NIEUWE yÈt. Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |0 gflfemcmee FEULLIETON. No. 61. Zaterdag 2 Augustus 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE BINNENLAND. Boontje komt om zün loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele .Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlgk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 60. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het beden verschenen 18de nummer van den vijfde jaargang van bevat o.a. Het portret van den te 's-Graven- hage overleden Oud-Minister van Oor log, de Luitenant-Generaal Bergansius De Onafhankelijkheidsfeesten te Vlaardingen en te Edam. Tentoon stelling te Middelburg van Zeeuwsche Kleederdrachten. Bezoek van H. M. de Koningin aan de Nationale Ten- toonst. van Oud Kerkelijke Kunst te 's-Bosch. Feest bij Gebroeders Stork te Hengelo. Internationaal Padvinderskamp te IJmuiden. Inter nationale Tentoonstelling van Water toerisme en Nijverheid te Sneek. Het Kindernummer süns Prinsesje". Weldra Groote Prijsvraag met 1000 Gulden aau prijzen. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/, cents thuis bezorgd. Z. K. H. Prins Hendrik, verge zeld van Zijn adjudant van Suchtelen Van De Haare, vertrekt Donderdag avond 7 Aug. per D-trein van 10.19 naar Meckelenburg. Op een schaduwrijk plekje in het Koninklijk park van Het Loo, sprak Woensdag voor de Koningin en de dames en beeren der hofhouding en 't personeel de Surinaamschezende ling Blytb, die op het jongste IZendings- feest op Raaphorst zjjn gehoor wist te boeien door zijn talrijke levenser varingen. Ook in het Koninklijk park vond hij een aandachtig gehoor voor zijn interesante rede, die in zuiver Hollandsch werd voorgedragen. Bij gelegenheid van de koperen bruiloft van het Vorstelijk Echtpaar, zullen op Het Loo door den circus Scbuman twee voorstellingen worden gegeven. De tent zal worden opge slagen op de manége in het Konin klijk park. De eerste voorstelling is voor genoodigden en kinderen, de tweede voor employees, arbeiders met vrouwen en kinderen van 4- tot 14- jarigen leeftijd. Beide voorstelling worden door het jubileerend Vorstelijk Paar en de Prinses bijgewoond. De Kabinetscrisis. In de Woensdag gehouden druk bezochte vergadering van de Kamer leden, beboorende tot de vrijzinnige concentratie, werd besproken, hoe deze organisatie staat ten aanzien van de oplossing der crisis. Eenstemmig betreurde de vergade ring de weigering van de sociaal democraten om zitting te nemen in een Ministerie dat een voldoende meerderheid zou gehad hebben in de Tweede Kamer om den strijd voor het algemeen kiesrecht en de ouderdoms- pensionneeiing met goed gevolg ten einde te brengen. De vergadering was van oordeel, dat de voorwaarden, welke mr. Troelstra ten aanzien van den steun, door de sociaal democraten aan een Concen- tratiekabinel te verleenen, heeft mede gedeeld, geen waarborg bieden voor de mogelijkheid om bet program uit te voeren en dat het nutteloos werk, liggende beneden de waardigheid van de concentratie zou zijn, nader met de sociaal democraten te onderhandelen over dergelijke voorwaarden van steun. Algemeen wenschte de vergadering dan ook in de verdere beschouwingen met de voorwaarden der sociaal demo craten geen rekening te houden. Een belangrijk aantal leden meende, dat' ook de concentratie op zicbzelve met kans op welslagen zou kunnen pogen het program tot uitvoering te brengen. Daar evenwel van verschil lende zijden met kracht de tegenover gestelde meening werd verdedigd, was de vergadering eenstemmig van oor deel, dat daarvan moest wotden af gezien. Zoo ooit dan nu zou kans op welslagen geheel uitgesloten zijn bij meeningsverschil. Ook bij de verdere besprekingen beheerschte de wensch om het reeds ontwikkelde program, dat algemeene instemming heeft, uitgevoerd te krij gen, de beraadslagingen. De concentratie-vergadering be sloot geen concentratie-kabinet te vormen, wyl de steun der socialisten geeo voldoende waarborgen levert voor uitvoering van het concentratie program. Uit het antwoord van de redactie van Het Vo\k aan den heer Schaper bleek reeds, dat de meening van buitenlandsche politici was gevraagd inzake bet al of niet aanvaarden van het aanbod van dr. Bos. Dat moet dan ook hebben plaats gevonden toen mr. Troelstra in Duitscbland verblijf hield. Door bem werd aan verschil lende bekende buitenlandsche sociaal democraten bet oordeel gevraagd. Hieronder waren Bebel en Kautsky. Beiden adviseerden om géén Minister zetel te bezetten. Als uiterste con cessie kon, zoo meende de heer Kauts ky, de sociaal-democratisch Kamer fractie 1 of 2 keer voor de oorlogs- begrooting stemmen, ten-einde de concentratie in de gelegenheid te stel len de afwerking van haar program mogelijk te maken. Nat. Bond voor vreemdelingenverkeer. Op de algemeene vergadering te Sneek bracht de voorzitter, de heer D. Fockema, in horinnering het ern stige verlies, dat de bond geleden heeft door het overlijden van den workzamen secretaris, den heer J. van Aggelen, uit Delft. Uil het jaarverslag vaD den secre taris, den beer A. van Eysden Jr., bleek, dat het aantal aangesloten ver- eenigingen thans 95 bedraagt en bet aantal donateurs 73. De geldmiddelen van den Bond zijn weer in evenwicht gebracht. In samen werking met de commissie Plan 1913, werd de huisvesting van vreemdelingen geregeld, en tevens de oprichting van informatiebureaux voor vreemdelingen bereikt. Het verslag brengt hulde aan de commissie van plan 1913 voor het voorbereiden van een reclame, welke ongetwijfeld rijpe vruchten zal op brengen. Vreemdelingenverkeer# zal daardoor een nieuw tijdperk van bloei tegemoet gaan. Naar aanleiding van dit verslag vroeg de heer Wennips, uit Zutphen. waarom de Nationale Bond niet zelf de leiding van het »Plan 1913in handen heeft genomen. Namens het bestuur antwoordde de heer Muller, die er aan herinnerde, dat de plannen voor 1913 uitgingen van de Maatschappij van Nijverheid, en in een gecombineerde vergadering, waarin ook de Nationale Bond ver tegenwoordigd was, kwam het tot samenwerking. De gecombineerde ver-' gadering van het comité 1913 getuigde j van wijs beleid. Zeker had de Nationale Bond niet de f 100.000 regeerings- subsidie gekregen, die de commissie van «Plan 1913a verkreeg, en boven dien heeft deze commissie zulk supe rieur werk geleverd, dat de Nationale Bond dit zeker niet bad kunnen verbeteren. De heer Wennips was met deze inlichtingen tevreden, waarna het verslag onder dankbetuiging aan den secretaris werd goedgekeurd. De rekening en verantwoording van 1912 werd in orde bevonden en even eens onder dankzegging aan den pen ningmeester, den heer J. Ekhard Bos, goedgekeurd. De inkomsten hebben bedragen f 1782.88, de uitgaven f 1801,47% zoodat er een nadeelig saldo is van f 18 58%Er er is nog te betalen een schuld van f1757.86'/, De begrooting voor het volgend jaar werd vastgesteld op f 4450. Na eenige discussie werd besloten, dat de bijdrage van 1 cent per lid voor bet Bondsorgaan tot 1914 ge handhaafd zal blijven, en de volgende algemeene vergadering hierover op nieuw zal beslissen. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature J. van Aggelen met 11 stemmen gekozen de heer M. J Hou- wink te Sneek. Herkozen werden de beeren W. J. H. Fober te Breda, en de beer Th. Koek te Utrecht. Het voorstel van het bestuur lot wijziging van de statuten en van het huishoudelijk reglement, overeenkom stig een ontwerp aan de besturen der bij den Bond aangesloten vereenigin- gen toegezonden, werd aangehouden tot de volgende buitengewone ver gadering. Een commissie zal de voor stellen nader onderzoeken. »Ambem« stelde voor: Het bestuur ran den N. B. v. V. dringe bij de onderwijs-autoriteiten er op aan, den schoolvacantietijd in den zomer zoo danig te wijzigen, dat hij zich uit strekt over de maanden Juni, Juli en Augustus. Na eenige discussie werd besloten, dat het bestuur zal blijven werken in de richting als door Arn hem werd voorgesteld, ofschoon ver schillende afgevaardigden daarvan weinig succes verwachten. Eeo voorstel van de ver. »Het iGeuldal" te Valkenburg, werd van de agenda afgevoerd, omdat deze vereeniging niet vertegenwoordigd was. »Renkum, Heelsum en Doorwerth" stelde voorHet bestuur voor den DOOB A. S. H. BOOMS. 36) Ga nu eens heel lief en knusjes bij mij zitten, snoesje, dan zullen wij weer eens net als van ouds gemoede lijk en vertrouwelijk praten I De papa met zijn kindje! .wilje? Vadertje 1 begon Non met neêrgeslagen oogen nadat zij plaats genomen had en haar handje in zijne beide handen rustte, Willem heeft gezegd dat ik u moest vra gen, of wanneer over Over een samenkomst om jelui voormens te bespreken, viel de Overste de lieve weifelende spreekster op kalmen toon in de rede. Dat zal ik je straks zeggen, lieveling, als ons onderhoud afgeloopen is, maar ik wil je al dadelijk zeggen, om je gerust te stellen, dat ik in alles toestem wat jij verlangt voor je gelnkl Non wierp hem 'n dankbaren blik toe en haar lief gezichtje straalde hem tegen vol verrukking. Zeg me nu eens oprecht, Non heb jij die Willem Marnters lief Ja «vadertje"! antwoordde het meisje haastig en vol overtuiging. Waarom heb je hem lief, kindje?" Omdat hij zoo lief zoo goed voor mij is; hij is zoo leuk en zoo aardig! alle meisjes houden van hem, omdat hij Zooveel mooie woorden tot zijn dienst heeft, die hij mijn vertrouwend meisje influistert I Maar heb je ooit gemerkt of hij edel van hart is en tronw aan zijn woord heb je bewijzen dat hij je waarlijk lief heeft? zoo viel de Overste het meisje in de rede. Zeker, vadertje" Welke dan? Hij zou mij wel alles willen geven, zoo goed is hij I Maar hij doet 't niet omdat hij 't niet kan I niet waar was de bitter lachend gemaakte opmerking van de Overste! Maar dat zou ik ook wel willen doen, maar dat kan ik ook niet, doch daarom ben ik nog niet edel van hart, want mijn liefde voor jou is misschien niet zoo groot als mijn egoïsme! Hier staakte het gesprek een oogen- blik, want Non die dien Willem wer kelijk meende lief te hebben, wist geen andere bewijzen aan te voeren en had die voor zichzelf in hare lichtgeloovige onschuldige genegenheid van jong meisje ook niet noodig. En kunnen jelui leven van zijne of van jelui beider verdienste, dat wil zeggen, is het mogelijk dat je onge veer leven kunt zooals nu? zoo verbrak hij het stilzwijgen dat drukkend werd voor 't kind. Och, pa'tje, wij hebben zoo wei nig noodig! bijna mets! Dat weet ik, schatjel lachte de Overste beteekenisvol. Maar dat is minder, vervolgde hij dadelijk troos tend, als je eens 'n kleinigheid te kort komt dan klop je maar aan bij je ouwe, miserabele brombeer, wiens spaar- potje nog niet heelemaal voor zijn eigen kindje is uitgeput. Lieve, goejert! vleide Non hem een kus gevende. Dus je blijft bij je voornemen, Nou? Je hebt hem lief boven al les? en je bent besloten het met hem te wagen for better or worse zooals ze in Engeland zeggen. Ja, beste «radertje", Ja! riep 't kind volmondig enthousiast uit. Ook als ik 't je in gemoede als vader en voogd ernstig afraad? Dat zult u niet doen, want dan zou u mij verdriet doen en dan was ik boos op n I antwoordde 't kind schalksch, overtuigd van den grooten invloed dier woorden op den door zijne liefde zoo zwakken man. Goed, poesje I dan is alles in orde 1 sprak de Overste vrien delijk en hartelijk, ofschoon zijn hart dreigde te breken Laat Willem nu overmorgen, dat is Zondag, tegen een uur 's middags maar even hier komen, dan kan hij zeggen wat hij mij te zeggen heeft en ik hem mijn inzicht mededeelen, waarna wij alles voor 't huwelijk vaststellen, want ik ben tegen al die lange engagementen, [die je toch geen sikkepit verder bren gen om elkaar te leeren kennen En nu nog een woordje kindje, zeide de Overste opstaande en hare hand vattende. Ook zij stond op en leunde lief vertrouwelijk met het mooie kopje tegen zijne borst. Langzaam en duide lijk sprak hij, hare lokken streelende zooals hij dat altijd gewoon was, Denk er om dat mocht 't je ooit in 't huwelijk aan iets ontbreken, mocht je ooit niet vinden wat je hoopte, mocht je ooit hulp en steun ontberen en je die noodig hebben, omdat je man je die niet geven kan, denk er daD om, lieveling, dat er nog ergens 'n ouwe man is die je zoo graag helpen en raden wil, bijna zoo goed als een echte vader dat zou doen 1 Ik zeg niet dat 't ooit noodig zal zijn, maar 't kan gebeu ren I zal je dan bij mij komen, hij mij, je liefhebbend «vadertje," en zal je dan je hartje voor mij uit storten rol vertrouwen, net als 't altijd geweest is? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1