de Commissie voor Kinder voeding verstrekt, luidt als volgt: De Gemeenteraad van Amersfoort, Gevolg gevende aan het voorschrift van art. 11 van het Koninklijk be sluit van 19 November 190U (Staats blad rio. 202) heeft de eer uw college te berichten, dat onder volgnummer 190 der Gemeente-begrooting voor het jaar 191'2 voor substdiën aan vereenigirigen of commissiën. die zich het verstrekken van voeding en kleeding ter bevordering van schoolbezoek ten doel stellen, een bedrag van f450. is toegestaan. Bij Raadsbesluit van 19 December -1912. no. 482, werd het geheele uit getrokken bedrag van f450aan de Commissie voor Kindervoeding als sub-idie toegestaan onder de volgende voorwaarden 10 dat aan den Raad aan het einde van hel jaar (uiterlijk 31 December) rekening zal worden gedaan van de w ijze waarop het geld, waai over de Commissie ten behoeve van het ver strekken van voeding en kleeding aan schoolgaande kindei en beschikt, is besteed 2o. dat de Commissie binnen n maand na den dag van uitreiking een schriftelijke vei klaring inlevert, waarbij zij zich veibiudt, niet af te wijken van de regeling, genoemd in de artikelen 6 7 en 8 van boven vermeld Koninklijk besluit; 3o. dat de subsidie niet wordt uitbetaald, voordat de sub 2 genoemde verklaring is ingeleverd. De Commissie heeft een verklaring d.d. 1 Januari 1912 ingezonden, dat zij de voorwaarden aanneemt en dat door haar wordt gehandeld over eenkomstig het bepaalde in ait 35, 2e alinea der Leerplichtwet, zoomede in art. 6, art. 7 en art. 8 van het Koninklijk besluit van 19 November 19(10 (Staatsblad no 202) en dat zij kleeding en voedsel verstrekt aan die schoolkinderen, van wie geacht kan worden, dat het onderwijs zonder die voeding en kleeding minder resultaat zou hebben dan thans het geval is. De Commissie heeft bij missive dd. 28 December 1912 rekening en verantwoording gedaan aan den Raad van de wijze waarop het geld, ten behoeve der voeding en kleeding van schoolkinderen toegestaan, is besteed. Gedurende 72 aagen werd aan 10 780 kinderen spijs verstrekt. Voor klompen werd uitgegeven f250. De totale uitgaven voor voeding bedroegen f1043 77'. Zaterdag j.l. werd in Amicitia door het Atnstei darnsch Tooneel Ensemble «Geloof en Vader land» ge teven voor een slecht bezette zaal. Soms* dachten we: de thuisblijvers hebben gelijk gehad, vooral in het eerste en soms ook in het tweede bedrijf. Het scheen wel eens of de rollen er nog niet goed inzaten. In het derde bedrijf werd er vlotter en ook beter gespeeld. Of evenwel deze tragedie van een volk veel succes zal hebben, is nog de vraag. Hel stuk verplaatst ons in de dagen der refor matie in de Habsburgsche landen, waar de bewouers voor de keus werden gesteld öf verdreven te worden óf bij het ware geloof te blijven Ook de familie Bart, boeien, zijn de nieuwe leer toegedaan. Eerst verzwijgen ze dit, doch weldra kornt Christolïel Bart er openlijk voor uit in tegen woordigheid van den Keizerlijken ruiter, die zijn buutviouw doodelijk gewond heeft. Zijn vonnis is nu geveld en hij moet het land vei laten. Zijn vrouw, hoewel katholiek gebleven, besluit hem te volgen, evenals de oude Bart, die zoo tnoeielijk zijn ge boortegrond kon verlaten Ouk hun eenig kind Spreeuw zal meegaan, omdat hij minderjarig is mag hij met mee. Spteeuw stort zich uit teleur stelling in het water en verdrinkt. De smart der ouders is groot en in zijn wanhoop werpt Christolïel zich op den ruiter om hem te dooden. Hij doet dit niet en gaat het land uil met zijn vrouw en bel verdionken kind De ruiter is blijkbaar anders geworden. Hij ziet hen na en trapt zijn sabel stuk. Als we een opmerking moesten maken, zouden we zeggen, maak de pauzen wat korter. De afdeeling Amersfoort der Vereenigiog tot opvoeding in het buisgezin van halfverweesde, verwaar loosde of vei laten kinderen hield j.l. Maandagavond onder praesidium van den heer F. M. van Veen hare jaar vergadering. Uit het door den secretaris Mr. Baudet uitgebracht jaarverslag bleek dat het aantal der aan de afdeeling toe vei trouwde kinderen stationnair bleef, n.l. 42, van welke 21 te Amers foort wonen. Tegenover 2, die uit de verzorging gingen, staan 2 anderen, die onder haar toezicht kwamen. Het gedrag liet ovei het algemeen met te wenscben over. Het ledental nam toe met 5 en steeg tot 177 met een totaal-coo tributie van 1499; het kas-saldo wies tot ruim f300. Mevrouw D. M. Meursing-Kirchner werd als bestuurslid herkozen. De begrooting voor 1913 werd in ontvangst en uiigaat vastgesteld op f 1532.46 met eeri geraamd batig saldo van f372 46. Tot afgnvaaidigde naar de te Am- steidarn te houden algemeene verga dering werden benoemd de heer F. M. van Veen en Mr. Baudet en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. van der Lijke en II. van Maanen. Tot leden der firianiieele commissie voor J913 werden benoemd de heeren H. van Maanen en A. M. J. van Rossern, tot hunne plaatsvervangers de dames mej. J. C. Menger uit Bai- neveld en mevrouw M. E. Reyndërs- Calkoen. lieden heeft de heer A. R. Veenstra zijn functie als hoofd-commies ten gemeente secretarie aanvaard. Tot onderwijzer aan de Christe lijke school in de Blankenheimstraat is benoemd de heer W. Heere te Eibergen. Eerstdaagsch zullen door de II afdeeling van het le regiment Veld-ar tiller ie in de omstreken schiet oefeningen met scherp worden ge houden. Wandelaars dienen dus goed uit te kijken naar de waarschuwende roode seinvlaggen. Dr. H. L. Out uit Utrecht zal Donderdagavond in eeno vergadering der plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestantentenbond over: «De beteekenis van 1813. Een gouden dameshorloge met Ketting en een goudpn medaillon zijn voor de respectievelijke eigenaars terug te bekomen aan het bureau van politie. Van begin Maart tot einde October zal weder herhalingsondei wijs voor meisjes worden gegeven en wel vijl namiddagen per week van 5 tot 7 uur. Inschrijving van leeilmgen vóór 1 Maart, 's namiddags van 4 tot 5 en van 7 tot 9 uur in het gebouw der Openbare School D, Hellestraat 117. Het onderwijs is bestemd voor hen, die het gowoon Lagei Onderwijs ge noten hebben en omvat de vakken: Nedei landsche Taal, Rekenen, Nuttige Handwerken. Kennis der Natuur, Ko ken, Huishoudelijk Boekhouden en Zang. Voor hen, die niet meer dan 96 uren in hei jaar herhalingsonderwijs wen schen, omvat het de vier eerstvolgende vakken, liet schoolgeld bedraagt 20 cent per maand. Volgens het ons toegezonden jaar verslag der Rem Ger. Gemeente be droeg hel aantal lidmaten op I Januari 1013 135 tegen 119 op I Januari 1912 het aantal catechisanten 79 (191282) In don loop van 1912 lieten 29 per sonen zich hij de Gemeente inschrijven, terwijl 13 lidmaten door overlijden of vertrek haar ontvielen Aan 4 kinderen werd de doop toegediend. De heer De Touiton Bruyns weid als secretaris vei vangen door den heer H. A. de Groot, doch zal vooiloopig nog bestuurslid blijven De finanlieele toestand was iets gun stiger dan het vorige jaar; een bedrag van f320 kou word n toegevoegd aan het onafhankelijkheidsfonds. Melding wordt gemaakt van degoede verstandhouding en samenwerking met de Protestantenbond, voor welks Zon dagsschool en lezingen het kerkgebouw steeds ter beschikking stond Naar wij vernemen is do ziekte, waaraan ééne interne leerlinge der industrie- en huishoudschool alhier lijdende was, weer geweken en wordt bet gebouw thans gedesinfecteerd; zoodat de lessen in den loop dezer week worden hei vat. Volgens de N. Rotten! Crt. woidt de cursus bij het 5e regiment infanterie, evenals die hij het 6e en 8e regiment opgeheven en zal daar voor een centralen cursus te Kampen in de plaats komen. De zilveren medaille voor 24- jarigeo trouwen dienst is toegekend aan den sergeant-majoor itisit ucteur H. A. Naarding. Op het terrein aan de Konin- ginnelaan werd j.l. Zondag 't Vijfde door Wageningen met 30 geklopt. Qu'ck veiloor ondanks zeer goed spel op Bokhoven tegen Robur et Velocitas met 0 1. H. V. C. bezorgde V V. Z. uit Zeist, in een vnendschappelijken wedstrijd achier Rustoord een nedeilaag rnet 4—1. In de vergadering van het Centr. Vrijzinnig Verkiezings-Comité met ver tegenwoordigers uit de velschillende gemeenten van het district Arnersfooit is met algemeene stemmen definitief candidaat gesteld voor dea.s Kamer verkiezing in dit district Mr. W. 11. de Beaufoit. Prof', v. Rhijn. f Uit Gioningen wordt het over lijden bericht van dr. C. H, v. Rhijn, hoogleeraar in de theologie aan de Universiteit aldaar, in den ouderdom van 64 jaar. De overledene werd in 1849 te Delfi geboren en promoveerde in 1875 te Utrecht tot doctor in de theologie, op pi oefschrift. Van 18751880 was hij predikant te Leusden en van 188Ó—1886 te Gouda. Sedert was hij hoogleeraar aan genoemde Universiteiti De overledene gaf o.a. een Hol- landsche beweiking van het Bijbelsch WoordenboekOok zagen verschil lende boeken van hbm het licht, o.a. «Het oudste Christendom. De oveiledene was bestuurslid van vele nuttige instellingen. Coers' Liederen vau Groot-Nederland. De Vereeniging: Hei Nederlandsche Lied heaft aan hare leden weer een bundel Liederen van Groot Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn. (G. M. B. Dixon Co., Apeldoorn), gezonden en wel Vaderlandsche Liede ren bestaande uit: Mijn Nedeiland. Wien Ni-èrlandseh bloed. Wilhelmus (Nieuwe melodie). O schitterende kleuren. Wij leven vrij, wij leven blij. In naam van Oranje. Rechtop vau lijf. Wij ontvingen ter kennismaking het eerste nummer van »de Gong" loepstem van de Tucht-Unie. Wat het tijdschrijft brengt blijkt uit het navolgende voorwoord: De gong toept in groote gezinnen de leden, die door hot huis vetspreid en aan hunnen arbeid zijn, te zanien op oogenblikken, waarvoor zij voor de goede orde bijeen moeten komen. De gong is de roepstem, die een oogenbhk den arbeid doet staken, het gesprek doet onderbreken, die ouderen en jongeren en dienstbaren herinnert aan de saamhooi igheid in de kleine gemeenschap. Daarom is de klank hun welkom, waaraan zij met ingenomenheid ge hoorzamen. Met deze roepstem, stelt bet Bestuur der Unie zich voor: het verkiijgen van een nauweren band tusschen de leden (vereenigirigen en personen) en het Algemeen Bestuur, door de leden in de alleieerste plaats op hoogte te stellen van zijn arbeid, maar ook van hetgeen in hem omgaat en van zijne begrippen omtrent het doel der Unie. liet hoopt door gedachtenwisseling die begrippen te kristalliseer en, zoo dat helder en klaar de te bewandelen weg naar voren komt Die stem roept de leden op tot een krachtige medewerking bij dit streven, zoowel in engeren als in ruimeren kring, onder eerbiediging van elkanders denkbeelden. Met elkander! Moge dit het Bestuur gelukken I Ook een prijsvraag. In de «llaarl. Ci.« kwam dezer dagen Silvius in een stukje, getiteld «Feesten 18131913a, met een nieuw denkbeeld, waaiop wij tot duSver nog nergens de aandacht gevestigd zagen. Sprekende over den dichter, in zijn bijzondere verhouding tegenover alle andere kunstenaars waarin hij geloogt, dat deze alleen tegen woordig den weg weten te vinden orn uit hunne kunst geld te maken, de schilder door speculatie-objecten, de musici door te werken voor gramrnaphoon of pianola, de proza schrijvers door journalistieken, arbeid, de beeldhouders door meubel ont werpen, de dichter alleen door niets wil bij nu voor de dichters een emplooi vinden bij de aanstaande feesten. Ook daarvoor worden alle kunste-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2