^ootts werelb l.kilg'ibus Voor Moes- ei enz Idknp Voor Huis en Hof. Adverieiiiien. Wissel- cd Effectenkantoor nummer Scholl Engberts 4 Schollen Mej. C.t. laptop naars aan het werk gezet. Maar de dichters? Zal men een ooi spronkelijk treurspel of blijspel in vei zen zien op voeren? Of een historisch looneelstuk in verzen. Die vraag brengt Silvius plotseling op het volgende door den lezer stellig niet verwachte denkbeeld: pEr is een figuur uit de vonge eeuw, die haar Nederlai.dschen dichter nog altoos niet gevonden beeft, Lode- wijk Napoleon. Zijn figuur is tragisch. Hij wilde zoo ernstig bet goide maar de omstandigheden werkten hern tegen. »lndien wij eens een prijsvraag uitschreven voor het beste historische tooneelwerk in verzen, met Lodevvijk Napoleon tot onder wei p? »En voor de prijsvraag een som beschikbaar stelden, welke werkelijk ook een belooning voor aibtid en studie en talent mocht heeten? De opvoering van 't bekroonde tooneel- weik te voren verzekerden? »Wij zouden iets goeds doen voor den dichter Maar óók een plicht van nationale schuld vei vullen jegens den ongelukkigen Bonaparte, die werkelijk Nedeiland en de Nedet landers heeft liefgehad." Sinds 1877 hadden Leersum en Ameiongen ëén burgemeester. De ingezetenen van Leersum hebben thans aan de Koningin een verzoek gericht, een eigen burgemeester voor Leersum te willen benoemen. Vad. Slimme smokkelaars. Het trok sedert eenigen tijd de aan dacht van het treinpersoneel der mail- treinen naar Duitschland, dat eenige leizigeis met bijzondere belangstelling informeetden naar den loop van be paalde rijtuigen, inzonderheid die rijtuigen, welke naar Oostenrijk door reden. Van Vlissingen loopen directe rij tuigen naar Weetien en Ttië.-t. 't Staat thans vast, dat in deze rijtuigen gioote hoeveelheden sacha rine naar Oostenrijk gesmokkeld wei den. In de retirades der rijtuigen, die naar Oostenrijk loopen heeft men de geheime bergplaatsen der sacharine gevonden. Paneelen werden losgemaakt en later weder op dezellrle manier inge bracht. Zeer uitgeslepen zijn desmokke- laars hierin te weik gegaan. Tot nu toe heeft men riog geen arrestatie gedaan, doch het op iieeter- daad betrappen dei smokkelaais zal zeer moeilijk zijn. De gevaarlijke hoedenspelden! In het »N. v, d. D.« klaagt de heer Ch. J. De Viies er over, dat hij in de Kalveistiaat te Amsterdam ernstig, even onder het oog, verwond is door een hoedennaald, die zeer ver buiten den hoed eener dame stak. Hij moest zich diiect onder dokters behandeling stellen. Daardoor had hij bovendien een halven dag opont houd op zijn doorreis naai Londen. De dame was wel zoo viiendelijk haar excusesniet aan te bieden. De inzender vraagt wanneer ook hier te lande eindelijk eens maat regelen tegen die gevaarlijke spelden genomen zullen worden. Te Steenwijk hebben de 25 arbeiders, die onder leiding van de Heidemaatschappij werkzaam zijn bij de inpoldering van de Meenthe aldaar, het werk gestaakt. Zij verlangen loons verhooging. Hun werd aangezegd, dat zij ont slagen zijn, wanneer zij Viijdag het werk niet hadden hervat. Zij hebben echter besloten niet meer onder de oude voorwaarden aan het weik te gaan. Mooie omzet! De Veilingsvereeniging te Tiel heeft in het afgeloopen jaar (tot 1 Januari j.l voor een bediag van pl.m. f180 000 omgezet, waaronder ongeveer f 60 000 aan kersen. De veilingsvereeniging »Tiel en Om streken" heeft voor ongevger f 75 000 geveild. Beide vereenigingen houden nog iedere week een veiling, waarop de aanvoer vrij groot is. Voorzichtig met vulkachels. Bedwelmd duor gaslucht, veroor zaakt door een brandende vulkachel, werd het echtpaar D. v. d. A. te Was pik. door het geschrei van een kind gewekt. De man had nog de kracht om op te staan en, ofschoon hij tot tweemaal toe viel, sukkelde hij toch naar buiten. Door de frtssche lucht, die inmiddels in de slaapkamer was gekomen, kwam ook de vrouw weer bij. zoodat beiden gelukkig van den bevrijd bleven. Storm in de Middellandsche Zee. In Middellandsche Zee heeft in de laatste dagen een hevige sturm ge woed. De stoomschepen loopen met grooie vei traping binnen. In het zui den van Italië en op Sicilië is de tempeiatuur sleik gedaald en uil ve le stieken komen sneeuwbei icliten. Op andere plaatsen daalt de regen in stroomen neer. Bij Messina overstroom de de zee vei-cheidene spoorbiuggen en landtongen. Ook in Calabrië en Tripolis heeischen zware sneeüwstor men. Zondag is te Arnhem in een gebouw in de Hertogstraat een kerk gebouw ingewijd voor de oud-Katho lieken. De wijding geschiedde dooi den aartsbisschop van Utrecht mgr. O. Geel. Sigarenmakers-actie 1 De Vereeniging van Sigaienfahn- kanten te Amsterdam heeft in haar Maandagavond gehouden vergadering gemeend gevolg te moeten geven aan de opdracht van het Verbond vai Vetpenigingen van Sigarenfabrikan ten in Nederland, zoodat de arbeids- contiacten op 21 en 22 dezer tegen 28 Febiuari en 1 Maart zullen wor- len opgezegd. Bij do uiisluiting zijn in Amster dam ongeveer 1100 personen betrok ken. liet getal peisonon. dat dit voor jaar uit de omgeving van Winschoten naar Amerika gaat vertrekken, is zeer groot. Beduidend grooler dan het vorige jaar. Emigreeien uit schier alle dorpen meer dei e gezinnen en personen, vooral uit de gemeente Beet ta is het getal beduidendniet minder toch dan 8 grooie gezinnen van tezamen ruim 50 personen, zul len in deze maand en in begin Maari met de lloliand-Amerikalijn de reis naar het verre westen aanvaarden Zoo goed als alle personen gaan naar westelijk gelegen landbouwstaten Iowa, Minnesota en Kakota. Een nawintertje. Wanneer in Scandinavië de baio- meier het hoogst staat, heeischl hier gewoonlijk Oostenwindweer; in hei koudere jaargetijde ligt dan vooit- duiend de temperatuur heneden normaal. In December en Januari kwamen wij er betrekkelijk goed al. Bijna teeds kwamen de hoogste standen van den baiometei in het Oosten, hel Zuid-Oosten, o( het Zuiden voor, zoodat de wind uit Zuid-West waaide, en er van vorst geen sprake was. Zaterdag j.l. begon in het Noorden de barometer echter te stijgen. Thans ligt de kern van het hoog in Zuid- Zweden, waar de diuk bijna 780 m.M. bedraagt. Inmiddels hebben zich in Midden- en Zuid-Europa taliijke depressies gevormd ui Zunl-Duitsch- land en Zuid-Franki ijk valt dan ook sneeuw. Maandagnacht heeft het door ons heele land gevroren, het meest in de Oosteltjkeproviciën,waai temperaturen van 21 gr. F. (10 gr. vorst) werden bereikt; in de westelijke provinciën lag de temperatuur slechts eten beneden het vriespunt. Niet alleen de wind is de oorzaak van de kou. Was vannacht de hemel betrokken geweest, dan zou de tempeiatuur ongetwijfeld eenige gr aden booger hebben gelegen. Dooi de heldere lucht werd de nachte lijke uilstraling bevorderd. Maar over dag genieten wij thans van den o.'igelemperden zonneschijn. En zoo'n Februaii-zonnetje heeft reeds kracht. Handelsbl Zich verslapen. Nu waarschuwde men de politie en deze, liever dan de deur te forceeren, ping het belendend pand door en klom over het dak naar binnen waar zij den winkelier vond'..... springlevend en in gezonden slaap, zóó gezond zelfs, dat al het lumoer voor zijn huis hem met had kunnen wekken RECLAME. Weide-Verzorging. Die zijn wei wil verzorgen, zooals het behoort, Die ga met de volgende regelen accoord Het is bekend aan iederen boer: Een natte weide geeft slecht voêr; Dus d'eerste zorg moet zijn altijd, Dat men van 't water wordt bevrijd, Is 't land behoorlijk drooggelegd, Dan worde 't flink, terdeegd, geëgd Het zure grassen ook bet mos, Tiert in geen bodem, droog en los. Molshoopen moeten goed geslecht, Geschiedt dat overal wel recht? En wordt in 't voorj aar, waar het past, Het rollen wel steeds toegepast? Verzuim dat niet, noch 't een, noch 't aêr! Maar houd vooral den mestzak klaar Te lang werd 't grasland zeer misdeeld 'tHeeft leelijk parten ons gespeeld. Gebruikt gij stalmest, ier misschien 't Is goed. Maar strooi dan bovendien Om 't phosphorzuur wat Thomas- nieel, Dddrvan krijgt 't gras niet licht te veel. Doch: stalmest is hier 't rechte niet. Die geeft meer winst bij voederbiet, Bij al wat knol of wortel heet, Mits men ook kunstmest niet vergeet Op 't gras is stalmest tc royaal, Tenzij gestrooid een enk'le maal. De stikstof doet slechts weinig nut: Die stof wordt uit de lucht geput. 't Goedkoopst is kunstmest. En de oogst Is ook met kunstmest meestal 't hoogst Dit is gebleken zonneklaar Op menig proefveld, jaar op jaar. 2) Met Kainiet en Siakkenmeel Doet men op 't grasveld wonderveel Men strooit van elk een baal of acht, Soms wordt ook kalk nog opgebracht. Aldus oogst men een goed gewin; Daar zit veel voedingswaarde in. Vooral: als tijdig wordt gemaaid! Dan wordt geen onkruid ook gezaaid. Maai vroeg't Geeft licht ver teerbaar gras, En nog een welig nit-gewas. Lddt maaien geeft verlies door 't zaad En brengt den grond in slechter staat. C. B. Toen Maandagmorgen de winkel juffrouwen van een magazijn aan de VV'este Wagenstraat te Rotterdam op haar gewonen tijd kwamen, om haar functiën Ie vervullen, vonden zij de deur op slot en herhaaldelijk bellen vermocht niet het «Sesam open u werkelijkheid te doen worden. Dat trok natuurlijk de aandacht van buien en vooi hijgangers en bet duurde niet lang of er verzamelde zich een menigte voor het huis. Allerlei angstige vermoedens werden geuit, men mompelde van plot seling sterfgeval, gasveislikking, mis daad Een der buren wist, dat de winkelier familie te Amsterdam bad. Het zou mogelijk zijn, dat hij daar gisteren geweest was eri den tiein had gemist. Men zond een telegram naar Amster dam, maar het antwoord luidde, dat men daar den winkelier niet had ge- verstikkingsdood j zien, een antwooid dal de ongeiuslbeid in niet geringe mate deed toenemen. 1) Door de klavers namelijk, die, behoorende tot de vlinderbloemigen, door middel van de bac teriën in beur wortelknolletjes, zich zelf en den grond met de stikstof uit de lucht verrijken. 2) Ook in ons land, bijv. in Friesland, waar bij vergelijkende proefnemingen op een aantal hooilanden, gedurende meer dan 10 jaren, de kunstmest zonder uitondering steeds de hoogste opbrengst gaf. 3) Wanneer men oude, natuurlijke hooilanden, lang verwaarloosd, gaat verbeteren, of als het land nat en zuur is. Overigens wordt in den regel in het aangewende Thomasmeel (behalve phosphorzuur) voldoende kalk geleverd. V f XP* Marmer schoon maken. Hier door maakt men een papje van fijn poetski ijt en benzine. Zijn er leelijke vltkken in het marmer, dan bedekt men het met een deegje van krijt en chloormatron. Men droogt het liefst in en door de zon en wrijft het daarna schoon. Buitenwerk verven. Wanneer moet buitenwerk geverfd worden In bet voorjaar, als de schoon- maakperiode is ingetreden, ziet men menige winkelpui en gevel onder schildershanden een frisch en ver jongd aanzien vei krijgen, 't Is eenig- zins te. verklaren, dat menigeen dezeri tijd, wanneer de geheele natuur in een nieuwe, frissche kleurenpracht zich tooit, de meest geschikte vindt Uit een praetuscb oogpunt echter is het juist de minst geschikte tijd omdat er eenige maanden aan vooraf vaan, waarin de lucht meer vochtig dan droog is Hel houtwei k is dan overal, waar de toestand dat toelaat door en door vochtig, in elke scheur en naad is het water doorgediongei en er zijn verscheidene warme maan den noodig. vooidat dit vocht er weer uit is. De gevolgen van het verven in het voorjaar zijn. dat de veif door de vocht in hel hout, dat naar buiten een uitweg zoekt, bladeit dat het hout veistikt of verrot en dat het ijzer weik verroest. Wil men deze lasten voorkomen laat dan het buiten-verfwerk verrich ten in Juli, Augustus of September, l)an mag men aannemen, dat het hout droger is dan in eenig ander jaargetijde en de olie zal beter haar functie verrichten, n.l. in het hout dringen, waardoor men beter duur zamer werk verkrijgt. Eten. Een groote fout is het gebruik van te warme spijzen en dranken. Slok darm en maagwand worden daardoor als T ware verbrand en geraken langzaam maar zeker in een toestand van verslapping en ontsteking, welke de gevaarlijkste gevolgen na zich sleept. Niet minder nadeelig is het onvol doende kauwen. Het kauwen moet zonder haast eri zorgvuldig geschieden anders toch is de maag niet iu staal het voedsel op behoorlijke wijze te verwerken, waardoor een gevoel van volheid, onwelheid, drukking in de maag, hoofdpijn, enz. ontstaat. Het herhaaldelijk voorkomen dezer onpas selijkheden, waarbij, zooals de volks mond zich zeer juist uitdiukt, »het eten als een steen in de maag !igl« treeft het ontstaan van chronische maagziekten tengevolge. Eten b(j vermoeienis. Bij erge vermoeienis ete men dade lijk niet. Het eten is dan voor de maag te bezwarend: de maagklieren vormen geen maagsap, de afscheiding van hel speeksel geschiedt niet in voldoende hoeveelheid, de spijsverte ring is derhalve gebrekkig. Men ruste dus eerst en gebrutke, om zich te verkwikken en het flauw gevoel van afmatting te verdrijven, een glas warm water, viuchtensap of warme melk. Eten vóór 't naar bed gaan. Moet men eten vóór het naar bed gaan Deze vraag werd tot heden meest in ontkepnenden zin beantwoord, lier Journal d'Hygiene is van legen- overges'eld gejoel u. De phystologie leert ons, dat in den slaap een voort- durende vernieuwing der weefsels plaats beeft en daarom is het goed te zorgen dat gedurende dien tijd de maag niet ledig is. Spijsvertering en ademhaling zetten gedurende den slaap haar wei king voort en is nu bij het naar bed gaan de maag tame lijk gevuld, dan kan hel niet anders, of dit moet aan bet gewicht en aan het weerstandsvermogen van bet lichaam ten goede komen. Zeer vele personen, die niet ziek zijn, zien er mager en zwak uit, alleen doordal ze een te groote tijdruimte laten ver- loopen tusschen het déjpuner en het diner, en ook, hierdoor vooral, door dat ze zich met een nagenoeg ledige maag ter ruste begevenslapeloosheid en verslapping zijn hiervan hot gevolg Eelt. Van witte zeep en glycerine maakl men een dik papje. Een vrij dikke pleister bieivati wordt op de harde plek gelegd, welke daardoor zacht wordt en geen pijn meer doet. Het is echter geen afdoend middelver zuimt men het eeri poos, dan komt <le hinder terug. Observator. (Mr. S. G. van Welderea Baron Rengers) EOETEGEACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën EfTecten. Credieten. Incasseerlng van Wlssela en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Blnnen- en Buitenland. Verhuurt loketton in sijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftjjd getuigen door hem weder in het Bezit van den haardos te zijn eekomen. Lammon ffoum Co. Kortegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis- ,wt Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. ALMELO, ZUIVER WOLLEN ONDERKLEED ING, ^FABRIKAAT WJAHSUl) Verkrijgbaar bij DE WITTE WINKEL AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3