KEUKENMEID Gemengd Nieuws. Adverteniiën. TWEEDE MEID ZINGENDE VOGELS BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. J. VAN GENDEREN, Als titelplaatje »Aan bet strand« van Jaap Maris onmiddelijk gevolgd door «Hagelinde's Dood» Kerstspel door Piet van Assche. Voorts eeii aantal keurig geïllustreerde novellen, waarvan «Het land van Lütije Deerns en Ammerscbe Jongs» door J. D. van der Ven zeker niet de minste is; ernstige en luimige voordrachten, een «Kerstlied» door Pierson en andere gedichten. Daarnevens ontvangen de koopers of abonnés een tvveetai in vierkleurendruk uitgevoerde platen naar aquarellen van Jaap Maris en J. Bosboom Hoogland, 22 Dec. 1913. Het van ouds bekende Höiel den Ham, thans bewoond den Heer A. v. d. Berg, die er tevens bakkerij en winkel in heeft, is in den afgeloopen nacht door brand vernield. De inboedel is voor het grootste deel behouden gebleven. Toen de brandspuit in werking was gesteld, was men het vuur spopdig meester. Verzekering dekt de schade. De vereeniging «Armenzorg», die telken jare een uitdeeling houdt, bij het begin van den winter, heeft dit verleden week voor de '25'" maal gedaan. Bij dit zilveren jubilé mag voorzeker wel buide worden gebracht aan de leden dezer vereeniging, die gedurende een kwarteeuw zooveel hebben gedaan voor de noodlijdenden dezer gemeente. Uit naam der bedeelden brengen wij dank aan alle dames, maar vootal aan de presidente: Mevtouw de Barones van Boetzelaer. Gasvergiftiging door zelfaanstekers t De nu zoo veelvuldig m den han del gebrachte en aan de huizen aan geboden zelfaanstekers, welke op het lamponglas worden gezet, zijn dik wijls viij nonchalant en van slecht materiaal gemaakt De binnensteklnine uitsteeksels verbuigen gemakkelijk naar boven, zoodat bet draadnetje onmiddelijk tegen het kapje aanligt, waardoor het uit den brander slroo- mende gas niet volkomen of niet tot ontbranding komt en zoodoende in de kamer stroomt. Hieidoor zouden reeds menschen aan gasvergiftiging gestorven zijn. Med. Weekbl. Ons lichaam eu onze gezondheid. Wanneer moet men drinken? De x-stralen hebben onze kennis van de verrichtingen van de maag zeer verrijkt. Wat gebeurt er b.v. in de maag wanneer iemand water of een andere vloeistof drinkt? In enkele minuten heeft de vloei stof de maag verlaten en gaat naar de ingewanden, waar zij opgesloipt wordt. Wanneer daarentegen een vast voedsel, b.v. stukjes brood of aard appel met water vermengd, melk of soep genuttigd wordt, gebeurt er eerst twee of drie uren na de opname van het voedsel, iets in de tngewanderi. De gevolgtrekkingen hiervan zijn dus: drink, als gij grooten dorst hebt, voor gij gaat eten: wanneer gij een kuur met mineraalwater ot andere dranken doormaakt, drink deze dran ken dan op de nuchtere maag; ten slotte, drink niet ondei bet eten, wan neer gij een trage maag hebt daar gij anders uw maagwand uitrekt en het voor de spijsvertering zoo noodige maagsap veidunt. Hetgeen «ij op de nuchtere maag drinken wordt, dadelijk nadat het in de maag gekomen is, in het bloed opgenomen en uit het lichaam ver wijderd. Voedende dranken als soep, en melk, of dranken die men tijdens den maaltijd of «Ie spijsvertering ge bruikt, blijven twee, drie, ja zelfs vier uren ui de maag, voordal het voedsel in de darmen komt. Hierdoor wordt het veelvuldig voor komende verschijnsel verklaard, dat lijders aan een slechte spijsvertering gewoonlijk dorstig zijn, omdat in hun maag de vloeistoffen met het voedsel langer blijven dan in normale omstan digheden. Een schat onder water? New-York een groote waarde (onge veer f35000) verloren beeft. Naar de beschrijving te oordeelen, behoorde de speld daaitoe ook. Vermoedelijk liggen de andere voorwerpen nog op den bodem van het Kanaal. Hbl. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van II tot 18 December. GeborenAngenieta Everarda, d. van Everardus Veenendaal en Hendrika Helena Stoekenbroek. Alijda, d. van Hendrikus Wilhelmus Wery en Geertruida van Korlaar Gei rit Fredetik, z. van Antonie van Pluuren en Catrina Hendnka Kuipers. Tiijntje, d. van Teuntje van de Vtsch en Geertrui Vlastuin. Geertruida Elisabeth Maria Johanna, d. van Adri- anus van Oorschot en Maria Kelder. Jacobus, z. van Dirk van Kouij en Hzrmpje van HolT. Cornelia d. van Johan Ferdinand Chnsloffel Scheidler en Cornelia Dalebout. Peti us, z. van Jan van Binnendijk en Martha Septer. Aalbertus, z. van Aalbert ten Hoven en Gerrilje van Keulen. Alexander Lubertus, z. van Luberlus Alexander Galis en Dina Meewis. Ondertrouwd: Geraidus Laurijssen en Gerarda Catiina Antonia Huurde- man. Evert van der Heiden en Sophia Driesmen. Johannes van der Geld en Geertruida Johanna van den Hamm. Getrouwd: Jan Leonard Arnold Kiemer en Anna Geertruida Houders. Overleden: Geertje IJzerman,69jr., echtg. van Arend van den Beid Aart van Kolfschoten, 72 jr., echtg. >an Rijkje Ravesloot. Theodorus Verheuvel, 83 jr., wed. van Elisabeth Margiieta van der Maath. Theo dorus van Zijl, oud 9 mud. Leusden. Geboren: Marcus Cornells, zoon van Cornells Onderdelinderi en van Maria Margaietha van Plateringen. Pie- ternella Cornelia Adriana Johanna, dochter van Helrnert van Reenen en van Annigje de Ridder. Stoutenburg. Geboren Gijsbortha Gerarda, doch ter van Gei rit Verhoef en van Jobar.na van d9n Hengel. Woudenberg. Geboren Cornells Adrianus, z. van Matthijs van de Wetering en Johanna Cornelia llardeveld (Kleuver).Jan- nigje, d. van Melis Hazeleger enjan- nigje de Kruif. E»eitje, d. van Gerrit Rijksen en Evertje llenken. Marinus, z. van Wdlem Gerrit van Ee en Gijsbertje van Zijst. Overleden: Gerrit van Donkelaar, weduwnaar van Marie van Ravenhorst, 73 jaren. Gevraagd te Hilversum tegen Februari a.s. een bekwame P. G. genegen eenig huiswerk te verrichten, loon ƒ150.en een P. G. die goed kan tafeldienen en strijken,Loon ƒ130.met wasch- geid en verval. Leeftijd niet onder 23 jaar. Br. fr. onder letter A. Boekhandel J. W. EBERT, 's Gravelandscheweg 28. het geheele jaar door met J. F. RIEM VIS' Verpakte Vogelzaden en Voeders. Deze zijn de zuiver- sten in hunne samen- stelling speciaal voor MJJ/JSjn Kanaries, 15 ct. p. f.V. riem-vis' Papegaaienvoeder bevat vele noten, zaden, pitten, enz., ffl 20 ct. p. pak. J F. RIEM-VIS' Universeslvoeder voor Ulsters, Leeuwerikken, Merels, Meezen. Roodborstjes, enzis het beste, dat Hem zijn perspectieven geopend waar van de schittering de helderheid van zijn blik en de uitgestrektheid de scherpte van zijn geest heeft beïnvloed. Het radeloos spartelen aan den haak is het gevolg van het happen naar bet toegeworpen lokaas en het schijut wel of in het niet verpachte visch- water, hetwelk de maatschappij noemt de baarsjes graag aanbijten. Het is oneindig beter, natuurlijk, bedrogene te zijn dan bedrieger. Maar, is het wel noodig tusschen die twee voor zichzelf een keus te doen en zou de wereld er niet beter aan toe zijn, indien de eene soort evenmin bestond als de andere? H. M. de Koningin kocht Maan dag zelf in het speelgoedmagazijn van den heer Van Nieukerke, Noordeinde Den Haag, kinderspeelgoed voor de Prinses en den Kerstboom ten Paleize. Leerplichtwet. Door het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers Genootschap is aan de. Tweede Kamer een adres ge zonden, waarin het te kennen geeft: dat het met verklaarbare belang stelling kennis heeft genomen van het Ontwerp van Wet ter gedeeltelijke herziening van de Leerplichtwet (Koninklijke Boodschap 6 Febr. 1912). waarbij het met voldoening enkele zijner wenschen ziet vervuld, ontwik keld in zijn adres van 9 Dec. 1910, gericht aan H. M. de Koningin: dat het evenwel nog meent te moe ten blijven aandringen op de volgende wenschen, reeds in bovengenoemd adres genoemd: 1. Het recht der ouders, om hun kinderen 6 maal 2 schooltijden in een jaar te laten verzuimen (art. 2, al. 2) vervalle. 2. De leerverplichting worde met twee jaar verlengd (art. 3) en ein dige nimmer voor bet einde van den cursus. 3. Kinderen van hen, die een vaste woonplaats missen (art. 7 en 8) zijQ gedurende een bij de wet bepaald aantal jaren leerplichtig in dien zin dat zij gednrende een bepaald aantal schooltijden het onderwijs moeten bij wonen. 4. Leerlingen, die bij het lager on derwijs of bij het berhalingsonderwijs den geregelden gang bemoeilijken moeten knnnen worden verwijderd (art. 11). 5. De artikelen 13, 14, en 15 ver vallen. 6. In de voorgestelde art. 21 en 23 brenge men nog eenige verscherpingen aan. 7. De postvrijdom worde uitgebreid tot de correspondentie van de hoofden van scholen met de ouders en ver zorgers der leerlingen en die van de hoofden van scholen onderling, (art. 33). 8. Het herhalingsonderwijs worde verplicht gesteld gedurende het tijd vak van twee jaren, onmiddellijk vol gende op het eindigen van den leer plicht, wat het gewone onderwijs be treft. (art. 34). 9. Aan de Gemeentebesturen worde de verplichting opgelegd, voedsel en klceding te verstrekken aan school gaande kinderen voor wie daaraan behoefte bestaat (ait. 35). Hieraan zou bet nog willen toe voegen 10. Strafbaar worden gesteld, de werkgevers, die leerplichtige kinderen in hun dienst nemen, als deze geen geldige redenen voor verzuim kuunen aanvoeren. De Sland. meldt, dat verschillende personen, die in het Chr. onderwijs belang stellen, en op onderscheiden ketkelijk standpunt slaan, zich tot een commissie hebben vereenigd, ten einde een onderzoek in te stellen, op welke wijze het verkrijgen vaD gelden voor Scholenbouw of anderzins te ver gemakkelijken is, en eventueel de noodige stappen in die richting te doen. De sociaal-democraten en de school strijd Ook bij de sociaal-democratische Kamerfractie vindt de poging der regeering om aan den schoolstrijd een einde te maken groote instemming. De fractie is gaarne bereid tot dit doel mede te werken en stelt zicb mitsdien beschikbaar orn in de te benoemen Staatscommissie vertegen woordigd te worden. Vrije uitoefening der geneeskunst. Naar wij vei nemen, heeft de Re geering den Centralen Gezondheids rad om advies verzocht inzake het adres der heeren mrs. jhr. Van Holtbe tot Echten, Van Houten en prof. Van Hamel, strekkende tot toelating van de vrije uitoefening der geneeskunst. Liberale Unie I Op de te Amsterdam onder voor zitterschap van prof. v. Hamel ge houden vergadering der Liberale Unie werden de beide volgende moties van liet hoofdbestuur zonder hoofdelijke stemming aangenomen: Inzake de concentratie: «De Liberale Unie, in jaarvergade ring bijeen, met groote voldoening terugziende op het feit, dat bij de laatste alge- meene verkiezingen de drie groepen der vrijzinnigen op een gemeenschap pelijk program, met behoud van eigen zelfstandigheid, hebben samengewerkt, overwegende, dat voor de verwezen lijking van dat concentratie-program en van de verzekering van een vrij zinnig regeet beleid voortduring van die samenwerking noodzakelijk blijft, besluit, het hoofdbestuur te macb tigen op denzelfden grondslag met de beide andere vrijzinnige groepen te blijven samenwerken en voor dat doel afgevaardigden in een concen tratie-comité aan te wijzen, en gaat over lot de orde van den dag." Inzake de ouderwijzerssalarissen «De Liberale Unie in jaarveigade- ring bijeen, óverwegende, dat de verbetering van de financieele positie der onderwijzers dringende eiscb is als zijnde van bet hoogste belang voor goed volksonder wijs, waardeerende, dat, blijkens de me morie van antwoord op Hoofdstuk I de regeering van de noodzakelijkheid van die verbetering overtuigd is, meent te mogen verwachten, dat zoo- dra mogelijk na de regeling van de voor dit zittingjaar toegezegde ouder domsvoorziening de regeering de in diening van een wetsontwerp tot salarisverbetering, met alle haar ten dienste staande middelen zal bevor deren, besluit deze motie ter kennis van de Regeering te brengen, en gaat over tot de orde van den dag." Voorts werd besloten een commis sie te benoemen, uit minstens 7 leden. Raadsleden uit de verschillende ge meenten van ons vaderland, die de opdracht krijgt een ontwerp te maken vooreen gemeenteprogram. Daarbij zal der commissie aanbevolen worden, het ontwerp binnenkort in te dienen en eveneens over de prtncipieele vraag een voorstel te doen. Tot bestuursleden van de Libe rale Unie zijn gekozen: Mr. D. Fock, te 's Gravenhage; de heer E. L. J. E Van Breda Kleijnenberg, te Haarlem: mr. A. F. Van Hall, te Amsterdam en de heer J. C De Gast, te Som- melsdijk. Het aantal afdeelingen der Liberale Unie steeg tot 125 met een ledental van ruim 13 000. Sociale cursussen. Aan de Rijksuniversiteiten hier te lande zullen, op verzoek van de Algem. Synode der Hervormde Kerk, sociale cursussen worden gegeven, te Leiden door oud-Minister Talrna, te Groningen door dr. v. d. Laer en door di. Slo- temaker de Bruine te Utrecht. De Zeister bosschen. De gemeenteraad van Zeist heeft besloten, een gedeelte der Zeister bosschen als bouwterrein te exploi- teeren. De kinderen der Zondagschool «Laat de Kinderkens tot Mij komen» van den heer W. Kleber zullen heden avond in «De At end» bij een Kerst boom worden onthaald, waarbij hun tevens op de beteekenis van het Kerstfeest zal worden gewezen. De Zondagschool der plaatselijke afdeeling van het Ned. Bijbelgenoot schap viert op Tweeden Kerstdag het Kerstfeest in «Amicitia». In «Het Boompje« wordt Twee den Kerstdag eene tentoonstelling van postduiven gehouden. De beer Beekman, watei bouw kundig ingenieur te 's-Gravenhage zal den 22en Januari a.s. in de groote zaal der Sociëteit «Vereeniging» een lezing houden over een kanaal door de Gtl- dersche Vallei. Zekere J. kleermaker aan den Leusderweg alhier, is met achterlating van vijf jeugdige kinderen, met de noorderzon vertrokken Door bemidde ling van den heer De Beaufort, bur gemeester van Leusden. zijn de stum- perdsin het R. K. weeshuis opgenomen. Het bouwen der 88 woningeD van Volkshuisvesting II is opgedragen aan den aannemer T. van Hoogevest alhier, onder toezicht en leiding van den inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht den heer J. Schulte Nordholt. Maandagavond werd de brand weer andermaal gealarmeerd vooreen gefingeerde brand op «Lisiduna». Binnen 16 mtnuten was de eerste hulp aanwezig. Dit loos alarm was bedoeld als oefening voor het telephoon personeel dat met den alarmeerings- dienst vertrouwd moet raken. De 20 jarige eebtgenoote van den heer B. heeft zich jl. Maandag avond tijdens afwezigheid van haar man door een revolverschot van bet leven beroofd. Kinder-Matinée. Met een enkel woord maakten wij reeds vermelding van deze Kinder- Matinée, te geven door de dames ChristltneDoorman.de bekende kinder schrijfster Hilly Tibo, sopraan, Ber lijn, en Jacoba Repelaer van Driel, alt, den Haag welke op Dinsdag 30 Dee. as. zal plaats vinden ui de concertzaal der Soc. Amicitia. Of zulk een Matinee gewild is bij het jonge volkje? Daar zal teder een toe stemmend autwoord op geven, die reeds zulk eene heeft medegemaakt; men moet zien hoe de kinderen onder den invloed van de vertelling zijn met die aardige en keurige lichtbeel den, en dan na de pauze die liederen Dat geeft steeds een gejuich na elk lied! Het progiamma vermeldt, thans de «beiooverde sparappels», sprookje van Chr. Doorman, met lichtbeelden van Ella Nieuwenhuis, en kinder lie deren (soli en duetten) van Cath. van Rennes, Nelly v. d Linden van Snelrewaard Wierts Geertr. Vogel-v. Vladeracken, en Hetnir. van Tussen broek. Een scboone belofte. Niet zonder reden schreef de verslaggever van de Telegraaf in zijn vei slag over een Matuiée te Amsterdam. «De eerepalm Christine Doorman, bier hebt gij den zei ven. De klokken van het carillon van den Lieve-Vrouwe-toren zullen hedenavond het Kerstfeesl inluiden. Dr. J. H. Moll, sedert 2 Juni 1886 rector van het Gymnasium hier, wien, op zjjn verzoek, met ingang van I Januari eervol ontslag werd verleend uit dat ambt, heeft na de leeraarsvergadering. Vrijdagavond ge houden, afscheid genomen van de leeraren aan die inrichting. Dr. Ph. H. Peyrot, die hem zal opvolgen, sprak hem als conrector toe en schetste de uitmuntende ver standhouding welde steeds tusschen rector en leeraien bestond. Als aan denken bood bij dr. Moll een aquarel aan van den heer Van Weezei Erreris, een gezicht op den Westsingel en de Muurhuizen uit de rectorskamer. Zaterdag nam dr Moll afscheid van de leerlingen. Mejuffrouw Van Darn van Issell, leerlinge der 6e klasse, was hun tolk en bood hem als blij vende herinnering een emptrependule aan. Amersf. Crt. Nationaal Kwartet-Concours. In bel reglement voor den Kwar- tetwedstrijd, door het Tyj o- en Lith. Mannenkoor «Kunst na Arbeid" te Haarlem te bouden op 25 eu 26 April en 3 Mei 1914, zijn de volgende wijzi gingen aangebracht. De datum van inschrijving is thans definitief vastgesteld op 1 Februari 1914, de loting 15 Februari d. a. v. Ieder kwartet wordt na optreding 25 pCt. van bet tnleggeld gerestitu eerd. Een deskundige zal namens de feestgevende Vereeniging aanwezig zijn, die voor de kwartetten die dit wenschen, den toon aangeeft op het daarvoor bestemde instrument. Iets nieuws, en zeker in den smaak van de mededingende kwartetten vallende, is, dat aan ierter lid van een prijs winnend kwartet een fraai Lithogra fisch Diploma wordt verstrekt Het secretariaat is: H. Rjjkeris, Korte Annastraat 6. Moik's Magazijn, het in vele huis gezinnen bekende en altijd welkome tijdschrift, geeft in navolging zijner gioote buttenlanrische zusteien weder om een Kerstnummer dat er wezen mag. Vóór enkele wken meldden wii, dat uit bot Noord-IIollaodscb Kanaal, bij het Schouw, een doosje was np-p- viscbt, waarin zicb een speld bevond van groote waaide. Vermoert werd, dat dit voorwerp verloren was door een vreemdeling, die dezen zomer met de z g. Vreemdelingenboot een be zoek had gebracht aan Volendam Het is nu geblekeu, dat een inwoner van bestaat; men neme proef, 13 en 25 ct p. pak. Tc Amersfoort verkrijgbaar bij arnhemsc hestra at. Telefoon 104. Te Soest bij HENRI GEUBBELS J. F. RIEM—VIS. Zaadhandel, Den Haag. 4

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2