NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEULLIETON. So. 64. Woensdag 13 Augustus 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Boontje M on zijn loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Kabinetscrisis het buitenge woon congres der sociaal-demo craten. Zaterdagavond en Zondag werd te Zwolle het buitengewoon congres der S. D. A. P. gehouden, in verband met de portefeuillequaestie. Aan bet oordeel »an het congres werden onderworpen le Een meerderheidsmotie, deze spreekt zich uit vóór het aanvaaarden van ministersportefeuilles, met in acht neming van de resolutie van 't inter nationaal socialistisch congres te Parijs en was onderteekend door Ankeismit, Duys, Helsdingen, Hermans. Hugen- holtz, v. Kol, J. Ter Laan, K. Ter Laan, E. Polak, Schaper, Troelstra en Vlie gen. 3e minderheidsmotie, deze zegt, dat het loetreden van soc.-dem. lot een burgerlijke regeeriug in strijd zou zijn met het belang van 't proletariaat De motie was onderteekend door Alberd Eerhard, v. d. Goes, Kleerekooper, v. Kuykhof, Mendels, Henri Polak en Wibaut. 3e Een resolutie, voorgesteld door de afdeeling Amsterdam III en onder teekend door J. J. De Roode, S. R De Miranda en L. J. Polak. Deze resolutie stemde in hoofdzaak overeen met de minderheidsmotie. Het congres weid bezocht door 415 afgevaardigde van 287 afdeelingen. Ellenlange redevoeringen werden gehouden, met het resultaat, dat de meerderheidsmotie met 375 tegen 320 stemmen (15 blanco) werden verwor pen en de rainderbeidsmotie met 375 tegen 320 werd aangenomen. Het buitengewoon sociaal-domocra- tiscb congres sprak zich dus uit tegen het aanvaarden van ministers-porte feuilles. De Kabinetscrisis! Naar het Centr. verneemt, maakt de Kabinetsformatie van mr. Cort v. d. Linden goede vorderingen en moet het nieuwe Ministerie reeds bijnage reed zijn, ai zijn nog weinig namen genoemd. Tot de leden vaD het nieuwe Mini sterie zal zeer waarschijnlijk behooren de heer H. J. E. Wenckebach, direc teur van de Gouvemementsbedrijven in Ned. O -I. H. M. de Koningin en H. K. H. Trinses Juliana zullen rog den 20en Augustus op Soestdijk de gasten zijn van H. M. de Koningin-Moeder. Op genoemden datum zullen Beiden van daar naar de Residentie vertrekken. Het Koninklijk staldepartement be geeft zich 's daags te voren per extra- trein van Het Loo naar Den Haag. Een teleurstelling. De Groninger correspondent van bet mVad.a schrijft Op den dag dat Prinses Juliana werd geboren, werd ook het huisgezin van den banketbakker den heer J. Simons in de Steentiistraat te Groningen met de geboorte van een dochtertje verblijd. Dat was voor de familie Simons aanleiding, de jong geborene Juliana Wilbelmina te noemen. Naar wij vernemen, heeft de heer Commissaris der Koningin in deze provincie, de heer mr. C. C. Geertsema dezer dagen, namens H. M. de Koningin tot den heer Simons het verzoek gericht, of bet ook mogelijk zou zijn, dat Juliaantje Simons een halfuur voordat H.M. de Koningin in bet Regeeringshotel komt lunchen, daar zou komen. De beer Simons had geen bezwaar. En ook de kleine Juliaantje verklaarde er volstrekt niets op tegen te hebben. Maar met andere bezwaren moest rekening worden ge houden. Juliaanlje Simons is 'n poosje vrij ernstig ziek geweest. De kleine bad mazelen! En daarom, al wou ze nog zoo gaarne, ze kón en mócht niet aan bet vereerend verzoek tot haar gericht voldoeD. De dokter had nog bezwaar. Hoe jammer! Juliaantje Simons zond H. M. hedeD in het Regeeringshotel een telegram, waarin zij haar leedwezen betuigde wegens ziekre de Koningin niet te kunnen begroeten. Aan het personeel der posterijen dienstdoende op de spoorwegen, zullen vanwege het hoofdbestuur van dezen tak van dienst, verbanddoosjes worden verstrekt, om eventueele kleine onge vallen, bekomen in de uitvoering van den dienst, zelf te kunnen verbinden. Maatschappij van Weldadigheid! Volgens de door den directeur der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord verstrekte opgaven in 19124 nieuwe gezinnnen in de maat schappij geplaatst, tezamen sterk 25 personen. Het aantal bestedelingen bedroeg op 31 December 182. De Rijksrietvlechtschool te Noord- wolde werd door 3 leerlingen uit de maatschappij bezocht, de ambacht school te Steenwijk door 11, en de normaalschool aldaar door 7 leerlingen. Bevordering van den volkszang. Als antwoord op een uitvoerig schrijven over de beteekenis van de verschillende uitgaven van »Kun je nog zingen, zing dan meeis en het aanbieden ran pres. ex. van de koor werken van den Heer P. Jonker en de orkestpartituren voor Harmonie en Fanfare van den Heer N. A. Bouwman mocht de Heer J. Veldkamp dezer dagen den dank ontvangen van H. M. de Koningin. Op tal van plaatsen is tijdens de Onafhankelijkheidsfeesten reeds geble ken, dat de eenvoudige instrumentatie der nationale volks(school)hederen van den Heer Bouwman zeer bevordelijk is voor den Nederlandschen Volkszang. De heer Colijn naar China! Naaraanleidingvan de in verschillen de bladen voorkomende berichten om trent een reis van den tegenwoordigen Minister van OorlogdenheerColijn,naar China, kan de Nieuwe Ct. mededeelen, dat inderdaad bij genoemde bewinds man het voornemen bestaat oen der gelijke reis te ondernemen. De beer Colijn zal deze reis gedeel telijk voor gdnoegen en gedeeltelijk voor particuliere aangelegenheden ma ken. Hij zal vertrekken zeer spoedig na het aftreden van het tegenwoordige Kabinet en de route per Siberiscben spoorweg nemen. Na een verblijf van ongeveer 3 maanden te Peking, denkt de heer Colijn dan tegen den winter, dus ongeveer in November, over zee naar het vaderland terug le keeren- Bewijzen van Nederlanderschap. De Minister van Binnenl. Zaken beeft wijziging gebracht in de inrich ting der te verstrekken bewijzen van Nederlanderschap. Deze worden o.a. in de toekomst voorzien van een signalement van den houder of houd ster. Een buitenkansje. Aan de bevordering tot milicien- korporaal, welke op 1 Aug. jl. bij de regimenten heeft plaats gehad (per regiment 24) is voor de belangheb benden een niet onbelangrijk voordeel verbonden. In de nieuwe Militiewet, onder welke wet de lichting 1913 dient, is nl. bepaald, dat zij, die na de loting voor het blijvend gedeelte tot een rang worden bevorderd, vrijgesteld zijn van den dienst bij het blijvend gedeelte Een dergelijke bepaling bestond voorheen niet. Deze milicien-korporaals worden dus, ongeacht het door hen bij de loting voor het blijvend gedeelte getrokken nummer, reeds op 30 September a.s. met groot verlof gezonden. Slechts zeer weinigen is deze bepa ling bekend, zoodat dit voor velen een buitenkansje is. Oedipus op Sonsbeek. In het park t>Sonsbeek« te Arnhem zullen 16 en 17 Augustus a.s. nog twee voorstellingen worden gegeven van Oedipus tegen populaire prijzen. Men schrijft uit Middelburg aan het »N. v. d. D.«: In de maand September zal alhier in de Engelsche Kerk een plechtig heid plaats vinden. Toen in de zestiepde eeuw de Protestantsche Engelschen in hun vadeiland werden bemoeilijkt, trok een deel van ben naar Middelburg en vond daar vrijheid van godsdienst. Als kerkgebouw gewerd hun de kapel van bet Cellebroersklooster in de Simpelbuisstraat, zoogenoemd naar het Simpelbuis, dat vroeger in bet hoofd gebouw van het klooster was ge vestigd. Uit dankbaarheid voor de vrijheid, welke hun voorvaderen hier vonden, heeft nu de vereeniging voor Zondag scholen in Amerika besloten in de kerk aldaar een gedenkplaat aan te doen brengen, welke in September a.s. zal worden onthuld. Pensioenwetten Gemeente ambtenaren. Bij de behandeling vao de pensioen wetten voor de gemeenteambtenaren in de tweede kamer was een der grootste bezwaren het hooge bedrag aan premiën, dat de gemeenten op haar ambtenaren desnoods zouden kunnen verhalen. Die hooge korting werd niet billijk geoordeeld, afgezien nog hiervan, dat vele ambtenaarsge zinnen dezen last eenvoudig niet zouden kunnen dragen en zich dus noodwendig aan de pensionneering zouden moeten onttrekken. Van andere zijde, ook door de regeering, werd hel vertrouwen uitgesproken, dat de gemeenten niet of zoo weinig moge lijk op de tractementen zouden korten, daar toch immers de behoeften van het gezin op de tegenwoordige, over het algemeen toch al zeer lage ambte naarsinkomens zijn ingericht. Ook het toezicht van gedeputeerde staten, wier goedkeuring op eventueele raadsbo- DOOS A. S. H. BOOMS. 39) Ter zake, mijnheer Marterns, zeg toch in 's Hemels naam in 't kort wat u hier komt doen I Ik vraag geen mooie aansprak I Alle poëzie en romantiek kunt u gerust weglaten, want dat is toch maar apenkooi I Ik weet wel wat u wenseht, maar wat donder u kunt mij dat toch ook wel zeggen, even goed als u zou zeggen «ik wou graag 'n broodje met kaas 1" sprak de Overste, denkende den delinquent daarmede erg op zijn gemak te zetten. Ik wou graag met Geesina trouwen I bracht het jonge mensch er na eenig weifelen, snel sprekende uit, alsof hij een aanloop genomen had en besloot daarna die mededeeling met een diepe zucht van tevreden heid dat het er uit was. Zie zoo 't is er uit I maar 't heeft wel moeite gekostik weet nu als voogd ten minste van u zelf, wat n wil I Dus u wil trou wen met mijne pupil GeesiDa Ber- woed I Dat zij u lief heeft weet ik, want zij heeft 't mij zelf gezegd, en dat u haar lief hebt, in zoo verre dat is overeen te brengen met de zelfzucht en de zelfgenoegzaamheid der tegenwoordige jongelui, wil ik graag aannemen, want ieder die met dat lieve, onschuldige, hartelijke kind kennis maakt moet van haar houden, omdat die engel iedereen dadelijk voor zich inpakt en hoe meer men haar leert kennen, hoe dierbaarder ze wordt, maar al hebt u nu niet be paald de toestemming uwer ouders noodig, zoo zou ik toch graag weten, of zij met uw voornemen ingenomen zijn en dat goedkeuren Zeker, mijnheer Wyckhens, zeker I antwoordde de jonge man, tegelijk een brief uit zijn zak halende en die den Overste overhan digende, die dadelijk na een «pardon HeerenU de enveloppe openscheurde. Gedurende de lezing verhelderde zijn gelaat en toen hij geëindigd had, sprak hij vriendelijk. Uwe ouders zijn brave edele menschen, omdat zij mijn lief kind zoo hartelijk welkom heeten I Wist u wat er in dien brief stond? Ja, mijnheer, ik heb mijne ouders om dien brief gevraagd, omdat ik begreep dat u gelukkig zou zijn te weten dat uw kind, mijn lieve Geesina, door mijne ouders volkomen als hun eigen kind zou worden ontvangen en dat mijn goede moeder Geesina 'n moeder, die zoo lang moest missen, zou willen vervangen. Mijnheer Marnters, sprak de Overste geroerd opstaande, de infor- matiën omtrent u waren nu niet van de allergunstigste, al waren ze niet bepaald slecht, maar die edele opwel ling toont uwen ridderlijken geest en uw fijn gevoel, en bewijst dat u mijn lieveling naar waarde schat I Zie hier mijn hand! Ik dank u voor die daad! Hij reikte den jongen man welge meend zijne hand en drukte die har telijk. En nu, mijnheer Marnters, ver volgde de Overste, nadat zij weder plaats genomen hadden, nu deel ik u mede dat ik mijne toestemming geef, echter onder eenige voorwaar den, waartegen u uwe bedenkingen kunt inbrengen, of ik u eerlijk moet zeggen, dat dat inbrengen van uwe bezwaren daarin geen verandering zal brengen. Luister I en nu sprak de overste langzaam, duidelyk en gedecideerd Het huwelijk wordt gesloten binnen de 30 dagen na heden, onder huwe lijks-voorwaarden die de notaris vol gens usance heeft opgemaakt en waar van u hier dadelijk kennis kunt nemen, tegelijk met de afrekening mijner voogdij. U huurt 'n lief benedenhuis in een goede buurt, maar op mijn naam, zoodat ik de huurder ben, vertegen woordigd door mijn gemachtigde, de notaris, die voor de betaling der huurpenningen zorg zal dragen, even als voor de betaling van dienstboden en belasting, omtrent de regeling waarvan u zich met hem verstaan moetvoor den aankoop vaD meu -e- len, voldoende voor eene bescheiden, nette inrichting, stel ik, evenals voor de verdere aanvulling, een voldoend bedrag bij den notaris disponibel, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat al het meubilair mijn eigendom is en blijft, en dat u eene gespecificeerde verklaring geeft van bruikleen. Ik neem dien maatregel omdat uwe reputatie van soliditeit niet schitte rend is en ik voor alle eventualiteiten de zekerheid wil hebben dat mijn kind eene woning met bed en eene bediende heeft; is u werkelijk voor nemens u te beteren en solide te worden, dan zult u zeker dien maat regel goedkenren, want ze ontlast uw budget en geeft u groote zekerheid, zonder overlast. U sluit op morgen eene gemengde verzekering van vijftienduizend gulden voor 15 jaar ten bate uwer aanstaande, welke toewijzing onherroepelijk ge maakt moet worden alsof het was tot aflossing eener schuld, waarvan de notaris de premie eenmaal per jaar voldoet, zoodat zij mg val u mocht komen te overlijd' ge heel zonder middelen achterblijft! Neeuit u die voorwaarden aan (Wordt ttrtolfd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1