NIEUWE IÉ"1 Nieuws- eu Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ||nj gflfememee So. 13 Zaterdag 14 Februari 1914. 43e jaargang VRRSMIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE BINNENLAND. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.26. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en V rij dag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau.' Langestraat 11. Telephoonn. #9. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letterB en vignetten naar plaatsruimte. voor de lcicrs van deze courant. Het heden verschenen 46ste nummer van den vijfden jaargang van ■fcsttniTuRiT'i <i «i'tmhrtti bevat o.a.: Démasqué, naar de schilderij v. J. H. Kaemmeier. Een Zwitsersch Gem- zenparadijs. De Alteiner-Waterval bij Arosa. Afbeeld, betrekking heb bende op bet Carnaval. Vier hoofd personen uit de succesvolle Operette «Popje", van het Rotterd. Operette- Gezelschap De gezonken Neder- landsche ondei zeeboot. Troebelen in Mexico. Vertrek der troepen De door den zwaren ijsgang bij Harderwijk aan de havenwerken be rokkende verwoesting. Gestrande IJmuider vischlrawler «Batavier 1". De overleden Keizer Menelik II van Abessinië en zijn gemalin Keizerin Taitoe. Toekomstige residentie van den Prins von Wied te Dnrazzo in Albanië. De Nedei land' che ofliciereu in Albanië. Installatie v. d. nieuw benoemds!) Burgemeester van Zaan dam, den heer K. ter Laan. Het Kindei nummer «Ons Prinsesje." De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/» cents thuis bezorgd. De spoorwegramp bij Reilen. Omtrent een mogelijke ootzaak van deze spoorwegramp deelt men aan de Asser Ct. het volgende mede: «Een spoorwegarbeider, werkzaam geweest zijnde op dat gedeelte van de lijn, vertelde dezer dagen, dat de rail aan den Zuidkant van de Haler- brug reeds in begin September een verslagen (verbogen) rail was. Door den brugwachter aldaar zou het per soneel er herhaalde malen op gewe zen zijn, dat ze veranderd moest wor den, daar er anders nog een ongeluk gebeurde, doorloopend lag er dan ook een dommekracht bij om, als de rail wat te erg verbogen was haar weer zoo goed mogelijk terecht te zetten De arbeider was er van overtuigd dat dezelfde rail er nog inzat op den avond toen het ongeluk gebeurde, terwijl den volgenden dag of later dat ge deelte tail zou zijn vervangen. Het was zoo erg, dat als een ander persoon dienst deed bij de brug, hij door den brugwachter werd gewaatschuwd, dat de dommekracht er bij lag: als het te erg wordt met de rail, moet je haar maar weer terecht zetten." De correspondent van de Asser Ct. voegde a3tt zijn bericht toe, dat hij aan den man, die thans geen spoor- wegai beider meer is en bovenstaande in bijzijn van meer personen vertelde, den volgenden dag heeft medegedeeld dat hij het aan de courant zou mel den, wat de man goed vond. In verband met bet medegedeelde omtrent de vermoedelijke oorzaak vaD dit spoorwegongeluk, werd Woensdag middag door technische ambtenaien van de Staatsspoor een onderzoek ter plaatse ingesteld Dinsdag is een verslaggever van de Asser Ct. andermaal naar Beden ge weest, om zoo mogelijk ook van andere zijde bevestiging van het beticht van Steven; te krijgen. Van twee arbeiders van de ploeg, waarin ook Stevens bij de Staatsspoor werkte, voor hij op 11 Sepiember 1913 den dienst dier Maatschappij ver liet, vernamen wij, dat onder het per soneel wel bekend was, dat er een slechte rail in den weg was. «Er werd wel eens over gepraat, maar wij zagen er geen kwaad in", vertelde een hunner. De andere arbeider wist met zeker heid te zeggen, dat bedoelde rail een knik vertoonde, d.w.z. een neergaande bocht in bet midden, doch geen slag een zijwaartsche bocht. Tevens voegde hij er aan toe, vóór het ongeluk ge schiedde, gehoord te hebben.dat reeds gedurende geruimeri lijd (ongeveer 3 maanden) een nieuwe rail aangevraagd was. Beiden verklaarden, dat op den avond van het ongeluk, de tail zich nog in het wegverband bevond, en den dag daarna door de commissie van onderzoek gezien werd, evenals later door de Ministers in gezelschap van den ingenieur en den opzichter. Of toen de rail weer als gewoonIjjk bijgewerkt was, wisten de aibeiders niet te zeggen. Voer de hand ligt te vermoeden, dal dit wel het geval ge weest zal zijn, daar direct met het opruimitigswerk begonnen was en de weg reeds den volgenden dag gebruikt werd. Vast staat dus, dat de rail zich nog in de spoorlijn bevond, toen het onge luk gebeulde. Nu zien wii vooruit reeds gebeureD, dat het niet ontbreken zal aan argu menten, die men tegenover de door ons medegedeelde stelt en dat men bet feit ais onbeteekenend zal voor stellen, zooals reeds uit Groningen ge schiedt. Maar wij wenschen er- toch op te wijzen, dat een tweetal dames, die 24 Dec. 1.1 in een der laatste wagens van den verongelukten tiein van Gronin- j gen naar Assen reden, zoo werden heen en weer geschud, dat zij bij haar familie te Assen aangekomen, eerst moesten bekomen voor zij iets wensebten ie gebruiken. Zelf hebben wij dezer dagen in den trein (12.39 n.m.) van Assen naar Hoogeveen ondervonden, hoe wagon A. B. 284. die midden in den trein reed, bijzonder heen en weer schom melde. Hoe zoude die wagon hebben geschommeld, wanneer hij achteraan een sneltrein was gekoppeld. Wan neer daarbij dan nog komt, dat een rail nabij een brug, een overweg en een wissel is verbogen en dat naar alle waarschijnlijkheid het ongeluk is ontstaan tusschen de brug en den overweg, waar de slechte rail lag, is het dan zoo uit de lucht gegrepen, t dat men zich af vraagt of in dat alles niet de mogelijke oorzaak kan liggen van het ongeval'? De commissie van onderzoek heeft de rail in de lijn aanwezig gezien, maar is aan de commissie ook meege deeld. dat de rail reeds lang slecht was en verbogen? En hal in de ver vanging daarvan niet reeds veel eer moeten zijn voorzien Ziedaar vragen waartoe het dooi Stevens medegedeelde aanleiding geeft. Nader heeft de verslaggever van den ploegbaas Willem Emming vernomen, dat de bestelde rail, ter vervanging van de rail met den knik, eerst is aangekomen na bet ongeluk. De rail was 'n heelen tijd te voren reeds aangevraagd. De gezonden rail kon echter niet worden gebruikt, omdat zij niet paste. Toen is een andere rail op maat gemaakt en na bet gehouden onderzoek, in de baan gelegd. Toen Emming in Augustus vóór een jaar aan dit gedeelte lijn werkzaam werd, vertoonde de rail reeds een knik. Hij heeft de rail later versterkt door onderlegging van een paar extra dwarsleggtrs. Omdat de dwarsliggers in 't begin de rail nog niet voldoende ondersteunden, heeft hij tegen den wegwerker Van Gelder, tevens hulp brugwachter, die om de andere week vroegdienst verricht, gezegd, om, in 't geval dat in die week bedoelde knik weer gezakt was, de rail op die plaats op te draaien en met grint opnieuw te onderstoppen, wat ook 2 of 3 maal door Van Gelder is gedaan. Op 23 December is door den ploeg baas zeiven bedoelde plaats weer bijge wei kt en ts op 24 December tusschen 10 en 12 uur bij de voormtddagschouw op het geheele gedeelte tusschen Hoog halen en Beilen niets bijzonders be speurd. De rail is thans aanwezig op de losplaats te Hooghalen. Spoorwegpersoneel t Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van een overeenkomst met de Centraal Spoor inzake de pensioenregeling voor haar personeel. Deze overeenkomst bevat de wijzi gingen in de pensioenregeling, waartoe de Centr. Spoorweg-Mij zich vei bond bij de overeenkomst die in Juni 1913 bij de wet weid goedgekeurd. De wijzigingen zelve beoogen over eenkomst ge verbeteringen als voorde nagelaten betrekkingen van het per soneel der maatschappij tot exploitatie der S.S. en der H.1J.S.M. zijn vervat in de regelingen op 1 Üecembei 1913. Ook de lasten, welke uit die ver beteringen zullen voortvloeien voor de maatschappijen en den Staat zijn ongeveer op dezelfde wjjze verdeeld als bij de andere maatschappijen. Deomvang wordt geschatopf 100.000, waarvan de Staat de helft zal diagen. Louis Bouwmeester is tegen 1 September a.s. weer aan de Kon. Ver. «Het Nedetlandsch Toooeel" verbon den. Deze lijding wordt in de pers algemeen als heuglijk vermeld. Het is niet vriendelijk voor Heyermans, die in de beide laatste jaren den grooten ouden man noch in een onwaardig milieu, noch in zijner onwaardige stuk ken deed optreden. Eigenlijk was Bouwmeester bij Heyermans' gezel schap zeer op zijn plaats. Maar bij 't «Nèderlandsch" krijgt hij het allicht rustiger. Het Zeister bosch! Het bestuur van de club van Utrecht- sche leden van het genootschap «Archi- tectura et Amicitia", heeft een adres aan den Raad vaD Zeist gezonden, waarin verzocht wordt van eiken ver- ALLES KOMT EENMAAL OP Z N P00TEN TERECHT A. S. H. BOOMS. A4) Luister eens, mama, zal ik maav zeggen, antwoordde Nol hare hand drukkende, laat ons 't ver leden laten rusten en alleen leven in 't gelukkig heden en de zich zoo heerlijk voordoende toekomst 1 wat gebeurd is, is gebeurd! U meende goed te handelen en hebt daardoor misschien nog meêgewerkt tot ons geluk, want door tegenspoed beproefd, maakt het weêrvinden ons nn dubbel gelukkig. Daarna vervolgde de weduwe door Nol aandachtig aangehoord, Toen het schip verging waarop Dorling de reis naar Europa maakte tot herstel van gezondheid, was ik met Sophie al eenige maanden in Holland, niet alleen omdat zij ziek was van verdriet, maar ook om te trachten haar door afleiding hare liefde te doen vergeten, want toen ik, haar zoo ziende lijden, berouw kreeg, bleef hij zich zich even sterk en hard ver zetten hij scheen iets bijzonders tegen je te hebben en weigerde hardnekkig zijne toestemming, doch even vast en onwrikbaar weigerde Sophie elke haar aangeboden verbintenis, hoe voordeeltg en gunstig ook. Toen Dorling overleden was raadde ik haar aan je te schrijven of 't mij te laten doen, want ik vreesde wel dat je zoudt denken dat wij bij dat ongeluk waren omgekomen, maar dat wilde zij niet, hoe lief ze je ook had, want ze mocht zich niet opdringen en wilde niemand tot last zijn, meende zijzij beweerde dat 't mogelijk kon zijn dat jij, door zwakheid van hare zijde aan ontrouw geloovende of door het bericht van de zeeramp denkende dat zij dood was, misschien al je troost gezocht en geTonden had bij eene andere vrouw en dan kon en wilde zij zich niet met vermeende oudere aanspraken tusschen twee elkander liefhebbende menschen plaatsen. In die tijd leed zij vreeselijk, doch langzamerhand werd zij kalmer en leerde berusten in 't lot, ofschoon nu en dan toch, zooals nog onlangs, de moedeloosheid zich van haar meester maaktdan vinden wij haar met de oogen vol tranen voor je portret, dat in hare kamer eene eereplaats inneemt en dat zij altijd 't eerste van alles ziet als zij hare kluis, zooals zij dat kamertje noemt, binnenkomt; zij wordt daarbij beheerscht door hetzelfde ge voel dat jou er toe bracht haar por tret in je horloge te doen aanbrengen. Je bent elkander waardElk harer tranen brandde mij op 't ge weten, want zij leed door mij, maar nu zal elk barer glimlachjes voor mij eene vrijspraak zijn van die groote schuld! en daarvoor zegen ik jou, mijn beste jongen! Het was voor ons 'n heel harden tijd om van 'n weduwenpensioeD rond te komen, want het weinige kapitaal dat wij hadden moest gebruikt worden voor de studie van Sophie om zich eene vaste toekomst te verzekeren voor 't geval dat ik niet meer zou zijn. Zij legde zich met hart en ziel toe op de studie die nuttig was voor de werk kring die zij zich gekozen had, die van pleegzuster, waarin zij toen en ook later heilzame afleiding vond in de uitoefening harer zware plichten en leniging van het verdriet dat haar nu en dan te machtig was door de telkens herrijzende herinneringen aan het ge luk dat voorbij was en misschien nooit terugkwam. Een arm meisje, dochter eener even arme weduwe, krijgt geen aanzoeken tot 'n huwelijk in de tegenwoordige, eigenbelang en geld najagende wereld en zoodoende bleef zij ongetrouwd, hoewel ik overtuigd ben dat zij elk voorstel, hoe voordeelig ook, zou heb ben afgeslagen, want om geld behoefde zij het nu niet meer te doen en zij kent maar één liefde, voor jou mijn jongen Ik dank u, mama'tje! U zult in mij 'n zoon vinden die alles zal doen om door liefde het droeve ver leden te doen vergeten, en laat tnjj u nu mededeelen hoe 't mij gegaan is. Daarop vertelde Van Dijcke streng naar waarheid in korte woorden ziju levensloop in die verloopen drie-en- twintig jaar, er aau 'tslot bijvoegende, dat zijn hoofddoel in den laatsten tijd was geweest eene goede vrouw te zoe ken, ten einde in de hem nog over blijvende levensjaren niet meer zoo alleen te zijn, eu hoe hij teleurgesteld was in zijne verwachting. En juist op 't oogenblik dat ik wanhoopte om te slagen, gaf de ver schijning der pleegzuster op den Vijver berg mijn geest een andere richting en Hier gaf de weduwe hem een teeken om te zwijgen. Eenig gerucht werd vernomeD, ge volgd door een jubelkreet, de deur opende zich als door een stormwind, eene vrouw, wier lief gelaat straalde van verrukking en zaligheid trad bin nen, de namen Nol en Sophie, door twee personen jubelend uitgesproken klonken als de heerlijke juichkreet van twee gelukkige harten, en de twee gelieven hadden elkaar weêrgevonden in één lange omhelzing die geen einde scheen te nemen; de weduwe, haar kind gelukkig ziende, sloop stil weg om dat samenzijn uiet te storen. Wordt oernnlgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1