Aan de Burgerij. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. BESLISSING 7 Augustus Ouden van dagen. N. B. v. V. zal eenvoudige wegwijzers laten aanmaken en deze tegen in koopsprijs verstrekken aan de aan gesloten vereenigingen, om zoodoende, evenals bij de A.N.W.B. te komen tot uniforme wegwijzers voor geheel Nederland, die vanzelf dan een uit stekende reclame zullen zijn voor de vereenigingen en waardoor zij in de gelegenheid zullen komen zich goed- koope wegwijzers aan te schaffen en daardoor hun kas te ontlasten van de telken jare terugkeerende hooge uitgaven van aanschaffing en onder houd. Na een korte toelichting van de afdeeling werd dit voorstel aan genomen. ïKampen" stelde voor: Het be stuur stelle pogingen in het werk om samenwerking te kiijgen met de Pad vinders organisatie in en buiten Neder land en met de Wanderer-Verein in Duitschland, teneinde hen op te wek ken hun excursies te maken door Nederland, en zij hun bij die excursies zooveel mogelijk van dienst te zijn. Deze zaak werd aan het bestuur over gelaten, dat reeds in dien geest wei k- zaam is. Omtrent de vraag, welke aan het bestuur gesteld is, of het mogelijk zou zijn, dat buitenplaatsen, bosschen, enz., welke voor het publiek gesloten zijn, doch waai voor V. v. V. toegang kunnen verleenen, ook door leden van andere bij den Bond aangesloten vereenigingen kunnen worden bezocht op vertoon van bun lidmaatschaps kaart, is besloten een proef hiermee te nemen, voor zoover de eigenaren van bedoelde buitenplaatsen en bos schen daartegen geen bezwaar ma ken. De bond zal daartoe kaarten verstrekken. Het bestuur werd gemachtigd een uitgebreide reclame voor Nederland in West-Duitscbland te maken, in ruil van door Duitschland in Nederland te maken reclame. Arnhem werd aangewezen als stad voor de volgende algemeene verga dering. Verschillende afgevaardigden klaagden over de hinderlijke bepaling, dat houders van vacantiekaai ten bij oponthoud aan een station dit station niet mogen verlaten. Het blijkt, dat aan vele stations aan deze bepaling streng de hand wordt gehouden, waardoor vreem delingen dikwijls urenlang opgesloten zitten in stationswachtkamers of op perrons. Het bestuur zal trachten hierin verbetering aangebracht te krij gen. (»/V. R. Ct.t Nederlandsche Heidemaatschappij. In Hotel des Pays Bas te Kampen werd 20 Juli jl. de Zomervergadering van den Raad van Commissarissen der Nederlandsche Heidemaatschappij gehouden. Deze vergadering werd bijgewoond door Z. K. H. den Prins der Nedeilanden als Eere Voorzitter. De Balans en Verlies- en Winst rekening per 31 December 1912 wer den goedgekeurd. Besloten werd dit jaar de Alge meene Vergadering te houden te Arnhem op 22 September a s. Na alloop der Algemeene Vergade- ling zal bet nieuwe Gebouw der Maatschappij aan den Apeldoornsclien weg woiden geopend, daarna een wandeling gemaakt worden over het landgoed Sonsbeek naar het Bloed huis en Aquarium der Maatschappij aan den Zijpendalschen weg en ver volgens het Pakhuis aan de Nieuwe Kade bezichtigd worden. Op Dinsdag 23 September a.s. zal een excursie worden gemaakt naar het Landgoed »Jonkershoeve" eigen dom van den heer Mr. A. E. H. Goekoop te 's-Gravenhage, naar »de Buunderkamp" eigendom van de Erven F. M. Baron van Lynden te Haarlem en een bezoek worden ge bracht aan de Model-Boerderij »Het Huis ter Aa" te Doorweth. Na den lunch te hebben gebruikt maakte het gezelschap een rijtoer naar de droogmakingen het Zwijns- leger en de Koekoek en over hel Kampereiland. Ook dit uitstapje werd medegemaakt door Zijne Koninklijke Hoogheid. H. M. de Koningin heeft een gouden rijzweep als prijs beschikbaar gesteld voor het a. s. concours hippi- que te Urecht. U. D. Dr. Kuyper heeft zijn benoe ming tot lid van de Eerste Kamer aangenomen. De Turken in Adrianopel. Enver Bey rnoet getelegrafeerd heb ben, dat hij weigerde met zijn troepen Adrianopel te ontruimem, zelfs al zou daardoor dat ministerie ten val komen. Ook minister Talaat heeft verklaard, dat Turkije de stad niet zou opgeven. Kwam er werkelijk zooiets van een druk op do Turksche regeering, zoo verklaarde de militaire gouveneur van Constantinopel, Kemal Bey, dan zou dit het sein wezen voor een alge- meenen opstand in het Turksche rijk. Men gelooft evenwel in Constanti nopel niet meer aan den ernst der Russische bedreigingen. Wel meldt de Daily Mail dat Rusland zijn laatste toebereidselen heeft getroffen voor een inval in Armenië en een blokkade der Turksche havens aan de Zwarte- Zeekust van Klein-Azië, doch in wel ingelichte kringen wordt gefluisterd, dat Rusland Adrianopel niet ongaarne in Turksche handen ziet, omdat een Bulgaarsch Adrianopel een eventueels latere inbezitneming van gebied op den Balkan door Rusland maar in den weg zou staan. De vredesonderhandelingen. Gisteren heeft de tweede zitting van de bijeenkomst der vredesgedele- geerden te Boekarest plaats gehad. Op voorstel van president Majorescu werd besloten, dat de gedelegeerden zich zouden groepeeren volgens de belangen, die zij met elkander te bespreken hebben, om die besprekin gen dan in particuliere zittingen af te doen. Als op die wijze da punten als het ware in afzonderlijke com missies zijn besproken, kan de con ferentie ze definitief afdoen. Gisterenavond hebben de Bulgaren en Roemenen overeenkomstig dit be sluit, afzonderlijk vergaderd. Vandaag vergaderen de Serviërs, Griekeo en Montenegrijnen met de Bulgaren. De demarcatie-linie, die tusschen de legers gedurende den wapenstil stand van 5 dagen wordt afgebakend, zal aangegeven worden door witte vlaggen. Het Dagelijksch Bestuur van het comité voor de hier op 9 en 10 Septem ber te houden feesten ter herdenking van Neerland's herstel als onafhanke lijke natie ziet zich tot zijn leedwezen verplicht, uw in te roepen. Het herinnert, dat bet zich niet opwierp om ook hier ter stede het Onaf hankelijkheidsfeefst tedoen vieren, doch dat het in de openbare ver gadering, 18 November 1912 in »Amir.ilia" gehouden, daartoe werd aangezocht. Met toenemend genoegen heeft het zich gekweten van zijn taak, omdat het telkens meer medewei king mocht ondervinden. Velen zijn bereid, per soonlijk deel te nemen aan den op tocht en de kosten daarvan zelf te dragende belangstelling voor de volksspelen is zóo groot, dat voor 7 nummers de aanmelding reeds moest worden gesloten, ofschoon de termijn van aanmelding werd opengesteld tot 15 Augustus. Ook de activiteit der buurt-comité's is verblijdend. Aan den anderen kant mocht het comité van de meer welgestelden niet die medewerking ondervinden, welke het alle reden meende te hebben, te mogen verwachten. Het is niet mogelijk, een feest voor te bereiden en het te geven zonder dat beschikt kan worden over vol doende geld. De inzamelingen nu hebben opge bracht even f 1800, de Gemeente verleende een subsidie van flOOO. zoodat het comité te beschikken heeft over f 2800. Met inachtneming van de grootst mogelijke zuinigheid is echter noodig f3360, waarvan alleen f1000 voor het feest voor de 4000 leerlingen der openbare en bijzondei e Lagere scholen. Er is dus een tekort van ongeveer f500. De toevallige baten aan entree's geheel afhankelijk van het weder moeten blijven aangewend voor on voorziene uilgaven. Aanvankelijk was het plan, een garantiefonds te vormen, ten einde een mogelijk tekort te kunnen dekken. Nu er echter stellig een tekort zal zijn. acht het comité zich niet ver antwoord, aan enkelen te verzoeken, deel te nemen in zulk een garantiefonds. Het comité zal geen gebruik kunnen maken van den in den Raad aan- geduiden weg om nóg een bedrag uit de Gemeentekas te ontvangen, omdat de Oranjevereeniging een subsidie ge niet voor hare feesten en zij niet ge rechtigd is, dit subsidie aan te wenden voor andere doeleinden wanneer zij zelve geen feest viert. In de jongste Raadsvergadering heeft men, toen het verleenen van het Ge meente-subsidie ter sprake kwam, gemeend, zich op onwelwillende wijze te mogen uitlaten over een eventueole feestviering ook hier ter stede. Minder de gesproken woorden dan wel het feit, dat geen enkele stem in de Raadsvergadering zich beeit verheven tegen de voorstelling als zou deze feestviering aan de burgerij worden opgedrongen, heeft het comité ten zeerste gegriefd, te meer, waar overal elders juist van bovenaf een woord van bemoediging en opwekking werd gesproken. Toch wenscht het comité nog niet te wijken voor de critiek, zooals die thans in het openbaar is uitgesproken. Immers er zijn reeds vele vooi be reidende maatregelen getroffen en reeds velen (o.a. deelnemers aan den optocht) hebben zich belangrijke uit gaven getroost; daarmee behoort het comité rekening te houden. Het wenscht thans een onomwon den uitspraak van de burgerij en het legt in haar handen de beslissing. Wenscht deze een feest, dan geve zij daarvan blijk door uiterlijk het tekort, zooals zich dit thans laat aanzien, ter beschikking te stellen van het comité. Dit tekort bedraagt thans f 400, omdat f 100 bereids is toegezegd. Is dit bedrag van f 400 uiterlyk 7 Augustus niet bijeen dan is dit een bewijs voor het comité, dat de inwoners van Amersfoort geen feest weuschen. Het tot dusver ontvangene zal dan, na aftrek van de onvermijdelijke reeds gemaakte kosten, zooveel mogelijk woiden teiug gegeven aan hen, die bijdroegen. Wil men een feest dan teekene men op de lijsten, die van aanstaanden Maandagochtend tot en met Donder dagavond liggen in alle boekwinkels, alle café's en vele winkels. Men behoeft niet te teekenen voor een groot bedrag. Het zou integendeel het comité veel aangenamer zijn, dal zeer velen teekenen, dan dat enkelen in hun mildheid het tekort zouden aanzuiveren, Uit het teekenen op die lijsten ziel het comité of men zijn pogingen al dan niet op prijs stelt. Voor het Dagelijksch Bestuur, mr. A. van TRAA, Voorzitter. P. J. FREDERIKS, le Secretaris. J.l. Woensdag werd op Birk- hoven« door de Nederl. Meisjesbond de gewone jaarlijksche samenkomst gehouden. Uit het grootste deel der 30 over het geheele land verspreide afdeelingeri waren leden opgekomen, te zamen meer dan 300. Te 10 45 werd op de tribune op het sportterrein een bidstond ge houden waarna Mej. H. Voorst Vader, presidente der Amersf. afdeeling de aanwezigen welkom heette. Te half twaalf hield mevrouw Van Riemsdijk uit Amsterdam Bijbellezing. Na het tweede ontbijt te 12 uur werd gelegenheid gegeven orn zich in het fraaie lommerrijke bosch te verpoozen. Te 3 uur sprak mevrouw VisserGunning uit Zwolle over »de plaats van het jonge meisje in het huisgezini en daarna de bondspresi dente jkvr. S. E. de Savornin Lohman uit Arnhem over »wat het beteekenl om bondslid te zijnn. Te 5 15 werd de bijeenkomst, die door het fraaie weder werd begunstigd, met gebed gesloten. Bij de 5e groep slaagden voor het eindexamen H. B. S. H. Bosch, H. Moorrees en J. Oosterhuis van hier. In de Remonstrantsche kerk wordt morgen geen godsdienstoefe ning gehouden. Morgen wordt in de zwemschool een waterpolowedstrijd gehouden tus schen A. Z. P. C., Het IJ en Nep- tunus. Een oflicierspaard, gestald bij Valkenhoef aan de Kampstraat, ont snapte jl. Woensdag uit zijn box, rende het buis en de winkel door, waarbij verscheidene ruiten en huis raad het moesten ontgelden. Eenmaal op straat ging het er van door, maar werd gelukkig spoedig Achter de Kamp tot staan gebracht. J.l Woensdag werd een voor het pakhuis aan de Weversingel staande wagen van de heer Sinnige, door een hooiwagen aangereden, waar door ze in de gracht terecht kwam. Niet dan na veel moeite gelukte het ze weer op den wal te krijgen. Tot leeraar in wis-, werktuig kunde, cormographie en natuurkunde aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Briello is benoemd de heer J. Mol leeraar aan de II. B. S. alhier. Aan de Middelbaar Technische school te Utrecht is aan onzen stad genoot de beer C. H. van Buuren het diploma voor Burgerlijke Bouwkunde uitgereikt. De bij het Ie regiment huzaren nieuwbenoemde 2e luitenant P. J. Loman wordt 9 Augustus beëedigd en in functie gesteld bij een der eskadrons alhier. Hedenavond 8 uur wordt op het terras van «Amiciliai een concert gegeven door het muziekkorps van het 1ste reg. huz. directeur de beer W. H. Scholtens. Het programma luidt: 1. Oranje Marsch W. H. Scholtens. 2. Ouverture Alessandro Stradella Fr. v. Flotow. 3. Wiener Blut Walser Joh. Straus. 4. Fantaisie Faust Gounod. 5. Ouverture L'Almadienne Ch. de Carmont. 6. Espana Walser E. Waldteufel. 7. a. JBlumenlied Gustav Lange. b. Marschlied Jean Gilbert. 8. Ned Volksliederen potpourri W. H. Scholtens. 9. Sambre et Meuae Karsoh Hauski. Hedenavond zal de Amers- foortsche muziekvereeniging directeur den heer J. A. Jochoms, ter gelegen heid der verjaardag van H M. Koningin- Moeder het 6da Concert gegeven worden in het plantsoen. Aanvang 8 uur. Programma. Volksliederen. 1. Hulde aan dc Amersfoort- sche muziekvereeniging G. Bikkers. 2. La Rucho Ouverture-fan- taisiqueA. Tack. 3. Polka voor 2 Picolo's Chant des OiseauxJ. de Boer. A Wals de Concert La Vio en RoseM. Solion. 5. Fantaisie L'ElisireD'Amore Petite fantaisie sur l'opera de DonizettiM. J. M. Kessels. Pauze. 'G. Ouverture Elvira J. Werkman. 7. Polka Hortensia pour PistonD. Snoeck. 8. Wals Linons Et Dentelles T. Popii. 9. Potpouri populaire G. Renana. 10. Marsch ünale. Gisterochtend omstreeks half elf reed de Koninklijke familie per auto door onze gemeente. In de Koninklijke auto waren verder ge zeten freule van der Poll en juffrouw Marting. Het gevolg in een tweede auto bestaand uit freule Rengers, de adjudant van de Koningin, die van den Prins benevens Jbr. Stoop referen daris van bet Kabinet der Koningin. Ook het Bloemendal en 'l Zand heeft thans haar buui tcommissie met den heer H. Kroes als eere voorzitter, A. J. van Munster voorzitter, J. H. Jans penningmeester en G. J. A. Vos secreieris, verder namen nog zitting in de commissie, W. Poort, C J.Kuntz, H. J. B. Lensing en A. Kraaijennest. Bioscoop De Arend. Het nieuwe programma, dat giste renavond voor het eerst weder vertoond werd, is vol afwisseling en een bezoek aan de Bioscoop overwaard. Eerst zien wij den dierentuin te Cincinnatie, een prachtig staaltje van natuuropname met de vele dieren die als het ware voor den opnemer geposeerd hebben. Huwelijksloterij, een komische scène door den bekenden Onésime en Ar- thème die een held is, houden de lachspieren onbedaarlijk gaande, ter wijl de orgeldraaier een boeiende dramatische comédie is, die wel bewijst hoe hoog de kinokunst tegenwoordig staat. Als hoofdnummer werd gegeven: De Waaierscbilderes, een prachtige film die ruim een uur duurde en dan ook uit 3 afdeeliDgen bestaat. In deze film, een spionnagegeschiedenis, zien wij hoe ten slotte het huisgezin weder vereenigd wordt, nadat de vader een toevlucht had gezocht in bet klooster der Broeders van Barmhartigheid en het jonge meisje, moede van den strijd tusschen liefde en plicht, den dood boven het leven verkozen had. Werkelijk een mooie film uit het leven gegrepen en waaruit veel leer zaams te trekken valt. Op 1300 M. hoogte boven Tonrneppe, kwam een scheur in den ballon, zoo dat deze met een duizelingwekkende snelheid daalde. De commandant wierp zooveel mogelijk ballast over boord, doch slaagde er niet in de snelheid van den val te verminderen, liet schuitje kwam terecht in een hoogen boom, waar het bleef bangen. Niettegenstaande den geweldigen schok, bleven allen ongedeerd. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 25 tot 31 Juli 1913. GeborenAndries, z. van Pietor Kok en Lubbertje Kentin. Jacobus Johannes, z. van Cornelis Scheerder en Hendrika van Eijkelenburg. Jeannette Cornelia Hendrika Gerarda, d. van Hendrikus Bosselaar en Maria van den Bos. Adriana, d. van Andiies Kaljee en Antje Heger. Johannes BernarduS, z. van Arie Kop pen en Antje van de Belt. Johannes Albertus Julius, z. van Wouter Joseph van Barneveld en Adriana Paulina Johanna Lorijn. Petronella Hen drika, d. van Peter Mosterd en Heintje Kraak. Jaco'ous, z. van Mees van de Lagemaat en Gerdina Hartgers. Jan Willem, z. van Jan IJzerman en Willempje Born. Bertha Jeannette, d. van Hendrik Antonie van Nieuw- kerk en Hendrina Mannee. Maiia Johanna Josephina, d. van Johannes Josephus Smit en Aldegonda Cornelia Josephina Verhoof. Helena, d. van Wilhelmus van Vulpen en Adriana Bouwman. Maria, d. van Dirk Kok en Anna van Zoeren. OndertrouwdJan Cornelis den Boer en Geertje Vonk. Wandert van Diemen en Petronella Vlaanderen. Hendrik Kirpensteijn en Hendrikje van Laar. Getrouwd: Dirk Cornelis Prins en Beatrix Anna Hardeman. Overleden: Maria Jacoba Krejjen- broek, 66 jr., wed. Jacob Dirk van Gelder. Berendina van Ling, 78 jr. echtg. van Hermanus Ottenhoff. Antonie Johannes Renes, 18 mnd. Joannes Augustinus Gossé. 69 jr. Abraham van Gelder, 56 jr. Een levenloos aangegeven kind. Leusden. van 25 Juli tot 1 Augustus 1913. GehuwdRijk van do Boom en Francisca van Dummelen. OverledenGeurtjeJohannaBerendse oud 14 dagen. Woudenberg. Geboren 27 Juli. Jannetta Johanna, d. van Otto Methorst en Johanna Cornelia van Nellestijn. Levenl. aangegeven30 Juli. Kind mann. gesl. van Jan Willem Bakker en Johanna van Beek. MAHKTBhKICHT. AMERSFOORT, 1 Augustus 1913 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f appelen f 0.a f 0.Peren f 4.a I 8.Klei- Aardapp. f 0.a f 0.zandaardapp. f 1.50 a f2.10 Hoendereieren f 4.50 a f 5.— p. 100 st. Bruine eieren f5.a f 5.75 per 100 st. Grasboter f 1.20 k 11.45 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo. Kippen f 0.75 a f 1.25 Kuikens fO.SO af 1.40 Piep kuikens f 0.30 a f 0.90 Ganzen f O. f 0.Eenden f0.90 a f 1.20 p. st. Jonge f0.a f0.00. Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tarnme f 0.60 a f 1 Duhcn f 0.40 a f0.50 paar Magere varkens f 20. - a '30 -Varkens t. export f 0.a 10 Zeugen f 60.a f 120.—. Biggen f 11.a f 20.— Schrammen f 0.a f0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. 30 heet. Peren. 75 heet. Kleiaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 160.000stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 600 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 40 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 500 biggen 50 zeugen. Naar uit Brussel aan de »Tel.« wordt gemold, heeft te Forest-les- Bruxelles een ballonongeluk plaats gehad, dat wonderbaarlijk goed is afgeloopen. De luchtschipper Dumor- tier steeg met 4 passagiers in een ballon op. RECLAME. Ouden van dagen vooral dienen acht te slaan op de goede werking hunner nieren, want met het vermeerderen der jaren worden de organen zwakker, en daardoor hebben menschen op leeftijd meer last van kwalen als rugpijn, stijf heid en rbeumatische pij hen in de spieren en gewrichten, duizeligheid, vlekken voor do oogen, slapeloosheid, hartkloppingen, pijnlijkheid der ledematen^ moeite bij net loozen of ophouden der urine, enz. Voor menschen op leeftijd zullen Foster's Rugpijn Nieren Pillen van uitstekende hulp blijken. Dit geneesmiddel heeft een verster kende en opwekkend^uitwerking op de trage nieren, het helpt haar om het bloed te filtreeren van de schadelijke bestanddeelen als urinestof, urinezuur en het overtollige water, welke als urine het lichaam verlaten. Te Amersfoort verkrijgb. bij deji.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel _J-i4^75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 25

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2