NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad \j£ voor de Frovineie Utrecht. |3j FEUILLETON. No. 32. Woensdag 23 April 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Bescherming of Bevoorrechting? BooDfje toil zijn loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever OJ. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 17. Telephoonn 00. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Ad vertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. ii. Wat is de tegenwoordige tarief politiek der protectionisten? Het is niet de oude politiek van steun, waaraan ik alle recht wil laten wedervaren, doch bet is een geheel nieuwe doctrine. Ik verzoek iedereen, die belangstelt in de geschiedenis van hooge protectionistische tarieven, om de jongste programs der beschermings- geztnde pai tijen te vergelijken met de oude leer. Als men dat nagaat, wordt men getroffen door een geheel nieuw uitgangspunt. De nieuwe leer van de proiectionisten is dat de in komende rechten gelijk behooieti te zijn aan het verschil in productiekos ten in Amerika en andeie landen plus een redelijke winst voor de fabrikanten. Dat is het nieuwe deel van de leer der protectie: „plus een rede lijke winst". Zij waai borgt openlijk voordeel aan hen die gunsten vragen van den wetgever. Hel oude denkbeeld van een beschermend tarief was om de Amerikaansche industrie op de been te helpen en om werk te verschaffen aan den Amerikaanschen arbeid. Maar de gunsten der protectie zijn zoo duur zaam geworden dat de menscheu, zien de dat zij niet bang behoefden te zijn voor buitenlandsche concurentie, groo te combinaties hebben gevormd. Deze combinaties omvatten fabrieken van allerlei soort: oude en nieuwe, fabrie ken met verouderde inrichting en fa brieken met de nieuwste machinerieën; fabrieken met goed en met slecht be heer; fabrieken die allang familiebezit zijn geweest en langzamerhand achter uit zijn gegaan en fabrieken met de meest moderne uitvindingen. Zoodra de combinatie tot stand is gebracht, worden de minst productieve stop gezet. Maar het kapitaal, dat daarin was gestoken, moet dividend geven. En de Regeering waarborgt dan winst op kapitalen, gestoken in stopgezette fabrieken. Zoodra die combinaties zien dat de prjjzen dalen, krimpen zij de arbeidsuren in, en bepeiken de productie, en geven de arbeiders gedaan. En met welk doel Om de prjjzen hoog te bouden. Er moge een tjjd zijn geweest dat het tarief de prijzen niet verhoogde, maat' die dagen zijn voorbij, het tarief wordt nu misbruikt door de combi naties op een manier die hun de macht heeft om de prijzen te regelen. Die dingen gebeuren maar niet bij toeval Het is geen toeval dat de prijzen hier sneller zijn gestegen dan in elk ander land. De rivier die ons scheidt vari Canada, verhindert ons om veel goedkooper te kunnen leven, niette genstaande ook Canada op zijn invoer rechten heft. Maat zij die niet begrijpen waarom het gaat roepen uit: »ge wilt bet land ruïneeren met uwen vrijhandel". Wie sprak er van vrijen handel 7 Wie stelde er vrijhandel voor? Ge kunt in Amerika geen vrijhandel hebben, zoolang de regeering van de Vereenigde Staten bij de tegen woordige verdeeling van het belas tinggebied tusschen de federale regee ring en die der afzonderlijke Staten, voor het grootste deel steunt op in komende rechten. Ik zou wel eens aan sommige personen willlen vragen of onder het tegenwoordig tarief verschillende posten, waar zij mee te maken hebben, veel in de schat kist brengen. Sommige van de tarief posten zijn prohibitief, verhinderen in de praktijk eiken invoer en de schatkist krijgt er geen cent van. Wanneer ge een ingevoerd artikel koopt, betaalt, ge een deel van den prijs aan de federale regeering in den vorm van bet inkomende recht. Maar, als regel, is hetgeen ge koopt niet ingevoerd, doch een product van onze eigen industrie, en de prijs die de fabrikant weet te maken, is meestal gelijk of hooger dan de prijs van het buitenlandscb aitikel plus het invoerrecht. Maar wie krijgt in dat geval de belasting? De regeering? Wel neen, in geen geval. De fabri kant gaat er mee strijken. De fabri kant, die beweert dat hij niet zoo goedkoop kan leveren als zijn buiten landsche collega, en dat daarom alle goede Amerikaansche burgers van hem behooren te koopen en hem een belasting moeten betalen voor elk aitikel in ruil voordat voorrecht Misschien behoort het zoo. Het oor spronkelijk denkbeeld was dat wij toen hij als jong fabiikantje pas be gon en een beetje steun noodig had, van hem behoorden te koopen zelfs al moesten wij een beetje meer beta len, totdat hij in staat was zich zelf te rédden. Maar nu beweert hij dat wrj hem nog moeten begunstigen met pi ijzen, 15 tot 120 percent hooger dan die van den buitenlandscben fabrikant; en dat wij dat moeten doen ook al is bij de kinderschoenen al lang ontgroeid en oen zes voet lange en gebaarde kerel geworden, en wel omdat de productiekosten hier zoo veel hooger zouden zijn. Ik zie niet in waarom. De Amerikaansche arbei ders waren van ouds in staat zoo veel meer en beter werk te leveren dan de buitenlander, dat zijn hoogere loonen daar ruim door werden ver goed. Natuurlijk, als het van zelf spreekt dat wij iedereen begunstigen, die maar de een of andere zaak opzet waar bet land niet geschikt voor is, en dat wij hem voor elk artikel, dat hij produceert, een voorsprong ver schaffen groot genoeg om aan de uit een of andere natuurlijke omstan digheid voortvloeiende productie be zwaren tegemoet te komen, wel wel, dan kunnen wij inderdaad onze takken van nijverheid glorieus ver meerderen maar dan brengen wij ons zei ven tot den bedelstaf. Van dat standpunt uitgaande, zullen wij in Connecticut of in Michigan tal van broeikassen oprichten waarin duizen den gelukkige arbeiders met een flink loon bananen kunnen kweeken die verkocht worden tegen een kwartje per stuk. Nu zou de een of andere dwaas schuchter mogen beweren dat bananen veel meer tot zegen zouden zijn als zij van Jamaica komen tegen drie voor een cent; maar welke goed patriot zou ook maar een oogenblik willen luisteren naar de critiek van een persoon zonder eenig benul van de »scboonheid en de glorie van de groote Amerikaansche bananen-indu strie», zonder zich ook maar eenigs- zins rekenschap te geven van de trotsche beteekenis van het feit dat de oude vlag wappert over de «grootste bananen-kassen ter wereld«! Maar dat is de zaak van één kant bekeken. Wat ik tracht U duidelijk te maken is, dat het »beschermend« tarief is geworden tot eon middel om den groei te bevorderen van bij zondere takken van nijverheid ten koste van het economisch productie vermogen van de rest van het land. Wat het volk nu wil, is inderdaad een zeer practische zaak: het stelt voor om die speciale bevoorrechting uit te roeien en die gunsten uit het tarief te schrappen. Het stelt voor geen enkel verbor gen bijzonder voorrecht in de lijsten der inkomende rechten te laten dat maar kan worden uitgevoerd zonder nadeel te brengen aan het gezonde en groeikrachtige deel der nijveiheid, dat wij allen gaarne willen bevorde ren. Sommige menschen praten alsof de tarief-hervormers, de Democraten, geen deel uitmaken van Amerika. Ik, ontmoette onlangs een dame, die metl trotsch verzekerde: «Wel, ik ben een Demoncrate sinds men hen met hon-l den vervolgd heeft.a En als men sommige menscben boort, zou men werkelijk gaan meenen dat Democra ten buiten de wet staan en geen deel hebben in bet maatschappelijk leven der Vereenigde Staten. Toch vormen zij ongeveer de helft van de kiezers; zij zijn in allerlei onderne mingen, groote en kioine werkzaam; er is geen beroep waarin men ze niet vindt; en zooals een krant te Philadelphia onlangs geestig opmerkte, men kan geen economische moord doen zonder economischer) zelfmoord. Meent gij daarom dat de helft van de bevolking der Vereenigde Staten van plan is de grondslagen van ons economisch leven te vernietigen door eenvoudig amok te maken tegen de verschillende tariefsoorten I Sommige daarvan zijn zóó gemeen dat, als men bet deed, er geen nadeel uit voort zou komen. Maar dat is niet ons pro gram, en ieder die dat beweert, be grijpt er niets van. Het eenige wat ik tegen mijn re- publikeinsche medeburgers heb, is dat zij bet hebben toegestaan zoo tal van jaren te worden onderdrukt. Denkt eens aan de bewering dat bet pro tectionistisch tarief in het belang van den werkman is, en vergelijk daarmee de feiten die onlangs bekend zijn ge worden in Lawrence, Mass, waar de slechtste tariefposten worden gebruikt om de arbeiders loonen te betalen waarvan zij niet kunnen leven. De brutaliteit en de onbscbaamd- beid van die bewering is treffend, en dat nog wel tegenover het feit dat de werklieden in de onbeschermde bedrijven beter betaald worden dan in de beschermde! De staalrecbten, durf ik zeggen, zijn wel voldoende voor de fabrikan ten, maar brengen zij ook voordeel aan hen die het staal vervaardigen met hun éigen vermoeide handen? Weet ge niet dat er fabrieken zijn waar de arbeiders zeven dagen in de week twaalf uren per dag moeien werken, en dat zij in de 565 droevige dagen van het jaar nog niet genoeg verdie nen om de einden aan elkaar te krij gen? En dit is nog wel een van de reuzen in onze nijverheid, een van de ondernemingen die op groote schaal op dit stelsel heeft gedreven? Ah, het geheele bedrog valt ineen, en men begint te begrijpen dal kleine groepjes personen macht uitoefenen over de heerschende partij eti daar- A. S. II. BOOMS. 10) Na den ontvangst van zoo'n brief was onze Overste altijd nog zachter en milder, vroolijker, toegevender en toeschietelijker gestemd dan anders, en zij die dan om de eene of andere reden verdient hadden om streng ge straft te worden, kwamen er in zoo'n geval altijd erg genadig af, dank zij den kalmeerenden invloed van Non's onschuldig lief gebabbel. Langzaam, als wilde hij nog langer genieten van de spanning, sneed hij de bovenzijde der enveloppe open, stak er voorzichtig de vingers in, haalde den brief er zorgvol uit eD keek met alle aandacht in de geopende enve loppe of er ook nog iets in achter gebleven was; eerst toen nam hij de photographie uit den brief waarin zij gewikkeld was en legde daarna èn enveloppe èn brief met een air van liefkozing voorzichtig op zijn knie, om eerst de foto met aandacht te be kijken. Het was Non's portret! en tevreden glimlachende beschouwde hij langen tijd dat lieve, geestige, zuiver ovaalvormige gezichtje waarop 'n zachten innemeDden glimlach zweefde en omgeven was door 'n krans van donkere golvende haren, terwijl 'n paar groote gazelle-oogen hem stree- lend aanblikten. Het was een betoo- verend lief geheel, en met echt vader lijken trotsch bekeek hij die beeltenis, die hem 't kind als levend voor den geest tooverde; dat was zijn N on, zijn kind dat hem zoo liefkozend "Pa'tje" of "Vadertje" kon noemen, dat hij het geluk had gehad te red den van armoede, misschien van moree- len ondergang, dat hem, hoewel vreemd zijnde, als kind nader was gekomen door hare bekoorlijkheid, lieftalligheid en gehechtheid dan ooit 'n ander moge lijk was geweest, en dat hij ook voor taan van ganscher harte zou blijven steunen als 'n vader, om haar de ge vaarlijke klippen des levens te doen mijden en haar veilig in behouden haven te voeren. Eerst zette hij 't portretje op een ezeltje in zijn onmiddellijke nabijheid, zoodat het was alsof zij voor hem stond en tot hem uit den brief zou spreken, en toen vouwde hij den brief open die voor hem altijd was als 'n kostelijke gave, want daaruit sprak de ziel van dat kind dat hem zoo innig en duur zaam aan zich gehecht had, hem, de cynicus, de spotter, die niemand nog voor goed had kunnen binden. Langzaam en aandachtig las hij luid doch met gedempte stem de woorden, zoodat hij tegelijk waarnam met oogen en ooren en zoo genoot van de taal die zij in de volheid haars harten had neergeschreven met die karakteristieke zachte hand die sprak van zelfvertrouwen en toch ook van behoefte en verlangen naar liefde, steun en genegenheid. Zijne verwachting omtrent den inbond werd niet bedrogen. Reeds den aanhef riep 'n vaderlij ken glimlach van tevredenheid en opgeruimdheid te voorschijn, terwijl zijne oogen schitterden en heel zijn aanzijn straalde van genot en ook eenigzins van spotlustige pret, want naar meisjes- en damesgewoonte, ont brak ook nu aan het hoofd van den brief zoowel den naam der plaats als den datum. Mijn eigen liefknus oudje! Snoezig vadertje van 'n onderwijzeres Zoete opa van mijn mooie pop Alber- tientje I Wel, mijn lief oud vadertje, is u nou niet trotschUw kind, uw eigen N o n is geslaagd en heeft hare acte als hulponderwijzeres in haar eigen handen, die gestoken zijn in katoenen handschoenenHoe vindt u dat, zoo'n toiletartikel, katoe nen handschoenen voor 'n jonge dame? Nou zou u zeker uw onder wijzeresje wel eens flink willen knuf felen tot belooning, en ik zou 't ook wel graag willen hebben, al prikt uw baard ook nog zoo, maar dat kan nou eenmaal niet door den afstand en daarom moet 't dan maar alleen per brief; ten overvloede zend ik u mijn portret er bij, dat mij dan maar vervangen moet; bij depose heb ik er op gerekend, en er bij gedacht dat u mij flink pakte en zei »je bent mijn Non!" want als u goed kijkt ziet u dat ik 'n beetje lach van de pret, omdat dat goeie ouwe papa'tje zoo erg blij is met zijn eigen onder wijzeresje I Liefkoozend teeder richtte hij zijn blik op het voor hem staande por tretje en liet die er even op rusten; daarna vervolgde hij zijn lectuur, blij en tevreden glimlachende. Zeg vadertje I weet u wel dat mij dat portret nog ƒ3 per dozijn kost, die ik uit mijn ongelukkige arme spaarpot moest nemendat ding is nu heelemaal leegl U zult er zeker wel weer wat in willen doen niet waar pappie van uw kindje?.,, want 't portret is speciaal voor u ge maakt, met 'n speciaal daarvoor ge trokken gezicht! mooi, hé? Nou ik toch over finantiën spreek, 'n diplomatiek gewichtig woord niet waar? maar ik ben nu ook onder wijzeres! Enfin! nou ik toch over geld spreek, moet ik u eens heel erg knusjes in vertrouwen wat ver tellen, iets waarvan u erg zult opkijken! Ik heb zorgen I geldzorgen I en daar is uwe zus ter Louise, tante wil ik niet zeg-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1