Plaatselijk Nieuws. Advertenliën. Maasöac 9 Feör. „Amicitia" PIANO-AVOND petal sterkte gaat, hierop zou neer komen, dat Nederland in Indië niet meer zou innemen de eerste plaats doch devijf-en-twintigste! Aan den Raad dezer Gemeente is verzonden bet volgende adres: ge»en eerbiedig te kennen de onder- geieekenden, vormende de Besturen der middenstands-vereenigingen»Han del en Nijverheider, als rechtspersoon erkend bij Kon. besluit van 3 Maart 1002, r.o. 35, en j>De Hanze", als rechtspersoon erkend bij Kon. besluit van 5 Augustue 1912, no. 93, beide te Amersfoort, dat zij met leedwezen bebben ken nis genomen van bet voorstel van Burgemeester en Wethouders van 20 Januari no. 100, dat eerst 24 Januari te hunner kennis is gekomen en waarop uw Raad reeds 27 Januari besliste, dat bet hun zeer leed doet, dat uw Raad. vooral wat de vernummering van geheele straten betreft, niet het advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, en hij de voorlichting der middenstanders, als meest belang hebbenden, niet heeft gevraagd of doen vragen, dat het hun niet minder leed doet, dat de poging, in de Raadsvergadering aangewend orn althans de vernum mering niet algemeen te doen zijn, is afgestuit op een technisch bezwaar, dat bet bezwaar, dat vooral den industneelen middenstand in deze Gemeente zal ondervinden van de vernummering der winkelpanden on eindig grooter is dan het genoemde technische bezwaar, dat immers alleen kan bestaan in iets van administra tieven aard en dat dus gereedelijk en mei een weinig goeden wil is te boven te komen, dal echter uit die vernummering voor den handeldrijvenden en den industrieelen middenstand allerlei schade en ongerief zal voortvloeien dal immers er groote kans ontstaat op vertraging in het bezorgen van poststukken, niet alleen omdat zoo te zeggen geheele straten zijn ver plaatst, maar ook doordat in nage noeg alle straten de huisnummers wor den gewijzigd, dat vooial de neringdoenden ge noodzaakt zullen worden hun brief papier, rekeningen, quitanties, volg- bi h-fjes, zakken, inwikkelpapieren, enz. van welke zij in den regel groote voorraden hebben opnieuw te doen aanmaken. Dit klemt te meer als het geldt somtijds kostbare doozen en uis, van handelaren in preciosa en luxe-artikelen, waarvan het adres niet kan vvoiden verwijderd of veranderd. Dal door anderen wordt erkend, dat voor neringdoenden het niet dan met dikwijls groote kosten gepaard gaat, dergelijke omslagen, enz. te vervangen, bewees het Rijk, dat bij zijn jongste voorschriften opzichtens briefkaarten, enz. aan handel en bedrijf nog twee en een halfjaar gelegenheid gaf om de in voorraad zijnde adresaandui dingen ongewijzigd te bezigen. dat er bovendien, bij een gszins on duidelijk schrift, zich gevallen zullen voordoen, die blijvende schade ver ooi zaken; gevallen die posterijen en besteldienst ondernemingen nietsteeds kunnen voorkomen en welke zij thans reeds vreezen. Immers monsterzen dingen, op welke in den regel de riaam des afzenders in 't oog loopend vooikomt, en aanbiedingen kunnen hteidoor in handen gei aken van vak- genooien en geen enkel koopman stelt er prijs op, dat een vakgenoot weet wie zijn leveranciers zijn of kunnen worden. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, moge hieruit blijken, dat menig handelsreiziger een order pleegt op te schrijven niet met den naam, doch met het adres (straat en buisnummer) terwijl tal van firma's sederr jaar en dag een, ook door de pas verschenen uitgaven van Adres boeken en Telefoongidsen (plaatselijke en landelijke, zoo niet internationale) algemeen bekend buisnummer hebben, ja zelfs sommige hunner artikelen voeren met hun huisnummer als soort-merk, dat adressanten volkomen erkennen, dat een regelmatige huisnummering alleszins gewenscht is, met name op de buitenwegen, en vooral den Utrecht scben weg, doch niet kunnen inzien, dat die nummering, welke immers niet doorloopend is voor de geheele Gemeente, doch op zicbzelve en vol komen regelmatig blijft in elke straat afzonderlijk, moet worden veranderd. Met name in de Langestraat en de Ulrechtsche straat, de Arnhemscbe straat, de Krommestraat, enz. die immers geheel aaneengebouwd zijn en waar, in eerstgenoemde vooral, huis aan huis winkels zijn, worden de panden, die thans even nummers dragen, voorzien van onevene met al den last en de schadelijke gevolgen van dien, redenen waarom adressanten uwen Raad beleefd verzoeken, bet Dinsdag avond genomen besluit althans niet te willen ten uitvoer leggen voor het gedeelte der Gemeente, gelegen binnen de voormalige poorten dan na een onderzoek door de Kamer van Koop handel en Fabrieken. 't Welk doende, enz. Tevens is aan Gedeputeerde Staten van Utrecht verzocht, de beslissing op dit Raadsbesluit te willen -ver dagen tot tijd en wijle een nader onderzoek zal zijn ingesteld. In de j.l. Dinsdagavond ge houden vergadering der Oudheid kundige vereeniging sFIéhite," is de heer A. M. Tromp van Holst als voor zitter herkozen. Aan het door den secretaris uitgebracht jaarverslag oni- leenen wij het navolgende: In de beduursvergadering van 6 Januari 1913 deeldede voorzitter mede, dat hij voor het museuïi alhier bij de firma van Siockurn te 's Graven- hage heeft aangekocht een boek ge titeld sHistorie van het Leven eri Sterven van den Heer Johan van Olden- barnevelt, waerachtelyck beschreven door een Liefhebber der waerheyt. In bet jaar onses Heeren 16i8." Als merkwaardigheid komt o.a. in dit boek voor het navolgende: »Ter- wijl dit boek gedrukt vvierd is 't ge beurd, dat de schout en dienders eenige bladen hebben weggenomen, gelijk den Lezer zien kan op Pagina 73 hier aan volgende, 't geen ik door dezen geschreve bladeren compleet maak. (get.j Jacobus Regenboog. Voor bet museum werden in het afgeloopen jaar aangekocht: 1. Stamboom en wapens van de Amersfoortsche patricische famillie Thiens, alsmede blad met vier wapens van Thiens, Bloemaert, Vriens en Van Hove. Verder notities betreffende de familie Hoeufit, met kwartierstaat van Diderich Hoeullt en bet met kleuren aange geven wapen van Ittes. 2. Dertien etsen zijnde Amersf. stadsgezichten, van Dirk Harting. 3. Een boekje, bevattende een ver zameling stellingen, behandeld onder leiding van prof. Antonius Mattheus, waarin verscheidene stellingen, ver dedigd door bekende Amersfoortsche personen. 4. Een ijzeren haardplaat met de voorstelling van tHet bezoek der Koningin van Cheba aan Salomo." Ten geschenke werd ontvangen 1. Van den heer Van Eybergen, aannemer alhier, twee haardplaten gevonden bij de afbraak vaneen huis, staande in de Muurhuizeri. 2. Van den heer Steenhof alhier, twee spanen mutsendoosjes. 3. Van den heer W. G. van Dam van Isselt de genealogische aanteeke- ntngen betreffende de familie Van Dam, gemaakt door hemzelven be ginnende met mr. Willem van Dam. schepen te Amersfoort in 1626, burge meester aldaar in 1629 enz. Ook boodt dezplfde het museum aan vier photo's van Charters, aanwezig op het ge meente archief, betreffende de familie Van Dam uit de 16e en 17de eeuw. Aan de vereeniging »Oud Gorcum" te Gorinhem werd een gilde kist over gedaan, destijds door den heer Tromp van Holst aan het museum geschonken. Op deze kist bevinden zich eenige wapens van schepenen van de stad Gorcum, zoodat deze kist naar alle zekerheid uit deze stad afkomstig is en toebehoord heeft aan het St.-Joris- of Oude Schuttersgilde aldaar. Met goedkeuring van het bestuur en ad- baesie van den schenker werd deze kist verkocht aan bovengenoemde vereeniging. Van de Vereeniging Oud-Gorcum werden door Fléhite overgenomen eenige pamfletten betrekking hebbende op Johan van Oldenbarnevelt. Door de vereeniging werd aan den gemeenteraad een adres verzonden om da Gothische torentjes, behoorende tot de zeer zeldzame overblijfselen »an Amersfoons eerste ommuring, in stand te doen blijven. Ten sloite geeft bet verslag een opsomming van de ontvangen ver slagen, oudheidkundige mededeelingen enz. Het Amsterdamsch Studenten- Concertbureau, dat zich ten doel stelt aan ontslagen ziekenhuispatiënten steun te verleenen, zal den 21e dezer maand in »Amicitia« eene uitvoering geven. Zondagavond zal de heer Menno Huizinga Jr. predikant te Zwartsluis, in de tweede religieus socialistische bijeenkomst in «Ons Huiss spreken over het bijbelwoord: «Geen vrede maar het zwaard«. De namen der volgende sprekers zijn: J. L. Faber, predikant te Zutfen, B. de Ligt, predikant te Nunen, Mej A. v. d. Vliet (Enka) uit Schiedam en S. K. Bakker, predikant te Zwolle. Mr. P. H. F. Bijl de Vroe, grif fier bij het Kantongerecht alhier komt voor op de aanbevelingslijst voor Kantonrechter te Alkmaar. Tot Rijksagent voor gezinsver pleging alhier is door den Minister van Justitie benoemd de heer A. F Sutherland,gep. kapitein der infanterie. De hoofdbesteller P. S. Koerman van het postkantoor alhier is benoemd lot conducteur 3e kl. aan het spoor wegpostkantoor No. 4 te Arnhem. De heeren P Godvliet, J. Groot en J. A. Ruigrok bebben voor Amers foort zitting in het comité tot voor bereiding der viering van het 75-jarig bestaan der H. IJ. S. M. De geheelonthouders Tooneel- vereeniging aBescheiden Pogengeeft op 15 Maart as. iu »Amicitia« een tweede propaganda-avond. Een 17-jarig dcukkersgezel, ver dacht van zich door insluiping te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een horloge met ketting, is door de politie naar Utrecht overgebracht. Uit een der infanteriekazernes is een i ij wiel gestolen. De dader is onbekend. De aanbesteding der door de R. K. Vereeniging »St Bonifacius" aan den Soeslerweg te bouwen woningen zal einde dezer maand plaats hebben. De 41e Algemeene Vergadei ing van den aVolksbond tegen drankmis bruik" zal dit jaar op Woensdag 26 Augustus plaats hebben te Arnhem in bet Gebouw »Musis Sacrum". Hier ter stede heeft zich een comité van actie gevormd voor het te houden volkspelionnement tot ver krijging van grondwettelijke gelijk stelling van man en vrouw, uitgaande van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, bestaande uit de volgende leden mej. C. J. E. Leinweber, voor zitster, de heer A. L. Versluys, vice- voorzitter, mej. C, B Roux en mevr. F. E. v. Vollenhoven -Nort, secreta ressen, mej. C. v. d. Want, penningm. mevr Brand-Oudraad, mevr. E. Dros- Keyser, mej. Folmer, mej. J. Hulst, de beer F. Kaler. mej. M. v. Lessen, de beer G. A. v. Mechelen, de heer mr. D. J. v. Schaardenburg, mevr. Spengler Hartelust, mej. Voigt. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor tot administra teur der gemeentebedrijven te benoe men de heer W. Fröger, boekhouder aan de gasfabriek on waterleiding. De afdeeling Amersfoort van de Vereeniging tot opvoeding van balf verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het buisgezin vergaderde gisteravond in »Ous Huis" onder voorzitterschap van den heer v. Veen. Na opening las de secretaris, de heer Baudet, de notulen, welke on veranderd werden goedgekeutd. Hierna werd het jaarverslag uit gebracht, waaraan we het volgende ontleenen De resultaten der opvoeding zijn over het algemeen gunstig, hoewel sommige pupillen niet beantwoorden aan de gekoesterde verwachtingen. Eén pupil is aan het Hoofdbestuur teruggezonden, omdat deze te Barne- veld niet op zijn plaats bleek. In 't geheel verminderde het kinder tal met zes. Aan de heeren medici, Rolandus Hagedoorn, Wagtho eo Mink Schol, die belangeloos hun mede werking verleenden, komt den dank der Vereeniging toe. De pleegouders bleken voor 't meerendeel voor hun taak geschikt. De uitvoering van de Bussumsche Tooneelvereeniging «Artiet Amicitiae" in febr. 1913 is welgeslaagd en bracht f 109 15 in onze kas. Het jaar 1913 sluit met een batig saldo van f120. Het Hoofdbestuur is met zijn betalingen ten achter, op het oogenblik heelt de Algemeene kas echter f200.afgelost. Mede op aandringen van onze af gevaardigden is er alle reden te ver wachten, dat het beheer in goede banen zal worden geleid. Vijf leden en 1 begunstiger traden toe; 9 leden en 2 begunstigers ver loren we. De uitgaven zijn hierdoor f27,50 minder. We hebben thans 1 lid medestichter, 11 leden beschermers. 121 leden en 29 begunstigers met een totale contri butie van f471,50. Tot ons leedwezen heeft de heer v. d. Lijke als bestuurslid bedankt. Het Hoofdbestuur heeft 27 kinderen (17 jongens en 10 meisjes): De Afdeeling Amsterdam '1 jongen. den Haag 1 meisje, n Zeist 2 meisjes. Amersfoort 3 jongens en 2 meisjes. 16 kinderen bezoeken de lagere school 5 de ambachtschool 2 kinderen worden opgeleid voor smid 1 kind voor bloemist 5 kinderen zijn dienstbode 1 is letterzetter 1 bakker 1 is op een fabriek. Het verslag eindigt met een beroep op allen, die van gevoelen zijn, dat dit werk is van groot sociaal belang, om te helpen met hun werk, met hun geld en met hun invloed. Onder dankbetuiging van den voor zitter en applaus van de vergadering werd het verslag goedgekeurd, a. De heer Ed. van Vollenhoven werd in het afdeeelingsbestuur her kozen en vet klaarde de benoeming aan te nemen. Bij punt 3 der agenda verklaarde de voorzitter, dat de afdeeling peen voorstellen aan bet Hoofdbestuur zal doen. Dit stelt voor wijziging in de Sla- tuten en het Reglement, welke voor stellen op de alpemeene vergadering zullen worden behandeld. De rekening en verantwoording werd door de hooren van Manen en van Rossum nagezien en in volmaakte orde bevonden. De inkomsten en uitgaven bedroegen f 6437,47s, terwijl de begrooting voor 1914 is geraamd op f2308,45. Deze werd goedgekeurd. Ten slotte werden de heeren van Manen en v. Vollenhoven gekozen als afgevaardigden naar de algemeene vei - gadering. De heeren van Rossum en v. Vol lenhoven werden gekozen tot het na zien der rekening en verantwoording, en tot hun plaatsvei vangers Mevr. Reynders en de heer v. Manen. Daar niemand iets meer te vragen of op te merken had, sloot de voor zitter de vergadering onder dank voor de opkomst. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 30 Januari tot en met 5 Februari Geboren: Johanna Geertruida, d.- van Cnristiaan van Putten err Nelletje van den Brink. Jannesen Leendert, zoons van Antcrrie ter Horst en Racbel Schrijver. Gerrit Geurt, z. van Ber- nardus Slots en Gerritje ter Beest. Cornells, z. van Bartus Kolijn en Maria Prins. Evert, z. van Gerrit Jan vari Eldert en Christina Louisa van den Hoek. Ada Luberta, d. van Lode- wijk Gerardus van Kampen Lambertha van Nieuwenhuizen. Aartje, d. van Zacharias Wouter Schiedon en Adri- aantje Visser. Marie, d van Richard Paul Otto Weber en Jannetje van Veluw. Ariana Louisa, d. van Bernard Freriksen en Ariana Louisa van der Giessen. Hendrikus Corne lls, z. van Everardus van de Hoef en Gerarda van Oven. Adrianus, z. van Arie Hollander en Jannipje vau der Linden. Pieter, z. van Hendrik Priem en Calrina Meijer. Jan, z. van Hendrik van Binnendijk en Catba- rina Margaretha Veenendaal. OndertrouwdJohannes Petrus Jaco bus van den Elsakker en Heintje van de Hazel. Cornelis Hooft en Geer truida Tommei. Marinus Merkenij en Hendrika Cornelia de Graaf. Bernardus van Bekkum en Grietje Zeg- gelaar. Rijk Oldenbof en Geertruida Everarda vau Mourik. Cornelis Hen drik Lambrechts en Hendrika van do Bijl. Johannes Adrianus van Ange- ren en Elisabeth Maria Heere. Getrouwd: Cornelis Johannes Schreuder en Pietje Atrtoni Bouw. Franz Wilhelm Müller en Maria Catrina Spiekermann. Everardus Hooft en Theodora Geertruida Pot. Anthonius Stalenhoef en Maraaretha Vonk. Abraham van Selm en Chri stina Berendse. Johannes Joseph Vahstal en Jacoba Johanna van Eijk. Leonardus Hendricus Ravestein en Gerarda Elisabeth van Oven. Overleden: Louisa Carolina Mathia Schikhofl, 85 jr., ongeh. Theodoius van den Hoven, 81 jrechtg. van Alijda van den Tweel. Leentje Bos, 75 jr., wed. van Arie van Schajik. Heilipje Rijkeboer, 15 jr. Anihonia van Diik, 78 jr wed. van Dirk Tuitbof. Margien Trox, 67 jr., wed. van Jan Doornbos. Cornelis Gerardus Laseur, 9 mnd. Augusta Carolina Bernar- dina Zeegers, 90 jr., wed van Willem Derogée. Wilhelmina van Ark, 45 jr., echtg. van Gerard Wiggerman. Hermanus Gerrit Visscher, 8 jr. Leusden. van 30 Jan. tot en met 6Februari 1914. Geboren Jacoba Alberdina, doebttr van Berend Pol en Berendina Maria Krielen. Martha, dochter van Jan van den Broek en Geurtje van Donse laar. Overleden: Een als levenloos aan gegeven kind van het vrouwelijk ge slacht. Timotheus Cornelis Blom, oud een maand. Stoutenburg. van 30 Jan. tot en met 6 Februari 1914. Ovetleden: Jan Dijkgraaf, oud 77 jaren, echtg. van Maria Woutera van Keulen. Woudenberg. GeborenLeendert, zoon van Jan de Pater en Margo Markus. Hen drik, zoon van Hendrik van den Btoek en Alijda Puik. GehuwdGerrit Hooijer en Teunisje ter Maaten. MAKhTtsfcKicHT. AMERSFOORT, 6 Februari 1914. Tarwe f0Rogge f0Boekweit f 0. appelen f7.a fll.Teren f 0.a f GO.Klei- Aardapp. f 0 k f 0 zandaardapp. 2.00 a f 2.25 Hoendereieren f 4 70 a i 5.30 p. 10'> st. Bruine eieren '5.30 a f5.80 per 100 st. Boter 1 GO a f 1.75 per kilo. M»r^arine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f Oa f 0per 50 kilo Kippen f1.G0afl80 Kuikens fl.25a '2.— Piep kuikens fO.OO a f0.Ganzen 10, a f 0Eenden f 0 90 a f 1.30 p. st Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f0.a f0.Wilde koi tjnen '0 50 a f 0.60 Tamme f 0.90 a f 1 80 Hub cn f 0.50 a f 0.60 paar Magere varkens f20.— a f24.— Varkens export f 0.a f 0 Zeugen f 50.a f 80.Biggen f8.a f 14.—Schrammen f0.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a /O00.—Kalfkoeien fOOO.— a f 000. Kalf- ▼aarzen f 00.k f00.Os 1000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet Rogge. heet. Boekweit. 40 heet Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 30 heet. Zandaardappelen, 90 000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 250 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka<s. stuks Vee 5 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 350 biggen 10 zeugen. RECLAME. Rugpijn. Rugpijn is een verschijnsel, hetwelk niet verwaarloosd dient te worden, want meesten tijds duidt het aan, dat de nieren (welke onder het smalle gedeelte van den jug zijn gelegen) aangetast zyn of bedreigd worden. De pijn kan licht, vaag, dof onophoudelijk of met tus- rchenpoozen optreden, zij kan van betrekkelijk weinig hinder, een gevoel van zwaarte, stekend of snijdend zijn, zoodot hukken hkast ondoen lijk is. Zelfs wanneer zij het gevolg is van een ge vatte koude, een slag of val mag zij niet ver waarloosd worden. Bij hen, die aan gewrichts pijnen lijden,^ is zij een wiarschnwend ver schijnsel, de voorloopster van rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, heupjicht, in Met kort zij wyst op lichamelijke verwoesting door urinezuur. Andere gefolgen kunnen zijn nier- of blaas ontsteking, uremie (urinezuurvergiftiging), wa terzucht, qiersteen. Foster's Ru;pjjn Nieren Pillen genezen de rugpijn, omdat zij haar aantasten in haar wer- kelijken oprspmngde nieren. Zij herstellen de nieren, 'wanneer deze verzwakt of aangedaan zijn, zij losgen op uitstekende wijze het urine zuur op en voorkomen dientengevolge tal van gevaarlijke ziekten. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. Van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwartf Lan- gestr. 94. Tóezending geschiedt fcafico na ontv. v. postwissel fc' f.1-75 voor één, o! f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk 35 Concert-Directie Stoker Reddingiiis Hilversum. te geven door; Bechsteift-Concertvleugel, Kettners Piano- handel Amsterdam. ENTRÉ| f 1.50. AANVANG 8 uur. Abonné^m Leerlingen van inrichtingen van onderwijl fl. Kaartverko^^m_SftiyM'tfr8 Hofboek- handel. Plaatsbespreking" op den dag van het Concert in „Amicitia" (half één loting).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2