BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Yoor Huis en Hof. Ierland en home rule. Minister-president Asquilh beeft te Manchester een redegebouden, waarin hij o.a. zeide, dat wannneer daardoor een duurzame oplossing van de lersche kwestie kon tot stand komen, de regeering tot verzoening geneigd is. In principe was hij bereid tot onder handelen. Hij had feitelijk geen be zwaar tegen de voorwaarden door Carson, den leider der Ulster-partij, te Manchester gesteld en hij zag in diens verklaring een gunstig teeken. De verklaring was deze, dat Ulster niet kon toestaan, dat eenige regeling voor Ulster beleedigende of vernede rende bepalingen bevatte. Die voor waarde is toepasselijk op alle deelen vau het lersche volk. In praclijk zoowel als in theorie moet het gezag van het Rijks-Parlement het hoogst staan. Wij hebben melding gemaakt van een koninklijk besluit, waarbij invoer van wapenen en munite in Ulster werd verboden. Als gevolg daarvan zijn reeds eenige zendingen aange houden o.a. op een boot van Liver pool zes kisten met geweren en vijftig kisten met patronen, en bij een andere gelegenheid negen-en tachtig kisten met munitie en negen kisten met geweren. De oppositie is blijkbaar met dat verbod van wapen- invoer verlegen en verklaart nu, dat het verbod haar volkomen onverschillig is, want niet alleen is bet niet vol te houden, rnaar Ulster bezit reeds 80.000 geweren. Men houdt het er echter voor, dat dat grootspraak is. Voor het overige ziet men een ernstjg optreden van de regeering tegen de ongehoorzame officieren, die zich bij de gewapende beweging in Ulster aansluiten, tegemoet. De Turksche minister van binnen- landsche zaken beloofde aan den Ar- meenschen patriarch om aan de Arme niërs het recht toe te kennen 22 af gevaardigden naar de Kamer te zenden. De regeering zou Griekenland beloofd hebben een veel aanzienlijker aanial afgevaardigden toe te staan dan aan de Armeniërs. Gisteren zijn in Bulgarije de eerste verkiezingen op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging gehouden. Men meent, dat de regee ring een meerderheid kreeg. Burgemeester en Wethouders schiijven aan den Raad: Bij uw besluit van 28 October 1.1. no. 406 werden aangehouden de ont werpbesluiten aangeboden bij ons schiijven van 25 October 1.1. afd. 1 ne. 938, opdat wij in de gelegenheid zouden zijn, nogmaals het advies van de Commissie van bijstand in het beheer der Gasfabriek en Water leiding te vragen. Dit advies is ingewonnen en naar aanleiding daarvan hebben wij de eer u ter vastelling aan te bieden de onlwerp-besluiien no's II en III on gewijzigd en no's I en IV gewijzigd. De Commissie zal omtrent den transportbaan nadere inlichtingen in winnen en ons opnieuw adviseeren, waarom wij daaromtrent thans geen voorstel doen en dit punt van ont- werp-besluit I hebben afgevoerd; in verband hiermede kan ook het be drag genoemd in ontwerp besluit IV met f 15000.worden verminderd en gesteld up f35000. Wij meenen ons te mogen refereeren aan hot advies van de Commissie van bijstand waar zij na grondig onderzoek van oordeel is, dat het vernieuwen van de inrichting van zwavelzuur ammoniakzout niet vat baar is voor eene publieke aanbe steding, daar de fir ma W ispelwey Co., een bepaald systeem voor deze in richtingen heeft, dat ook overal elders wordt gebruikt on goed voldoet; ook de bestaande inrichting is 13 jaar geleden door haar gebouwd en heeft goed voldaan. Daar de uitvoering der in de hierbij aangeboden ontwerp-besluiten be doelde werken spoedig moet plaats hebben, hebben wij gemeend niet te moeten wachten op het rapport omtrent den transportbaan, doch direct uwe machtiging te viagen voor de uitvoering dier werken. De 21-jarige B. die j.l. Vrijdag op zijn fiets door een boerenwagen werd aangereden en daarbij een trap van het paard bekwam, is Zaterdag aan de gevolgen daarvan overleden. Zijn lijk is op last der justitie naar Utrecht getransporteerd om te worden geschouwd. Wij herinneren onze lezers, voor zooverre zij Nutsledeu zijn, aan de hoogst interessante lezing van den heer W. C. van de Volkere uit Vlis- singen over sDraadlooze telegraphien, verduidelijkt door demonstraties, a,s. Vrijdagavond in nAmicitia* te houden en aan de hen bij uitzondering toe gestane gelegenheid een stadgenoot te introduceeren. Gisteren had de eerste uitkee- ring plaats der ouderdomsrente vol gens art. 369 der invaliditeitswet. Aanvankelijk was het gedrang groot voor het gebouw van het Leger des Heils, aan het Havik, waar de uit betaling plaats vond, als vreesden de oudjes dat, wanneer zij tot de laatsten zouden behooren, met Ieege handen te zullen worden weggezonden. Toen men evenwel zag dat ieder het zijne kreeg ging het heel ordelijk toe. De meeste oudjes was de vreugde over deze onverhoopte wekelijksche toelage op bet gelaat te lezen. De restauratie van het inwen dige der Ned. Herv. kerk te Bunschoten is door het kerkbestuur opgedragen aan de firma R. Meester en J. M. Haanschoten alhier. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber vergaderde deze Kamer gisteravond ten Stadhuize. Afwezig waren de heeren van Vollen hoven, Hamers en v. Haselen. Na opening werden de notulen van II Oct. gelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren 1. De gewonene periodiekenen ver slagen. 2. Een uitgave van de Nedeil. Handelshoogeschool. 3 Een dankbetuiging van het Cen traal Bureau voor statistieken. 4. Verzoek om zich te abonneeren op het Tijdschrift voor Nijverheid. Tot de volgende vergadering uit gesteld. 5. Een missieve omtrent de in 1915 te Dusseldorf te houden tentoon stelling. 6. Kennisgeving van de oprichting eener Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam. 7. Een verhandeling over de ver binding tusschen Nederland en Indië met radio-telegrafie. De kamer zal adbaesie betuigen. 8. Een adres aan den Minister van Financiën van goud- en zilverfabri kanten. 9. Een adres aan den Neder land- schen Tuinbouwraad over wijziging van het gewicht van postpakketten. Besloten te steunen. De Voorzitter deelde mede, dat de marktberichten wei den geweigerd door de »N. Rott. Courante, het allandels- bladï en tHet Nieuws van den Dage. Er is gevraagd, welke bezwaren hier tegen bestonden. Geantwoord werd, dat de berichten niet belangrijk ge noeg waren. Worden ze dit wel, dan is tegen de opneming geen bezwaar. De Voorzitter wil wijzen op kleine plaatsen, die marktberichten geplaatst krijgen. In do nu volgende bestuursverkie zing werd de heer J. Ger. Kleber als voorzitter en de heer H. Meursing tot ondervoorzitter herkozen. Daar niets meer aan de orde was, sloot de voorzitter de vergadering. Winter in Savoye. In het gebergte en de hoogor ge legen gedeelten van Opper-Savoye heeft een hevige sneeuwjacht gewoed. In verschillende plaatsen ligt de sneeuw 50 centimeter hoog in de straten. Vele der in de bergen gelogen dorpen zijn ingesneeuwd. De scholen zijn gesloten en een aantal personen wordt vermist. Voordeel van den storm. In New-York zijn telegrammen van de Beiing-zee aangekomen, waarin gemeld wordt, dat de laatste storm daar aan de goudzoekers groot voor deel heeft aangebiacht. Sedert jaren was het goud uit de aarde van den bodem der zee verdwenen. De jongste storm heeft echter het water, en daar mede ook den bodem, in beroeung gebracht waardoor thans opnieuw veel goud gevonden wordt. Door de strenge koude kan men echter gedurende de wintermaanden aan geen exploitatie denken. Men verwacht tegen het voor jaar een grooten toevloed van goud zoekers naar Alaska. Sneeuwstorm en overstrooming. In Colorado (Vereen. Staten) heeft het meer dan dei tig uur achtereen gesneeuwd. In de straten van Denver ligt de sneeuw ruim vier voet hoog en tal van personen in het centrum der stad hebben in hun kantoren moeten overnachten, daar zij hun woningen niet konden bereiken. Ver schillende ischouwburgen en scholen moesten in hotels herschapen worden, daar in de hotels zelf geen kamer meer onbezet is. Het vei keer in de stad staat geheel stil. Vele daken zijn onder het zware gewicht van de sneeuw ingestort en veertig personen worden vermist. In den geheelen slaat Colorado moest het treinverkeer lot stilstand gebracht worden, waar door gebrek aan levensmiddelen en brandstof is ontstaan. Het hooge water in Texas, waar telegrammen melding van hebben gemaakt, heeft een vijftig menschen het leven gekost. De schade wordt op 4 a 5 millioen dollar geschat. Mooie aanhouding I Maanden lang werd er over geklaagd dat bezoekers van de Openbare Lees zaal te Utrecht, voorwerpen misten uit hun jassen, die zij tijdelijk aan den kapstok op de corridors hadden opgehangen. De recherche stelde een onderzoek in, maar het mocht haar niet geluk ken den dader te ontdekken. Merkwaardig was, dat zoodra de politie in de zaak bekend was, de diefstallen ophielden en eenigen tijd niet meer voorkwamen! Weldra kwamen 'opnieuw klachten in er verdwenen weer handschoenen, sigarenkokers, portefeuilles enz. Een rechercheur, die Donderdag avond toevallig een uurtje vrij had, liep gedachtig aan wat hij van de Leeszaal had gehoord, het gebouw aan de Voetiusslraat binnen, hoewel hem niet speciaal was opgedragen in deze zaak nasporingen te doen. Hij stelde zich verdekt op en bespiedde vanuit zijn schuilhoek de gaande en komende bezoekers. Zijn moeite bleef niet onbeloood: na een poosje kwam er een jonge man, die de zakken van een aantal jassen onderzocht en on- middelijk door den rechercheur werd gearresteerd. i Bij onderzoek bleek men den waren dader te hebben gepakt; want in s mans woning vond de rechercheur tal van voorwerpen, blijkbaar van diefstal afkomstigsigarenkokers, por- temonnaies, bandschoenen, portefeuil les enz. enz. een heele collectie bij elkander. De rechercheur Hoogevvoning, aan wiens ijver deze aannouding te danken is, bleek een goede vangst te hebben gedaan. #Ütr. Dgbl. Wat het zeggen wil, op goed geluk naar Amerika te gaan. Nog niet zoo heel lang geleden vertrok een jongmensch, oud-Dordle- naar, naar Amerika. Niet met een ..dol" hoofd, maar enkel en alleen, om zijn best doende, zich wat op te werken. Hij had goed onderwijs genoten, cor respondeerde in de drie moderne ta len, wist wat van de boekhouding en met een weinig geld, toog bij raar het land van belofte. Te New-York aangekomen vond hij niet dadelgk wat hij zocht en zoo was het kleine bedrag spoedig verteerd. Om niet van gebrek om te komen, ging hij, al spelende op een dwars fluit, door de straten der groote stad en verdiende daarmede tenminste iets. Daarna koos hij het nederige beroep van straatveger om vervolgens bij een boer terecht te komen. Het werken op het land ging hem niet te bestaf en zoo kwam bij nu eenigen tijd in een hotel als „bordenwasscber" en bracht het zoover, dat hij het verhe ven ambt van „bijkok" kreeg. Door een puur toeval werd hij makelaar in huizen en toen hem dit niet meer genoeg opleverde, kwam hij zoowaar terecht op een kantoor als boekhou der. Nu gaat 't hem goed en verdient hij ruim zijn brood Door lijden tot verblijden. Allemaal de lucht int Weldra zal de tijd komen, dat iedereen de lucht zal kunnen door klieven. Een telegram uit Dayton, in den Amerikaanschen staat Ohio, meldt, dat de bekende vlieger Orvlle Wright, na geheime proefnemingen, een appa raat heeft uitgevonden, dat de vlieg toestellen volkomen stabiel maakt. De vlieger heeft voortaan niets anders dan het opstijgen en dalen te leeren, wat volgens Wright een kwes tie van twintig miuuten zal zijn. Noten van een vorig jaar krijgen een meer verschen smaak, als men ze eenige dagen in niet te sterk zout water laat liggen en ze dan in zand bewaart, dat met zout water bevochtigd is. Het veerenvreten der kippen. Een kwaad, dat zich meest 's win ters vertoont, bij dieren die opgesloten zijn in een beperkte ruimte is boven genoemde ondeugd. Om dat af te leeren moet men de kippen ook's win ters groenvoeder met vleeschafval geven. Ook is het goed korenvoeder met zand of aarde te vermengen, waardoor de kippen verplicht zijn te scharren. Hierdoor wordt de verveling, die meestentijds de aanleidende oor zaak van het veerenvreten is, voor komen. Handschoenen zelf te verven. Het schijnt weinig bekend te zijn, dat men witte handschoenen fraai en schitterend oranjegeel kan verven, als men ze in een warm afkooksel van uienschillen (de buitenste huid der uien) legt. De kleur moet, riaar men zegt, zeer standvastig zijn. Wasschen van zijden doeken, dassen, enz. Zijden doeken en dassen wascht men gemakkelijk en mooi in aardap pelwater. Men wrijft rauwe aardap pelen fijn en perst zo uit. Met dit water gewasschen, wordt het vuil geworden goed niet alleen schoon en loopen de kleuren niet dooreen, maar de zijde krijgt ook een eigenaardige glans. Zijden stoffen bewaren. Zijden stoffen lijden niet door het liggen, men moet ze alleen op een houten rol oprollen, die juist zoo lang is als de stof breed is, opdat er geen breuk in de zijde komt. Op deze wij ze bewaard, kan de stof jarenlang liggen. Brandvlekken uit witte goederen. Zoodra een brandvlek gekomen is ineen stuk witgoed (linnen, katoen), giet men er kokend water over en laat het goecLer in liggen, tot het water koud geworden is. Men kan dit eenige malen herhalen, tot de vlek lichter woidt. Dan wascht men het goed in lauw zeepwater en legt of hangt hel in de lucht. Zoodra het droog is, wordt 't weor in warm wa ter gezet en weer in de lucht gedroogd. Zoo kan men één a twee dagen door gaan, waardoor de reeds bros gewor den draden minder lijden, dan door T bleeken met een zwakken chloor- oplossing. Ui als geneesmiddel. Tegen neusbloeden. Men vermenge wat uiensap met water, waarbij veel azijn is gevoegd en snuive het mengsel op in den neus; de hevigste neus bloeding wordt hierdoor gestild. Fijn gesneden uien in den nek gelegd, doen eveneens goeden dienst. Tegen insectensteken. De steek wonden moeten ter dege met uien- sap ingewreven worden spoedig ver dwijnen de roode kleur en de opzwel lingen. Tegen wratten. Deze moeten meer malen per dag met uiensap bevochtigd en 's nachts met een laagje fijnge hakte uien bedekt wordeneen reep zuiver linnen gebruikt men als om windsel. Tegen likdoorns. Een ui, die vooraf een uur in azijn gelegen heeft, wordt van alle schillen ontdaan, fijn gesneden en dan met wat iinnen vast op den Idcdoorn gebonden. Dit herhale men driemaal daags. Reeds met een paar dagen kan men den likdoorn zon der pijn met een mes afnemen. Kaas. Dat kaas niet veel meer als voe dingsmiddel gebruikt wordt, moet toegeschreven worden aan de volks- meenirig, dat kaas moeilijk te verte ren is. Volgens de »Blatiern« für Volks gesundheit,, is deze meetnng volko men ongegrond. Het komt er alleen maar op aan, hoe men de kaas eet. Meestal toch wordt zij niet genoeg gekauwd en worden te groote stuk ken verorberd. Hollandsche en Zwit- serscbe kaas is dan alleen moeilijk te verteren. Voor de hardere soorten, zooals de Parmesaansche kaas, ver dient het aanbeveling de kaas eerst tot poeder te maken, dan kan ook de zwakste maag haar verdragen. Engelschc vlade. Men verhit een halve kan melk met een half stokje vanilie, een stukje kaneel, 3 Iepels suiker en de geraspte schil van eeQ citroen. Zoodra het mengsel goed beet is, voegt men er twee theekopjes room bjj en laat alles met elkaar even koken. Men klopt zes eierdooiers en mengt er een lepel maizena bij, totdat het goed gelijk is, dan langzaam den kokenden room er bij. Men plaatst dit mengsel au bain Marie en roert totdat het gebonden is dan doet men de vla op een scho tel. Men klopt een half potje fram- bozenjam met bet wit van een ei ge durende een half uur en doet het daarna op de vlade. Tegen eelt. Van witte zeep en glycerine maakt men een dik papje. Een vrij dikke pleister biervan wordt op de harde plek gelegd, welke daardoor zacht wordt en geen pijn meer doet. Het is echter geen afdoend middel; ver zuimt men het een poos, dan komt de hinder terug. Mieren. Tegen dit lastige volkje kunnen onderscheidene middelen met meer of minder succes worden aangewend. Wanneer men in 't voorjaar of tegen het rijp worden der vruchten de ooft- boomen vrij van mieren wil houden, make men een teerriDg om den stam, in de natte teer blijven ze dan kle ven. Door sterkriekende stoffen, kam fer en bloem van zwavel, worden ze uit huis of keuken verdreven. Stroop of honig, met wat gist gemengd, werkt doodelijk. Mierennesten kan men uit roeien door in het nest, wanneer alle mieren binnen zijn, kokend water te gieten, of zeepwater met 10°/o petro leum, of petroleum alleen. Hel beste middel is benzine in een kleine hoe veelheid, enkele kubieke centimeters; men giet dit met een gewoon olie kannetje in het nest en drukke onmid- delijk den grond goed aan. De benzine vervliegt in korten tijd, zoodat brand gevaar niet te vreezen is, mits men met geen vuur er bij kome. 't Is niet alleen een gemakkelijk aan te wen den, maar ook een goedkoop middel. Wormen bij kamerplanten. Wij men de oude aarde liever niet door nieuwe vervangen, dan kan men de wormen verwijderen door een af treksel van notenbladeren of van wilde kastanjes er op te gieten. Onfrissche haver weer frisch maken. In een emmer met water, waarin zooveel zout als mogelijk is, is opge lost, roert men de haver goed om en laat het zoo een paar uur staan daarna al roerende op de zeef lateo uitdruipen. Bewaren van groenten. Behalve roode, witte en savoie kool, kan ook de bloemkool nog geruimen lijd in den winter versch worden ge geten. Om hiermede te slagen neemt men planten van de late reuzenbloem- kool, die krachtig ontwikkeld moeten zijn en reeds een begin van »bloem« aantoonen. Laat in den hersft neemt men de planten met kluit op, bindt de bladeren een weinig bijeen om ze minder plaats te doen innemen en zet ze dan in een kuil, die ongeveer 60 c.M. diep is. De aarde wordt op den kant gelegd en nadat de kool er in is gezet, natuurlijk met de kluit in den grond, dekt men bij vorst den geheelen kuil met boonenstokken af, waarop men een laag droog blad of stroo brengt of wel een paar riet matten. Evengoed kan men de kool in kel ders overwinteren, waar men ze in vochtig zand inslaat, of wel in een kouden bak, waarvoor deze eenigs- zins^ moet worden uitgegraven. Alle verwelkte en rotte bladeren moeten worden verwijderd en het inkuilen mag alleen op mooie, droge dagen plaats hebben. Dit laatste geldt vooral ook voor het oogsten en inkuilen van allerlei knol- en wortelgewassen. Wanneer deze geoogst zijn, dan wordt er de meeste, sarde die er bij liet rooien aan blijft zitten, afgeschud en bij kleine hoeveelheden in den kelder in kisten met zand overge houden. Afwisselend wordt er vanaf den bodem steeds een laag zand en dan weer een laag wortelgewassen, b.v. winterwortels, scborseneeren, rammenas, koolrapen enz. ingelegd en boven alles met wit zand afgedekt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2