Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Zegelbclastiiig! Een herziening der zegelbelasiing is in bewerking, waarbij ook een hef fing van beurstranacties zal worden overwogen. Arbeidsvoorwaarden t De Regeering is overtuigd van de noodzakelijkheid, om in de bestekken van Rijkswerken bepalingen op te nemen, waardoor aan de arbeiders, bij de uitvoering van zulke werken betrokken, arbeidsvoorwaarden wor den gewaarborgd, die niet achterstaan bij die, waaronder werklieden ter plaatse in den regel werkzaam zijn en waardoor zij beschermd tegen den invloed van voor hun gezondheid na- deehgo werkzaamheden. Gisterenavond Ie 8 uur vergaderde de Raad der gemeente Amersfoort onder voorzitting van den Burgemeester. Afwezig de heer Eysink met kennisgeving. Ingekomen waren de volgende stukken: Brief van J. W. C. Bloem waarbij wordt medegedeeld, dat de benoeming tot Regent van het Burgerweeshuis door hem wordt aangenomen. (Voor kennisgeving aange nomen.) Brief van het Bestuur der Oranje-Ver- eeniging alhier, waarbij dank wordt betuigd voor de ontvangen f 200 subsidie over 1913. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van het Amersfoortsch Drankweer- comité alhier, waarbij dank wordt betuigd voor de verleende subsidie voor het jaar 1914. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht houdende goedkeuring van het besluit tot verlenging van den termijn, binnen welken de onbewoonbaar verklaarde perceelen Wolkerstraat 7, 9, 11 en 13 ont ruimd moeten zijn. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht houdende goedkeuring van het besluit tot verlenging van den termijn, binnen welken de onbewoonbaar verklaarde perceelen Wolkerstraat 5 en 15 ontruimd moeten zijn. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht houdende goedkeuring van het besluit tot het aangaan van eene overeen komst met het Bestuur van de R. K. Bouw- vereeniging „St. Bonifacius" inzake over dracht van grond aan de gemeente. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht houdende goedkeuring van het besluit tot wijziging der begrooting, dienst 1913. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht houdende goedkeuring van het be sluit tot toekenning van een voorschot uit de gemeentekas van hoogstens ƒ178.218.70 aan de R. K. Bouwvereeniging „St. Boni facius". (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht houdende goedkeuring van het 4e en 5e aanvullingskohier der Inkomstenbelas ting, dienst 1913. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht houdende goedkeuring van het be sluit tot aankoop van een perceel grond aan den Kalkweg. (Voor kennisgeving aange nomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht houdende goedkeuring van het be sluit tot wijziging van de dagen en uren waarop de kaasmarkt in deze gemeente wordt gehouden. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht houdende verdaging van hunne be slissing op het raadsbesluit betreffende pen sioenregeling voor gemeenteambtenaren. (Voor kennisgeving aangenomen). Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht houdende mededeeling, dat het Huishoude lijk Reglement voor de vergaderingen van den Raad voor kennisgeving isaangenomen. (Voor kennisgeving aangenomen). Advies van Burgemeester en Wethouders omtrent het fietsrijden in Birkhoven. (Voor kennisgeving aangenomen). Verzoek van A. Schouten e. a. inzake verplaatsing Varkensmarkt. (Naar Burge meester en Wethouders om advies). Adres van werkliedenverenigingen hou dende verzoek tot wijziging der Verordening betreffende het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid. (Naar Bur gemeester en Wethouders om advies). Adres van het Bestuur der Oudheid kundige Vereeniging „Flehite" betreffende aanneming der motie van het raadslid den heer D. Gerritsen inzake het afbreken der beide torentjes aan de Kamperbinnenpoort. (Naar Burgemeester en Wethouders om advies). Adres van het Bestuur der Tuinbouw- vereeniging Amersfoort om een subsidie van ƒ50.— voor den tuinbouwwinlercursus 1913/1914. (Naar Burgemeester en Wet houders om advies). Adres van het Bestuur der Gymnastiek vereniging „Ajax" om hun de beschikking te geven over het Gymnastieklokaal in de Hellestraat gedurende twee avonden per week. (Naar Burgemeester en Wethouders om advies). Adres van het Bestuur van „Het Groene Kruis" houdende verzoek om gebruik te maken van een gemeentelokaal voor het geven van een cursus in het verleenen van eerste hulp bij bedrijfsongevallen. (Naar Burgemeester en Wethouders om advies). Adres van P. Fehrmann en J. Birnie te Hoogland inzake het Raadsbesluit van 28 October 1.1. betreffende de verhooging van de leergelden voor leerlingen builen de gemeente aan het Gymnasium. (Voor kennis geving aangenomen). Brief van mejuffrouw C. E. Mensing, waarbij dank wordt betuigd voor hare be noeming tot onderwijzeres aan school C. (Voor kennisgeying aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Stalen van Utrecht totgoedkeuringvanderaadsbesluiten tot aankoop van terreinen aan den Utrecht- schenweg en onder de gemeente Leusden. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht tot goedkeurtng van een raads besluit tot wijziging der Begrooling dienst 1913, en een raadsbesluit tot hel doen van betalingen uit het fonds van onvoorziene uitgaven dier Begrooling. (Voor kennis geving aangenomen). Adres van A. C. H. Roodhuizen en anderen, inzake de benoeming van een rector aan het Gymnasium. (Te voegen bij de stukken. Punt 1. Benoeming van een Rector aan het Gymnasium, kwam toen aan de orde. Uitgebracht 18 stemmen waarvan 10 op den heer Peyrot en 8 op den heer Greebe (Aanbevolen waren de heeren Greebe en Konijnenburg). 2. Benoeming van een lid voor de Reclame-Commissie (Vacture Ruys). Ge kozen de heer Wolterbeek. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag, overeenkomstig verzoek, aan den onderwijzer aan school C. W. C. B. de Blécourt. Verleend. 4. Voorstel van Burgemeesier en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school F. Mej. G. H. Worffel. Verleend. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tol het verleenen van verlof aan de onderwijzeres in nuttige handwerken aan school F, Mej. G. H. Worffel. Verleend. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school F. Mej. S. C. J. Verwey. Verleend. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school E, Mej. A. J. W. Th. Bremer. Verleend. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van de tijdelijke aanstelling van T. Kielstra als leeraar aan het Gymnasium. Verleend. 9. Praeadvies van Burgemeester en Wethouders betreffende het verzoek van het bestuur der Ambachtsschool om ver hooging van subsidie en overname door de gemeente van het gebouw. Verleend. 10. Voorstel van Bnrgemeester en Wet houders tot aanwijzing van een gebouw voor den Keuringsdienst van Eet- en Drinkwaren. (Coedgekeurd). 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake verlichting van den Soester- weg. (Aangenomen.) 12. Praeadvies van Burgemeester en Wethouders inzake verlichting van de Krommestraat. (Aangenomen.) 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tol wijziging van de Verordening op het beheer der gasfabriek en water leiding. De heer Wolterbeek wenscht de art. 6 en 14 zoodanig veranderd te zien, dat de commissie van bijstand steeds inzage van de boeken kan nemen. Zijn voorstel wordt voldoende ondersteund en door B. en W. overgenomen. 14. Praeadvies van Burgemeester en Wethouders op hel adres van eenigeschippers tot verlaging van vuur- haven en tongeld, met voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling der Verordening op de heffing van Vuur- Haven- en Ton- geld. De heer Van Achlerbergh wenscht een gedeelte van de ingekomen gelden Ie be steden voor de bevaarbaarmaking van de Eem. Belanghebbenden zullen gehoord worden. Het heele voorstel wordt aangenomen. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van gewijzigde verordeningen op de heffing van school gelden voor lager-Onderwijs. De heer Wolterbeek maakte de opmerking, dat de meisjesschool tot nu toe een standen school was. Met deze verordening ver andert dat. De meisjesschool wordt toe gankelijk voor iedereen, en wordt een ge wone school met m.u.l.o. onderwijs. Het middelbaar onderwijs geeft meer en moet dus ook duurder zijn. Dit is niet het geval met een inkomen van f2500 tot f4000. Voor m.u.l.o. wordt dan betaald van f50 lol f70 en voor middelbaar van f50 tot f60. Hierom wenschte hij de schoolgeld regeling nog eens van een herziening le onderwerpen. Zijn voorstel werd verworpen. Dat van B. en W. aangenomen. 16. Voorstel van Bnrgemeester en Wet houders betreffende de vrijstelling inzake het geven van herhalingsonderwijs aan meisjes. (Aangenomen.) 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een perceeltje grond van H. L. van Eybergen, aan de Asch van Wyckslraat, hoek Wyersstraat. (Aangenomen). 18. Voorstel van Burgemeesier en Wet houders tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Ulrechtsche straat no. 13, toe- behoorende aan D. A. Stöver. (Aangenomen). 19. Voorslel van Burgemeester en Wet houders inzake renlegevend beleggen van overtollige kasgelden. De heer Jorissen vraagt waarom maar een firma is uitgenoodigd. En waarom de gemeente niet doet als ieder particulier, we kunnen ons °/o bevoordeelen. Hij stelt voor het voorslel terug te nemen. Ook de heer Gerritsen wil dit. De voorzitter. Deze firma heeft een bijzonder goedkoope aanbieding gedaan, daar ik zie, dat sommige heeren betere voorwaarden vinden, stel ik voor het voor stel terug te nemen. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hun de bevoegdheid te geven het opnemen van de boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger op te dragen aan een lid van hun college of aan een ambtenaar. (Aangenomen.) 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen van betalingen uit den post voor Onvoorziene Uitgaven der Begrooting, dienst 1913. (Aangenomen.) 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen van af- en over schrijvingen op de Begrooting, dienst 1913. (Aangenomen.) 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting, dienst 1913. (Aangenomen.) 24. Rapport Reclame-commissie, 2e ge deelte. Aangenomen. 25. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen van af-en overschrij vingen op de Begrooting, dienst 1913. Aangenomen. 26. Voorstel om pensioenen van Ge meente-Ambtenaren per week uit te betalen. Aangenomen. 27. B. en W. vragen f 100.000 ver hooging van kasgelden mei het oog op aankoop van gronden. Aangenomen. Rondvraag. De heer Van Achterbergh kwam op voor een persoonlijk feit. In de Amersfoorlsche krant van 6 Nov. wordt hem een bewering in den mond gelegd, die hij niet gezegd heeft. Nu wilde hij dat de weth. van Esveld, zulks bevestigde. De voorzitter kon de weth. hierover het woord niet verleenen en sloot de vergadering ongeveer half elf. Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, Afdeeling Amersfoort. De openbare vergadering gisteravond in „Het Valkje" gehouden mag in elk opzicht uitstekend geslaagd hecten. De zaal was bijna geheel gevuld, terwijl de voordrachten en de zang zeer in den smaak vielen. Even acht uur opende mejuffrouw Leinweber de bijeenkomst, heette allen welkom, in 't hijzonder Luitenant-Kolonel W. A. E Mans- feldt en mevrouw N. MansfeldtDe Wit Huberts, die een gecombineerde voordracht zouden houden over: „Vrouwenrecht en Mannenplicht". Het Dameskoor zong nu: „In naam van de vrouwen, doe open de poort! Het recht hebbe eindlijk zijn loop," enz vervolgens: „Vrouwen- strijdzang." De eenvoudige, zuivere zang maakte een diepen indruk. Hierna zong mevrouw Kamer ling: „Och Moeder, ich will en Dinghan." Een daverend applaus was haar loon. De heer Mansfeldt hel woord verkrijgende, zeide, dat een propagandalezing voor vrouwen kiesrecht haar moeielijkheden heeft. Een drietal afzonderlijke lichamen betoogen het goed recht der vrouw, zoodat het gevaar van oude kost voor te zetten zeer groot wordt. Hieraan kunnen mijn vrouw en ik evenmin ontsnappen, waarom we het onderwerp in een nieuw kleed hebben ge stoken. Door het nieuwe Ministerie is de kans voor vrouwenkiesrecht vrij wat gestegen. Toch blijf ik nog twijfelen. De clausule in de Troonrede is niet zoo hoopvol als ik had verwacht De Troon rede geeft een negatieve belofte. Doch hierom niet bij de pakken neergezeten. De heerlijke betooging op 17 September van 8 a 900 vrouwen, die op het Binnenhof rustig voortschreden, had Zijn Excellentie wel de oogen kunnen openen. We mogen niet moedeloos worden, maar de stille hoop koesteren, dat de zaak baar beslag zal krijgen. De vrouw moet de gelijke worden van den man, dan kan ze zijn levensgezellin zijn, die met hem kan en wil arbeiden tot heil der menscbheid Velen willen dit niet erkennen, dat achterafzetting der vrouw zich wreekt op de Maatschappij. Mevrouw Mansfeldt droeg nu een gedicht van Multatuli voor, waarop de heer Mansfeldt ver volgde: Wc hoorden een stuk geschiedenis, dat zich voortspeelde tot op dezen dag. De vrouw was slavin nog voor er een slaaf geboren was. Die toestand berustte op den aard van haar ge slacht. Het kind maakte de vrouw onvrij Evenwel deze last draagt de kiem in zich van alle ont wikkelingen beschaving. De band tusschen moeder en kind is de eerste. Na het huwelijk door roof is de man heer- scher over de vrouw geworden. Een nieuwe instelling kwam, nl. het vaderschap cn in dit tijdperk zien we het gezin vormen. In het begin van het Christendom stelde Jezus de overspelige vrouw gelijk met denman. In onze dagen is dit begrip nog niet geheel doorgedrongen. De vrouw heeft ook nog geen kerkelijk kies recht. De Middeleeuwen schijnt voor de vrouw de foede tijd. In dezen tijd valt nl. de ridderschap. len ridder streed voor een vrouw, doch de schijn is hier mooier dan de werkelijkheid. We denken hoe dezelfde ridders hun vrouwen opsloten als ze ten strijde trokken en aan de heksenprocessen. Ter afwisseling gaf mevrouw Mansfeld nu weer een voordracht op het onderwerp betrekking hebbende, en dan vervolgt de heer Mansfeld weer. Uit de geschiedenis der vrouw is te verklaren, dat velen zich tegen haar vrijmaking verzetten De vrouw verlangt voor alles het moederschap. Gewoonten en allures van mannen aannemen zijn ziekelijke uitwasschen. Het moederschap eischt rechten, die miskend worden zoolang de vrouw het kiesrecht niet heeft. Een vrouw kan en mag zich niet meer in haar huis opsluiten. De strijd om het bestaan eischt, dat de vrouw buitenshuis werkt. In 1889 bleven 54% der huwbare vrouwen ongetrouwd en moesten 00 a 70% zonder kostwinner den strijd om het beslaan meemaken. Spreker deed nu vele aanhalingen uit het Burgerlijk Wetboek om aan te toonen, dat de vrouw geen rechten heeft. Overal cn altijd is zij de onmondige. Als er oorlog komt, neemt de Staat haar kinderen, doch vraagt nooit haar oordeel. Wat wordt legen de vrijmaking der vrouw aangevoerd? Niets degelijks. Alleen grof egoisme heeft dan het woord. Mevrouw Mansfeld gaf nu een voordracht. Hierna pauze. Deze werd door het practische bestuur benut om gelden te innen. Na de pauze bracht mevrouw Kamerling er dadelijk door haar zang de goede stemming in. De heer Mansfeld zag nu enkele bezwaren tegen vrouwenkiesrecht onder 't oog en kon ze allen weerleggen, vervolgens vergeleek hij de goede huissloof met de ontwikkelde vrouw. De vrouw moet het stembiljet hebben. Wc moeten onze vrouw en dochters aansporen zich bij een politieke partij aan te sluiten, al is dit ook niet de onze. De Vrijz. Dem Bond geeft een goed voorbeeld De Liberale Unie volgt van verre. In Lochem kan een vrouw wel lid zijn, doch heeft ze geen stemrecht. De S D A. P. is in deze zeer inconsckwent. De eisch van 11 millioen vrouwen, waarvan 180000 in Nederland, kan niet langer genegeerd worden. In Noorwegen, waar vrouwenkiesrecht is, gaat het beter dan elders. De heer Oosterman maakte de opmerking, dat in Assen de Vrijz. Dem. Bond geen goed voorbeeld geeft, dit zal door spreker onderzocht worden. De voorzitter dankte allen en sloot te elf uur de zeer geanimeerde vergadering. Vcrtehuiddag, Het was Zaterdagmiddag zoo vol in bet Valkje met klein goed als we maar zelden gezien hebben. Mevr. Wensma-Klaassen vertelde als «Groot- moedenc sprookjes, die bijzonder boei den èn door den trant van vertellen èn door den inhoud. Ook de liedjes uit Grootmoeders jeugd waren voor de kleinen versna peringen. Voor de kinderen hopen we, dat de vertelster weer eens terug zal komen. Het klein Tooneel. Speenbofl met de zijnen heeft Zondag avond het utlgaand publiek weer ver maakt met zijn liedjes en zangen. Hij bad veel goed te maken in Amersfoort, zei hij en hij heeft dit dan ook ge daan. Slof leverden hem o.a. Pieter Jelles, Hector Treub, Bolland en Abram Kuyper met zijn marmeren .buste. Ook mevr. Speenhoff had veel succes. De tooneelstukjes deden het niet zoo best. H erin ligt dan ook niet de kracht van Speenhoff. Voor een schoorsteenbrandje aan de Fherbeekstraat rukte Maandag avond de brandweer uit met compleet materieel. Met een straalpyp was het vuur spoedig gebluscht. Groot is de water schade, die helaas niet door verzeke ring wordt gedekt. De naaktlooper van «Nimmer- dor» A. de H. is door de techtbank te Utrecht veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Door de politie zijn twee krank zinnige vrouwen naar den Dolder en naar Coudewater teruggebracht. Door verschillende ambtenaren is hier eene onderlinge woningbouw- vereeniging opgericht. De heer G. F. A. Bos behaalde te Amsterdam de acte voor vrije- en ordeoeleningcn. Mej J. F. v. Veen is benoemd tot leerares in de wiskunde aan het gymnasium te Winschoten. De heer A. Ritsma, onderwijzer aan school B. alhier is benoemd lol onderwijzer aan een school voor M. U. L O. te Arnhem. Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten niet no. 305 mr. L. stadig, advocaat en procureur, Arnhemsche- weg 10. De oprichtingsvergadering van de afdeeling Ameisfooit van «Onze Vlool« zal Vrijdagmiddag in Amtcilia gehouden worden. Op de kaasmarkt van den 24 No vember 1913 waren aangevoerd 8 wagens, bevattende 730 K. G. kaas Prijs per 50 K. G. f31a f33 Handel vlug. Bij de ten overstaan van notaris Joh. Koppers gehouden veiling van 6 woonhuizen en 4 winkelhuizen aan Parallelweg en Pijpers-straat werden deze voor f18100 gekocht door de Gebroeders Ruitenberg. Op l December worden aan de school voor verlofs-officieren alhier 120 miliciens gedetacheerd om te wor den opgeleid tot aspirant-reserve- ofiicier. Men meldt uit Brummen Hier is bericht ontvangen dat De Br. die in verband met het Amersfoort- sche vergtfligingsgeval naar Utrecht is overgebracht, zich daar van het leven beeft beroofd. Van hooger leven. Bij J. Waltman te Maassluis zijn nu verschenen een derde zestal plaat jes, die k f 2 50 per honderd (ge sorteerd ook) bij den uitgever zijn te bekomen. Per stuk kosten ze f0 05 Deze plaatjes gaan bij duizenden wëg o. a. naar Engeland met Engel- sche tekst, naar de vereenigingen tot drankbestrijding en den bond van staatspensioneeiing in ons eigen land. Enkele nr. zijn ook bedoeld als pro- pagandakaat ten,n.l. «IJdelheids (tegen de gruwelmode). «Dood aan koning Alcohol» (draiikbestjjding), «Oud en atm« (voor staalsppnsioneering), «Weg met den oorlog» (tegen den oorlog), doch de overige zijn van algem. gods dienstige en zedelijke strekking. De vereeniging tot bevordering der Vrije Gedachte «De Dageraad» houdt Zondag 30 Nov. hare jaarver gadering in hotel »Reichmann«. Zaterdagavond 29 November zal in «Amicitia« een groote openbare ver gadering gehouden worden. Als spre kers zullen optreden mevr. Kapteyn Muysken (onderwerp «Geestelijke evo lutie en de Viije Gedachte») en de heer Jos. van Veen (onderwerp «Hoe komt Nederland onder de plak van Rome«). De agenda voor de jaarvergadering bevat o a. de volgende voorstellen van de afdeeling Amsterdam: De alg. verg. besluite de uitnoodi- ging tot het doen van stappen ter verwezenlijking van de idee eerier federatieve organisatie der vrijdenkers op grondslag van het Herzienings- Rapport, niet te aanvaarden. Art. 1 worde als volgt gelezen De veroen. «De Dageraad« a. stelt zich ten doel, de bevordering der vrije gedachte; b. eikent de waarde der rede als meeningsgrondslagacht redelijkheid en openbaiing tegenstel- stellingen. Van het hoofdbestuur de alg. verg. draagt bet H. B. op, stappen te doen tot het stichten van een fonds, speciaal ten dienste van de propaganda voor afscheiding van de kerk krachtige aansporing aan de leden tot opzeggen van het lidmaatschap van eenig kerkgenootschap. Van de afd. Ameisfoort: De vereeniging «De Dageraad» geve een vtijdenkersblad uit. Van de afd. Zwolle en Groningen Krachtige actie voor de scheiding van kerk en staat. Van het lid dr. H. C. Muller: De vereeniging moet zoo flink mo gelijk optreden met het uitgeven en verspreiden van geschriften niet alleen op wijsgeerig gebied,want vrije gedach ten op elk terrein moet de leus zijn desnoods stelle zij zich in geregelde verbinding met een groot, vooruitstre vend uitgover; De vereeniging moet wol degelijk zich óók bewegen op staatkundig ter rein; niet in het klein, door deelna me aan verkiezingen en personeslrijd, maar in het groot, door telkens de lijnen aan te geven waatlangs een gezonde, krachtige vooruitstrevende staatkunde moet worden geleid. Volgens het jaarverslag telt de ver eeniging löafdeelingen met 1241 leden, de grootste afdeeling is Amsterdam met 358 leden Amersfoort heeft er 14. In den loop van het jaar werden drie nieuwe afdeelingen opgelicht: Amersfoort, Purmerend en Zaandam; verloren ging Gorredijk. Amersf. Dagbl. Een olifant niet een goede maag. Dezer dagen meldde men aan den heer Arthur Porte, den directeur van den Paiijschen «Jardin d'Acclimaliori", dat de groote olifant den ketting bad gebroken, die een zijner poolen vast hield, en dat hij ziek scheen. Weldra bemerkte men, wat de oorzaak was van de ziekte van den dikhuid: men zag uit zijn bek nog een gedeelte steken van de jas van zijn oppasser, die versierd was met twintig groote metalen knoopen. De rest bad hij inge slikt met een deken van vier rneter lengte, met leer gevoerd, die hij vooraf verscheurd bad. Men gaf het kolossale dier 10 liter wonderolie en de olifant kreeg zijn gewone vroolijkheid terug, 't Is inderdaad een zeer gezellig dier. Drie jaar geleden heeft hij den inhoud van een kist met slotenmakersgereed schap ingeslikt. Mevrouw Rooze, zei de dominé, waarom zie ik uw man niet meer in de kerk Mevrouw Rooze zweeg en schudde bedroefd het hoofd. Is het socialisme Erger dan dat, dominé. Is het atheïsme Erger nog dominé Maar wat is 't dan? Rheumatisms Andijvieplauten, te klein, om te worden ingemaakt, worden binnen eenige dagen geel en voor de keuken geschikt, wanneer men ze met koolbladeren bedekt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2