BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. beutet wird, der deulschen Industrie erhalten». Hetzelfde motief: behoud van de nationale markt voor de nationale in dustrie, ligt ten grondslag aan de pro tectie in andere landen. Ook in Ame rika en in Fiankrijk is de bescherming oorspronkelijk gebasseerd op de mei- cantilhstische gedachte om door matige rechten een steun te geven aan de inlandsche nijverheid teneinde eener- zijas te bevorderen dat de vreemdeling werd bemoeilijkt in zijnen uitvoer, anderzijds dezen er toe te dwingen reductie op zijne tarieven te staan- Docb nergens is dat dubbele doel der protectie bereikt, en nergens is men ook bij de» matigen: rechten ge bleven. (let kon ook niet anders, de eerste stap moest noodwendig door meerdere worden gevolgd. In 1879 ingevoerd in Duitschland, werden de beschermende rechten reeds in 1887 verhoogd, en voordurend afgezien van he Capriviscbe tijdvak is de protectie verscherpt. Tegen die eerste verhooging werd reeds door Scbmoller gewaarschuwd, omdat hij vreesde dat Duitschland zou worden het duurste industrieland en dat de belangen der consumenten, met name der arbeiders, te zwaar zouden worden gedrukt. Doch tevergeefs; de mede door zijn toedoen opgeroepen geesten van de protectie lieten zich niet meer bezweren de belanghebbende kringen hebben de opvolgende regeeringen wel weten te dwingen steeds verder te gaan, alle verklaringen dat zij »niet voor een hoog tarief zouden zijn te vinden» ten spijt. De protectie heeft inderdaad niet geleid tol het reserveeren van de eigen markt; de toenemende invoer ook in protectionische landen bewijst dat de mercantilistische leer van de «zelfge noegzame Staat« als economische the orie niet opgaat, op zijn hoogst een politiek instrument is om de nationale eenheid te bevorderen. Dat de protectie als «Abhandlungszol,» als middel om andere landeu te dwingen tot tarief- reductie eveneens heeft gefaald, wordt ook door do feiten bewezen. In Fran krijk heeft reeds bet Colbertisme niet anders uitgewerkt dan dat andere lan den op hunrie beurt Frankrijks handel en industrie trachten te benadeelen waar zij maar konden. Voordurend werden tarievenoorlogen gevoerd, die toenmaals de werkelijke oorlogen ten gevolge hadden. Zoo heeft ook het nieuwmercantilisme, in 1881 in Eran- kiijk opnieuw als »matig« tarief in gevoerd, in 1885, 1887 en 1892 ver scherpt, niet anders uitgewerkt dan tariefkrijg met Italië (18771899) en met Zwitserland (1892 1895). En ook de laatste verhooging van het tarief in 1910 bewijst weer hoe de pro tectie steeds voert tot meer Daarin schuilt juist het groote ge vaar; zij tot navolging eerst, straks tot weerwraak. Bescherming lokt alle staten tot tegenmaatregelen uit, tot een systeem van répressailles en van retorsie, dat op zijn beurt weer tegen beter weten in dwingt tot verhooging, wegens de onjuiste meening dat een land niet »met leege handen» mag staan in onderhandelingen omtrent liandelstractaten. In alle landen is de bescherming een »schroef zonder einde« gebleken. Welke reden zou er dus zijn om te gelooven dal zij dat in Nederland niet zal wezen Een conflict tusschen Ilof en Regecring. Onder dit opschrift vertelt het Dag blad voor Zuid-Holland en 's-Graven- hage het volgende Zooals onzen lezers bekend is, had Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn kuur te Ober Ursel afgebroken om jl Donderdag tegenwoordig te kun nen zijn bij de huldiging van de terug gekeerde leden der Nederlandscbe am bulances. Terwijl de Prins daardoor toonde hoezeer bij bet op prijs stelde zelf aan die huldiging een belangrijk werkzaam aandeel te nemen, wekte het verwon dering, dat op bet laatste oogenbhk het bericht kwam dat Z. K. H. de feestvergadering niet zou leiden, docb het presidium zou overlaten aan jhr. Repelaer van Driel. Maar nog meer wekte het groote verbazing om niet te spreken van verbijstering dat Donderdagavond bij den feestavond niet een enkel minister tegenwoordig was. Wij zijn daarom eens opinfoima- ties uitgegaan orn te vernemen, wal wel de reden kon ziju voor de regee ring om terwijl èn H. M. de Konin gin èn Z. K. H. de Prins zoo zeer van hunne belangstelling blijk gaven, te «schitteren" door afwezigheid. Het ge volg daarvan was, dat wij, wat de houding der regeering betreft, met veel wijzer werden, maar wel in hof kringen het volgende vernamen: Inderdaad was de Prins voornemens de huldiging te leiden en zulks willende doen in een vorm, die door Z. K. H. in overeenstemming werd geacbt met de belangrijke verrichtingen onzer ambulances op het Balkantooneel, verzocht de Prins aan de Regeering onderscheidingen te mogen uitreiken aan de leden der ambulances en wel commandeurs-kruisen der Oranje- Nassau-orde aan de geneeskundige leiders, en ridderkruisen voor een aantal leden van het personeel. De heer en mevrouw Lehmann, die een geheele ambulance hadden bekostigd, zouden begiftigd worden respectieve lijk met de ridderkruisen van Neder landsche Leeuw en Oranje Nassau. Bij zijn terugkeer in de Residentie vond de Prins niet de besluiten waarbij de voorgestelde onderscheidingen wa ren verleend. Onmiddelijk werden inlichtingen ingewonnen en toen ver nam Z. K. H., dal de regeering niet bereid was de door den Prins voor gestelde onderscheidingen te verlee- nen. Als gevolg daarvan meende Z. K. H. de leiding der huldiging in andere handen te moeten leggen. Welke de motieven zijn geweest voor de regeering om de onderschei dingen niet te verleenen, is ons on bekend. Maandagmorgen stond het ponny- wagentje reeds bijtijds voor de Ko ninklijke villa op het Loo gereed ten teeken, dat Prinses Juliana Haar ge woon morgenritje in het Koninklijk Park ging maken Voor de vele voorbijgangers, met de passeereride wielrijders was djt een reden even bij de villa te verpoozen en te wachten, in de hoop van dit schouwspel te genieten. Het wachten werd dan ook beloond H. M. de Koningin besteeg met de Prinses het tourneaulje en in gestrek- ten draf ging het door het door de Paleislaan naar het Park, waarbij H. M. de Koningin mende, gevolgd door een koetsier per rijwiel. De koning van Spanje naar Nederland? Men meldt uit Madrid aan deTri- buna dat de koning van Spanje in den loop van den zomer keizer Wilhelm in Nederland ontmoeten zal. Dezer dagen werden door de Ne- derlandsche Heidemaatschappij weder aan tal van Gemeentebesturen in ons land eenige wandplaten toegezonden met vlugschrift betreffende «Maatre gelen ter voorkoming van boscb- brand«. Deze platen en vlugschriften werden gezonden met verzoek om ze in het Raadhuis en in de daarvoor in aanmerking komende scholen te doen ophangen. Zooals bekend is wordt met deze verspreiding beoogd het publiek op merkzaam te maken op het groote gevaar van boschbranden, waardoor schoone streken kunnen worden ver woest. Voor belangstellenden is deze plaat verkrijgbaar tegen den kostenden prijs zijnde ƒ0.30, terwijl de brochure gratis wordt toegezonden. De naderende vrede. De verbonden Balkanstaten hebben thans geantwoord op het jongste voor- ssel der groote mogendheden. Zij verklaren 't ontworpen vredesverdrag te aanvaarden en zijn bereid hun ge volmachtigden (dezelfden als de eerste maal) weer naar Londen te zenden om het vredesverdrag te onderteekenen. Echter maken zij op twee punten eenig voorbehoud. Ten eerste zouden zij graag zien, dat Enos en Midia uitdrukkelijk in het vredesverdrag als hoofdpunten van de Tbracische grens werden genoemd, en ten tweede zouden zij graag gehoord worden bij de vaststelling van de oostgrens van Albanië en de verdeeling van de aan Tuikijc behoord hebbende eilanden. De aanvaarding van het vredes voorstel der mogendheden, zjj bet met voorbehoud op de genoemde punten, beteekent tevens, dat de bondgenooten bereid zijn de vijandelijkheden te slaken. Ook zouden zij geneigd zijn met de naar huiszending hunner legeis een aanvang te maken. De bondgenooten ouderling. De vijandschap tusschen de bond genooten onderling heeft reeds tot een hoogst bedenkelijk incident geleid? Eenige dageri geleden hadden de Bul garen Prevista ontruimd, dat daarop door de Grieksche troepen bezet werd. Toen de Bulgaren terugkeerden, ont stond een bloedig gevecht, waarbij aan beide zijden heel wat dooden en ge wonden vielen. Sommige berichten spreken van li dooden en 32 gewonden aan Grieksche, 300 man dooden en gewonden aan Bulgaarsche zijde. Andere van 70 man dooden en 50 gevangenen aan Griek sche zijde, zonder van de Bulgaarsche verliezen te gewagen. Ten noordoosten van Prevista, n.l. te Eleutheri, is een dergelijk incident voorgekomen. De Grieken zouden er op de Bulgaren, die de stad bezet hielden, geschoten hebben. Grieken en Bulgaren zijn overeen gekomen een gemengde commissie van onderzoek te benoemen en 'n neutrale zóne vast te stellen, ten einde soort gelijke incidenten in het vervolg te voorkomen. De Griekscb-Bulgaarsche commissie, die zou uitmaken, welke troepenmacht de betwiste punten in Macedonië het eerst bezet heeft, is niet tot een resul taat gekomen. Ook tusschen Bulgaren en Serviërs komt het onophoudelijk tot incidenten. In Sofia is Zondag een groote meeling gehouden, waarin heftige woorden aan het adres van Servië werden gesproken. Men verweet het kabinet Gesjof al te groote toegeeflijkheid. Zaterdag was een spoedeischende raadsvergadering belegd, die geleid werd door den wethouder II. W. van Esveld. De burgemeester was door lichte ongesteldheid verhinderd. Aanleiding was het bericht van Gedep. Staten, dat zij hun goedkeu ring aan* de Raadsbesluiten van 22 en 29 April tot het aangaan eener geldlening niet konden verleenen. De bezwaren waren, dat deze besluiten strekken tot aangaan eener leening van f 1.000 000, terwijl er slechts een bedrag van f 700.000 benoodigd zou zijn. Geped. Staten noodigden nu B. en W. uit het intrekken van deze besluiten te bevorderen en in een nieuw raadsbesluit het juiste bedrag aan te geven, waarmee elk der ge meentebedrijven zal worden bezwaaid. B. en W. meenden aan de wenschen van Gedep. Staten tegemoet te moeten komen. Ook stelden zij voor eenige minder belangrijke wijzigingen in bet plan der geldleening op te nemen. De Raad kon zich hiermede ver eenigen. Door de Besturen van de R.K. middenstands-vereen iging De Hanze", afdeeling Amersfoort, en van de ver- eeniging «Handel en Nijverheid", handelende in deze namens hunne vereenigingen, te zamen tellende on geveer 250 leden, waaronder een zeer groot aantal winkeliers, is het volgende adies verzonden aan den Raad dezer Gemeente: dat in het belang der winkeliers een regeling der winkelsluiting drin- gend gewenscbt is, dat het koopend publiek van een dergelijke regeling geen nadeel zal ondervinden, dat een gehouden proef om door onderlinge overeenkomst het gewen- schte doel te bereiken, heeft gefaald, redenen waarom adressanten eer biedig verzoeken een gemeentelijke verordening te willen vaststellen, waarbij het uur van opening en sluiting der winkels woidt bepaald. De volgende toelichting is toege voegd aan het verzoek. Doel van het request is, te trachten door wettelijke regeling te verkrijgen, betgeen door onderlinge overeenkomst niet bereikbaar is ten gevolge van den onwil van enkelen. Een Ryks-wet, die voor het gebeele land deze aangelegenheid regelt, is zeker wel het verlangen van het over groot deel der middenstanders. Waar echter een dergelijke wet in afzien- baren tijd niet is te verwachten, kan een Gemeentelijke verordening in deze reeds de verlangde hulp brengen. Of.choon in het request opzettelijk geen uren van opening en sluiting der winkels zijn opgenomen, noch ook de dagen vermeld zijn, waarop een uitzondering op den algemeenen regel is gewenscht, noch andere detail-punten worden genoemd, zoo moge toch hier vermeld, dat algemeen wordt verlangd: 1 dat het sluitingsuur worde be paald op negen uur 's avonds, en 2. dat ook in een eventueel door uwen Raad uit te vaardigen ver ordening een regeling voor den Zondag worde getioffen. Wat het uur van opening der winkels betreft, meenen wij, dat het geen aanbeveling verdient, dit uur op zeven uur te stellen, gelijk in een dezor dagen bij uw college ingediend request wordt gevraagd In 't alge meen wordt de opening wenschelijk geacbt op vijf uur, uiterlijk zes uur. Met bovenstaande toelichting mee nen wij voldoende aard en strekking van ons request te hebben uiteen gezet. Mocht eventueel door uw college nader overleg met den midden stand verlangd worden dan zal het ons aangenaam zijn, zooveel mogelijk met uw college in deze te mogen samenwerken. Vrijzinnige Landdag. De vrijzinnige landdag, Tweeden Pinksterdag op het sportterrein Birk- hoven» gehouden, mag uitstekend geslaagd heeten. Alles wei kte biertoe dan ook mede: het fraaie weer, de prachtige omgeving en de bekendheid van de sprekers. Baron Rengers opende even half twee, heette de aanwezigen welkom en hoopte, dat bij de a.s. verkiezingen de candidaat der vi ijzinnigen gekozen zal worden. De landdag heeft even wel een wijdere strekking, bij wil vooilichten en de vrijzinnigen hun geloof in eigen macht versterken. Het woord was nu aan mevr. N. Mansfeldt-de Witt Hubers, die sprak over Het vrouwenkiesrecht, waarvan zij de noodzakelijkheid be toogde. De vereeniging is reeds krach tig en gaat hard vooruit. Hoe het met het vrouwenkiesrecht in andere landen is zet zij uiteen en eindigt met den wenscb, dat de vrouw hier ook stem recht verkrijge. Hierna betrad mr. W. H. de Beaufort het gestoelte om te spreken over De politieke toestand. Hij zeide de uitnoodiging hier te spreken gaarne te hebben aangeno men. Om den politieken toestand te kennen is het noodig eigen-en tegen partij te beschouwen. De groote krachtsontwikkeling van de sociaal democraten hoeft deze partij veel aanhangers bezorgd niet alleen, doch ook velen naar rechts gedreven. Ook rechts ontwikkelt veel kracht, evenals de Roomsch-Katholieke kerk in het staalkundig leven. Gelukkig is hier over gekomen de vereeniging van links in het concentratie-program. De woordvoerders van de Roomsch Katholieke Partij treden soms driest op. Een spreker zei: «bij links sluit alles zich aan, wat verkeerd en gemeen is Dit dient ten sterkste afgekeurd en niet prikkelen tot navolging. Hel hoofdmoment in den strijd is de school. Openbaar onderwijs bijzaak, bijzonder hoofdzaak. Ik heb dien sttijd 40 jaar lang meegeleefd. Onder het Ministerie Macka)' verkreeg men subsidie en vroeg toen steeds meer en wil nu de bij zondere school geheel en al door den Staat laten betalen. Men heeft de leus uilgevonden de school voor de ouders. Doch de praktijk leert, dat de meerder heid de minderheid haar school wil opdringen. Dan is er het Tarief. Blijft dit Ministerie dan komt do Tariefwet, waarvan het groote gevaar is, dat het stelsel van handelsvrijheid onder 't welk ons land gebloeid heefl, zal plaats maken voor helstelsel van bescheiming van de nijverheid. Andere landen mogen ons ten voorbeeld zijn. Twee zaken treden voornamelijk bij de a.s. verkiezingen op den voorgrond: de School en het Tarief. Spreker eindigde met den wensch, dat de kiezers den ernst zullen voelen en al hun krachten inspannen links te doen zegevieren. Professor Eerdmans sprak vervol gens over: De verkiezing en de vrijheid in Nederland. Hij wees op het gevaar van het Clericalismo, dat onze vrijheid wil aan banden leggen. Vrij zijn is een karakter trek van ons volk. De opzet van het bijzonder onderwijs is, de kinderen te leeren datgene wat de geestelijkheid wil, dat ze meedragen in het latere leven om in clericale geest te kunnen stemmen. Ook de nationale kerk moet stuk. Hierop wil Kuyper beslag leggen en legt het hierop toe. Rome zal er ten slotte van profiteeren. Alle middelen worden riu gebruikt om rechts te doen winnen. Om dit te beletten, moeten we eendrachtig samengaan. Bij de recht- sche is de Nederlandsche vrijheid niet veilig en slagen we er niet in de Grondwetsherziening van de baan te krijgen dan zullen we een moeielijken tijd tegemoet gaan. De heer W. O. A. Koster hield een rede over: Het Openbaar Onderwijs en de voorstellen tot Grondwetsherziening. Spreker wil de Bijzondere School niet afbreken, doch wil conti óle; naast rechten staan ook plichten. Men wil met de Grondwetsherziening de vrije school onder den dwang van de geestelijkheid brengen De heer A. Roodhuyzen voerde bet woord over De vrijzinnige concentratie. Deze geeft het bewustzijn, dat er gemeenschappelijk iets te verdedigen is. Er is een geest van onvrijheid over ons land. Het concentratie-pro gram is een gewichtig staatsstuk, dit wordt o.a. door de sociaal-democraten gevoeld De heer Jan Iliddink voerde het wootd over de gevaren van de Tariefwet en zette de bekende argumenten nog eens uiteen en eindigde met de tegen standers er van op te wekken hun stem uit te brengen op mr. H. W. de Beaufort. Dr. Vos dankte spieekster en spre kers en bracht een woord van hulde aan het comité van voorbereiding. Hij hoopte, dat de geestdrift op deze bijeenkomst gewekt er toe zou leiden, dat van hier uit een frissche bewe ging zal gaan over geheel de omgeving. De vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenveikeer heelt stadgenoot en vreemdeling weder aan zich verplicht door de uitgave van een tweeden geheel om- en bijgewerkten druk van de Gids voor Amersfoort, waarbij ditmaal een plattegrond dei- stad op flinke groote schaal in kieuren gedrukt, benevens een kleine platte grond van het bosch bij Biikhoven. Een uittreksel uit deze gids vertaald in het Fransch, Duitsch, Engelsch en Italiaansch zal op ruime schaal in den vreemde worden verspreid. De Bijbelcommissie uit de Neder landsche Protestantenbond verzoekt ons mede te deelen, dat dezer dagen bij de firma P. M. Wink te Zalt Bommel verschijnen zal de eerste aflevering van een nieuwe Bijbeluitgave naar de Leid- sche vertaling. Deze uitgaaf voorziet in een sedert lang gevoelde behoefte daar de Staten vertaling geheel verouderd is, en zal ongetwijfeld veel bijdragen tot ver heldering en verdieping van het gods dienstig leven van ons volk. Deze Bijbel met flinke duidelijke letter op imperiaal formaat gedrukt wordt tegen zoo lagen prijs in den handel gebracht dat zo binnen het bereik valt van iedereen. De zilveren medaille voor 24 jarigen trouwen dienst werd gisteren op plechtige wijze uitgereikt aan adju dant C. J. Bruns, van het 16a regi ment infanterie. Bij bet 2e Pinksterdag te Zeist gehouden concourshippique won «Gol den dream*, van kapitein J. H. van Reede, den 2den prijs in den wedstrijd schoonste rijpaard (19 deelnemers) en verwierf luitenant C. H. Labouchére in het sprinconcours, waaraan 20 officieren en heerrijders deelnamen, den lsten pi ijs, f200 en zilveren me daille van H. M. de Koningin, met «Per haps®, den 3den prijs, f 100 en een cup met »Zulu«, en den 5den prijs met «Dreadnought». In de jury hadden o. a. zitting rit meester jhr. W. H. J. van de Poll en luitenant H. D. S. Hasselman. Militair commissaris was ritmeester-adjudant F. G. de Bas. Aan het bureau van politie zijn terug te bekomentwee damestasschen, een gouden lorgnet, een verlakt le deren sabelschee, een zilveren hals ketting, een doosje patronen, een ceintuur, twee Zeeuwsche knoopen, en een schaartje, allen op de open baren weg gevonden. Omtrent den circus Paul Wilke, een echt paardenspel, dat 23 dezer hier zijn eerste voorstelling zal geven, lezen we: Het was een goed samengesteld pro gramma, met groote verscheidenheid, flink en vlug afgewerkt en opgeluis- met een goed orkest.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2