B. J. VAN ENST, Reisbrieven Afrika en Azië Waashui gratis prospectus. Gemengd Nieuws. lil Zetters en Drukkers Slothonwer's Stoomdrnileiu Mej. C.v. Wapiip Voor Huis en Hof. Adverteiitiën. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. Lama/son Bouwer Co. DRUKWERKEN, R EISBELASTING. Scholl Engberts Schallen JAMES LANE ALLEN Ter j.l. Maandag gehouden kaas markt werden aangevoerd 26 wagens, bevattende 13120 K.G. kaas. In vlugge handel varieerde de prijs van f28. tot f31.per 50 K.G. Vicrdaagsche afstandsuiarschen. In de vierdaagsche afstandsmarscben uitgeschreven door den Nederlandsehen Bond voor Lichamelijke Opvoeding dit jaar te houden is de belangstelling zeer groot. Reeds hebben vele bur gers, groot-verlofgangers, militairen in weikeljjken dienst en leden van weerbaarheidskorpsen zich aangemeld. De marschen zullen plaats hebben op 27, 28, 29 en 30 Augustus. Dank zij de zeer welwillende mede werking van verschillende militaire autoriteiten is op goedkoope en dege lijke wijze voor ligging en voeding gezorgd kunnen worden. Door eenige bezwaren van formeelen aard, die niet zoo spoedig uit den weg geruimd konden worden, kon het supplement dat de nauwkeurige regeling dezer marschen aangeeft eerst een paar dagen geleden verschijnen. In verband hiermede heeft de leider, in afwijzing met het vroeger bepaalde, den termijn van aanmelding tol 20 Augustus open gesteld. De deelnemers moeten zich op 26 Augustus tusscben half acht en negen uur des namiddags te Amersfoort bij den leider melden. Den 27en vangt de marscb aan, van Amersfoort wordt over Barneveld naar Ede geloopen. Den 28en van Ede over Arnhem, door de Middachter Allee naar Does burg, den 29en varr Doesburg over Zevenaar naar Nijmegen, den 30en wordt een marsch in de omstreken van Nijmegen gemaakt. De kosten voor voeding, liggingen vervoer bagage gedurende die 4 dagen bedragen f4 Militairen in werkelijken dienst kunnen op 26 Augustus van hun garnizoen naar Amersfoort en op 30 Augustus van Nijmegen naar hun garnizoen voor Rijksrekening vervoerd worden. De deelneming is opengesteld bij den leider dr. M. Meyers te Amster dam. Handelsbl. Een vermakelijk tooneel is afge speeld tijdens een opvoering an Gou nod's opera aFaust" te Montreal, in Canada. Een fabrikant bad, zoodra de opvoering der opera was aange kondigd, zich tot den directeur gewend, om deze gunstig te stemmen voor een echt Amerikaansche reclame. Mar- gareta kreeg namelijk in de plaats van een spinnewiel een naaimachine, bij welker gesnor zij het lied van den koning van Tbule met warmte zoog. De critiek constateert, dat de machine zoo weinig gedruisch maakt, dat geen woord en geen toon van de ballade verloren gingen. 1913 Geen honingjaar! De ijmkers hebben tot heden een ongunstigen tijd meegemaakt Wel hebben linde en andere boomen vol doende gebloeid, docb door het gure en regenachtige weer en de verkeerde winden konden de bijen niet uitvlie gen. De korven zijn bijzonder licht, vele bevatten zoo weinig honig, dat de bijen voor zich zelve niet voldoende voedsel hebben en vele dier nijvere diertjes reeds gestorven zijn. De boop op honig is nu hoofdzakelijk op de heide gevestigd. Dit is evenwel zeker, dat de ijmkers weinig opzetters zul len overhouden. Zeilwagens. Er zijn nog maar weinig van die snelle driehoekige wagentjes op vier gummibanden, die, getuigd als een zeilschip, heerlijk snel voor den wind langs bet strand rennen. Maar toch wordt de belangstelling daarin grooter. Zondag hebben een drietal heeren van Zandvoort uit een mooien zeil- wagentocht gemaakt over Noordwijk en Katwijk naar Scheveningen. Hoe snel vliegt zoo'n ding er langs: om kwart over één uit Zandvoort vertrokken, waren de heeren om kwart vóór drie op Scheveningen. En dan hadden zij nog een heelen tijd moeten wachten voor de sluis te Katwijk. In Scheveningen was het publiek, dat nog niet veel zeilwagens te zien krijgt, werkelijk enthousiast. Den volgenden dag was de wind gedraaid en konden zij naar Zand voort terugkeeren. Deze zeilwagen is gebouwd in drie- hoeksvorm, op vier wielen met lucht banden. De achteras is de stuuras. De voorwielen zijn motorfietswielen. Het zeil heeft een oppervlakte van pl.m. 16 M\ Het nut van den politiehond! Te Ubbergen verloor dezer dagen iemand des morgens een gouden lorg net in etui, in een weide. Alle naspo ringen om het verlorene terug te vinden bleven zonder gevolg. Indachtig aan bet onlangs gebeurde te Rilland, waar een jong meisje een armband terng verkreeg door een politiehond, werd des namiddags de bulp ingeroepen van den rijksveldwachter - brigadier titulair I. v. d. Rrink en diens politie hond »Nero«. Reeds bij den eersten «ganger gelukte het aan «Nero» het verloren voorwerp op te sporen, circa vijf uren nadat dit verloren was. Een fabriek van valsehe banknoten. In de stad Justynograd in Russisch Podolië werd in een winkel een boer gearresteerd, die een valsch bankbil jet van 25 roebel in betaling trachtte te geven. Men vond in zijn bezit nog duizenden dergelijke papieren. De man gaf op Mirgiejef te heeten en met een eveneens gearresteerden mede plichtige uit den Kaukasus te komen, waar een formeele fabriek van valsehe banknoten moet bestaan, waar een groot aantal lieden werkzaam zijn en waar ook valsehe Oostenrijksche en Fransche bankbiljetten worden ver vaardigd, die door een groot aantal agenten in omloop worden gebracht. In Rusland alleen werd in den tijd van een jaar voor meer dan 20 mil- lioen roebel aan valsch bankpapier uitgegeven. Een vader van driehonderd kinderen. Te Tulsa in den staat Oklahoma woont Charles Page, die zich in een vei mogen van 12 millioen verheugt en die een groot kindervriend is. Hij beeft 300kinderenaangenomeuen hoopt dat het er duizend zullen worden, eer hij sterft. In zijn testament staat ver meld, dat zijn vermogen gebruikt moet worden om arme kinderen te onder steunen en om een kindei huis, dat hij te SaDdsprings, een voorstad van Tulsa, heeft laten bouwen, te onder houden. Page heeft een extra tramlijn naar het huis laten leggen, die bet verbindt meteen school, welkeeveneens door bem opgericht werd. Hij heeft allen jongens en meisjes, die den cursus volgen, beloofd, dat zij opzijn kosten naar de een of andere universiteit mogen gaan, om daar hun opvoeding te voltooien. Over de oorzaak van jicht schrijft de »Geneesk. Ct.» In de voe ding speelt het natrium een groote rol bij het ontstaan van jicht. Rijst is arm aan natrium, maar rijk aan kaliumhet bevat op 1 K.G. slechts 0.03 gr. natrium, tegen I gr. kalium. Het bloed behoort tot de stollen, die het rijkst aan natrium zijnhet bevat 19 gr. natrium per kilo; aardappelen daarentegen zijn het aan bet kalium rijkste voedingsmiddel. Uit dien hoofde behoort in Japan, het land van de voeding met r(jst, de jicht tot de zeldzamheden, terwijl in Engeland, het land met de aan natrium rijkste voeding bier wordt het vleesch bloederig gegeten de jicht zeer veelvuldig en in de zwaarste vormen optreedt. Ofschoon door de armere menschen nagenoeg dagelijks ook purineboudend voedsel gebruikt wordt, treedt jicht bjj hen toch betrekkelijk zelden op. Dat komt, omdat de meesten hunner zich grootendeels met aardappelen voeden, zoodat hun lichaam met een voldoende hoeveelheid beschuttende stoffen tegen de urinezure natrium afzettingen voorzien is. Tabakevergiftiging. De verschijnselen der chronische ta baksvergiftiging zijn vele en velerlei. Het spreekt vanzelf, dat in den regel slechts eenige der verschijnselen bij denzelfden persoon tegelijk optreden. Zij zijn: zenuwverschijnselen (verlies van geheugen, zenuwpijnen, beven, duizeligheid) bartverschijriselen (klop pingen, pijn, krampaanvallen van het hart, enz.) chroninsche maagcatarrh. De hoedendracht. In bet N. v. d. D. leest menDe vilten hoed is natuurlijk, vooral in het warme jaargetijde, een vrij onhygi ënische dracht en moet, naar sommige tegenstanders van den hoed beweren, vooral bevordelijk zijn voor het uit vallen van het baar. Maar ook stroo- stroohoeden zijn lastig. Hoeveel beeren loopen er niet mee in de hand. Dan lijkt het toch eenvoudiger beelemaal geen hoed meer te dragen. In Amerika is dat trouwens sinds jaren gewoonte. Te Berlijn wordt het nieuwe gebruik gepropageerd door de »maatschappij tot hervorming der heerenkleëding." Men kan niet ontkennen, dat de her vorming voor dit deel der kleeding radicaal is. Een koele melkkelder. Dat op vele boerderijen het lokaal, waarin de melk bewaard wordt, de melkkelder, dikwijls niet aan de ge stelde eischeu voldoet, kan ieder weten, die op vele hofsteden komt. Over de verschillende eischen willen wij nu niet uitweiden, doch bij een enkele nader stilstaan. De melkkelder moet koel en luchtig zijn, niet te warm en dompig. Natuurlijk hangt dit veel af van diepte, inrichting, ventilatie en plaatsing op het Noorden. Maar zelfs in den besten kelder kost het moeito, om het in de warme dagen koel te houden. Daarvoor de volgende raad Men opene bet raam van kelder of kamer en bange daarvoor een of meer linnen lakens, die vooraf in zuiver water goed nat gemaakt zijn. Door deze vochtige lakens wordt veel warrnte voor de verdamping van bet water verbruikt, die aan de lucht, welke in- en uitstroomt, onttrokken wordt. Men heeft bierdoor eene afkoeling van 4 a 5 gr. Cels. verkregen. Deze af koeling moet niet alleen plaats heb ben, als de zon in het raam schijnt, doch ook daarna; om eeri goed resul taat te krijgen, moeten de lakens herhaaldelijk nat gemaakt worden door bespuiten of begieten Boerinnen, probeert dit eenvoudige en kostelooze middel! Observator. Opgave van do Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vet melding van woonplaats, van den 4 Augustus tot en met 9 Augustus 1913. GEVESTIGD. T. Nawijn, van Curacao naar Utr. weg 118. A. Galenkamp, van Ede naar Arnh. weg 56. C. Roovers, van Loenen naar Pun- tenb.laan 16. W. Derogée, van Loenen naar Pun- tenb.laan 16. R. Bekker, van Amsterdam naar Utr. weg 8. H, de Amazoon, van Amsterdam naar Arnh.str. 17. P. B. P. M. Smolders van Utrecht naar Kortegracht 19. M W. Bartels, van 's Hage naar Beekenst.laan 34. J. E. van Dorssen, van Hilversum naar KI. Nacbtg.steeg 2. W. Radstake, van Poortugaal naar Puntenb.laan 6. R. A. Wagt, van Amsterdam naar Eemstraat 28. A. R. Valkenhoef, van Culemborg naar Kampstraat 79. C. Flterman, van Teteringen naar Arn- hemscbestraat 27. J. H. Witlox, van Alkmaar naar Utr. weg 137. A. van Randen, van Idaarderadeel naar Utr.weg 96. G. J. Sasbach, van Bussum naar Beek straat 15. Jobs. D. Kersten, van Driebergen naar Kroontjesm. 8. H. vau Westerlaak, van Hoogland naar Bloemend.str. 1. N. J. van der Voort, van 's Hage naar Beukenlaan 3. L. Koldenberg, van Utrecht naar Muurhuizen 55. J. A. van den Berg, van Rhenen naar Langestraat 15. M. Egbers, v. Driebergen n. Zand 37. J. Meyer, van Amsterdam naar Nica- siusdw str. 9. M. van der Horst, van Amsterdam naar Utr.weg 40. J. G. Koldemijn van Apeldoorn naar Arnh.straat 24. G. Bouwmeester, van Leusden naar Eemstraat 25. VERTROKKEN. H. J. Slakhorst, van Wilbelm.straat 11 naar Oosterbeek. H. M. v.d. Schroeff, van Hendrik van Viandestr. 6 naar Teteringen. J. C. v. d. Schroeff, van Hendrik van Viandestr. 6 naar Breda. O. H. Wildl, van Asch v. Wykstr. 11 naar Roubaix. (Frankr.) B. Dietrich, van Beukenlaan 5 naar Zwitserland. J. M. Bauer, van Brouwerstr. 23 naar Bussum. G. Karssen, van Korte Bergstr. 1 naar Putten. D. J. Bosman, van Paulus Buysl. 18 naar Zeist. H. de Bruin, van Korte Bergstr. 15 naar Utrecht. C. J. Klaasing, van Leusderweg 58 naar Rotterdam. H. J. Venhorst, van Monnikenpad 6 naar Haarlem. D. v. Bennekom, van Vlasakkerweg 28 naar Zutphen. F. Hoefakker, van Hendr. v. Viand str. 19 naar Scherpenzeel. G. M. Welters, van Krankeledenstr. 16 naar Eindhoven. Corn. Burger, van Dalstraat 10 naar Zaandam. W. A. Godin, van Joh. v. Oldenb. laan 42 naar 's Hage. M. H. Joosten, v. Hof 46 n. Apeldoorn. O. Sterk, van Monnikenpad 47 naar Nijmegen. (Kazerne) J. Waagen, van Bergstraat 5 naar Utrectit. M. W. Groenhart, van Prinses Mam laan 24 naar Wimborne. (Engeland) W. Keurhorst, van Soeslerweg 308 naar Leusden. Willemienlje Zijlstra, echtg. van G. Massing, van Driest 32 naar Duilsch- land. J. A. Beekman, van Langebeekstraat 13 naar Hoogland. Arts, is AFWEZIG van Zaterdag 9 Augustus tot Dinsdag 26 Augustus. De overige burgergeneeshee- ren nemen de praktijk waar. Bekroningen. Breda 1870. Utrecht 1910, VOORHEEN W. UT ENS, Langestraat 119 Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. gevraagd ter stoomdrukkerij van G. J. SLOTHOUWER. Kortegracht 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Levering van alle voorkomende tegen concurreerende prijzen. De ondergeteekenden, vor mende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging' „Reisbelasting", veroorloven zioh. de vrijheid, allen die op reis gaan, hierbij dringend te ver zoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aait de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door: Mej. D.'A. SIDDER, Muurhuizen 99. Mevh, GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. KNOPPERSVanEijbeb- <1en. Weversingel 7. WEOE^VERKOOPEHS kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtendvoeders voor Hoenders, (tuikenzaden, en Gekleurde Spiraal Voet ringen «Voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American Importing-House te MAASTRICHT. ALMELO. 4U1VER WÖLLEM ONDERKLEED INQ. (OlKJUAtWJAjijJ*) Verkrijgbaar bij DE WITTE WINKEL AMERSFOORT v BiJ w- HILARIUS Wz. te Almelo verscheen yUlt door Dr. Aletta H. Jacobs 2 dln. Prijs f 5.gebonden f 6.50. Bij den uitgever G. J. SLOTHOUWER te Amersfoort verscheen: naar het Amerikaansch van 2e goedkoope druk. Ds. J. MAR0NIER te Oosterbeek schreef over dit boek: „Het munt boven de meeste romans uit door ernst, hooge opvatting van het zedelijk leven, sobere inxleeding, goeden stijl." Dr. R. T. SPARNAAIJ, Arnhem. Er zijn boeken die inen na lezing dicht by de hand houdt, omdat men ze bij komenden strijd met zich zelf nog eens wil opslaan om er kracht uit te putten, of die men in handen geeft van den jongen man of het jonge meisje in do „stormjaren". Zulk een bock is het boven genoemde. Ds. L. J. BRUINS, Idaard. Het heeft inderdaad voortreffelijke kwaliteiten zoowel wat den vorm als den inhoud bct^reft. Taal en stijl van den schrijver zijn te lezen, hier en daar zeer dichterlijk, en daarvan is bij de vertaling weinig te loor gegaan. Ds. J. HERDERSCHEE, 's Hertogenbosoh. De beschrijving, van de geschiedkundige toestanden, de zielkundige waarheden, de karakters zijn fraai geteekend. Ds. W. HAVERKAMP, Nijmegen. Ik vind het een mooi een ernstig een rustig boek. Ds. K. TEN KATE, Rotterdam. Een boek dat uitmunt door frischheid en raakheid van natuur- en karakter schildering. Er gaat een verheffenden invloed van uit.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3