I, n 307.406.00 Vraag het gratis prospectus. AUverientien. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. Lamison Bouwer Co. Mej. C.v. Wapinp TUI VERSMAGAZIJN aan prijzen werd in het jaar 1912 op gewonnen. De wereldkampioen Piet Dickent- man en vele andere- Hollandsche wielrenners gebruiken sedert vele jaren Continental banden. kanalen, beken of rivieren (oppervlakte water) 29 pCt. Ons lichaam en onze gezondheid. Zaagsel als geneesmiddel voor won den. Zooals bekend, heeft houtskool asep- tische eigenschappen en wordt daar om wel bij het behandelen van won den gebruikt. De Japanners wenden verkoold stroo als verbandmiddel aan. Volgens het »Münchener Mediziniscbe Wochenschrift« heeft dr. F. Hartmann uit Stuttgart zaagsel voor het behan delen van wonden dienstbaar gemaakt. Hij liet daartoe spanen onder voort durend roeren roosteren, om ze daar na gezeefd als wondpoeder te gebrui ken. Dit aldus verkregen zeer fijne poeder heeft dezelfde eigenschappen die de ruwe spanen bezitten, name lijk om de vochten op te slurpen, een eigenschap, die houtskoolpoeder niet meer bezit. Vooral bij etterende won den bewijst dit zaagselpoeder groote diensten, daar het zich zeer gemak kelijk en in groote hoeveelheden in de wonden laat duwen en de wonden met een gelijkmatigeo druk uit elkaar spalkt. In sommige gevallen wordt het ook wel met tien procent jodoformpoeder vermengd. De gemakkelijke manier van vervaardiging en de billijkheid in prijs zullen dit poeder ook in de ambulances op het slagveld een plaats verzekeren. Voor een droge behande ling wordt het zaagselpoeder in gazen zakjes gedaan; het vermogen om voch ten op te zuigen is dan echter niet meer zoo groot. Postelein zaaien. Postelijn is een groente, die in kor ten tijd klaar is en daarom nu en dan dient te worden gezaaid, anders is alles in één keer klaar en is het eten van postelijn gauw afgeloopen. De stengeltjes zijn spoedig taai en zuur; veel hooger dan 10 c.M. mag men ze, zal ze smakelijk blijven, niet laten worden. Heeft men te veel, dan is het een groente, die zich gemakke lijk laat steriliseeren. Een appel- en perendrank. Een zeer verfrisschendedrank,zooge naamde cidre en poiré, kan van appels en peren wordeD bereid naar hel volgende recept De bereiding heeft als volgt plaats Wanneer men een goede hoeveelheid vruchten verzameld heeft, worden deze, na vier of vijf weken bewaard te zijn, in een kuip door middel van een houten stamper veibrijzeld en daarna met een vijfde van hun ge wicht aan water besproeid. Wanneer deze appelbiij een of twee dagen aan de lucht is blootgesteld geweest, heeft zij een bruine, roodbruine of zwart bruine kleur gekregen en wordt zij geperst en het verkregen sap in pot ten gezet om het te laten gisten. Na een tijdsverloop van vijf of zes dagen trekt men het in vaten over, waar de gisting Da korten tijd ten einde loopt. Het gekleurde sap wordt op flesschen gezet en kan langen tijd bewaard blijven. Zoo men aan dezen drank een licht gesuikerden smaak wil behouden, mag men het sap niet laten uitdrijven, want dan bekomt men den zoogenaamden op- gemaakteD cider of appeldrank, die een zuren of bitteren smaak beeft. De perendrank wordt op dezelfde wijze bereid, maar daar bij dezen drank de witte kleur vereischt wordt als kenmerk van zijn goede hoedanig heid wordt de brij geperst zonder aan de lucht blootgesteld te zijn geweest. Hoe dichter nu de vruch ten bij haren staat van volkomen rijpheid genaderd zijn, hoe meer de verkregen drank in fijnheid, en zoet heid zal winnen. Rhabarbercoinpóte. Fijn gesneden Rhabarber doet men zonder water met tamelijk veel suiker op bet vuur, dat niet te hard mag branden Vloeit bet sap na eenige minuten uit de Rhabarber, dan wordt het vaatwerk bedekt, gedurende eenige minuten gestoomd en daarna ver mengd met het stijf tot schuim ge slagen wit van eenige eieren. De com- póte wordt gegeven bij klein gebak. Rhabarbertaart. Men belegt een met boter bestreken bakvorm met een of ander deeg, waar van men een deel bewaart voor dek laag. In den met deeg besmeerden vorm doet men een liter fijngesneden Rhabarber, daarover drie theekopjes suiker om ten slotte alles met het achtergehouden deeg te bedekken. Ge durende 6en half uur wordt de massa gebakken tot ze zachtbruiD is. De J taart wordt daarna bestreken met een mengsel van het wit van twee eieren, eenig citroensap een theekopje poedersuiker. Observator. Opgave van de Verecniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 7 Juli tot en met 12 Juli 1913. GEVESTIGD. C. Kruis, van 's-Hage naar K. Berg straat 10. Wed. H. Blauw, van Amsterdam naar Heilig.b.weg 9. H. E. Weetkamp, van 's-Hage naar K. Bergstr. 10. A. v. d. Zaride, van Breda naar Muur buizen 103. E. Kuyt. van Hoevelaken naar Hooge- weg 84. J. Postma, van Nunspeet naar Blokl. straat 6. A. Leydekker, van Leiden naarLange- straat 39. B. J. Bosman, van Enschede naar Zuidsingel 44. J. van Wyland, van Utrecht naar Zuidsingel 33. J. M. van Dijk, van Apeldoorn naar Amh weg 4. J. W. Duyf, van 's-Hage naar Station straat 5. A. S. Wagtendonk, vaD Utrecht naar Bergstr. 9. D. C. Prins, van Rotterdam naar Blankenh.str. 17. J. L. Werner, van Amsterdam naar Punt.b.laan 3. Trientje Diephuis. van Groningen naar Pr. Marielaan 22. G. W. Robaard, van 's-Hage naar KI. Haag 6. E. Turfkruyer, van Antwerpen naar Langestr. 89. Efke Holema, van Amsterdam naar Langestr. 88. L. C. Huls, van Oldenzaal naar KI. Haag 8. J. L. Caspari, van Utrecht naar KI. St. Jansstr. 1. Heitje Lyn, van Utrecht naar KI. St. Jansstr. 1. G. W. Ie Heux, van Utiecht naar Koningstr. 5. F. J. Veldkamp, van Bussum naar Langestraat 117. C. Baatje, van Nijkerk naar Hooge- weg 24. Hilligje Santing, van Meppel naar Soesterweg 308. G. J. Immink, van Tiel naar Korte- gracht 13a. E. C. M Keiser van Werkendam naar H. v. Viandenstr. 36. J. Warnaer. van Werkendam naar P. Bothstr. 10. Joh. Kerkhoff. van Osterveld naar Woestijgerw. 67. G. F. Kerkhoff. van Osterveld naar Woestijgerw. 67. H. Kerkhof, van Osterveld naar Woestijgerweg 67. J. C. Vizee. van Utrecht naar Hoogl.w. 12. T. Wijmenga. van Leeuwarden naar Blank.heimstr. 4. J. W, van Beem. van Schoten naar Arnh.weg. 5. J. Eriks vao Zwolle naar Langstr. 60 C. Papenhuizen, van Amsterdam naar Schimmelp str. 12 J. F. M. Krulder van Rotterdam naar Beekenst.laan 28. S. Posthuma. van Ermelo naar Regen- tesselaan 5. G. Marks, van 's Hage naar Stat.- straat 31a S.Kuiper van 'sHagenaarScherb.str.il J. Lap van Harderwijk naar Schim.p. str. 50. Wed. W. Velthuysen van Krommenie naar Soesterw. 80. H. M. van Lindt, van Rotterdam naar Koning.laan 1. J. W. v. d. Veei van Maastricht naar Hof 23. F. de Jager van Breukelen n. Regent.- laan 2. VERTROKKEN. E. Zadoks, van Kampstr. 44 naar Hilversum. L. van Bogeryen, van Wolkerstr. 26 naar Oost-Indië. J. F. M, Wyers van Hof 21a naar Oost- Indië. A. J. J. v. d. Boom, van Muurh. 107 naar Middelburg. G. ten Brink, van Langestr. 98 naar Zwolle. M. Sprakelaar, van Arnh.weg 150 naar Hoenderloo. J. v. d. Kuilen, vaD Soesterw. 76 naar Leerdam. D. Pijpers, v.an Nic.dwarstr. 1 naar Nijkerk. A. Werie, v. Stationstr. 31 n. Zwolle. J. Rijnsdorp, van Parallelw. 12 naar Rotterdam. Wed. J. H. Beyers, van Putenb.l. 16 naar Haarl.liede. C. A. van Ek van Aldegondestr. 4 naar Hilversum. M. de Heer v. Bergstr. 23 n. Benschop. J. M. v. d. Broek, van Muurh. 97 naar 's Hage. M. S. Haitsma Bönning, echtg. van Rost, van Zuidsingel 41 naar Leeuwarden. BECLAIKE. Ëj Bekroningen. Breda 1816. lltrecht 1910. VOORHEEN W. UTENS, Langestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. i_£r_i Specialiteit in Rijlaarzen. R EISBELASTING. De ondergeteekenden, vor mende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging „Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid, allen die op reis gaan, hierbij dringend te ver zoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door: Mej. D. A. SIDDRÊ, Muurhuizen 99. Hevb, GRONEMAN—Doornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. KNOPPERSVanEijeek- oen. Weversingel 7. Kortegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Scholl Engberls Schollen ALMELO; 2UTVER WOLLEN ONDERKLEED ING. (tMÏWMIMJAhMSJ Verkrijgbaar bij DE WITTE WINKEL AMERSFOORT. WEDERVERKOOPER» kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtendvoeders voor Hoenders, kuikenzaden, en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American Importing-House te MAASTRICHT. Zó', die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid o ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. C ER ATT, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam Aan hen, die na onderzoek tot behandeling wordon aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreef onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftjid getuigen door hem weder in het .bezit van den haardos te zijn eekomeh. op'ieteeZtren IMf 4 MÈm. Abonneert U op het KATHULIEKE onder Redactie der beste Kath. Letterkundigen. MaandelijksVerschijnen48pag. groot formaat over 2 kolommen, prachtige lectuur als: Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raadsels, Logo- grief, Rebus, enz. enz. voor den zeer lagen prijs van 65 CENT per 3 maanden. Prachtige Goedkoope Leotuur. P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. Bij den uitgever 6. J. SLOTHOUWER te Amersfoort verscheen: naar het Amerikaansch van JAMES LANE ALLEN 2e goedkoope druk. Ds. J. MAR0NIER te Oosterbeek schreef over dit boek: „Het munt boren de meeste romans uit door ernst, hooge opvatting van het zedelijk leven, sobere inkleeding, goeden stijl." Dr. R. T. SPARNAAIJ, Arnhem. Er zijn boekeu die men na lezing dicht bij de hand houdt, omdat men zo bij komenden strijd met zich zelf nog eens wil opslaan om er kracht uit le putten, of die men in handen geeft van den jongen man of het jonge meisje in de „stormjaren". Zulk een boek is het boven genoemde. Os. L. J. BRUINS, Idaard. Het hoeft inderdaad voortreffelijke kwaliteiten zoowel wat den vorm als den inhoud betreft. Taal en stijl van den schrijver zijn te lezen, hier en daar zeer dichterlijk, en daarvan is bij de vertaling weinig te loor gegaan. Ds. J. HERDERSCHEE, 's Hertogenbosoh. De beschrijving, van dc geschiedkundige toestanden, de zielkundige waarheden, de karakters zijn fraai geteekend. Ds. W. HAVERKAMP, Nijmegen. Ik vind het een mooi een ernstig een rustig boek. Ds. K. TEN KATE, Rotterdam. Een boek dat uitmunt door frischheid en raakheid van natuur- en karakter schildering. Er gaat een verheffenden invloed van uit. Continental Continental-Caoutchouc- en Guti a-Perc'na-Co-,Amsterdam. Vv;

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3