Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. DE BALKAN-OORLOG. BINNENLAND. kerkgezang gebruik maakte, om de ruwe Germaanscbe barbaren tot Christenen te maken, heeft zeer veel navolging gevonden. Er wordt veel gedaan, om het volks gezang te verbeteren en in steeds ruimer kring ingang te doen vinden. Alle vrienden en opvoeders des volks zijn eenstemming van gevoelen, dat men de kunst tot veredeling van de menschen geenszins kan ontberen. Zoo is zij niet alleen een vriendelijke troosteres in dagen van rampspoed, die het door zorg en harstocbtelijke droefheid verbijsterde hart tot rust brengt; zij is niet alleen een vroolijke makker, die bijwijlen in staat is ons schreien in lachen te veranderenzij is niet alleen een uiterlijk sieraad, waarmee de menschen het nuchter proza des levens bekleeden en pogen te omsluieren. Neen, de kunst is veel meer dan dat. Zij is een opvoedster, aan de menscbheid gegeven, opdat het gemoedsleven in alle richtingen ontwikkeld het leven van alle kanten veredeld worde, opdat de menschen in één woord leeren zullen, het te onderwerpen aan de heilige en ver heven wei der schoonheid. De geschiedenis leert, dat bijna overal de kunst in vereeniging met de kerk, met den godsdienst is groot gewoiden en tot bloei gekomen Heeft de bouwkunst niet in de middeleeuwen baai heerlijkste uitdrukkmg gevonden in zoo menigeti dom en kathedraal, die ter verheerlijking Gods en tot stichting van de menschen is opge richt? Of denkt aan de schilderijen der groote, beroemde meesters. Zijn niet de bekendste en heerlijkste schilderstukken juist die welke gods dienstige onderwerpen behandelen, persoonlijkheden uit de Bijbelsche Geschiedenis, belangrijke tijdperken in het godsdienstig leven der volkeren? Of denkt aan de meest wereldsche van alle kunsten, de tooneelkunst Is ook zij niet ontstaan uit de voor stelling van mysteriën, dat is van geheimzinnige geloofsfeiten Ja, wanneer men nauwkeurig toe ziet, bemerkt men dal nog heden ten dage, die voortbrengselen der kunst het meest populair zijn, waarin gods dienstige gedachten, vrome gewaar wordingen, bezielende krachten op aangrijpende en verheffende wijze bun uitdrukking vinden. Op weg naar den vrede. Zooals uit telegrammen uit St. Petersburg blijkt, heeft de Turksche regeering haar verlangen om tot vrede te geraken te kennen gegeven in een vertrouwelijke nota aan de mogend heden. In die nota heeft zij de volgende voorwaarden gesteld De Porte wil den verbonden Balkan- staten het grootste gedeelte van bet door hem veroverde gebied afstaan, onder voorwaarde, dat de nieuwe grenzen van Turkije zullen loopen van Imia, ten noorden van Midia, over Uskub, Kirk Kilisse en Djarnak en vervolgens door het dal van de Maritza naar Enos. Turkije eischt echter, dat de meeste der door Griekenland veroverde eilanden Turksch zullen blijven, en dat het geen oorlogsschatting zal behoeven te betalen. Daar de Porie volgens die voor waarden Adrianopel dus afstaat, wordt in Petersburgsche legeeringskringen aangenomen, dat zij ook nog tot verdere concessies bereid is. Daardoor worden de groote mogendheden in staat gesteld den Balkanbond officieele voorstellen te doen, om ten sloite tot den vrede te komen. Bulgarije verlangt echter, naar te Petersburg vei luidt.datdevredesonder- handelingen op het oorlogsterrein gevoerd worden, Servië en Motenegro verlangen afstand van Skoeiati aan laatstgenoemd land en Griekenland maakt aanspraak op Janina en de eilanden in de Aegeïsche zee. Ten slotte schijnen de bondgenooten niet te willen afzien van den eisch tot betaling eener oorlogsschatting. De Ziektewet vooraan! Men schrijft uit Den Haag aan De Tijd: In parlementaire kringen loopt het alleen heb ik mijn blauwe sloof ge- plaats, en du heb ik je gejaagd en verlaat je niet meerge zijt de mijne, de mijne voor heel het leven de mijne (Wordi vervolgd.) hardnekkig gerucht, dat bij de eerst volgende regeling van werkzaamheden der Tweede Kamer zal worden voor gesteld om met de Paaschvacantie het eerst aan de orde te 'stellen de be handeling der Ziektewet. Dat er dan van behandeling der Tariefwet vóór de verkiezingen wel niets meer zal komen, mag als vaststaand worden aangemerkt. Inwijding Vredespaleis. De opening van het Vredespaleis te 's-Gravenhage, welke aanvankelijk ge dacht werd in de eerste helft van September dezes jaars te zuilen plaats hebben, zal, verneemt men, vroeger geschieden. Als vermoedelijke datum der inwij ding wordt thans genoemd de 29ste Augustus a.s. Toelatinge-ex. Kon. Mil. Academie, hoofdcursus en Cadettenschool. De Minister van Oorlog brengt ter kennis dat, voor zooverre het afnemen van examens noodig is ter bepaling van de toelating van jongelieden als cadet bij de Kon. Militaire Academie te Breda, geregeld op -de grondslagen der wet van 21 Juli 1890 (Stbl. no. 126 en van 1910 no. 138), deze examens in de maanden Juli en Aug. en, zoo noodig, in de eerste dageD van Sept. worden gehouden Voor deze toelating worden open gesteld 101 plaatsen, verdeeld als volgt 1. Ten behoeve van de Cadetten school. a. Bij het leger hier te lande: 9. voor de inf., 2 voor de cav., 4 voor de art. en 2 voor de genie; b. bij het leger in Ned.-Indië 5 voor de inf., I voor de cav., 2 voor de art. en 2 voor de genie. 2. Ten behoeve van de adsp., bedoeld in art. 26 der voren vermeide wet: a. bij het leger hier ter lande: 32 voor de inf., 6 voor de cav., 16 voor de art. en 5 voor de genie, b Bij het leger in Ned.-Indië: 8 voor de inf., 1 voor de cav., 3 voor de art. en 3 voor de genie. Ouders of voogden van adsp be- hooren de kennisgeving, dat hunne zonen of pupillen voor toelating in aanmerking wenscben te komen (in gericht op de wijze als bij model F, opgenomen in »St.-Ct.a 53 is aan gegeven), in dier voege in te zenden, dat zij vóór 3 Juni aan het Dep. van Oorlog ontvangen woidt. De Minister van Oorlog brengt ter kennis, dat voor bet in Juli en Aug. hier te lande te houden ex. voor toelating tot den Hoofdcursus, ter opleiding van onderofficieren voor den rang van 2de luit. der inf. en vari 2e luii.-kwartierm., resp. voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Ned.-Indie, de volgende aantallen plaatsen worden opengesteld 1. voor het leger hier te lande: inf. 19, adm. 5; 2. voor het leger in Ned.-Indië inf. 6, adm. 5. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hier te lande in Juli en Aug. een ex. woidt gehouden voor toelating van jonge lieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voorditexamen worden opengesteld: 17 plaatsen voor jongelieden met bestemming voor den dienst hier te lande. 10 plaatsen voor jongelieden met bestemming voor den dienst in Ned.-Indië. Ouders of voogden wier zonen of pupillen aan het ex. wenschen deel te nemen, bebooren de kennisgeving (ingericht op de wijze als bij model F, opgenomen in iSt. Ct.« no. 53, is aangegeven) in dier voege in te zenden, dat zij vóór 15 Mei aan het Dep. van Oorlog ontvangen wordt Voor de examenprogramma's en de verdere regeling van de toelating wordt verwezen naar »St.-Ct.a 53 De spelling in de Eerste Kamer! Eenige leden dei Eerste Kamer die daarom nog niet als voorstanders der Kollewijusche spelling wenschten op te treden achtten bet tocb zeer gewenscht, op sommige punten in de spelling wijziging te brengen of althans mogelijk te maken De R>-geering moest bepalen, welke af wijkingen van de spelling van De Vries en Te Winkel men zich zou kunnen veroorloven, zonder dat die afwijking als fout werd aangerekend. Andere leden oordeelden, dal daar door een groote verwarring bij het onderwijs zou worden gesticht. Verscheidene leden meenden dat men te dikwijls de spelling wijzigl. Nederlandsche Heidemaatschappij. Den 27steu Februari j.l. werd in tegenwoordigheid van een aantal Com missarissen en Leeraren aan 22 leer lingen van Afdeeling B en aan 17 leerlingen van Afdeeling A door den Voorzitter der Nederlandsche Heide maatschappij den heer Jhr. Mr. G L. M. H. Ruijs de Beerenbrouck het diploma uitgereikt wegens het met gunstig resultaat volgen van den 2- jarigen cursus dier Maatschappij. Het diploma kon aan alle leerlingen woiden uitgereikt, te weten van Afdee ling B: G. E. Beker, A. Enserink, S. H Frederiks, J. A A. Hartland, E. Hofman, F. Ch. floogendoorn, G. W. Hulsbergen, H. J. Koudenburg, E, J. de Lanoy, H. A. A. Meyerink, A. Minderhoud, B. Nijholt, J. J. Ochse, M. C. F. Petit dit la Roche, E. J. Reijn- tjes, J. Rouwenhorst, A. H. Ph. Schaap, H. Y. TimmeDga, S. van Urk, A. van Vliet. Ch. L de Vries, J. W Zomer, en van Afdeeling A: D. Akkerman, A Berendsen, B. Blom, J Bruil, G. Demmink, B. van Ernst, A. Gan- zeman, J. Onrust, J. van Oosteiom, C. van Rinsum, D. J. Onrust, C. Sie- ben, G L. M. Stapper, E. Teerink G C. Verbagen, Th. J. de Vin, P. van Zadelboff De R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, aan de Kampstraat no. 18, is voortaan kosteloos voor ieder boven de 18 jaar geopend op werk dagen van 10 tot 1 en van 3 tot 10. op Zon- en feestdagen van 11 tot 2 en van 7 tot 10 uur. De ritmeester G. van der Zoo de Jong, van het Oost-Indische Leger, met verlof hier ter stede, is gedeta cheerd bij het le regiment veld-artil- lerie te Utrecht. De le luitenant-kwartiermees ter S. P. Visser en de le luitenant C Sisseler, beiden van het 5e Reg Inf., worden op 6 Maart voor een tijd van 6 maanden gedetacheerd in de legerplaats bij Harskamp. De heer C. A. Takes, klerk der posterijen en telegrafie, is met ingang van 1 April overgepl iatst van bier naar 's-Giavenhage, hoofdkantoor. Aan het plaatselijk telefoon-net is met no. 277 aangesloten Bunte's viscbhandel, Langestraat 14. De Amersfoortschê tram ver voerde in de afgeloopen maand 8008 passagiers, met een opbrengst van f402.85 of per d.igkilometer f7.99. De totale opbrengst in die maand bedroeg f417.85 of per dagkilometer f8.29. Deze cijfers bedroegen in dezelfde maand van het vorig jaar respectievelllk 8884 f445 35 1 8.51 - f474.57 en f9.09. Door den Kapitein J. H. Boeye van de Normaal Schietschool te 's Gra- venbage werd gisteren op de Leusden- sche heide een onderzoek ingesteld omtrent de mogelijkheid tot het in richten van het schietterrein aldaar voor gevechtsschietoefeningen, zooals die o.a. in de Harskamp worden ge houden. Met 15 April wordt de le Luite nant der Veldartillerie P. H Scboute van Bergen op Zoom naar bier over geplaatst. Gisteren werd door den architect W. H. Kam in het kantoor op «Zand bergen» aanbesteed bet bouwen van een Herstellingsoord aan den Leusder- weg, tegenover de school aldaar. Ingeleverd waren 23 biljetten. J. van Harpen f27 980; J. C Blum. Hilversum f27.780; N. Wolfswinkel f 26.250; A. Versteeg, Utrecht f25.950; L. J. Hemels f25 592; H. L. van Ey bergen f24 885; Fijnenberg en Wildeman f24 623; G. J. Smit, Haar lem f24 600; A C Beyer f24 556; H. Noorman f24.385; T. van Hooge- vest f24 300; G. van Nes f23.800; H. Lablans f23 759; T. Carree, Zeist f23.725; G. C. Blanken f23.483; E de Biuyn, Hoogland f23.300; C. J Kuntz f23.195; E. J. Ruitenberg f22.930; J, Boshuizen f22.870; W. van Genderen f22 550; B. Keppel, Meppel f22 480; J. van Keulen f 22 100; Alb. Haar, Wageniogen f20 880. De gunning is in beraad gehouden. De heer F. Rauh werd bij zijn aftreden als leeraar in do gymnastiek aan de H. B. S. door zijn collega's een gouden horloge en door de leer lingen een prachtvolle schemerlamp met album waarin de namen der schenkers, vereerd. Een en andei werd j hem onder hartelijke loespiaken van den directeur en een der jougelui over- handigd. De beer Rauh was de laatst aan gebleven leeraar, sedert de oprichting aan de school verbonden. De zangvereeniging »Do blauwe vaan" verwieif in een zangwedstrijd, uitgeschreven door de Baainsche af deeling van de Nederlandsche ver eeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken den 3en prijs. Aan de j.l Maandag gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 400 paarden en 120 hitten Voor luxe paarden werd besteed van f500. tot f 650 voor werkpaarden f 200 tot f 450.voor slactitpaarden f 80. tot f 120 Hitten gelden van f70.— tot f200. Door de aanwezigheid van buiten- landscbe kooplui was de handel leven dig, vooral in luxe-paarden. Do agent van politie 2e klasse D. Talma is benoemd tot gemeente veldwachter te Loenersloot. Door de politie werd nog een persoon, verdacht van medewerking in den diefstal van brandstoffen ten nadeele der H. IJ. S. M., aange houden en naar Utrecht overgebracht. Quick beeft j.l. Zondag op «Birk- hovenn met 03 verloren tegen Be Quick uit Zutphen. Pot met geld opgegraven Te Elshout (Noord-Biabarit) is bij het omgraven van grond een groote pot met goudstukken gevonden, ter grootte van een rijksdaalder en dateer de uit de 15e eeuw. Men schat de waarde van bet ge vondene op f3000. Coalitie en concentratie. Na een rede van den heer mr. Sannes te Vleddeiveen (Groningen) en waarin nog al eens de woorden coalitie en concentratie waren gebezigd, ging den volgenden avond een jong en vurig sociaal democraat naar bet gezin van den ai beider B. in die buurt en die ook met z'n vrouw op de vergadering was geweest En al heel spoedig kwam natuurlijk het gesprek over de ver gadering. Ain ding aldus de vrouw is ons nait recht duudlek - dat koo- lietsie en konsentraotie. Ja aldus de strijder hoe zal men dat ouidelijk maken. Zie eens, je melkboer dat 's nou de coalitie en je bakker ja! dat is de con centratie! Zoooo....! Nou begnep ik 't. En als eenigen tijd later de propa gandist is vertrokken, zeiten B. en z'n vrouw nog lang 't gesprek voort, eerst hij de koffietafel en later op het bed. Waist wat, Jan, aldus de vrouw in 't laatst als mörg'nvroug dei boer en bakker dei baid'n, dei ons gain pensjoun gunn'n bier komen, den zèk ze. Jaog ze d'r maor oet. Wis en zeker dou'k 't. En zoo sliep bet echtpaar eindelijk in, droomende over pensioen en over den boer en bakker, die d'r tegen wat en. Den volgenden morgen zeven uur als beiden druk aan het werk zijn, klinkt het plotseling aan de deur: «Melk, vrouw?» En pas heeft de vrouw deze stem gehoord, of als een bezetene stuift ze naar de deur. 'k Zei die melk doe Konsen- straotsie. Nee, vrou! roept de man uit de schuur dat 's Koolietsie Nou, dèn koolietsie. Maor koolietsie of konsentraotie ik zèl hom en de bakker d'r bie en meteen gaf ze den onthutsten boer zoo'n gevoeligen slag met de tang, dat deze op de vlucht sloeg. De bakker ontsprong den dans omdat de boer hem bad ingelicht! (Af. Gr. Cf.) Gevolgen van kwajongenswerk Een 6-tal boeren reed door de ge meente Venendaal naar Achterberg om een godsdienstoefening bij te wonen. Eenige jongens wierpen het paard met steenen, waardoor het dier op hol sloeg en de inzittende uit bet rijtuig werden geslingerd. Allen bekwamen nogal ernstige ver wondingen. De toestanden van twee hunner geeft reden tot bezorgdheid. Onderaardsehe dieven! DeschildeiJ Schippers te Bleskens- graaf had in zijn bloemtuintje onge veer 600 tulpenbollen uilgepoot. Enkele kwamen uit, doch van de rest was niets te bespeuren. Bij onderzoek kwam Schippers tot de ontdekking, dat zoo goed als alle hollen door de muizen waren opge peuzeld. Sterfte aan tuberculose gaan we vooruit? Uit de statistiek der geboorte en sterfie in Nederland, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statis tiek. blijkt, dal hier te lande in 1912 aan longtuberculose zijn overleden 6720 personen tegen 7134 iu 1911; aan hersentuberculose zijn in 1912 overleden 1017 tegen 1083 in 1911; aan andere vormen van tuberculose I02b tegen 1212 in 1911. In het geheel zijn dus in 1912 aan tuberculose overleden 8763 personen of heel wat minder dan in 1911, ter wijl de bevolking van Nederland in 1912 ongeveer 60 000 personen meer zal hebben bedragen dan in 1911. Ondanks de vorst hebben de bloembollenvellen zich zeer goed ge houden. Mogen hier en daar de nar cissen geleden hebben, de hyacinten staan prachtig en in de geheele streek van Leiden naar Haarlem kan men nu reeds de ver ontwikkelde bollen bewonderen. Over een week zullen vele velden getint zijn en over 14 dagen zal men tal van bedden in vollen bloei zien. Een merkwaardige bekentenis I »De strafzitting van het Gerechts hof te Amsterdam zoo lezen we in het »N. v. d. D.«r had een onver wacht en interessant slot door de bekeutenis van een beklaagde, die in de instructie en voor de rechtbank niet had willen bekennen, maar die nu zijn hart uitstortte, vertelde dat hij tot een bende inbrekers behoorde en een verhaal deed, hoe hij onder den druk en de slavernij dier bende was geraakt. Indien deze man waarheid heeft gesproken, is zijn verbaal daarom merkwaardig omdat daauit zou blijken, dat de misdadigersbende in relatie stond met een rechercheur van het politiebureau in de Warmoesstraat en met een gevangenbewaarder uit het Huis van Bewaring, die hun middelen verleenden bij het overbrengen van briefjes en zelfs bij een poging tot ontvluchting. De beklaagde, die deze bekentenis deed, was de 24-jarige bootwerker H. Dekker, die op 27 December, j.l. door de Rechtbank tot 5 jaren gevan genisstraf werd veroordeeld wegens diefstal met braak in de perceelen Singel 66 en 68, en tegen wien thans voor het Gerechtshof door den advo caat-generaal bevestiging van bet beroepen vonnis werd geëiscbt.» Papierfabriek verbrand Te Wapenvelde (Veluwe) is Zondag in de Berghuizer Papierfabriek v/h. Crarner-Shgber brand ontstaan en deze daardoor in asch gelegd. Ook de machine) ieën gingen verloren. Op zoek naar oudheden! Te Kuijk (Noord-Brabant) zijn de laatste dagen verschillende personen bezig deti grond om te woelen om naar oudbeden te zoeken. Behalve vele gave urnen met beenderasch, vond men o.m. een steenen olielampje uit den Romeinschen tijd, gele water kruikjes en tegels. Ook stiet men bij de graafwerken op oude fundeerings- werken van zeer zware constructie, vermoedelijk van vestingwerken af komstig. Telegraafdraden als weervoorspel- lers. Het z.g. zingen van de telegraaf draden, dal ieder wel eens buiten beeft gehoord staat, naar we ergens lazen, in verband met het barometrische weer. Niet slechts het weer van het oogenblik zou men in de zoet-vloei- eode aeolus tonen kunnen herkennen, neen, men zou, bij eenige muzi kale oefening, een voorspelling kun nen herkennen van het weer, dat over eenige dagen pas komen moet. Het zeer vlugge trillen van .de metaaldraden, waardoor bet zange rige geluid wordt voortgebracht, ont staat door behulp en overbrenging langs de telegraafpalen, die de eigen aardige trilling van de aarde zelve overnemen. Deze zou in verband staan met de bewegingen van het opper vlak van de aarde, dezelfde die de afwijkingen van den seismograaf ver oorzaken. Het toekomstige weer zou men daaruit dus kunnen afleiden. Met een geoefend oor zou men aldus aan net hooge of lage zingen der tele graafdraden het weer van moigenen overmorgen kunnen afluisteren it

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2