BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. en voorzitter van de Staatscommissie voor de werkloosheid Voorts was de heer Treub als directeur of commis saris werkzaam in eenige financieele ondernemingen. Mr. Pleyte Minister van Koloniën, was vele jaren advocaat te Semarang; is commissaris van het dagblad de Locomotief aldaar en commissaris in verschillende Indische ondernemingen. Hij is voorzitter van den Raad van de Scheepvaart en was bij de jongste Raadsverkiezingen candidaat der con centratie in: Amsterdam IX. Volksbond tegen drankmisbruik. Te Amsterdam is de 40Algemeene Vergadering van den »VoIksbondv ge houden onder voorzitterschap van den heer Mr. Dr. F. W. J. G. Snijder v. Wissenkerke. De vergaderieg was be zocht door een lOOtal afgevaardigden van circa 75 afdeelingen. De Alg. Voorzitter wees in zijn openingsrede o.m. op de groote ver betering in de begrippen en toestanden, die in het tijdsverloop van 40 jaren sedert de stichting van den Bond is tot stand gekomen. In 't jaarverslag van den secretaris den heer W. C. van Haeften weid op grond van uitvoerige meedeelingen vooral over het maatschappelijke werk van den Bond geconstateerd, dat deze in bloeienden toestand vei keert. Do rekening over 1912 sloot met een bedrag van f24896,42 in ont vangsten en uitgaven. Tot leden van bet Hoofdbestuur werden herkozen Mevr. M. van Reenen- Völter uit Bergen (N.H.) en de h.h. Mr H Verkouteren uit Amsterdam en A. L. Wolters uit Groningen. Aangenomen werd een Statuten- en Reglementswijziging, volgens welke vooitaan de Hoofdbestuurders bij af treding niet dadelijk meer herkiesbaar zullen zijn. De voorstellen van 't Hoofdbestuur en de Afd. Wormerveer werden aan genomen, dat van Hilversum werd verworpen. Ten opzichte van het stelsel van «Plaatselijke Keuzet werd thans nog geen conclusie genomen. Met 'toog op den korten tijd, dat 't Rapport in 't bezit was van de Afdeelingen weid besloten het eerst door deze in be handeling te doen nemen. Op den dag aau de Alg. Vergadering voorafgaande werd door Mej. A. M. Douwes Dekker uit den Haag in de zaal van de Tentoonstelling «de Vrouw 1813—19i3n een rede uitgesproken over de taak der vrouw als drank bestrijdster inzonderheid op 't terrein vari den «Volksbondi. Opening van het Vredespaleis. Het was Donderdag een dag van buitengewoon groote beteekenis in de geschiedenis der volkentoen toch werd het Vredespaleis door het bestuur der Carnegie-Stichting aan den Raad van Bestuur van het Hof van Arbitrage overgedragen en daarmee werd het Vredespaleis zetel van het hof voor internationale rechtspraak plechtig en officieel ingewijd. Een merkwaardige dag in de wereld historie. Sinds de vroegste tijden ver haalt ze van strijd tot verruiming van grondgebied: van veeten tot na deel van de binnenlandscbe rustvan bloedige botsingen, waai bij een zee van eilende over de menschheid werd uitgestort; van oorlogsgeweld, dat schatten verslond en de welvaart verstoorde. Eeuwen verliepen en de toestanden werden er niet beter op. Men was getuige van een steeds toenemende bewapening, 't Werd op de interna tionale ooilogsmarkt een opbieden dat tot een internationale ruïne dreigde te zullen leiden. En daarmee ging gepaard een verzwaring van het geschut, die de ellende van den oor log tot de grenzen van het ondragelijke bracht. Onder die omstandigheden, en onder den drang van de gevoelens, die mid delerwijl wel onder de volkeren op moesten leven nam de tsaar aller Russen in het eerste jaar der 20e eeuw 't initiatief voor het bijeenroepen van een conferentie, die euphemistisch Vredesconferentie werd betiteld, en in werkelijkheid een reglementeering van den oorlog, en, zooveel moge lijk ook, een poging ten afwending van eventueel volgenden strijd be oogde te zijn. Het resultaat van deze «propagan da! voor de ar'oitage en den wereld vrede is niet geheel nihil geweest. Er zijn arbitrageverdragen op gevolgd, gelijk er trouwens aan de Vredescon ferentie vooraf waien gegaan. Een tweede conferentie kwam bijeen. De wereld is nog niet zoo héél veel verder. Maar de progaganda voor den wereldvrede houdt onverminderd aanen er leek allengs, in het stadium gekomen, dat de internationale arbi trage meer en meer aan de orde kwam geen schitterende huldiging van bet vredes-ideaal mogelijk, dan de stich ting van een weidscb paleis, waar de arbiters in internationale gescbileri hun rechtspraak zouden kunnen uit oefenen een stichting daarnevens, die door haar hervorragende gedaante van het hooge ideaal van den vrede onder de volkeren in schoone vormen zou blijven getuigen. Andrew Carnegie zorgde voor de verwezenlijking van 't verlangen naar een paleis, bet Internationaal Scheids gerecht waardig: bij schonk de noodi- ge fondsen de verschillende rijken, voor een deel nog te platonisch in hun waardeering van den wereldvrede en de internationale arbitrage, zonden schoone geschenken voor bet gebouw. Géén land bleef achter. Het was als een strijd (dus tbch weer een strijd maar welk een vredelievende!) om de schoone idee, in het paleis voor den wereldvrede belichaamd, eere en hulde te brengen. En nu dan staat het grootsche bouwwerk gereed. Er is door alle landen aan gewerkt. Nog niet aan den wereldvrede wel aan het middel om daar eenmaal toe te ge raken. Vandaar de gróóte beteekenis van den dag van Donderdag. Hij staal in 't teeken van een bete re wereldtoekomst van vrede en welvaart door recht. De eeuwfeestviering. Ter viering van bet eeuwfeest van de Duitsche bevrijding zijn gisteren in de «Befreiungsballe" van Kelheim, op uitnoodiging van den keizer alle bondsvorsten bijeengekomen. Het was wel het schitterendste van de vele feesten, waarmede Duitschland tot dusver de verjaring zijner bevrij ding vierde en de samenkomst van het verheven gezelschap bad een tal rijke menigte naar het Beiersche plaatsje gelokt. De bevolking van 4000 inwoners was plotseling tot 80.000 aangegroeid: er reden 82 extra trei nen en de postadministratie had 16 telefoonlijnen doen aanleggen. Er waren meer dan 120 journalisten en de prijzen in de logementen, waar men anders 1 tot 2 mark betaalt, waren tot 20 en 25 mark per bed gestegen. De menschen werden zelfs op hooizolders en in schuren onder dak gebracht tegen grof geld. Het Bevrijdingsgebouw van Kelheim is gesticht door den kunstlievenden Beierschen koning Ludwig I, en op 18 October 1863, den vijftigsten ge denkdag van den slag bij Leipzig, werd het plechtig geopend. Het is een ge bouw in Grieksch-Rornaanschen stijl. Een trap van 82 treden voert erheen. Ter berinnering aan den 18den Octo ber is bij het bouwen van de bal tel kens het getal 18 toegepast. Van binnen is het gebouw geheel met marmer bekleed Langs de binnen- galerij gelijkvloers staan 34 overwin ningsgodinnen, die elkaar de hand reiken en met de andere een bronzen schild vasthouden, 17 schilden in het geheel, die gegoten zijn uit veroverde Fransche kanonnen. Op marmeren tafels boven de bogen van de zuilen leest men de namen van 18 Duitsche veldbeeren en nog hooger van 18 ver overde vestingen. De bal wordt over welfd door eeu hoogen koepel. Naar de bovenste binnen- en buitengalerijen leidt een ijzeren wenteltrap. In den marmeren vloer van de hal is het opschrift aangebracht: «Moch ten die Deutschen nie vei gessen was den Befreiungskrieg notwendig mach te und wodurch sie gesiegt' Deze zaal was onder professorale leiding versierd met gouden vruchten- slingers eu gouden linten ter lengte van vele honderden meters. In het midden van de hal hing een krans van gouden en zilveren rozen, waar voor 4000 rozen ter grootte van een hoofd gebruikt waren. In het geheel zijn meer dan 10.000 van zulke rozen gebruikt. Bij hun intocht werden de vorsten de prins-regent van Beieren ont ving alle bondsvorsten en den keizer aan het station door 1800 zangers begroet. De schitterendste decoraties waren in de banketzaal aangebracht. Een overdekte gang voerde naar het ronde voorgebouw dat geheel in groen en goud was gehouden. Slingers van groen, met gouden vruchten, wonden zich uit een koningskroon, die het middelpunt vormde. Aan deze sloot zich een zaal aan, die door 24 nis- vormige vensters verlicht wordt en die geheel in rood met goud gehouden was. Kostbare gobelins uit de resi dentie München hingen langs de wan den. Het waren pronkstukken van weefkunst, nochtans werden ze in schoonheid door bet tafelgerei over troffen. Dit was, als bij oude Beier sche feesten, in zeven groote wagens naar Kelheim gebracht. De tafel *was hoefijzer vormig en er was gedekt met 370 couverts. De prins-regent van Beieren sprak de welkomst-rede uit, waarin hij o a. zeide Duitschlands oneenigheid en ver deeldheid als oorzaak van zijn diepen val, de vereeniging der Duitschers en hun krachtig samengaan als voor waarde voor bun weder-verhefling en voor den groei en den bloei van bet groote Duitsche vaderland dat is het, wat bet feest van heden ons voor den geest moet voeren. In de laatste eeuwen van het Romeinsche keizerdom van de Duitsche natie was de glans en de heerlijkheid van bet oude rijk meer en meer vei bleekt en zoo min Pruisen als Oostenrijk waren bestand tegen den Franschen verove raar. Onder de onvergelijkelijke leiding van Koning Wilhelm I van Pruisen kwam het nieuwe Duitsche keizerdom tot stand. Groot en machtig staat het Duit sche rijk in den raad der volkeren, steeds beproefd als een factor van gematigdheid en van vrede, steeds echter ook bereid, voor de eer en de belangen van zijn onderdanen op de bres te springen, waar deze mochten worden bedreigd. Het gevoel der saamhoorigheid van alle deelen van het rijk, in vreugd en leed is altijd meer versteikt, en wie in het bui tenland ooit zou willen rekenen op de oneenigheid en de jalouzie der geledingen, zooals vroeger wel ge schied is, zou met die rekening be drogen uitkomen. De gelofte, die wij in deze plech tige ure moeten afleggen, moet ge wekt zijn op een onverbreekbaar samengaan met keizer en rijk. De prins-regent eindigde zijn zeer lange, grootendeels uit historische gegevens opgebouwde rede met een driewerf «liocbl* op het Duitsche vaderland. Alle toehoorders waren zichtbaar onder den indruk. Keizer Wilhelm dankte zeer hartelijk voor de gespro ken woorden, en zeide o.a.Waar zouden wij het wezen en de betee kenis der b9vrijdings-oorlogen beter kunnen begrijpen dan hier, waar een der meest Duitsche vorsten in metaal en marmer het gedenkteeken der heldendaden onzer vaderen heeft opgelicht, de herinneringen tevens aan zijn eigen warme vaderlandsliefde! De geestdriftige deelneming van alle kringen aan de feesten van dit jaar, ook bier aan de Donau, getuigt er van hoe diep de vaderlandslievend heid wortelt, hoo innig zich bet Duitsche volk met zijn vorsten heeft verbonden. De keizer eindigde met: Wij smeeken God, dat Hij uwe ko ninklijke hoogheid (dit tot den prins- regent) nog vele zegenrijke dagen schenke tot het welzijn van Beieren en van het Duitsche vaderland. Ook deze redevoering werd met een drievoudig »hocb!« besloten. Aan bet feestmaal, dat om halftwee aan ving, wjjdde de prins-regent een dronk aan de buitenstaande medestrijders van 1870, de vertegenwoordigers van alle burgerklassen. De prins bracht voorts hulde aan de eenheid onder de Duitsche vorsten, wees op den steeds loenemenden vooruitgang van het rijk en eindigde met een «hocb«! op de gasten. Toen de vorsten de banketzaal ver lieten, luidden de klokken, dondeide het geschut, en weerklonk de krijgs- marsch van 1813. De commissie belast met de regeling der Onafhankelijkheids-voet bal-wedstrijden, stelde een programma vast, waarin voor Amersfoort een wedstrijd is opgenomen tusschen Quick eu U. D. uit Deventer op 28 Sept. De commissie deelt mede, dat in deze wedstrijden geen protesten, van welken aard ook, kunnen worden ingediend. Bij gelijk spel nadat de reglemen taire speeltijd verstreken is, wordt 2 maal 7% min. verlengd. Is dan nog geen beslissing verkre gen, dan beslist het lot, welke der beide vereenigingen in aanmerking komt voor de medaille. Voor eiken wedstrijd wordt voor het winnende elftal een zilveren speciaal voor dit doel geslagen onaf hankelijkheids-medaille van bondswege beschikbaar gesteld. Het geheele brulo-bedrag der ont vangsten bij eiken wedstrijd wordt aan den N. V. B afgedragen. Volgens bestnursbesluit zal 1/3 van de opbrengst van eiken wedstrijd be stemd worden voor liefdadige doel einden in de plaats waar de wedstrijd gespeeld wordt. Het restant woidt door den N. V. B. afgedragen aan Oranje Nassau-oord De ontvangende vereenigingen zullen vóór 15 September moeten opgeven aan het bondssecretariaat voor welk liefdadig doel in bun stad 1/3 der entree-gelden bestemd zal moeten worden. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 2 September 1913, des avonds ten 8 ure, 1. Installatie van de nieuwe leden van den Raad. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van de stoop van een perceel aan het Havik. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een per ceel aan de Krankeledenstraat. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ontheffing van inkomstenbelasting, dienst 1913, wegens vertrek of over lijden. 5. 2e en 3e Suppletoir kohier der inkomstenbelasting, dienst 1913. 6 le Suppletoir kohier der straat- belasting, dienst 1913. 7. Rapport der Commissie voor de reclames inzake de inkomstenbelasting, dienst 1913. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting dienst 1913. Ter gelegenheid van den 33sten geboortedag van H. M. de Koningin zal aanstaanden Maandagochtend te half elf een groote parade worden gehouden door het garnizoen. De troepen zullen worden gecom mandeerd door luitenant-kolonel D. W. de Jager, commandant van het 5e regiment infanterie, en de honneurs bewezen aan den generaal-majoor G. A. Buhlman, commandant der 4e divisie. Het is de wensch van H.M. de Koningin, dat de openbare viering van H. D. verjaardag niet op Zondag 31 Augustus, doch op Maandag 1 Sep tember zal plaats hebben. In verband hiermee verzoekt het comité voor de hier te vieren Onaf- hankelijkbeidsfeesten als ongedaan te beschouwen zijn uitnoodiging om reeds Zaterdagavond de vlaggen uittesteken. De doopsgezinde gemeente zal Zondagochtend in eene godsdienstige samenkomst in bet logegebouw 's lands honderdjarige onafhankelijkheid her denken. Voor ganger zal zijn Ds. E. M. ten Cate. Mej. H. de Reede slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Fransch L. O. Hedenochtend werd de nieuwge- bouwdeschool der Congegratie «Zusters van Onze Lieve Vrouwe" in gebruik genomen. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor ter geheele vrymaking van de LieveVrouwe toren voor de som van f2000.over te nemen het aan den toren belendende pet ceel toebehoorende aan den beer N. Vink. Een auder voorstel strekt tot koste- looze overname van den stoep voor de woning van den heer L. van den Berg aan het Havik en tot bestrating van den grond. De leerlingen der Amersfoortsche hoogere burgerschool, die dit jaar voor Breda of Willemsoord plaatsing gewenscht hebben, zijn allen gelaagd, te weten: J. W. U. Doornbos, voor cavalerie hier te lande; H.A.Münze- brock, voor cavalerie OI. leger en J. Oosterhuis voor adspirant-admini- strateur bij de marine. -- Gisteren zjjn de miliciëns der lichting 1906, die bij de 5e brigade infanterie voor herhalings-oefeningen onder de wapenen waren, weder in het genot van groot verlof gesteld. Het concert ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina door de stafmuziek van het le regiment Huzarer, directeur de heer W. P. Scholtens, op het ter ras van de sociteit Amicitia" te geven zal niet op Zondag 31 Augustus doch op Maandag 1 September ge geven worden. Het navolgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Anna. Marsoh Chriatiné. 2. Onvertnre romantique Kélcr Béla. 3. Der Rose Hochzeitzug Leon Jeasol. 4. Wech die Füaaeheu sinn heb ben. Walzer Jean Gilbert. 5. Prinses Juliana taptoe W. H Soholtens. PAUZE. 6. Ouverture Pique Dame Fr. v. Suppe. 7.<J Toboggan. Caraeteristic Scottish L. Fremaui. b. Danse Hongroisc No 6 Joh. Brahms. 8. Wer kan dafür. "Waller Jean Gilbert. 9. Fantaisis Zampa F. Herold. 10. Naar bet Zevengebergte. Marsch arrW. H. Soholtens. Na afloop zal in de groote zaal gelegenheid totdansen worden gegeven. Maandag 1 Sept. a.s. des avonds te 8 uur zal tergelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin door de Amersfoortsche muziekvereeniging directeur de heer J. A Jochems het 8e concert gegeven worden in het plantsoen bij de Hen drik van Viandenstraat. PROGRAMMA. 1. Volksliederen. (Uitgegeven door de Nationale Vereeniging voor aen Volkszang.) 2. Marsch: Le gai fantassin J. Olten. 3. Ouverture Milanese J. Baumann. •1. "WalsQand 1'Amour meurt A. Billand. 5. Feestklanken (fantasie over Nederlandsche Volkslie deren) M.J.S. KesseU. PAUZE. 6. Prinsesse Marsch JF. Schwcinsberg 7. a. La Baya(Polka et fan- taisie Chinoise) M. Christine, b. lm Zigeunerlager Marsch M. Oscheit. 8. Wals de coneert: Voix RoumainesM.J.H. KesseU. 9. Potpouri populaire No 10 O. Renoitd. 10. Finale. Groenten in overvloed) Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat op de groenten- en fruit veiling te Zwijndrecht Woensdagmid dag zooveel groenten en fruit waren aangevoerd, dat de veiling eerst 's avonds circa 11 uur was geëindigd I Dagelijks worden te Brielle nog aardbeien aan de veiling gebracht, geteeld door den heer J. Verschoor van Zwattewaal ze werden Donder dag verkocht ad 13.50 perlOOstuks. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 29 Augustus 1913 Tarwe f 0.Rogge f 0-Boekweit f appelen f 4.a f8.Teren f5.af 10.Klei- Aardapp. f 0.a f 0.zandaardapp. f2.a f2.40 Hoendereieren f 5 25 al 5.75 p. 100 st. Bruine eieren f5.75 a I 6.50 per 100 st. Grasboter i 1.20 a f140 per kilo. Miriarinc f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0 per 50 kilo. Kippen f 0.8') a fl.50 Kuikens fl.a fl.GO Piep kuikens f 0.40 a f 0.90 Ganzen f0. i f0.Eenden f080 a f 1.20 p. st Jonge f0.a fO.OO. Hazen f0.a f0Wilde koi ïjnen f O.a f 0. Tamme f 0.50 a f 1 10 Duiten f0.40 a f060 paar Magere varkens f 20. a 25. Varkens export f0.a f 0.Zeugen f60.a f120.Biggen 12a 119 Schrammen f 0.afO.— Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. i f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- taarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 100 heet. Appelen. 120 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 250 heet. Zandaardappelen, stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 700 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka^s. stuks Vee 25 magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 500 biggen 40 zeugen. KECLAME. Rugpijn is nierpijn. Iemand met gezonde nieren zou haast ver geten, dat hy een rug heeft, maar zij, die een nieraandoening hebben, zyn altijd lijdend Zij staan 's morgens steeds met pijn in den rijg op. Wanneer zij zich bukkm of iets zwaars optillen, trekt een scherpe p\jn door de lendenen. Hetzelfde 's avonds en 's nacht6, hun rug gunt hun geen rust. Pijnlijkheid in den rug en de zijden moet onze aandacht vestigen op de nieren. Zij liggen onder het malie gedeelte van den rug, en wat als rugpijn beschouwd wordt is gewoonlijk nier- pijn. Daarom wordt rusrpyn spoedig gevolgd door andere verschijnselen van een nieraan doening, zooals waterzuchtige zwellingen onder de oogen of der voeten, bewolktheid, brande righeid van h-t water, bezinksel. Nierzand, jicht, rheumatitk, ontsteking der blaas, nier steen (nierkoliek), z\jn andere gevolgen van het >erwaarlpozen der nieren. Foster's Rugpyn Nieren Pillen dienen enkel voor het genezen der nieren en blaas. Z\j her stellen deze órganen en bewerken, dat aij het bloed behoorlyk filtreeren en de onzuiverheden daaruit afvoeren. J Te AmersfoQrt verkrijgb. .hij de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending géschiedt franco na ontv. v. postwissel 4 f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- Tuoi sak. merk. 33

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2