NIEUW 1 Nieuws- en Advertentieblad •sèt voor ie Provincie Utree at. ||g| \o. 82. Woensdag 15 October 1913. 42e jaargang De Firma A. LEWENSTF1N UTRECHT, CII OORSTRA AT 14. Wdr.l.Ard3. VERSCHIJNT WOENSDAG EN' ZATERDAG Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewensteiu' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. (//recfit- oi/rfegracMw, 295 y/eoge/s -p/op/no s orpe/s ki nstspe/p/cno 's dnerse foór/Ae/en Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per poat door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugcstraat 77. Telephoonu. 09. AD VERT ENTIEN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7*/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Door de vereeniging »Volks- huisvesling« zal aan Hunne Excel- lentiën de Ministers van Binnenland— sche Zaken en van Financiën een adres van den volgenden inhoud ver zonden worden Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, allen wonende te Amersfooit, dat de Raad dezer gemeente den 28en Maart, 30 April en 30 Sept. achtereenvolgens heeft toegekend voor schotten krachtens artikel 30 der woningwet, mits de gemeente bedra gen tot het beloop dier voorschotten ontvangt uit 's Rijkskas aan lo. de stichting Volkshuisvesting 11, die hare woningen verkrijgbaar zal stellen voor ieder goed bekend staand gezin van welk beroep of gezindte het zij 2o. de onderofficieisvereeniging V. I O. S. van wier woningen alleen onderofiiciersgezinnen het gebruik zullen kunnen verwerven. 3o. de vereeniging St. Bonifaciu», waarvan alleen Roomsch Katholieken lid kunnen zijn dat de onder 2o genoemde ver eeniging alleen beoogt het bouwen van huizen voor ééne categorie van lijksambtenaren, zoodat hare werk kring veel beperkter is dan ligt op gesloten in het begrip verbeteiing dor volkshuisvesting, dat voor de vervulling van hunne wenschen het Departement van Oorlog meer aan gewezen is dan een bouwonderneming, die oneigen lijk gerangschikt word tonder de woningwet-vereenigingen, die de naam en de samenstelling van de onder 3o genoemde vereeniging de vrees wettigt dat bij den verhuur der woningen, roomsch-kalholieke gezinnen een sterke voorkeur zullen genieten en niet-roomsche gezinnen (2/3 der bevolking uitmakende) slechts hij uitzondering en tijdelijk huurders zullen worden, dat door en tegen de onder 4e genoemde stichting hare taak in zoo algomeenen zin opvat dat voor alle in de termen vallende gezinnen hare woningen beschikbaar zijn en der halve het verleenen van voorschotten aan andere vereenigingen naast haar onnoodig mag heeten, dat indien het gemeentebestuur voornemens is alle stoegelatt.no; ver eenigingen binnen zijn gebied op ge lijke wijze te steunen, de gemeente afhankelijk wordt van het financieel beleid van talrijke besturen, waarbij nog komt, en dat vooral aan voor schotten aari vereenigingen als die sub 2o en 3tf genoemd oen grooter financieele risico vei bonden is dan bij even groote leeningen aan Volkshuis vesting II, zonder dat eenig meerder nut voor de ingezetenen wordt ver kregen, dat boven zoodanig voornemen verre de voorkeur verdient hel bouwen en exploiteeren van woningen door de gemeente zelve, dat dit gevoelen wordt gedeeld ook door meerdere leden van den ge meenteraad blijkt hieruit dat aan 's raads besluit tot verleenen van een voorschot aan de St. Bonifaciusver- eeniging vooraf ging eene beraad slaging over eene motie waarin ver langd werd een onderzoek naar de wenschelijkh"id van gemeentelijken woningbouw, welke motie (blijkens het hierbij gaande stenografisch raads- verslag) niet zoo volledig is behandeld als haar belang op dat tijdstip wel vorderde, dat niet inwilliging der voorschot- aanvragen voor de vereenigingen ge noemd sub 2o en 3o zal vooi komen de bevoorrechting van burgers van één beroep en van ééne gezindte bov6n anderen, hetgeen niet slechts uit een wettelijk oogpunt beschouwd onge oorloofd schijnt, doch waartegen vooral hot bezwaar bestaat van het ver scherpen der verdeeldheid tusschen de ingezetenen, dat indien Uwe Ex- cellentiën termen aanwezig mochten achten voor die weigering, als vast staand mag worden aangenomen dat óf door eene vereeniging als Volks huisvesting, óf door deze zelf, óf door de gemeente voorzien zal worden in de noodzakelijke verbetering der volks huisvesting alhier, weshalve ondergeteekenden Uwe Excellentiën eeibiedig verzoeken den geldelijken steun uit 's rijks kas aan de gemeente te onthouden voor zoo ver betreft de bouwplannen der ver eeniging V. 1. O. S. en St. Bonifacius Aan Heeien Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht wordt het volgende adres veizonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, allen wonende te Amersfoort, dat door hen aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Finan ciën is verzonden een adres, waarvan een afschrift hierbij is gevoegd, dat zij in verband met bun verzoek aan deze Ministers en op dezelfde gronden als daarbij zijn aangewend tot Uw College het eerbiedig verzoek richten uw goedkeuring te onthouden aan het besluit van den gemeente raad van Amersfoort d.d. tot toekenning van een voorschot aan de bouwvereeniging Sint Bonifa cius te Amersfoort. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber hield deze Kamer j.l. Zaterdagavond ten ojenbare vergade' ring ten Stadhuize. Afwezig de heer Meursing met ken nisgeving. De notulen van 5 Juli werden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen waren: 1. De gewone periodieken, verslagen enz. 2. Het verslag over 1912 over handel, nijverheid en scheepvaart van den betrokken Minister. 3. Een verslag over het voor en legen van verhuizen naar Canada. Ter lezing voor allen bij den Secretaris. 4. Het jaarverslag van de Kamer van Koophandel te Brussel. 5. Een verslag van den Minister over uitvoer naar Brazilië. 6. Het jaarverslag van de Centrale Commissie voor de Rijnvaart. 7. Mededeeling dat een spreekcel voor interlocaal verkeer op het Station alhier zal geplaatst woiden. 8. Een rekest van de vereeniging van grossiers in rijwiel- en auto-onderdeelen aan den Minister van Waterstaat aan gaande de nieuwe voorschriften voor het vervoer van beslelgoederen. Het vervoer met adreskaarten heeft voor den handel groote bezwaren. De Kamers te Vlaardingen en Amersfoort hebben reeds gelijke adressen veizonden. 9. Verzoek aan den Commissaris der Konjngin in de Provincie Utiecht om gegevens voor den Staatsalmanak. 10. Een missive van de Kamer te Deventer. Wordt later behandeld. Bij do rondvraag deelde de heer Van Vollenhoven mede, dat de kaasmarkt reden tot tevredenheid geeft. De prijsnoteeringen worden echter nog niet in de groote bladen geplaatst. Besloten werd ze den Secretaris te doen op zenden. De heer Van Haselen noemde het verloop der markt vrij goed. Zoowol kaasmakers als koopers wenschen het voortbestaan. In December zal om de 14 dagen maikt gehouden worden. Op een vraag of er iets gedaan wordt voor de verbetering van hel havenhoofd aan de Eem kan de voorzitter geen antwoord geven. De heer"Eysink zeide dat er op de gemeentebegrooting een post voor is uitgetrokken. Het ant woord van Burgemeester en Wet houders op het daarover in de afdee- lingen opgemerkte moet nog komen. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Handel en Nijverheid. Maandagavond vergaderde H. en N. in de Zwaan onder voorzitting van den heer Krook. Nadat de notulen van 19 Mei waren gelezen en goedgekeurd, werd mee gedeeld dat de heer van Duinen ver hinderd was te komen. Het verslag van het Middenstands congres zal hij op de volgende ver gadering uitbrengen, evenals de heer Krook. Het gaat; zeide de vooizittor over het bijeenbrengen van kapitaal ten behoeve van den Middenstand. Voor 1 December moeten de voor stellen worden ingediend voor de volgende bondsvergadering. Dit bezwaar is te ondervangen door nu reeds op te geven: vorming van Kapitaal. De heer Vink drong ook aan op bet slichten van eeri voorschot bank. Aangemeld hebben zich 4 nieuwe leden. Verder waren ingekomen een zeven tal exemplaren van »De kleine boek houding in de verschillende bedrijven; door C. Koenraad, een verslag van de Kamer van Koophandel en een schrijven van het Gemeentebestuur, dat de opgaven van hen, die vertrok ken en van ben, die kwamen, voor taan f 10.zou kosten. ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N P00TEN TERECHT A. S. H. BOOMS. 12) Hoewel nu luitenants in den regel wel niet ijdel maar toch graag mooi zijn, kan men dus begrijpen dat onze geurmakers methetoogopde Wimmies, Suzes, Annies, Sophietjes en meer dergelijke lieve bekoorlijke schepsel tjes waarmede zij 's avonds op 't bal in hunne armen zouden rondzwieren op de dansmaat, reeds bij voorbaat vaD hun succes genoten en verlangend uitzagen naar die alleen aan feest ge- wijden dag, waarop zij ten huize van den resident ook heerlijk zouden smul len en daarbij de parelende champoepel zouden drinken, want die beide laatste zaken waren voor hen geen dagelijk- sche kost, hoeveel zij er ook van hielden en hoe lichtzinnig ze meestal ook met hun klein tractement om sprongen, doch champoepel ging hun durf te boven I De majoor vergalde echter de jonge lui eenigzins dat genot van geuren in heerlijk nietsdoen en van genieten, door dien dag den last te geven, dat den volgenden dag op 's Konings ver jaardag des morgens om 7 uur eene groote parade gehouden zou worden door het «kleine" garnizoen in 't natte gras en zonneschijn Dat was wreed en lokte aan 't adres van den chef, nog zoo pas met den bijnaam «Zuurkool" begiftigd, de noo- dige verwenschingen uit van de mili tairen, natuurlijk buiteD geïnteresseerd gehoor, terwijl de burgers zich van genot in de handen wreven in 't voor uitzicht dier grootsche, schitterende militaire vertooning, waarvan zij zon der vermoeienis en zonder van natte voeten of erge warmte te lijden te hebben, gratis konden genieten, ter wijl juist de militairen den feestdag zouden beginnen met «*in 't zweet huns aanschijns"" op een door den nachtelijken zwaren dauw doornat grasveld te paradeeren, waarvan door weekte schoenen, een voor dien dag bedorven witte pantalon en vooral ontstemming 't gevolg waren, welke laatste al dadelijk begon met het voor 'n feestdag veel te vroege opstaan. Geurmaken wilden ze wel, maar niet op zoo'n kale beroerde manier Nog nooit was zoo iets op Kalian vertoond. In kleine garnizoenen als dit wordt gewoonlijk nooit parade gehouden, omdat volgens de bestaande bepalingen dit alleen ditn moet geschieden, als de onder de wapens verschijnende troep eene zekere sterkte overtreft en deze klip was nog steeds op de eene of andere manier behendig omgezeild, doch de majoor Dorling die dat ook wel wist, had nu echter zijne orders zoodanig ingekleed, dat slechts hoogst enkele vrijstellingen mogelijk waren. Men zou dus grooooote parade ma ken I De jónge dames die nu zoo'n prach tig ensemble hoopten te zien, genoten reeds bij voorbaat, hopende dat de hemel 't zoo beschikken zou, dat de zou prachtig scheen en er geen drup pel regen viel, terwijl er nooit vromer en vuriger wenschen om een stortvloed van water die de parade moest verhinderen werden geuit, dan juist door hen die er de hoofdpersonen of eigentlijk de hoofdlijders van zou den zijnde meisjes plaagden de jonge lui er mee, doch zij zorgden binnen zekere perken te blijven, en door lief te doen de jeugdige krijgers niet al te veel te ontstemmen, want die zelfde mopperende, tegen-hun zin-para- demakers waren des avonds in de dans zaal onmisbaar en van bijzonder hooge geur- en danswaarde. De eenige die van die parade-makerij verschoond was en toch 't heftigste te keer ging tegen die in zijne oogen ongepermitteerde koejeneerderij, was Bohlan; daar hij van 18 op 19 Februari zoogenaamde wachtdienst had, zou hij evenmin als de wachthebbende solda ten aan die verafschuwde geur deel nemen en voor de rust en veiligheid blijven waken, doch in zijne anti-ma- joors-gezindheid en zijn revolutionnai- ren geest zou 't «vliegend sardijntje" graag met een dollen kop de rust en veiligheid verstoord hebben, als hij daarmede de in zijn oog onbehoorlijke plagerij had kunnen beletten, of in de war sturen. En Nol van Dijcke 1 och, die schikte zich uiterlijk heel bedaard in het hem opgelegde onaangename, want hij had nog veel te doen ten huize van den resident, en de lieve Sophie moest elk oogenblik de dochter van dien hoogen bestuursambtenaar raad plegen over toiletaangelegenheden, zoodat zij dan tevens in de gelegen heid was om den ijverigen officier dikwijls ongemerkt van advies te dienen in 'n boekje achter de sierboompjes, door welke conferenties hij zich ge sterkt gevoelde tegen alle beproevingen hem opgelegd door zijn chef, diejuist op die oogenblikken door dienst aan zijn bureau gebonden was, en hun dus ongestoord liet confereeren. VII. Het feest op den 19en Februari werd naar gewoonte al vroeg ingezet, want 's morgens om vijf uur werden de ingezetenen reeds gewekt en tot feestvieren aangespoord door de mili taire muziek, die, hare vroolijkste en opwekkendste moppen spelende, de ge heele plaats rondtrok, terwijl tevens

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1