nieuwe Nieuws- en Advertentieblad 1ÉP voor de Provincie Utrecht. §B| gqfcmemefe Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. So. 83. Zaterdag 18 October 1313 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 60. ADVERT ENTI EN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lexers van deze courant. Het heden verschenen 29ste nummer van den vijfden jaargang van ilTunmrt bevat o.a.: Luit.-Generaal W. A. T. de Meester, commandant v. h. veldleger, die pen sioen beeft aangevraagd. Het Hon- denrequest. Schilderij van B. te Gempt. Tot hoever slrekken de getuigen der ijsperioden in Nederland zich uit? Fancy-fair in den Haag gehouden ten bate van de vereeni- ging «Hulp in het Huishouden''. De Suffragettes te Londen aan het werk. Gedenkteeken voor Giusseppe Verdi. Nederlandsche Ambulance uit Servië terug. Keuring van Roode-Kruishonden. Uitvaart to Amsterdam van het op schandelijke wijze om het leven gebrachte knaapje H. de Klerk. Een der laatste schil derijen van Daan Ruys. Uit het leven der Kaffers. Het Kindernummer »Ons Prinsesje". In het nummer van Zaterdag 25 October wordt de Groote BEHENDIGHEIDS- WEDSTRIJD opgenomen, waaraan verbonden DUIZEND GULDEN AANPRIJZEN. De geabonneerde wonende wenscbt zich te abouneeren op bet weekblad „PAK ME MEE", tegen den prjjs van 3'/» cents thuis bezorgd. Nederlandsche officieren naar Albanië. Aan de »N. Ct." wordt uit Athene een nummer van de Hestia toegezon den, waai in do Nederlanders op goe- dig-beschermenden toon in het ootje worden genomen. «Het trouwhartige Holland, met zijn mannen rond en rood zooals hun kaas, is bereid bevonden zijn politie ambtenaren uit te zenden ten einde de Albaneesche gendarmerie te orga- niseeren. Zonder twijfel beerscht in Holland een opvatting over Albanië, die ver van de werkelijkheid blijft. De Hol lander verbeelden zich, dat Albanië een land is, zooals ieder ander, waar politiedienst kan worden ingevoerd doch die alleen behoeft georganiseerd te worden. Men ziet hier alweer de wijze, waarop in Europa de faam van ridderlijkheid en dapperheid de wer kelijkheid heeft ten schande gebracht. Hoe het ook zij, wij gelooven niet, dat er een levensverzekeringsmaat schappij zal gevonden worden, die de Hollandsche organisators in Albanië zal willen verzekeren. Rond, blozend en trouwhartig als ze zijn zullen ze evenals de kaas van hun land wor den opgegeten.'1 Provinciaal Comité voor het Volks- petitionnement voor plaat selijke keuze. Op Zaterdag 1.1. 11 October is te Utrecht in «ene vergadering in het Volkshuis Lijnmaikt 47 een Provinci aal Comité opgericht voor het Volks petitionnement voor plaatselijke keuze. In dit Comité bobben de volgende personen zitting als vertegenwoordi gers van drankbestriidersorganisaties De heer P. J. J. Weykamp te Baarn, (N. O. P. C) Voorz.Mej. H. W. Crommelin te Zeist (Enkratria) Secre taresse; en de heeren Th. Bianchi te Amersfoort (Sobriëtas), W. Luberti te Amersfoort (Ned. Ver t. a. v.a. d.) en F. Quakernaat te Utrecht (I. O. G. T.) Het werk van bet Provinciaal Co mité bestaat in het samenstellen van een sprekerslijst voor de Provincie en het steunen van het Centraal Bestuur wanneer dit op een plaats in onze Provincie geen contact kan krijgen of waar er stagnatie in den arbeid is ontstaan. Pensioensbijdrage gemeente ambtenaren. Naar aanleiding van het door den Ned. bond van gemeenteambtenaren aan de gemeenteraden gezonden adres hebben ook gedeputeerde staten van Noordbrabant zich tot de gemeente raden in die provincie gericht. Zij schrijven Van bet hoofdbestuur van den Nederlandschen boqfl van gemeente ambtenaren ontvingen wij een afdruk van eene circulaire, die door bet be stuur in zake de uitvoering der pen sioenwet voor de gemeenteambtenaren 1913 en da weduwenwet voor de gemeenteambtenaren 1913 is gericht aan de raden der gemeenten in onze provincie. Wij kunnen ons met de hoofd strekking daarvan wel vereenigen. Ook wij achten eene milde toepassing der pensioenwetten, vooral ten opzichte van de thans in dienst zynde gemeente ambtenaren gewenscht en geheel lig gende in de lijn van des wetgevers bedoeling. Hoever iedere gemeente in het bijzonder in vrijgevigheid tegen over hare ambtenaren behoort te gaan, heeft de raad in eerste instantie zelf te beslissen. Daarop zullen omstan digheden van invloed kunnen zijn. 1 Wij meenen, dat voor de raden I der gemeente bij de overweging der vraag of, en zoo ja, welk gedeelte der inkoopsom en der bijdragen door de gemeenten op hare ambtenaren zal worden verhaald, in bet algemeen de in vermelde circulaire gegeven wenken tot leiddraad kunnen dienen. Een nieuw modepaleis, 't Volgend jaar zal Utrecht aan de Oude Gracht een groot, modern mode paleis rijk worden. Do N.V. Gerzon's Modemagazijnen, thans gevestigd op den boek van 't Massegast, heeft n.l. aangekocht het naast haar gelegen perceel van den Singernaaimachine- handel en eenige zoowel achter dit perceel als achter 't hare gelegen woningen. Een en ander met het doel daar ter plaatse iri een groot, aan de eischen des tijds voldoend gebouw, haar magazijnen te vestigen. Omtrent deze plannen kunnen thans nog geen mededeelingen gedaan wor den, wijl deze nog in embryonalen slaat verkeeren. De N. V. toch heeft eerst deze week den koop gosloten. Intusschen hopen wij binnen korten tijd meer te kunnen meedeelen van de bouwplannen, die ontegenzeggelijk het winkelcentrum ten goede zullen komen. U. Nbl. Verschenen is bet voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Indische Begrooting voor 1914. Daariu wordt onder meer, in verband met de onlangs in de dagbladen gepubli ceerde verklaring, dat er voor den Minister geen enkele reden bestaat om een vervroegd aftreden van den Gouverneur-Generaal te bevoi deren, gevraagd of met den Landvoogd over de te volgen gedragslijn is onderhan deld, zoo ja, dan zou men gaarne de hieromtrent gewisselde telegrammen overgelegd zien. Ter verdediging van het aange kondigde voorstel tot aanbouw van een slagschip, ten laste der Indische geldmiddelen, wordt aangevoerd, dat annexatie door een vreemde mogend heid zoo krachtig mogelijk moet wor den geweerd. De ontwikkeling van Japan en China moesten in dit opzicht tot waakzaamheid aansporen. Telkens verneemt men berichten omtrent de aanwezigheid van Japansche spionnen in Indië. Daartegenover werd betoogd, dat van een streven van Japan, dat voorshands zooveel te doen heeft met in den laatsten tijd veroverde gebie den, naar verovering van Indië niets is gebleken. Aan den Raad der Gemeente is verzonden het volgende adres: geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Bestuur der Amers foortsche Slagersvereeniging, dat in bet Verslag der afdeelings- vergadering het volgende voorkomt «Een lid der le afd. wenschte er de aandacht op te vestigen, dat bet treurig is zooveel krengen hier in de stad worden geslacht en noemde daarvan eenige voorbeelden. Zoo zeide by, dat er onlangs in éen nacht 20 kalveren zijn gevild en den volgenden dag was er reeds niets meer van over; al dat vleesch eten de Amers- foorters lekker op. Onlangs is, zooals spreker weet, een koe gestorven aan miltvuur en begraven. Het cadaver is des nachts opgegraven en verdwenen. Er zijn hier onder do goede slagers, die zulk vleesch koopen. «Een ander lid kon dit alles onder schrijven; de halve Haag leeft van bet krengenslacbten. Des morgens om vijf uur wippen die lieden met hun vleesch in zakken bij de slagers in." dat het de leden zijner vereeniging door deze generaliseerende mede deelingen in booge mate beleedigd acht. dat het vortrouwen, dat de slagers bij de burgerij genieten, door deze beschuldiging in hooge mate wordt geschokt en zij derhalve schade lijden in hun bedrijf. dat het de Raadsleden, die deze zware beschuldiging hebben uitge sproken, niet bij name kent en hen derhalve niet tot verantwoording kan roepen. dat het zich daarom wendt tot uw Achtbaar college met het verzoek, de bewuste Raadsleden dringend uit te noodigen, de namen openbaar te maken van de goede slagers, die bet vleesch van de aan miltvuur gestorven koe hebben gekocht, en van hen die zich 's morgens om vijf uur zakken met krengenvleesch thuis laten be- ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N POOTEN TERECHT A. S. H. BOOMS. 13) De eerste gedachte van allen bij dat vroolijk ontwaken, terwijl er buiten nog duisternis heerschte, was aan de pret en aan het dien dag te verwach ten genot, doch vooral speciaal aan de veelbelovende, eenige parade, die bij de burgers natuurlijk als nummer één van de pretjes op 't programma stond, doch door de militairen als een erg bitter onderdeel der feestvreugde werd beschouwd, en geduld als iets dat met al zijne akeligheid onvermij delijk was om de pret die in 't uit zicht was deelachtig te worden, want zij die zich te ziek zouden gevoelen om aan de parade deel te nemen, waren ook van de pret uitgesloten. Langzaam verrees de schitterende zon boven den horizon, het feestvie rende Kalian hullende in een gloed van brandende stralen, die medewerk ten om alles dubbel feestelijk te doen schijnen; alle teekenen wezen er op dat het een bij uitstek schoonen, heer lijken, schitterenden dag beloofde te worden, maar ook dat 't vriendelijke oranje-zonnetje duchtig zou branden en doen zweeten; het noodlot scheen met de burgers tegen de militairen samen te spannen, want 'n flink, frisch regenbuitje, dat de parade verhinderen zou, in plaats van 't stoovende zon netje was den zonen van Mars meer welkom geweest, en menig krijger had dan ook inden nacht 'n smeekend verlangenden blik naar den met hel der flonkerende sterren bezaaiden hemel geworpen, om te zien of het lot hem gunstig was en er onweers wolkjes in aantocht waren, die de parade zouden wegregenen. In kampement der soldaten was alles door groen versierd en erg mooi gemaaktoveral zag men de geliefde driekleur wapperen, overal versiering van frisch groen en bloemen, maar ook overal klonken vroolijke uitroepen en juichtoonen, zooals dat te verwach: ten was bij den minderen militair, die in Indië gewoonlijk zoo weinig ware feestvreugde genoot in dien lang vervlogen tijd en nn een geheelen dag van extra-pet voor de borst had ook in de Kolonie was, trots het voor uitzicht der parade, de stemming bij zonder opgewekt, want van uit de holle hadkamers waar de den vorigen avond nog zoo mopperende luitenants naar gewoonte al zingende hun mor- genbad namen, stegen luid schetterende juichende klanken in alle toonaarden op, waaronder zelfs erg valsche gehoord werden, want noch de jeugd, noch het vroolijke luitenantsbaantje zijn waarborgen voor 'n goed gehoor en zuivere stem, al zingen ze ook nog zooveel en doen ze ook nog zoo erg hun best om hunne opgeruimdheid te luchten; die weinig harmonieuse tonen schaadden echter niet aan de opgewektheid der zangers en het klonk toch als de feestgalm uit 'n jonge borst waarin 't eerlijke warme hart sneller slaat in 't zalige vooruitzicht van leuke pret en vroolijk feestgenot, alles zoo onmisbaar voor de menschen en vooral voor al wat jong is en zich van harte jong gevoelt. Veelbelovend lag daar het zachte grastapijt van het exercitie- en'parade veld geheel open voor de brandende stralen der tropische zon en de eenige schaduw die er waar te nemen was, dankte haar ontstaan alleen aan 'n enkel grassprietje, dat door bijzondere groeikracht hier en daar boven de andere uitstak. Om dat door de zon zoo rijkelijk lekker gekoesterde groene veld liep 'n breede wandelweg, die door de dicht bebladerde kruinen der hooge Waringins en Tamerindeboo- men, waardoor geeD zonnestraaltje dringen kon, overschaduwd werd en door die donkere aangenaam aandoende koelte een scherp contrast vormde met het rijk verlichtte en wat al te rijk verwarmde open veld, waar de schitterende dauwdroppels nog in tal- looze kleuren als diamanten het felle zonlicht weerkaatsen. Hoe weinig aanlokkend dat grasveld voor 'n wandelaar dus ook scheen, zoo had men 't toch noodig geoordeeld eenige schildwachten langs den grens daarvan te plaatsen, om te beletten dat bijzondere liefhebbers, aangetrok ken door de groote hitte, de koele schaduwrijke wandelweg zouden ver- lateD, om uit afgunst op dat voor de begunstigde soldaten alleen bestemde terrein, volop van de gloeiende warmte meê te genietende schaduwrijke laan was bestemd voor de toeschouwers, en om de zoo ruimschoots door de brandende zonnestralen gekoesterde vlakte te mogen betreden was ditmaal een bijzonder voorrecht dat alleen aan de militairen verleend was, en waar van alle anderen waren uitgesloten. Langzamerhand begon zich in de schaduw der boomen het kijkgrage publiek te verzamelen onder aanhou dend vroolijk gebabbel en gelach, doch ook tevens niet nalatende elkaar toe te voegen dat 't al lekker warm wasuu, of ».dat 't dien dag met de hitte bijzonder zou spannen.Inlan ders in hunne beste plunje, de dam pende seroetoe in den mond of de sirihpruim tusBchen de roode lippen, vergezeld van eveneens in feesttooi gestoken echtgenooten en kroost, be wogen zich overal langs de wegen, even als de talrijke luid kakelende Chineezen, en allen schaarden zich behagelijk in de schaduw langs het veld, hier en daar zelfs plaats nemende

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1