NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht FEUILLETON. No. 58. Woensdag 23 Juli 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. Boontje komt on zijl loontje BUITENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.16; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7V, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Opening Vredespaleis. Naar de N. Rotterd. Crt. verneemt, zal H. M. do Koningin het Vredespa leis openen. Nieuwe Nederlandsche postzegels. Naar de Msb. verneemt wordt de uitgifte overwogen van nieuwe Neder landsche postzegels, van drie cent en hooger. De uitgifte zal niet vóór het volgende jaar geschieden. De internationale vredesbetoo- ging, georganiseerd door het Landel. Comité der Internationale Anti-Mil. Vereeniging in Nederland, zal gehou den worden op 31 Augustus a.s. op het landgoed »De Binckhorst", te 's-Gravenhage. Gemeld wordt, dat in een te Utrecht gehouden vergadering beslo ten is tot de oprichting van een Christelijke Volkspartij voor Neder land. De nieuwe partij is geen Cbriste- lijk-socialistische, doch wenscht, op grond van de rechtzinnige belijdenis, veel verder te gaan dan bij de coalitie aangesloten partijen en geen com promissen met Rome. Reeds nu is besloten tot de uit gave in October van een eigen orgaan, »De Christelijke Volkspartij® De crisis. In de Zaterdag en Zondag gehouden bijeenkomst der sociaal-democratische Kamerfractie, het Partijbestuur der S. D. A. P. en de redactie van „Het Volk" is het voorstel van den kabi netsformateur dr. Bos tot het aanvaar den van drie sociaal-democratische ministerportefeuilles afgewezen. De minderheid heeft zich bij dit besluit der meerderheid neergelegd. Daardoor is het buitengewoon congres der S. D. A. P. ovetbodig geworden en zal dus niet plaats hebben. Naar het »N. v. d. D.« mede deelt, zat bij aanbieding van drie por tefeuilles aan de S. D. A. P. de ge dachte voor de zes overblijvende por tefeuilles aldus te verdeelen4 voor de Unie-liberalen en voor de vrij liberalen en vrijzinnig-democraten ieder één. Nu de S. D. A. P. geen portefeuille wenscht te aanvaarden, zal dr. Bos vermoedelijk de opdracht ontvangen, een ministerie samen te stellen uit de liberale concentratie. De drie vrijgekomen portefeuilles zouden dan volgens het blad, worden verdeeld onder de vrij-liberalen en vrijzinnig-democraten, zoodat in bet nieuwe ministerie zullen zitting nemen 4 Unie-liberalen, 3 vrij-liberalen en 2 vrijzinnig-democraten. üit Den Haag wordt voorts gemeld, dat dr. Bos gisternamiddag heeft ge- confereeid met mr. Drucker. Tochtjes naar Indië. De stoomvaartmaatschappijen »Ne- derlanda en «Rotterdamsche Lloyd« hebben liet voornemen, bij voldoende belangstelling een passagiersstoom schip in bet vroege voorjaar van 1914 (ongeveer half Maart tot einde Juni) een speciale toeristenreis te doen maken naar Java en Sumatra. De reis gaat van Amsterdam naar Genua; dan via Messina, Catania, Port-Said, Suez, Aden en Colombo naar Sabang, Oelee, Lbeue, Telok, Semawé, Belawan, Singapore, Java-havens en Padang. De terugreis via Genua of Marseille naar Amster dam. Gelegenheid wordt gegeven tot bet maken van tochten onder leiding van de firma Lissone en Zoon naar (Sicilië), Cairo en de Pyramiden, Kandy (Ceylon), Kotta Radja en omgeving (Atjeb en van daar per stoomtram naar Telok Semawé, Medan en omgeving (Deli) enz. Voorts kan op een verblijf van ongeveer 3 a 4 weken op Java worden gerekend gedurende welken tijd even eens verschillende tochten worden georganiseerd. Ook zal voldoende tijd worden gegeven om de andere havens Sabang en Singapore, te bezichtigen en op de terugreis de Padangsche Bovenlanden te bezoeken. Het is nu vier jaar geleden, dat het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken besloot in de verschillende provincies van ons land zooveel mogelijk op denzelfden dag openlucht beloogingen te houden ten gunste van de geheelonthouding en het opnemen in de wet van het stelsel der plaatselijke keuze. Met geestdrift gaven de drankbe strijders gehoor aan het besluit van het Hoofdbestuur. De betoogingen slaagden alle jaren naar wensch en mochten zich een enkele uitzonde ring daargelaten in een steeks druk ker bezoek verheugen. Het aantal voorstanders van het in de drankwet opnemen van het stel sel der plaatselijke keuze wordt steeds grooter. Niet weinig hebben daartoe bijge dragen de volksstemmingen die in verschillende gemeenten van ons laüd hebben plaats gehad. In 1912 werden wederom vier van dergelijke volksstemmingen gehouden, n.l. te Sneek, Franeker, Wormerveer en Sappemeer, waar respectievelijk 70, 80, 61 en 67% der meerderjarige mannen en vrouwen zich uitspraken voor geheel verbod. Door de Nationale Commissie tegen het alcoholisme is reeds een bijzon dere commissie gevormd, die tot taak heeft actie te ontwikkelen voor een te ondernemen Volkspotitionnement voor het stelsel der plaatselijke keuze. Een door den Volksbond in het vorige jaar benoemde commissie heeft zich eveneens uitgesproken voor het opnemen in de wet van het stelsel der plaatselijke keuze. In verband met een en ander zui len de in dezen zomer te houden openluchtbetoogingen voor geheel onthouding en plaatselijke keuze zich zeker in een druk bezoek mogen ver heugen. Die provinciale betoogingen zullen in 1913 gehouden worden te Gro ningen, Grouw, Emmen, Steenwijk, Utrecht, Velzen en Delft. Met uitzondering van de betooging te Groningen die in verband met de aldaar op Maandag 25 Augustus te houden algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken aldaar op Zondag 24 Augustus zal worden gehouden is als datum voor het houden der provinciale be toogingen vastgesteld Zondag 3 Aug. De meeste van deze betoogingen worden opgeluisterd door muziek, terwijl er een straatdemonstratie in den vorm van oen optocht met ont plooide vaandels en banieren aan ver bonden wordt. Als sprekers zullen op deze betoo gingen optreden Grouw: de heeren Ds. J. Faber te Zutphen, Dr. B. H. Vos te Hellen- doorn, J. bij de Leij to Hoornster- zwaag en A. H. Gerhard te Amster dam; Emmen; de heeren G. West- meijse te Leiden en Arie H. Willemse te Utrecht; Steenwijk: de heeren Ds. J. J. Meijer te Wijnaldum en Ds. M. C. van Wijhe te Barchum Utrecht: de heeren P. van der Meulen te Leeuwarden en Mej. H. Funke te WormerveerVelsen de heeren Ds. M. Hoekstra te Wier, G. Middelburg te Den Haag en Mej. A. v. d. Vlies (Enka) te Schiedam; Delft: de heeren A. K. Klaren te Zutphen, J. A. Berg- meijer te Dordrecht en Ds. M. van Leeuwen te Aardswoud. De commandant van het veld leger heeft bepaald, dat door de troepen in gewone omstandigheden geen meerdaagsche oefeningen zullen wor den gehouden en zulks met het oog op de buitengewone kosten, aan dergelijke oefeningen verbonden. (»N. R. C.«) DOOB A. S. H. BOOMS. 33) Wel trachte hij, toen hij zijne zuster zag, weer fier 't hoofd op te heffen en haar evenals vroeger vriendelijk glimlachend te begroeten, maar hoe zegevierend hij ook uit dien geestesstrijd was teruggekomen, toch gelukte hem dat nu nog niet geheel bij zijne eerste terugkomstin de woning waar hij altijd zoo gelukkig geweest was met dat kind, dat nu voortaan uit eigen vrijen wil een ander zou toebehooren. Zijne anders zoo sonore, krachtige stem met 'n klank als zuiver metaal, was nu zacht en eenigzins heesch ge worden, getuigende van groote af matting, en lusteloosheid voor alles wat niet zijn kind betrof. Mijn hemel! Albert! wat is er met jou gebeurd!? riep mejuffrouw Louise vol ontzetting uit, terwijl zij met hem medeging naar zijne kamers. Heeft het verdriet om dat kind je zoo hevig aangepakt? Arme jongen! Zij is 't niet waard dat akelig ondankbare, liefdelooze schep sel I Geloof mij Stil, Louiseviel de Overste haar met zachte en vermoeide, doch in beteekenis vaste stem in de rede, op een stoel neervallende en uit hare uitroep opmakende dat Non opgebiecht had. Zwijg! Ik wil niets kwaad over het kind hooren I Alles is hoofdzakelijk te wijten aan mijn eigen schuld, aan mijn eigen dwaas heid, en overigens handelde zij uit onwetenheid en onder den invloed van een ander I Zij is jong, en ik ben oud, erg oud i Ik eischte te veel, meer dan 't kind in Btaat was te geven, of nu nog te beseffenIk wilde dankbaarheid en liefde en was daarbij schandelijk zelf zuchtig Was ik minder egoïst ge weest, dan zou ik nu minder verdriet hebben... Ik, de egoïst, heb 't verdiend Ik wil altijd en trots alles blijven gelooven dat zij mij werkelijk als haar «vadertje» liefheeft, en meer mag, .meer kan, meer wil ik niet vragen Dat is genoegIk ben nu daarmede ruim tevreden, ja, zelfs met den schijn daarvan j Ik wil niet hebben dat 't kind verdriet heeft en dat haar geluk ook maar 't minst door mijn toedoen verduisterd zou worden, omdat zij misschien schuld zou gevoelen aan mijn lijden, en daarom moet zij gelooven, ten minste ik wil dat 't haar gezegd wordt, dat ik voor zaken op reis ben geweest en dat die zaken niet heelemaal naar mijn wensch zijn afgeloopen Versta mij nu goed Dat moet gezegd worden zóó dat zij 't zal kunnen gelooven, en ik verzoek je beslist haar niets meer te verwijten, want ik ben overtuigd dat zij in de dagen dat ik afwezig was, al meer dan genoeg daarover gehoord heeft, nadat zij je alles bekend had, en je meende mij te moeten verdedigen Ik kan dat zelf wel, als 't noodig is. Arme jongen I Ik beklaag jeDat is nu je loon voor jaren lange zorg en liefde, toewijding en opoffering. Och, Louise I eigen schuld zuchtte de Overste, tegelijk droevig glimlachende en vervolgde daarna dade lijk en meer overhaast en sneller spre kende, als wilde hij met zijne zuster alles vlug afhandelen en in eens afdoen. Eigen schuldMaar ik voel me nu moreel strek genoeg om alles, zelfs 't zwaarste te dragen, wat ik mij zelfs op den hals haalde, alleen zal 't mij niet mogelijk zijn, bij haar hu welijk met dien man tegenwoordig te zijn I 01 te weten en te zien dat zij hem dan heelemaal toebehoort, dat zou ik nog niet kunnen dragen, hoe goed de wil ook is; daartoe ontbreekt mij de moed en de kracht. Hier zweeg de spreker een oogen- blik stil, weer overmand door de ver schrikkelijke gedachten die dat ge sprek weder in hem opwekten. Ik ga dus dadelijk weg als alles geregeld is, vervolgde hij, en kom niet meer terug, tenzij dat m'n komst driDgend noodig is! Ook uit de verte kan ik over mijn lieveling waken door mijn notaris, maar mij zou 't, ol zeker in den eersten tijd, onmogelijk zijn haar als de vrouw van 'n ander te ontmoetten I Bulgarije onderwerpt zich volkomen. Koning Ferdinand van Bulgarije heeft nogmaals, gedrongen door het vurig verlangen om voor goed een einde te maken aan den tegenwoor- digen pijnlijken toestand, mede uit naam zijner regeering een telegram gezonden aan koning Carol van Roe menië, met verzoek om vrede te slui ten. De koning verzekert, dat het niet te doen is om, na vrede met Roe menië gesloten te hebben, met Servië en Griekenland af te rekenen. Integen deel, Bulgarije is bereid ook met die landen zoo spoedig mogelijk vrede te sluiten. Zij heeft dit trouwens be wezen door twee afgevaardigden naar Nisj te zenden, waar de vredesonder handelingen zullen plaats vinden ;deze afgevaardigden (het zijn generaal Pa- prikof en minister Iwanotsjef) zijn van de meest uitgebreide volmachten voorzien. Wanneer Servië en Grieken land te kennen geven met dezelfde wenschen te zyn bezield, zoo gaat koning Ferdinand vei der, dan is de regeering in Sofia bereid onmiddellijk de vijandelijkheden te staken en tot demobilisatie van het leger over te gaan. Zij verzoekt nu dat het Roe- meensche leger zijn opmarsch zal staken. Ook de nieuwe Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken heeft een telegram gezonden aan den Roemeen- sche minister-president, waarin Bul garije zijn onderwerping aankondigt, aan de van Roemeenscbe zyde gestelde voorwaarden. Deze voorwaarden zijn: afstand van het Bulgaarsche gebied ten noorden van den lijn Toertoekai Baltsjik; het sluiten van vrede met alle oorlogvoerende partijen tegelijk demobilisatie. Men denkt dat de Vredesonderhandelingen in Nisj nu weidia beginnen zullen. Deze kamers houd ik van je in huur, zoodat jij geen schade lijdt, maar je mag ze aan anderen verhuren als dat kan; dan bewaar je echter wat ik je elke maand laat uitbetalen voor mijn kind, voor 't geval dat je haar met 't een of ander kunt helpen, en dat moet je altijd doen als zij 't noodig heeft! versta je Louise? dat is mijn wil! je houdt genoeg van je broer om ter wille van hem ook een oogje in 't zeil te willen houden; maar ai die beschikkingen blijven voor 't kind 'n stipt onver breekbaar geheim I Begrepen Maar, Albert! Ik begrijp je nietriep Louisa uit. Neen, Louisa, dat begrijp ik heel goed, dat jij mij niet begrijpt Als ik mijzelve niet was zou ik mij ook niet begrijpen I Jij hebt ge lukkig nooit liefde gekend en de hemel spare je voor zoo iets op onzen leeftijd! Daardoor besef jij niet, wat ik lijd, maar ook voel je niet hoe groot de zaligheid is die mij blijft, bij het besef nog over haar te kunnen waken en haar te mogen be schermen, en al is ook verwaarloozing, ja zelfs geheel vergeten worden het loon! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1