PREDIK8EU lEill. benden zelf zijn, dio hun eigen be langen waarnemen. Laten zij zelf zorgen, dat het voor hen zoo schadelijke ontwerp-Kolkman, dat nu nog maar voorloopig van de baan is, voorgoed van de baan blijft. Voor zoover zij kiezers zijn, hebben zij het in hun hand te voorkomen, dat hun eigen belangen door de Regee ring geheel worden verwaarloosd, en tegelijkertijd, dat een algemeen lands belang van moeilijk te overschatten beteekenis, onherstelbaar wordt ge schaad. Als de landbouwbevolking het niet wil komt de Tariefwet er nooit. De boerenstand vormt een macht in den Staat! Kamer van Koophandel en Fabrieken. Onder -voorzitterschap van den hoer J. Gar. Kleber vergaderde Donderdagavond de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten Raadhuize. Afwezig de heer Eysink met kennisgeving. Na opening las de secretaris de notulen van 22 Maart 1.1. welke ongewijzigd werden goed gekeurd. Ingekomen waren, behalve de gewone perio ds ken en jaarverslagen: Een jaarverslag van de vereeniging i>Het Buitenland*. Aangenomen voor kennisgeving. Een jaarverslag over den landbouw in Ar gentinië. Aangenomen voor kennisgeving. Een missive van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid betreffende ongevallen statistieken van i Januari 1907 tot 31 December 19i'7. Aangenomen voor kennisgeving. Een jaarverslag van de Middelbare Handels school voor Amersfoort en Omstreken. Aan genomen voor kennisgeving. Een missive van den Raad van Administratie van de Hollandsche Spoor als antwoord op het adres van de Kamer te Dordrecht over het beschikbaar stellen van overzichtelijke tarieven, en een missive van de Staatsspoor over hetzelfde onderwerp. Aan het adres kan niet worden voldaan. Aangenomen voor kennisgeving. E-n missive van Dr. H. J. Reynders, archi varis, inzake antwoord »Glaskuta. Reeds inde vorige ver adoring besproken. Als voren. E-n schiyven v?.d het Gemeentebestuur, dat de rekening v*n de K^ruer is goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. Ee, missive van den Minister van Waterstaat m kei nisgeving van de benoem.ng der leden an de Commissie van Spoorwegdiensten. Aan- geuomt-n voor kennisgeving. E n adres van de Nederlandsche vereeniging van g'oothandeiaren tegen verzwaring van het tanef vo'.r invoerrechten. De voorzitter vindt be' moei'yk de bezwaren te beoordeelen. Aan genomen vuor kennisgeving. Aa de orde is een adres van den Algemeenen N»-de/landschen Bond van Schoenfabrikanten, he gevangeniswezen in Indië voorziet in de brho- ften, zoodat aan het verzoek niet kan voldaan worden. Aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen het eerste jaarverslag van de N-"terlandfcche Kamer van Koophandel te Pacific (N.A.) met uitnoodiging lid te worden. Aan genomen voor kennisgeving. Een missive van de Duitsch-Nederlandsche T'-legraatmaatschappij om telegramverminking te voorkomen. By den secretaris ter lezing. Rondvraag. De heer Van Haselen vraagt het woord en zegt: Mijnheer de voorzitter, 't Spijt me over 't zalfde onderwerp meermalen te moeten spre ken of liever gezegd, weer klaagtonen te moeten uiten. Circa een jaar geleden heeft de Kamer na verschillende schippers gehoord te hebben, den Gemeenteraad verzocht ter wille van de veiligheid ecu geleidelicht aan den ingang van de Eem by te plaatsen en de ducdalven te ver- beteien. Wij meenden, dit een goed onthaal g-vonden had, maar tot heden is noch het een, noch het ander geschied. De winter met zijn stoira cn ijs en lange nachten is weer voorbij gegaan en alhoewel voor rampen bewaard is 't ons toch niet gegeven eenigszins te omschrijven de spanning, waarin de respectievelijke schippers verkeerd hebben om niettegenstaande het ont braken van een geleidelicht het diepste vaar water te vinden en bun scheepje by nacht binnen 1e loodsen. Op gevaar af van verdrinken tracht iedere schipper ook bij nacht, wanneer het getjj hei vordert, binnen te komen. Dat hieraan bij den huidigen toestand gevaar verbonden is, mijnheer de voorzitter, hebben wij j.l. Zaterdag kunnen zien toen de tijding tot ons kwam: ide Amersfooi tsche boot is aan de monding van de E-m gestrand.» Na mij ter ooro kwam, moet de kapitein, een oud ervaren zeeman, zich vergist hebben met het licht. Wanneer 't echter alles goed gaat en de schipper, dank de vaargeul, door stoomboot en stroom open gehouden, is binnen gekomen, dan is het leed echter nog niet geleden. De klachten over het meer en meer ondiep worden van de Eem, van af de brug tot Amersfoort, zijn legio. 1 April j.l. heeft de Amersfoortsche boot op 10 minuten afstand van hier nog aan den grond gezeten, terwijl schipper Kuik van Oudewater bij een diepgang van 5'/i voet na 'snachts binnen gekomen ie zyn tot 9 uur gesukkeld heeft om met z\jn schip hier te komen en is het hem eindeljjk gelukt met gebruik van staaldraad en lier ligplaats in de haven te krijgen; terwijl op 29 April do Amersfoortsche boot en de schippers Van de Peis en Van der Geest opgehouden werden door een schip, dat bij Koelh <rst aan den grond zat. Den volgenden dag 30 April hebben éveneens schipper De Beste met kolen voor de gasfabriek, schipper Veld en Hoogeveen op diezelfde hoogte aan den grond gezeten. Schipper De Beste was Dinsdagavond half tien tusschen Koelhorst en Amersfoort en is by een diepgang van 5 Va voet Woen .dagmiddag 3 uui pas inde. baven gekomen. D«t dergelijke to stand een schade is voorden hanoel, behoef ik zeker niet te zeggen. Zoowel groot- al kleinhandel lyden er onder. Mijnheer de voorzitter ik kan u verzekeren, dat de schip pers noodgedwongen naar Amersfoort gaan, tenzij uit onbekendheid verlokt door de hooge vrachten. Zooals ik reeds zeide, groot- en klein handel Jijden er onder. De groothandel door de meerdere vracht en de kleinhandel door het dikwijls genoodzaakt zijn, hun goederen, welke aan bederf onderhevig zijn, of op bepaalden tijd ve> zonden moeten worden, per spoor te moeten verzenden in plaats van per beunm n. Dit is, mijnheer de voorzitter, zeer te betreuren en erg schadelijk. In de rat-este gevallen zijn de vracht- piyzen per spoor duu der dan per boot, vooral h'-'i-rt d- 8taiu»nskosten, zijnde 4 cent per 100 K.G., e» bov*n komen. Maai- ook is de v-*rz Tiding p i schip ot booi do -r^aans wenschölijker omdat ae goedeien dooroverladingalsanderzinsminder te ligden hebben. Neg een groot ongerief is, dat tij een gunstigen wind de schippers meest allen tegelyk binnen komen, en de haven dan zoo vol is, dat de beurtschepen nauwelijks ligplaats kunnen krygen en werkkrachten ontbreken om al de schepen tijdig gelo3t te krygcn, wat ook dikwyls voor den handel verlies oplevert. Mijn heer de voorzitten dit moest niet zoo zyn. Evenals in andere plaatsen, moesten n.l. de beurtschepen of booten een vaste ligplaats hebben tegen abon nement. In Amsterdam, Rotterdam eD Haarlem wordt door de beurtschippers voor havengeld by vaste ligplaats betaald 80 cent per ton en per jaar. Te Gouda maar 30 cent per ton en per jaar met speciale gemeente opslagplaats, waar voor gemeenterekening alles aangenomen en bij dag en nacht geladen en gelost kan worden. Mijnheer de voorzitter, als men nagaat wat in andere plaatsen, waar de havengelden nog minder zijn dan hier en waar zelfs minder handel en scheepvaart is, voor de scheepvaart gedaan wordt, dan is een klaagtoon hier niet misplaatst. Beverwijk bijvoorbeeld heeft met steun van rijk en provincie gedaan gekregen, dat over een half uur gaans, behalve de uitdieping, speciale kanaaloevers voor stoombootdienst zijn gemaakt, wat een uitgave van ruim f 100.000 gekost heeft, terwijl de gemeenteraad door den minister er op gewezen is, dat zij in verhou ding tot de inkomsten veel te weinig voor onderhoud van het vaarwater gedaan had. 25 April jl. heeft de gemeenteraad van Mui- den een voorstel van B. en W. goedgekeurd om 2000 gulden beschikbaar te stellen voor het uitdiepen der haven. EIburg staat met havengeld gelyk Amersfoort, doch heeft ter wille van de vaart de haven naar zee circa 250 M. verlengd, zoodat ze nu voor de haven altijl 6 voet water hebben. Als men nu EIburg vergelijkt met Amers foort wat handel en scheepvaart betreft, dan zal, mijnheer de Voorzitter, een ieder toch tot de conclusie komen, dat voor Amersfoort niet te veel gedaan wordt. Huizen heeft voor 2 jaar 2 geleidelichten naar binnen laten zetten tot het bij nacht binnen loopen van de haven, enz. enz. Mijnheer de Voorzitter dit alles overwegend komt het my zeer gewenscht voor, dat de kamer op zijn minst genomen nogmaals bij het gemeentebestuur aandringe op het uit voeren van het reeds toegezegde, nl. het ver beteren der ducdalven en bijplaatsen van een geleidelicht en verder haar bijzondere aan dacht schenke aan den onhoudbaren toestand van de rivier de Eem voor handel en scheep vaart beide. De heer Van Haselen wenscbte de vraag beantwoord te zien: Waarom wordt er in deze zoo weinig gedaan De Voorzitter merkte op, dat eenige jaren geleden een boottocht is ondernomen um de klachten te onderzoeken. De regeeiing bemoeit er zich niet mee, omdat de Eem voor een particulier water geldt. Hij stelde voor nogmaals op de gevraagde verbetertngen aan te dringen. Dit werd aangenomen. Hierna iloot de Voorzitter de vergadering. Dr. C C Hooijkaas, uit Vlaardingen, hoopt morgen Zondag de predikbeurt te vervullen in de Rem. kerk alhier. De 21 ontwerpen voor de mo numentale bank, op te richten in de nabijheid van >Lusidunai> en als aan denken aan de viering van het eerste eeuwfeest van Neerland'* onafhanke lijkheid aan te bieden aan de Gemeen te, worden heden [geëtalleerd in het magazijn van den heer J. G. Fontein, aan de Langestraat. De commissie van beoordeeling, be staande uit de heeren S. J. van Dui nen. G. A. Groote Haar en A. P H. J. van Weezei Errens, met mr. A. van Traa ais Voorzitter, deed reeds een keus De uitslag daarvan zal later worden bekend gemaakt. De heer G. C. Beltman meende geen zitting te kunnen nemer» in de de commissie omdat een vieital ontworpen hem reeds bekend was en bij hierdoor vreesde, dat zijn oordeel niet onpar tijdig zou zijn. Mogen de thans ten toon gestelde ontwerpen er toe bijdragen, dat flink wordt geteekend op de lijsten en daar door het blijvend gedenkteeken kan worden aangeboden aan de Gemeente, waarvan het een sieraad zal uitma ken. Het Dagelijkse!) Bestuur der feest commissie maakt van de gastvrijheid, door de bladen verleend, tevens ge bruik orn te vragen of stadgenooten wellicht in het bezit zijn van dag boeken of andere aanteekeningen om trent minder bekende bijzonderheden uit of omtrent 1813 Zoo ja, zouden ze daarvan dan be richt willen doen aan den heer F. Wesseling lid van de commissie, Wij- ersstraat 6. De R K kiesvereeniging besloot de zitting hebbende leden wederkan didaten te stellen voor Kamer en Siaten. De heeren G. J. baron Van Boetzelaar, te Hoogland; W. H. de Beaufort, te Maarnen W. van Beu- ningen, te Maarsbergen, hebben de hun door de vrijzinnige concentratie aangeboden voorloopige candidatuur voor de Provinciale Staten in het dis trict Amersfoort niet aangenomen. De heer J D. Struve hoopt 1 Juni den dag te 'herdenken waarop hij 25 jaat geleden we» ff benoemd tol marktmeester. De heer S. J. de Jonge Mulock Houwer, adjunct-ingenieur bij de H. IJ. S. M., is in gelijke betrekking benoemd bij de Ned. Indische spoorweg-maat schappij en zal in Augustus naar Se- marang vertrekken. Dr. E. J. Beumer heeft de Kamer candidatuur voor Kampen aange nomen. Aau mej. J. J. A. H. van Heerde. benoemd tot onderwijzeres bij hei openbaar voorbereidend ondevvijs te Amsterdam, is met 15 Mei a.s. eer vol ontslag verleend als on der wijzere:» aan de Fröbelschool alhier en als zoo danig benoemd mej. L. Sinnige. Van af Zaterdag a.s. zal het carillon van O. L Vrouwetoren bij het beele uur ten gehoore brengen het Nationaal Volkslied, woorden van mr. H. van der Meij, muziek van Adr P. Hamers. Met het halve uur: Ge zegend roemrijk Nederland. Tot bestuursleden van het Depar tement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn m de- plaats van de heeren N. E Rost(wegens vertrek) en W. H. Kam (afnedend, niet hei kiesbaar) gekozen de heer C. J F.Pi insen mejuffiouw E.Middelburg. In het bestuur van het Ziekenfonds werd hei kozen de heer H. W. van Esveld en in plaats van wijlen den heer B. A. Siddré de heer I. Terschuur. De heer J. W. Jorissen is door de algemeene vergadering van hel Nederlandsche Roode Kruis geplaatst op de voordracht aan H. M.de Koningin ter benoeming als lid van het Hoofd comité Bij de op 6 Mei gehouden stem ming voor 10 leden van het Kiescollege bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier zijn herkozen de heeren J J Berend (384/ A C Comée (372), H. G. van Ginkel (417) A. Veen (359) en A J. de Wil«ie (336) en gekozen de heeren Mr J. K. 11 de Beaufort (349), F. S. an Eijbergen (325), J. E. van Nie (337) en Ds J. V sser (336). Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren M A van Bemmel (237) en D. Ruys (228). Ingeleverd waren 585 stembriefjes, waaronder 2 van onwaarde en '1 blanco, zoodat de volstrekte meerderheid 292 stemmen bedroeg. Programma van het concert, te geven door de staf.nuziek van het 5e Regt. Inf op Zondag, den eersten Pinksterdag des avonds te acht uur op het terras van »Amicitia" 1. Salut au drapeau. Bikkers. 2 Ouverture »Le barbier de Sévillea. Rossini. 3. Wein, Weib und Gesang. Walzer, Strauss. 4 Grande fantaisie sur des molifs de l'opéra »Le dragons de Villarsa. Maillart-Van Aaken. 5 Ouverture Manschaft an Bord, Vo»« Suppé. 6. Des Negers Traum, Ame- rikanische Fantasie, Myddleton. 7. Blu menlied, Lange-Bikkers. 8 Musikali- scbes Aktien Unternehmen, groszes Poutpourri, Conradi. Dinsdag 13 Mei zal door de Amersfoortsche muziek vereeniging Directeur de Heer J. A. Jochems bei 2e concert gegeven worden in hei plantsoenaanvang 8 uur. Prugramma 1. Confraterniié Passedoublé. A. van Berg. 2. Le Reveil du Printemps Ouverture H. Hilgers. 3. Si tu Savais! Wals. L. E. Koogerstein. 4 La Bay*» Polka Chinoise Q Wegener. 5. Ker- messe Wallonne Scènes-Ohampètres. H. Holt zager. 6. Ouverture Les Ménestrels. J. Steenebrugen. 7. Aspirations Suite de Valses. (J Tieberghien. 8. a Bonne Humeur Polka de Concert. C. Faust b lm Zigeunerlager Marsch. H. Car- pantje. 9. Caprice sur l'opera Norma. J. Bellini. 10. Marsch finale. De Vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" hield gisterenavond een buitengewone ledenvergadering in „De Ver eeniging". Punt van behandelingVoordracht van den Voorzitter over de oprichting cener Middelbare Technische School te Amersfooït. Aanwezig waren o.a. de Wethouders Rijkens en Van Duinen, de Gemeente-Secretaris en de raadsleden Briët, v. d. Wal, Van Acbterbergh en Tromp van Holst. De heer G. J. Buys, de voorzitter, heette allen hartelijk welkom en gaf een korte inleiding over de wordingsgeschiedenis der plannen voor de Middelbare Technische School, waarna hij de rede hield: De Middelbare Technische School stelt zich ten doel jongelieden op te leiden tot werktuig bouwkundige en electrotechnicus. Zij is bestemd voor hen, die in de industrie der metalen of bij de electrotechniek leiding en toezicht aan de arbeid zullen geven. Terwijl de Technische Hooge- school te Delft de wetenschappelijke opleiding geeft voor den Ingenieur, den aanstaanden leider en organisator van industrieele ondernemingen, zal de Middelbare Technische Schooi al degenen opleiden, die als rcchtstreeksche medewerkers van den bedrijfsleider optreden, waken voor de richtige uitvoering van den arbeid, en dus den onmisbaren schakel vormen tusschen Ingenieur en werklieden. Naast een zekere mate van wetenschappelijke kennis en ontwikkeling zooveel als nood zakelijk is voor het juiste begrip van de theo retische beginselen, die bij de industrie toepas sing vinden eisoht de bedoelde werkkring meae het bezit van practiscbe vaardigheid en kennis, alsook voldoend begrip van den aard en eischen van den arbeid der werklieden, opdat behoorlijk controle daarop kan worden uitge oefend. Uit het bovenstaande volgt, dat ook de pa troons van de klein-industrie, zullen zij hun bedrijf aan de eischsn van deu tijd doen beant woorden, mede behoefte hebben aan de theore tische en practische vorming, die hand aan hand behooren te gaan bij de regelingen der Middel bare Technische School. Ten slotte zullsn de leerlingen, die het einddiploma verkregen hebben met goeden kans vau slagen kunnen mededingen naar vele betrekkingen in den Staats-, Provin cialen- of Gemeentedienst, of bij Spoorweg- cn Stoomvaartmaatschappijen. Thans verkeert het Middelbaar Technisch onderwijs in ons land nog in een toestand van wording. Minister Kuiper deed de eerste poging om een centrale Middeldare Technische school van Rijkswege te Haarlem in het leven te roepen, maar tot uitvoering is het ontwerp niet gekomen. Het particulier initiatief, gesteund door Rijk, Provincie en Gemeente, heeft in verschillende gemeenten reeds enkele Middelbare Technische scholen gesticht, in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Dordrecht. Op verscheidene andere plaatsen in ons land worden thans plannen ge maakt om een Middelbare Technische school op te richten. Ter aanvulling van de bestaande Middelbare Technische School te Amsterdam, de vroegere Machinistenschool, die in hoofdzaak de „metaal bewerking omvat, wordt te Haarlem een Mid delbare Technische school ontworpen voor de „algemeene bouwambachten", d. w. z. de Bouw kunde. Pogingen, een zestal jaren geleden alhier aan gewend, om te Amersfoort een Middelbare Tech nische school in het leven te roepen, hoewel aanvankelijk goeden kans van slagen aanbie dende, zijn echter ten slotte mislukt, na de oprichting der Middelbare Technische school te Utrecht, door den Aannemersbond. Naar die school werd Amersfoort toen verwezen. Doch die school omvat uitsluitend de Burger lijke en Waterbouwkunde. Intusschen zijn de „werkplaatsen" der H. IJ. S. M. van Haarlem naar Amersfoort overge bracht en is gebleken, dat de aanmelding van leerlingen voor Machinebankwerker aan de Ambachtsschool alhier snel is toegenomen. Gegeven ook dat Amersfoort een gewichtig knooppunt van spoorweglijncn voorstelt, lag het voor de hand, dat bij de noodzakelijk geworden uitbreiding der Ambachtsschool alhier niet alleen de school op de hoogte van den tijd gehouden moest worden door uitbreiding te geven aan het theoretisch gedeelte van het onderwijs en door de toevoeging van een leergang voor electrotech- niek, waarin andere ambachtsscholen reeds voor gegaan waren, maar ook, om in de metaalbewerking aan de leerlingen een breeder arbeidsveld in de toekomst te verschaffen, door twee eenjarige vervolgcursussen" voor werktuigbouwkunde en electro techniek aan de school te verbinden. Deze zouden dan volgen op de gelijknamige leergangen aan de Ambachtsschool, die op eenvoudige wijze 'q werking te stellen zijn, nu de noodzakelijkheid ;ebleken is tot volledige splitsing over te gaan !er drie jaarklassen voor Smeden-bankwerken. Yan het voornemen om deze vervolgklassen aan de ambachtsschool te verbinden moest ten slotte echter worden afgezien en wel op zeer goede gronden. Immers, al mochten deze cursussen rechtstreeks en in de naaste lockomst groot nut opleveren voor hen, die in alle opzichten zouden verdienen opgeleid te worden voor een betere plaatsing in de „metaalbewerking" dan in den regel weggelegd voor leerlingen cener ambachts school, toch zou die voorsprong aan bedoelde elitcn weldra komen te ontvallen, wanneer in de naaste toekomat op de arbeidersmarkt zouden verschijnen, zij die een veel hooger staande op leiding hadden genoten aan een Middelbare Technische School; en het staat buiten twijfel, dat de Middelbare Technische Scholen binnen enkele jaren in beduidend aantal zullen opgericht worden in ons land. Het zou daarom getuigen van kortzichtigheid, indien men alhier, doorbel oprichten van zulke „vervolgklassen" feitelijk half werk ging doen. Beter is daarom, het oog te richten, niet uitsluitend op de naaste toekomst, doch ook en vooral op de volgende jaren, waarin steeds hooger eischen gesteld zullen worden aan hen, die in de industrie vooruit willen komen. Kennis is macht. Op geen enkel gebied bezit deze waarheid zoo doordringende kracht als bij het productieproces der techniek, naast handel en verkeer. En de statistiek wijst uit, dat ongeveer 30 van ons volk bij dat proces betrokken is. Verder mag niet uit het oog verloren worden, dat, hoe heilzaam onze verschillende „sociale wetten" ook zullen werken, ten behoeve van hen, die door ziekte of ongeval getroffen worden of doorouderdom of invaliditeit buiten staat zijn aan den arbeid deel te nemen, enz. er toch ook nog bestaat gelukkig in grooten getale de bekwame werk man, die niet ziek is, niet invalide, niet oud, enz. maar die hartgrondig verlangt, met ijver en inspanning, zijn capaciteiten voordenindustri- eelen arbeid aan te wenden ten nutte van zijn gezin, en om vooruit te komen in de wereld. Ten slotte is het ook voor den Staat van het grootste belang, dat de intellectuccle en geestelijke krachten, de verstandelijke aanleg en de energie, die in onze volkslagen sluimeren, ook op dit gebied, door behoorlijk onderwijs gelegenheid te geven zich te ontwikkelen. Beperken wij nu onzen gezichtskring weder lot stad cn omgeving, dan moet erkend worden, dat in het laatste tiental jaren heel wat alhier tot stand is gebracht op het gebied van het vakonderwijs, naast het vele, dat reeds gedaan werd voor het algemeen ontwikkelend onderwijs in al zijn vertakkingen. Het ligt niet in mijn bedoeling er hier op te wijzen, hoeveel finan- cieele offers de gemeentekas jaarlijks zich moet getroosten ten behoeve van de laatstbedoelde inrichtingen van onderwijs. Doch net is mij telkens gebleken, dat het juist de financicele bezwaren zijn, die men veelal aanstonds hoorde opperen, wanneer alhier pogingen gedaan werden om tot de oprichting van een vakschool te geraken. Daarom zij hier nog eens in het licht gesteld welke gunstige positie de gemeentekas zich bevindt ten opzichte van het vakonderwijs, in vergelijking met de bedoelde inrichtingen van openbaar onderwijs. In de eerste plaats zij er op gewezen, dat het vakonderwijs geen bijzondere financicele offers van de gemeentekas vergt ten behoeve van de schoolgebouwen, doch dat de uilgaven voor lokaliteit en inrichting begrepen ziin in de jaarlijksche exploitatiekosten van iedere vak school, die gedragen worden door Rijk, Provincie, Gemeente, Ouders der leerlingen en belang stellende particulieren. Hier ter stede bestaan in volgorde der op richting genoemd, de Ambachtsschool, de Huis houd- en Industrieschool, de Avondtcekcncursus voor ambachtslieden, en de Middelbare Handels- dagschool met 4-jarigen curcus. liet totaal der jaarlijksche explotatiekosten dezer inrichting bedraagt te samen ongeveer 60000 gulden, waarvan bijna 12000, dus minder dan 1/5 deel door de gemeentekas gedragen wordt Terloops zij opgemerkt, dat ongeveer 500 leer lingen van het- vakonderwijs al hier gebruik maken alzoo kost iedere leerling per jaar dooreengenomen /120; dus aan de gemeentekas ƒ24. De voorgenomen uitbreiding der Ambachts school zal, met iübegrip van rente en aflossing ten behoeve van het nieuwe schoolgebouw de jaarlijksche exploitatie met bijna 11 duizend gulden verhoogen, van welke verhooging/2500 ten laste van de gemeente zou komen. Bij de eventueele oprichting der Middelbare Technische School alhier, in eenzelfde gebouw mot de Ambachtsschool, beide inrichtingen onder de leiding van eenzelfden Directeur, verhoogen de jaarlijksche uitgaven met 11 duizend gulden, ten laste der Middelbare Technische School. Komen deze plannen tot uitvoering, met in begrip van een 3-jarigen theoretischen avondcursus, die de theoretische voorbereiding voor een Middel bare Technische School geeft aan de leerlingen der Ambachtsschool, of aan hen, die in de „praktijk" werkzaam zijn, dan zullen de exploitatiekosten stijgen tot ongeveer 48 duizend gillden, waarvan 10 duizend gedragen zou worden door de ge meentekas. Het geneele „vakonderwijs" alhier zou dan jaarlijks een uitgave van ongeveer 85 duizend gulden vorderen, waarvan ruim 17 duizend te dragen door de gemeentekas. Dit alles, wat betreft de financieele zijde dGr zaak, gezien van het standpunt der gemeentekas. Thans nog het een en ander over de Middelbare Technische School zelve. Amersfoort zou daarmede Utrecht aanvullen, op dezelfde wijze als Haarlem de Middelbare Technische School te Amsterdam wil aanvullen, met dit verschil, dat de Middelbare Technische School alhier op betrekkelijk uiterst goedkoope wijze tot stand zou komen, mede ten gevolge der beoogde combinatie met de Ambachts school. De Amersfoortsche leerlingen der Ambachts school voor de „algemeene bouwambachten" kunnen door middel van de „theoretische avond cursus" voorbereid worden voor de „bouwkundige Middelbare Technische School" te Utrecht, en die per spoor dagelijks bezoeken. En omgekeerd zou de Middelbare Technische School te Amersfoort bezocht worden door allen die opgeleid wenschen te worden tot werktuig bouwkundige of electrotechnicus, 't zij alhier verblijvende, 't zij per spoor van uit de omstreken, ook uit LUrccht dagelijts heen en terug reizende naar Amersfoort. Hetschooljaar der Middelbare Technische School alhier, in September aanvangende, wordt verdeeld in een zomer- en een wintersemester, in dier voege, dat gedurende het derde schooljaar het onderwijs onafgebroken gevolgd moet worden, doch in de overige schooljaren de leerling, zoo noodig, voor een of meer semesters, de school tijdelijk kan ver laten om in de practijk te gaan werken. Hierdoor ook zal het mogelijk worden, dat leerlingen met beperkte middelen nu en dan hun studie af breken, om die te herval ten, wanneer zij tijdens hun practische werkzaamheden een spaarpotje hebben weten te maken. Overigens zal aan hen, die daar voor het meest in aanmerking komen, geldelijke steun gegeven kunnen worden om hen in staat te stellen de Middelbare Technische School te bezoeken, mede door verminderd schoolgeld enz. Het onderwijs zal de navolgende vakken om- atten, verdeeld over drie jaren, van welke het eerste in hoofdzaak bestemd is voor het verkrijgen van algemeene theoretische kennis, het laatste uitsluitend gewijd is aan de vakstudie, en in liet tweede leerjaar de leerstof van gemengden aard ia. a. Stelkunde, vlakke meetkunde, goniometrie en trigonometrie, beschrijvende meetkunde, stere ometrie, elementaire analytische meetkunde, alleen voor zoover noodig met het oog op de practische vakken. b. Beginselen der toegepaste en theoretische mechanica, der grapboslatia en der hydraulica. c. Natuur- en scheikunde en haar toepassingen in de practijk. d. Werktuigbouwkunde en werktuigbouwkun dig teekenen. Kennis van werktuigen. Mechanische technologie. q. IJzerconstructie. h. Electrotechniek en electrotechnisch teekenen. i. Nederlandsch, Duisch en Engelsch. j. Staatshuishoudkunde cn de kennis van de wetten, die voor den technicus van belang zijn. k. Fabriekshygiène en eenige kennis van de verschaffing van eerste hulp bij ongelukken. 1. Boekhouden en fabrieksadministratie. m. Practische oefeningen in de laboratoria, op den uitslagzolder en in de werkplaatsen der ambachtsschool. In een alsnog te ontwerpen program van onderwijs zal worden vastgesteld op welke wijze de leerstof over de verschillende klassen wordt verdeeld, voor de cursussen in werktuigbouw kunde en electrotechniek. In het eerste jaar vallen de lessen voor de beide cursussen samen, in het tweede jaar gaan zij voor een deel uiteen, en eerst in het derae leerjaar loopt het onderwijs voor de beide cursussen grootendeels uiteen. Aan het einde van het derde leerjaar wordt een eindexamen afgenomen, waarbij zoowel theoreti sche als practische eischen gesteld zullen worden. Voor iederen cursus wordt, bij volbrachte studie, een einddiploma der school aan de leerlingen uitgereikt Voor de toelating tot de school moeten zoo wel theoretische als practische eischen gesteld worden, die nader vastgesteld zullen worden. Om tot die school toegelaten te kunnen wor den, zal de candidaat-lcerling bij den aanvang van het wintersemester door het afleggen van een examen en het overleggen van getuigschrif ten, of gewaarmerkte teekeningen de bewijzen moeten geven, dat hij zoowel practisch als theoretisch voldoende onderlegd is om het onder wijs aan der beide cursussen te kunnen volgen. Geheele of gedeeltelijke vrijstelling van het examen kan in bepaalde gevallen verleend wor den, afhankelijk van de door de candidaten genoten vooropleiding. Op grond van hunne vooropleiding kannen de candidaten in vijf verschillende groepen ver deeld worden: a. Kandidaten, die het diploma smid en bank werker eener ambachtsschool met driejarigen cursus behaald hebben, en met voldoenden uit slag het onderwijs gevolgd hebben eener Avond cursus voor theoretisch onderwijs, of eener Burgeravondschool met uitgebreid leerplan, mits zij gedurende ten minste een jaar in een fabriek of werkplaats practisch werkzaam geweest zyn. b. Kandidaten die gedurende ten minste vijf jaron in een fabriek of werkplaats practisch werkzaam geweest zijn, mits zij voldoende theo retisch onderwijs genoten hebben aan een der in a genoemde avondcursussen, gedurende ten minste drie leerjaren, en zich bekwaamd hebben in het vakteekenen. c. Kandidaten, die de laagste drie klassen eener hooge^e burgerschool met goed gevolg I zijn van het cdurende ten of werkplaats Diet dien ver- sn Ambachts- examen eener arigen curcus M. T. school loeu aan den doorloopen hebben, of in het hl. U. L. O.-diploma B mits minste twee jaren in een fab practisch werkzaam zijn gewt stande dat éen dier jaren a school kan doorgebracht zijn. d. Kandidaten in het bei in het getuig schrift van voldoend afgelegd hoogere Burgerschool met kunnen in de Tweede Klasse toegelaten worden, mits zij eisch der praktijk genoemd i& Deze eischen zijn slechts cschouwen als een poging om voor de toet een maatstaf aan te geven. De ervaring in -en nog te ver krijgen zal verder den weg eten aanwijzen op welke wijze de beste voori iding voor het volgen eener Middelbare Tecli he School kan verkregen worden. In ieder 1 staat op den voorgrond, dat goeden aanli roor de studie en gebleken gechiktheid voor practijk onmis baar zijn om profijt te hebbei in het Middel baar Technisch onderwijs, ei lerdaad de be kwaamheden te verkrijger^frmet eere do moeilijke werkkring te vervul! die de schakel vormt tusschen den Ingeniefn de werklie den. Uit al het bovenstaande dat niet aanstonds een grool aan de Middelbare Technisch kan worden, maar zeker is zal leeren, dat de Middelbare ook in ons land de aangew. voor allen die vooruit willen en industrie. Reeds nu heeft dat het het kiezen der het leger der werklieden zeiven, zich voorzien, ntal leerlingen •hooi verwacht de tijd weldra hnische School inrichting is en in techniek varing geleerd, rofficieren" uit jp grond alleen van hun practische bekwaan i gelijk tot heden in den regel geschiedd d de toekomst niet langer zal kunnen plat hebben, wil de industrie in ons latd op de i te van den tijd blijven. Naast den uitsluitend wc; chappelijk ge- vormden Delftsche ingenieur er geen plaats bestaan voor den uitsluitend Is: len praclischen weg voortgekomen „werkmei: Het moeilijk vraagstuk, ds ior de Middel bare Technische scholen bare iecünische scholen op gdigr opgelost moet worden, lam|» ^ee ^digende wijze der „Proefnemingen", is daa i voor gelegen in de juiste combinatie van ie en practijk. Laat ons hopen, dat de Mie iarc Technische school alhier ontworpen, en welslagen der plannen in het najaar van li te openen, het hare zal weten bij te dragen dat vraagstuk nader tot oplossing te breti in het belang van Amersfoort en Omstrekci Na de rede, die met de gro; aandacht werd aangehoord, ontspon zich een e discussie tus schen de heeren v. d. Meiden Schaik cn den inleider. De heer v. Schaik v of de behoefte zoo groot was? De heer Buy« f toe, dat dit thans nog niet het geval was eh over 10 jaar wel. En dan zal Amersfoortmeer beginnen, daar de verschillende plaatset ds zullen zijn voorgegaan. Hierna sloot de voorzitter vergadering, waarna een gewone vergader! verd gehouden. Hoogland. De Raad :er gemeen te beeft j.l. Woensdag onderwij zer aan de openbare s al aan den Ham benoemd den hee A. van de Hoogen te Schalkwijk. Het adres, waa^ jyden Raad verzocht wordt, een telt ïcel te bou wen aan ons hulpkant van de pos terijen, is niet in bch slng geno men, maar aangehoud [tot de vol gende vergadering eenigen weg Hooykaas, ardingen. "S- I No. 1. 1 Ten Cate. k. Toxopeüs Reiuongtrantsclflterk 1e Pinkster Voorm. 10'/i uur, Dr. uit Doopsgezinde Logegtbouw Fan Perstjt le Pinkster Voorm. lO'/i uur, Ds. Evang. Luth. le Pinkster Voorm. IO'/j uur, Dr. Bevestigingiéuwe leden. Gereforni. kerk (Dy^racht), le Pinkster Collecte voor de Voorm. 10 uur, Ds. 's Av. 5'/i uur, Ds. Doi 2e Pinkstei Voorm. 10 uur, Ds. Gereforni. kerk (1 le Pinkste; Collecte voor detëjnding. Voorm. 10 uur, Ds. tank 's Av. 5'/i uur, Ds. Ti Collecte voor dt iding. Voorm. 10 uur, Ds. v Vrije Gereforni. le Pinkstei Voorm. O'h uur. God nstoefening. 's Av. 5 uur, Godsdiei tfening. 2e Pinkstei Voorm. 9'/, uur, God nstoefening. Chr. Gereforni. tcente. Lokaal »de 2 r". le Pinkstei Voorm. 9'/» uur, God nstoefening. 's Av. 5'/« uur, God; nstoefening. 2e Pinkster Voorm. 9'/, uur, God nstoefening. Hersteld Apost. ueente in de eenheid der ostelen. le Pinkster Geb. Eben-Haëzer, M buizen 113. Voorm. 10 uur, Godsii stoefening. Nam. 5 uur, Gpdsdiejjeiemng. Arkel, van Soest, neente.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2