BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. dan ook geen oud vet maar nieuw vet, zelfs is het gezet na de invoering van bescherming in de ons omringende rijken, waaraan door sommigen de zoogenaamde inzinking der Neder landsche nijverheid in hoofdzaak wordt geweten, en waarlegen wij immers door ons huidig tarief, dat niet de gelegenheid opent tot het nemen van weerwraak, machteloos zouden staan In 1894/5 bedroeg het aantal aan- geslagenen in de vermogensbelasting 77672 met een totaal bedrag van f 5 408 000 000, in 1911 /12 is bet aan tal gestegen tot 97948, het totaal be drag tot f7.286 000.000, eene ver meerdering van het bedrag met 1878 millioen of bijna 35 procent. En de meer bescheiden vermogens? In 1890 bedroeg het saldo te goed in de spaarbanken per hoofd der be volking f 18.13, in 1906 f41.05, in 1910 f46 28. Tegen deze laatste cijfers wordt van protectionistische zijde gewoon lijk aangevoerd, dat in sommige andere, beschermde landen die spaarbank cijfers hooger zijn. Die zijn echter alweer niet vergelijkbaar, omdat elders de beleggingen in spaarbanken meer regel zijn, in ons land aan andere wijzen van geldbelegging veelal de vooikeur wordt gegeven. Waar het op aankomt is, dat wanneer een volk teert op oud vet, bet noodzakelijker wijze inteert, het zijn overgespaard geld opeet en dus zijn bezit vermin dert. De aangehaalde cijfers bewijzen, dat het een noch het ander waar is, dat integendeel het bezit van het Nederland ;che volk vermeerdert, dat de besparingen en het vermogen toe nemen, dank zij den voortdurenden vooruitgang van landbouw, nijverheid, verkeer en handel, een vooruitgang mogelijk gemaakt in den strijd der natiën door eene vrijgevige tariefwet, een vooruitgang die in gevaar zal worden gebracht door, en misschien zal worden opgeofferd aan politieke overwegingen, die aan het wezenlijk belang van do nijverheid, aan de wel vaart van het Nederlandsche volk vol komen vreemd zijn. Daartegen worde nogmaals dringend gewaarschuwd vóór het te laat zal zijn. U. G. SCHILTHUIS. Z. K. II. Prins Hendrik is Zondag te Berlijn aangekomen met verschil lende leden van de Johanniter-orde. De Prins dejeuneerde in hot Neder landsche gezanlschapsgebouw bij onzen gezant baron Gevers. De Prins neemt deel aan de feeste lijke samenkomst van kapittel der orde in Sonnenburg, met de Neder landsche ridders baron Hardenbroek, jhr. Six, baron Pallandt en Zijn adju dant. Maand. Cl. Een Oproep. Proteslantsche kiezers van Nederland t Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze heeft, blijkens een stuk in »De Nederlan den en elders zijn dciraain genomen! De vrees voor thet roode spookt (tbans inderdaad een spook, en dus een zinsbegoocheling, want een spe cifieke »hnksch« kabinet is tóch uit gesloten, aangezien de vrij-liberalen in geen geval zullen meedoen aan eene combinatie van concentratie en sociaal-democratte, zoodat een zaken kabinet van onafhankelijke en nieuwe mannen de eenig-mogelijke consti- tutioneele oplossing zijn zal, wanneer de coalitie in de minderheid komt, terwijl daarenboven de Eerste Kamer met haar voorloopig, gewaarborgde rechtsche meerderheid des noods islop» kan zetten, en voor Grond wetsherziening 2/3 van de stemmen der gezamenlijke Volksvertegenwoor digers vereischt wordt) de vrees voor shet roode spookt heeft den mede ontwerper van »het Manifest» van den Nationalen Bond zijne kalmte geheel doen verliezen en hem ontrouw doen worden aan zijne zoo krachtig geformuleerde overtuiging. Wat hij, gedrongen door zijn ge- welen en liefde tot ons Nederlandsche Volks, door de vóórdeur wist te moe ten uitwerpen, dat tracht hij thans, nog éér het er goed en wel uit is. zelf met alle macht er weer binnen te halen. Immers, nu de eigen en de onaf hankelijke candidaten, op één enkele uitzondering Da, zijn uitgevallen (Ommen is nog onbeslist) nu is ei géén andere keus dan óf een nlink- sche« meerderheid, óf een bestendi ging van den tegenwooidigen onhoud- baren toestand. En dat weet ds. v. Hoogenhuyze natuurlijk zeer wel. Edoch niet meer vde onheilige ver menging van godsdienst en politieke. niet meer het ijdellijk gebruiken van den naam des Heeren in eene op arglistige wijze gestelde antithese niet meer de opzet der coalitie-partijen. om onder een bedrieglijke leuze de overwinning te behalen en de regeer macht te behouden; niet meer de aanmatiging en de kuiperijen van het ultamontanismeniet meer dat alles, wat hem zoozeer tegen de borst stuitte, weegt op eenmaal bij hem bet zwaarst, maar hetgeen hij ten onrechte noemt »een zich verkoopen derliberalen aan de socialisten»-. En toch maken juist die zich al thans niet schuldig aan het alleregste, het ook door ds. Van Hoogenhuyze zoozeer verfoeide, en kan om hunnent wil de naam der Heeren ten minste worden gelasterd, zooals altijd gebeurt, wanneer wat niet christelijk is, christe lijk wil schijnen. Waarom hebt gij gewankeld »gij kleiogeloovig«?, zoo roep ik bem open lijk toe, ten aanhoore van geheel ons Nederlandsch volk. Waarom zijt gij, na in den geest» te zijn begonnen, »in het vleesch» geëindigd, in het vleesch van vrees achtigheid en wankelmoedigheid?» Neenwat ds. Van Hoogenhuyze thans deed, dat komt niet voor reke ning van den Nationalen bond van Proteslantsche Kiezers. Reeds op de laatste vergadering (die van 18 dezer) bleek het, dat hij zoo goed als alleen stond in zijne nei ging om, onder de indruk van de stembuscijfers van den vorigen dag, min of meer terug te krabbelen. En daarom, du hij, althans in mijn oogen, nzijn draai» genomen heeft, nu constateer ik, dat hij zijn lidmaatschap van het Bestuur heeft neergelegd en uitgetreden is, zoodat niemand op deD Bond een blaam kan werpen, welke al leen ds. v. H. verdiend heeft. Overeenkomstig het heilig willen in genoemde vergadering op afdoende wijze openbaar geworden, zal ik twijfel er niet aan de Bond op den eenmaal ingeslagen Koninklijken wegt voortgaan, (evenals de Christ.- Sociale partij en de oud-Christ.-Hist. kiesvereeniging te Utrecht), overtuigd, dat ons land en ons volk allereerst moeten worden verlost van de leugen der antithese en de dwingelandij der coalitie; terwijl de gevolgen ook ver der ootmoedig-vertrouwend worden overgegeven aan God. En gij, Protestantsche kiezers, denkt er aandoor op den coalitie-man te stemmen wie het ook zijn moge graaft gij mee aan het graf, waarin straks hel beste, wat Nederland heeft, zal verdwijnen. En bóven dat graf triomfeert Rómel Dus: in géén geval terug I Opnieuw svoorwaartsls In het ge loof! Wat tot 11 dezer op het spel stond, dat staat nóg op het spel. Waar bet toen om ging, daar gaat het nog om, n.l. om waarheid en eerlijkheid dus om het echt-christelijke in de politiek; om de welvaart onzer bevolking; om de eenheid en de veerkracht onzer kleine natie; om de Ned. Herv. Kerk en haar historische rechten; om het Protestantsch karakter van nhet erf der vaderen». Ten opzichte van al deze dingen is er sinds 17 dezer volstrekt niets veranderd. Nog dreigt de onzedelijke Tarief wel. Nog dreigt de revolutionaire oplossing van het schoolvraagsluk. Nog dreigt de stelselmatige verroom sching. En dus: het Carthago der coalitie moet toch worden verwoest. Terwille van land en volk en kerk, maar óók ter wille van de komst van Gods Koninkrijk, dat met komt smet uiter lijk gelaat«, en wieus komst nergens méér door wordt vertraagd dan door gesjacher met het christelijk geloof en het aankweeken van geveinsheid. Nog eens: in géén geval «terug»! Opnieuw »voui waarts«In het ge loof. Wij kunnen, wij mógen niet anders 1 «God helpe ons, Atnen!» W. H. Lieftinck. Muiderberg, 23 Juni 1913. Het bovenstaande heeft de volkomen instemming van den nationalen Bond van Protestantsche Kiezers in Neder land. Namens het Hoofdbestuur: HENDR. C. DIFEREE. Voorzitter. J. IV. VEENENDAAL, Secretaris. Weer een nieuwe belasting I In de Donderdagmiddag gehouden zitting der Eerste Kamer beeft de Minister een wetsontwerp aangekon digd tot heffing eener Rijksbelasting op de naamlooze vennootschappen, met recht voor de gemeenten om op die belasting opcenten te heffen. Te Wageningen is op initiatief van den heer H. J. baron Van Doorn van Weslcapelle, voorzitter der Ver- eeniging tot bevordering der Paarden fokkerij in Gelderland, een vergade ring gehouden ter bespreking van het oprichten eener Nederlandsche Dres- seerschool, zooals er te Groningen een bestaat. Vele belangstellenden van elders waren aanwezig. Naar de voorzitter mededeelde zal de school ongeveer f50.000 kosten. Men rekent, dat de exploitatie per jaar vorderen zal ongeveer f7000 en dat wellicht op een Rijkssubsidie mag worden gerekend van f6000 'sjaars De vraag of een Dresseerschool zal worden opgericht en deze te Wage ningen gevestigd, werd algemeen toe stemmend beantwoord. Na discussie werd besloten dat bet voorloopig comité, voorzitter de heer baron Van Doorn, een circulaire zal richten tot de besturen van allo paardenstamboe ken en Vereenigingen tot bevordering der Paardenfokkerij enz. om deze te verzoeken iemand aan te wijzen om namens hen in het voorloopig comité zitting te nemen. Dit comité, waarin dan alle belang hebbenden uit bet geheele land zijn vertegenwoordigd, zal bij de paarden fokkers, die de belanghebbenden bij de Dresseerschool zijn, aankloppen om hun financieelen steun. Eerst daarna zal de steun der Regeering worden gevraagd in den vorm van een rente loos voorschot in de bouwkosten en een jaarlijksche subsidie. Ook op steun van andere zijden kan nu reeds stellig gerekend worden. Hiertoe uitgenoodigd door het Centraal Vrijzinnig Verkiezingscomité sprak Prof. Mr. G. A. van Hamel, Lid der Tweede Kamer, Maandagavond in sAmicitia« over do Candidatuur van Mr. W. H. de Beaufort. De groote zaal was propvol. Wie niet bijtijds was gekomen, moest bui ten blijven. Baron Rengers, voorzitter van het Comité, opende de vergadering, en zeide, dat in dit district wel een wed- stiijd in het plakken aan de orde scheen te zijn. Ontstemming bij de tegenpartij het gevolg. Betere voorlichting, een ernstig betoog verstrekt door een man van algemeen erkende kundigheden, zou den beginselstrijd kunnen ver- hoogen. Hierom vroeg hij de aandacht voor de woorden van den spreker. Prof. Van Hamel het woord ver krijgende zeide ongeveer: Geëeide vergadering, ik ben uitgenoodigd van de zijde van het Concentratiecomité om geestverwanten aan te sporen en op te wekken tot den strijd, den strijd van Coalitie en Concentratie. Dit op treden is mij een voorrecht, een dubbel voorrecht. Amersfoort is met de keuze van zijn candidaat buitengemeen gelukkig ge weest. Het is een man van den aller- hoogsten rang, niet door uiterlijke omstandigheden, doch door zijn per soon hij is een geleerde, een Staatsman, die een open oog heeft voor de be langen van het volk. Dit heeft hij in 1897 bewezen als Minister van Buiten- landsche Zaken. Voor hem te spreken is mij een groote vreugde. De strijd is een hoogst gewichtige strijd, een nobele strijd door ons in 's lands belang gevoerd en door de tegenstanders eveneens. Aan mij in 't kort te herinneren, waarom bet standpunt van de con centratie zal worden ingenomen in 's lands belang. Zooals nu de toestand is, is het van het allerhoogste gewicht, dat de concentratie versterkt wordt. De Beaufort is een van de beste ver tegenwoordigers van de vrijzinnige idee. Er zijn in het maatschappelijke leven twee groote en belangrijke elementen het individu en de maatschappij. Deze ontwikkelt zich naast bet individu. De gemeenschap moet de zwakken beschermen en mag de kracbtigen niet drukken. Dit geeft in de sociale wetgeving de moeilijkste problemen. Met de belastingen is het even zoo. Ze mogen niet zoo zijn, dat de energie zou worden verlamd. Tusschen deze twee groote elementen moet de harmonie gezocht worden. Dit doet de vrijzinnige idee. Dit is niet gemakkelijk en ver eischt veel overdenking, goeden wil en karakter. Ik wensch nader in bijzonderheden na te gaan, wat de gevolgen zouden zijn, indien de coalitie bleef. Het ver driet ons nooit ons volkslied te hooren, zoo ook de gedachte, die ik ontwikkel, dat is een nationale gedachte. De concentratie is een groote gebeurtenis, beoogende herstel van eenheid van het Nederlandsche volk. Dit wordt verder door spreker aangetoond. Komt de concentratie dan zal het voorstel om alle behoeftigen pensioen te geven worden ter tafel gebracht en eerlijk worden uitgevoerd. Ieder, die gewerkt heeft in de maatschappij, heeft diensten verricht en daarom rust op die maatschappij de plicht hem als de nacht gekomen is, niet in kommer te laten ondergaan. Het tarief. Komt dit tot stand dan zitten we er voor geruimen tijd aan vast. Hij, die door zijn stem de coalitie doet blijven, laadt een groote ver antwoordelijkheid op zich voor jaren en jaren. Ook kan de wetgever de gevolgen van deze wet niet overzien, zelfs geestverwanten noemen ze een slag in de lucht. Onder het regime van den vrijhan del is er welvaart. De regeering is er niet op gesteld geweest de tarief- wet vóór het reces te behandelen. Als de heeren terugkomen, dan komt ook de tariefwet, strijdt er hier in Amersfoort voor, dat dit niet gebeurt. Een klein land als bet onze moet met de buren op goeden voet blijven, we maken, dat we zóó leven, dat geen staat er belang bij heeft ons in te palmen. De koloniale politiek van deze re geering is verkeerd. Onze taak in Indië is grootscb. De ontwikkeling gaat een nieuw stadium in. Er is een koloniale politiek, doch het verkeerde is de kerstening van den inlander, wat reeds bewezen is. Ze roepen in Indië om onderwijs, om goed neutraal onderwijs gegeven in gouvernements scholen. Hetzendings onderwijs is een gevaar; omdat ze vierkant optreden tegen den godsdienst van den inlander, die toch ook een cultuurgodsdienst heeft. Worden de inlanders in hun godsdienst geprik keld dan zijn de gevolgen niet te overzien. Onderwijs. De openbare school loopt groot gevaar. De onderwijs politiek moet iedereen tegenstaan. De ineenschakelings-commissio heelt 8 a 10 jaar geleden een rapport in gediend. Is er een maatregel van de regeering geweest, die er aan voldaan heeft Het streven is alleen gericht om de subsidies op te drijven. De vraag: Waar blijven die subsidies, wat wordt er mee gedaan?» is gewettigd. Grondwetsherziening. De Coalitie wil wijziging van artikel 192. De Openbare School moet weg. De Bijzondere regel. Het Kiesrecht. Hoe zal zich dit ont wikkelen? Het is een middel om te komen tot een goede wetgeving, als n.l. de kiezers goed worden voorgeiicht. Het Kiesrechtvraagstuk lag dus voor de hand, doch er kon geen meerder heid worden gevonden. Deze regeering kwam alleen met huismanskiesrecht voor den dag, waarin de vrouw ge negeerd wordt. Deze regeering wenscht het Koning schap meer naar voren te schuiven, wat onnoodig is en het Koningschap zelf geen dienst bewijst. Deze regeering heeft gebracht scheiding. Met een opwekking de Beaufort te kiezen, eindigde spreker zijn rede. (Donderend applaus). De heer van Mechelen kon namens het partijbestuur van de S. D. A. P. mededeelen, dat besloten was de Candidatuur de Beaufort met kracht te steunen. (Applaus.) De heer Goossens uit Amsterdam kwam in debat. Zijn spreken sloeg bij de vergadering niet intelkens werd er geroepen en gelachen. De heer van Hamel beantwoordde hem kort en zakelijk en toonde nog aan, dat de tegenpartij door overdrijving, over schatting en overmoedigheid haar eigen zaak heeft bedorven. Hierna werd de vergadering geslo ten. Maandag is bij het Partijbestuur der S. D. A. P. een nadere verklaring ingekomen van mr. De Beaufort, waarin deze de vragen bevestigend beantwoordt, zoodat hij door de S. D. A. P. gesteund zal worden. Gisteren zijn officieel candidaat gesteld voor den Gemeenteraad: in district I de beeren D. Gerritsen en J. van der Wal Kzn., beiden af tredend in dat district; mr. L. Stadig enmr. C. M. van Voorst Vader; H. J. de Kempenaer en F. A. L. Kater; in II de heeren Van der Wal en H. Donker (sigarenfabrikant)A. H. van Kalken en H. Kioes, beiden af tredend in dat districtP. van Achter berg h en Kater; in III de heeren Gerritsen en J. van de Lijke, S. Kraan (Voorzitter R. K. Volksbond) en mr. StadigVan Achter bergt), aftredend in dat district, en P. S. R. Wolterbeek. De S. D. A. P. stelt in de drie districten de heereu J. Hofland, J. C. Hagelen en G. van Wijland. De verkiezing heeft aanstaanden Woensdag plaatsde stemming op 2 Juli en de herstemming op 9 Juli. Vrijdag 27 Juni a.s. zal door de Amersfoortsche Muziekvereeniging, Directeur den Heer J. A. Jochems, het 4e Concert gegeven worden in het Plantsoen. Aanvang 8 uur. Programma. 1. Marsch. Soldiers in the Park, L. Moehton; 2. Ouverture. Bella Rosa, J. Kessel; 3. Wals. Vox Roumaines, W. de Jong; 4. Fantaisie. Le Khedive, C. Faust; 5. Im Zigeunerlager, Max Oscheit. Pauze. 6 Ouverture Milanesse, J. Bauman; 7. Air Varié. Voor Bariton (Solo), L. Montagne; 8. Wals. A. Toi, E. Wald- teufel; 9. Fantaisie La Fille du Tam- bourmajor, Offenbach; 10. Marsch. Finale. Tot reserve 2e luit. bij het 5e reg. inf. is benoemd de vaandrig J. W. Arnout van het 20e reg.tot vaandrig bij het 5e reg. inf zijQ be- neemd C. E. van Dam, T. A. van Benthem, E. G. C. Greskes en H. Blom. Luit. Doorman van hier zal bij de schermwodstrijden te Londen van 24 tot 28 Juni ons land vertegen woordigen. Op I October worden de 4e metrailleurafdeeling van Ede, en de 4e batterij van het le regiment veld artillerie van Utrecht naar hier ver plaatst. In de Amersfoortsche zwem inrichting werd bet diploma als ge oefend zwemmer uitgereik aan H. de Roo van Aldewerelt, K. E. Schutte, A. Latenstein van Voorst, A. Pies, A. Ch. Gray, A. Coomans de Ruiter, A J. A. van der Wijk en aan Mar- gareta E. C. P. van Achterbergh. Ter kaasmarkt waren j.l. Maan dag aangevoerd 24 wagens, gewogen 11 wagens, bevattende 2624 K.G. kaas. De prijs per K.G. varieerde van f 0.52 tot f 0.62. Aan het bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te be komen: een 2 Liter-maat, een wit metalen lepeltje en een beursje met eenig geld, alle op den openbaren weg gevonden. Twee jongens, uit Hoenderloo weggeloopen, zijn door de politie aan gehouden en gisterochtend daarheen terug geleid. De politie werd gisteren ge alarmeerd dat op den Utrechtschen straatweg nabij het Rijksopvoedings gesticht twee automobielen in elkaar gereden waren, de wagens totaal ver nield en dooden en gewonden bij den boschbaas Brink waren binnengedra gen. Met den meest mogelijken spoed werd met groot materieel uitgerukt en weldra waren twee geneesheeren ter plaatse. En wat vond men in het berg- hotel een motorwielrijder, die door een ander was aangereden, daarbij eenige schrammen had opgeloopen en door den eigenaar van het Berghotel reeds verbonden was. Er is geen beter en in het gebruik voordeeliger poetsmiddel voor alle metalen voorwerpen van goud, zilver, nikkel, koper, alfenide enz., dan het echte Globe-Poetsextract, vervaardigd in de grootste metaalpoetsmiddelfa- brieken der wereld van de Firma Fritz Schulz jun. Akt.-Ges. te Leipzig, Neu- burg a. D., Aussig i. B. en Lincoln bij New-Tork. Globe-Poetsextract geeft zonder moeite en snel een mooien en duur- zamen glans, is vrij van alle schade lijke bestanddeelen, krast niet, en tast de metalen niet aan. Globe Poetsex tract verliest zijn poetskracht nooit, vlekt niet zoo als poetspomade, en is veel beter en zuiniger in bet gebruik dan de meeste in den handel zijnde vloeibare poetspreparaten. Kortom,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2