Wereld w*cacm 1.KIL01BUS Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Aiivertentiën. Een half pond LEKKERE KAAS cadeau HET „KAASHUIS" J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. tievelijk presidente en vice-presidente van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht. Nonsens Onder dit opschrift bevat de Nieuiue Ct. volgend ingezonden stuk In uw blad komt een verslagje voor, waarin verhaalt wordt, dat een ver gadering van de S. D. P. te Amster dam de Nederlandsche Begeer ing in het bizonder, en de Nedeilandsche kapitalisten in het algemeen beschul digt van Opzettelijke moord ophetJavaansche volk Mijnheer de Redacteur, loopt deze beker van perftdie nu nog niet over? Wordt zoo iets nu maar straffeloos geduld, of worden nu eindelijk die leiders eens ter verantwoording ge roepen Hoevele Nederlanders hebben in Indië niet hun kinderen en betrek kingen, waarover zij vaak genoeg in angst zitten? Is het nu niet te bar, dat zij bovendien worden beschu'digd van opzettelijken moord. Gaarne zou ik hierover uw oordeel kennen. Achtend, Van u de dw. dr. l. j. QUARLES VAN UFFORD. De redactie antwoordt: Het is zeker bar, maar deze Amster- damsche volksmenners hebban bet publiek al zóózeer aan dikke woorden gewend, dat hun geweldige moties niet den geringsten indruk maken. Het is nonsens, van binnen en van buiten; en op het verkondigen van nonsens staat geen straf. Wij vernemen dat de sociaal democratische Kamerfractie haar standpunt ten opzichte van de Indische Partij nog niet heeft bepaald. Zij staat in het algemeen sympathiek tegenover élke beweging der Indische bevolking naar zelfstandigheid en economische vet helling en heeft dan ook Douwes Dekker c.s. uitgenoodigd om in baar vergadering omtrent hun optreden en streven nadere inlichtingen te geven. Toen in den zomer van 1912 in Overijsel en Gelderland de hoenders in honderdtallen aan de verwoestende besmettelijke Kleinsche kippenziekte stierven, werd voor het eerst te Amersfoort door het V. P. N.-bestuur de tevoren bijna onmogelijk geachte maatregel genomen om de kippen op groote schaal tegen deze ziekte te doen inenten. Bij verschillende landbouwers, al waar van groote koppels verschei dene dieren reeds waren gestorven, kwam de ziekte dadelijk tot staan en ongetwijfeld zijn toen zeer velen voor groote en kleinere geldelijke ver liezen gespaard gebleven. Zoodra enkele weken geleden be kend werd, dat de gevreesde ziekte zich weder in Gelderland vertoonde, werden door het Bestuur allo voor bereidingen getroffen om, mocht zij zich uitbreiden tot in de nabijheid van hel gebied der onderafdeeling, onmiddelijk tegen de ziekte te kunnen optreden indien dit noodzakelijk mocht blijken. Helaas is dit reeds thans het ge val. In de omgeving, zoowel te Bar- neveld als te Woudenberg en te Scher- penzeel, eischt de Kleinsche ziekte versobeide slachtoffers, terwijl ver dachte gevallen zich inmiddels ook in onmiddelijke nabijheid van Amers foort hebben voorgedaan. Verschillende kippenhouders lieten dan ook hun dieren reeds weder in enten en ontzagen de kosten, welke soms 10 cent per boen bedragen, niet. In de verwachting, dat zeer velen van de gelegenheid zullen gebruik maken, heeft het V. P. N.-bestuur thans een regeling getroffen met de veeartsen te Amersfoort, te Soest en te Woudenberg, waardoor de leden van de V. P. N. hun dieren door deze heeren tegen den halven prijs, en bij groote aantallen tegen nog belangrijk lager tarief, kunnen doen inenten op vertoon var, bun lidmaat schapskaart van het loopende jaar. Uit die maatregelen blijkt tevens weder het groote nut van een goede organisatie en mooie samenwerking, zooals deze zoo lang reeds in deze voreeniging heeft bestaan. Plaatselijke vereenigingen toch kunnen onmogelijk een zóo nauw contact hebben als de groote V. P. N. met haar vertakkingen over het geheele laud en worden dus ook niet intijds gewaarschuwd als er een besmettelijke ziekte in aantocht is. Niet alleen is er voor gezorgd, dat dat de kippenhouders belangrijk wor den geholpen om zich tegen onmid dellijke schade te vrijwaren, maar er zijn ook maatregelen genomen om hen voor te lichten hoe verschillende ziekten kunnen worden voorkomen. Daarom zal aanstaanden Donderdag, 13 dezer, door dr. B. J. C. te Hennepe, bacterioloog en veearts aan de Rjjks- seruminrichting te Rotterdam een voor dracht worden gehouden over hoender- ziekten, waarbij vooral de Kleinsche ziekte en de tuberculose worden be handeld. Deze voordracht wordt, blijkens advertentie in dit nummer, gehouden in de groote zaal der sociëteit «Ver eeniging» (de Landbouwbeurs) ingang Valkestraat, te Amersfoort. Later worden ook lezingen gehouden te Woudenberg en te Leusden en om geving, terwijl cursussen van 10 lessen worden gegeven te Soest en te Hoog land. Geen kippenhouder zal verzuimen, de steeds hoogst interessante en duide lijke voordracht vau den hier be kenden, opgewekten spreker te gaan hooren. Ook niet-leden van de V.P. N. zijn hartelijk welkom. Vergadering „Petrus Buys." Zondagmiddag hield de Oud-Katho lieke Veieeniging «Petrus Buys« in hotel «Reichman« haar 4e algemeene vergadering. In zijn openingswoord zegt de voor zitter dat het doel der Vereeniging, bekendheid te geven aan de beginselen en leer van het Oud Katholicisme, ook dit jaar met ernst is nagestreefd en met succes is bekroond. Vooral in Lim burg en Brabant werd met woord en geschrift krachtig gearbeid. Na lezing der notulen brengt de secretaris, de heer G. A. Spit, een uit voerig jaarverslag uit, waaruit bleek dat de Vereeniging in bloei toeneemt. Naast velor medewerking, stelden extra giften haar in staat krachtige propa ganda te voeren. Drie vlugschriften: «Wie zijn de Oud-Katholieken?», «Godsdienstige Hervorming» en «Waarom Katholiek niet Room?ch« werden in 11000 exemplaren verspreid. Daarnaast verschenen tweemaal de «Mededeelingen» in 1200 exemplaren. Er werden vergaderingen gehouden in Maastricht, Meers-Elsloo en Arnhem. Voor het komende jaar zijn vergade ringen in Breda, Sittard en Maastricht in uitzicht gesteld. De rekening en veiantwoording van den penningmeester, de beer B. T. Roeseling, werd nagezien en in orde bevonden. Na afhandeling der vordere punten der agenda werd op voorstel van Pio- fessor F. Kenninck het bestuur bij acclamatie hei kozen. Met dank aan de aanwezigen werd de vergadering gesloten. Daai na hield Professor Kenninck een causeiie over het werk van «Petrus Buys». De opera-avond is ons eerlijk gezegd niet erg meegevallen j.l Maan dag. Wel kwamen er zeer mooie mo menten in voor, doch het geheel be vredigde niet en de geheele avond was wel wat taai. De meesten speet het, dat Orelio niet vaker optrad. De za"al was zeer slecht bezet. De vereeniging «Handel en Nijverheid» vergaderde gisterenavond te 8 uur in «De Zwaan» onder voor- zittoiscbap van den heer Krook. Aan wezig waren 20 ledeD. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd en vier nieuwe leden aangenomen. De heer Van Dui nen zou verslag van het Middenstands- Congres uitbrengen. Omdat hij niet aanwezig was, werd het voornaamste er van door den secretaris voorge lezen. In herinnering werden gebracht de woorden van den Commissaris der Koningin in Zeeland: Zorg voor uw kinderen voor goed commercieel onder wijs. Laat uw zaak niet troebel maken, maar houdt u aaneen en toon wat in u zit. Aan de orde kwam nu het belang rijke punt van de agenda: Het op richten van een coöperatieve Midden stands-Hypotheekbank of met andere woorden Het plan Krook. Voor dit gewichtig punt had de voorzitter een grooter opkomst verwacht. Het plan berust op een bijdrage van 3V, cent per dag per lid. Men houdt aanspraak op zijn geld. Rente wordt uitgekeerd. Het bestuur staat borg, dat als na 4 of 5 jaar de zaak niet opgaat ieder zijn gestoit geld plus de rente kan terugbekomen. Na vier jaar kunnen aandeelen genomen worden. Na deze inleiding werden vragen gedaan door de leden over details, wanneer de zaak eenmaal op zijn pootjes staat. Uit de vragen en ant woorden bleek, dat het doel was een kapitaal te vormen door een Coöpera tieve Middenstands-hypotheekbank. Dit hypotheek geven is echter slechts de bijzaak van geldbelegging. Hoofd zaak is: groot kapitaal. Er is gedacht aan deelname door heel Nederland, want wat hier plaatselijk wordt be gonnen is slechts zaad strooien. Dit hypotheek geven is tevens hulp ver- leenen aan de middenstanders. Aan zakendrijvers zal van volle taxatie waarde hypotheek worden gegeven a 4°/o. Hiermee wordt het een zakenman mogelijk gemaakt in hetzelfde per ceel te blijven. De jaarlijksche aflossing voorkomt schade voor de vereeniging, zij bedraagt f50.— per jaar voor be dragen beneden f5000. Van f5000— 10000 f 100; van f 10000-15000 f 150, enz. Een lid wenschte de zaak nog nader te bespreken en za op het Midden stands Congres te brengen. De voor zitter was hiertegen. Van uitstel komt afstel, zeido hij. Andeie leden waren deze meening ook toegedaan. Na nog eenige discussie deed de voorzitter de vraag: «Wie geeft zich op als lid?" Al de aanwezigen traden toe. Door het Bestuur zal deze zaak nu verder worden uitgewerkt. Punt V het toestaan van f lO. voor de Handelsschool werd met alge meene stemmen aangenomen. Niet zoo vlug ging het met punt VI. Het heffen van 10 ct. boete van elk lid, dat zonder kennisgeving weg blijft. Sommigen meenden, dat velen nu als lid zouden bedanken, anderen deelden deze meening niet. Besloten werd een jaar lang de proef te nemen. Bij de rondvraag brengt de heer Van der Burg ter sprake, dat het zoo lastig kan zijn, dat men niet weet wanneer en van welke plaats er boden naar de omliggende gemeenten gaan. De beer Houbaer zeide, dat dit vroeger in Slotbouwer's Almanak stond, doch deze wordt helaas! niet meer uitgegeven. Het Bestuur zal deze zaak ir. over weging nemen. De rail voor de fietsen aan het station is Dog steeds van de ver eeniging en voldoet uitstekend. Het Bestuur zal nu aan de spooi maat schappij vragen of ze deze wil over nemen en er nog een tweede bijmaken. De voorzitter deelde nog mede dat de lijst van hen. die zich in de ge meente vestigden of vertrokken uit gebreider, d. i. met bijvoeging van beroep, weer in de plaatselijke bladen zal worden opgenomen. Hierna sloot hij de vergadering. Een begin van brand in de slacht plaats van den slager Brouwer aan de Zuidsingel werd gisterenmiddag door het spoedig en flink optreden van een der buren met eenige emmers water gebluscbt. De schade bepaalt zich tot eenige winkelwaren. Op den Utrechtschenstraatweg nabij de villa «Nieuw Kraaijenhorsta is Zondagochtend een automobiel in brand geraakt en totaal vernield. Het nieuwgebouwde Herstellings oord der Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin »Zandbergen« gelegen in een dennenbosch nabij den Leusder- weg zal Vrijdag 21 November des na middags te 2 uur worden ingewijd. De dames E. Latenstein van Voorst en S. A. de Kanter behaalden de akte Vrije- en Ordeoefeningen der Gymnastiek. De heer E. H. C. Genis, chef van het Besielgoederenbureau der Neder landsche Centraalspoorwegmaatschap- pij hoopt I December ziine 40-jarige ambtsbediening bij die Maatschappij te herdenken. Het vaandel voor het nieuw op- gerichtte 16e Regiment Infanterie wordt a.s. Maandag door H. M. de Koningin uitgereikt en den 19den dezer aan bet Regiment gepresenteerd. Door den Luitenant J. P. Bolten, Commandant van het Mitrailleurpeleton van het 16e Regiment Infanterie, is patent aangevraagd voor eene door hem gedane uitvinding, ter voorkoming van de bij het vuren tot dusverre ontstaande rookpluim. Wie iets heel moois wil zien op bioscopisch gebied, verzuime niet in «de Arend« de voorstelling te gaan bijwonen der «Laatste dagen van Pompei». Men zorge echter tijdig voor plaats, daar bij elke voorstelling de zaal uitvei kocht is. Donderdagavond gaat ze voor bet laatst. Bij bet Iepgen der nieuwe rio- leering ui de Langestraat tusschen Varkenmarkt en Oude Vischmarkt heeft men op gemiddelde diepte van 1.30 M. onder de tegenwoordige be strating gevonden een aaneengescha kelde rei van veelal nog goed be waarde boomstammen. De overblijfselen van de eerste ver harding van dezen verkeersweg? «Amersf. Ct.« Voor de plaatselijke afdeeling der Nederlandsche Natuurhistoiische vereeniging zal de heer E. tleimans, uit Amsterdam, aanstaanden Zaterdag avond spreken over Zuid-Limbuig en zijn causerie toelichten door licht beelden. De Secretaris, de heer J. Kleber j. Ger.zn. geeft gaarne gelegenheid tot introductie. Een rijwieldief, die hier en te Hoogland fietsen had gestolen, is door onze politie aangehuuden eri naar Utrecht getransponeerd. Zaterdagochtend te 5 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een gefingeerde uitslaande» brand aan de Groote Koppel en nog geen veertien minuten daarna werd reeds met 4 stralen water gegeven op een dei groote pakhuizen aldaar. De burgemeester die in persoon deze hoogst practische oefening bij woonde gaf zijn groote tevredenheid te kennen. Quick heeft j I. Zondag met 26 tegen de cursianen te Kampen ver loren. H. V. C. klopte achter «Rust oord» Herakles uit Almelo met 6—1 Ter kaasmarkt wei den j.l Maan dag aangevoerd 8 wagens, bevattende 1510 K.G. kaas. Alles werd grif veikocht legen f 31 k f32.50 por 50 K.G. Maandagochtend is luitenant Versteogh te Soesteiberg opgestegen om ziju brevet te halen. Om 8 uur 27 minuten steeg de vlieger op, arri veerde om 9 uur te Ede, orn 11 uur 15 te Venlo en om 1 uur 20 te Gilse- Rijen. Om 2 uur 5 keerde hij behou den te Soeslerberg terug. De vlieger deelde mede, dat bij tus schen Ede en Venlo met hevige slag regens bad te kampen gehad. De gearresteerde hoofdconducteur I Men meidtonsuit Amsteidam: Om trent den Vrijdagavond op de lijn Amsterdam Utrecht gear resleet den hoofdconducteur, v. d. S. der II. IJ. S. M., die door twee rechercheurs der Amsterdamscbe poluio op heeterdaad werd betrapt, terwijl hij bezig was verschillende koffers in een goedei en- wagen te openen, vernemen wij nog dat deze reeds diep in de 60 is en meer dan 30 dienstjaren achter den rug heeft. Daarenboven is hij pensioen gerechtigd. Men koesterde goruimen tijd verdenking in verband waarmee hij reeds eenige malen zou gewaar schuwd zijn. Gebleken was n.l. dat herhaaldelijk in den laatsten lijd dief stallen plaats hadden op de lijnen, waar hij de hoofdleiding had. Heden wordt hij ter beschikking der Justitie gesteld. Zalm in de Zuiderzeel Het moge voor verreweg de meeste Zuiderzee-visschers een zeldzaamheid zijn zalm te vangen, de Zuiderzeevis- scher A. v. d. Kolk Arentsen is een uitzondoring. Ving deze in de afge- loopen week nog 3 zalmen, Dinsdag morgen mocht hij er reeds weer een bemachtigen, welke een gewicht bleek te hebben van 11VJ pond en voor 16 gulden verkocht werd. Het eigenaardige van 't geval is, dat de visschen steeds op dezelfde plaats, voor de uitmonding van de Hierderbeek, gevangen worden en dat geen der visschers, die hun netten in de nabijheid hadden staan er tot nu toe een mocht vangen. Een Russisch milliounair van honger gestorven. Te Odessa werd in zijn woning de door de geheele stad bekende million- nair Kodrian stervende gevonden. Op weg naar 't ziekenhuis overleed hij. Kodrian leefde sedert 17 jaren als een kluizenaar, na den dood van zijn broer, dien hij zeer liefhad. Hij had groote inkomsten uit huizen en landerijen. Volgens het geneeskundig onderzoek is hij van honger gestorven. Lofingsraadselen. Onder den titel van «Zwendel of knoeierij» bevat de «Leeuw. Ct.» van «een lezer» de mededeeling, dat, wan neer bekend is dat iemand voor loting van de militie in de termen valt, deze enkele dagen daarna bezoek ontvangt van een vei tegenwoordiger van een z.g. «huis voor militaire zaken» te Groningen. Deze biedt aan, zegt bet stuk, om de bemiddeling van dat huis te aan vaarden, ten einde zoo mogelijk vcor den dienst te worden afgekeurd: de bedongen som varieert tusichen de f 200 en f 500, zelfs moet oen be kend ingezetene 1' 1000 voor de vrij stelling van zijn zoon hebben betaald. Het bezoek van den rnilitieplichtige aan bedoeld huis heeft, naar den 'in zender verzekerd werd, meestal vrij stelling van den dienst ten gevolge, hetgeen zegt onze berichtgever o.a. aannemelijk wordt gemaakt door den belangrijken financieelen vooruit gang van den ondernemer, die voor gemeld doel het geheele Noorden laat bereizen. EtKCLASIE. BOl\ uitknippen. 3 RECLAMEDAGEN van DONDER DAG 13 tot ZATERDAG 15 NOVEMBER. Bij een pond Reclame Goudsche Kaas van 36 ets. een half pond Delftsche Kaas van 25 ets. per pond cadeau. Zonder bon geen half pond Kaas extra. LAfóGESfRAAT89 AMERSFOORT Bekroningen. Breda 1876. Utrecht IfHO. VOCRHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit i Rijlaarzen. Reisartikelen en Regenjassen. CH00RSTRAAT42 UTRECHT. Tn.EP2-12J w

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2