Ingezonden. Advertenuen. l.KILO'IBOS Oproeping! Mej j. ZALME, II rrv,°er! nummer Voor Huis en Hof. J. A. SANDBERG. 2e Secr. d. afd. »Gooi- en Eemk. enz TrouwfeestDierenkwelling. PLANTEN, Hillegom. Wissel- en Effectenkantoor (Mr. S. G. 7111 WfilderenBaron Reoeers) KORTEGRACHT 11. bekende kunstverzameling aan hem vermaakt. Hij laat aan zijn vrouw een jaar rente van 100.000 dollar. Zijn doch ter ontvangen ieder 3 millioen dolla zijn schoonzoons ieder 1 millioen, ter wijl G00.000 dollar voor weldadige doeleinden bestemd zijn. Al het per soneel van het huis ontvangt legaten. De beroemde bibliotheek gaat eveneens op den zoon over. Zijn kunstschatten zullen voor het publiek toegankelijk worden gesteld. Wenken voor het broeden van kippen: Welke fok men vei- langt, moet ieder voor zich zelf uitmakenof het zware of lichte ras zullen zijn. Van de eerste zijn hier uitstekende wiDterlegsters bekend, terwijl de lichte rassen als zoroer- legsters veel nut doen. Op onze boerderijen wordt nog te veel de z.g. famiheleelt gedreven, speciaal wat de hoenders betreft Wanneer men er mee doorgaat, krijgt men een slecht mengelmoes. Tevens dient er op te worden gelet, dat men legkippen niet langer dan due jaren aanhoudt. Ook de keuze van den haan moet met voorzorg geschieden. Een streng doorgevoerde schifting van de kippen kan meewerken tot een beteren boenderstapel. De zware rassen broeden beter dan de lichte, zij loopen niet zoo gemakkelijk van de eieren weg. Door een kalkoenhen broedsch te maken, wat vrij zeker gaat, kunnen we het grootst aantal broedeieren plaatsen. Om een nest te maken, moet men een lage mand rondom met hooi bekleeden en het goed bevestigen, daar anders de eieren boven elkaar komen te liggen. Een graszode kan de hen licht tot krabben verleiden. De eieren moeten met zorg ge schouwd worden De luchtkamer moet aan bet stompe eind van bet ei zitten en ook mag bet ei niet bebloed zijn. Men kan een en ander gemakkelijk waarnemen door bet ei te schouwen door een daartoe ingericht kistje tegen het licht van een lantaarn in. Als de luchtkamer te groot is, zijn de eieren te oud. Ook moeten de eieren een gelijke grootte hebben. De eieren mogen verder niet van den eersten leg afkomstig zijn. De gekozen eieren moeten met creoline gezuiverd worden. Na enkele dagen en weer na zes en veertien dagen moet de schouwing herhaald worden, om te zien of de eieren bevrucht zijn. Na een dag of tien is het goed een doek, bevochtigd in een kom water van plm. 40 gr. warmte op de eieren te leggen en dit den 19en dag te herhalen. Een ei heeft 21 maal 39, dus 819 graden warmte noodig om uit te komen. Is de kiem niet sterk en krachtig, dan geschiedt het uitkomen wat laterdit zijn echter zwakke, tuberculose dieren. Voor het leven: Het is niet goed dat we op deze aard Ons hechten al te zeer Aan buis en hof, aan haard en gaard En dingen van 't Weleer. Te scheiden van een dieb're plek, Vol weemoed en genot, Te wennen maar aan elk vertrek Verhuizen is ons lot Wat is er, dat de mensch zichzelven nooit vergeeft? Als hij meestal te laat ontdekt tot zijn ellende, Hoe rein de liefde was, die bij ver worpen heefi, Hoe groot het hart dat hij miskende Observator. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U opname van het navolgende als ingezonden. U dankend voor de door U ver leende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw. Vreemde samenvoeging van woorden zal men zeggen en toch voor een goed opmerker verklaarbaar, als men het volgende bedenkt. Den opzet- teugel ziet men door stalhouders slechts gebruiken bij trouwplechtig heden en begrafenissen, anders zijn deze marteltuigen niet in dienst. I Wordt door de lastgevers bevolen, deze kwelling op te leggen? Immers J neen, want een particulier is hiervan niet op de hoogte, maar de stalhou der heeft nu eenmaal het zonderlinge begrip, dat bij groot toilet onmisbaar een opzetteugel behoort. Hoe ver derfelijk en schadelijk bovengenoemd gebruik is, kan men in tal van bro chures lezen en is den gebruikers ook wel bekend, maar om met eene in geroeste gewoonte te breken, behoort meer. Van eenen officier is mij bekend, dat hij de trouwkoetsen naar den stal zond, om den opzet te doen afnemen van eenen particulier, dat hij te Amsterdam bij eene begrafenis wei gerde in te stappen, voordat de ver andering had plaats gehad. Aan ieder dus, die wat voelt voor het lot der dieren en hunnen dienst niet noode- loos wil verzwaren, een beleefd ver zoek. Volgt boven aangehaalde voor beelden en verbiedt in uwen dienst het gebruik van den opzetteugel, welken op sommige plaatsen reeds bij wet of verordening verboden is. Ook de oogkleppen raken gelukkig steeds meer en meer in onbruik, o.a. in Rusland, te Parijs, Berlijn, Ham burg, Dusseldorf, Ivonigsbergen enz. Aan de jeugd. Nu de natuur weldra wederom her leeft, hetwelk zoowel op dier als mensch zijnen invloed uitoefent, ge loof ik goed te doen u op een feit te wijzen, waarbij gij wellicht nog weinig zult hebben doorgedacht en wel op de broeitijd der vogels, waarover ik u eenige oogenblikken wil onderhou den. Het is helaas maar al te waar, dat velen uwer het kwade en wreede nog niet inzien, om de eitjes der vogels weg te nemen, waardoor gij die diertjes zeer veel leed berokkent. Tracht toch eens in te denken, hoe wreed dit is. In de natuur houdt een dier evenveel van hare jongen als de ouders van hunne kinderen. En waar voor wordt die arme diertje dat leed berokkent? Voor niets, wat hebt jelui aan die eitjes? Immers niets, wat eenigszins opweegt tegen het verdriet, dat gij onze gevleugelde vrienden aandoet. Tracht dit toch te begrijpen. Het is zoo eenvoudig. Vooral gij jon gens van goed begrip, tracht het uwe makkers, die het wreede er nog niet van inzien, duidelijk te maken, opdat ook zij nooit meer hunne handen zullpn uitsteken om eitjes of jonge vogels van de ouden weg te nemen. Ik zou u verder willen vragen om de vogels in den tijd, dat zij eitjes of jongen hebben, te beschermen en goed acht te geven, dat zij geene prooi der katten worden want helaas, er worden nog vele vogels door katten opgepeuzeld. Veelal ook, doordat de eigenaars dier katten niet mensch genoeg zijn, om te trachten dit tegen te gaan. Ik ken voorbeelden, waar die katten hun kost maar buiten moe ten opzoeken en voedden deze dieren zich nu maar met ongedierten, (mui zen en ratten) neen, de arme vogels moeten het helaas te dikwijls ont gelden. Ik bedoel niet, dat gij de katten moet steenigen of op andere kwellende wijze behandelen, doch verjaagt hen en vraag aan uwe ouders en vrienden, om die beesten 's nachts niet buiten te laten. Ik ben zoo vast overtuigd dat, als gij jeugd medewerkt en de zaak goed begrijpt, gij een schoon werk verricht en de vogels u gaarne hunne schoonste liederen tot dank zouden zingen. Ziet gij andere jongens nestjes uit halen, geeft er dan onmiddelijk kennis van aan uwe ouders, onderwijzers of de politie. Deze zal, zonder u te ver klikken, u erg dankbaar zijn en de natuutverstoorders weten te vinden en te straffen. Neemt deze woorden goed ter harte en toont reeds in uw jeugd, mensch te zijn en te blijven tegenover de dieren in het algemeen. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met ermelding van woonplaats, van den 9 April 1913 tot en met den 15 April 1913. GEVESTIGD. Maas van Nieukerk, Plantsoen 10, van Amersfoort Kazerne Bereden wapens. Karei Gusuve Ubbins. Hendrik van Viandenslraai 1, van's Gravenhage. Maria Vial. Hendrik van Viandenstraat 1. van 's Gravenhage. Jan van Kooij, Noordstraat 15, van Duilschlarid. Hmke Geertsma, Arnhemscheweg 7, van 's Gravenhage Johanna van Putten, Arnhemscheweg 19, van Oud-Beijerland. Hendrik Verhage, Langestraat 1, van Tiel. Marinus Albertus Gouw, Koningstraat 121, van Amsterdam. Grietje Pater Grietje, weduwe J. Veldhuizen, Soesterweg 141, van Bergen op Zoom. Jan de Maai, Nieuwstraat 13, van van Oldebroek. Aaltje van der Kolk, weduwe Veld kamp, Uuechtscheweg 123, van Tiel. Jan Cbristiaan Koenraad Deitmeijer, Paiernnstersteeg 15, van Vlaar- dingen Teunis Hensbergen, Gaslaan 10, van Ede. Jelisa van Laar, Arnhemscheweg 194, van Amsterdam. Johannes Wilhelmus Kraanen, Koning straat 3, van Hoorn. Rebecca Rachel Querido, Utrechlsche- wpg 59', van Amsterdam. Jan Renes, Gr. Gasthuislaan 26, van 's Gravenhage. Baiend Termaat, Kroonijesmoleri 6, van 's Gravenhage. Hendrik Wobben, Aldegondestraat 22, van Delft. Frederik Hendrik Angela Alexander Wagner, Utrecbtscheweg 97, van Assen. VERTROKKEN. Albertus Veenendaal, Gr. Haag 21, naar Veenhuizen (R. W. I.) Gerrit Vos, St. Jansstraat 48, naar Hilversum. Petronella Kamminga, weduwe Pieter v. d. Berg Gr. Gasthuislaan 37, naar Uithuizen. Gradus Lambertus Johannes van Mee- gen, Leusderweg 66, naar Nijmegen. Wilhelmina Maiia van Dalum, weduwe P. A. Buren, Stationsstiaat 2, naar Arnhem. Johanna Frederika Harreman, Pun- burgerlaan 21 naar Rotterdam. Paulina den Bioeder. Arnhemscheweg 55, naar Alphen (Z -H.) Johannes Hubertus van Bilderbeek, Appelweg 17, naar Amsterdam. Hendrik Dirk Stephaan Hasselman, Kamperbinnenpooi t 1, naar Utrecht. Dnk Cornells Bakkenes, Schimmel- penninckkade ll, naar Hoevelaken. Arend Albertus van der Veen Utrecbt scheweg 135, naar Dordrecht. Hendrik Gerardus Snijders, Bisschops weg 93, naar Zandvoort. Elizabeth Judetha Merkens, Zuidsin gel 44, naar Utrecht. Jacob van Puiten, Kampstraat 90, naar Hoogland. Reinder Schuil, Kampstraat 90, naar Putten. Antonius van de Vlasakker, Gr. Gast- huislaan 5, naar Beverwijk. Masje van Someren, Tolstraat 13, naar Eist. Bernardina Josephina Seulers, Krom- mestraat 43, naar Amsterdam. Geiard van 't Hoog, Soester weg 203, naar Leusden. Anna Cathariria de Rijke, weduwe M. van Sweden, Beekonsteinsche- laan 11, naar Putten. Jacoba Johanna de Rijke, Beeken- steinschelaan 11, naar Putten. Cornelis Samuel Verhoef, Parellelweg 30, naar Leusden. 11KCLAMK. 4* t Lamison Bouwer Co. Kortcgraclit. 22 belaften Xich a All -1 e ii yjpf koop vail EVL£o4"eiiWis se I's en Coupons, sluiten prolongatie. Sa fe-i.il ri ch t i ui Alle lezers van de «Nieuwe Amersfoortsche Courant". Op elke bestelling, hoe klein ook, geef ik gratis 5 planten voor potten cadeau. Wilt gij voor geheel uw leven een mooien bloementuin hebben? Bestelt dan een collectie overblijvende 30 stuks en 30 verschillende kleuren of soorten f I. Voorjaarsbloemenbollen v. per ken of potten in de schoonste soorten en kleuren per 100 stuks f 0.50. Gladiolen in de schoon ste kleuren voor dejl tuin, per 100 stiiks f 0.75. Möntbretia, de Oranfebloem, poft00 stuks f0.75. Bloeiende Btuikheesters in de fijnste soorten per stuk f0.25, per 10 stuks f2. Kamperfoelie, welriekende klimop, per st. f.0.25. Begonia's in kleuren naar uw keuze, per 10 stuks f0.40. Cak- tus Dalia's in de fijnste soorten en' kleuren, per 10 stuks f 0.75. Phy.salis Lampioenrplant met prachtige—rCTode ballen in den winter, per 25 stuks fO,20. Vi olen, Vergeet-mij-niet, Madelief jes per stuk f0.02. Telegramadres „Wisselkantoor" "ïelj Interc. 176. Assurantiën! Effecten. Credlefen. Incaseeerlng van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Oepoalto'8 Wissels op Binnen- en Buitenland. Veijbuurt loketten in zijn daar voor sjaeciaal gebouwde kluis(Safe Deposit» volgens tarief, op^ahvrage verkrijgbaar te zijnenjcflntore. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'f haar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Hacikkundige, Zoutsteeg 4, le Etage; Amsterdam. Aan hen,-die na dnderzoek tot behandeling wofdetf aangenomen wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreef onder meer: J Een feit is-datjonderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het belijt van den haardosfte zijn gekomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3