NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ||p flafeniemee iSS2S53335 No. 37. Zaterdag 10 Mei 1913. 42e jaargang. VEBSMT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad /-1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers vau deze courant. Het beden verschenen 6de nummer van den vijfde jaargang van bevat o.a. Het Stadhuis te Middelburg, onder Karei den Stoute in 1468 in Guthi- schen stijl gebouwd. Voortssde Dorpsdokter", reproductie naar een schilderij van David Teniers. De Meibetooging te Amsterdam. Het afscheid van den heer Nieuweohuis, hoofdbrandmeester te Amsterdam. Het tweede regiment Cavalerie, tot dusver te Venlo, in de nieuwe kazerne te Tilburg ondergebracht. Van den Balkanoorlog: Na den slag. Hoe men te Berlijn proces verbaal opmaakt tegen de dames, die onbeschermde hoedenspelden dragen. Het een- daagsch verblijf van H. M. de Konin gin in de residentie De terug komst van de Hollaodsche ambulance van Montenegro te 's-Gravenhagn. De nieuwste Parijscbe costumes op de wedrennen te Longcbamps. Bosano, de Fransche vlieger, die te Haarlem daalde. De 2e luitenant der Vesting-artillerie L. J. Roeper Boscb, die dezer dagen zjjn brevet als aviateur behaalde. De nieuwe door China bij onze regeering be noemde Gezant. Twee eigenaar dige typen van wereldreiziger. Wereldtentoonstelling te Gent, met zes foto's De gedenksteen, bij ge legenheid van het 25-jarig bestaan van bet Concertgebouw. Een too- neelspeelster op honderdjarigen leef tijd. Humor pagina. Ten slotte: Portretten van bekende landgenooten, de Rubriek van Redac teur X. Kindernummer »Ons Prin sesje'', met onderhoudende en leer zame lectuur voor de Jeugd. De geabonneerde wonende wenacht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/j cents thuis bezorgd. Het Tarief schaadt den Landbouw in al zijn geledingen. Van de bevolking van Nederland waren volgens de laatste beroepstel ling op 31 December 1909 werkzaam in den Landbouw ruim 504.000 man nen 112.000 vrouwen, dat is 22'/, pet. dus een zeer belangrijk deel der be volking Wanneer er derhalve een vraagstuk aan de orde is, dat zoo zeer raakt bet wel en wee van het geheele Nederlandscbe Volk, als de Tatief-quaestie, dan spreekt het van zelf, dat een van de eerste vragen is: Hoe staat de Landbouw er voor? En ook thans is deze vraag gesteld in verband met het wetsontwerp tot uitbreiding en verbooging van bet Tarief van in voorrechten, dat door de Regeering is ingediend en dat-in dien bet zittende Ministerie ook na de verkiezingen een ineerderheid mocht vinden - door de Tweede Kamer in behandeling zal worden genomen en dan zonder eenigen twijfel tot wet zal worden verheven. Van de vele corporaties, die de Ta rief quaestie hebben onderzocht, zijn er twee, die naar aanleiding van het aanhangige wetsontwerp een meer uitvoeiing rappott omtrent een op het gebied van land en tuinbouw inge steld onderzoek hebben openbaar ge maakt. Het zijn het Centraal bestuur van den Nederlandscben Tuinbouw- raad en het Nederlandsch Instituut van Landboukundigen. Eerstgenoemd de ongunstige positie, waarin onze college deelde het verslag van zijn bevindingen mede in de memorie van Toelichtingen tot adres aan de Twee de Kamer gericht, waarin wordt ver zocht bet ontwerp niet aan te nemen Het laatstbedoelde rapport is uitge bracht in opdracht van de afdeeling «Cultuia* van genoemd Instituut. In het adres van den Nederland scben Tuiribouwraad wordt de ont worpen Tariefwet veroordeeld, op grond dat zij bij aanneming aanlei ding zal geven tot: a. bet duurder worden van den levensstandaard, waarvan de druk in het bijzonder gevoeld zal worden door kleine tuinders en werklieden in de tuinbouwbedrijven; b. stijging der bedrijfskosten c. weerwraakmaatregelingen van het buitenland ten opzichte van onze tuin bouw voortbrengselen. d. achteruitgang van de internati onale positie van Nederland als tuin- bouwland. De slotsom dezer overwegingen is, dat de bestaansvoorwaarden van onzen nationalen tuinbouw, die nagenoeg geheel afhankelijk is van een bloei ende afzet in het buitenland, door het nieuwe tarief zeer sterk zullen wor den bemoeilijkt, de concurrentiestrijd met het buitenland in hooge mate zal worden verzwaard, en de gelij- delijke uitbreiding en gestedige bloei van onzen tuinbouw, waaraan toch voor ons Vaderland een zoo overwe gend belang is verbonden, ernstig zullen worden bedreigd. De rapporteurs, aangewezen door bet Nederlandsch Iostituut van Land bouwkundigen om het vraagstuk meer in zijn geheelen omvang te behande len, hebben de volgende twee vragen gesteld lo. Welke voordeelen zijn voor den land en tuinbouw te verwachten als het ontwerp wet zal zijn gewor den? 2o. Welke nadeelen staan daar te genover? En het resultaat is geweest, dat opgedaan leert, dat de protectie de deze commissie van deskundigen op de gestelde vragen dit antwoord heeft gegeven De voorgestelde Protectie komt den landbouw niet ten goede. Evenals thans blijft de landbouw onbeschermd. Immeis de ontworpen rechten bij in voer van kalkoeken, zwanen, ganzen, versch, bevroren en gezouten schapen en varkensvleescb, paarden, ezels, boter, kaas, honing en versche vruch ten kunnen bezwaarlijk worden ge noemd een bescherming van den Landbouwer. De rechtstreeksche nadeelen van het ontworpen tarief spruiten voort uit het duurder worden van eetwaren, huishoudelijke artikelen, keukenbe hoeften, kleederen, bedrijfsbenoodigd- heden, en bouwmaterialen, die voor een groot deel bij invoer zullen wor den belast, en in meerdere of min dere mate in prijs zullen stijgen, ook voor zoover zij van biunenlandscben oorsprong zijn. Het aandeel, dat de plattelands bevolking zal betalen in de uit het invoorrecht te halen inkomsten, wordt door Commissie uit Instituut van Landbouwkundigen, bij een matige raming, geschat op f 1.600 000. Dit is echter nog slechts een ge deelte der directe nadeelen, omdat, naar wordt verwacht, ook de prijs der binnenlands vervaardigde artike len in verhouding tot dien der ingevoer de zal stijgen. Hoeveel deze prijsver- hooging aan de verbruikers zal kos ten, zal eerst later blijken. Wel weten wij nu reeds, dat men in Duitscbland, op grond der opgedane ervaring, re kent dat zes maal zooveel door de verbruikers tengevolge der protectie wordt betaald als aan 's Rijks schat kist aan invoerrechten ten goede komt. Maar van toch nog oneindig veel meer beteekenis dan de rechlsreeksche zijn de indirecte nadeelen. Tot deze, die onmogelijk onder cijfers zijn te brengen, behoort in de eerste plaats uitvoer zal komen tengevolge van stijging der productiekosten. En wat dat wil zeggen zal ieder gevoelen die bedenkt, dat de uitvoer van landbouw producten uit ons land van jaar tot jaar toeneemt. Van 1897 tot 1907 bedroeg, de stijging van den export 60 pet. Blij kens het in het in 1908 door het Departement van Landbouw gepubli ceerd vergelijkend overzicht was de waarde van den uitvoer in milloenen guldens 1897 1907 Boter 28 8 38 Kaas 21.1 32 Rundvee 8 30 Vleesch 22 26 Huiden 5 26 Tuinbouwproducten 15 23 Aardappelmeel 4.4 9 Stroocarton 3.25 6 Zaden 2 4 Te zamen 109.55 174 Alzoo een vermeerdering van 64'/, millioen gulden. Onder de opgesomde artikelen zijn niet gegrepen eieren, suiker, gecon- denseerdeu melk, verduurzaamde groenten, ingemaakte vruchten e. d. Alles bij elkaar genomen wordt onze jaarlijksche uitvoer van land bouwproducten die ook na 1907 is blijven stijgen, thans geraamd op 300 millioen gulden. Waar moeten wij met dit over schot been, anders dan naar het bui tenland? Zelf kunnen wij het zeker niet verorberen. Tot de stijging van de kosten van voortbrenging zal vermoedelijk ook bijdragen een verbooging der arbeids- loonen als gevolg van bet duurder worden van het leven der arbeiders. Ook deze stijging zal onze land- bouwvoortbrengselen duurder maken en ons dus achteruitzetten in den concurentiestrijd, en zulks zonder dat de arbeiders er iets beter van znllen worden. De ervaring toch in het buitenland loonen wel doet stijgen, doch in veel geringere male dan de prijzen der levensbehoeften, zoodat de arbeider hier later voor zijn (vet hoogde) loon nog minder zal kunnen koopen dan tegenwoordig. Onze positie op de buitenlandsche markten zal behalve door de prijs stijging, die haar oorzaak vindt in de verhoogde productiekosten, ook nog ongunstiger worden, door dat het buitenland, bij wijze van weerwraak, de invoerrechten voor de Nederland scbe land- en tuinbouwproducten zal gaan verhoogen, wanneer wij de voort brengselen uit deu vreemde zullen trachten te weren door het heden van nieuwe of verhoogde belasting aan onze grenzen. Dan is het uit met onze behandeling op den voet van de «meest begunstigde natie'! En dan zijn er nog veel doeltref fender en sneller werkende en boven dien gemakkelijker toe te passen mid delen om onzen tuinbouw en veeteelt te treilen. Hier denken wij aan de belemmerende bepalingen bij of alge heel verbod van invoer, wegens min of meer denkbeeldige, planten- en veeziektencoloradokever, druiiluis, trichine, mond- en klauwzeer bet zijn altemaai gereede voorwendsels tot sluiting der grenzen. Juist daarom moet als een van de grootste gevaren van de Tariefwet worden beschouwd, dat zij de inter nationale positie van onzen Landbouw in den meest uitgebreiden zin be dreigt, terwijl van die gunstige inter nationale verhoudingen zijn bestaan afhangt. En ook in de binnenlandsche ver houdingen zal de Landbouw ongun stiger worden geplaatst. De huidige, van een 15-tal jaren geleden dateerende, beweging om terug te keeren tot het Beschermend stelsel (waarvan, zooals bekend is, ons land in vroeger tijd niets dan ellende beeft ondervonden) is uitgegaan juist van het standpunt vaQ landbouw-be- scberming, doch is uitgeloopen op protectie uitsluitend van de Nijver heid. De landbouw, die inmiddels getoond heeft het zonder bescherming uitste kend te kunnen stellen blijft ook na invoering van de Tariefwet Kolkman onbeschermd en zal zich dan alle na deelen van de protectie hebben te getroosten, zonder dat daar eenig noemenswaard voordeel tegenover staat. De boer zal alles duurder hebben te betalen, zonder dat bij voor zijn goed een cent meer ontvangt. Afgezien van bet in het algemeen duurder worden van het leven door- verhooging van de pi ijzen van alle levensbehoeften als eetwaren, kleede ren, hoeden, schoenen, meubelen, bed den, huishoudelijke artikelen, huur enz. (in welk opzicht de plattelander gelijk zullen staan met de stedelin gen) zal de landbouw zijn bedrijfs kosten zien vermeerderen, doordat, om maar bet een en ander te noe men, hout, houtwerk, metselsteenen, straatklinkers, gootsteenen, aardebui- zen, glas, verfwaren, ijzerdraad, prik keldraad, ijzergaas, kaasstremsel, paarden, zadelmakerswerk, rij- en voertuigen, rijwiolen, kraebtwerktui- gen, voorwerpen van ijzer, blik, zink, lood en koper, borstels, zakken, zeil doek. dekkleeden, spijkers, touw, riem- leden, klompen, wagensmeer, smeer olie, kippenvoer, maten en gewichten kisten, doozen, vaten, kuipen, teen- en mandwerk, paklinnen, papier, gom, lijm, bladtin, merkinkt en verder ver pakkingsmateriaal, tengevolge van nieuwe of hoogere rechten, onver schillig of die goederen in het of buitenland zijn vervaardigd, in prijs zullen stijgen. Doch dit is niet alles, behoeft al thans niet alles te zijn. Immers, wan neer hetgeen wij inmiddels ten sterkste betwijfelen de door de Regeering als gevolg der Protectie voorgespiegelde ongekende bloei van de Nijverheid inderdaad mocht komen, dan zal de Landbouw daarvan zeker heel erg de nadeelen ondervinden door de ontvolking van bet platte land. De trek naar de steden brengt in het protectionistische Duitscbland, niettegenstaande daar toch ook de landbouw door hooge invoerrechten wordt beschermd, in niet geiinge mate den Landbouw is trouwens een al gemeen bekend verschijnsel van de kunstmatige bevordering der indu strie, terwijl juist in het vrijhandels land Engeland de landbouwbevolking toeneemt. Ook in de Commissie van voorbereiding voor de Tariefwet werd reeds de verwachting uitgesproken, dat hoogstwaarschijnlijk de arbeiders bevolking van het platteland naar de fabriekscentra zal worden gelokt door een verlevendiging van de Nij verheid. Of dit nu zoo'n vaart zal loopen, zullen wij nu maar in het midden laten, doch in ieder geval, al mogen er voor de nijverheid tegenover nadee len voordeelen zijn aan te wijzen, en zelfs voor een klein gedeelte der in dustrie de voordeelen tegen de nadee len eventueel blijken op te wegen, voor den Landbouw in al zijn gele dingen dus ook voor den tuin bouw, de veeteelt, de zuivelbereiding, de bollenteelt en de boomkwekerij kan de Tariefwet alleen maar nadeel brengen. Om de achterstelling van de be langen van de Landbouwbevolking heeft de ontwerper van de Tariefwet- Kolkman zteb in de het geheel niet bekommerd en blijkbaar zijn ambt genoot, de minister van Landbouw, die immers het wetsontwerp heeft niede onderreekend, evenmin 1 Laten het dan hier de belangheb-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1