5 Kwartet SEVCIK. 1.KIL01BUS CHR.VAN ABKOUDE M i Ingezonden. Advertentiën. 2e Abonnementsconcert J. A. GGVERS, Schoenen naar maat. Lamaison Bouwer Co. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkenv geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Amsterdam, 24 November 1913. Mijnheer de Redacteur 1 Een viiendelijke band zond me Uw blad «N. Amersf. Courant" van 15 dezer, waarin de heer Waghto per «ingezonden'' eene beschouwing geeft over mijne rede in Amicitia dd. 11 Nov jl. Drukke bezigheden weerhielden mij eerder hieraan nrijne aandacht te schenken. Het spreekt vanzelf dat ik, Uwe welwillendheid inroepend voor dit wederwoord in uw orgaan, hiervan geen misbruik wil maken door te vervallen in het bieede betoog en eene uitvoerige theologisch-filosofirche polemiek te beginnen. Toch meen ik de woorden van den heer W. niet zonder wederwoord te mogen laten. Dit de woorden van den heer W. leid ik af. dat hij deel uitmaakte van het voorbeeldige auditorium, waar ik slechts twee personen miste, nam. een piiester als vertegenwoodiger en verdediger der pi iestei kaste en de schrijver SN. over «Vrijdenkerij" in de roomsche «Eembode" van 11 November j.l. Hoe de heer W. komt tot zijne ontboezeming over mijn «twijfel en ongeloof' is me een raadsel, tenzij ik deze moet toeschrijven aan mis plaatste reactie op do inleiding. Daarin toch wees ik alleen op de onhoud baarheid der denkbevvijzen, welke meestal gebezigd worden om het «godsdienstig geloof" te verdedigen; doch mijn «ongeloof", beter gezegd «ander geloof" was niet aan de orde, werd door mij zelfs met geen enkel woord aangeroerd. Hoe dus de heer W. tot zijne niet vleiende waardeering komt, is alleen te verklaren doordat hij nog zoodanig vastzit aan gods dienstige begrippen en vooroordeelen, welke hem parten spelen. Nog duide lijker vind ik dat aangeteekend in een ingezonden stuk van zijne hand in »de Telegraaf" van 20 November jl. (Eene beleediging voor Nedeilandsche vrijdenkers) waar hij zegt «Lezingen van atheïsten lijken mij daarom verkeerd omdat daardoor bij velen den steun, dien zij tevoren meenden te hebben bij den Bestuurder van het Heelal, in wiens wereldplan orde en rechtvaardigheid is opge nomen, wegneemt en daarmede die intieme wereldbeschouwing valt, die zooveel waaide geeft aan het inner lijke leven." Alles bijeen dus »atheïsten-vrees.« die hem doet vermoeden dal bij ons alles «doelloos rondzwalken» is. Athe- istenvrees, die hem Kant legen de lezing van de werken der groote denkers als Nietzschekant, e. d. Ziedaar de type van den waren age- loovige,» die ineengedoken in de ge moedelijkheid zijner «intieme wereld beschouwing,» niet begrijpen kan, dat de gedachte niet geknot kan worden, omdat de mensch van nature wil twijfelen, wil zoeken, wil weten, die niet begrijpen kan dat er in de voldragen gedachte eene diepte van innerlijk leven kan zijn, die uit gaat boven zijne gemoedelijke ge- loovigheid. Die hem doet neerzitten bij de oude leugen «muridus vult decipi de wereld wil bedrogen worden.» Neen, waarde heer W., duizendmaal neende menschheid wil niet bedrogen worden, doch de menschheid wordt bedrogen. Bedro gen door allen die zich in den naam van God opwerpen en met macht bekleeden, «ten einde in bedwang te kunnen houden». Juist, in bedwang houden, dwingen, ziedaar het wezen van den godsdienst, zooals wij hem kennen, ziedaar het doel der prie sterkaste, dat ze nastreeft, door «zich met meer macht te bekleeden, dan de waarheid gedoogt». Een doel dat ze niet nastreeft tot heil der mensch heid, doch enkel en alleen tot in- standboudingder eigen kaste. Daartoe moet het volk in bedwang gehouden, gebonden, geslaafd worden. Doch de redelijke mensch wil dezen dwang niet, de redelijke mensch behoeft niet in bedwang gehouden te worden, omdat hij alleen hel redelijke zal Dastreven. Het redelijke in het ver standsleven, het redelijke in het ge moedsleven, het redelijke in de daad. Dit redelijke is verfoeid, verwenscht, vervloekt, alle eeuwen door, door de priesterkaste van eiken godsdienst, ook door die van den christelijken en den roomschen. En hierin ligt de taak van de Veieenigingen ter bevordering der Vrije Gedachte, dat zij dezen dwang op het denken, dezen pi iesterdwang willen opheffen, opdat de menschheid, zelf denkend, zelf zoekend naar wat goed is en heilzaam voor allen, kome tot die diepte van innerlijk leven, welke Multatuli aanduidde met de woordende hoogste roeping van den mensch is Mensch te zijn." U, mijnheer de redacteur, dankend voor de toegestane ruimte. HENDRIK SCHUTJES, Red. Weekblad de Dageraad. Dat men Friedrich Nietzsche's naam schrijft als „Nitsche" is een zetfoutje; dat men mij „gewezen R. K. priester" noemt, is een schrijf* foutje. Op zulke dingen let ik niet; niet wie het zegt, doch wat men zegt is de hoofdzaak. Pensioen-Petitionnement. Nu door de Pensioen-Vereeniging van Burgerlijke Ambtenaren besloten is tot het houden van een Petition nement ouder alle Burgerlijke Amb tenaren, onderwijzers en met deze gelijkgestelden, ook die welke zijn gepensionneerd, ten opzichte van hen zelf en hunne weduwen en weezen, is tot het slagen dezer actie een krach tige medewerking noodig van allen. We hebben reeds jaren een Pen sioen vereeniging en deze beeft door woord en geschrift getracht bij de ambtenaren enz. 'het besef levendig te houden, dat van henzelf de drang tot vei betering moet uitgaan, wil iets bereikt worden. Er is veel en velerlei gearbeid, doch indien men nagaat wat het resultaat is geweest van al dien arbeid, dan is dat niet bijster bemoe digend. Zeer zeker, er is wel iets ge oogst wat de moeite loont. De rege ling van tijdelijke en zijdeiingsche dien sten, de verliooging der weduwen- pensioenen eerst met 15°/«, later met 7V»0/o waren verbeteringen van groote beteekenis, door de P.V. behaald, doch nog tal van andere wenschen bleven ondanks den steeds krachtiger wor denden aandrang onverhoord. En toen kwam de drang naar een algemeene actie waarbij voor alle ambtenaren de gelegenheid kan woiden geboden om mee te helpen in den voi m van een Petitionnement. Het indienen van een petitionnement, als massa-uiting van gelijk belang hebbenden, die eenparig gevoelen de wenschelijkheid van verbetering of wijziging van een bestaanden toestand en die dezelve in een zelfden vorm en op een zelfde oogenblik willen uiten is in de laatste jaren bij herhaling toegepast. We wijzen slechts op dat, gehouden door ile S D A.P. ten opzichte van het Algemeen Kiesrecht, op dat wat loo- pi-nde is omtrent Plaatselijke Keuze (Local Option) door de Ned. Verte niging lot afschaffing van alcoholische dranken, op die door sommige vak- vereemgingen gehouden gezamelijk met anderen of alleen voor loonsver- hooging, dienst verbetering enz. en die elk voor zich als welgeslaagd of wel te slagen zijn te beschouwen. Waar nu de Pensioen-Vereeniging reeds in 1907 aan de Regeering 22 meer of minder urgente wenschen betref fende de Pensioenwetten toezund als uitslag van een serieus onderzoek onder de ambtenaren uit alle dienst vakken, is hoegenaamd geen wijziging verkregen. En waar uit den aard der zaak de Pensioen-Vereeniging als cen traal lichaam in deze de aangewezene is, omdat zij bij voortduring de pen sioen belangen dier duizeride ambte naren onder de oogen heeft te zien. en te trachten de naar voren gebrachte wenschen ingewilligd te krijgen bij de bevoegde autoriteiten, daar ligt in opgesloten, dat eeri algemeene actie onder haar leiding moet worden ge steld om te kunnen slagen. Ging n.l. elko organisatie van ambtenaren voor haar categorie, los van de overige belanghebbenden arbeiden, dan ware een verwarring in een korte spanne tijd te verwachten en fiasco zou daar van noodwendig bet gevolg zijn. Alleen een gemeenschappelijk en daadwei kelijk optreden onder een cen trale leiding zal deze dringende amb tenaarszaak moeten doen slagen. Het is aangenaam te kunnen ver klaren, dat reeds op 60 plaatsen vele ambtenaren uit verschillende takken van dienst, zoowel hoog als lager ge plaatsten, zich tot een Comité hebben gevormd en de taak in den vorm van hiding der plaatselijke actie met ijver zullen ten uitvoer brengen. En dat kan ook niet anders bij de weten schap, dat nog zooveel wijzigingen in de pensioenwetten noodzakelijk zijn. Het bijeenbrengen van handteeke- ningen onder hetpetitionnement-adres, welk een twintig tal wenscbon naar voi en brengt, eischt evenwel handen vol werk. Welnu waar wy tot de verschillende Hoofdbesturon en Redac ties der Vak- en andere bladen het dringend verzoek richtten, bij voort during deze zaak, die ook de hunne is, krachtig te steunen door woord en geschrift, daar vragen we van alle, zoowel mannelijke als vrouwelijke ambtenaren, die belang hebben bij een degelijke Pensioenwelg6ving hun persoonlijke medewerking in deze. De zaak der pensionneering is niet alleen voor de ouden van dagen, en even min van urgent belang van zekere categorie. Ze geldt voor reder ambte naar gehuwd of ongehuwd, oud of jong, hoog of lager bezoldigd, omdat bepalingen in de wetten voorkomen die elk oogenblik van den dag op hen of hunne vrouwen en kinderen van toepassing kunnen zijn. De kans van slagen is alleen dan zeker, indien niet hier en daar, maar over geheel ons land een luid klin kende stem wordt gehoord, als uiting van een gevoel 't welk reeds lango jaieu de gemoederen heeft beheerscht. Laat één machtige stem uitduizendn en duizende monden klinken, dan kan het niet anders of ze zal weerklank vinden ter plaatse waai de macht be rust om onze wenschen in te willigen. Het recht van petitie is de ambte naren, onderwijzers e.a. geschonken, maakt er gebruik van iD deze, om uw eigen toekomst en die uwer wedu wen en weezen te vellichten. Nu de hand mede aan den ploeg, zaai mede om ten slotte de oogst te maaien, want alle traagheid in deze is plicht verzaken. De Commissie uit de Pensioen-Ver eeniging en de Plaatselijke Comité's verstrekken alle inlichtingen die men wenscht w.o. afschriften enz. van het betrekkelijk adres. De Commissie voor hel Petitionnement W. P. ZEILMAKER. P. CHIVAT. H. TE KOLSTÉ, Centraat leider, te Utrecht. VOGELVOEDERING. Nu de najaarstrek der kleine zang vogels voorbij is en er wcêr tallooze achterblijvers zijn die, bij hot inval len van den vorst, èf verhongeren óf gevangen worden en dus grootendeels doelloos verloren gaan, is het de lijd om van de wintervoedering der vogels en van het broedsel, hetwelk in het voorjaar daardoor verwacht kan wor den, te spreken. Ten einde tal van insectenetende vogels te bedeelen, zooals meezen, boomkruipers enz. is het wenschelljk eene kokosnoot, waarvan de punten zijn afgezaagd, zoodat er iets overblijft als eene kleine damesmof, of note- doppen gevuld met dobbelsteenijl s spek of met een mengsel van reuzel en gestampt hennepzaad, of afgekloven botjes, aan welke nog vezelijes vleesch vastzitten zóó te hangen, dal dezelve voor musschen niet bereikbaar zijn, dan door er aari te gaan hangen. Neemt men nu boekbindersgaren .an goede en dus dunne kwaliteit dan kan geene musch aan het voeder gaan hangen, want daarvoor is zij niet be hendig genoeg. Voor meerlen, lijsters en dergelijke insectenetende vogels, welke huii voedsel op den grond zoe ken, kan men meelwormen, univer- seelvoeder en dergelijk aas strooien. Bij gebreke van dien steke men eeneD rotten appel of eene rotte peer, desnoods eenen halfgekookten aard appel met een houtje op don grond vast, liefst bij een boom of tegen eene haag. Wij zouden ongaarne den indruk vestigen, alsof wij den musscben niets gunnen. Zij mogen geiust meê pikken, maar zij mogen niet schrokkig alles verslinden, hetgeen voor mooiere en nuttiger vogels (schei pbekjes) wordt klaargezet. Wie vogels in den winter wil voe deren, moet zijne spulletjes gereed hebben vóórdat de vorst invalt. En hij ontdoe zich van het waandenk beeld, als zou het mogelijk zijn, vogels van diverse pluimage aan éérie en dezelfde tafel te nooden. Dat kan niet. Men moet dekken apart voor zaad- etende en apart voor insectenetende vogels- Eerstgenoerndeu zoeken hun voedsel in boomen en struiken en laatstge- melden, welke ook hun kost op den grond ophalen. Maar wie het aller eerst geholpen dienen te worden, dat zijn de «scherpbekjes." Het bestuur der afdeeling «Gooi en Eernland van de Nederlandsche Vereenigiug tot bescherming van diereD hoopt, dat velen zich het onderwerp zullen aantrekken en daarmede een algemeen belang dat der vogelbe scherming zullen helpen bevor deren. De 2de Secretaris van gemelde afdeeling J. A. SANDBERG. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 14 tot 20 November 1913. Geboren: Gerardus, z. van tierardus van Eeden en Gerarda de Ruiter. Geertruida Hendrika, d. van Simon Schagen en Rebecca Helena de Lange. Hendiika Cornelia Alijda, d. van Gerrit Kapteijn en Alijda Bakker. Johanna Roelofina, d. van Wessel van Ijken en Lubbertje Nieboer. Johanna Maria, d. van Antonius Bliekendaal eu Alberta van den Heuvel. Willem, z. van Willem Franciscus Velthuijsen en Grietje Roemer. Goosen, z. van Teunis de Kruijfl en Helena Geurtje van de Pol. Ondertrouwd: J. J. de Koeijer en Louisa Wilhelmina Smit, Getrouwd: Cornelis Maiinus Jo hannes van Hamersveld en Anna van Bekkum. Jan Lubhersen en Geertje van de Klok. Ludovicus Martinus van Opstal en Magdalena Cornelia Meger. Willem KerkholT en Alijda Korles. Overleden: Dirk Bartering, 58 jr., wed. van Anna Jantina de Graaff Antje van Batreveld,7 mnd. Alida Margaretha van Barreveld 62 j. echtg. van Gijsbort van Essen. Mari- nus de Man, 30 jr. ongeh. Jan de Sain, 75 jr., ongeh. Leusden. 14 21 Nov. 1913. Gehuwd Johannes van Dijkhuizen en Janna Janlina Leenshof. Dirk van de Hoef en Geurtje van den Hengel Woudenberg. Geboren Gerrit, zoon van Hendrik Spelt en Elizabeth van Galen; Hendrik, zoon van Jan Willem Ilöstor en Gerritje van den Bioek. Gerrit, z. van Hendrik van den Broek en Wil- lempje VeenendaalGrietje, dochter van Aalije van DomselaarWulfert, zoon van Wulfert de Gieef en Ger ritje Pater. Gehuwd: Willem van Kolfschoten en Hasina van Burken. Overleden: Gerritje van den Broek, 68 jaren; Johan Cornelis Helms,2j. RECLAME. koiut WOENSDAG 3 DEO. IN „AMICITIA"!! Concert-Directie Stoker en Reddiniins, Hilreram. „AMICITIA". AMERSFOORT. Vrijdag 28 November, 8 anr: te geven door het EJ4TREE f2.— Aboiinc's kunnen meerdere kaakten bekomen a f 1.25. Kaartverkoop in VALlKHOFF's Boekhandel. Piaatsbesprekiog op den dag van het concert (half één bij loting) in Amicitia". Ook de hardnekkigste hoest is niet tegen de beproefde Wybert-Tabletten bestand, staat in ceQ der talrijke getuigenissen over dit uitstekende middel te lezen. Hij die voor ver koudheid vatbaar is, veel te spreken heeft, zijn. keel moet ontzien, late ze niet ongebruikt, maar neemt ze regel'o^tig, waarbij hij steeds op nieuw hun wrfrisschende en wel dadige werking ondervindt. De doos kost in alle Apotheken en Dro gisterijen fl 0,60. Dépot te Amers foort A. van de Weg Bekroningen. Breda 1870j Utrecht 1010. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Eersteklass» Rejraratie-Inrichting.'CJJ ^Specialiteit jji n Rijlaarzen. Reisartikelen en Regenjassen, CHOpR3TBAAT^2 UTRECHT. maf-wa Koitegraclit 22 belasten zich mei aan- e 11 verkoop van E f f e c 1 enWis sels eir'Coii|ioii8, sluiten prolongate- Safê-uui>lrt,fn g rJ£oopt afwisselend volgendo soorton pudding: Cacao pudding Non Pareilper bus 20 ets. per pakjo 20 cta. 20 ets. 20 ota. 15 cta. 12»/- cta. IÓ ota. 10 cta. 10 da. A. J. P.'s TRIUMF-füJDDIN'Gper pakje 5 cis. A. J. P.'s KERSTPDDTRNg, met nie«.wa-»BWnties cn amaudelen, 10 Inzenders van 50 namen onzer verschillende soorten pudding, geknipt uit de bovenzijde der pakjes, ontvangen gratis en franco eene aardige verrassing. Met duidelijke naam cn adres te zenden aan A. J. POLAK, Puddingfabriek, GRONINGEN. N.B. Voor 5 ets. puddingen zijn 100 uitgeknipte namen noodig. Favorite puddlno Aristocraat pudding American Vruchtenpudding Amandeltjes pudding Moscovliche pudding Yspuddlng Elerpuddlng. Excellente pudding Oorado puddlno, by groot liter pak10 cta. .Vanillesaus per pakje 6 ota. Vanillesuiker In blikken dooajee 5 cta.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3