NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad v voor de Provincie Utrecht. @flfemcmee FEUILLETON. So. 72. Zaterdag 13 September 1913. 42e jaargang De Firma A. LEWENSTE1N ITRBCUï. Cïf OOR STRAAT 14. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE RAADSSTUKKEN. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich oacter welk voorwendsel! ook geen nagemaakte Ldwenstein' machine aan-| praten. Voor Amersfoort en Omstreken ccnigste Agent W. KOMMER, Krommostraat 24, Amersfoort. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag A Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 00. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend Groote letterB en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 24ste nummer van den vijfde jaargang van «Vi olaikMari a bevat o.a.: H. M. de Koningin en Prinses Juliana, tegenwoordig bij de kinder feesten te 's-Gravenhage. Honderd jaar geleden, feestmaaltijd. Onaf- bankeüjkheidsfeesten te Rijswijk, Kat wijk en Schiedam. - Koninklijk be zoek aan Middelburg en Rotterdam. H. M. de Koningin, H K. H. de Prinses en Z. K. 11. de Prins op de Kon. Tribune te 's-Gravenhage. Laatste oBicieele daad van Minister Heemskerk. Huldiging van het Bestuur der Carnegie-siicbting. Het Monument ter herinneiing aati Neèrland's Herstelling, op het Plein 1813 te 's-Gravenhage. De onge regeldheden te Dublin. Nationaal Historische Optocht te 's-Gravenhage Het kindernummer aOns Prinsesjet. Weldra Groote Prijsvraag met 1000 Gulden aan prijzen. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prjjs van 3'/i cents thuis bezorgd. In de faadsvergadering van 28 Maart j.l. is ingekomen en om advies in handen van Burgemeester en Wet houders gesteld een verzoek met bij lagen van de R. K. Rouwvereeniging »St. Bonifaciust. bij Kon. Besluit van 19 Februari 1913, no. 27, toegelaten als vereeniging uitsluitend werkzaam in het belang van verbetering der volkshuisvesting. In dit adies, wordt medegedeeld, dat door de vereeniging, om tot het beoogde doel te geraken, besloten is, op een teirein tusscben den Soester- weg en den Ouden Soesterweg, bij het kadaster bekend Gemeente Amers foort. Sectie D nos. 2940.2942.2218 en 3374, te stichten, 80 arbeiders woningen met eene huurwaarde, luo- pende van f2.20 tot 2.90 per week. Het kapitaal der vereeniging, groot f 10 000, is echter niet toereikend om de uitvoering van dezen bouw te ver zekeren. De vereeniging vraagt daar om dat haar, overeenkomstig de be palingen der Woningwet en de ter uitvoering daarvan genomen Konink lijke Besluiten, een rentedragend voor schot uit de Gemeentekas zal wor den verleend. De adressanto verzocht aanvanke lijk dit voorschot te stellen op f 168.500 en haar een bijdrage te veileenen van f 4500 in de kosten van straataanleg, enz. maar wijzigde haar verzoek later, om straks te vermelden reden, enkel lot een rentedragend voorschot van hoogstens f 178.218.70. Wal de strekking van het verzoek betreft, het verleenen van steun om tot den bouw van 80 arbeiderswo ningen te kunnen overgaan, deelen Burgemeester en Wethouders den Raad mede, dat deze voorgenomen bouw hunne volle sympathie heeft. Voor de motiveering daarvan mee- nen zij te mogen verwijzen naar het geen door ben is gezegd geworden naar aanleiding van gelijk verzoek van de stichting Volkshuisvesting 1I« en het rapport van den Inspecteur van het Bouw- en woningtoezicht betref fende de gehouden woningtelling waar van onlangs een afdruk aan de leden van den Raad is toegezonden. Zooals is opgemerkt, heeft adres sante haar verzoek gewijzigd en vraagt zij thans enkel een voorschot van f 178.218.70. In verband met het Raadsbesluit van 29 Juli jl, waarbij is bepaald, dat voortaan de kosten van liet leg gen der buizen voor gas- en water leiding voor rekening der bedrijven komen, zouden de kosten voor straat- aanleg daarmede worden verminderd. Daarentegen moeien de kosten wor den vermeerderd, omdat door ons werd aangenomen, dat door uwe ver gadering ten dezen de zelfde gedrags lijn zal worden gevolgd als bij »Volks- buisvesting II«, en de volle kosten van straataanleg ten laste moeten komen van de vereeniging. Zoowel met het oog op de aan te leggen rioleering, als in het belang van de gebeele uitvoering der noodige werkzaamheden, komt het B. en W. wenschelijk voor, dat de straataanleg en wat daarmede verband houdt, door de Gemeente worde uitgevoerd. Daarom is bepaald, dat de veree niging den noodigen grond moet af slaan benevens het bedrag voor den straataanleg, enz., begroot op f7140. De uitvoering van de plannen der vereeniging zal het noodzakelijk maken dat de bestrating van den Ouden Soesterweg wordt doorgetrokken lot aan de nieuw aan te leggen straat; anders toch zullen de beide bestratin gen niet aansluiten en zal een onhoud bare toestand worden geschapen. Waar dus deze doortrekking in de eerste plaats zal geschieden in het belang van de te bouwen woningen, is bet ook billijk, dat de vereeniging in de kosten daarvan bijdraagt. De totaal-kosten worden begroot op f3515 en als maatstaf voor de berekening van het deel, door de vereeniging te dragen, is aangenomen de lengte van haar aan den Ouden Soesterweg gren zend terreinvolgens dezen maatstaf zal zij f 1200 moeten bijdragen. Dit deel van den Ouden Soesterweg beboort evenwel niet aan de Gemeente en zoolang zij dus niet de beschik king over den grond heeft verkregen, kan de uitvoering niet plaats hebben. Daarom is voorgesteld, dat de ver eeniging bet door haar verschuldigde bedrag terstond zal storten, maar dat de Gemeente baar eene rente vergoedt van 4 pCt. zoolang de verharding niet tol stand is gekomen. Getracht zal worden, de noodige beschikking over den grond te krij gen en hopen B. en W. den Raad daaromtrent eerlang nadere voorstel len te kunnen aanbieden. Resumeerende stellen zij voor 1. een voorschot te verleenen aan de R. K. Bouwvereeniging »St. Boni- fiscus» voor den bouw van 80 arbei derswoningen, tot een bedrag van hoogstens f 178.218 70 mits een even boog bedrag door bet Rijk aan de Gemeente in voorschot wordt gege ven; 2. een even groot voorschot te vra gen aan en te aanvaarden van bet Rijk; 3. ons te machtigen met de ver eeniging een overeenkomst aan te gaan betredende den afstand van grond, bestemd tot aanleg van een straat en tot storting van de kosten daarvan, benevens van een bedrag van f 1200 in de kosten van de doortrekking der bestrating van den Ouden Soesterweg 4. ons te machtigen tot bet leggen van de buizen voor gas- en water leiding en daarvoor een crediet toe te staan van f2100. Het Raadslid de Heer P. van Achterbergh vestigde de aandacht van Burgemeester en Wethouders op het niet voorkomen van een bliksem afleider op het hoCgreservoir van de Waterleiding. Daartoe uitgenoodigd beeft de Ge meente-architect ons bericht, dat bij den bouw van bet hoogreservoir de vraag, of een afleider gewenscht is, wel gesteld is geworden. Omdat het gebouw geheel van ijzer en steen is opgetrokken, werd de aanwezigheid niet noodzakelijk geaebt. Het ijzer werk van de kap en het bassin is innig met elkaar verbonden, terwijl dit weer verbonden is met hel buizen net, zoodat, mocht de bliksem het ijzerwerk treffen, zij direct naar do aarde zal worden afgeleid. Raakt de bliksem het muurwerk, dan zal beschadiging biervan niet zijn uitgesloten, maar moet de kans, dat daardoor schade zal worden ge daan aan het bedrijf zeer gering worden geaebt. Niettemin oordeelt de architect, dat de aanwezigheid van een afleider meer zekerheid zal geven voor bet bedrijf. Van meer belang acht bij de aan wezigheid van afleiders op de ge bouwen van bet pompstation. Wel zijn ook deze gebouwen in hoofd zaak van ijzer en steen opgetrokken, maar de aardverbindingen zijn daar niet in die mate als bij bet hoog reservoir aanwezig. B. en W. zich met de zieDswijze van den architect vereenigde, stellen voor bet hoogreservoir van de water leiding en de gebouwen van het pompstation (de woning van den machinist niet inbegrepen) van een ALLES KOMT EENMAAL OP Z N POOTEN TERECHT DOOK A. S. H. BOOMS. 4) En het hoofd van allen, de ziel van dit clubje, de geestdriftige leider, de chef der gamelle, de man die met zijn onverstoorbaar optimisme zelfs „enkel rijst met drooge viseh» voor die grage magen heerlijk gemaakt zou hebben, hij die de dolle makkers aan den gaDg bracht maar ook meestal binnen de perken hield en altijd vrede onder de opgewonden hoofden wist te stichten waar die dreigde verstoord te worden de oudste van allen, was Nol van Dijcke dienB rechterhand en meest vertrouwde vriend, was de jonge luitenant Bohlan, uithoofde zijner magerheid bijgenaamd »»het vliegend Sardijntje,die met den door allen erkenden voorganger, der Kolonie eene woning deelde. Van Dijcke was nu nog wel pas vijf en twintig jaar oud, doch reeds zes jaar officier, iets wat in dien tijd be- teekende, dat hij over ongeveer drie, of hoogstens vier jaar op bevordering tot kapitein kon rekenen, eene pro motie die hem zou noodzaken afscheid te nemen van het onbezorgde, heerlijk vroolijke luitenants-leven, om met den nieuwen rang de meer bezadigde hou- diDg en de zorgen en plichten van het .leidend gezag te aanvaarden. Oorspronkelijk officier bij het Hol- landscho leger, dacht hij volstrekt niet aan eene overplaatsing naar Indië, daar het leven te Breda, «het stadje van plezier en mooie meisjes»», dus een dorado voor prettige en levens lustige luitenants, hem uitermate be viel, maar het noodlot wilde het an ders en, zooals hij zeide, hij had zijn eigen glazen ingegooid, want een ge broken spiegelruit dreef hem naar den Oost. Eens, voor 'n paar dagen in Am sterdam zijnde om eens buiten het spiedend oog van zooveel lieve kennis sen en kennisjes ongegeneerd de blom metjes in politiek buiten te zetten en, zooals men 't noemde, »»zijn haar te laten knippen,»» wandelde hij den avond voor zijne terugreis in burger- kleeding langs de helder verlichtte winkels van Rokin, Kalverstraat en Spui, toen hij eensklaps een welluidend meisjesstemmetje om hulp hoorde roe pen. Daar natuurlijk, als naar gewoonte, ia den omtrek geen politie te zien was nu men hare hulp behoefde, ging Nol terstond op het standje af, want nog nooit had iemand van de zwakke sekse zijne ridderlijke hulp te vergeefsch ingeroepen, zelfs niet als hij zooals hier twijfelen mocht of die schoone die gevraagde hulp wel heelemaal ver diende voor hem was 't een zwak vrouwelijk wezen dat in nood verkeerde en dat was voldoende. Gespierd als hij was, ontrukte hij twee als heeren gekleede sujetten een zeer jong lief meisje, dat zij trachten mede te slepen, en gelastte op stren gen beslisten toon dat zij het kind met rust moesten laten, daar het nu onder zijne bescherming stond. Als antwoord kwam een der onver laten met opgeheven stok op hem af, toen hij het kind trachtte gerust te stellen, waarop Nol, als goed soldaat dadelijk tot tegenweer bereid, zijn zware wandelstok ophief om den ver raderlijken aanrander 'n flinke opstop per te geven, doch deze struikelde en de voor dezen bestemde slag kwam terecht in de groote spiegelruit van de kristal- en porcelein-winkel waar voor zij stonden, met het gevolg, dat niet alleen het zware glas rinkelend verbrijzeld werd maar ook tal van kristallen en porceleinen voorwerpen in de fraaie welvoorziene uitstalling dat lot deelden. Dadelijk hadden de beide aanvallende helden die 'n eenzaam meisje aanvie len de plaat gepoetst, maar onze rid derlijke luitenant bleef bedaard, opende kalm de deur der winkel en trad bin nen, gevolgd door het geredde kind, juist toen de patroon met bedienden zich Daar voren spoedden om den euvel dader van zooveel schade aan te hon den. Luitenant Van Dijcke gaf hem zijn kaartje, maakte zich bekend als de onwillekeurig schuldige aan de aan gerichte verwoesting en bood dadelijk royaal aan om naar schatting de aan gerichte schade te vergoeden, en dat op een toon van zekerheid alsof hij over millioenen per chèque beschikken kon. Die ruiterlijke verklaring en die imponeeerende flinke aanbieding van geheele vergoeding deed den winkelier, die vol drift toegesneld was, bedaren en zelfs buitengewoon beleefd worden, toen de jonge dame, die hij scheen te kennen en die hij eerbiedig groette, hem de zaak verklaarde en tevens ver goeding te willen voldoen, daar zij in zeker opzicht, wel onvrijwillig, maar toch de leenigë oorzaak was van het ongeluk. Daar echter de fiere luitenant Van Dijcke van zijn groot voorrecht om te betalen geen afstand wilde doen, beloofde de winkelier hem de opgave der schade, zoo billijk mogelijk bere kend, in Breda aaD zijn adres te zul len doen toekomen, waarna de jonge officier zijn ridderplicht voltooide door de jonge dame thuis te brengenzij had ergens les genomen en was nu op weg naar de Leidschegracht, waar zij bij hare ouders inwoonde. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1