Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. bliksemafleider te voorzien en hem daarvoor een crediet te verleenen van f200. Bij adres van 21 Juli 1913 is door J. H. van Schuppen, aapnemer van het boren van bronnen ten be hoeve van de Waterleiding, aan de gemeenteraad verzocht geworden, «eene uit zijn midden deskundige «commissie te willen benoemen, ten- »einde het al of niet accoord zijne «van zijn rekening te doen onder- zoeken.* Dit adres, dat in de zitting van 29 Juli j. I. inkwam, werd naar het college van Burgemeester en Wet houders gezonden, smet verzoek den sRaad de noodigo inlichtingen te «verschaffen, opdat de Raad dan «nader kan beoordeelen, of hij een «commissie wenscbt te benoemen Gevolg gevende aan die uitnoodiging, deelen Burgemeester en Wethouders den Raad thans het volgende mode: Bij proces-verbaal van 22 Aug. 1912 werd door Burgemeester en Wethouders aanbesteed, het maken der bronnen ten dienste van de ge- meente-waleileiding. Volgens art. 11 van bet bestek was het den aanne mer vergund bij de inzending van zijn aanbieding eene gewijzigde con structie voor te stellen. De inschrijver J. H. van Schuppen maakte van deze bepaling gebruik en bood twee inschrijvingen aan; een volgens de constructie in het bestek omschreven en een daarvan afwijkende. Bij proces-ver baal van 29 Aug. d. a. v. werd bet werk aan van Schup pen gegund, overeenkomstig zijn tweede inschrijving; dus volgens eene constructie afwijkende van die, welke was voorgeschreven. De aannemingssom was f8255, Volgens het bestek moesten hier voor worden geboord 11 bronnen op afstanden van 100 en 112 M, tot een grootste diepte van 70 M be neden A. P. Het werk moest worden geleverd diie maanden naden datum waarop met de uilvoering is aange vangen. Volgens de memorie van toelichting, die van Schuppen bjj zijn inschrijving heoft gevoegd, zal bij een mindere diepte dan 70 M. voor eiken meter f 6 75 worden afgetrokken en voor elke meter filter f7, De betaling zou geschieden 30 pet. als de helft van het werk gereed zou zijn, 50 pet. bij geheele opleve ring 20 pet. gedurende 12 maanden voor onderhoud zou blijven staan. De kwestie die nu met den aan nemer is ontstaan over de afreke ning, vloeit voort uit het verschillend standpunt, dat door beide partijen wordt ingenomen ten opzichte van de vraagheeft de uitvoering der werkzaamheden plaats gehad onder de werking van de besteks bepalingen, dan wel heeft deze in hoofdzaak plaats gehad buiten bet bestek om en krachtens eene andere overeen komst Wat is het geval geweest? De aannemer vorderde niet vol doende met de werkzaamheden. De Directeur adviseerde daarom 26 October 1912 de borgen van den aannemer daarmede bij Deurwaarders- ezploit in kennis te stellen en hun op te dragen voor 2 November de noodige maatregelen te nemen. Al dus werd gehandeld. Het bleek toen, dat van Schuppen ook zelf gevoelde, dat hij niet in slaat was de werkzaamheden tot een goed einde te brengen. Hierover werd tusschen hem en den Directeur in tegenwoordigheid van den beer van Poelgeest en den Gemeente-architect geconfereerd, met het resultaat, dat van Schuppen ver zocht goed te vinden, dat hij de verdere uitvoering opdroeg aan een onderaannemer, waarin werd toege stemd. Nu beweert van schuppen, dat deze regeling niet is goedgekeurd ge worden, maar dal van gemeentewege is gelast geworden, dat bij aldus moest handelen, m.a. w. dat bij vanaf dat oogenblik ontslagen was van de verplichtingen die voor hem uit de aanneming voortvloeiden en met een nieuwe opdracht werd belast. Daarom werd door hem de volgen de nota ingediend volgens bestek moest worden ge boord 11 maal 70 M is 770 M. geboord zijn 102 M. af te trekken 668 M a f6,75 is f4509, te leveren filter 110 M. geleverd af te trekken 110 M.af7, isf770. f5279,—. de aannemingssom bedroeg f8255, Te vorderen f2976, Voor het nieuw opgedragen wetk werd daarnevens een bedrag f13700 gedeclareerd. (Hierbij wordtopgemerk t, dat voor het eerst in de overgelegde rekening door van Schuppen eenheids prijzen worden genoemd). De Directie plaatst zich niet op dit standpunt en houdt zich aan het bestek met de daarbij behoorende toelichting, beboorende bij de aanbieding. Zij komt langs dezen weg tot de volgende be rekening. De 11 bionnen zijn geboord tot op een totaal van 676.50 M. N.A.P., alzoo minder geleverd 93.50 Meter a f6.75 per Meter is f631.121/». De 11 filters hebben een totaal lengto van 101.70 Meter, alzoo 8.30 M. min der ad f7.per Meier f 58.10 Totaal minder f689.221/». zoodal te vorderen blijkt f8255 min f689.221/» is f7565.77 De kwestie waar het over gaat ver oorzaakt alzoo een verschil van f 9110.22'/». Van een verschil met den aannemer is het eerst gebleken uit een schrijven van dezen, van den 4 April 1913. Nadat op zijn verzoek een gedeelte van de aannemingssom beschikbaar was ge steld en hiervan mededeeling was ge daan, berichtte de heer van Schuppen, dat hij de gelden in dank had ont vangen, maar tevens, dat hij zich op het standpunt stelde, het bestek op «déze werkzaamheden niet van toe passing isTegelijkertijd werd op nieuw geld gevraagd en wederom werd volgens de bestoksbepalingen het den aannemer toekomende bedrag, uitge keerd. 20 Mei j.l vroeg van Schuppen andermaal om geld. Dit verzoek werd als gewoonlijk om advies gezonden naar den Directeur. Deze deelde van Schuppen mede, dat alvorens hij daar over kon adviseeren, eerst overeen stemming moest zijn verkregen over bet geheele bedrag der vordering. Daarop volgde een conferentie tus schen den aannemer en den Directeur, in tegenwoordigheid van den heer van Poelgeest en den Gemeentearchitect. (29 Mei). Volgens het schrijven van den Direc teur van 1 Juli stemde de heer van Schuppen in deze conferentie toe, dat «hij probeert zoo goed mogelijk uit de zaak te komen die voor hem finan cieel zeer nadeelig is geweest.* Volledigheidshalve voegen B. en W. hieraannogeen tweetal mededeelingen toe, le. dat de aannemer het werk gereed had moeten opleveren 1 Februari 1913, terwijl de oplevering pas den 6 Juni d. a. v. heeft plaats gehad. Voor eiken dag te late oplevering is eene boele verschuldigd van f50 2e. dat het aan den Raad gericht adres namens den heer van Schuppen is onderteekend, zonder dat van eene behoorlijke volmacht daartoe is ge bleken. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen heeft Dr. J. H. Moll het besliste voornemen met 1 Januari 1914 ontslag te vragen als rector van het Gymnasium. Aan het tweede toelatings-exa- men voor de Middelbare Handelsdag school werd deelgenomen door 6 can- didaten, die allen slaagden nl.voor de le klasse: R. Blok, P. C. Ebbink, H. J. Graansma en T. Yfs; voor de 3e klasse: W. Hogervorst en P. Rin- tel, allen te Amersfoort. Voor de 2e klasse melden zich nog 6 candidaten aan, waarvan, wegens gebrek aan ruimte, niemand kon geplaatst worden. De nieuwe cursus is thans begon nen met 65 leerlingen, nl. 22 in de eerste, 29 in de tweede en 14 in de derde klasse. Gebrek aan ruimle. En de volledige 4-jarige cursus begint volgend jaar. Er zal dus een nieuw schoolgebouw moeten komen en dus een een beroep moeten gedaan óok op de leden, de donateurs en de middenstanders, die het groote belang van eigen vakonder wijs ten zeerste blijken te waardeeren. Volgens achterstaande adver tentie zullen de repetition van de Zaugvereeniging der plaatselijke afdee- ling van «Toonkunst* a.s. Maandag aanvangen. Voor hen die alsnog als lid dier vereeniging wenschen toe te treden bestaat gelegenheid tot aan gifte op 15 September des namiddags tusschen 2 en 3 uur. De heer P. Segwaard, hoefsmid aan de Kampstraat, behaalde twee eerste prijzen met het door hem ver vaardigde hoefbeslag, ingezonden ter Groote landbouw-tentoonstelling te 's-Gravenhage. B. en W. hebben gisterochtend aanbesteed ten behoeve van de ver schillende gemeentegebouwen: 350 H.L. vette kacbelkolen. Inschrijvers waren: Ph. M. Putman fl.27; G. Takken f 1 26; J. C. v. d. Logt f 1.26; A. Bakkeoes f 1.24; J. van Ginkel f 1 23 per H.L. 265 dub. H.L. korte turf: Pb. M. Putman f0.57; A. Bakkenes f 0.50 per dub. H.L. 1045 dub. H.L. lange turf: Ph. M. Putman f 0.30 en A. Bakkenes f 0.30 per dub. H.L. De gunning is aangehouden. Bjj den uitgever L. J. Veen is als eerste deel eener, onder den titel «Gewenschte Gasten*, serie goedkoope boekwerken verschenen: Maiia Corel- li's «Wereldlijke macht*. Benoemd tot bataljons-adjudan ten bij bet 5e regiment infanterie de le luitenants L. A. M. Koppert en S. Veldmeijer; bij het 16e regiment de le luitenants A. Govers en E. A. Wolfson. Bij de door den kolonel-com mandant van het le regiment huzaren gehouden aanbesteding voor de leve ring van hooi, stroo en haver gedu rende bet tijdvak van 1 November 1914 was minste inschrijfster de firma H. Gerritsen, met f 40 voor hooi, f23 voor stroo en f84.50 voor haver; alles per 100 K. G. Voor plaatsing als cadet bij de Kon. Militaire Academie te Breda, op 16 September e. k., komen alsnog in aanmerking voor cavalerie h. t. 1.: J. W. II. Doornbos; voor artillerie in Ned. Indië: H A. Munzebiock, beiden leerlingen der Amersfoortsche Hoogere Burgerschool aan wie dit jaar het eind-diploma werd toegekend. In een perceel aan de Zuidsingel alhier is tijdens de afwezigheid der bewoners ingebroken. De dienstbode, die kwam om het huis te luchten, vond de lamp in de salon brandende en de gordijnen Voor de vensters ge schoven. Alle kasten en laden waren ondersteboven gehaald, doch vermist werd slechts een enkele broche. Naar de Middellandsche Zee. Na Noorwegen en de fjorden en de middernachtzon,de oude wereld zee, de palmen en pyramiden, het Heilige Land, de gesluierde vrouwen en de ruïnes van een grootsch ver leden. Het is de firma Joh. Otten en Zoon te Rotterdam, die ons als agente van The Royal Mail Steam Packet Com pany zoo'n verleidelijk boekje zendt van een pleizierreis, weder met het vorstelijk jacht «Arcadiani, thans van Southampton, via Tanger, Gibraltar, de Balearen en Barcelona naar Napels, Athene, Turkije, bet Heilige Land en Egypte. Het boekje bevat een beschrijving van het prachtige schip, van de reis, van land en volk, van do uitstapjes te land, van allerlei wetenswaardigs voor den reiziger. En een aantal ver rukkelijke kiekjes, die beter dan woor den een denkbeeld geven van de luxe en het comfort aan boord de «Arca dian* en. van bet belangwekkende en schoone dat den deelnemers van deze moderne kruistochten wacht. Pas van de reis terug, zou men waai lijk zoo weer zijn koffers pakken. Gebruikt Poetein, het beste van alle vloeibare Metaal-Poetsmiddelen, vervaardigd door de Firma Fritz Schulz jun. Akt. Ges te Leipzig. Dit uit stekend preparaat verdient de voor keur boven alle soortgelijke voort brengselen. In den kortst mogelijken tijd wordt elk metalen voorwerp, hoe vuil het er ook uit moge zien, dat met Poetsin behandeld wordt, blinkend, helder en schoon; ook speciaal voor gegraveerde en geci seleerde voorwerpen is Poetsin het ideale poetsmiddel. De hiermede ver kregen glans is niet alleen schitterend, doch houdt langen tijd aan. Men ge- bruike daarom slechts Poetsin, dat in glazen en blikken flacons, overal ver krijgbaar is en wachtte zich voor waardeloozen namaak. ContrAle op Nederlnndeche eieren 1 Onder voorzittetschap van mr. W. Roosegaarde Bisschop, secretaris van de Nederl. Kamer van Koophandel te Londen, vergaderde te Amsterdam een aantal belanghebbenden bij den Nederl. eierenhandel. Vertegenwoor digd waren de V. P. N., de Bond van Handelaren in Nederlandsche eieren en de Geldersch-Overijselsche Bond van Eierhandelaren. Mede waren aan wezig de heer Th. J. Mansholt, als vertegenwoordiger van de afdeeling landbouw, en de Rijkspluimveeconsu- lent de heer De Beaufort. Besloten werd aan een commissie op te dragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om een contróle op Nederlandsche eieren in het leven te roepen. Deze commissie zal binnen drie maanden rapport uit brengen. Dan zal opnieuw een ver gadering worden gehouden. Handbl. Statistiek-faillissementen. Volgens mededeeling van van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 33 faillis sementen tegenover 38 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. De reis om de wereld in 35 dagen. Toen Jules Verne zijn «Reis om de wereld in 80 dagen" schreef, had hij nooit kunnen denken, dat het denk beeldige snelheidsrecord van zijn held Phileas Fogg in werkelijkheid binnen een eeuw geslagen zou worden. Maar de laatste vijftig jaar heeft de tech nische ontwikkeling zelfs de onge breidelde fantaisie van Jules Verne overtroffen. Reeds in den winter van 1889—'90 toen er nog geen Trans- Sbsrische spoorweg bestond, slaagde de Amerikaansche Nelly Bly er in, de prestatie van Fog met acht dagen te verbeteren. De ondernemende miss vertrok uit New-York en maakte de reis om de wereld via den Ailanti- schen Oceaan, de Middellandsche Zee den Stillen Oceaan en de Pacificbaan in 72 dagen. Daarna toonde een Parijsche journalist, met den weinig Fransch klinkenden naam van André Jaeger Schmitt, hoe klein onze zicht bare wereld in de laatste twintig jaar geworden is, door de reis om de wereld in 39 dagen te volbrengen Het was vooruit te zeggen, dat ook dit record geen lang leven be schoren zou zijn. De internationale verkeersmiddelen zijn de twee laatste jaren weder aanmeikelijk verbeterd, vooral door de 3 dagen snellere ver binding tusschen Amerika en Azië met de stoomboot «Empress of Russia« der Canadian Pacific Maatschappij. Daarom kon de Amerikaansche jour nalist Mears, die in opdracht van een New-Yorksch blad de reis orn de wereld in 35 dagen deed, zijn reis vooraf met behulp van een reisgids nauwkeurig berekenen. Mears vertrok den 2den Juli per stoomschip «Mau- retania«, het snelste stoomschip der wereld, uit New-York. Den 7den Juli landde hij in de Engelsche haven Fishguard, bereikte den volgenden dag Londen, den 9den Juli Parijs, en den lOden Juli Berlijn, om den 12den Juli te St. Petersburg aan te komen. Van Petersburg zette Mears Dog denzelfden dag zijn reis met den Trans-Siberischen sneltrein voort, die tengevolge van een overstrooming bij Ekaterinneburg een vertraging van 18 uren had, waarvan hij tot Harbin, het kruispunt van spoorwegen in Mandsjoerijp, maar acht uur kon in halen. Tengevolge van dit tienurig opont houd hadden de plannen van Mears bijna schipbreuk geleden, daar hij vol gens zijn reisgids de aansluiting per stoomschip naar Yokobamazou missen. Op dit critieke moment kwamen de Japanners hun Amerikaanschen erf vijand te hulp, doordat zij een extra trein op hun Koreeschen spoorweg te zijner beschikking stelden. Op- deze wijze bereikte Mears te Fusan een Japansch stoomschip, dat hem eenige minuten voor de afvaart der wekelijk- sche Pacificstoomboot in Yokohama aan land zette. Eenmaal aan boord van de «Empress of Russia* scheen Mears het spel gewonnen te hebben. Hij had echter nog een beproeving te door staan. Bij de Canadeesche kust raakte de stoomboot in een dichten mist, zoodat ze twaalf uren lang voor anker moest blijven liggen voordat ze het wagen kon den Puget Sound binnen te varen. Ditmaal hielp de Canadeesche overheid den globetrotter uit de moeilijkheid, doordat men hem in een douanen- kotter van het stoomschip afhaalde en hem over den Sound aan land zette. Daar wachtte een aeroplaan, die den modernen Ahasverus naar Seattle bracht. In Seattle kon Mears den trans- continentalen bliksemtrein nemen, waarmede hij in vier dagen de laatste route van zijn recordreis aflegde. Aan den avond van den 6den Augustus, na een volgens officieelen tijdberekening, afwezigheid van 35 dagen, 21 uren, 35 minuten en 4/5 seconden, kwam Mears te New York aan, waar hij als een nationale held ontvangen en gevierd werd. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 5 tot 11 September 1913. Jacobus, z. van Jacobus van de Veen en Rijkje Hootsen. Een na tuurlijk kind van het vrouwelijk ge slacht. Carolina, d. van Chrisliaan Lcnsing en Gerritje Maria Hannesse. Hendrik Johannes, z. van Hendrik Cornelis Lankkamp en Johanna Maria Hakkerl. Jan, z. van Willem Frederik Eek en Beertje Staal. Marretje, d. van Adam Barend van Doorn en Wilhelmina Dekker. Cornelis, z. van Antonie van Colmjon en Lutje van Nieuweobuizen. Wilhelmina Maria, d. van Wilhelmus Marinus Droog en Maria Johanna Hendrika van Rossum. Wilhelmus, z. van Jan Wilhelmus van der Veer en Marie Clemence Bruinniock. Elizabeth Gezina, d. van Jacobus Cornelis Theodorus Smit en Maria Jacoba van Bruggen. Timotheus Hermanus, z. van Wilhelmus Spijker en Johanna Vos. Teunis Willem, z. van Albertus te Beek en Reinira van Laar. Gerardina Helena, d. van Cornelis Kaaijk en Trijntje Nanning. OndertrouwdGeorge Joannes Skene en Elizabeth Balkema, Philippus Jacobus ter Wolbeek en Maria Voskuilen. Getrouwd: Petrus Hendrikus van der Griend en Lena Kaldenberg. Antonius Hendrikus de Metter en Johanna Fonteijn. Overleden: Een levenloos aange geven kind. Theodorus Peters, 7 mud. Dina Sophia de Ruiter, 16 jr. Hendrikus Cornelis Johannes van der Veer, 5 w. Vrouwtje Wijnslok, 74 jr., wed. van Jacob Manuel Hilversum. Leusdett. Van 6—13 Sept. 1913. Geboren: Arie Aalbertus/zoon van Arend Lagemaat en Christina Ruiter. Abraham Hendrikus, zoon van Anthony Willem den Boer en Catharina van Roosenbeek. Jan Cornelis, zoon van Gerrit van Egdom en Aaltje van Raay. Luberthus Jo hannes zoon van Hendrik Kuiter en Johanna Verhoef. Woudenberg. Geboren: 7 Sept. Gerrit, z. van Gerrit van den Lagemaat en Jannetje Blauwendraad. Gehuwd: 12 Sept. Korstiaan van de Wetering, 31 j. en Celia Wolfs winkel, 27 j. Overleden :t6 Sept. Johanna Philip- pina Valkenburg oud 14 dagen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 12 Sept. 1013 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f appelen f 4.a f8— Peren f5.a f 12.IClei- Aardapp. f 0.i f0.zandaardapp. f2.a f2.50 Hoendereieren f 5 80 a f 6.25 p. 100 st. Bruine eieren f6 25 a f7.per 100 st. Grasboter f 1.25 a f 1.50 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0per 50 kilo. Kippen f 0.70 af 1.50 Kuikens fl.af 1.60 Piep kuikens f 0.40 a f0.90 Ganzen l O. f0.Eenden f0 90 a f 1.30 p. st. Jonge f0.a fö.00. Hazen f0.a f0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.80 a f 1 20 Duiven f0.40 a f0.50 paar Magere varkens f 20. - 4 f 30. -Varkens r. eiport f 0.a f 0.Zeugen f 60.a f 120.Biggen 10.a f 17 Schrammen f 0.a f0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a f000.—Kalf koeien f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. KECLAIHE. Haemorrhoiden. Haemorrhoiden (aambeien) worden gewoon lijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, zwangerschap, sterk prikkelende purgeermiddelen, enz., en zy werken door de vreeseljjke jeujt en stekende pijn zeer nadee lig op het hijmeur van deq lijder. Dikwijls worden zij veronachtzaamd, tyetgeen aanleiding kan -geven toP sterke bloedingen, verzwering, enz. Foster's [Zalf heefUvanaf de eerste aanwen- ding.een wonderlijk verzachtenden en heelenden invloed. Een geschikt diëet en nauwkeurige opvolging van de gebruiksaanwijzing, welke iedere doos vergezelt, doet uw kwaal spoedig genezen. Foster's Zal£.(let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgb. by de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Langestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. postwissel 4 f 1.75 per doos. 19

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2