BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. sluiten tot korting op de jaarwedden wordt vereischt, zal veel ten goede kunnen uitwerken. De minister van Financiën sprak zich nog weder in dezen geest uit bij de dankbetooging van den Nederl. bond van gemeenteambtenaren. En reeds nu zijn de eerste teekenen daar, dat dit vertrouwen op een billijke behandeling vermoedelijk niet be schaamd zal worden. Dn gemeente raden n.l van Maarssen en Maarsse- veen besloten de inkoopsommen wegens verstreken dienstjaren geheel voor rekening der gemeente te nemen, voor eigen pensioen 2 °'o en voor weduwen- en weezenpensioen 5% op do ambtenaren te doen bijdragen, terwijl de raad van Maarsseveen reeds jaarweddeverhooging in uitzicht stelde ten einde de ambtenaren voor deze kortingen schadeloos te stellen en vertrouwd mag worden dat de ge meenteraad van Maarssen dit goede voorbeeld zal volgen. 1813. Daartoe uitgenoodigd door de Com missie van Plan-1913 te Groningen heeft prof. dr. H. Brugmans, van Am sterdam, in de Martinikerk te Gronin gen eene gedachtenisrede over 1813 gehouden. Wij ontleenen daaraan het volgende Het jaar 1813 is niet een jaar ge weest van geweldige beroeringen. Van een'e zware worsteling, een alvernie- lende springvloed, is geen sprake, zelf heeft er bij de verdrijving van de Franschen nauwelijks bloed gevloeid. Toch scheen de bevrijding aan de men- scben van die dagen een wonder toe, dat behoeft geen verbazing te wekken. Nu echter zien wij de verhoudingen juister en scherper; nu ook hebben uitnemende studiën doen zien, dat de veelgesmade tijd der inlijving minder donker was dan men te dier tijde wel meende. De tierceering en de cons criptie, hoe gehaat .ook, hebben Wil lem 1 een staatsbankroet en een im populaire roilitiewet bespaard. Vele misbruiken zijn door Napoleon opge ruimd; en Lodewijk Napoleon heeft Napoleon heeft als koning voor Wil lem I den weg gebaand. Bij het noemen van het jaar 1813 denken wij in de eerste plaats aan Hogendorp. Hij was een van de weinigen, die plannen beraamden om tol de verlossing te geraken, de mees ten lieten het erbij, die te wenschen. Maar er was meer. De verdrijving der Franschen was niet voldoende; juist daarna kwam het moeilijkstehet in richten van den herboren Nederland- schen staat. m. a. w. het maken van een grondwet. Dit beeft hij, man van groote begaafdheid als hij was, en met zijn helderen kijk op de dingen meesterlijk volbracht. Hogendorp was niet een theoreticus hij was iemand, die concreet dacht. Dit blijkt ook uit zijn grondwet; men kan er prinselijke tradities en pairioti-cho beginselen in te vinden; allerlei is er, dat aan de oudeJRepu- bliek herinnert; maar ook met de instellingen der Franschen heeft hij zijn voordeel gedaan. En zijne wel is het, die riu nog, zij het dan ook ver anderd en uitgebreid, de grondwet vari Nederland is. Naast Hogendorp is zeker de Prins van Oranje de man, die het meest op den voorgrond treedt. De waar deering van zijn optreden in 1813 mag niet beïnvloed worden door de herinnering aan zijn latere regeering. Hij heeft zijn land tijdens zijn balling schap nooit vergeten. Hij wenschte natuurlijk herstel der onafhankelijk heid; maar, evenals Hogendorp, zag hij weldra in dat herstel der Repu bliek onmogelijk was; als stadhouder, als Willem VI, wenschte men hem niet terug. Dat wist hij. Toch dacht hij niet aan een roep stem uit Nederland, ook niet toen, na den tocht naar Rusland, de kentering kwam. Hij begaf zich toen naar Lon den, om daar met de regeering de bevrijding van Nederland te beramen. Zijn plan was, aan het hoofd van vretmde troepen van Duitschland uit ons land binnen te rukken. Doch wat do Prins niet verwachtte gebeurde. Nederland begon zelf den opstand tegen Frankrijk, en riep Oranje terug. Weer was het Hogendorp, aan wien dit goeddeels was te danken. Wel was tijdens de inlijving de oranje kleur het symbool geweest van alle verzet, maar een oranjeomwenteling werd niet gedacht, men vreesde daarvan herstel der oude Republiekook kende men den Prins eigenlijk niet. Daarom ook ging 15 November de opstand te Amsterdam niet verder. Doch twee dagen later begon men in Den Haag, en, dank zij Hogendorp, met goed gevolg. Van Limburg Stirum proclameerde zich tot gouverneur van den Prins. Toen was het, dat Hogen dorp zijn beroemde proclamatie uit gaf Feitelijk was hiermee het alge meen bestuur door Hogendorp aan vaard. Officieel gebeurde dit pas op 21 November, en wel door Hogen dorp en Van der Duyn. Te recht stond in de proclamatie van 22 November: »Het oogenblik is geboren, waarop wij ons nationaal bestaan hernemen.Van het hoogste gewicht was het, dat dit geschiedde in naam van den Prins van Oranje. Natuurlijk gaf de Prins aan Hogen- dorp's oproep gehoorhij stak dadelijk naar Schevemn^gen over, waar hij met gejubel werd begroet. Doch welken omvang zijn macht zou hebben, was daarmede niet beslist. Kemper was het, die openlijk uitsprak, wat Hogen dorp nog in 't midden had gelaten hij zeide den 30en November: «Het is geen Willem VI, het is Willem I, die als souverein vorst optreedt». En de Prius nam de aangeboden sou- vereiniteit aan den 2e December 1813 aanvaardde hij op het Raadhuis van Amsterdam het hoogste gezag onder den waarborg van een constitutie. Zoo was de grondslag gelegd tot den nieuwen staat, dien wij, hetzij dan ook verbeterd en veranderd, nog be zitten. Dat is bet, wat 1813 ons volk heeft gebracht. Nadat bet dameskoor Preciosa onder leiding van den heer A. J. Boers een lied had gezongen, vervolgde de hoog leeraar zijn rede. Hij ging na, wat thans nog, na 100 jaren, aan onze verlossing te danken hebben. In zijn proclamatie zegt Hogendorp; Alle partijschap heeft opgehouden. Het is waar. Sedert 1801 was de groote strijd tusschen Patriotten en Prinsgezinden feitelijk geëindigd: het gemeenschappelijk gevaar veieenigde alle gematigden; de partijen vonden elkaar in gemeenschappelijken arbeid. Want het vaderland werd bedreigd. De vaderlandsliefde, die in de 18e eeuw was verflauwd, vlamde hooger op. De liefde werd aangewakkerd van den kansel, van het tooneel, en door dichters, als Helmets en vooral Bilderdijk, die in zijn gloeiende ver zen verkondigde, dat «Holland, uit zijn stof herrezen, zal opnieuw ons Holland wezena. Dat heeft de dichter juist gezien. De handel en de nijver heid zijn opnieuw opgebloeid, hooger dar. ooit te voren, zelfs hooger dan den tijd der grootste welvaart. Wel heeft de oorlog met België ons ge schaad, wel heeft Willem I veel van het door hem tot stand gebrachte moeten afbreken, wel was onze volks geest nog lang met een zekere lauw heid en matheid behept, maar de krachtige geest heeft gezegevierd. Onze kunst staat op een zeer hoog peil; veel zal spr. hiervan niet zeg gen, maar de namen van Groningers als Jozef Israëls en H. W. Mesdag mogen hier toch wel worden genoemd. Alles wijst op het bestaan eener bloei ende beschaving op schier elk gebied. Natuurlijk is het hoogste nog niet bereikt, maar de toekomst mogen wij gerust tegemoet zien want voor een volk is de wetenschap dat bet hoogste is bereikt, nadeelig. Spr. eindigde met een eeresaluut aan onze drie kleur, het symbool onzer onafhanke lijkheid en vrijheid. liet vredesverdrag geteekeud. Onder den donder van het geschut en 't gelui der klokken is Maandag ochtend om halfelf, in de slotzitting van de vredesconferentie te Boekarest, het vredesverdrag geteekend. Nadat de zitting om kwart over tienen geopend was geworden, las de secre taris Pissoski den ambtelijken tekst van het vredesverdrag voor, zooals het door de secretarissen van de betiokken mogendheden door vergelijking was vastgesteld. Het verdrag werd in alpha- betische volgorde geteekend en alleen de chefs van de missies voegden er hun zegel aan toe. Salvo's van de forten te Boekarest kondigden dat oogenblik, waarin onherroepelijk vrede werd ge sloten, aan. Om elf uur gaf Venizelos, die ondanks een ongesteldheid toch de slotzitting had willen bijwonen, uit naam der conferentie, uitdrukking jegens minister president Majorescu aan de eenparige dankbaarheid voor zijn onpartijdigheid, zijn tact, en de wijze raadgevingen, die hij de vertegen woordigingen in de afzonderlijke be raadslagingen bad verstrekt. Venizelos voegde er aan toe, dat de naam Majo rescu met groote dankbaarheid en hoogachting door alle volken zal worden uitgesproken, wien het verdrag van Boekarest eindelijk den vrede bracht. De leden der conferentie stonden van hun zetels op en applaudiseerden. Majorescu zeide ontroerd dank, doch schoof de verdienste van zich af op de delegaties, die door hun verzoenlijken geest recht kregen op de dankbaarheid der volkeren. Do conferentie, die 17 Juli begon, kon daardoor reeds 10 Augustus beëindigd worden. Wij kun nen scheiden in het bewustzijn, zoo ging hij voort, al het mogelijke gedaan te hebben, om de belangen van de door ons vertegenwoordigde staten te be hartigen en met het gevoel, dat de tusschen ons gedurende onzen gemeen schappelijken arbeid ontstane persoon lijke betrekkingen voorlooper mogen zijn van de goede betrekkingen tusschen onze staten. Majorescu's rede werd door allen toegejuicht. De zitting werd daarop gesloten. De koning van Roemenië verleende den heeren ridderorden. De Bulgaarsche delegatie drukte daarbij den wensch uit, dat eerst onderscheidingen verleend zouden worden na hel herstel van de diplomatieke betrekkingen en het begin van een hai lelijke verstandhouding lusschen Roemenië en Bulgarije. Des middags werd in de kathedraal te Boekarest een Te Deum gehouden, dat bijgewoond werd door koning Carol, de koningin (Carmen Sylva), de prin sessen Maria en Elisabeth, de vertegen woordigers der Balkanstaten op de vredesconferentie, de Roemeensche ministers en andere hoogwaardigheids bekleders. Minister president Majorescu en zijn vrouw gaven des avonds in het mini sterie van buitenlandsche zaken een galamaaltijd ter eere van de vertegen woordigers der Balkanstaten Ook de Roemeensche ministers en hun vrouwen waren genoodigd. Met de demobilisatie der Balkan- legers zal onverwijld begonnen worden. Naar uit Belgrado wordt gemeld, is de stad daar versierd en bevlagd en veikeert de bevolking in feeststemming wegens het gelukkig einde van den oorlog. De autoriteiten en het parlement van den Amerikaanschen staat Illinois hebben voldaan aan de wenschen der vrouwen in zake de toekenning aan de vrouwen van stemrecht. Dezer dagen zijn de eerste gemeenteraadsverkiezin gen onder de nieuwe wet gehouden en is gebleken, dat slechts tien pro cent van de volgens de wet kiesge rechtigde vrouwen zich de moeite go- geven hebben, van haar stemrecht gebruik te maken. De leidsters der vrouwenbeweging zijn zeer onder den indruk van dat resultaat, zij hopen echter, dat in de toekomst misschien verandering zal komen. Bij de jongste gemeenteraadsver kiezingen te Geneva, waarbij het in hoofdzaak ging om de oprichting van een openbaren kindertuin van gemeen tewege, verschenen zelfs van de 600 leden der vrouwenvereenigingen er slechts 180 aan de stembus. In de allereerste plaats is het feit verras send. dat juist die vrouwen wegblijven, welke vroeger het luidst om het stem recht riepen. Alle pogingen, om de dames tot het vervullen van haar stemplicht over te halen, werden beantwoord met uitvluchten. Somrningen waren van meening, dat men alleen in elegant wandelcostuum 's middags naar de stembus kon gaan en anderen lieten zich zelf door automobielen der kies verenigingen niet verleiden, te gaan stemmen, omdat naar zij beweeiden zij haar huishouden zelf geen half uur in den steek konden laten. Eenige dagen geleden is het hoofd van de politie te Elizabetpol, Bonni- kot, op straat vermoord. De Russische bladen deelen daaromtrent de vol gende bijzonderheden mee. Bonnikof had zich 's avonds om 11 uur van zijn kantoor naar huis begeven, ver gezeld van een politie-agent, en kwam juist langs het stadspark toen een aantal schoten op hem afgevuurd werd door de spijlen van bet parkhek. Bonnikof werd in den arm, de borst en in het achterhoofd getroffen, hij stortte tegen den grond en stierf eenige uren later, zonder zijn bewustzijn her kregen te hebben. De agenten, die zich op straat bevonden, bliezen alarm en gaven vuur in de richting van waar de scholen gekomen waren. Onder het publiek dat zich op straat en in de lanen van het park bevond ont stond een wilde paniek. Detache menten politie en gendarmerie om singelden het park, waarna de agenten alle lanen en paden met flambouwen afzochten. Vijf personen werden ge arresteerd één hunner toen hij over het hek trachtte te klimmen. In ver band met dezen moord is ook de vroegere chef van den opsporingsdienst, die door Bonnikof wegens wangedrag ontslagen was, gearresteerd. Het weer in het buitenland is de laatste dagen iet of wat beter. Boven Zuid-Beieren hangt eeri heldere hemel, terwijl er een frissche bries waait. In Boheme, Opper-Oostenrijk en Zuid- Tirol is het weer in het algemeen beter en de temperatuur een beetje warmer. De tooneelzaal der sociëteit Vereeni- ging was j.l. Maandag flink gevuld Mr. van Traa, die de bijeenkomst opende met een woord van welkom, zag in die talrijke opkomst een bewijs van belangstelling te meer in de op handen feesten en sprak de hoop uit dat velen zich zouden aanmelden tot deelname aan den optocht, daar toch allen door eendrachtige samenwerking van allen iets moois was tot s(and te brengen. Hij gaf daarna het woord aan den heer F. Wesseling. die na eene korte heldere en eenvoudige uit eenzetting van wal het herkrijgen onzer onafhankelijkheid in 1813 voor ons volk beteekenl een schema gaf van den optocht, zooals het comité zich voor stelt die te doen houden. De stoet zal bestaan uit vier groepen. Alles wat zal worden voorgesteld heeft betrekking op Amersfoort, dal door zijne ligging ui het centrum van het land bij schier alle groote gebeurtenissen mede een rol heeft gespeeld. De eerste groep zal voorstellen de doortocht van Napoleon op zijn reis van Amsterdam naar het Loo, tot een bezoek aan keizerin Maria Louise. De keizer was daarbij van een groot gevolg vergezeld, zoodat deze groep een schitterend schouwspel zal ople veren. De tweede gioep zal eene episode uit het jaar 1812 te zien geven toen hier te lande werd opgericht de «garde d'honneuic, bestaande uit jongelui van voornamen huize, die Napoleon daardoor aan zijn persoon verbond doch ze tevens als een soort gijzelaars beschouwde. De derde groep zal voorstellen het bezoek aan Amersfoort door 300 Franscbe soldaten die onder bevel van generaal Talba eenige dagen te voren in Woerden een groot bloed bad hadden aangericht. Dat Amersfoort niet een dergelijk lot trof is voornamelijk te danken aan het diplomatiek optreden van den heer Snouckaert van Schouwburg, die de troep mat een zoet lijntje, onder voorgeven dat ze aan een te Utrecht te houden wapenschouwing moest deelnemen, wist weg te krijgen, toen weinige oogenbhkken daarna de Kozakkeu door de Kampoort de stad bmnnenreden. Deze groep van woest uitziende soldaten versierd en omhan gen met wat zij te Woerden hadden geroofd, benevens de ruwe gestalten der Kozakken op hunne kleine paardjes, beloofd een zeer fantastische aanblik te zullen opleveren. De vierde groep eindelijk zal voor stellen het bezoek aan onze stad in 1816 door koning Willem I, en den kroonprins met hunne gemalinnen. Ten slotte een praalwagen waarop het bekende Haagsche driemanschap Gijsbert Karei van Hogendorp, Leopold van Limburg Stirum en F. van der Duyn van Maasdam, omgeven door andere personen die in de dagen der omwenteling op de voorgrond traden wellicht zullen iu elke groep nog praalwagens worden aangebracht. De optocht, waarvoor zich reeds een groot aantal personen hebben aangemeld zal een 200 tal personen bevatten. De kosten van de costumes loopen van f2. f25. In hoofd zaak dienen deze door de deelnemers zelve te worden bekostigd diend de kas slechts in enkele gevallen daarin tegemoet kan komen. Ook de ruiters zullen, zooveel mo gelijk zelf voor een paard moeten zorgen, daar van rijkswege slechts een klein getal paarden worden verstrekt. Nadat door enkele personen nog in lichtingen waren gevraagd, gaven zich al dadelijk tot deelname op: de Ruiterclub, de plaatselijke afdeeling van Patrimonium (met 20 personen) en die van den Christel. Werkmans bond. Voorts werd medegedeeld dat het voornemen bestaat op den dag van den optocht des avonds een lichtstoet te doen houden. Hieraan kan een ieder, nagenoeg zonder kosten, deel nemen.) Wanneer alle plaatselijke ver- eenigingen met hunne banieren voorop, elk lid voorzien van een aan een stok hangende lampion of een fakkel, besluiten deel te nemen kan een der gelijke lichtstoet een fraai feestnum mer worden. Zij die wenschen deel te nemen aan optocht of lichtstoet kunnen zich daatoe alsnog aanmelden, doch liefst eenigzins spoedig bij een der com missieleden. Lichtstoet of Fakkeloptocht. Het plan bestaat om bij voldoende deelname op den dag van den optocht, Dinsdag 9 September, des avonds van 891/» uur een lichtstoet te doen rondgaan. De verschillende vereenigingen hier ter stede, als vakvereenigingen, gym nastiek vereenigingen, voetbal vereeni gingen, zangvereenigingen enz enz, worden uitgenoodigd daaraan deel te nemen met hunne vaandels en banieren. Ook bestaat er gelegenheid om in dien lichtstoet uit te komen, voor firma's die daartoe hun verlangen te kennen geven, met versierde en ver lichte wagens en allegorische voor stellingen naar genoegen der feest commissie. Aanmeldingen worden ingewacht vóór 20 Augustus; inlichtingen zijn te bevragen bij de leden van het sub-comité bestaande uit de heeren: S. Kraan, Zuidsingel 56; D. Meester, Kampstraat 11M. R. N. Oosterveen, Langestraat 46; D. van Schooneveld, Bloklandstraat 3; C. van Zwol, Muur buizen 121. In eene op 10 Augustus te Amsterdam gehouden bijeenkomst van dansonderwijzers is besloten tot op richting van het «College van Nederl. Dansonderwijzers<r. In het bestuur werd o.a. gekozen onze stadgenoot de heer P. A. Klaassen. Het eerstkomende congres als gevolg van die vergadeiing zal op 7 Septem ber alhier gehouden worden. De nieuwe gids van het plaatse lijk telefoonnet is verschenen. Zij geeft nu 284 aansluitingen aan. In verband met de nieuwe regeling der brandweer worden de geabon- neerden op elke pagina van dezen gids er aan herinnerd om bij brand No. 200 (het telephoonbureau) op te bellen. Aan den heer J. M. J. Burgerhoff Mulder, ontvanger der gemeente Hoeve laken, is bij Koninklijk Besluit toe stemming verleend om tot 1 Mei 1914 alhier te blijven wonen. Mejuffrouw J. P. C. van Schaick Avelingh verwierf de Middelbare akte A, Engelsche taal. De beer A. M. Gaasbeek is be noemd lot leeraar in Oude talen aan het Gymnasium te Zwolle. Hedenavond om zes uur, zal de zwemvereeniging «Neptunuso: in de zweminrichting een zwemwedstrijd houden uitsluitend voor haar leden, gevolgd door een polo-wedstrijd. Zondagmiddag bad in de zwem inrichting alhier de ontmoeting plaats tusschen A. Z. en P. C. en R. Z. C. uit Rotterdam. Het ging om de laatste plaats dus beide clubs zetten er alles op om niet no. laatst te worden. Vandaar dan zeker ook, dat zoovele overtredingen werden begaan en scheidsrechter De Brune herhaaldelijk strafworpen teekende. Voor de Amers- foorters was de wedstrijd niet fortuin lijk. Kees Beem werd uitstekend gedekt en dan is de kracht der A. Z. P. C. vrijwel gebroken. Niettemin werd er ditmaal door onze stadgenooten, wat samenspel betreft stukken beter ge speeld, dan vorige malen. Maar het mocht niet baten, R. Z. C. bad bij rust de leiding met 20. Spoedig na het hervatten zat no. 3, maar daarna werd Beem wat losgelaten, met bet voor de Rotterdammers nood lottige gevolg, dat de doelman tweemaal gepasseerd werd. De hoop van velen, dat de Amersfoorters het nog op zouden halen werd niet verwezenlijkt. Integen deel, R. Z. C. wist nog eenmaal te scoren, zoodat de gasten met 42 wonnen. De Hollandsche dameszwemclub, die eeD propagandawedstrijd zou houden, had bijtijds afgeseind, zoodat voor een tweeden polowedstrijd was gezorgd tusschen Neptunus en G. Z. C. welke door de laatste club met 40 ge wonnen werd. Amersf. Dagbl.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2