Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof, Zending van hulp naar Servië. Het Nederlandsche Comité tot ver leening van hulp aan de gewonden in Servië verzoekt plaatsing van bet volgende Uit door ons ontvangen brieven uit Servië blijkt, dat aldaar op dit moment 12,000 gewonde Serviërs zijn en 16,000 gewonde Bulgaren, die op het slagveld in handen der Serviërs zijn achtergebleven. Men kan zich een idee vormen van de ellende als men de brieven van dokter Van Tienhoven zoo juist ont vangen leest, en waarin met aan drang hulp wordt gevraagd, hoezeer hij ook weet er een Nederlandsche ambulance van het Roode Kruis in aantocht is. Dokter Van Tienhoven schrijft in drie nachten niet geslapen en in 36 uren niet gegeten te hebben. Hij staat thans aan bet hoofd van een bospitaal van 400 gewonden te Waljewo waar verpleegsters en ver plegers brood noodig zijn, maar waar het geld vandaan te halen? Hij vraagt uitzending van 6 ver pleegsters en 2 verplegers, wat onge veer met reiskosten, salaris voor 3 maanden en enkele benoodigdheden een kleine f 4000 zal kosten. Wie wil ons steunen? Alle beetjes helpen. Laat Nederland zijn weldadigheids zin weder voorop stellen en bedenken dat zooveel ongelukkigen en stei ven den daar om hulp smeeken. Laten wij het waardoor en waarom buiten be spreking laten. Alle gaven hoe gering ook zullen zeer dankbaar worden aanvaard door den penningmeester van het boven genoemd Comité, den heer B. D van Tienhoven te 's Gravenhage, Oldebar- neveltlaan 4. De miiiistericele crisis. De heer C. E. van Koetsveld doet in de »N. Ct.« een oplossing van de Kabinetscrisis aan de hand, nl. een ministerie, samengesteld uit de rech terzijde en de concentratie te zamen, dus zonder bepaalde politieke kleur. Dit Kabinet zou zich dan ten taak moeten stellen 1. partieels Grondwetsherziening, omvattend enkel die punten, waarover rechterzijde en concentratie het eens kunnen worden; 2. verandering van Kieswet binnen de ruimte, die door deze partieele Grondwetswijziging wordt verkregen. De nieuwe kieswet zou z. i. gerust kunnen brengen het algemeen stem recht, mits gepaard met Evenredige Vertegenwoordiging, stemdwang en liefst ook een meervoudig stemrecht in dier voege, dat een tweede stem werd gegeven aan eik, die een zekeren leeftijd, bijv. 45 of 50 jaar, had be reikt. E. V. verhindert, dat de ruwe kracht van het groote getal de min derheden uitsluit of ook maar tekort doet. Stemdwang noodzaakt ook de meer gematigde elementen hun invloed te doen gelden. Meervoudig stemrecht voor meer bejaarden, die in den regel een meer bezadigd, bezonken oordeel hebben, waaraan toch ook waarlijk wel eenige grootere waarde mag wor den gehecht, zal den invloed der meer gematigde elementen versterken. On der die drie voorwaarden schijnt hem algemeen stemrecht geen groot ge vaar op te leveren. Verkiezingsstatistiek. Verschenen is als No. 189 der Bij dragen tot de Statistiek van Neder land, de statistiek der periodieke ver kiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten, gehouden in 1913. Wat vorm en inhoud betreft, sluit deze statistiek zich aan bij haar voor gangsters, met slechts deze uitzon dering, dat in stede v3n de manne lijke bevolking op 1 Januari 1913 thans is vermeld, het geraamd aan tal mannen van 25 jaar of ouder op dien datum, welk aantal uit de uit komsten van de laatstelijk op 31 December 1909 gehouden volksstelling kon worden berekend, door voor iedere gemeente vast te stellen het percen tage van de mannelijke bevolking van 25 jaar of ouder op de totale manne lijke bevolking. Het tabelwerk word wederom voor afgegaan door een alphabetische naam lijst der candidaten, met vermelding der districten, waar zij gesteld, resp. gekozen werden. Iu net geheel zijn voor de Tweede Kamer 336 candidaten (in 1909,300) voor de Provinciale Staten 618 candi daten (in 1910, 574) gesteldonder dit aantal zijn de personen, welke in meer dan één district candidaat zijn gesteld, evenzoo vele malen mede- gerekend. Tengevolge van verkiezing bij enkele candidaatstelling, hebben voor de Tweede Kamer geen stemmingen plaats gehad in 5 districten, n.l. Grave, Helmond, 's Hertogenbosch, Veghel en Weert. In de overige 95 districten is gestemd en in 47 daar van herstemd. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op 29 Juli 1913 des avonds ten 8 ure. 1. Benoeming eener commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw inkomende leden. 2. Benoeming van een onderwijzer aan school B. 3. Benoeming van een tijdelijk bui tengewoon leerares in de gymnastiek aan de lloogere Burgerschool. 4. Benoeming van een directeur voor den op te richten keuringsdienst op eet- en drinkwaren. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres aan school C, Mej. G. Tb. W. Mezger. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school G, Mej. A. G. van den Berg. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verleenen van eer vol ontslag aan den onderwijzer aan school E, J. B. Nakken. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het ziekteverlof, verleend aan mej. C. Hol- steyn, onderwijzeres aan school G. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het reglement voor de brandweer. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om af te wijken van het Werkliedenreglement ten behoeve van de aanstelling van een stoker aan de Gasfabriek. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening, houdende bepalingen voor bet overdragen aan de Gemeente van verkeerswegen of terreinen, tot het aanleggen van veikeerswegen bestemd. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het overnemen van grond voor den aanleg van eene straat ten Oosten van de Pieter Bothstraat. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake het rooien van boomen aan de Lange Beekstraat. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake wijziging \an de verordening tot regeling van de jaarwedden van de ambtenaren ter Secretarie. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Werkliedenreglement. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene verordening op het beheer der Gas fabriek en Waterleiding. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het buizennet der Gasfabriek in den Utrechtschen straatweg. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de toekenning van een subsidie voor de viering van de Onafhankelijkheidsfeesten. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting dienst 1913. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van afschrijving van inkomstenbelasting, dienst 1911, wegens vertrek of over lijden. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan school B. bestaat uit: 1. H. Slagter, hoofd der school, Zwinderen (Dr.), 2. J. Rienderholï, onderwijzer, Gietelo (Gr.), 3. W. Wolf, onderwijzer, Warflum (Gr.) Voor de benoeming van een tijdelijk buitengewoon leeraresin de gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool wordt door Burgemeester en Wethouders aanbevolen Mej. A. Kok te Utrecht. De voordracht voor de benoeming van een directeur voor den op te richten keuringsdienst op eet- en drinkwaren bestaat uit: 1. H. W. de Boer, apotheker-schei kundige aan een particulier laborato- rium te 's-Hertogenbosch. 2. Dr. H. J. Waterman, scheikundige, assistent aan het Alg. Chemisch Laboratorium der Technische Hoogescbool te Delft. 3. Mej. J. G. M. Collard, scheikundig ingenieur, scheikundige-assistente bij den gemeentelijken keuringsdienst te Arnhem. 4. Dr. N. Goslings, assistent voor de bacteriologie aan de Rijks hoogere land-, tuin- en boschbouw- scbool te Wageningen. De fruit- en groentenveiling, welke nu geregeld tweemaal 's weeks nabij de halte Kleine Koppel wordt gehouden, slaagt uitstekend. Er is steeds flinke aanvoer en de koopers uit Amersfoort en van elders betalen flinke prijzen. Zoo blijkt dan de nieuwe instelling veel levensvatbaarheid te bezitten. En koopeis en aanvoerders toonen zich voldaan over den gang van zaken. Laten nu de tuinders zich eens ernstig gaan toeleggen op hun bij eenig overleg zoo loonend bedrijf. Groote aanvoer van vroege producten, daar moet het heen. Voor overpro ductie behoeft geen vrees gekoesterd te worden. Elders brengt de oordeelkundig ge dreven tuinbouw velen tot welvaart. Dat kan hier ook. Als de betrokkanen maar ernstig willen. Het Stbl. no 353 bevat een Kon. besluit van den 23en November 1912, waarbij wordt bepaald, dat ter gele genheid van het eeuwfeest van Neer- lauds herstelde onafhankelijkheid van Rijkswege jubileumpostzegels worden uitgegeven. De jubileumzegels dragen de beel tenissen van de Koningin der Neder landen, dan wel een aan de herden king van het eeuwfeest gewijd decora tief ontwerp. Zij zijn, zoolang de voorraad strekt, nevens de gewone postzegels, ver krijgbaar in de waarden van 2'/a 3, 5, 10, 1214 20 25, 50 cent en van 1, 2'4, 5 en 10 gulden. Op de jubileumpostzegels zijn dezelf de bepalingen van toepassing, welke gelden voor de gewone postzegels. Bij de 3e groep van het eind examen H. B. S. in de provincie Utrecht slaagden van de Amersfoortsche H.B.S de leerlingen W. W. E. van Hemert. Geertruida R. de Vries, Max de Vries, en Catharina R. de Winter. De heer J. Zevenbergen en echt- genoote, vader en moeder in het militair Te Huis aan de Beekstraat zijn als zoo danig benoemd te Naarden en hebben deze benoeming aangenomen. Ook de Krommestraat heeft zijn bnurtcommissie gekregen voor straat- versiering tijdens de onafhankelijk- heidsfeesten. Zij bestaat uit de heeren A. van Daal, Voorzitter, M. van Hoo- gevest, vice president, G. Koning pen ningmeester, J. v. d. Veer, secretaris en D. F. van de Brunt Commissaris. Bij Kon. Besl. is benoemd tot Luitenant-Kolonel Commandant van het 17e regiment infanterie Majoor H. F. C. baron van Omphal Mulert. Gisteravond omstreeks half acht arriveerden per automobiel teSoestdijk de Erfprins van Erbach en familie, die eenige dagen de gasten zullen zijn van H. M. de Koningin-Moeder. Te Utrecbt slaagde bij de examens M. U. L. O. o. a. voor diploma A onze stadgenoot W. van Achterbergh. Voor een goedgevulde zaal hield Dr. Koppeschaar uit Soesterberg hoofd der ambulance in Montenegro Vrijdag middag de aangekondigde leziDg id de bioscoop »de Arend«, Na een historisch overzicht te heb ben gegeven, ter verduidelijking der oorzaken van den huidigen toestand in den Balkan, deelde spreker op hoogst aangename voor ieder bevat teljjke wijze eenige zijner ervaringen mede als hoofd der ambulance in Montenegro opgedaan, welke later na een korte pauze, waarin een der aan wezigen onder pianobegeleiding het door Koning Nicolaas gedichte Mon tenegiijnsche Volkslied zong, door verschillende lichtbeelden werden ver duidelijkt. Dr. Jorissen voorzitter der plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis dankte spreker voor zijn uit muntende voordracht, den wensch uitend dat deze vele der aanwezigen aanleiding mocbt geven als lid toe ie treden tot de zoo heilzaam wer kende vereeniging »Het Roode Kruis« Aan den sergeant-ziekenverple ger J. Ch. de Groote, van het Militair bospitaal die met de Ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis te Constantinopel was en daarvoor de Roode Kruis-tnedaille ontving, is thans ook uitgereiktde medaille van de Turk- sche Roode Halvemaan. Ds. K. F. Sparnaay uit 's Gra venhage boopt Zondagochtend voor te gaan in de Remonstrantsche Kerk alhier. De beer C. Everaars onder wijzer aan de Chr. School alhier be haalde de hoofdacte. Mejuflrouw M. Schöder leer linge der bijzondere H. B. S. met 5 jarige cursus voor meisjes te Baarn behaalde het einddiploma. De leerling P, Bonk der H. B. S. alhier is zonder examen toegelaten tot de Middelbare Koloniale Land bouwschool te Deventer. De beer A. Smeytink is gekozen tot lid van bet Hoofdbestuur van den Ned. Slagers Bond. Bij den Nationalen Schietwed strijd der Schietvereeniging Arnhem aldaar gehouden behaalde de ver eeniging Wil hel mina" met 471 treffers in den Korpswedstrijd Buks don vijfden prijs. De heer W. Ruitenberg behoorde tot de hoogste korpsschutters. De heeren R. J. van Eimeren en D. van Buuren behaalden prijzen op de vrije baan voor buks. De wegwijzers van den A. N.W, B. Toeristenbond voor Nederland, in onze gemeente zijn jl. Vrijdag door geheel nieuwe vervangen, waarop ten behoevederautomobielisten de namen en afstanden naar verschillende plaat sen veel grooter en duidelijker wor den aangegeven als op de vorige. De heer K. Duizendstra komt voor op de aanbeveling voor leeraar in de gymnastiek aan de gemeente lijke 11. B. S. te Ter Neuzen. Donderdagnacht is in twee per- ceelen aan den Utrechtschenweg door inbraak een rijwiel ontvreemd. Bij de Vrijdagochtend door Burgemeester en Wethouders ge houden aanbesteding van de ver grooting en verbouwing van de kan toren enz. der gasfabriek en water leiding werd ingeschreven door: firma J. Wildeman en Fijnenberg fl99S5, firma A. Renes en B J. H. vari Berken f 16999; F. E. Kuntz f16750; E. J. Ruitenberg f16666; W. van Genderingen f '15890; J. Boshuizen f15740; firma B. Lensing en v. d. Vijzel f 15300; G. van Nes f15180; W. C. Blanken f14900; A- C. Beijer f14846; H G. van Kalle veen en J. Vos f1481150; L. J. Hemels f14658. De gunning is in beraad gehouden. Het gelukt onvoorwaardelijk; het mooiste strijkgoed verkrijgt ge ge makkelijk en zeker door het gebruik van Amerikaansche Brillantglans- stijfsel van de Firma Frits Schulz jun. Act.-Ges., Leipzig. In alle huishoudens bekend en door haar vertreffelijke eigenschappen we reldberoemd geworden, werd zij reeds meermalen bekroond en verkreeg nu weder op de wereldtentoonstelling te St. Louis 1904, de hoogste onderschei ding, den Grand-Prix, zeker wel de beste erkenning harer uitmunte kwa liteit. Sehulz'Brillant-glansstijfsel met het fabrieksmerk Globe is het eenige fabrikaat, dat zonder eenige verdere bijvoeging sléchts in water opge- gelost een uiters zindelijk, sneeuw wit en elastisch stijf strijkgoed geeft zonder het goed maar in 't geringste aan te tasten. Het is zeer gemakke lijk te behandelen, de gebruiksaan wijzing staat op elk pakket. Een pak ket bevat vier kleine pakjes. De in houd van elk dezer pakjes moet in '/tLiter water worden opgelost en is voldoende voor 3 overhemden, 5 paar manchetten en 6 kragen. Men ver- krijgt gemakkelijk en zeker met ieder strijkijzer het mooiste strijkgoed met of zonder glans. Zelfs voor ongeoe fende handen is een mislukking ge heel uitgesloten. Het is natuurlijk dat dit beproefde fabrikaat veel namaak vindt. Het is daarom in eigen belang van de huisvrouwen, bij het koopen voornamelijk op het fabrieksmerk Globe en de roode verpakking te let ten. Het is te verkrijgen in de meeste kruideniers- en drogistenwinkels. Door den pastoor F. Koster te Hoogland is bij den Officier van Justi tie een aanklacht ingediend tegen de redactie der Nieuwe Courant naar aanleiding van liet in een der num mers voorkomende bericht als zoude bij de afgeloopen verkiezingen van de Tweede Kamer de pastoor de Katholieke bevolking van Hoogland hebben opgezet tegen den dominee en de burgemeester. Ondeugend t Woensdagavond waren vertelt de Amsterdamsche corresp. van bet Ulr. Dbl. Pisuisse en Blokzijl op de tentoonstelling »de Vrouw". Max ging aan de piano zitten, prelu- dieerde zachtjes. Louis schraapte zijn keel voor den proloog. Daar zag hij op het glim mend zwart van den vleugel eenig stof liggen, dat tijd had gehad tot een vrij dikke laag te cumuleeren. Met zijn wijsvinger veegde hij een streepje in bet onrein. Toen, den vuilen vinger toonend aan het audi torium, begon hij: »De Vrouw in 1913!" Valsche bankbiljetten van flOO. Sinds eenige weken zijn te Amster dam in omloop gebracht valsche bank biljetten van f 100, gemerkt Q. U. en gedateerd Nov. 1911. De oorzaak van kanker. Hierover is veel geschreven, zonder dat de oplossing gevonden schijnten van alle kanten gaat men voort met pogingen om licht te brengen in dit duistere en vreeselijke vraagstuk. Een nieuwste bijdrage hierin is het werk van den Keulscben arts dr. Fr. W. Hopmann. Op grond van onderzoe kingen bij zieken is hij tot da opvat ting gekomen dat de zoogenaamde pernicieuse anaemie (kwaadaardige bloedarmoede) en de kanker een ge- meenschappelijken grond hebben, namelijk chronische eiwit-overvoeding, waardoor de roode bloedlichaampjes abnormaal snel te gronde gaan en zich weer vernieuwen, wat leidt tot een uitputting van bet roode been merg als rood bloed lichaampjes-fabriek, derhalve tot bloedarmoede. Gaat de eiwittoevoer voort, dan worden ook de cellen die geen nieuwvorming ver oorzaken, uitgeput en kunnen zij het toestroomende eiwit niet opnemen, dat ten slotte in de epitheel- of opper huidcellen werkzaam wordt en in som mige gevallen tot kanker leiden kan. In verband met deze beschouwing wordt sterke vleeschvoeding voor kan- kerlijders veroordeeld, wal samen- stemt met den instinctmatigen afkeer welken men vaak bij kankerlijders tegen vleesch ontmoet. Is de kat een weerprofeet? De heer H. J. Bouten te Venlo stelde deze vraag en beantwoordde baar aldus De meeste landlieden beschouwen de huiskat als weerprofeet. In Limburg is dit vooral het geval. Is de kat een beetje wild m.a.w. loopt zij als een bezetene door het huis, is zij gek, zoo als men bet hier uitdrukt, dan ver wachten onze landlieden stellig nat weer. In den zomer regen en onweder, in den winter sneeuw. Wascht de kat zich achter de ooren, dan geeft het eveneens nat weer. Het denkbeeld, dat de kat met de te verwachten weertoestanden op de hoogte is, kan men gerust laten varen. In den loop van het jaar 1899 zijn door mij gedurende 3 maanden aan- teekingen gemaakt, zoo dikwijls de kat »dol« was, of zich reinigde. Dit gebeurde 34 malen. Nu zou men, als de kat een weerprofeet was, natuur lijk verwachten, dat het 's anderen daags had goregend, dat we dus ook 34 regendagen hadden gehad. Mis! We hebben slechts drie keeren regen ge kregen. Een ieder die hierover gaarne zelf waarnemingen doen wil, zou ik aan raden, bet bovenstaande eens te be proeven. Van de 10 malen durf ik wedden, dat onze kat u 8 malen voor het lapje houdt. Bliksemafleiders. Wanneer wij do dagbladen volgen, blijkt het, dat na ieder onweer de noodige ongelukken zijn te vermelden, en valt het op, hoe vooral de boer derijen dikwijls getroffen worden en verbranden. Te verwonderen is dit niet. Juist de boerderijen staan dik wijls afzonderlijk, als het hoogste punt van eenige omliggende vlakte bouw en weideland, en vormen daarom een aantrekkingskracht voor de electrische vonk, den bliksemstraal. Ongerekend nog de angst, en de soms persoon lijke ongelukken is de schade, door onweders aan boerenbehuizingen toe gebracht, dikwijls belangrijk. Veelal worden dan ook ter bescherming

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2