Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Velen hebben een nieraandoening, Grietje, ik kom nog eens weer, hoor Twee dageu later treed ik weer opgewekt bij haar binnen, want het is mij gelukt vraag 9 van het formu lier flink beantwoord te krijgen. Het oudje heeft in «het tijdvak van 10 jaar, onmiddellijk voorafgaande aan het bereiken van den leeftijd van 70 jaar® meer dan 300 weken loon arbeid voor anderen verricht. Ik heb weer plaats genomen, het oog ziet me vragend aan. Een oogen- blik later drukt ze m'n hand met haar beide krom gewerkte handen, als ik baar vertel, dat bet mogelijk wel lukken zal. Langzaam, baar zoo nu en dan even aanziende om te genieten van haar blijdschap, lees ik de verschil lende antwoorden van het formulier voor en ten slotte moet ze onder teekenen. Dat gaat niet, want scbryven beeft ze niet geleerd. Neen, mijnheer, m'n ouders hadden geen geld voor schoolpen ningen. Nu, een kruisje is voldoende en op koddige wijze wordt dit kunststuk verricht. Nog even gesproken over haar leven, haar familie en ik verlaat het stulpje, overtuigd een gelukkigen dag te hebben geschonken aan oude Grietje. Zietdaar den zonnigen kant van ons wei k Het Bestuur der plaatselijke afdee- ling van den Ned. Protestanten Bond is voornemens, in den loop van den aanstaanden winter, buiten de gewone lezingen, bij genoegzame belangstel ling een cursus te doen houden, welke uit drie voordrachten zal bestaan. Als spreker is uitgenoodigd prof. dr. Eerdmans, die zal behandelen De geschiedenis onzer godsdienstige gebruiken en denkbeelden, een on derwerp, dat zeker in hooge mate belangrijk mag worden genoemd, terwijl het aantrekkelijke karakter der samenkomsten ongetwijfeld nog wordt verhoogd door den persoon van den spreker. Wie geen circulaire mocht hebben ontvangen, vrage er een aan den Secretaris, den heer P. J. de Groot, Borstraat 15. Onder de bewoners van den Utrechtschenweg circuleert een adres aan Burgemeester en Wethouders om dezen t» verzoeken hunne mede werking te verleenen bij de aan te wenden pogingen om een wijziging te verkrijgen in de geprojecteerde tramlijn ZeistAmorsfoort. Zij wen schen het daarheen te leiden dat deze lijn tot aan de stad de Utrechtsche- straatweg blijft volgen. Wij vermeenen nu reeds weinig succes op deze pogingen te kunnen voorspellen. De lijn is voor een ge deelte over de vlasakkers en langs de Barcbman Wuytierslaan geprojec teerd om reden de belling van den berg te sterk is om met de te ge bruiken machines bestegen te kunnen worden. Er loopen geruchten dat de Wethouder van Onderwijs de heer R. G. Rijkens voornemens zou zijn binnenkort ontslag te nemen als raads lid en zulks in verband met eene be noeming als redacteur van een vrij zinnig dagblad. Veel meer als geruchten zyn het echter niet, officieel is niets daarvan bekend. De politie-agenten H. Klein en J. Nijeboer behaalden te Utrecht het politie-diploma, eerstgenoemde met aariteekening. De heer G. J. Buys bood bij zijn vertrek uit de gemeente aan de leer lingen der Ambachtsschool en Handels school j 1. Woensdagmiddag in »de Arend® een bioscoopvoorstelling aan. De films waren met zorg gekozen. Na atloop der voorstelling spraken de directeuren der beide inrichtingen de heeren J. Peper en G. A. Groote Haar namens de jongens woorden van dank en erkentelijkheid. Mr. S. G. van Weideren baron Rengers is benoemd tot le luitenant by het vrijwillig automobiel-korps. Mr. J. K. H. de Beaufort zal a.s. Maandag als burgemeester van Leus- den en Stoutenburg woiden geïnstal leerd. Z Ed.Achtb. zal door eene eere- wacht van ruiters en fietsers bij het «Zwarte Bergje® woiden opgewacht. Vandaar gaat de stoet langs het hotel »Oud-Leusden«, Doodenweg, Arn- hemsche weg, de Mof, Hamersveld naar het gemeentehuis. Daarna begeeft Z Ed.Achtb. zich naar de grens der gemeente Stoutenburg waar hij even eens door eene eerewacht van inge zetenen naar het gemeentehuis zal worden geleid. Bij het sloopen der eerepoort aan het begin der Langostraat is een timmerman van de stellingen gevallen en daarbij zoo leelijk terecht gekomen, dat onverwijld opname in het zieken huis noodig werd geoordeeld. Zijn toestand is nog steeds zorgelijk. De groote St. Joriskerk was gisteravond geheel gevuld ter gelegen heid van het kerkconcert, dat ge geven werd door Anton Verhey, met mevr. Noordewier-Reddingius en mevr. de Haan Manifarges. De talrijk opgekomenen werden niet teleurgesteld in hun hooggespannen verwachting, integendeel, hun werd een kunstgenot geschonken, zooals maar zelden te genieten valt. Dit oude gebouw leent zich ook bijzonder voor een dusdanig concert. Tot in de uiterste hoeken waren de zange ressen te verstaan. De ptechtige stilte na elk nummer verhoogde den indruk. In het kort het seizoen heeft zich prachtig ingezet. Op de algemeene vergadering van het onderwijzend personeel aan de lagere scholen in de provincie Utrecht heden in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht te houden, zal Prof. Dr. Kernkamp spreken over »Nederland in 1813" en de beer G den Toom over «De waarde van 't illustratief teekenen voor het onderwijs". Deze vergaderingen zijn altijd druk bezocht en hebben meestal veel waarde voor het onderwijs. Om die reden geven de gemeentebesturen dezen dag dan ook vacantie. Voor de rechthebbenden zijn aan het bureau van politie terug te be komen een boedespeld, oen sportriem, twee hondehalsbanden en een zilveren vork. De levering van gebuild meel ten behoeve van de militaire bakkerijen gedurende de maand Uctobor 1913, is toegewezen aandeN.V. Industriëele Maatschappij v/h. Nourij en van der Lande te Deventer tegen den prijs van f 11.71 de 100 K.G. Bij beschikking van den Minister van Oorlog van 16 dezer, is de levering van brandstollen ten behoeve van het garnizoen Amersfoort, bij onder- handsche aanbesteding, toegewezen aan Pb. M. Putman, alhier, tegen de n. v. prijzen: f 1.26 de 100 K.G. vette steenkolen f136 de 100 K.G. magere steen kolen f 1.58 de H.L. atnhraciet, Belgische 3050 m.M.; f0.66 de H.L. gascokes, geklopte; f0 63 de H.L. gascokes, ongeklopte f0.59 de lOO^stuks lange turven Smildinger; f0.59 de 100 stuks steekturf, losse; f0.25 de 100 stuks vuurmakers; f6.20 de 100 stuks takkebossen; f2.50 de 100 stuks briquetten. Er is geen beter en in het gebruik voordeeliger poetsmiddel voor alle metalen voorwerpen van goud, zilver, nikkel, koper, alfenide enz., dan het echte Globe-Poetsextract, vervaardigd in de grootste metaalpoetsmiddelfa- brieken der wereld van de Firma Fritz Schulz jun. Akt.-Ges. te Leipzig, Neu- burg a. D., Aussig i. B. en Lincoln bij New-York. Globe-Poetsextract geeft zonder moeite en snel een mooien en duur- zamen glans, is vrij van alle schade lijke bestanddeelen, krast niet, en tast de metalen niet aan. Globe Poetsex tract verliest zijn poetskracht nooit, vlekt niet zoo als poetspomade, en is veel beter en zuiniger in het gebruik dan de meeste in den handel zijnde vloeibare poetspreparaten. Kortom, Globe-Poetsextract is het beste me- taalpoetsmiddel welks uitmuntende kwaliteit werd erkend, daar het reeds meermalen is bekroond, het laatst op de wereldtentoonstelling te St. Louis 1904 met den Grand-Prix, de hoogste onderscheiding in die branche. Men wachte zich voor minderwaar dige namaaksels en verlange uitdruk kelijk slechts het echte Globe-Poets- extract met fabrieksmerk „Globe in den rooden dwarsstreep", De Maatschappij «Nutricia® be haalde op de Tentoonstelling te Gent met bare verschillende producten, ingezonden door hare fabriek le Laeken, 7 grands prix, da hoogste onderscheiding welke werd toegekend. Bij «den grooten slag®, die Zater dag bij de groote Fransche manoeuvres geleverd werd, werden twee metboden op de proef gesteld: de Duitsche en Fransche tactiek. Overwonnen heeft geen van beide. Generaal Cbomer, wiens leger 's namiddags op alle liniën terugtrok, vertegenwoordigde de Duit sche tactiek, die daarin bestaat, dat de aanvallen met een breed front beoogt, terwijl de Fransche tactiek, die door generaal Pau werd gevolgd, de troepenformatie naar de diepte toe opsteld. Men heeft de Duitsche tactiek verweten, dat bij het oprukken der troepen in een breed front noodzake lijkerwijze gaten ontstaan moeten, en dat de vijand door in deze openin gen door te dringen, het geheele front kan doen uitspringen. Generaal Pau heeft, naar de bladen melden, dit in zicht bevestigd. Hij liet zijn koloniale troepen een der ontstane openingen binnenvallen en kon zoodoende gene raal Chomer tot den terugtocht noodza ken. Generaal Chomer evenwel kon zijnerzijds reeds 's avonds revanche nemen; door een onverwachten aan val van zijn rechtervleugel is hem ge lukt, het dorp Manouzin te nemen, waar generaal Pau kort te voren zijn hoofdkwartier gevestigd bad. Verbaasde inboorlingen! Aan de sNew-York Herald wordt uit Aden (Arabië) geschreven, d.d. 31 Augustus: sDeze week kwam te Aden het groote nieuwe droogdok aan, gebouwd voor de Nederlandsche Regeering en bestemd voor Soerabaja. Dit massieve bouwwerk, in staat 1400 ton dood gewicht boven water te houden, werd gesleept door 2 sterke Nederlandsche sleepbooten, de «Atlas® en de «Titan®, welke, ofschoon behoorend tot de grootste sleepbooten voor volle zee onbeteekend schenen naast het reus achtige dok. Natuurlijk trok het dok in niet ge ringe mate de belangstelling der in boorlingen, die verbaasd waren, dat 2 kleine booten zulk een groot «schip® konden vervoeren. Men had niet weinig moeite het dok een veilige ligplaats te verschaf fen, daar de zee niet kalm was; 2 dagon moest het in open zee wach ten, tot het water rustig was gewor den. Het dok blijft hier tot 20 Septem ber, wanneer in den Indischen Oceaan geen ruw weer meer te vreezen is. Het voorbijkomen van dergelijke scheppingen van modernen «scheeps bouw® zal de oogen openen voor den ondernemingsgeest van Nederland ten opzichte van zijn koloniën in de Oost. Goedkoopo manier om zijn vacantie aangenaam door te brengen Door de marechaussee is in een café aan den Piasmolen gearresteerd en van daar naar de gevangenis te Dordrecht overgebracht, iemand uit Almelo, die er zijn werk van maakte in den omtrek in de groote hotels groote verteringen te maken en dan zonder te betalen te verdwijnen. Zoo had hij in een café te Groes- beek luim 6 weken doorgebracht. Bevroren konijnen. Door het Duitsche stoomschip «Ros- tok® dat Donderdagmiddag te Amster dam binnenkwam aan het adres der cargadoors Wm. H. Muller en Co. werden uit Australië ongeveer 5000 kisten met bevroren konijnen ingevoerd. Trouw van een hond. Onlangs stierf te Laive bij Chalon- sur-Saóne de boschwachter ter Cléau. De man bezat een hond, waaraan bij zeer gehecht was. Sedert den dood van zijn meester heeft het dier alle voedsel geweigerd. lederen dag ging het trouwe dier naar de plaatsen, die bij mei zijn meester placht te bezoeken. Het eind van zijn wandeling was steeds het graf van zijn meester, waar bij de aarde met zijn pooten trachtte om ie woelen. Thans is hij van verdriet en uitputting gestorven. Een plaag! Men schrijft uit Amsterdam Neem eerst een bad, geachte lezers en lezeressen. Reinig u perfect. Wasch u, desnoods met groene zeep. Boen uw gezicht, uw borst, uw rug en uw beenen met bleekwater, Brusselsch zand, puinsteen, en Joost weet wat meer. Neem daarna een chroomzuur- douche En wanneer gy eindelijk de heilige overtuiging, hebt, neen, abso luut zekar weet, dat er niet meer één bacterietje in uw poriën is schuilge gaan, spoel u dan af met verdunde eau de Cologne, en luister dan, naar hetgeen ik u te vertellen heb. Op de E N.T.O.S. is het gezellig. Vooral in 't Lunapark, waar tot twee uur 's nachts het blauwe eleclrische licht er de feeststemming in houdt, terwijl er lustig gedanst en gedronken wordt. Het electriscbe licht is echter niet in staat, de kleine, lustige springertjes te dooden, waarvan de wetenschappelijke naam, als wij niet- latinisten het ons goed herinneren. Flomum-homum is. O, ware de E.N.T.O.S. verlicht met Finsen-lampen. In het holst van den naebt komen de Amsterdammers van het feest terrein in de stad terug. Ze zijn vroolijkZij hossen soms door de straat, alsof, h9t klaailichten dag was. Maar thuisgekomen overvalt hun de slaap Helaas, spoedig ontwaren zij, dat men op de E.N.T.O.S. gratis souvenirs meekrijgt. Flomum bomum. De sinaasappel als geneesmiddel. De sinaasappel is niet alleen een goedkoope en smakelijke vrucht, ook als geneesmiddel bewijst zij vele dien sten. In den winter, als over het al gemeen meer vleescb en vette spijzen worden gegeten en men gewoonlijk minder beweging neemt, werkt de sinaasappel na den maaltijd bloed zuiverend, en bevordert zij de spijs vertering. Wie een buitengewoon copieus souper gebruikt heeft, doet wel den volgenden morgen een paar sinaasappelen te gebruiken. Voor ver stopping is een sinaasappel op de nuch tere maag, een zeer goed geneesmid del, tarwijl deze vrucht bij koorts uitstekende diensten bewijst. De schil van den sinaasappel bevat een aro matische, etherische olie, welke niet alleen gebruikt kan worden voor de bereiding van essences, likeuren, bowls enz. maar ook als desinfecteerend ge neesmiddel. De beroemde bacterioloog professor Löffier heeft bewezen, dat olie uit sinaasappelschillen een goed middel tegen dipbtlieritis is, zij doodt de bacillen. Ook bij andere keelziek ten is het een uitstekend middel. Voor de huiehouding. Koffievlekken worden gewoonlijk verwijderd door zeep en water, maar wil de vlek soms niet verdwijnen, dan wasebt men bet goed met een sterke oplossing van keukenzout uit. Was er melk in de koffie, dan kan verdunde geest van salmoniak goede diensten bewijzen. Levertraan-vlekken in waschgoed worden weggemaakt door aanhoudend bleeken in de zon. Vooraf moeten de vlekken echter goed met zeep zijn ingewreven. Een ander middel is, de plaatsen, waar de vlekken zitten, te weeken in zeepwater met een steike oplossing van terpentijn en geest van salmoniak. Schoenen, die na lang staan op een vochtige plaats met een laag schim mel bedekt zijn, moot men afwrijven met verdunde glycerine. Gips, met eiwit vermengd, geeft een zeer bruikbare kitlijm voor ge broken aardewerk en porcelein. Voor het Leven: Recept. Neem een kop vol opgeruimdheid Met een dosis goeden moed Daags twee lepels lijfsbeweging Matig lauw gebruik is goed Vijftig pillen, vaste spijzen Aangemengd met goeden wijn Een tinctuur van vergenoegen 't Is de baste medicijn. Twintig druppels geest van vreugde Met een poeder levenszout En wat balsem van vertroosting Is een raad zoo goed als goud. En vindt gij bij dit receptje Uw verlangen niet vervuld, Neem dan voor het allerlaatste Nog een pleister van geduld. Wie heel niet schertsen kan, Die is een arme man. Maar armer noem ik toch den vrind, Die niets dan scherts in 't leven vindt Rückert. Weet te leven, kwel u niet Met te veel gedachten, Werk uw werk en zing uw lied Onder bljj verwachten. Men wachte er zich voor van zijne levensreis een spoorwegreis te maken, waarbij men al 't schoone, goede en liefelijke voorbijvliegt, zonder dit op te merken. Observator. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 12 tot 18 September 1913. Geboren: Johanna Antonia, d. van Wouter Wisrneijer en Tcunije van der Meijden. Hendrikus Johannes, z. van Wilhelmus Gouw en I'etronella Peters. Johan, z. van Gerardus Johannes Sasbach en Wilhelmina Clara Maria Rischen. Hendrikus Wilhelmus Maria, z. van Heinrich Bernard Hehenkamp en Cornelia Maria van Loo. Jannetje, d. van Antonie Hendrikus Staal en Geertrui Bouw meester. Margaretha Alijda, d. van Everardus de Bree en Simonida Gijsbertse. Johanna Maria, d. van Wilhelmus Hermanus Alfrink en Janna Berendse. Adrianus Hendrikus, z. van Jan Berg en Johanna Walet. Hendrikus, z. van Hendrikus Hazelaar on Sophie van 't End. Matthijs, z. van Antonie Hendrikus Staal en Gerritje Steenbeek. Martinus Antonius, z. van Lambertus Autonius Kaspers en Jacoba Helena Maria van Mierlo. Ondertrouwd: Maltheus Smalle- gange en Paulina den Broeder. Willem van der Vennen en Gerritje van Dijkhuizen. Hendrikus van Nimwegen en Alijda Batavier. Overleden; Elizabeth Gezina Smit, 3d. Emberta Albertina Horsting, 82 j., wed. van Hendiik van Koot. Johanna Veenendaal, 26 jr., eebtg. van Gerardus Johannes Verbaar. Johanna Hendrika Gaasenbeek, 5 w. Wessel van de Wakker, 60 jr., wed. van Wilsje Wels. Alijda Petro- nella Maria van Nes, 2 w. Cornelis Petrus de Jong, 9 jr. Johan Sasbach, 3 d. Leusden. 12—19 Sept. 1913. Geboren: Albertus, z. van Wilhel mus Kuyten en Martje van Duyn. Hendrica Alijda, d. van Evert Kaas en Maria van den Hengel. OverledenKasper van Mierloo, 7i j., echtg. van Catharina Veltman. Wouter Blooi, 9 weken. Stoutenburg. Geboren: 13 Sept. Dirk, z. van Jacob de Haan en Hagata Schouten. Woudenberg. 13—19 Sept. 1913. Ondertrouwd: Bernardus Johannes Leeneman en Hendrica Swart. RECLAME. doch weien het niet Velen hebben een nieraandoening, doch weten het niet, omdat deze dikwijls zoo slui pend zich verder ontwikkelt. Uiterlijk schijnt de patiënt een goede gezondheid te genieten, behalve dat bij nu en dan last heeft van rug pijn en een zwaar, dof gevoel. Doch reeds spoe dig en plotseling kan hij er last van hebben, dat scherpe p\jnen door zijn lendenen en rug Irekken, het water kan bewolkt zijn en neer slag achterlaten, soms beeft hij voortdurend aandrang tot urineloozing, het kan ook zijn dat de looziüg moeilik en pynlijk geschiedt. Voorts kunnen zjjn ledematen opzwellen door water (waterzucht), hst hart schijnt aaDgedaan, de handen en voeten zyn rillerig, hij kan last krijgen van rheumatlek of jicht. ftet i6 noodig in te grijpen, voordat uw nie ren ernstig ontstoken worden. Een goede kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen dient de ontsteking en overwerktheid der nieren op te heffen, en de natuurlijke werking der nieren en blaas te herstellen. Dit geneesmiddel werkt spoedig en rechtstreeks op de nieren en her stelt haar goede werking, waardoor het bloed volkomen gezuiverd wordt, ten gevolge waar van de oorzaak van uw lijden wordt wegge nomen. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel i f 4.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 87 MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 19 Sept. 1913. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f appelen f 4.a f8.Peren f5.af 10.Klei-' Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f2.a f2.50 Hoendereieren f 6.a f G.70 p. 100 st. Bruine eieren f G 70 a f7.80 per 100 st. Grasboter f 1.30 a f 1 50 per kilo. Margarine f 0.êi f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo. Kippen f0.80a fl.40 Kuikens fl.a f 1.70 Piep kuikens f0.40 a f0.80 Ganzen f0.1 f0.EendeD f0 90 a f 1.20 p. st. Jonge f0.a fO.OO. Hazen f 0.k f 0.Wilde konijnen f a f 0. Tamme f 0.90 a f 1 20 Duncn f0.40 a f0.60 paar Magere varkens f 18. k 25. -Varkensiexport /0.a f 0.Zeugen f60.k f100.Biggen f9.a f 16 Schrammen f 0.afO.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen. 100 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 120 heet. Zandaardappelen, 100,000stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka^s. stuks Vee 10 magere varkens. Varkens voor exportslageryen. 450 biggen 40 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2