MIE UWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, jjH fltofememefc FEUILLETON. Boontje M om zijn loontje No. 59. Zaterdag 26-*Juli 1913. 42e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzondert ke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regïl meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het lieden verschenen 17de nummer van den vijfde jaargang van bevat o.a. Het Koninklijk bezoek aan de Ten toonstelling te Tilburg. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins bezoe ken bet Studentenkamp op de beide te Nunspeet. Onafhankelijkheids feesten te Deventer en te Wildervank. Kardinaal Van Rossum te 's-Gra- venhage. Hagenbeek met zijn mena gerie te 's-Gravenhagede grootste dierendressuur der wereld, met 11 afbeeldingen. Het Wiener Operet- tengezelschap onder directie van George Braun, op Seinpost te Scheve ningen. Optocht van Politieman nen te Rotterdam. Voorts tal van andere actueele foto's. Het Kindernummer »0nsPrinsesje". Weldra Groote Puzzle Wcdstryd met 1000 Gulden als prijzen. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op bet weekblad „PAK ME MEE", tegen deD prijs van 3'/> cents thuis bezorgd. Opening Vredespaleis. Omtrent de openingsplechtigheid van het Vredespaleis in den middag van 28 Augustus a.s. kunnen tbans reeds de volgende bijzonderheden wor den medegedeeld. De plechtigheid, die in de groote rechtzaal za! geschieden, wordt opge luisterd door het A Capellakoor van Arerkamp, doch zal overigens een zeer eenvoudig karakter dragen. Een vier honderdtal personen zullen worden genoodigd, onder wie alle rechters in het Permanent Hof van Arbitrage alle leden van den raad van beheer van dat hof; de leden van bet Corps diplomatique hier te lande, allen met hunne dames. H. M. de Koningin, Z. K H. de Prins en H. M. de Konin gin-Moeder zullen de plechtigheid bij wonen, zoomede de heer en mevrouw Carnegie. Doel van de plechtigheid is niet zoozeer de opening of inwijdiDg van het Vredespaleis als wel de overdracht van het gebruik en beheer van dat paleis door het bestuur der Carnagie- stichting, dat alleen met het onder houd van het paleis blijft belast (met uitzondering van de bibliotheek, waar over de Carnegiestichting ook bet beheer houdt) aan den raad van be heer van bet Hof van Arbitrage. De plechtigheid zal dan ook in hoofdzaak bestaan uit een rede in de Fransche taal door den President der Carnegie stichting, den minister van staat, jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek te hou den, waarin hij het gebouw aan den raad van beheer van het Permanent Hof van Arbitrage overdraagt. De president van dien raad, de minister van buitenlandscbe zaken, zal vermoe delijk die rede beantwoorden en aldus het Vredespaleis voor het Permanent Hof van Arbitrage aanvaarden. Na afloop der plechtigheid, welke in hoogstens 1% uur zal zijn beëin digd, zullen de aanwezigen worden uitgenoodigd een rondgang door het gebouw eo over het terrein te maken. Voor de pers zullen op de gaanderij ran de rechtzaal eeu dertigtal plaat sen beschikbaar worden gesteld tot het volgen der plechtigheid. I Handelsbl.) Een belangrijk wetsontwerp. Door de Regeering is ingediend een ontwerp tot wijziging van de Gemeentewet, dat voor de financiën der groote steden belangrijke gevolgen kan hebben. Zooals men weet, heft het rijk, in hoofdsom, een belasting op het dividend van naamlooze ven nootschappen ad f 2.50 voor elke f 100 dividend. Hei nieuw ingediende voorstel strekt nu om to bepalen, dat het Rijk ook nog zal heffen 100 opcenten uitslui tend ten behoeve van de gemeenten. Dit voorstel zal ten goede komen aan alle gemeenten, met dien verstande, dat bet bedrag wordt geïnd door het Rijk en daarna onder de gemeenten verdeeld wordt naar gelang van het aantal personen, dat in elke gemeente, in dienst van de naamlooze vennoot schappen, werkzaam is. Het ontwerp heeft, zooals men ziet, bet groote voordeel, dat men hier te doen heeft met een Rijksbelasting, zoodat de betrokken maatschappijen zich er niet in kunnen ontrekken, door verplaatsing van haar werk kring naar een andere gemeente. Het ontwerp bevat voorts nog een andere bepaling, welke in dit opzicht wellicht niet zoo gunstig werken zal. In bijzondere gevallen in het ontwerp nader omschreven zullen de gemeenten zelf nog, als extra heffing, 60 opcenten kunnen beffen. Die maatregel gaat dus van de ge meenten zelve uit en daaraan kleeft dus het bezwaar, dat verlegging van den zeiel van degetrolfen maatschappij mogelijk is. De bedoeling is, dat een en ander zal ingaan 1 Januari 1914. Onder de huidige Regeering zal de nieuwe toestand nog wel niet zijn beslag krijgen. Maar de stem der noodlijdende gemeenten heeft nu al zóó lang en zóó luide geklonken, dat men wel mag aannemen, dat een van de eerste daden van bet nieuwe be wind zal zijn, om deze verbetering van den financieelen toestand der ge meenten tot stand te brengen. Generaal Bergansiusf. Te 's Gravenhage is in den ouder dom van 77 jaar overleden de gepen, sioneerde luitenant-generaal J. W. Ber- gansius, oud-Minster van Oorlog en oud-lid van den Raad van State Hij werd den 14den Augustus 1836 te Delft geboren en ving zijn militaire loopbaan te Breda aan. In de verschillende officiersrangen diende hij bij de vesting-artillerie, de pyrotechnische school, hel Departement van Oorlog en de Artilleriescbool te Oldebroek. Van laatstgenoemde inrich ting was hij daarna directeur en later als kolonel was hij directeur der Artil lerie-inrichtingen te Delft. In 1888 als Minister van Oorlog optredeu in het kabinet-Mackay, verdedigde bij met warmte in de Twoede Kamar het beginsel van den persoonlijken dienstplicht. Na zijn aftreden als Minister in 1890 bevorderd tot gen.-majoor, vei- vulde hij de betrekkingen van com mandant der Stelling van Amsterdam en commandant der vesting artillerie, en van 1894 tot 1898 was hij als generaal-majoor en luit.-generaal in specteur van het wapen der artillerie. Nadat hij den militairen dienst had verlaten en in 1901 voor Eist was gekozen tot lid van de Tweede Kamer, werd bij andermaal aan de Ministers tafel geroepen in het Ministerie-Kuy- per. De uitvoering der landweerwet- teu, de invoering van snelvuurgeschut en de herziening der militaire straf wetten en van de bevorderingswelten voor officieren vormden toeD zijn hoofdtaak. Na met dit Ministerie in 1905 te zijn afgetreden, volgde zijn benoe ming tot lid van den Raad van State. Padvinderskamp te IJmuiden. Men meldt uit IJmuiden aan 't Handelsblad. Donderdag zijn de ver schillende padvinderscorpsen hier ge arriveerd. Deze waren afkomstig uit Nederland, Duitschland, Frankrijk en België, terwijl uit Denemarken, Ame rika en Engeland nog een aantal pad vinders verwacht wordt. Gisteravond 7 uur werden de hoofd leiders der afdeelingen in het dienst gebouw door Jjet gemeentebestuur officieel ontvangen en verwelkomd, terwijl daarna om 8 uur het padvm- derskamp officieel werd geopend met een concert van de Harmonieveieeni- ging »Concordia". Voor vrouwen gesloten! De Directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat in 1914 nog 1 of 2 plaatsen van adspirant- commies voor vrouwelijke ambtenaren beschikbaar zullen worden gesteld. Na 1914 zullen géén vrouwelijke amble- naien meer lot het examen voor ad- spirant-commies worden toegelaten. Prins Hendrik vertrekt 8 Aug. met zijn adjudant, jhr. van Suchtelen v. d. Haare, naar Mecklenburg. Na een verblijf van eenige dagen daar, gaat de Prins naar Hohemark, waar hijtothet eind van Aug. zal verblijven. De directeur der Staatsspoor deelt ter waarschuwing mede, dat het verboden Is voorwerpen uit een trein te werpen. Een ieder, die hiermede in strijd handelt, is volgens het gewone recht verantwoordelijk voor de eventueel veroorzaakte schade, onverminderd de straf bij de wet gesteld. Onlangs heeft een beambte der Staatsspoor dit tot zijn schade ondervonden, daar hij tot drie weken hechtenis is ver oordeeld, wegens het door het werpen van voorwerpen uit den trein ver oorzaken van den dood van een weg werker. Te Laag-Soeren (o. d. Veluwe) zijn gevallen van den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw voorgekomen. DOOB A. S. H. BOOMS. 34) Wel is 't grootste verdriet op de wereld, "«vergeten worden, door hem die je lief hebt en zelf niet vergeten te kunnen,maar 'n goed geloovige kan niet leven zonder zijn God en blijft Hem altijd eeren en liefhebben, al steekt die godheid ook geen vinger uit om verdriet en lijden te weren, ja de ware geloovige dankt nog, voor dat lijden als een bewijs van liefde Nu! zij is m'n god heid Dat is mij genoeg 1 en ik wil 't, 't moet ook jon genoeg zijn, Louise! Mijne verschillende reis-adressen zal ik je laten, zoodat je mq dadelijk roepen kunt als er iets is met haar, en mijne liefde haar onmisbaar is! En als er iets is met mij I vroeg zijne zuster met een tintje ver wijt en jaloezie in haar stem, omdat hij alleen aan het kind dacht. Dat is natuurlijk boven allen twijfel verheven, zus I Dat behoef ik niet te zeggen; Omdat ik haar liefheb verloochen ik jou nog niet I was de Overste zelfs in staat op 'n min of meer vroolijken luchti- gen loon te zeggen. Louise gaf haren broeder 'n harte lijke kus voor die welgemeende broe derlijke woorden. En nu, zusje! Laat mij nu rusten! Als 't kind straks te huis komt, moet zij dadelijk bij mij komen. maar denk aan wat ik je gezegd hebi Geen zuur gezicht, ge«a verwijten, geen klachten, alleen liefde en goedheid, vrede en toegevendheid! Wees jij nu mijn rechterhand, zusje En zoo bleef hij alleen trachtende te rusten om zijne kalmte van hart en vastheid van geest terug te krij gen voor de zware veel moed en ze delijke kracht eischende samenkomst met zijn lieveling, welke ontmoeting voor den armen gefolterde 'n ware beproeving zou zijn. IX, Bij hare tehuiskomst wilde Non weer aan het dienstmeisje, dat haar opendeed, dezelfde vraag doen die zij de laatste dagen telkens angst vallig in droeve verwachting had ge daan en die telkens ontkennend werd beantwoord, doch nu voorkwam het meisje die vraag en verraste baar met de gewichtig fluisterend gedane mededeeling «meneer is terug!», en toen voegde zij er dadelijk de bood schap bij, «de oude juffrouw laat u vragen eerst bij haar te komen vóór dat u naar meneer gaat!» «Vadertje» is toch niet ziek! vroeg zij angstig aan de dienstbode, doch zenuwachtig als zij was, wachtte zij het het antwoord daarop niet af, maar snelde naar boven naar tante Louise, aan wie zij, de kamer binnen stormende, gejaagd en angstig dezelfde vraag deed, in hare agitatie de ge bruikelijke groet nalatende. Tante ontving het ditmaal heel vriendelijk zonder verwijten over hare onstuimigheid, doch met 'n bedroefde en zorgvolle uitdrukking op het gezicht en vertelde haar zooals haar door haar broer verzocht was, de voorgewende reden van diens afwezigheid, eene mede deeling die Non met e6n vrij ongeloovig gezichtje aanhoorde en ingedachten «een smoesje» noemde, doch toen tante, die haar op het weerzien wilde voorbe reiden om te voorkomen dat zij te erg schrikken zou, haar het vervallen zorge-, lijke en verouderde voorkomen van «vadertje» beschreef, en dit voorstelde als een gevolg van doorgestaan ver driet door zaken, toen stroomden de traantjes het kind als glinsterende droppels langs de wangen en zat zij met de handen gevouwen in haren schoot te luisteren zonder snik en zonder beweging, stil schreiende strak voor zich ziende, bestormd door aller lei droeve gedachten van zelfbeschul diging. Mijn broer is erg verlangend je te zien, Non, en heeft gevraagd of je dadelijk bij hem kwam I Ik zon dan ook nu maar dadelijk gaaD zoo besloot tante hare uitvoe rige mededeeling, terwijl zij het, be droefde meisje liefkozend omhelsde en ter geruststelling er bij voegde Je behoeft niet bang te zijn! hij is altijd even goed en lief en zal je in alles je zin geven, maar wees jij nu ook weer eens als zijn kind echt vertrouwelijk lief en har telijk voor hem, zooals je vroeger al tijd was, dat zal hem zoo ge lukkig maken. Bij haar binnentreden was de Over ste kalm en zich weer volkomen meester. Dag, kindje! beu je daar en kom je je oude vadertje die zoo lang weg bleef weer verwelkomen riep de Overste vriendelijk glimlachend zijn lieveling te gemoet, met harte lijk gebaar zijne beide handen naar haar uitstrekkende, toen zij hem uit bare groote, lieve, door tranen ver duisterde reeën-oogen een aandoen lijk smeekenden blik toewierp, zoo dat heel zijn groote ziel door zijne vriendelijke oogen sprak van liefde en toewijding.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1