lanksledicii van turf Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertemiën. WERKVROUW Pensioneering gemeenteambtenaren. Het Hoofdbestuur van den Neder- landschen bond van gemeenteambte naren heeft tot alle gemeenteraden een adres gericht met betrekking tot betaling door de gemeenteambtenaren ingevolge de pensioenwetten voor de gemeenteambtenaren. Allereerst wordt daarin aangetoond, dat bet in strijd zou zijn met de hoofdbeginselen van de pensioenwetten indien niet als pensioenbijdrage voor alle tegonwoor- dige ambtenaren eener gemeente een gelijk percentage wordt bepaald. Voorts wordt opgemerkt, dat naar de be doeling van den wetgever de ambte naren niet of althans niet te zwaar met pensioensbijdrage zullen worden belast, dat de levenswijze van de tegenwoordige ambtenaren op de thans geldende wedden is ingericht en dat bij die wedden met pensioensbijdragen geen rekening is gehouden, zoodat verwacht mag worden dat vele ge meenteraden althans op de tegenwoor dige ambtenaren niets zullen verhalen. In elk geval wordt vertrouwd, dat alle gemeenten de inkoopsöra wegens diensttijd vóór het in werking treden der wet geheel voor hare rekening zullen nemen. Wat verder de jaar- lijksche bijdragen voor eigen en voor weduwen- en weezenpensioen aan gaat acht het bondsbestuur het alles zins rationeel, indien de gemeente deze niet geheel wil dragen, dan toch onderscheid te maken tusschon tegenwoordige en toekomstige ambte naren, 'omdat voor de eersten feitelijk elke pensioenkorting beteekent ver mindering van inkomsten. Reeds hebben verscheidene gemeen te'aden besloten inkoopsom en jaar- lijksche bijdragen geheel of grooten- deels voor hunne rekening te nemen of wel geldende jaarwedden te ver- hoogen. In dezen geest hebben re- geering en kamerleden zich herhaal delijk uitgelaten. RECLAME. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 September 1913, des avonds ten 8 ure. 1. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school B. 2. Benoeming van een leeraar in de Wis- en Natuurkunde aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool. 3. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school F, Mejullrouw H. H. W. van Apeldoorn. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den Rector van het Gymnasium, Dr. J. H. Moll. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van het Raadsbesluit van 22 Augustus j.l. in zake wijzjging der verordening tot heffing van legesgelden. 7. Voorstel tot vaststelling van een huishoudelijk reglement voor de ver gaderingen van den gemeenteraad. 8 Adres van J. H. van Schuppen, houdende verzoek om eerie deskundige raadscommissie te benoemen, teneinde zijne rekening wegens het boren van bronnen ten dienste der waterleiding, te oudei zoeken. 9 Voorstel van Burgemeester en Weihou<1eis om een crediet toe te Slaan, teneinde het hoogreservoir van de waterleiding en de gebouwen van het pompstation van een bliksem afleider te voorzien. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake het verleenen van een voorschot aan de R. K. Bouw- vereeniging «St. Bonifacius« voor den bouw van arbeiderswoningen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene nieuwe verordening op het Grond bedrijf. 12. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting dienst 1913. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststel ling der pensioensgrondslagen voor de gemeente-ambtenaren. 14. Voorloopige vaststelling van de Gemeenterekening, dienst 1912, met de daarbij behoorende bescheiden. Onderstaand adres werd gisteren aan den Gemeenteraad gezonden Aan den Raad der gemeente Amersfoort Geeft eerbiedig te kennen het bestuur der Naamlooze Vennootschap Volkshuisvesting» Gezien de aanvrage v. d. Roomsch Katholieke bouwvereeniging Bonifa- cius bedenkende, dat de Nederlanders van het eind der 18de eeuw zich steeds meer splitsten in partijen en afgesloten groepen en dat dit toon een der hoofdoorzaken is geweest van den val, waardoor zij hunne on afhankelijkheid verloren; oordeelende, dat het gemeente- en rqksgeld niet mag gebruikt worden om Nederlanders nog meer dan reeds het geval is, van elkaar te vervreemden getuigende als haar 15- jarige er varing bij het verhuren van haar woningen, dat het nooit eenige moeite, maar wel groote voordeelen heeft gegeven menschen van verschillende kerkgenootschappen en kringen bij elkaar te laten wonen; zijn wenscb, dat de Raad der ge meente A. deze aanvrage zal afwijzen of althans als voorwaaide van aan neming stelt de bepaling, dat minstens de helft der bewoners zal bestaan uit niet-Roorascb-Katholieken. 'tWelk doende namens het bestuur de sec. I. HOOYKAAS. Voor de afdeeling Amersfoort van «De Dageraad»' sprak de heer Gerhard uit Amsterdam over:» Waarom een vereeniging voor de vrije gedachte?» Spreker verklaarde de üitnoodiging met genoegen te hebben aangenomen, 't Onderwerp duidt aan, wat bij zich van deze vergadering voorstelt; een poging om het ledental te versterken, maar ook om de waarde en de be- teekenis van de vereeniging klaar en duidelijk uiteen te zetten. Hij zou geen vurige opwekkende rede houden, maar buitengewoon nuchter zijn, want naast vuur behoort kalm overleg. Wat beteekent «vrije gedachte»? Wat is een vrijdenker? Velen ant woorden op deze vraagEen vrij denker is een Godloochenaar, iemand, die tegen God en zijn gebod opstaat, die zich nergens aan stoort, voor wie recht en wet en zedelijkheid niet be staan. Deze opvatting ontmoetten we nu nog wel. Deze bepaling is abso luut verkeerd. Een vrijdenker is uiter aard geen Godloochenaar, behoeft nog geen godsdienst of geloof te bestrijden. De vraag: Hoe zou het komen, dat de menschheid in de vele eeuwen, die ze bestaat, zoozeer in kennis en wetenschap is vooruitgegaan werd door spreker uitvoerig en grondig beantwoord. Er is een groote geestelijke kracht noodig om te ontkomen aan de voor stellingen die we hebben en daar zelfstandig tegen in te gaan. Er zijn geen bedriegelijker dingen dan onze zinnen. Ons waarnemingsvermogen is onvoldoende. Hoe komt de mensch tot onderzoek? Wat drijft ons tot studie? Dat is de twyfel aan de juist heid van wat we waarnemen en van wat ons wordt meegedeeld. 't Geloof is ook een weten, een wetenschappelijke poging van den mensch om het onoplosbare op te lossen. Doch op een gegeven oogen- blik is gezegd; «we hebben de waar heid.» De onverwoestelijke neiging om de waarheid, die we weten, om het kennen uit te breiden is in den grond de vrije gedachte. Als ge zegt, ik geloof dit niet of dat niet dan zijl ge geen vrijdenker. Niemand is vrij denker om wat bij deukt of om wat hij zegt. Men is vrijdenker om de manierop welke men tot zijn ge dachte komt. De vrije gedachte hangt af van de manier, waarop ik mijn •igea wetea trackt te v»r«li»pei. «Wat ik weet is on voldoende,dat is de vrije gedachte. Die vrije gedachte vordert geen vereeniging, openbaart zich in al ons werken. De vrijdenker is de vijand van de absolute waarheid, van het dogma in welken vorm het zich ook vertoont. Welk dogma is het ge vaarlijkste? Dat, wat zich heeft weten te omhullen met een aureool van heiligheid, het kerkelijk dogma. Hierom moet de vrije gedachte zich het meest verzetten tegen het kerke lijk dogma. Hierom moest de vrije gedachte strijden tegen geloofsdogma, omdat dit de groote hinderpaal is voor de vrije ootwikkeling van wat in ieder mensch aanwezig isde zucht tot onderzoek. De vrijdenker wil, dat ieder mensch zich zelf wordt. Alles onderzoeken, vrije critiek, zelf denken, zelf onder zoeken, zelf waarnemen. De kerk wil de ontwikkeling van de vrije gedachte belemmeren. Ons maatschappelijk leven is nog doortrokken van dog ma's getuige bv. de gedwongen eeds aflegging. De vrije gedachte is geen geloofs secte, geen lichaam, die een leer beeft te verkondigen. De vrije ge- dachtte heeft wel een vereeniging noodig om zich te versterken. De viije gedachte legt ons ook plichten op evenals het geloof. Ze moet zich eerbiedigen. Ieder wordt geëerbiedigd naar de mate, waarop hij zich zelf eerbiedigt. Dit mogen de vrijdenkers wel ter harte nemen. Ze bedragen 5 °/o van ons volk en hebben hoegenaamd geen invloed. Kuiper en de zijnen maken 8 °/o uit en hebben een invloed, die groot is. Wie iets voelt voor de vrije ge dachte behoort zicb ook bij de be weging aan te sluiten. Onder praesidium van prof. Lindeboom uit Kampen werd j 1. Donderdag alhier de jaarvergadering gehouden van de Vereen, tot Chr. verzorging van Krankzinnigen. Prof. Lindeboom en H. Groenendijk werden als bestuursleden herkozen, terwijl verder als zoodanig gekozen werden de heeren Mr. Briët en Dr. Bavinck. Voorts werd besloten de verpleeg- gelden der 3e klas te verhoogen tot f350, verhooging van de andere klassen wordt overwogen. De nadee- lige saldo's van de verschillende ge stichten (Wolfheze Veldwijk, Bloemen- daal, Loosduinen en Dennenoord-Zuid laren) en van de kliniek, de vei hooging der salarissen met, f25 's jaars, neer komend op 'n meerdere uitgave van f 14,000, het voorgestelde pensioen fonds, dat alles eischt dringend ver sterking der inkomsten. In de Donderdagavond gehou den ledenvergadering van de afd. Amersfoort van de Mij tot Bev. der Toonkunst werd door den secretaris het jaarverslag ingediend, en door den penningmeester rekening en ver antwoording afgelegd over bet afge- loopen vereenigingsjaar. Nadat door twee der aanwezige leden deze rekening was nagezien werd genoemde func tionaris onder dankbetuiging voor zijn beheer, gedechargeeerd. Tot bestuursleden werden herkozen de beide aftredenden, heeren van den Bovenkamp en Hamers, respectieve lijk onder-voorzitter en bibliothecaris, terwijl in eene voorafgaande bestuurs vergadering lot lid van de Commissie van Beheer der Muziekschool werd hei kozen mr. Van der Mark. De heer A. A. de Haas is toe gelaten tot het 4e studiejaar aan de Rijks-veeartsenijschool. De agent van politie J. van de Leest slaagde te Utrecht voor het politie-diploma. A.s. Maandag zal op eenigszins plechtige wijze de eerste steen worden gelegd voor het pensionaat, dat door de R. K. broeders uit Roermond aan den Utrechtschenstraatweg alhier wordt gebouwd. De heer B. van Leuven mag a.s. Woensdag 1 October den dag herdenken waarop bij 60 jaar geleden bij de firma D. Hubers in betrekking kwam. De nog krasse man vervuil zijn weikzaamheden nog met jeugdigen lust en ijver, menig jongere collega ten voorbeeld. Wij vestigen de bijzondere aan dacht onzer lezers, op eene in dit blad voorkomende advertentie, waarin duizend gulden in geld en prijzen wordt uitgeloofd, in verband met de juiste oplossing van een knippuzzle, die weldra in onze premie het Ge ïllustreerd Weekblad »Pak-me-mee« zal worden opgenomen. In bedoelde advertentie is uitvoerig uiteengezet, wat men te doen heeft, om de kans te hebben een prijs te winnen. Daarbij wordt voor de lezers en lezeressen van «Ons Prinsesje het kinderuummer van »Pak-me-mee« een reuzen pop uitgeloofd, voorstellende »een Grenadier«. Ongetwijfeld zal onze puzzle de aandacht trekken en niet alleen de bestaande abonné's opwekken de oplossing in te zenden maar buiten dien tengevolge hebben, dat een groot aantal onzer lezers den wensch zullen te kennen geven, om »Pak-me-meea geregeld bij de Courant te ontvangen. Quick speelt Zondagmiddag te 3 uur op Birkhoven tegen de Ooste lijke le klasse club U. D. Daar de opbrengst der entrees voor dezen wedstrijd voor 2/3 besterad is voor Oranje-Nassauoord, terwijl 1/3 aan de plaatselijke afdeeling van het centraalgenootschap voor kinder-her- stelliogs- en vacantiekolonies zal wor den afgedragen, is het te hoopen dat bet weer zal mee wei ken om een groot aantal kijklustigen naar ons zoo schoon gelegen sportterrein te doen opgaan. Gebruikt Poetsin, het beste van alle vloeibare Metaal-Poetsmiddelen, vervaardigd door de Firma Fritz Schulz jun. Akt. Ges te Leipzig. Dit uit stekend preparaat verdient de voor keur boven alle soortgelijke voort brengselen. In den kortst mogelijken tijd wordt elk metalen voorwerp, boe vuil bet er ook uit moge zien, dat met Poetsin behandeld wordt, blinkend, beider en schoon; ook speciaal voor gegraveerde en geci seleerde voorwerpen is Poetsin het ideale poetsmiddel. De hiermede ver kregen glans is niet alleen schitterend, doch houdt langen tijd aan. Men ge- bruike daarom slechts Poetsin, dat in glazen en blikken flacons, overal ver krijgbaar is en wachtte zich voor waardeloozen namaak. De schrik der boeren. Het is zoo goed als zeker, dat de roofdieren, die sedert eenigen tijd groote slachtingen onder het vee in het westelijk gedeelte van Stiermar ken aanrichten, uit twee groepen be slaan, een van twee wolven of twee hyena's en een van een wolf en een roofdier van hel kattengeslacht met een jong. Daar bet bedreigde gebied ongeveer 1000 vierkante kilometer beslaat, zeer bergachtig en boschrijk is en dienten gevolge een aantal schuilplaatsen voor de roofdieren biedt, is het voor jagers zeer moeilijk deze dieren neerteleg gen. Daarom zijn maatregelen getrof fen om met een afdeeling soldaten jacht op de dieren te maken. Vermoedelijk zijn de dieren uit een wildenbeestenspel ontsnapt. Zij heb ben nu reeds 100 runderen en 400 schapen gedood. UURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 18 tot 26 September 1913. GeborenTeunis, z. van Cornelis van Altena en Jannetje van de Kninder. Marinus Cornelis, z. van Johannes Hendrikus Bauland en Everdina Zijs- velt. Helena Louisa, d. van Pieter Schoondei beek en Theodora Helena van Beek, Annie, d. van Marten Merkus en Petronella Geertruida Gerritsen. Willem, z. van Evert Cozijnsen en Melia van Gulik. Petronella Johanna, d. van Hendrikus Pas en Petronella Alllrir.k. Caro lina Margaretha, d. van Aart van 'tNet en Hendiika Hoenderdaal. Dirk, z. van Marius Hendrik Everard Hubers en Jeannelle Adellido van den Broeke. Jan, z. van Duk Buitenbuis en Sara Hendrika Ever- dina Muller. Gerritje, d. van Au- tonie Wiertz en Geriitje Buis. Clasina Geertruida, d. van Hen drikus Bernardus Rouwhorst en Cia- sina Veltbuizen. OndertrouwdJan Snoek en Cor nelia van den Beek. Getrouwd: Johan Michael Deckers en Johanna. Cornelia Seller. George Johannes Skene en Elizabeth Balkema, Overleden: Antonius van Bekkum, 70 jr. echtg. van Lamberta van Moorse- laar, Leendert Brandsen, 8 mod. Een levenloos aangegeven kind. Lukas van de Water. 56 jr., wed. van Dena do Ree. Wouter Groen huizen, 73 jr. ongeh. Leusden. GEBORENJannetje d van Jan van Drie en van Maria van Beek. Gerardus Martinus z. van Beligje de Groot, wed. van Jozeph Fransiscus Haar.s. Ondertrouwd Teunis Hilhorst, en Woutera van Esveld. OVERLEDEN: Theodora Vonk, 29 jr. echlg. van Wilhelmus Beijer, Everarda Blooi oud 10 weken. Dirkje van den Drifakker, wed. van Jan Huberts. Stoutenburg. GEBOREN: Hendrik z. van Hendrik van Donkelaar en van Aaltje ter Horst. Hendrika d. van Gerrit van de Berkt en van Aartje Schotsman. Woudenberg. GeborenHeudnkje, dochter van Gen it Huting en Hermina van Dijk. OVERLEDEN Alida Kleinveld, ge huwd met Jan Vermeulen, 44 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 26 Sept. 1913 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f appelen f 4.f8.Peren f5.a f40.Ivlei- Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. M.90af2.30 Hoendereieren f 6.50 a f 7.20 p. 100 st. Bruine eieren f7 20 a f 8.40 per 100 st. Grasboter f 1.40 a f 1 55 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0 a f 0 per 50 kilo. Kippen f 0.80 a fl.50 Kuikens f 1.10 a fl 60 Piep kuikens f 0 40 a f 0.90 Ganzen tO. &f0.Eenden f0 90 a f 1.20 p. st. Jonge f0.a fO.OO. Hazen f0.a f0Wilde koi ïjnen f 0.k f 0. Tamme f 0.80 a f1 30 Duiven f 0.40 a f0.60 paar Magere varkens f 18. - af 25. -Varkens i. export /0.k f0Zeugen f70.a f 110.Biggen f 10.a f 16 Schrammen f 0.afO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a fOOO.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 100 heet. Appelen. 100 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 250 heet. Zandaardappelen, 80.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka>s. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 500 biggen 10 zeugen. MECUME. Zwakke of zieke nieren. Door haar te verwaarloozen begunstigen wij de voortwoekering van ziekten. Het verwaar loozen van verzwakking of ziekte der nieren en urinewegen kan de ernstigte gevolgen met zich sleepen. Men kan een betrekkelijk uitstekende gezond heid schijnen te genieten en toch een nieraandoe ning hebben, weike, in het begin van weinig hinder, veroorzaakt werd door een kleinig heid (een gevatte koude, vermoeienis, buiten sporigheden van allerlei aard). De uitvloeisels van deze aandoening treden bij tusschenpoo- zen op, verdwijnen tijdelyk en doen zich daarna krachtiger gevoelen. Rugpijn, hoofdp\jo, waterzuchtige zwellingen onder de oogen en in de enkels, rteumatische pijnen, urinestoornissen kunnen de verschijn- sel-n z\jn, die aanduiden, dat de nieren en blaas aangedaan z\jn en somtijds reeds veel orser dan verrtooed wordt. Foster's Rugpyn Nieren Pillen hjrstellen de goede wei king dor nieren en blaas en doen de bovenstaande verschijnselen verdwijnen, de voorloopers van gevaarlijke ziekten als water zucht, nier- en blaasontsteking, uremie (urine- zuurvergiftiging). Te Amersfoort verkrijgb. bij de brb-. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na v—ontv. v. postwissel k \M f 4-75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- nierk. 35 Ondertrouwd (bij volmacht) J. D. VAN BAARS EN W. J. G. DE JONG. Lemburo Estate Toerén bij Malakg, 1913. Amersfoort, De Diakenen der Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort zullen op Maandag 29 September 1913 avonds om 7'/, uur publiek bij inschrijving aanbesteden de le vering van 100.000 harde turven. Monsters met prijsopgaaf worden ingewacht bij den con cierge van het Diaconiegebouw E, TER BEEK Muurhuizen alhier. Amersfoort, 27 Sept. 1913. De Adm. Diaken H. VAN OMMEREN. igfgg§|gfc' Voor des Vrfjdags- middags van 12 tot 5 uur wordt een, nette heldere gevraagd. Zich aan te melden bij den uitgever dezer Courant.|

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2