NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad JÊP voor «Ie Provincie Utrecht, ||ffl No. 86. Woensdag 29 October 1913. 42e jaargang VËRSCBfJRT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimaokines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewcnstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. De Firma A. DEWENSTE1N UTRECHT, CH OOR STRAAT 14. O- Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS'. Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag eD Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. fi!>. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentièn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. verworven hebben, wordt een geschikte betrekking voor hen gezocht; wij blijven echter door bezoek en briefwisseling voort durend met hen in contact. De andere jongens worden bij ver schillende patroons in de leer gedaan, intern. Natuurlijk worden eerst nauwkeurig informaties ingewonnen en slaapgelegenheid boeken, portretten en andere voorwerpjes, die jongens gaarne bezitten. De Officieren streven er naar de aan hun zorg toevertrouwde jongens te brengen tot het geloof in Christus. Zij wensehen hun niet alleen kennis van den Bijbel bij te brengen, maar de liefde van hun jeugdig hart op hem te richten. De grootere jongens krijgen vijf cent zakgeld in de week, waarvoor zij iets kunnen koopen, maar ook mogen opsparen. Als zij een gulden bespaard hebben dour middel van zegeltjes, die zij in een boek plakken, dan wordt het bedrag naar de Postspaarbank gebracht. Wekelijks wordt er van elke jongen 'n rapportje opgemaakt over zijn gedrag en vorderingen. Van de hand van den heer Ridsel, Kommandant van Neder land van het Leger des Heils is, onder den titel „Feiten en Cijfers" een boekje verschenen, dat niet enkel een denkbeeld geeft van den veelzijdigen arbeid op geestelijk en maatschappelijk gebied, door het Leger verricht, maar tevens in een aantal door den accountant John Clark geverifieerde rekeningen en balansen, verantwoording doet van de gelden aan het Leger gegeven. Wij ontleenen aan dit fraai geïllustreerde boekje het navolgende over het bij alle stadgenooten bekende jongenshuis de voormalige villa »Lisiduna« op den Amersfoortschen berg. Gebouwd op den kruin Kinderhuis te Naarden. r£.1^—7 Doch thans worden er ook Thuiskomst van school. jongens in opgenomen, die ons door den Voogdijraad worden toegewezen en nog enkele andere gevallen. Het is een Tehuis in den warenzin van het woordeen huis van blijheid en vrijheid, met alleen maar zóóveel voorschriften, als noodig zijn om een ordelijken gang van zaken te verzekeren. Een enkelen keer is het voorgekomen, dat de goede orde ver stoord werd. Op zekeren dag, tegen den avond, weigerden een drietal jongens gehoorzaam te zijn en liepen weg, het bosch in. Zij hadden blijkbaar 'n afspraak gemaakt. Natuurlijk is het niet gemakkelijk den vagebondeerenden geest, die in sommigen zit, dadelijk aan banden te leggen. Men deed volstrekt geen moeite hen terug te halen. Maar toen het donker werd, vertoonden zij zich, verlegen, aan de achterdeur. Hun werd echter gezegd, dat er in het Huis geen plaats was voor ongehoorzame jongens. Daar hadden zij heelemaal niet op gerekend en na nog 'n half uurtje geaarzeld te hebben, probeerden ze het nog eens. Wij zullen het nooit meer doen,« zeiden zij tot een der Officieren. Jullie moeten maar eens leeren dankbaar te zijn en geen dwaze dingen "te doen.# Weer werd hun de deur gewezen. Even later werd er aan de voordeur gebeld. «Zouden wij als'tublieft den Adjudant even mogen spreken'?# vroeg een der jongens eenigs- zins zenuwachtig. De Adjudant kwam in den gang en keek heel ernstig. »Och, Adjudant, mogen we weer binnenkomen, we be loven u beterschap.« Toen volgde een vriendelijk, ernstig gesprek en de drie verstandige jongens gingen stilletjes naar bed. Dat voorval maakte indruk, en spoedig keerde de geest van eens gezindheid weer terug. Het Huis was oorspronkelijk een villa en is door verbouwing uitnemend voor het doel geschikt gemaakt. Ook hier worden de jongens naar hun leeftijd ingedeeld in vier groepen van tien of elf. Elke groep heeft zijn eigen goed geventileerde slaapzaal, waarover een Officier 's nachts toezicht heeft, eigen waschge- legenheid en speelzaal. De jongens eten te zamen. Hun overvloedige maaltijd bestaat uitgezond voedsel, smakelijk bereid en met voldoende afwisseling. En de blijde, opgewekte stemming, die onder de kleine bevol king van het Tehuis heerscht, getuigt, misschien beter dan iets anders, van de uitnemende verzorging die zij genieten. 'n Dame, die gaarne eens met eigen oogen wilde zien wat de kinderen voor voedsel krijgen, kwam onverwachts op het etensuur een kijkje nemen. Zij was hoogst voldaan toen zij het middagmaal zag, waaraan de jongens zoo heerlijk smulden. Wij noodigen onze vrienden uit haar voorbeeld te volgen. De zoontjes van ongehuwde moeders blijven ter beschikking der moeder, terwijl de jongens van den Voogdijraad onder onze hoede blijven tot zij meerderjarig zijn. De jongens bezoeken de lagere school te Amersfoort, totdat zij de school verlaten kun nen. Zij, die bijzonderen aanleg hebben, gaan naar de ambacht school, waar zij een vak leeren. Zoodra zij hun eind-diploma Speeltuin Jongenshuis Amersfoort. enz. geïnspecteerd. Woont de patroon in de buurt van het Tehuis, dan blijven zij daar eten en slapen, maar is de afstand te groot dan betalen we voor hen tot hun leertijd voorbij is. Het dagelijksch progamma voor liet Huis is hls volgtOpstaan (3.30. Gebed 0.15. Ontbijt 7.45. Naar school 8.30. Middageten 12.45. Weer naar school 1.45. Thuis 4.30. De kleine jongens gaan spelen en de grootere helpen met schoenen poetsen, aard appelen schillen, tot boterhain-eten. De kleinste jongens gaan naar bed om 6.45, de tweede klas om 8.00, de volgende om 8.30, en de grootste jongens om 9 uur. Er is volop gelegenheid tot ontspanning. De jongens vormen een muziekkorps en zangkoor. Des avonds en bij ongunstig weer doen zij spelletjes, zij lezen en schilderen, zijn bezig met hout- Een werkman, die in een klein stadje een betrekking bij een spoorwegmaatschappij bekleedt, verkeerde in moeilijke omstan digheden. Zijn vrouw bevindt zich in het krankzinnigengesticht, zoodat de opvoeding zijner drie kinderen, twee jongens en een meisje, veel te wensehen overliet. Hij slaagde erin het meisje bij buren te plaatsen, en zocht nu een geschikt tehuis voor beide jongens. De man verdient f9 in de week. Hij probeerde hen geplaats te krijgen in een weeshuis, maar kon het bedrag der verpleegkosten, dat men hem vroeg, niet betalen. Daarop vervoegde hij zich bij een andere Stichting, waar hij evenmin slaagde; men vroeg meer geld dan hij missen kon. Ten slotte vernam hij van een buur, dat het Leger des Heils ook een Jongenshuis had. Hij vervoegde zich te Amersfoort, legde zijn omstandigheden bloot en kreeg de jongens geplaatst voor f 1:50 per kind. Jongenshuis Amersfoort. snijwerk, enz. Zomers weergalmen de bossehen van hun spel en zang. Elke jongen heeft een eigen kastje, waarin hij zijn eigen be zittingen wegbergt. Zij kunnen bét sluiten en den sleutel bij zich steken, 't Is aardig om eens in die kastjes te kijken. Bijna alle jongens verzamelen prentbriefkaarten. Sommigen hebben Serre van iiet Jongenshuis. Dr. Groneman te Amersfoort is de geneesheer van ons Jon genshuis. Hij schrijft over deze inrichting „Het is ondergeteekende, dokter van het „Jongenshuis'' van het Leger des Heils te Amersfoort, een genoegen te kunnen ver melden, dat hij steeds den indruk heeft gekregen, dat aldaar voor de jongens wordt gezorgd op de wijze, die ook hem de beste schijnt. Meer door volmaakte toewijding en goed voorbeeld van de Officieren, dan door gestrengheid, wordt er orde gebracht en gehouden in den heterogenen troep. Men krijgt den indruk, dat hier één groot huisgezin is. Verder mag ik hier niet verzwijgen, vol bewondering te zijn voor de Officieren van het Leger des Ileils. die in opgewektheid en met bescheidenheid de opgenomen, lang niet gemak kelijke levenstaak ten uitvoer te brengen, zonder ooit te kunnen vragen naar genoegens en ontspanningen, door zoovelen als on ontbeerlijk beschouwd." Amersfoort, 18 Juni 1913. F. A. F. Groneman. Hieronder volgt nog een schrijven van het Hoofd der school: Amersfoort, 19 Juni 1913. WelEd. Heer, Aangenaam is het mij u te kunnen mededeelen, dat het schoolgaan der jongens uit het Jongenshuis niets te wensehen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1