Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. omdat de vereeniging heeft gemeend het kapitaal in 3 jaren te moeten aflossen. Aan de gemeentebesturen wordt overgelaten zelf voor de vertooning zorg te dragen. Aan de circulaire zijn toegevoegd een extract uit het rapport der Bios coopcommissie, ingesteld door B. en W. van Rotterdam en beoordeelingen over de schoolbioscopen van prof. dr. M Straub, te Amsterdam van E. Heimans, hoofd der Hendrik Wester- school te Amsterdam, leeraar in de kennis der natuur en van dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. H. M. de Koningin zal met Prinses Juliana van 8 tot einde Augustus bij de Koningin-Moeder op Soestdijk logeeren. Dienzelfden tijd vertoeft de Prins eerst in Mecklenburg, later in Hobenmark. Maandagmorgen hield een aan zienlijke troepenmacht cavalerie uit de garnizoenen Amsterdam en 's-Gra- hage, doch thans gedetacheerd in het kamp van Garen, manoeuvres onder Soest. Nabij «De Groote Helm" werd de rivier de Eem zwemmende met de paarden overgetrokken en bereikte men het grondgebied der gemeente Hoogland. Dit overtrekken duurde een paar uur. H. M. de Koningin- Moeder, vergezeld van den Erfprins van Erbacb en familie, woonde dit militaire schouwspel bij van des voor- middags 9'/2 tot 10'/j uur. In tegenwoordigheid van het college van regenten en regentessen, het Dagelijksch Bestuur der gemeente, leden van de rijkscommissie voor monumenten van kunstofgeschiedenis, den rijksbouwmeester Ad. Muller, den heer H. Kroes leider van de herstel lingswerken, de hoeren Van Daal en Van Eybergen, uitvoerders daarvan, en andere genoodigden werd jl. Zater dag de nu gebeel gerestaureerde kapel en de manneodeel van het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis aan bet bestuur dier inrichting overgedragen. De heer A. M. Tromp van Holst herinnerde in een toespraak tot de aanwezigen, dat het in 1907 weinig gescheeld beeft, of deze uit bouw kundig oogpunt belangrijke monumen ten waren gesloopt om plaatste maken voor het nieuw te bouwen gesticht. Door tijdig ingrijpen mocht het gelukken ze niet alleen te behouden doch ook te doen restaureeren. Het Rijk droeg daartoe de helft der kosten bij, het Gasthuis gaf een bijdrage en een belangstellende onbekende zorgde voor de rest, die lang niet meeviel, om reden de geraamde kosten ver werden overschreden. Het kerkje aan welks wanden de naamborden der voormalige regenten van het Bloklands- en St. Pieters gasthuis zijn aangebracht ziet er weer keurig uit. Bij de herstellingen is zooveel mogelijk bet vooi handen materiaal gebruikt en wat vernieuwd moest worden is keurig nagebootst. De mannenzaal met zijn 22 slaap plaatsen, bij ieder waarvan een voor het meerendeel goed onderhouden kleedingkist, maakt een zeer vriende lijken indruk. Ons land kan geen tweede dergelijke inrichting aanwijzen. In oude kasten prijken de koffie- en eetserviezen der Regenten uit vroeger tijd, met het daarbij behoorend tafelzilver. De achterwand wordt ge heel ingenomen door een Schilderij van Bor: een familiegroep der Vane- velds. Na een en ander bezichtigd te hebben, bracht de burgemeester een woord van warme dank aan deze onbekende, de op zoo royale en toch kiesche wijze deze restauratie mogelijk had gemaakt en daardoor niet enkel het gasthuis, doch ook de gemeente die daardoor een bezienswaardigheid rijker is geworden, aan zich heeft verplicht. Met een hartelijk applaus toch kan je 't niet missen, vooral niet als je zooals ik zoo'n snoes hebt om te verwennen! en je weetik ben bovendien 'n echte inhalige dui tendief, bijnaheelemaal'ngierigaard! lachte hij bijna vroolijk, om het kind te misleiden en vooral om de oor zaak die hij voorgaf goed te doen uitkomen, maar juist door die over drijving zijner geldzucht ging hij te ver en Non geloofde nu niets, zij die bij ondervinding wist, dat voor weldaden geen hand spoediger en vrijgeviger geopend was dan de zijne. (Wordt vtrvolgd.) stemden alle aanwezigen in met deze welverdiende buide. Het kerkje zal niet meer in gebruik worden genomen, doch evenals de mannenzaal voor belangstellenden ter bezichtiging worden gesteld. Men wendde zich daartoe tot den custos van het museum der oudheidkundige vereeniging «Fléhiten. De thans bij de infauterie- korpsen bestaande cursussen te Arn hem, Breda en Amersfoort zullen op 1 October 1914 met den cursus bij het insttuctiebataljon worden vereenigd tot één centralen cursus, welke te Kampen zal gevestigd worden. De heer K. Duizendstra is be noemd tot leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S. te Terneuzen. Bij de 4e groep van het eind- examon H.B.S. in de provincie Utrecht zijn van hier geslaagdJ. H. Druif, D. van Kolfschoten, R. Koudijs en J. Mulder. De heer Cattie behaalde met zijn Belgische Herdershond »Jacot" op de internat, hondententoonstelling te Bussum den tweeden prijs, zilveren medaille. H. V. C. sloeg Zondagmiddag op haar terrein achter «Rustoord" F. C. uit Maarseveen met 4—2. De dames H. L. Ruys en H. M. Groenewegen slaagden voor het examen hoofdacte. De sneltrein die Zondagochtend te 8 5 van hier naar Zwolle vertrok kwam een uur te laat daar aan. De locomotief had n I. ongeveer bij Nunspeet het werk gestaakt en er moest een andere machine ontboden worden om de trein verder te brengen. Zondagavond omstreeks half elf werd een Nijkerker schipper op den VVeverssingel door een vijftal Amers- foorters deerlijk toegetakeld. Hadden eenige toegeschoten burgers niet zijn partij gekozen, het zou slecht met hem zijn afgeloopen. Ter kaasmarkt van den 28 Juli 1913 waren aangevoerd 21 wagens, bevattende 1T185 K.G. kaas. Prijs per 50 K.G. f28.a f32.Handel vlug. Hedenavond 8 uur wordt op het terras van »Amicitia<r een concert gegeven door de stafmuziek van het 5de reg. inf., directeur de heer G. Bikkers. Het programma luidt: 1. „Sans Reproche" Marche Minet- 2. Ouverture „Das Goldene Kreuz" Brüll- 3. „Weaner Madel" Walzer Ziehrer- 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opéra „Hérodiade" Massenet. PAUZfl 6. „Ungarische Lustspiel Ouverture Keler-JBela. 6. „Drei Spanische Tanze" Moskowski. 7. „Rhapsodie Hongroise" II Lizt. 8. Potpourri sur La „Fille de Madame Angot" Lecocq. Gedurende bet verlof van 31 Juli tot 11 Augustus verleend aan den Commissaris van politie is de hoofd-inspecteur van politie, de beer 5. Posthuma, belast met de waarne ming der functiën van Commissaris. Aan den Burgemeester is ver lof verleend orn zich van 2 tot 30 Augustus buiten de Gemeente te be geven. De heer M. van der Horst, klerk der posterijen en telegrafie, wordt 1 Augustus overgeplaatst van het post kantoor te Amsterdam naar het post en telegraafkantoor te Amersfoort. Bij den Dinsdagochtend door den eerstaanwezend ingenieur ge houden aanbesteding van verfstoffen benoodigd voor het garnizoen werd ingeschreven door P. van Veen 6°/o, W. Ruitenberg 5°/«, J. W. de Vaal 5%, J. R. v. 't Hof 3%, en P. J. de Zwart 2°/o boven bet tarief en door de firma J. Hoogland 2°/o onder het tarief. Maandagochtend stortte in de Muurhuizen een gedeelte der tuinmuur behoorende bij het bioscoopgebouw aan de Langestraat in, waarbij een jeugdig werkman onder de steen klompen werd bedolven. Hij werd aan beide beenen vrij ernstig gekwetst per rijtuig naar zijn ouderlijk huis te Scherpenzeel getransporteerd. De oorzaak van het ongeval was ondergraving, noodig wegens ver grooting der bioscoopzaal. De militaire apotheker Ie klasse L. J. Röhner, van bet hospitaal alhier, wordt van '1 tot 22 Sep tember gedetacheerd bij de militaire apotheek te 's Gravenhage. Ter gisterenavond te 8 uur onder praesidium van den burgemeester graaf Van Randwijk gehouden openbare raadsvergadering waren de heeren Hagedoorn en Ruys afwezig. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van den 30 Juni zooals deze door den waarnemend secretaris, den heer Veenstra, waren ontworpen, deelde de voorzitter mede dat de na volgende stukken waren ingekomen: Mededeeling van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht dd. 7 Juli 1913, 3e afd. No. 225, dat zij de ingezonden verordening, regelende de samenstel ling en den werkkiing van de Com missie van bijstand voor den keurings dienst voor kennisgeving hebben aan genomen. (Voor kennisgeving aan genomen Mededeeling van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht, dd. 14 Juli 1913, 3e afdeeling No. 266 dat zij bet raadsbesluit tot wijziging van het Reglement van het openbaar lager onderwijs voor kennisgeving hebben aangenomen. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 30 Juni 1913, 3e afd. No. 128 tot verdaging hunner beslissing op het raadsbesluit van 29 April 1913, No. 201, strekkende tot wijziging van bet raadsbesluit van 28 Januari 1913, No. 46 inzake aan koop van terreinen aan den Utrecht- schen weg. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 7 Juli 1913, 3e afd. no. 224 tot verdaging hunner be slissing op bet raadsbesluit van 19 Juni 1913 no. 268, strekkende tot kostelooze ingebruik-geving van ge meente-eigendom aan de Tuinbouw- vereeniging Amersfoort.(Voor kennisgeving aangenomen Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 30 Juni 1913, 3e afd. No. 156 tot goedkeuring van het 2e gedeelte van bet primitief kohier der inkomstenbelasting, dienst 1913. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten uan Utrecht dd. 30 Juni 1913, 3e afd. no. 121 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 19 Juni 1913 no. 279, strekkende om van den heer H. VV. van Esveld te Amersfoort over te nemen een stok grond, deel uitmakende van het kadastrale per ceel sectie C. no. 609. (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 7 Juli 1913, 3e afd. No. 226 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 1913 no. 283e tot wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1913. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 7 Juli 1913, 3e afd. No. 220 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 19 Juni 1913 no. 283c tot af- en overschrijving op de gemeente begrooting dienst 1913. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juli 1913, 3e afd. No. 237 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 30 Juni 1913, no. 295a tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1912. (Voor kennis geving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juli 1913, 3e afd. No. 227, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 30 Juni 1913, No. 2956 tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1912. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juli 1913 3e afd. No. 227 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 30 Juni 1913, No. 296 tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooting dienst 1912. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juli 1913, 3eafd. No. 156 tot goedkeuring van het le aanvullingskohier der inkomsten-be lasting dienst 1913. (Voor kennisge ving aangenomen Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 7 Juli 1913, 3e afd. No. 222 tot goedkeuring van bet raadsbesluit van 19 Juni 1913 no. 278, strekkende om van de Wed. B. W. Speelberg over te nemen het ka dastrale perceel gemeente Amersfoort, sectie D no. 2257, gelegen aan den Ouden Soesterweg. (Voor kennisge ving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juli 1913, le afd. No. 64 tot goedkeuring van het raads besluit van 28 Maart 1913, gewijzigd 19 Juni 1913, tot het verleenen van een voorschot aan de stichting «Volks huisvesting IIc ten behoeve van het bouwen van 88 woningen en inzake de overname van grond. (Voor ken nisgeving aangenomen. Missive van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juli 1913, le afd. No. 61, geleidende de goedgekeurde raadsbesluiten van 19 Juni 1913, no's 276d en 276e om bedragen beschik baar te stellen voor het doel omschre ven in artikel 32c der Woningwet en houdende mededeeling, dat zij voor kennisgeving hebben aangenomen de raadsbesluiten dd. 19 Juni 1912 inzake de aanvraag en aanvaarding uit 's Rijks kas van voorschotten en bijdra gen. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 21 Juli 1913, le afd. No. 63 tot verdaging der beslissing op het raadsbesluit van 29 April, ge wijzigd 19 Juni 1913, no. 275a strek kende tot het aangaan van eene over eenkomst met de maatschappij «Amers foort" Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen te Amster dam en de onder-officierswoning- bouwsticbting «V.I.O.S." inzake over dracht van grond. (Voor kennisgeving aangenomen). Adres van het Hoofdbestuur der Schippers-vereeniging Schuttevaer, houdende verzoek om het licht op den Westerhavendam van de Eem te verplaatsen en om op den Ooslerdam een groen licht te plaatsen. (Om advies). Adres van J. H. van Schuppen, aannemer, te Utrecht, houdende ver zoek om eene deskundige raads commissie te benoemen, teneinde zijne rekening wegens het boren van bronnen ten dienste der waterleiding, te onderzoeken. (Om inlichtingen). Adres van D. J. M. van Kesteren, alhier, e.a. houdende verzoek om boomen aan den Utrechtschen straat weg te rooien. (Om advies). Tot lid der commissie tot bet nazien der rekeuing over 1913 werden dooi den voorzitter aangewezen de heeren Rolandus Hagedoorn, Oosterveen en Briët en de heer J. v. d. Wal Kz. als eventueel plaatsvervanger. Tot leden der commissie van onder zoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden werden door den voorzitter aangewezen de heeren Lein- weber, Veis Heyn en Tromp van Holst. Alvorens tot behandeling der vol gende punten over te gaan deed de voorzitter de deuren sluiten en ver gaderde de raad gedurende een uur in geheime zitting. Na heropening der openbare ver gadering benoemde de Raad tot onder wijzer aan de Openbare School B de heer H. Slagter, hoofd der school te Zwinderen. Tot tijdelijk buitengewoon leerares in de gymnastiek aan de H. B. S. werd benoemd mej A. Kok te Utrecht. Tot directeur van de op te richten keuringsdienst op eet- en drinkwaren weid benoemd do heer H. W. de Boer, apotheker scheikundige te 's Hertogen bosch. De heer Tromp van Holst deelde daarop namens de commissie van onderzoek mede, dat de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden in orde zijn bevonden, waarop de Raad tot hunne toelating besloot. Aan mej. G. Th. W. Mezger werd op haar verzoek eervol ontslag verleend ais onderwijzeres aan School C, aan mej. A. G. van den Berg als onder wijzeres in de nuttige handwerken aan School G en aan den heer J. B. Nakken als onderwijzer aan School E. Aan mejuffrouw C. Holsteijn, onder wijzeres aan school G. werd verlen ging van ziekteverlof verleend. Het gewijzigde reglement voor de brandweer, waarvan het ontwerp reeds in een vorig nummer werd mede gedeeld, werd zouder discussie en zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Op dezelfde wijze werd goedgekeurd het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om, ten behoeve van de aanstelling van een stoker aan de gas fabriek, af te wijken van het werk liedenreglement. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening houdende bepalingen voor het overdragen aan de gemeente van verkeeiswegen of terreinen tot het aanleggen van verkeerswegen bestemd, vond geen onverdeelde instemming. De heer van Achterbergh vond de bepaling dat reeds beslaande perceelen aan dergelijke wegen gedwongen zou den zijn tot aansluiting aan den ge meente-waterleiding te bezwarend. Zijn voorstel om deze clausule te doen vervallen, werd na langdurige discussie met 13 tegen 4 stemmen verworpen, waarna het voorstel van B. en W. met 15 tegen 2 stemmen werd aan- nomen. Besloten werd tot het overnemen van grond voor den aanleg van eene straat ten Oosten van de Pieter Both- straat. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen rooien van boomen aan de Lange Beekstraat werd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Naar aanleiding van het voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake wijziging van de verordening tot rege ling van de jaarwedden van de ambte naren ter Secretarie beklaagde do heer Leinweber zich dat door Burgemeester en Wethouders geen voldoende aan dacht was geschonken aan hetgeen door hem dienaangaande in een vorige raadsvergadering was gezegd. Bij even- tueele aanneming van het voorstel van Burgemeester en Wethouders zou hij zich dan ook tot de Kroon wenden met verzoek dat raadsbesluit te ver nietigen. De heer Van Achterbergh stelde voor dat Burgemeester en Wethouders hun voorstel terug zouden nemen ten einde alsnog praeadvies daarover uit te brengen, maar vond daarbij geen steun. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders werd aangenomen en de heer Leinweber kan derhalve ziju bedreiging ten uitvoer brengen. Daaiop kwam aan de orde een voor stel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Werklieden reglement. Besloten werd dit te wijzigen als volgt le. Artikel 1 aan te vullen met eene bepaling, luidende als volgt De weekloonen van de werklieden, genoemd onder de categorieën B, G, D, E en F in de «Bijzondere voor schriften" worden voor de week, waarin overeenkomstig het bepaalde bij de slot-alinea van art. 2 der ge noemde voorschriften, Zondagsdienst vau hen wordt verlangd, verhoogd met V«o van het weekloon voor ieder uur, dat gewerkt wordt, met een minimum van o van het weekloon 2e. In hoofdstuk V te doen ver vallen, in het opschrift, het woord «Scheidsgerecht", en de artikelen 37 en 39 3e. In te voegen een nieuw hoofd stuk, te plaatsen achter art 28 oud (nieuw art. 37) luidende als volgt: Hoodstuk Va. Van het Scheidsgerecht. Art. 38. Er bestaat een scheids gerecht, samengesteld uit 5 leden en 5 plaatsvervangende ledenaan het scheidsgerecht wordt een Secretaris en een plaatsvervangend Secretaris toegevoegd, alsmede een bode. De leden en bunne plaatsvervan gers mogen geen lid van den Ge meenteraad, Gemeente-ambtenaren of worklieden der Gemeente zijn en moeten inwoners der Gemeente Amers foort zijn en minstens 25 jaar oud. Art. 39. De leden en hunne plaats vervangers, evenals de Secretaris en diens plaatsvervanger, worden be noemd door den Gemeenteraad, en wel: o. twee leden en hunne plaatsver vangers uit eene voordracht van acht personen, opgemaakt door Burge meester en Wethouders; 6. twee leden en hunue plaatsver vangers uit eene voordracht van acht personen, opgemaakt door de vaste werklieden in den zin van dit regle ment c. een lid, tevens Voorzitter, en zijn plaatsvervanger, nadat de sub a eri b bedoelde leden en plaatsver vangende leden zijn benoemd; d. een Secretaris en een plaats vervanger, nadat de sub a, b en c be doelde personen benoemd zijn. De wijze waarop de door de werk lieden in te dienen voordracht zal opgemaakt worden, zal door Burge meester en Wethouders worden be paald. De bode wordt door Burgemeester en Wethouders benoemd en van een instructie voorzien. Artikel 39a. De leden en plaatsvervangende leden van het scheidsgerecht worden ge kozen voar den tijd van drie jaar. Zij zijn dadelijk herkiesbaar. Telken jare treedt gedeelte af volgens een door Burgemeester en Wethouders bij loting op te maken rooster, met dien verstande, dat telkens van de leden en van de plaats-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2