DE BALKAN-OORLOG. Plaatselijk Nieuws. BUITENLAND. BINNENLAND. der wet? Wie ziet hier niet, dat ook met betrekking tot den vrijdom voor grond stoffen de willekeur tot stelsel is verbeven? Oostenrijk stuurt Montenegro een ultimatum. Op eersten Paaschdag, 's morgens om elf uur, beeft Oostenrijk-Hongarije aan de Montenegrijnsche regeering een ultimatum doen toekomen, waarin werd geëischt dat de vijandelijkheden rond Skoetari zouden gestaakt worden, totdat de geheele burgerlijke bevolking de stad zou bebben verlaten. Voor bet geval Montenegro weigeren mocht aan dien eiscb gevolg te geven zou de Donau-monarcbie gewapender hand optreden tegen bet kleine land der Zwarte Bergen en zijn over- rooedigen heerscber, koning Nikita. Zoo men weet had Montenegro op de herhaalde verzoeken om de be volking van de belegerde stad vrijen aftocht te verleenen, geantwoord.dat dit niet aanhing om redenen van strategiscben aard. Oostenrijk verloor ten slotte zijn geduld. Het lijdt geen twijfel of de militaire maatregelen, die noodig zouden geweest zijn om de inwilliging van Oostenrijks eisch te verkrijgen, waren reeds genomen. Maar gelukkig komt beden het bericht, dat Montenegro toegeeft, zij het onder protest tegen Oostenrijks bedreiging. Koning Nikita zal dus de civiele be volking van Skoetari de stad onge hinderd laten uitgaan, waardoor een einde zal komen aan de ontzettende tooneelen, die zich in den laatsten tijd binnen de benauwde veste hebben afgespeeld. Men zal zich afvragen, wat Monte negro ten slotte beeft doen toegeven aan de Oostenrijkscbe eischen, waar bet tol beden zoo driest stand ge houden heeft, wel wetend, dat bet machtige beschermers bad aan de Newa en zelfs te Rome. De oorzaak ervan is deze, dat ook Rusland en Italië te Cettinje hebben aangedrongen op het staken van de beschieting van Skoetari, tot de burger lijke bevolking zou zijn heengegaan. Italië's houding was tot heden toe on zeker. Wel heeft ook dit land groot belang bij een zelfstandig Albanië, dat een bufferstaat vormt niet alleen togen het voortdringend Slavendom, maar ook tegen het naar zuidelijker wateren hunkerend Oostenrijk, wel had bet dus al eerder verklaard accoord te gaan rnet de wenschen van de Donau-monarchie, dat Skoetari niet bij Montenegro zou komen, maar aan den anderen kant binden banden des bloeds bet Italiaansche vorsten huis aan het Montenegrijnsche en is een al te groote sympathie in Italië voor Oostenrijks optreden met het oog op het blijvend antagonisme tus- schen deze beide »bondgenooten" niet te verwachten. Geen land is minder in de gratie bij de Italianen dan Oos tenrijk. Wat Rusland aangaat, al heeft het officieele Rusland zich tot beden ook correct gedragen, de Slavische sym pathieën in het tsarenrijk zijn zoo groot, dat al meermalen, naar men weet, een daadwerkelijke steun aan de Balkanstaten in overweging is ge nomen en ondanks de beloofde naar huiszending der reservisten aan de Oostenrijksch-Russische grenzen, zijn Indië ooit gehad heeft, die er zich op beroemde dat hij alle nettenen strik ken, alle voetangels en klemmen die vrouwelijk vernuften jachtlustop man nelijk wild konden uitvinden, met succes ontweken was!... En juist dit maakte, dat hij het schoone en zwakkere ge slacht naar verdienste waardeerde, be weerde hij, want hij kende die bekoor lijke wezentjes alleen maar van de meest aangename, innemende, teer-lieve zijde,en daarom «had hij ze allemaal erg lief!wat 'n getrouwde wel den ken maar niet zeggen mocht!» II. Overste Wyckhens was iemand van ongeveer vijftig jaar, met kort geknipt hoofd haar en in 't algemeen een knap uiterlijk, dat hem zeker 15 A 20 jaar deed schijnen. Hij was altijd vriende lijk, vroolijk en opgewekt en had iets innemends door de eerlijke vertrouwe lijke blik waarmee hij iemand aanzag en die ieder betooverde, die van nabij in die schitterende kijkers zag, die spraken van goedheid en ridderlijkheid, waardoor hij wel eenigzins 't bedorven kindje der schoone sekse was gewor de betrekkingen tusschen beide landen zeer gespannen gebleven. De toon van de Russische pets naar aanleiding van bet Oostenrijkscbe optreden was dan ook allesbehalve vriendelijk Men noemde het eenvoudig bluf van de regeering te Weenen. Dat nu de regeering te St. Petersburg zich beeft aangesloten bij die te Rome om koning Nikita aan het verstand te brengen, dat Oostenrijksch eisch billijk was, stemt tot vreugde. De bemiddeling der mogendheden. De vertegenwooiders der mogend heden hebben aan de regeeringen der Balkanstaten doen weten, dat voor de vredesonderhandelingen de vol gende grondslagen moeten gelden: dat Turkije begrensd zal worden door een lijn, loopende van Midia naar Enos. Al het gebied, gelegen ten wes ten van die lijn, wordt aan de bondgenooten afgestaan, uitgezonderd Albanië, welks grenzen door de mo gendheden vastgesteld zullen worden; dat de kwestie der Aegeïsche eilanden door de mogendheden zal worden beslist; dat Turkije afstand zal doen van zijn rechten op Kreta. De mogendheden kunnen zich niet vereenigen met deo eisch tol betaling van een oorlogsschatting door Turkije, zooals door de bondgenooten gewenscht wordt. Deze zullen echter deel kun nen nemen aan de te Parijs te houden besprekingen over de verdeeling van de Ottomaansche schuld en andere financieels kwesties. De regeeringen der Balkanstaten hebben gezegd met elkaar overleg te zullen plegen over die voorwaarden. Naar bet heet zou de Porte be sloten hebben de grenslijn Midia Enos te aanvaarden, volgens het ge rucht echter onder voorwaarde, dat Luie Boergas in het bezit van Tur kije zou blijven. Turkije zou, naar het heet, bovendien godsdienstige voor rechten voor Adrianopel eischen. 15.000 Turken geven zich over. Djavid pasja, die na de nederlaag bij Monastir de vlucht had genomen, eerst naar Jariia en daarna naar Valona, heeft zich nabij de Skoembi-rivier met 15.000 man aan de Serviërs overgegeven. Vliegeniers en de oorlog. De Seivische vliegenier Michael Petruwitsj is Zaterdag op een ver kenningstocht van een aanzienlijke hoogte bij Boesjati gevallen. Hij was op slag dood. Zondagmiddag maakte de Grieksche vliegenier Moetoessis een vlucht met een tweedekker over de baai van Phalerou toen bij het ongeluk had met zijn reddingsgordel aan een hef boom te blijven haken. Het vliegtuig sloeg om en viel in zee. Vliegtuig en vliegenier werden gered. De Duitsche vliegenier Scherf, die in Turkschen dienst is, vloog Zaterdag middag met een tweedekker met den officier Kemal Bei tot aan Tsjorloe. waar de vliegeniers de hoofdmacht der Bulgaren vaststelden. De vlucht heen en terug duurde ongeveer 4 uur. 30 Maart zal te Athene de plechtige bijzetting plaats bebben van bet stoffelijk overschot van koning George, dat vermoedelijk Donderdag naar de hoofdstad zal worden overgebracht. De kist zal op kanon-affuiten gezet en door 80 matrozen naar het station van Pyraeus worden getrokken. In Athene zal het lijk worden ten toon gestelt in de Metropoolkerk. den, die hij soms zoo hard beoordeelde en die hij toch niet graag in zijn leven gemist zou hebben. In dat opzicht was hij niet zoo heel vrij te pleiten van egoïsme. Hoe zacht die oogen ook tegen vrou wen spraken, hoe vriendelijk die ook vrienden tegenblonken, of schitterden bij kameraadschappelijken pret en jok, voor hen die zijn ongenoegen opwek ten konden zij, zooals sommigen onder vonden hadden, als scherpe dolken flikkeren en iemand als 't ware door boren; als dat 't geval was had er nog 'n wonderlijke omkeering in hem plaats, want dan verdween alle bewe gelijkheid, de handen sloten zich kramp achtig tot matige vuisten en zijn stem werd zacht en kalm, snijdend zelfs, hoewel die zich anders onderscheidde door een luiden, helderen metaalklank, zoodat hij geen geheimen scheen te hebben, want alles wat hij vertelde, al scheen hij te willen fluisteren, was op vijf en twintig pas duidelijk ver staanbaar, en zijn hartelijk lachen deed de ruiten rinkelen en werkte daardoor juist zoo aanstekend. Als Luitenant was hij een bolle boos geweest in pret maken en altijd De Koning van Bulgarije heeft den wensch te kennen gegeven de be grafenis bij te wonen; ook koning Peter van Servië wotdt te Athene verwacht. De Duitsche keizer zal worden vei tegenwoordigd door prins Heinrich, de koning van Engeland door den hertog van Teekde tsaar van Rusland door grootvorst Dimiiri Constantinowilsj; voorts worden ver wacht koningin-moeder Alexandra van Engeland, de keizerin-moeder Maria Teodorowna van Rusland, hertogin Thyra van Cumberland. Namens den koning van Denemaiken komen de prinsen Waldemar en Aaga en overste Spoerck vertegenwoordigt den koning van Noorwegen, Prins Ernst August van BrunswijkLiineburg zal zijn vader vertegenwoordigen. De voorloopige bijzetting van het stoffelijk overschot te Saloniki heeft Maandagmorgen plaats gehad in te genwoordigheid den konin klijke fami lie en minister-president Venizelos, bij wier aankomst door de vreemde oor logschepen saluutschoten werden atge- vuurd. De ontmoeting van keizer Wilhelm met den hertog van Cumberland zal den 27en Maart te Homburg plaats hebben; waarschijnlijk zullen de ver loofden den Keizer tijdens zijn verblijf te Homburg vergezellen. Naar wij vernemen heeft Hare Majesteit de Koningin een belang rijke bestelling poppengoed voor de poppen van Prinses Juliana bij de vereaniging »Arbeid Adelt" en Tessel- schade te 's-Gravenhage en Amster dam laten doen. In parlementaire kringen be staat de verwachting, dat de Tweede Kamer die I April bijeenkomt om deu 2en d.a.v., zooals besloten is, met de behandeling der Ziektewet aan te vangen, reeds den len Mei e.k. of hoogstens eenige dagen in Mei baar werkzaamheden zal eindigen. Men verwacht toch dat de debat ten over bet Ziekteverzekeringsont- werp niet een zoodanigen omvang zullen aannemen, dal een uiteengaan omstreeks het bovengenoemde tijd stip onmogelijk zou blijken. Het moet zelfs in de bedoeling liggen om vóór bedoeld reces ook nog af te doen het ontwerp nopens de pensionneering van gemeente-ambtenaren. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitterschap van den beer J. Ger. Kleber hield deze Kamer Zater dagavond een openbare vergadering ten Raadbuize. Afwezig de heer P J. Hamers. Na opening las de secretaris de notulen van 15 Februari. Ingekomen, behalve de gewone peri odieken 1. Verzoek van het Gemeentebestuur om toezending van het Jaarverslag vóór 15 Februari. 2. Missive van bet Hoofdbestuur der Posterijen, meldende, dat bezwaar be staat tot het tot stand brengen van een spreekcel voor locaal en inter- locaal verkeer op het Station alhier. Er zal nu worden onderhandeld met de H. S. M. te Amsterdam om een de man geweest die niet alleen den boel aan den gang bracht, maar ook in beweging hieldzijn bijnaam in dien joligen tijd van echt-Luitenant- zijn was «de Sijs," daar hij, altijd vroolijk en levendig zijnde, van den morgen tot den avond luid kwinke leerde, al was 't niet altijd naar juiste maat en wijs, en, zooals anderen er bijvoegden, «omdat hij voor dames zoo mak was, dat hij uit 't handje at en als ze hem lief lokten gewillig meêvloog, doch zoodra ze hem pakken wilden en in 'n kooi opsluiten, dan maakte hij altijd dat hij kwiek weg kwam en hen nog 'n spotliedje op de koop toegaf!" Langzamerhand was hij, opklim mende in positie en jaren, wel wat kalmer en geposeerder geworden, doch de echte oolijke levendige Luitenants fond bleef bestaan, zoodat hij altijd voor 'n pretje te vinden was, altijd onvermoeid zijn hof maakte aan de dames, alsof hij nog als de jongste Luitenant smoorlijk verliefd was, en zelfs, zijn eigen tijd indachtig, in staat was niet alleen één maar zelfs beide oogen dicht te knijpen, als t een of andere broekkie 'n guitenstreek uit-j spreekcel in te richten voor interlocaal verkeer met automatische telefoon. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Een missive van het Ministerie van Waterstaat, waarin bericht werd, dat op het adres van ijzeihandelaren betreffende den duur van interlocale telefoongesprekken, afwijzend is be schikt. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Een missive van den Minister van Financiën omtrent het heffen van invoerrechten op teiugkeerende ziebt- zendingen. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Een missive van den Nederland- schen Bond van Schoenfabrikanten, ter begeleiding van een adres aan den Minister van Koloniën over de levering van schoenen voor het Nederlandscb Indisch leger. Van 1907 tot 1911 bebben de Neder- landscbe fabrikanten voor nagenoeg 1 millioen gulden aan schoenen geleverd. De leverancies hielden plotseling op omdat het gevangeniswezen in Neder landscb Oost-Indië in de behoefte voor ziet. Door de fabrikanten is verzocht de levering weer aan hen op te dragen. De Minister heeft geantwoord, dat dit niet kan, omdat de gevangenen tn de behoeften voorzien. Dit antwoord is in een algemeene vergadering van den Bond besproken Aangenomen voor kennisgeving. 6. Een missive van de glasfabriek «De Schie« te Schiedam met verzoek om inlichtingen op de volgende vragen: a. Welke zijn de oprichtingsdata van ter plaatse of in de omgeving bestaan hebbende glasfabrieken b. Door welk bestuur zijn ze ge dreven? c Was een goede kalk- en steen bodem, behoefte aan flesschen of lage loonen oorzaak van de oprichting der fabrieken? d. Wanneer valt de datum van op- beffing en om welke reden? De Voorzitter stelt voor bij den Gemeentearchivaris om inlichtingen te vragen. Aangenomen. 7. Ingekomen van de Kamer te Dordrecht een adres aan de Directies der S. S. en der H. IJ. S. M. met verzoek tot uitgifte van overzichtelijke tarieven voor het goederenvervoer. Aangenomen te steunen. 8. Van deNederlandsche Vereeniging van Papierhandelaren een adtes aan de Tweede Kamer inzake de Tariefwet. Tot een volgende vergadering aan gehouden. 9. Een missive van de Nederlandsehe Kamer van Koophandel te Brussel en bet Bureau voor Handelsinlichtingen in zake deelname afdeelingstentoon- stelling te Gent. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Een missive van den Consul- Generaal van Frankrijk over de Ten toonstelling te Lyon. Aangenomen voor kennisgeving. 11. Een missive van den Directeur- Generaal der Post en Telegrafie, den heer Pop, waarin bij bij zijn vertrek naar Indië dank zegt voor de in zoo ruime mate verleende voorlichting en goede samenwerking. Voorgesteld dit schrijven te beant woorden. De Voorzitter wensebte de com missie voor de kaasmarkt geluk met het succes. De heer Van Haselen deelde hierop mede, dat 19 Mei als begin zou worden genomen. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering. haalde die niet al te zeer op 't kantje af was. Goedhartigheid en goedgeefschheid tot in 't overdrevene behoorden tot zijne deugden, en nooit kon 't gebeu ren dat iemand in nood zat en hulp noodig had, of «de sijs" was er bij om te helpen met geld en zang, zoo dat 't in zijn karige Luitenants-tijd meermalen gebeurde dat hij, 'n lijdende helpende, zelf lijdende werd in z'n beurs, wat hem echter nooit zijn goed humeur benam. Wel schold hij zich dan voor gek, vooral als hij harde ondank oogste, en nam zich dan tel kens voor 'n volgende keer heter op te passen, doch als die keer kwam, bleek hij nog altijd dezelfde royale klant die maar gaf en die voor zich zelve 'n wissel op de toekomst trok. De dames, zoowel de getrouwden als ongetrouwden, vonden hem 'n kraan van 'n man, juist zoo een om doodelijk van te worden, en zoo moge lijk te trouwen om door hem geluk kig te zijn, wat wel eens aanleiding gaf tot niet al te ongegronde jaloezie van de heeren echtgenooten, of gemo tiveerde boosheid en wantrouwen van d* betrekkelijke ouders of voogdes De vereeniging ïAmersfoortsche Industrie- en Huisboudscbool« hield gisterenmiddag een algemeene ver gadering in het schoolgebouw Beeke- steinschelaan 23. Voorzitter was de heer J. W. Middelburg, die met een kort woord de vergadering opende, waarna de secretaris, de heer F. Wesseling, de notulen van 25 Oct. 1912 las. Hieruit stippen we alleen aan, dat de ontvangsten en uilgaven f22.650 bedragen legen f 19.825 het jaar te voren. De notulen werden vervolgens goed gekeurd en onder dankzegging ge arresteerd. Aan de orde verslag commissie rekening en verantwoording 1912. Uitgaven. 1. Traktement f7029,06 2. Concierge, werkster >1014,06 3. Onderhoud gebouwen, terrein en meubilair 1660,97» 4. Leermiddelen, scbool- behoeften 884.60® 5. Vuur, licht, water >1167,14' 6. Belasting, assurantie 164,36» 7. Rente, aflossing 3653,60 8. Drukwerk, schrijfloon, kantoorbehoeften 446,75 9. Huishouding, levens middelen 6833,99 10. Afgedragen aan rente 30,79 11. Diversen s 54,17 12. Saldo in kas op 31 Dec. 1912 9.12' Totaal Ontvangsten. 1.Jaarlijksche subsidie: a. bet Rijk b. Provincie c Gemeente d. extra bijdrage 2. Jaarlijksche contributie leden 3. Kost- en schoolgeld 4. Verkochte spijzen, afge leverd werk 5. Gekweekte rente 6. Saldo exploitatie 1911 Totaal Fonds tot dekking van tekorten gesticht 31 Dec. In kas op 1 Januari 1912 Gekweekte rente f22948,57 f 6500,- 1725,— 2875,— 400,— 520,— 8874,50 1926,08 47,44 80.55 1 22948,57 eventueele 1911. f1000.— 30,79 f 1030,79 Volgens het jaarverslag over 1912 is het aantal leden 19 minder dan ten vorigeo jare. Op 31 Dec. bedroeg het aantal eereleden 1, donateurs 1 en gewone leden 181. In dit jaar ontstonden 2 vacatures, waarin voorzien werd door de be noeming van Mej. Knottenbelt en deu heer De Jong. Het aantal leerlingen is in 1912 stijgende gebleven en de opbrengsten zijn grooter geworden. De avondlessen hadden een meer bevredigend bezoek, toch had er veel meer gebruik van gemaakt kunnen worden. Van de dagcursussen hadden zelfs lOO'/o meer gebruik kunnen maken. Het aantal leerlingen bedroeg 192. Van elders waren er 47. 10 leerlingen genieten het onder wijs kosteloos. 28 betalen elk f 6. 44 tusschen 6 en 15, 52 tusschen 15 en 30, 58 boven f30 per jaar. In 1912 werden 18 vakgetuig schriften uitgegeven: 10 voor huis houding, 6 voor dienstbode en 2 voor costuumnaaien. De klasse voor leerares begon in Sept. '12 met 3 leerlingen, 't Inter naat met 10 leerlingen. De voortgaande toename voor de huishoudcursus maakte thans de vor ming van 2 parallelklassen voor deze afileeling noodzakelijk. Door de reorganisatie in 1912 zul len voortaan elk jaar met '1 Mei meisjes toelating kunnen krijgen tot opleiding van dienstbode, nl. 2 klassen elk van 1 jaar, ook een stichting van een 2 jarigen huishoudcursus voor meisjes uit den middenstand. De invoering van een betere, meer afdoende salarisregeling is een feit geworden. De Pensioenregeling is nog in 't verschiet. Met lof werd gewag gemaakt van den ijver en de toewijding door allen betoond. Het aanstellen van een onder-directrice heeft bevredigende resultaten opgeleverd. Mej. Verwey beeft verlof wegens ziekte. Haar lessen worden thans ge geven door mevr. de wed. Rup en der dames, doch zijn rustig en fier onbevreesd optreden, wist altijd de gemoederen te bedaren, zoodat zelfs geen spoor van argwaan overbleef. (W*rH

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2