Erdal Het Onziclare Koor BIOSCOOP „DE AREND numriMUHA r se 4. Irma of de gevaarlijke Vlucht in 2 seconden Groote keuze 2. DE VROUW VAN DEN ANARCHIST. Arts Kamerling Frail- en Groenlenïeiliog J. VAN DETH Vraag het gratis prospectus LOOPKNECHT, BEDRIJFS-= YERZEEERIIG slrijkgoed KINDERWAGENS :ONIiSBAAR. Advertentiën. is tot 31 Juli AFWEZIG. voor Amersfoort en Omstreken J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. Eei eenvonfliï fleplp tostMs. Amerik. Brillant- Glanssrijfsel Globe schoonste StMWl 14, - UTRECHT. Moderne Serre-Men beien, Ruststoelén, (Sanatoritfinstoeleii). JAMES LANE ALLEN van VRIJDAG 25 tot en met DONDERDAG 31 JULI. 1. STUDENTENSTREKEN komische coruédie, R EISBELASTING Slotlioiiwer's Boekhandel. Voor Fabrikanten, Winke liers en allen die bedrijf uitoefenen is eene NOODZAKELIJK boomen geplant, die echter vaak schade toebrengen aan de beste, juist vlak bij huis gelegen stukken bouwgrond, en in vele gevallen blijken niet afdoende te zijn. Een bliksemafleider op het huis, die de elektriciteit geleidt naar een kolk, welput of bet grondwater, beschermt de woning als deze soms door den bliksem mocht getrofleo worden en werkt daarenboven steeds mee aan het ontladen van de drei gende donderwolk. Men ziet ze nog te weinig. Boonenwater als vlekkenwater. Het water van witte boonen heeft de eigenschap vlekken te verdwijnen uit alle soorten van goed. De kleur van 't goed lijdt er volstrekt niet onder. Daartoe laat men goed droge witte boonen koken in een oen zekere hoe veelheid water zonder zout. Hoeveel water men neemt, hangt af van de sterkte, die men 't boonenwater ge ven wil. Als de boonen goed week geworden zijn, giet men 't water in een wasck- bak of kuip en laat 't daarin koud worden. Dan dompelt men daarin 't stuk goed, dat men schoonmaken wil, of ook alleen dat deel, waar de vlekken zitten. Dit wascht men daarin flink uit. Zeep moet men niet gebrui ken. Alle verfvlekken, als ze ten minste niet te oud zijn of de kleur verbeten hebben, vetvlekken, wijnvlekken enz., worden hierdoor verdreven, zoowel uit wit als uit geverfd goed. De boonen behoeven natuurlijk niet weggeworpen te worden. Als men ze zout, voor ze koud geworden zijn, kunnen ze best gegeten worden. Zijden, wollen en katoenen stoffen worden als nieuw, als men ze op deze manier in lauwwarm boonen water wascht. In 't algemeen neemt men op 't pond boonen 4 liter water. Na 't wasschen spoelt men 't goed in lauw water uit, wringt 't een weinig en laat 't drogen. Voorzichtig. Het is op sommige boerderijen, en zeker niet op de slechtste of onzinde- lijkste, de gewoonte, om den voeder bak of de voedergoot te verven, vooral natuurlijk in den tyd, als het vee in de weide is. Eenige treurige ervaring heeft in het vorig jaar geleerd, dat het zaak is, voorzichtig te zijn in de keuze van de verfstof. Er zijn toen toch eenige gevallen, en wel in de provincie Utrecht geconstateerd, waar de verf de oor zaak werd van eri^tige ziekten en sterfte onder het vee. Wanneer men namelijk vergiftige verf bezigt, dan treden nadeelen op. Zoo gebruikt men wel menie, opge lost in lijnolie, menie of loodwit, en juist deze zijn het, die loodvergiftiging kunnen veroorzaken. Niet altijd bemerkt men spoedig wat de oorzaak is van de ziekte, die men bij meerdere dieren ziet optre den, en zelfs de deskundige kan uit de ziekteverschijnselen niet dadelijk opmaken, met welke ziekten hij te doen heeft. Eerst als meerdere geval len zijn voorgekomen, leert men in den regel de oorzaak kennen. Heeft men dus voederbakken, die men wenscht te verven, dan de gevaarlijke verfstoffen vermeden. Het kweeken van kanaries. Tot het kweeken dezer vogels, be hoeft men niets anders dan eene broed- kooi en vooits zorg te dragen, dat zij in den broedtijd niets anders te eten bekomen dan harde eieren, droog broodkruim (zonder zout) en eens in de 2 of 3 dagen een weinig papaver zaad. Ongeveer half April moeten zij voorzien worden van vlas, zacht hooi, wol, mos en andere droge zelfstandig heden, opdat zij daarmede hun nest kunnen bouwen, hetgeen doorgaans 3 dagen duurt. Waoneer het wijfje 8 of 9 dagen gezeten heeft, is het uoodig de eieren te onderzoeken, door ze zorgvuldig bij de einden tegen de zon te houden, en de dan nog helder zijnde weg te wei pen. Wanneer de jongen met het stokje moeten worden grootgebracht, moeten zij reeds den achtsten dag, met nest en al, van de moeder genomen worden. Te voren moet reeds het voedsel be staan uit een deeg van gekookt raap zaad, geel van ei en kruimels onge zouten brood met een weinig water. Hiermede moeten zij alle twee uren gevoed worden. Dit deeg mag niet te nat zijn en moet dagelijks hernieuwd worden, tot dat de jongen zich zeiven kunnen helpen. Het wijfje broedt ge woonlijk drie malen in het jaar, doch legt ongeveer vijf malen, telkens vier tot zes eieren. Turfmolm in de hokken van pluimvee. Er is geen beter materiaal, om in hokken van allerhande pluimvee ge strooid te worden. Er vormt zich op den grond als 't ware een zachte ma tras, waarop de dieren 's winters de voeten warm houden. De lucht der hokken is bij het strooien van turf molm steeds zuiver. De mest, die in het huk door vermenging van de turf en de uitwerpselen van het pluimvee onstaat, is uitnemend en humusvor- mend. Mocht soms een ei breken, dan wordt de inhoud er van door de bo venste laag van het turfmolm opge zogen en bet gemakkelijker verwijderd worden dan wanneeer de nesten met booi of stroo gevoerd zijn. Elke maand moet men het turfmolm uit de nesten over de mestplaats strooien en ze weer van nieuw turfmolm voorzien. Eenige dagen voor de jonge kuikens moeten uitkomen, kan men de bovenste laag van bet turfmolm in het broednest met lauw water vochtig maken, waardoor de kalkschaal en de eibuid zachter worden, wat van groot voordeel is voor het uitkomen der jongen. Nog is bet aan te bevelen, in de kooien der kamervogels, behalve zand, ook wat turfmolm te strooien, daar dit laatste de onaangename lucht van de uitwerpselen geheel opneemt en vasthoudt. Eieren bewaren. Men koopt bij een drogist een flesch waterglas, een dik vloeibare glashel dere slof, die zich uitstekend met water vermengt. Men verdunt het waterglas met zooveel water (5 of 6 flesch) dat de eieren er niet meer in drijven, maar juist zinken. Voor men de eieren in dit verdunde waterglas dompelt kan men ze met iets vazeline insmeren, iets wat echter niet beslist noodig is. De pot, waarin rnen al de eieren aldus onder de vloeistof legt, plaatst men in den kelder, tot men eenige maan den later de eieren er uithaalt, als men ze wil gebruiken. Tikt meu dan een ei stuk dan ziet men, dat het eiwit mooi blank en geheel reukeloos is, en dat de dooier midden in het ei ligt. De smaak is volkomen goed. Kookt men zulke eieren, dan barsten zij licht, soms met een harden slag. Daar om maakt men aan het stompe eind een klein gaatje, zoodat bij de verhitting het aanwezige gas kan ontsnappen. De smaak en het uiterlijk der gekookte eieren is goed. Met weinig kosten kan men aldus eieren bewaren, zoodat men ze niet in den winter duur behoeft te koopen. Het is voor iedere huisvrouw goed dit te weten. Observator. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 18 Juli tot 24 Juli 1913. Geboren: Petronella, d. van Carel Hendrik van Oven en Elizabeth Theo dora Vermaning. Elisabeth Maria, d. van Willem van Keulen en Jansje Petronella Cornelia Slingerland. Johan Frederik Christiaan, z. van Diederikus Gerrit Gerritsma en Derkje Jolink. Helena Louisa Maria d. van Carolus Johannes Josephus de Heusden gezegd van der Sluijse en Hendrika Ambrosia Driessen. Ger rit, z. van Johan van Vonno en Ger- ritje Dwars. Tjisse, z. van Jouke Faber en Gerarda Kuijk. Bernar- dina Alberta, d. van Jan Wichard en Bernardiua Alberta Breedenbeek. Adriaan Jan, z. van Willem Kraan en Wolmet Schagen. Alijda, d. van Cornelis Rijnders en Alberta van Korlaar. Hendrik, z. van Bertus van Hoeijen en Johanna van Dijl. Jacoba Everdina, d. van Aalbertus Bakkenes en Gerritje Koelewijn. Gerardus, z. van Gerardus van Wij- land en Rinskje Hemminga. Her- manus Wilhelmus, z. van Hermanus Pouwen en Antonia Wilhelmina te Beek. Antonius Barnardus, z. van Gerrit Koppen en Adriana van Doorn. OndertrouwdEtsko Kruisinga en Cornelia Gerdina Beenen. Jan Adam en Gerarda de Gans. Jacob van de Pijpekamp en Clasina Kroes. Klaas ter Burg en Geertruida van Eldert. Wilhelmus Cornelis Luberti en Geertje Knegt. Leo Dirk Keus en Anna Maria Hermine Maassen. Everhardus Lindenhovius en Gesina Theodora Wilhelmina Mezger. GetrouwdAndries Gouw en Catrina Maria Geertruida Termaten. Jan Jacob Klaasen en Jacoba Magdalena Hardesmeets. Cornelis Overeem en Fennetje Meinten. Barnardus Cornelis Joannes Brasem en Johanna Petronella Eva van den Berg. OverledenTheodocus de Bakker, 5 mnd. Ernst Slieker, 52 jr. Peter van Londen, 70 jr. Thomas Bottelier, 37 jr. Leusden. Geboren Hondrika Goudélia, doch ter van Hendrik Laagen en van Jaco- mina Maria de Jager. Antoinette Louise Johanna Jacoba, dochter van Johannes Jacobus Schmitz en van Johanna Barendina Louisa de Bachere. - Adriana Johanna, dochter van Arnoldus Schimmel en van Bartha van Beek. Woudenberg. Geboren: 17 Juli, Karei, z. van Gijsbertus Donselaar en Grietje van de Woerdt. 22 Juli, Nelis, z. van Cornelis Jansen en Gerritje Hazeleger. Overleden: 18 Juli, Ariën Veenen- daal 66 j. 22 Juli, Dirk van Voort huizen 2 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 26 Juli 1913 Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f appelen f 0.a f0.Teren f4.a f7.Kiei- Aardapp. f 0.a f[0.zandaardapp. f2.a f2.50 Hoendereieren f 4.50 a f 5.— p. 100 st. Bruine eieren f5.a f6.per 100 st. Grasboter f 1.20 a f 1.45 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0ii f 0per 50 kilo. Hippen f 0.75 af 1.30 Kuikens f0.90 af 1.40 Piep kuikens f0.30 a f0.70 Ganzen f 0. i f 0.Eenden f0.90 a f 1.20 p. st. Jonge f0.a fO.OO. Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.60 a f t Duiven f0.40 a f0.50 paar Magere varkens f 20. a f 28. Varkens r. export f 0.a f 0.Zeugen f 60.a f 120.Biggen f 14.a f20 Schrammen f 0.afO.Vette koeien f 000.— a f 000,Guste koeien f 000.— k f000.—Kalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.— a f00.—Os f000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. 10 heet. Peren. 75 heet. Kleiaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 150.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 600 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Ve« 35 magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 400 biggen 30 zeugen. RECLAME. Nierzand, Niergruis, Nier- en Blaassteen. Wanneer de nieren niet in orde zijn, kan het zich voordoen, dat het urinezuur, hetwelk dan niet uit het lichaam wordt verwijderd, zich afzet in de nieren of het nierbekken. Naar gelang van de grootte dezer afzettingen spreekt men van nierzand, gruis of steen. Zoo lang de nieren niet goed werken, vermeerdert de afzet ting op de reeds gevormde stukjes voortdurend en kunnen deze zich tot een aanzienlijke grootte ontwikkelen. Nierzand en -gruis kunnen met de urine het lichaam verlaten. Grootere stuk jes blijven dikwyls in de blaas achter en vor men blaassteenen. Ook kunnen zij verstopping der urinewegen veroorzaken en menigmaal wordt een operatie noodzakelijk. Het is daarom van veel gewicht in te grijpen, zoodra gij verschijnselen' van bovengenoemde ziekte opmerkt, als een gevoel van zwaarte en drukking in de lendenen, zoodat men te dezer hoogte behoefte aan steun hééft bij het loopen en zitten. De urine laat een fijn zand achter en de nachturine is dik en bevat een rood be zinksel. Het water komt soms druppelsgewijze, onophoudelijk heeft men aandrang en een branderige pijn, os>)f pijn in den rug van boven naar beneden en gericht naar de blaasstreek. Begint nog heden met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale niergenees- midael, hetwelk aan de nieren haar oude kracht hergeeft en haar in stelt om de onzuiverheden, welke uw lijden veroorzaken, af te voeren. Zg grijpen uw kwaal in haar wortels aan. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na Aontv. v. postwissel 4 f 1.75 voor één, of flO.— voor zesdoozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 41 De overige burgergeneesheeren nemen de praktijk waar. op DINSDAG en DONDERDAG te 4'/. nur n.m. Zoowel groote als kleine hoeveelheden kunnen op de Veilingsdagen na 1 uur n.m. worden aangevoerd. Regle ment aan het gebouw. kunt IJ zonder moeite iederen schoen hoogglan- zend polijsten en tegen het water bestand maken, in dien U niets anders ge bruikt als de Schoencrême Ter nateekening. Zwart geel bruill. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1910. VOORHEEN W. UTENS, Langestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. Bij voorkeur in een christelijk gezin. Brieven met opgave van conditiën franco letter A. Boekh. G. J. Slothouwer, Amersfoort. l-O-jAkrrfies.rf4- j LvyS i piisl HJ geeft rie1, 15 Aug. Een net Jongmensch, z. b. b. h. vraagt tegen Bij den uitgever 8. J. SLOTHOUWER te Amersfoort verscheen naar het Amerlkaansch van Niet garantie ook op de banden. 2e goedkoops druk. De. 1. MAR0NIER te Oosterbeek schreef| over dit boek: „Het munt boren de meeste romans uit door ernst, hooge opvatting van het zedelijk leven, sobere inkleeding, goeden stijl." Dr. R. T. SPARNAAIJ, Arnhem. Er zijn boeken die men na lezing dicht b\j de hand houdt, omdat men ze bij komenden strijd met zieh zelf nog eens wil opslaan om er kracht uit te putten, of die men in handen geeft van den jongen man of het jonge meisje in de „stormjaren". Zulk een boek is het bovcn- 1 genoemde. f Os. L. J. BRUINS, Idaard. Het heeft inderdaad voortreffelijke kwaliteiten zoowel wat den vorm als a< inhoud betreft, tfaal en stijl van den schrijver zijn te lezen, hier en daar zeer dichterlijk, en daarvan is bij de vertaling weinig te loor gegaan. Ds. J. HERDERSCHEE. '8 Hertogenbosch, De beschrijving, van de geschiedkundige toestanden, de zielkundige waarheden, de karakters zijn fraai geteekend. Ds. W. HAVERKAMP, Nijmegen. Ik vind het een mooi een ernstig een rustig boek. Ds. K. TEN KATE, Rotterdam. Een boek dat uitmunt door friscbheid en raakheid van natuur- en karakter schildering. Er gaat een verheffenden invloed van uit. gespeeld door de bekende artisten der Vitagraphe Company. Spannend en boeiend drama uit bet hofleven. 3. LEGPOEDER OF KIPPENKUUR, komische scène door den bekenden komiek der Cines Maatschappij Kri-kri. Groot drama iiï 2 afdeelingcn en 10 tafereelen. 1. Op het buraau van een I 4. De ontvoering. Variété-gezelschap. 5. Het scheepsjournaal. 2. De koorddanser. 6. Gevonden! 3. In de Zeemansherberg. I 7. De gevaarlijke Vlucht. 8. Het touw doorgesneden. 9. Toch gered. 10. Heldenmoed boloond. De ondergeteekenden, vor mende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging „Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid, allen die op reis gaan, hierbij dringend te ver zoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door: Mej. D. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 99. Mevr. GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. KNOPPERSVanEijber- gen. Weversingel 7. voor terston/3 gevraagd, P. G. en beslist drankvrij in - (aanvulling der - Brnml-Assurantie) en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3