BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. treden noodig is, dragers van gedach ten, die wij onjuist, strevers naar doeleinden, waarvan wij de bereiking noodlottig achten. Dan komt ons na tuurlijk het klassieke woord van vader Van Alphen te binnen: «Laat ons dit geschil beslechten door eens moedig saam te vechten«. Het ideaal der rust en des vredes op het gebied van den geest is niet de toestand, die verkregen wordt door van alle verzet af te zien. Het is het emeritaat van den strijder, die tot het laatst zijn vaandel heeft geheven, zijn banier is gevolgd; het cumdignitate van wie de wetten der eer heeft geëerbiedigd, ook in hefti ge worsteling. De Koninklijke familie vertrekt 1 Augustus van Het Loo naar Soest- dijk, voor den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder en keert 3 Augustus op Het Loo terug. De ministerieele crisis. Naar het «Volk" verneemt, heeft mr. Troelstra van den Kabinetsfor mateur dr. Bos het verzoek ontvangen, om deel te nemen aan een Ministerie, tot Grondwetsherziening op den grond slag van de sociaal-democratische herstemmingseischen. Het aanbod strekt zich uit tot 3 minister-portefeuilles. Bedelarij, landlooperij, dronken schap. Krachtens een aanschrijving van den Minister van Justitie hebben de Officieren van Justitie aaD de betrok ken politie-ambtenaren in hun arron dissement een aanschrijving gericht, behelzende een onderzoek naar de personen, die met politie en justitie in aanraking komen ter zake van bedelarij, landlooperij en openbare dronkenschap en in aanmerking komen opgezonden te worden naar de Rijks werk-inrichting. Het onderzoek betreft, de antece denten der betrokken personende vakbekwaamheidde sociale en finan cieels positie der ouders of bloedver wanten verder al die omstandigheden, waaruit zou knnnen blijken, dat zij voor reclassabiliteit vatbaar zijn. Door de Staatsspoor zal een 2de restauratiewagen worden in ge bruik genomen voor de verbinding van Groningen met Amsterdam. Deze 2de restauratiewagen zal, te beginnen roet 1 Sept., worden gelegd in den trein, die om 1.03 uur te Groningen arriveert en om 7.11 van daar vertrekt. De ander loopt in den trein, welke van Groningen vertrekt 9.25 en daar weer arriveert om 10 23. Toelage aan officieren en onder officieren. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat aan officieren en onder officieren, die dienst doen bij troepen, welke 's nachts buiten het garnizoen overnachten en het middagmaal op hot terrein gebruiken, een bijslag op het traktement zal worden toegekend volgens de bepalingen geldend voor detacheeringen enz., wegens bijzondere onkosten voor voeding e.d. Blijft de blauwe uniform? Volgens de «Avp.® gaat in mili taire kringen bet gerucht dat de thans bestaande blauwe uniform naast de onlangs ingevoerde grijsgroene unitorm zal blijven gehandhaafd voor officieren en onderofficieren en wel als «uitgaans-uniform®. De grijs-groene uniform zou dan uitsluitend te velde moeten worden gedragen. Van de hand van Prof. Struycken zal bij den uitgever S. Gouda Quint te Arnhem binnenkort het licht zien een werk over de aanstaande Grond wetsherziening, «Theorie en praktijk," zijnde een artikelenreeks van den Hoogleeraar, onlangs in «VaD onzen Tijd" verschenen en thans met de noodige aanteekeningen vermeerderd. Ook nu dit ministerie aftreedt en daarmede de hangende voorstellen tot Grondwetsherziening wel zullen worden ingetrokken, behouden toch deze artikelen hunne waarde, zoowel als bijdrage tot de kennis van het Nederlandsche staatsrecht alsook om dat bij de komende herziening, door een ander ministerie ingediend, de meeste der daarin behandelde quaes- ties wel weder opnieuw zullen worden aangeroerd. De A. N. W. B., die op 18, 19 en 20 Juli zijn 30 jarig bestaan her denkt, heette bij de oprichting: Ne derlandsche Vélocipèdistenbond. Het eerste lustrum werd in 1884 te Nijmegen gevierd, waar de helft van het aantal leden aanwezig was. Het ledental bedroeg toen bijna 2000 en thans bijna 32.000. Voor twintig jaar Mei 1893 werd besloten een proef te nemen met het plaatsen van wegwijzers. De heer G. J. Lugard, reeds dadelijk het groote nut inziende van deze Bonds- bemoeiing, stelde voor, een jaarlijk- sche som daarvoor op de begrooling te brengen; dit voorstel kon evenwel niet de instemming verwerven van zijn voorzichtige medebestuursleden. En nu is er reeds meer dan een ton gouds uitgegeven voor dit doel. Gemeente-Ambtenaren. Het jaarverslag van den Neder- landschen bond van gemeenteambte naren over 1912 geeft wederom blijk van een opgewekt vereenigingsleven. Het ledental klom van 3511op3S02. De bond was krachtig werkzaam voor verbetering van het leerlingwezen. In het bestaand examen der Nederland sche vereeniging voor gemeentebe langen wenscht de bond verbetering, voornamelijk door het stellen van welomschreven eischen van algemeene ontwikkeling, terwijl voorts besloten werd tot instelling van een tweede vakexamen, het z g. examen B. Op nieuw werd geijverd voor belangrijke verbetering van de over het algemeen hoogst onvoldoende bezoldiging der gemeenteambtenaren. Met groote vol doening wordt gewaagd van de in diening der bekende pensionneerings- ontwerpen, welke inmiddels door de Staten-Generaal zijn aangenomen. Ook had de bond succes met zijn verzoek aan de regeering om wetswijziging te bevorderen tot opheffing van on- noodige werkzaamheden bij den bur gerlijken stand op Zondag. In het weekblad, het jaarboekje, de bonds- bibliotheek, de perscommissiën, het plaatsingsbureau, het hulpfonds en het adviesbureau bezit de bond be langrijke instellingen. Verschillende andere zijn in voorbereiding. Knoeierij met examens! Bij bet eindexamen der Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te Utrecht zijn onregelmatigheden ge pleegd bij het schriftelijk werk. Een examinandus heeft nl. mis bruik gemaakt van zijn betrekking tot één der leeraren en zich in bet bezit gesteld van gegevens, het schrif telijk werk betreffende, en die onder zijn kameraden verdeeld. Ook beeft een deel van de schriftelijk te behan delen opgaven, een ander vak betref fend, toevalligerwijs zijn weg tot de leerlingen gevonden. De commissie heeft dientongevolge besloten de einddiploma's niet uit te reiken, doch de geheele derde ploeg in die beide vakken opnieuw schrif telijk examen te doen. afleggen, Middelbare llaiidelsdagschool. Op de Middelbare Handelsschool alhier zijn bevorderd: a tot de tweede klasse: D. F. van den Brink, H. Lammers van Bueren, W. van Es, J. Hogevorst, M.Hoogewoud, H. Huyboom, J. van Huyzen, H. Koster, J. te Kulve, J. Kuylers, J. L. Riem Vis, L. H. Serré, VV. J. Siedenburg, D. Vonk, »W. Wildeman en J. Wijk, allen te Amersfoort; niet bevorderd 8 leerlingen. b tot de derde klasse: J. van den Brink, E. J. van Dijk, J. H. Goote, L. B. de Groot, G. van Hazelen, F. Houbaer en D. Salomons, allen te AmersfoortE. Kuyken te Baarn en A. E. Hilling te Harderwijk. V. P. N. Evenals vorige jaren wordt weder in Augustus (49) albier een cursus gegeven in de pluimveeteelt, waar aan kunnen deelnemen twee personen uit elke provincie plus eenige toe hoorders. De cursus wordt gegeven door de heeren dr. A. Hennepe van de rijks- seruminrichting te RotterdamBeau fort, rijkspluimvee-consulent alhier en R. Houwink, practicus te Meppe). J.l. Maandag werden op het concours hippique o.a. nog de volgende prijzen behaald. Officieren-springconcours2e prijs, Black Paddy van dr Bemelmans, ge reden door luit. Coblijn3e prijs, luit. Labouchère met Dreadnought. Een eervolle vermelding verwierven luit. Labouchère met Perhaps en luit. Colenbrander met Spes. De tot kapitein bij het le reg. vestingartillerie benoemde le-luit J. R. Diemont van het 2e reg. veldartillerie, gedetacheerd bij de rij- en boefsmid- school alhier komt 1 October te Utrecht in garnizoen. Tot leeraar in de wis-en wer k tuigkunde aan de IJ. B. S. te Eind hoven is benoemd de heer F. L. J. de Bruyn, alhier. De le Luitenants J. Doorman, A. C. Lagerweij, G. W. le deux en G. A. Hulstijn, van het le reg. veld- art., worden 30 Sept. ontheven van hun detacheering bij de rijschool te Amersfoort. Een zestal jongens die zich Zon dagavond op de Langegracht vermaak ten met eeri daar onbeheerd staande handkar, geraakte tegenover de Pater- nostersteeg met kar en al te water. Hetmochtdeophun luide hulpgeroep toegeschoten personen gelukken alle behouden op de wal te brengen. Bizonder verdienstelijk maakte zich bij de redding zekeren van Dam en de brievenbesteller Florijn, die zich direct gekleed te water begaf. Op de Kaasmarkt van den 14 Juli j.l. waren aangevoerd 19 wagens, bevattende 8200 halve K. G. Kaas. Prijs per K.G. f. 0.57 a f.0 61. Zeer vlugge handel. Veel opgekocht door Duitsche kooplui, voorn, met bestemming naar Kleef. Een merkwaardige profetie. Eenige jaren geleden bezocht de bekende geschiedschrijver Mancini, die 1.1. Mei gestorven is, het hof van den Bulgaarscben vorst Ferdinand. De vorst, die wist,dat Mancini beroemd was om zijn waarzeggerstalent, liet zich de toekomst uit de lijnen der rechterhand voorspellen. »Ik zie groot verdriet voor Uwen Hoogheid en voor Bulgaren aanbreken«, zoo profeteerde Mancini. Na vijf of zes jaar zal u echter groote vreugde beschoren wor den in den vorm van standsverhoo- gingin 1912 zal de droom van Uw Hoogheid verwezenlijkt worden, als gij nooit had kunnen denken®. «En verder«? vroeg Ferdinand. De waarzegger aarzelde. «Zeg mij de waarheid®, drong de ander aan. «Het geluk wisselt snel. In het jaar 1913, ik hoop, dat ik mij hiorin vergis, lees ik uit uw band een groot onheil voor u persoonlijk en voor geheel Bulgarije® Men weel. dat de standsverhooging van vorst Ferdinand bestaan heeft in zijn uitroeping tot koning. Bul garije zegevierde over Turkije, doch de tijd van vernedering schijnt nu voor dit rijk te zijn aangebroken. Vanille tegen tuberculose. In de »Gaulois« vinden we een be richt over de vanille en tuberculose. Naar een Cubaanscbe arts aan den zegsman van de »Gaulois« meedeelde, schijnt de vanilleplant een uiterst gun- stigen invloed uit te oefenen op tuber- culozen. Onder de menschen, die op de vanille-plantages in Havana werken, komt geen enkel tuberculose-gevaj voor, terwijl nieuw aangenomen arbei ders, die door den tuberculose-bacil geïnfecteerd waren, na korten lijd genazen. Of het bet nu wel juist een bijzondere eigenschap van vanille is, of dat de klimatologische toestanden zoo uiterst gunstig zijn, dat wil de wetenschap vooralsnog in het midden laten. Hagelsteeueu van tien kilo. Hagelsteenen ter grootte van duiven eieren vallen er bij elk behoorlijk onweer, maar dat er tijdens een hagelbui stukken ijs van tien kilo neerkomen, is wel iets heel zeldzaams. Dit verschijnsel is in het dorp Erdoe- Szakal in Hongarije waargenomen. Het dorp werd grootendeels vernield door deze ijsklompen. Er waren vijf ijsblokken bij, die een gewicht van vijftig kilo hadden. Een meer plotseling verdwenen. Een merkwaardig verschijnsel heeft zich in de Romeinsche provincie voor gedaan. Het schilderachtige meer van Casterno is plotseling van den aard bodem verdwenen. De bodem van het meer ligt volkomen droog. Hetzelfde verschijnsel heeft zich vroeger ver scheidene malen voorgedaan, waarop de boeren steeds den bodem van het meer bebouwden. Na eenigen tijd echter liep het meer altijd weer vol. Eenige weken geleden zijn er nog twee kinderen in het meer verdronken. De club der hoedenloozcn arme lioedenniodisten gelukkige mannnen Er is te Amsterdam een club op gericht van eenige mannen en vrou wen, die de «hoedeloosheid® voorstaan. Ieder van hen had reeds jaren lang met steeds zeer gemengde gevoelens zich het hoofd bedekt, voor zij bui tenshuis begaven. Nu eens waren ze vervuld met ergernis over de «domme maatschappij® dan weer met angst voor het straatgepeupel, eindelijk met zelfverwijt over hun iafheid. En tenslotte, toen ze lazen, hoe in het buitenland bejaarde kantoorheeren blootshoofds naar hun bureau wan delden en alleen met zonneschijn een parasol opzetten, toen ze hoorden dat het in New-York onder de up- perten zelfs mode was geworden, hui ten geen hoed op te hebben, toen hebben ze het ook gewaagd. In de warme dagen van Mei en Juni kon men in de Indische buurt, de speci ale modernelingen-wijk, een paar onderwijzeressen blootshoofds Daar baar school zien gaan. Ook studenten doeri mee. Wanneer ze echter de oude stad naderen kan men uit de respectievelijke binnen zakken een pet zien verschijnen. Men wil blijkbaar niet het onderwerp van spot worden. Wie wil voor «sjoeg® loopen Toch is het streven der nieuwe club niet zoo gek als het er uitziet. Men moet deze menschen beschouwen als baanbrekers. Wanneer later het publiek gewend zal zijn om iemand zonder boed te zien wandelen, niet alleen op buitenwegen, maar ook in winkelstraten, dan zal ieder meer vrij zijn, om te doen en te laten wat hij wil. Lokt een prettig, fnsch windje hem naar builen, dan kan bij zich vrij laten uitwaaien en hoeft niet telkens naar zijn hoofdddeksel te grijpen. Vader Cats zeide reeds: Houdt het hoofd koelDe moderne medici heb ben het hem en-corps nagezegd. Waarom zal men dan niet conse quent zijn en zijn hoed opbergen in üe onderste la van een stoffige chif fonnière ergens op zolder in den hoek? Ecu koele en regenachtige Juli maand. Het koude, gure weer der laatste dagen, vormt een zonderlinge tegen stelling met het zomersche voorjaar. In April en de eerste helft van Juni was het voor den tijd van het jaar buitengewoon warm, zoodat de ge middelde voorjaarstemperatuur meer dan een graad hooger was dan gewoonlijk. In den regel voorspellen zulke zomersche lentes weinig goeds voor den komenden zomer, wat deze zomer ook schijnt te bevestigen. De oorzaak van het buitengewoon ongun stige weer is in een verandering van de algemeene luchtdrukverdeeliug te zoeken, dio den 23 Juni met het nade ren van een barometrisch maximum vanuit het Zuidwesten begonnen is. Dit maximum verplaatste zich niet, zooals verwacht werd, naar het vaste land, maar meer Noordwaarts naar de Britsche eilanden. Tegelijkertijd ontstond in het Oosten een depressie, waarvan een centrum zich in het Oostzeegebied bevond. Het gevolg van deze verdeeling van luchtdruk waren koude Noordwesten buiige winden, veelvuldige doch weinig opleverende neerslag, en een buitengewone lage temperatuur voor den tijd van het jaar. Vooreerst is, nog geen weers verandering te verwachten. De Ooste lijke depressie verplaatst zich weder naar het Westen, de winden zullen waarschijnlijk naar het Westen en Zuidwesten draaien en dus kan men, bij voortdurende koude, op zwaar be wolkte luchten en regenbuien reke nen Zou Augustus beter zijn? We willen bet hopen voor de vacantiemenschen. Vondst in bagger! Naar de Dordt. Ct. verneemt, zijn bij het baggeren in de Nieuwehaven te Dordrecht twee voorwerpen van ouden datum gevonden: Het eene is een groot slagzwaard, ongeveer 16e eeuw. Het zwaard eindigt van boven in een 4-zijdige pyramide, onder den greep zat de knop. Deze is aan bet gevest afge broken, doch er bij gevonden. De tweede vondst is een ijzeren vuurplaat met het jaartal 1570. Zij draagt het wapen van den keizer van bet Heilige Roomsche Rijk, onder aan bevinden zicb de twee hercules zuilen en het devies «plus outré*® De vuurplaat is zeer goed geconserveerd. Zonderlinge peters. Koning Konstantijn van Grieken- heeft dezer dagen een zonderling decreet uitgevaardigd, dat betrekking heeft op de doopplechtigheid van zijn dochter, die tijdens het woeden van den Balkanoorlog geboren werd. Daarin heet het namelijk«Tot peters van mijn jonste dochter benoem ik mijn dapper leger en mjjn uitstekende vloot. Ik wil hiermede den wensch uitspre ken, dat deze beide moedige verdedi gers van het vaderland zoo mogelijk nog nauwer aan mijn buis en aan mijn nakomelingen verbonden zullen worden. Als vertegenwoordigers van deze militaire lichamen zullen de minister van oorlog en de minister van marine bij de doopplechtigheid tegenwoordig zijn." Deze gedachte van den koning, om inplaats van een vreemden souverein, zijn leger en vloot tot peters van zijn dochter te bestemmen, heeft onder de Grieksche soldaten en matrozen groote geest drift gewekt. Van do gelegenheid gebruik gemaakt. Bezoeker: Ik ben advertentiecolpor teur: hebt u niet de een of andere advertentie op te geven? Heer: Neen; mijn bediende had u niet binnen moeten laten; ik heb het hem streng gelast. Bezoeker: Ontsla den onbetrouw- baren kerel, mijnheer, en zoek door een advertentie in de krant een ander. Het gevaar van vruebtenpitten. Het inslikken van vruchtenpitten, ook van kleinere, kan gevaarlijk zijn Vooral wanneer vreemde voorwerpen lang in het lichaam blijven, verbinden ze zich met kalkzouten en kunnen dan wegens hun grootte en vorm doodelijke verzweringen en darmont stekingen tengevolge hebben. Al hebben de ingeslikte pitten niet dadelijk een nadeelige uitwerking, men mag de mogelijke gevolgen niet te licht schat ten. De vruchtpitten kunnen aan den eenen kant chronische ontstekingen en gezwellen doen ontstaan, en de oorzaak worden, dat het darmkanaal vernauwd wordt, aan den anderen kant kunnen zij zelfs jaren daarna nog tot alle mogelijke ziekten aan leiding geven. Zit de pit in de slokdarm dan is het naar bene den zakken in de maag niet zonder gevaar, want ook in den maag kan tot allerlei onaangenaamheden aanlei ding geven. Bevinden er zich pitten in de maag, dan is het beste middel de maag uit te spoelen, om ze aldus te verwijderen. Wil men in 't alge meen spitse vruchtenpitten, bijv. prui- mepitten verwijderen, dan ete men aardappelen, rijstebrij, zuurkool, of brood met veel boter. Al deze spijzen vormen een omhulsel rond de pit en beschermen zoodoende den darmwand voor beschadiging. Goed drinkwater voor mensch en vee. Het water in de polderslooten wordt dikwijls sterk met faecaliën en afval verontreinigd. Op de beken, kanalen of rivieren monden vaak uit riolen van fabrieken, enz. Bij plaatselijk onderzoek treft men soms om de boerderij een afgesloten graebt aan, waaruit men door een duiker het water voor het vee betrekt. Dit gracht water wordt dikwijls door huisafval, mest, boombladeren, enz. verontrei nigd en bevat een verbazend hoog gehalte aan organische stoffen en bac teriën. Het gebruik er van veroorzaakt soms doodelijke maagdarm ontsteking. Is ook het grondwater op deze boer derijen niet te gebruiken, dan is de beste weg het drinkwater door buizen uit het open polderwater te betrek ken. Moet men in de zandstreken zijn toevlucht nemen tot kolken voor dren king van het vee, dan dient er voor gezorgd, dat de dieren wel kunnen drinken, maar verder niet bij de bak ken kunnen komen om er in te loopen, of het te verontreinigen met hun uit werpselen. 't Onderzoek van tal van monsters water aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam beeft doen zien, dat z.g. oppervlakte-water en dan uit zakput- ten het slechtst is, terwijl het norton- water meestal goed is. Zoo bleken bij de onderzoekingen in 1911 van norton- water 72 pCt. der monsters goed te zijn, van welputten 44 pCt., van zak- putten 23 pCt., van putten 45 pCt., van regenwater 55 pCt., van slooten,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2