Een wielrijder zegt Banden BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. en ik v/ij/ïiiet nalaten, U mijn volle tevredenheid te-'^etuigen met qualiteit van Uw fabrikaat'' Ik heb wel reeds alle merken van banden-bere,den, doch nog nooit te voren zulk een duurzaamheid kunnen constateeren." 0p deze en dergelijke wifee wordt daarover in honderden brieven geoordeeld.; In 18G0 kwam bet beroemde han- delstractaat tusscben Engeland en Frankrijk tot stand, waardoor ook dit land afstand had gedaan van het oude mercantdistische stelsel van probibitieve rechten. Het werd 2 Augustus 1862 gevolgd door het be kende tractaat tusschen Pruizen en Frankrijk, dat na de krisis in den Zol- verein in 1864 door alle leden werd onderteekond en dat in 1865 in het geheele gebied der tolunie in werking trad. Het toen aangenomen tarief was een groote schrede in de rich ting van volkomen vrijen handel. De rechten op meel, koeien, schapen, garen van vlas en hennep werden alle afgeschaft, die op boter en kaas, katoenen garens, goederen van linnen, ijzer, staal, koper, zink, tin en lood, glas en glasfabrikaten, leder en leder waren, zijde en zijden artikelen, papier, zeep, kolen, porcelein, bier wijn, azijn enz. alle verlaagd. Handelsverdragen met de «clausule van behandeling op den voet der meestbegunstigde natie" werden op den grondslag van dat tarief afge sloten met Oostenrijk (11 April 1863) België (22 Mei 1865), Engeland (30 Mei 1865), Italië (31 December 1S65). Er moge eens aan worden herin nerd, dat Bismarck, op 20 October 1862 als Ministerpresident zijn eerste rede houdend, de totstandkoming van het tractaat verdedigde en de mee ning uitsprak «dat de Regeering in de algemeene instemming een waar borg ziet dat de economische begin selen waarop het tractaat oerust, voortaan do basis zullen zijn van de handelspolitiek van Pruisen Deze op de noodzakelijkheid van een vrij ver keer berustende politiek is den Pruisi- schen staat door zijne belangen en door zijne traditie voorgeschreven.» En na den oorlog met Oostenrijk, waardoor de oude Duitsche Bond werd opgeheven en de Duitsche sta ten dus alleen door den Zollverein bij elkaar werden gehouden, heeft Bismarck in het toen in 't leven geroepen tolpailement bij meerdere gelegenheden een fiscaal tarief als einddoel van de geheele ontwikkeling der handelspolitiek genoemd. Zoo zeide hij op 21 Juni 1869: »ik geloof dat onze handelswetgeving zich in die richting moet ontwikke len dat zij het ideaal van zuiver fis cale rechten zoo niet bereikt dan toch zeer nabij komt.« In 1868 werden na een nieuw handelstractaat van 9 Maart met Oostenrijk de rechten wederom ver laagd o. m. die op wijn, terwijl door de wet van 1 Juli 1869 het tarief van den Zollverein geheel werd her zien, en voornamelijk werden de rech ten op vee, ijzer, chemicaliën en rijst verlaagd; in 1870 vervielen 90 posten en werden 25 verlaagd. In 1873 volgde de verlaging der rechten op ijzer, waarop de agrariërs, destijds de vurig ste voorstanders van viijenhandel, zoo sterk hadden aangedrongen en en na hun krachtige actie, verdwenen met ingang van 1 Januari 1877 de rechten op ijzerwaren, vischnetten, stroohoeden en soda. Slot volgt Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies hield te Zwolle haar gewone algemeene vergadering. De begrootmg van de «algemeene kas'' over 1913, werd vastgesteld op f6000 in ontvangst en in uitgaaf met een vermoedelijk nadeelig saldo van f 1600. In de plaats van den heer Ph. v. d. Vos (niet herkiesbaar) werd tot lid van den Raad van Toezicht gekozen de heer A. Hart te Amsterdam. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. L. N. Roodenburg te 's Gravenhage, Th. M. Ketelaar te Amsterdam en C. L Fahro te Zulfen. werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. D. Fransen van de Putte (niet herkiesbaar) werd ge kozen de heer VV. C. De Graad, te Middelburg. Het voorstel van de afdeeling Zeist om het ondergoed der kinderen in de plaatsen van verpleging te laten wasschen, werd verworpen met 71 tegen 7 stemmen, 2 blanco. Een voorstel van Amsterdam II, om deze zaak opnieuw door het bestuur in studie te laten nemen, en dan daar over in de eerstvolgende vergadering verslag uit te brengen, werd door het bestuur overgenomen en aan genomen met 40 tegen 25 stemmen. 4 blanco. De volgende algemeene vergadering zal te Zeist worden gehouden. V redes vooruitzicht en. De Skoetari-kwestie en de staats greep van Essad Pasja beheerschen thans zoo geheel en al de internati onale politiek, dat dat de eigenlijke Balkanoorlog, met inbegrip van de aanstaande vredesonderhandelingen, er door op den achtergrond geschoven wordt. Uit Weenen wordt gemeld, dat het gemeenschappelijk optreden van de gezanten der mogendheden te Con- stantinopel ter bespoediging van de vredespreleminairen tot dusver niet is kunnen geschieden, omdat de Rus sische gezant nog altijd geen desbe treffende instructies van zijn regeering ontvangen heeft. De Openbare Leeszaal en Biblo- theek werd dezer dagen door schen king van eeri ingezetene met een waardevol werk verrijkt t.w. Het Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden compleet van 18131910 met uitvoerige registers. De directeur van de Wereldbiblio theek schonk de drie laatste jaargangen van deze serie en deed toezegging voor- de loopende en volgende jaar gangen. Van anderen aard, echter niet min der gewaardeerd is de schenking van twee mooie etsen van den Heer Har- ting door den kunstenaar zelf. In hare vergadering van 26 April heeft de Kiesvereeniging «Ge loof en Liefde" voor de verkiezing op Dinsdag 6 Mei van tien leden van het Kiescollege bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier candidaat gesteld de heeren: J. J. Berends, A. C. Couvée, A. Veen en A. J. de Wilde, aftre dende leder, en verder de heeren mr. J. K. H. de Beaufort, F. S. van Eybergen, J. E. van Nie, G. A. L. Spelberg, H. E. van Sweden en ds. J. Visser. De inlevering van stembriefjes, in de consistoriekamer der Sint Joris- kerk, kan op den dag dar stemming plaats hebben van des voormiddags 8 tot des namiddags 5 uren. De Amersfoortsche schietver- eeniging ,,Broederscbap«hield Maan dagavond haar laatsten oefenings- avond in 't winterseizoen. Ditmaal is zoowel staand als knie lend me met de buks geschoten wat tot oorzaak had een minder totaal aan tal punten over do '10 hoogste series. De prijzen werden door de volgen de leden behaaldE. J. Ruitenberg, J. J. Osto, K van Heuvelen, L. Th. v. Zwol, H. Stuurman, L. B. Serié D Ruitenberg, D. P. J. van Heul, U. Stenfert, D. de Groot, D. Brandsen, A. B. v. d. Klein, W. B. Smit, J. G. den Jager, W. A. Scbuileman, E. Muys en H. Vierdag. Met een toepasselijk woord werden de kunstvoorwerpen door den voor zitter, den heer D. de Groot, uitge reikt. In het Vrachtwagen-concours, hetwelk den 16den van deze maand begonnen is, waren 70 van alle wagens met Continental Volgummi- Banden gemonteeid Hieruit blijkt ten duidelijkste hoezeer het Continen tal fabrikaat in den kring van fabri kanten en handelaren op de juiste waarde geschat wordt, te meer daar van deze zijde aan dergelijke officieele proefnemingen bijzonder de aandacht geschonken wordt. Ook bij vroegere plaats gehad hebbende vrachtwagen- concoursen waren gewoonlijk de Continental-Volgurnmi-BaDden het sterkst vertegenwoordigd. Bij het overgansexamen van de le naar de 2e klasse v. d. Rijkstuin- bouwwinterschool te Boskoop op 25 en 26 April zijn geslaagd: E. Steneke, Amsterdam; A B. J. Degon, Bussum; M. Ottovanger, Rotterdam; C. M. Hage, Schiedam; A. van Nes, Boskoop; E. M. Crockewit, den Haag; L. Keyzer, Melissant; J. M. Korstanje, Goes; M. van Rijn, MaarssenTb. J. C. Buys, den Haag; A. L. v. d. Kuyl, Bergen op Zoom; J. Schreuder, Utrecht; J. J. Bach, Rotterdam; A. v. d. Kloot, Leiden; H. v. d. Hoorn, Boskoop; C. Mahl- stede, Bergambacht; F. F. Rottier, den Haag. Herexamen, 3. Afgewezen 4. De heer N. Hazendonk gaf Maan dagavond in het «Valkjei een openbare les met drie klassen van de Volks zangschool. Dat de leiding in goede handen was, wisten we reeds en bleek ook nu weer, zoowel bij het zingen van de eenstemmige als meerstemmige liedjes. Iets nieuws was het in de maat lezen, dat zeer goed ging. De kleine cantate BSint Nicolaas» werd tot slot gegeven en bevredigde allen. Het is goede muziek en werd goed gezongen. Mej. S. begeleidde op de piano. De muren hebben ooren. De reizigers het nieuwe centraal station te New- York kunnen zich verbeelden door onzichtbare spoorweg beambten omringd te zijn, die hun stem verraden. Terwijl men op zijn gemak in de wachtkamer zit, kondigen zij met lui der stem het vertrek en de aankomst der treinen aao zonder dat men hier bij een spoor van den beambte zelf ontdekt. Het schjjnt werkelijk of de muren spreken. Het geheim van dit raadselachtig verschijnsel is het aan wezig zijn van een soort telefoontoe stel, dat de beamte vervangt. Het toestel bestaat uit een telefoon, die van een hoorn voorzien is, welke met een zeer sterken electrischen stroom in verbinding staat, terwijl in de mu ren een zes-en-dertigtal microphoons zijn verborgen, die hetgeen een en kele beambte in het centraaltoestel spreekt op een veel luideren toon heihalen. Huizen door inbrekers geteekcnd Dr. Ubbens, wonende Laan van Meerdervoort 53a, te s'Gravenhage, deelt in het «Vaderland» het volgende ter waarschuwing mede: «Vrijdagavond tusscben 11 en 11% uur werden uit mijn poort, onder mijn huis doorloopende, en met nachtslot deugdelijk gesloten, vier rijwielen ont vreemd door opensluiting met een valschen sieutel. Een bijomstandigheid geeft mij aanleiding mijn medebuigers te waarschuwen, op hun hoede te zijn. Gisteravond met mijn familie thuiskomende, bemerkten wij een wit kruis op den muur naast de poortdeur. De eigenaardige vorm trok ons aller aandacht. Het was een met wit krijt en vaste hand geteekcnd recht op staand kruis, een lijn verticaal, het andere precies horizontaal en aan beide einden van het laatste was een loodrecht streepje aangebiacht. Mijn dienstboden vertelden, dat op de plaats van het witte kruis een week geleden een zwat t kruis heeft gestaan, dat slechts niet moeite was te verwijderen en nog eenigszins zichtbaar is. Nu herinner ik mij, dat eenigen lijd geleden naar ik meen in «Het Leven" een opgave van teekons der Parijsche dieven heeft gestaan, waar mede de leden van dat gilde elkaar omtrent de perceelen, die hun speciale aandacht trekkon, in het geheim iets hebben te vei lellen; daarom begaf ik mij heden nogmaals naar de af deeling der recherche aan het Alexan- derveld, en deelde mijn bevindingen mede. Mijn vermoedens bleken vol Terug van het oorlogsterreiii Na een verblijf van eeuige maan den op het oorlogsterrein in den Bal kan, arriveerde Zondagavond met den trein van 6.17 der Centraalspoor aan het station Soesterberg de heer dr. H. Koppeschaar en mevrouw dr. H. KoppeschaarVan de Ven Sauveui. Ter verwelkoming waren aan het station aanwezig de burgemeester van Soest, mr. C. J. W. Lothe van Doe len Grothe, de wethouder van Soest, de heer H. v. Klooster, het raadslid van Soest de heer P. C. W. Feeken, benevens de Soester geneesheer dr. H. P. Schoonenbeek, alsook een gioot aantal vrienden en bekenden. Dr. H. Koppeschaar droeg aan een breed lint de groote zilveren medaille, hem geschonken door Z. M. den koning van Montenegro, terwijl mevrouw dr. Koppeschaar versierd was met de gou den medaille van verdienste, haar eveneens toegekend door denzelfden souverein. Beiden zagen er welvarend en ge bruind uit, terwijl de heer Koppe schaar in Khakie was gekleed. Na allen aanwezigen de hand te hebben gedrukt, begaven de heer en mevrouw Koppeschaar zich per auto naar hun woning. Kinderherstellings- en Vacaritie- kolonies! Het Centraal Genootschap van Continental Continenlal-Caoufchuuc-en Gutfa-Percha-Co.,Amsterdam. komen juist to zijn; blijkbaar heeft mijn woning reeds geiuimen lijd de aandacht van heeren inbrekers ge- tiokken en toen ze hun kans schoon zagen, hebben ze op een avond, dat slechts één dienstbode behalve de slapende kinderen thuis was, bun slag geslagen. Bij gelegenheid van het vertrek der huzaren van Venlo naar Tilburg, had het gemeentebestuur Zondag den kolonel en de heeren officieren tan raadhuize genoodigd, om officieel af scheid te nemen. Om 12 uur kwamen onder het spelen eener vroolijke rnarsch door het Harmoniegezelschap, kolo nel Piepers en de officieren op het Marktplein aan. In de Raadszaal wer den de officieren door den burgemees ter verwelkomd en werd hen een woord van afscheid mede namens de burgerij toegesproken, waarop door den kolonel namens het 2e regiment werd bedankt en een dronk uitge bracht op het welzijn van Venlo en zijn sympathieke burgerij. Gistermorgen vertrokken de huza ren te paard naar hun nieuwe garni zoensplaats, waar ze heden zullen aankomen, verwelkomd door de heele Tilburgsche burgerij. De Staats Ct. No. 99 bevat een besluit tot schorsing van het besluit van den gemeenteraad van Vlissingen van 7 Maart 1913 betreffende den herbouw van de spits van den St. Jacobstoren te Vlissingen. Opgave van de Vereeuiging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 16 Apiil 1913 tot en met den 22 Apiil 1913. GEVESTIGD. Johanna van Drie, Davidshof 1, van De Bilt. Hendrikje vanNieuwenhuizen, Koning straat 46, van Hilversum. Maria Hendrika Klijn, Langestraat 40 van Utrecht. Arnoldus Mattheus de Jong, Kranke- ledenstraat 1, van Veenendaal. Johannes Adrianus van Luijn, Muur huizen 55, van Utrecht. Dirkje Woerst, Muuihuizen 55, van Utrecht. Petrus Anthony van der Scheer, Pau- lus Buyslaan 14, van Werkendam. Ary Dros, Stationsstraat 19a, van Texel. Johanna Christina Regina Klaassen, Asch van Wijckstraat 9, van Drum men. Woutera van Sitter Hoogeweg 74', van Utrecht. Wilhelmus Gouw, Bisschopsweg 53, van Utrecht. Henriëtte Christine van der Linden, wed. Steffens, Kampstraat 61, van Venlo. Johannes van Nellestijn, Krankeleden- straal, van Hilversum. Arnoldus Hoorn, Kampstraat 34, van Amsterdam. Hendrik de Wolf], Soesterweg 218, van Utrechi. Elisabeth Jantje Pouw, Soesterweg 218, van Utrecht. VERTROKKEN. Juliana ten Hoedt, Langestraat 77, naar Arnhem. Hartgen Hendrik Gerth, Wolkerstraat 42. naar Tegelen. Jordanus Johannes Valkenhoef, Kamp straat 79, naar Velp. Gerardus Theodorus Ramselaar, Soesterweg 125, tiaar Leusden. Herman Schipper, Kampstraat 61, naar Noord-Amerika. Sara Maria Wilhelmina Brandes, Regentesselaan 2, naar Tiel. Hendrik Kuiper, Arnhemschestraat 24, naar Baarn. Seger Zwolle, Aldegondestraat 90, naar Nijmegen. Paschale Bernardus Philippus Maria Smolders, Kortegracht 19 naar Lisse. Geertrui Kerkhoff, Bergstraat 17, naar Laren (N.-H) Antonius Fredericus v. d. Hoven, Nieuwstraat 22, naar HeDgelo (O). Arie Knoppers, Rozeroarjjnsteeg 28, naar Driebergen. Theodorus Bernardus Nanninga, Langestraat 105, naar Nijmegen. Johannes Vonhof, Stellingwerfstraat 21, naar Enschedé. Cornelis Broekhuizen, Aldegondestraat 40, naar Scherpenzeel. Johannes Bernardus Josephus van Wandelen, Breedestraat 16, naar Stad Almelo. Johann Heinrich Btrns, Nieuweweg 4, naar Baarn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2