Voor moeders. dat de termijn van 35 jaarna welks vet loop bet salaris te bereiken is, van veel te langen duur is, dat uit de tegemoetkoming aan de onderwijzers verleend bij hun pensi oensstorting reeds zelve de erkenning spreekt, dat de gemeente de bezoldi ging der onderwijzers te laag acht; redenen waarom zij Uwen Raad verzoekt de salarisregeling als volgt te wijzigen afschaffing der tegemoetkoming voor de pensioensstorting, afschaffing der verhoogingen na 30 en 35 jarigen diensttyd, invoering van 6 tweejaar- lijksche verhoogingen van flOO.— 't Welk doende enz. Het Bestuur, (w.g.) W. C. OOSTERMAN. (w.g.) A. B. VAN DER KLEIN, (w.g.) W. C LUBERTI. (w.g.) F. FABER. (w.g.) J. DIJK. De volgende memorie van toelich ting was daarbij gevraagd: De begrooting voor 1914 is in on derwijzerskringen met groote belang stelling te gemoet gezien, omdat het geheele jaar de verwachting is ge koesterd, dat nu eens in tegenstelling met vroeger een flinke schrede gezet zou worden ter bereiking van een salarisregehng in overeenstemming met de positie, ontwikkeling, studie enz. van den onderwijzer. Deze ver wachting is bitter teleurgesteld. Herhaaldelijk wordt door mannen van diep inzicht de hooge beteekenis en bet groote belang van goed Volks onderwijs verkondigd en erkend, dat de verbetoririg van de positie van den onderwijzer in verband met dat goede onderwijs een klemmende eisch is Moge voor sommige idealisten het streven naar verbetering tan de stof felijke positie worden toegeschreven aan egoïstische drijfveeren, aan plat egoïsme, wij voor ons zijn er van overtuigd, «dat het niet ons persoon lijk belang is, maar dat der school, «wanneer wij door een grooter salaris «naar een grootere onafhankelijkheid «van den onderwijzer streven; daar- sdoor woidt de kwaliteit der onder- wijzers en hiermee 't onderwijs be- »ter.« (Schuldirektor Egli) In de Kamerzitting van 14 Dec. 1897 zei Minister Borgesius: «Karige «bezoldigingen geven de slechte on- »derwijzers,« en wij zeggen hem dit gaarne na. «Wanneer er één stand «is, die een salaris behoeft, hetwelk «herri van de drukkende zorgen des «levens bevrijdt, dan is het de onder- «wijzersstand. Onder zorgen gebukt «gaande paedagogen voeden geestelijke «kreupelen op.« (Dr. Wilhelm Beumer). «Eerste voorwaarde voor den bloei «van 't onderwijs zijn toch flinke, «geheel voor bun beroep levende on- «derwijzers, en dat deze slechts daar- «door verkregen worden, dat men «hun een behoorlijk bestaan verschaft, «ligt voor de hand.a (G. Stucki). «En er is geen beroep, dat meer «dan dat van den opvoeder door zijn «innerlijke waardigheid, doorzijn hooge «beteekenis, tot verdragen van alle «moeite en opofferingen aanspoort. «Maar van de allergrooste geestdrift «err de verhevenste geestelijke genie- «tingen alleen, kan niemand leven; «ook 't edelste gemoed van den op- «veder blijft steeds een menscbelijk. Daarom is het de meest dringende »plicht, de maatschappelijke positie wan den onderwijzer in overeenstem «ming te brengen met de beteekenis welke de maatschappij aan hel beroep wan den opvoeder toekent, en het ninkomen van dezen zoo te stellen, tdat elke ontevredenheid met de stof- j>/elijke levenspositie buitengesloten is." (Prof. Dr. Rein). Reeds in I860 stelde Diesterweg vijf voorwaarden, noodig voor het zegenrijk werken der openbare school. En voorop stelde hij daarbij deze twee punten: 1e grondige oplei ding der onderwijzers en 2e een in komen, waarvan bescheiden, voor een geestelijk beroep levende menschen een familie fatsoenlijk onderhouden kunnen. «Alle overige voorwaarden tot 't gedijen der school," zegt Diesterweg verder, «spruiten uit deze voort; ont breekt er echter een van, zoo kan men er wel een klaaglied over aan- hefKn dat de scholen niet geven wat ze geven moesten; ook zal bet als altijd niet aan dezulken ontbreken, die de onderwijzers met aanklaehten overladen, maar geholpen wordt daar mede niets. Ook heeft degeen, die de macht daartoe bezit, de bovenge noemde voorwaarden te verwerkelijken en bij, die ook daartoe bijdragen kan, maar zulks niet doet beelemaal niet het recht, over de scholen en onderwij zers een afkeurend woord te spreken. De onderwijzers zijn, evenals andere menschen reeds zoo ver, dat zij geen cent gevenom woordenzond er dad en. Wanneer nu financieele onmacht dwingt dat na te laten, wat men zelfs dringend noodig vindt, daar buigen wij het hoofd en wachten in berusting op betere tijden. «Toch meenen wij, dat bij een begrooting der gemeente de inkomsten zich moeten regelen naar de uitgaven en niet omgekeerd. Wat noodig is moet geschieden, en de benoodrgde gelden moeten dan gevonden worden door versterking der inkomsten. 't Zij ons vergund in verband bier- mee op te merken, dat het veelal voor de onderwijzers geldtgeen geld. Ook nu komen o.i. op dé Begrooting wel posten voor, die niet vóór hadden behoeven te gaan. Ofschoon het niet op onzen weg ligt dal tebeoordeelen, mogen we deze opmerking niet achter wege laten. En, hoe deprimeerend voor de onderwijzersstand is het feit, dat een post van f1200 wordt uitgetrok ken voor een adjunct-inspecteur bij het bouw- en woningtoezicht. Wij beoordeelen dien post niet en achten ook bet bedrag niet te hoog Maar bedroevend is het, dat het be drag, dat voor dien amtenaar als aanvangsalaris wordt geoordeeld, voor vele onderwijzers hier ter stede een voudig als maximum niette bereiken is. En toch is onze arbeid van zooveel hooger belang. Beginnen wij met het feit, dat de onderwijsmannen geen doode materie hebben te verwerken, dat het door hen bedorven werk niet zooals iedere arbeid kan worden afgekeurd en dan öf horstel óf vernietigd dat bij mis lukking van hun arbeid niet eenige grondstof en wat meer of minder kapitaal verloren gaat. Hun arbeid geld de vorming van het verstand, het gemoed en het karakter van kleine menschen. De eerste eiscb is, die niet te bedervende tweede eisch, die in goede richting te leiden. Iu de heele maatschappij is er geen arbeid te vinden met kostbaarder en gevoeliger grondstof. In de geheele maatschappij is er geen arbeid te vinden, die meer onophoudelijk de volle aandacht van den heelen mensch vereiscbt. In de geheele maatschappij is er geen arbeid te vinden, waarvoor een grooter onderscheidingvermogen en een grooter gemoedsleven noodig zijn. Hoeveel kracht van leven, hoeveel ziel, hoeveel liefde wordt er van ons gevraagd, om ons werk zóó te doen, dat wij er zelfs eenigzins mee tevre den kunnen zijn. De feiten, de kwan titeit leerstof, die wij behandelen, zijn voor ons eigen onderwijs en voor de werkelijke opvoeding onzer leerlingen slechts bijkomstigheden, er bestaat slechts èène enkele werkelijke onderwijzende kracht, dat in ons eigen krachtige leven, dat wij zooals de zon in het zonnestelsel, midden in onze klasse zetten, waardoor wij veel nog niet ontkiemd leven van onze leerlingen doen uitbotten, maar dat werk, dién arbeid, dien verhuren wij niet, dien laten wij niet beloonen, die is het heilig eigendom van ons zelf en onze school. Maar wij weten, voor een zoo vol- ledigen arbeid, wél de heele volle levenskracht noodig is, dat een moe overwerkt lichaam, behoefte hebbend aan rust, niet geven kan, wat ons onderwijs noodig heeft, dat een door materieele misère verbitterd gemoed de vrije lichtende ontwikkeling van ons eigen leven in den weg staat, onmogelijk maakt. Nu, dat zij, die ons hunne kinde ren toevertrouwen, in het belang hun ner kinderen zelf en om te voldoen aan onze billijke rechten, ons dan in staat stellen, ons werk te doen zóó als wij willen en moeten. Wij hebben recht op een zoodanig leven, op zoodanige materieele levens omstandigheden, dat wij onophoude lijk die volle levenskracht in den meest ruimen zin kunnen ontwikkelen, die noodzakelijk samengaat met goed onderwijzen. Ten slotte wijzen we er op dat we ditmaal zeer laat komen met ons verzoek, omdat we bij de converenlies met den Weth. van Onderwijs verno men hadden, dat een voorstel zijner zijds in den geest als door ons aan gevraagd, was ingediend bij B. en W. In eene Maandagavond gehouden vergadering der R. K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek werd het aftredende bestuur, bestaande uit de heeren B. H. Kuiper, voorzitter, J. J. Thien, secre taris, M. Th. J. van Wessum, penning meester, G. W. SchefTers en J. W. Jorissen, in zijn geheel herkozen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging 168 leden telt, die aan contributie en giften f700 hebben afgedragen. Hierbij komen f500 van het Rijk on f500 van de Gemeente. Alhoewel over het bezoek niet te klagen valt, zag men de inrichting toch gaarne drukker bezocht. In verband hiermede werd herinnerd dat de inrichting open staat voor een ieder, zonder aanziens des persoons. De heeren Dulaert, L. Houbaer en S. Kraan werden in de finantieele commissie benoemd. Na de mededeeling dat de heerThien benoemd is tot bestuurslid van den Centralen Bond van Openbare Lees zalen in Nederland, sloot de voorzitter de vergadering. In de Remonstrantsche Kerk zal Zondagochtend te 10 uur een gods dienstoefening voor jongelieden plaats hebben. In verband daarmede zal den dienst voor de Gemeente des avonds te 7 uur gehouden worden. In beide diensten zal Ds. Hooykaas voorgaan. De Amersfoortsche Tramweg- maatschappij vervoerde in de afgeloo- pen maand September 11087 passa giers met een opbrengst van f558 35 of per dagkilometer f 10 24. De totale opbrengst'der ontvangsten bedroeg die maand f553.35 of per dagkilometer f10 24. Deze cijfers bedroegen over dezelfde maand van het vorig jaar respectievelijk 10836 544 35 10 08 54435 en 10 08. De heer T. W. de Tourton Bruyns is herbenoemd als voorzitter der aan het Koloniaal Etablissement te Am sterdam verbonden Commissie van Keuring voor het Departement van Koloniën. De heer P. van Straalen, chef van den proeftuin der Tuinbouwver- eeniging «Amersfoort# behaalne het diploma der Neder landsche Maatschapij van Tuinbouw en Plantkunde voor «Groententeelt.a De Kapitein-paardenarts F. La- méris wordt met 1 November van de Rij- en Hoefsmidschool overgeplaatst naar het Remontedepot te Milhngen. De plaatselijke afdeeling van het Ge nootschap voor Landbouw en de Tuin- bouwvereeniging lijden door zijn ver trek een gevoelig vei lies. Hij zal bij de Rijschool worden ver vangen door den Kapitein-paardenarts Dr. R. H. J. Gallandat Huet van het le Regiment Veldarttillerie te Utrecht. Na afgelegd examen aan de Militaire Hoefsmidschool alhier werd het diploma als boefsmid toegekend aan de miliciens hoefsmeden E Hut- tinga, te Slochteren, en J. Pot, te Middelstum, van het le Regiment Infanterie; F. H. Scheepers, te Heel en Panheel (L.) van het 2e Regiment C. M. van Eden Petersman, te Bent huizen (Z.H van het 4e; R. Masse- link, te Niouw Dordrecht, van het 5e; B. W. Scholten, te Hasseloo (Ov.), van het 8e; en W. Beernink, te Putten, van het 9e Regiment Infanterie en aan den burgerhoefsmid W. Th. ten As- broek, te Haaksbergen. Het aantal leden der Openbare Leeszaal bedraagt thans reeds meer dan 800. De Tijdschriften- en Couran- tenzaal werden in September bezocht door 1020 bezoekers, de Studiezaal door 349, terwijl 788 boeken werden uitgeleend. Bij de gisterenmiddag gehouden herbesteding van de levering van 8700 K G. haver ten dienste van de paarden voor de gemeente-reiniging werd in geschreven door de N. V. Utrechtsche fouragehandel H. J. S. Hooghiemstra f9; B. van 't Eind f8; firma van Vollenhoven f7.80. Alles per 100 K G. De gunning is aangehouden. Bij de aanbesteding was de eenige inschrijver firma Nieuwenhuizen met monster A f 8 06 en monster B f819. Bij de gisterochtend door B. en W. gehouden aanbesteding van de herstellings-werken aan de weifmuren werd ingeschreven door: E. de Bruijn (Hoogland) f1918; A. Renes en A. J. van Benten f1900; H. van Keulen f1525; H. Lablans f 1349; G. Wassink f1251; J. Boshuizen f1240; H. Lensing en van de Vijzel f1156, Com. Ruitenberg f 1115 en Corn. Boegschoten f987. Allen te Amersfoort. Aan den laagsten inschrijver gegund. Met 1 October is benoemd tot secretaris van het genootschap voor Landbouw-en Kruidkunde in Utiecht de heer G C. Spengler, gediplomeerd land- en boschbouwkundige te Soest. Geolin het beste vloeibare Me- taalpolitoer voor al Uwe Nikkelwaren en Koperwerk, het koper aan Auto's voor het nikkel Uwer Kachels en Fietsen. Geolin poets zeer snel, tast de metalen niet aan en geeft geen ruile vettige handen zooals poetspo- made. Geolin is in iedere huishouding onontbeerlijk. Geolin is ook aan te bevelen voor groote inrichtingen als hótels, stalhouderijen, melkinrichtin gen, rijwielhandelaren enz. enz. Neemt eens een proef, U zult het met genoe gen gebruiken en aanbevelen aan uwe kennissen. Geolin is overal ver krijgbaar. Te Vooithuizen (onder Barne- veld) zijn ongeveer 20 H. A. heide afgebrand. Met moeite kon men enkele in de nabijheid staande huizen behou den. De oorzaak is onbekend. De tuinbaas van het kasteel Loïnen, in de Betuwe, schoot deze week 2 vogels, de z. g. „Siberische notenkrakers", welke vogels hier te lande hoogst zeldzaam voorkomen. Een onafhankelijkheidspijp. Een eigenaardige herinnering van de herdenking van Neerlands- 50- jarige Onafhankelijkheid kwam dezer dagen te voorschijn uit het puin van gesloopte huizen der Ned. Herv. Keik te Alfen a. d. Rijn. Bij het wegrui men van dat puin werd n. 1. gevon den een steenen pijpekop, waarop in relief te lezen staat: De vrijheid is hersteld! Wij mogen Gode loven, Verlost van het vreemd geweld, Is 't weer: Oranje boven 't Geheel is omgeven door een lauwerkrans eveneens in relief. De pijp is niet berookt en dus enkel als souvenir bewaard. Jammer dat de steel ontbreekt. Ze bad anders wel licht thans, bij de herdenking van Neeilands honderdjarige onafhanke lijkheid, dienst kunnen doen als Vredespijp. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 22 September tot en met den 27 Sep tember 1913. GEVESTIGD. T. J. Vinde, van Haamstede naar Arnhemscheweg 56. J. C. van de Linde, v. Bussum n. Hendrik van Viandenstraat 14. J. de Vries, v. Vlissingen n. Lieve Vrouwestraat 1. P. Walet, v. Soest n. Bloomweg 1. J. G. Schaap, v. Ded n. Leusdertveg 34. C. M.Nefkens, v. Bussum n. Leusder tveg 120. Th. Heyman, v. Aarlanderveen n. Barchman Wuytierslaan 13. W. S. Stockman, v. Sneek n. Zuid singel 44. H. G. Snyders, v. Zandvoort n. Bis- schopsweg 93. G. M. Blokhuis, v. Haaksbergen n. Muuthuizen 117. C. Veldhuizen, v. Baarn n. Hof 40. A. de Jong, v. Ameland n. Barchman Wuytierslaan 13. J. Veldhuizen, v. Baarn n. Weltevr. 9. G. W. Grieving, v. Deventer n. Barch man Wuytierslaan 13. A. van Wessum, v. Baarn n. Teutslr. 87. W. S. de Jong, v. Utrecht n. Vlas- akkerweg 4. Ph. F. van Beever, v. Amsterdam n. T Zandt. G. Hazeleger, v. Woudenberg n. Arn hemscheweg 3. B. 11. van Keeken, v. Utrecht n. Noord straat 3. A. J. de Valk, v. 's Hage n. Korte- gracht 22. J. W. Hosier, v. Vreeswijk n. Hof 26. H. B. Davids, v.Woerdenn.Soesterw.32. J. Ph. W. Sneep, v. Rotterdam d. Bergstraat 22. G. J. Ruitenberg, v. Utrecht n. Bis- schopsweg 97. N. van de Kaay, v. Leiden n. Kroontjes molen 13. J. Biugman, v. Dordrecht n. Wevers singel 23. I. H. A. G. Fortunee, v. Amsterdam n. Woestijgerweg 67. C. F. H.; de Bert, v. Amsterdam n. Woestijgerweg 67. P. A. de Bert, v. Amsterdam d. Woestijgerweg 67. A. C. C. H. de Bert, v. Amsterdam n. Woestijgerweg 67. A. v. Moorselaar, v. Parijs n. Hoog- landscbeweg 28. W. J. G. Renes. v. Utrecht n. Arn hemscheweg 55. J. de Mare, v. Amsteidam n. Kroon- tjesmolen 2. M. Gei rits, v. Apeldoorn n.Langestr. 1. J. v. Maanen, v. Nijmegen n. Burger- buuit 18b. J. Vonk, v. Brussel n. Langestraat 97. E. Mochel, v. Putten n Soesterweg 265. K. van Panhnis, v. Ermelo n. Soester weg 265. N. Renes, v. Utrecht n. Arnh.weg 55. VERTROKKEN. G. C. Manting, van Barchman Wuytiers laan 13 naar Haaksbergen. H. Peterse, v. Hellestr. 31 n. Utrecht. C. J. Verboef, v. Heiligenbergweg 11 n. Dordrecht. J. C. Seller, v. Tolstr. 14 n. Roermond. P. Hamwyk, v. Westerstraat 21 n. Watergraafsmeer. A. H. Haai brink, v. Langestr. 3 n. Ede. M. H. Klyn, v. Langestr 40 n. Bussum. E. E. J Couveé, v. Kampstraat 19 n. Amerongen. J. W. M Sirikkers, v. Kruiskamp 39 n. Waalwijk. J. Voskuilen, v. Scherbier3traat 12 n. Nieuwer Amstel. J. W. Maas, v. Kleine Haag 4 n. Epe. M. H. Vinger, v. Beekensleinschelaan 8 n Oldenzaal. Th. H. Rompelman, v. Parallelweg 30 n. 's Hage. R. Heere, v. Hoogstraat 18 n. Wor- merveer. A. H. van der Ven, v. Langegracht 24 n. Waalwijk. A.A.OIdigs, v. Schimmelponninckstr. 7. n. Sloten (N. H.) H. Th. van Nimwegen, v. Nicasiusstr. 15 n. Kadier en Keer. C. J. van der Berg, v. Soesterweg 76 n. Woerden. W. H. Maassen, v. Hendrik van Vian denstraat 12 n. Indië. J. G. Koopman, v. Hendrik van Vian denstraat 34 n. Bloemendaal. M. Buis, v. Kampstr. 14 n. Harderwijk. J Eriks, v. Langestr. 60 n. Hilversum, tl. W. Falet, v. Breedestraat 51 n. Hilversum. H. G. Wagterveld, v. Laaglandscheweg 28 n. Amsterdam. E. G. Hanken, v. Schimmelpenninckstr. 62 n. 's Hage. H. J. D. van Óort, v. Westsingel 22 n. Wolvega. W. Tb. van Asbroek, v. Kampstraat 82 n. Haaksbergen. H. de Wit, v. Bolderstraat 4n. Duilschl. A. V. M. J. M. Goulmy, van Bergstraat 41 n. Bergen op Zoom. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 30 Sept. 1913 Tarwe f 0.Rogge f 0-Boekweit f appelen f 4.a f8.— Peren f5.af 11.Klei- Aardapp. f 0.a f 0.zandaardapp. f 1.80 a f2.30 Hoendereieren f 6 75 af 7.25 p. 100 st. Bruine eieren f7.50 a f 8.50 per 100 st. Grasboter «1.40 a f 1 55 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetein. kaas f 0a f 0per 50 klo. Kippen f 0.80 a f 4.50 Kuikens fl.a fl 60 Piep kuikens f 0.40 a f0.80 Ganzen 10. f0.Eenden f 0 90 a f 1.20 p. st. Jonge f 0.a f 0.00. Hazen f 1.75 a f2.10 Wilde koi ynen f 0.— k f 0.— Tamme f 0.80 a f 1 20 Dui\cn f 0.40 a f0.50 paar Magere varkens f 00. - a !00 -Varkens export f0.a f 0.Zeugen f 00.a f120.Biggen f 11.a f 18 Schrammen f 0.afO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. i f000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen. 80 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 300 heet. Zandaardappelen, 70.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 400 biggen 20 zeugen. RECLAME. Wat is gelukkiger voor een moeder dan om haar kinderen gezond te zien opgroeien. Een zwak en kwijnend kind doet de moeder steeds in de grootste zorg en angst leven. Veel meer kinderen dan oppervlakkig vermoed wordt, lij den aan nier- en blaasaandoeningenin vele gevallen worden deze kwalen overgeërfd en tenzij zij behoorlijk behandeld worden, valt het somi moeilijk haar te genezen. Een der meest bekende verschijnselen van nier- en blaaszwakte bij kinderen is bed wate ren. Ook gedurende den dag heelt het kind dikwijls moeite om de urine op te houden. Het voelt zich niet sterk en opgewekt, maar prikkelbaar en hangerig. Vaak doen zich ook andere verschijnselen voor als p\jn in den rug en buik, hoofdpyn, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen veilig door kinderen gebruikt worden volgens de gebruiksaanwijzing, die iedere doos v jrgezelt. Spoedig zult gij een merkbare verbetering in den gezondheidstoestand en de opgewektheid van het kind kunnen opmerken, en tal van dankbare moeders spraken hare tevredenheid over de werking tan dit geneesmiddel uit. Te Amersfoort verkrijgb. bij do h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P, de Zwart, Lan gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f JA f 1.75 voor één, of f 10.voor zesdoozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handols- kar ii merk. 3é

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2