Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. nat nuis voor is, het dringend nood zakelijk beeft gevonden om spoedig een herstellingsoord te hebben, waar kii'deien voor afdoend herstel zullen opgenomen worden. Het Centraal-Genootschap verpleegt jaarlijks ruim '2000 kinderen. In het afgeloopen seizoen waren er niet min der dan 400 kinderen, voor wie de kolonieartsen het beslist noodzakelijk vonden, dat ze een langdurig verblijf zouden genieten. Spreker zegt ten slotte dat in een hulp-herstellingsoord te Nunspeetlang durige verpleging werd toegepast, waarmede een groot succes verkregen werd. Vrij zeker noemde spreker het, dat de zaak slagen zal, want nu reeds zijn in 200 plaatsen sub-comite's op gericht. Geboorte en Sterfte. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over 1913, opgenomen in een bijvoeg sel der »Staatscourant" van 17 Febru ari No. 40, is bet volgende ontleend Aantal inwoners op 1 Juli 19i3 0.153.881, levend geborenen 173.684 of 28.20 op de 1000 inwnneis per jaar: overlrden zonder levenloos aange- gevenen 76.172; aantal overleden zon der levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 12 33 Overleden op den leeftijd van minder dan een jaar 15 986,1 —4 jaren 6482, 513 jaren 2428. li19jarpn 1946, 2029 jaren 3532, 3039 jaren 4357, 50—64 jaren 10 561, 65—79 jaien 19 005, 80 jaren en daarboven 8242, onbekend 55. Overleden tengevolge van febris typhoidea typhus abdominalis 243; vlekiyphus 1; malaria, malaria-cache- xie 14; pokken 4; mazelen 1198; roodvonk 108; kmkboest 827; diph theiie 382; croup 41; dysentena 6; influenza 523; Aziatische cholera cholera nostras 15andere epidemische ziekten 138; longtuberculose 6588: hersentuberculose 1070; andere vor men van tuberculose 1128kanker en andere maligne tumoren 0760; me ningitis 969; apoplexip, hersenverwee- king 4074; organische hartgebreken 5317; acute bionchitis 1221; chroni sche bronchitis 1213pneumonia 3661 andere ziekten der ademhalingsweik- tuigen (tuberculose uitgezonderd) 5122; ziekten van de maag (kankei uitgezonderd) 328; gastro-erneritis en diarrhoea (bij kinderen beneden 2 jaar) 4745; appendicitis- en typhlitis 197 hernia, darmocclusie4!6levercirrhose 338; acute nephritis en ziekte van Bright 393; ziekten van de geslachts organen der vrouw kanker uitgezon derd) 69; kraamvrouwenkoorts 105; andere ziekten van zwangerschap en kraambed 267aangeboren zwakte en gebreken 3191; ouderdom 5761; ge welddadige dood (geen zelfmoord) 1916; zelfmoord 423; andere ziekten 1U07; onbekend 5326. Donderdagavond werd in de groote zaal van de sociëteit «Ver eeniging# de jaarlijksche feestelijke bij eenkomst gehouden van de afdeeling Amersfoort van het Oud-Katholiek Ondersteuningsfond*. Prof. C. Wijker, Vuorziiter der afdeeling opende met een welkomstwoord, waarna de zang vereeniging «Mirjam* een lied van J. B. Kolkman «Mijn land* ten ge- zij daarmee een stillen dronk wijdde aan dien overgelukkigen,royalen «snoes van een oom", die zij blijkbaar ge makkelijk om haar vinger wond; dit tweede glas, dat zij onvoorzichtig in eens ledigde alsof 't gevuld was met water, maakte haar zoo opgewonden vroolijk, dat zoowel oma als tante, en ten slotte ook oom zelf, 't geraden vonden, met het oog op de operavoor stelling die volgen zou, het schenken van champagne te staken,ofschoon zij 't wist gedaan te krijgen, dat zij nog even 'n klein »»tikkie"" uit oom's glas mocht proeven, wat deze de op merking ontlokte dat de jeugdige Fietje een ferme luitenant zou geweest zijn en bij eenige oefening duchtig zou hebben kunnen meêfuiven; hij be loofde daarom dat zij den volgenden dag weer champoepel zou krijgen en die onwelluidende naam lokte nu van hare zijde geen protest uit, want even als alle bakvischjes was zij van nature diplomatisch aangelegd. Toen allen vroolijk, feestelijk opge wekt en opgeruimd opstonden van het heerlijke maal om zich per rijtoig naar de opera te begeven, boog de levens- hoore bracht. Als spreker trad op Prof J. H Berends met een voordracht o«er het spuitisme. Spr. behandelde wat het spiritisme is en wil, schetste het ontstaan en de ontwikkeling daar van en beantwoordde de vragen van de geloofwaardigheid, demogelijkheid en de werkelijkheid van geestver schijningen. Spr. wees op de nadeeiige gevolgen waaraan de beoefenaars van het spiritisme naar lichaam en geest blootstaan. Ten slotte beantwoordde spr. de vraag: hoe een Christen tegen over het spiritisme kan staan. Een langdurig applaus volgde op deze boeiende voordracht De O. K. zangvereeniging »Mirjam« voerde nog een 4tal liederen uit, waarvan vooral de «Avondbede# voor gemengd klein koor en het Waldesrauschent voor dubbel-kwartet bizonder in den smaak vielen. De soldatenklucht «De Haring# liep uitstekend van stapel en hield de lachspieren onophoudelijk in beweging. Ten slotte dankte prof. C. Wijker den spreker en allen die tot het welslagen van den avond hadden hijgedragen. De scbietvereeniging «Wiihel- mina# behaalde in den Nationalen *chietwedstiijd te Dordrecht den eere- prijs. een groote gouden medaille, ïu den koi pswedstrijd en den eersten prijs, een groote verguld-zilveren medaille, in den eeie-korpswedstrijd. Als korps«ciiuiters kwamen uit de heeren D. van Buuren, VanderViugt. Van Eimeren, Thomas en Scbukking, die ook petsoneele prijzen verwierven. In een buitengewone vergadering van aandeelhouders it\ de N. «Amersfoort", Mij tot Expl. van Oor. goederen ie Amersfoort, is het voor stel tot vaikoop van diverse terreinen te Amersfoort, goedgekeurd en de balans met de winst- en verl'esieke- ning over 1913 vastgesteld. Op het 2epeiron van bet spoor weg-station nabij de couranten-kiosk, is in gebruik gesteld een automatische spreekcel voor interlokaal verkeer, om welke de Kamer van Koophandel en Fabrieken meermalen heeft gevraagd. Wie een gesprek wil beginnen, moet, evenals in het spreektoestel van bet plaatselijk telefoon-bureel, vooraf een dubbeltje deponeeren. Aan het plaatselijk telefoonnel is aangesloten met no. 327 de heei D. Veis Heyn, graanhandelaar, Varken markt 9. Georg Henschel heeft, waar hij in ons land reeds optrad, voor over volle zalen gezongen, en werd overal geestdriftig gehuldigd. Zij die in Amicitia# van den grooten zanger afscheid willen nemen, raden wij in gemoede aan niet met plaats nemen te wachten, doch zich reeds nu van een plaats te verzekeren, om voor teleurstelling gevrijwaard te zijn. Gedurende dezen zomer van half Juni tot en met Augustus zullen eiken Donderdag op het terras der sociëteit «Amicitia# concerten worden gegeven door de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie. Zekere B. die zich ten nadeele van zijn patroon, een voddenhande laar alhier, aan diefstal heeft schuldig gemaakt, is gisterochtend door de politie naar Utrecht geleid ter be schikking der Justitie. Diankzucht moet oorzaak zijn van 's mans overtreding. De laatste van de serie «Sociale Lezingen,# welke uitgesteld moest wordtn wegens het sameriireflen mei de lezing-liahne. is thans definitief vastgesteld op Woensdag '25 Maart, ds. van Krevelen, voorzitter van den Ned. Bond voor Staatspeosioneering, zal dan een voordracht met lichtbeel den houden over «Staatspensioen#. lustige bruidegom zich nog even over de tafel heen, keek allen aan met groote schitterende oogen die spraken van groot geluk, blij genot en lustige moedwil, en jolig, als was hij nog de vroegere dolle luitenant, riep hij vol enthousiasme uit, Mama I Kinderen Snoes jes! allons! vooruit met de pret! Wat 'n gezellige heerlijkheid! wat 'n fijne boel en'n leuke pan Nou ben ik meer dan ooit over tuigd van de waarheid van ons vroe gere luitenants-devies „„Alles komt eenmaal op z'n pooten te recht! waarmede allen, gelukkig als zij waren, volmaakt instemdeD. De ambtenaar van het Openbaar ministerie bij het Kantongerecht eischte geldboeten van f5 tot f50 tegen agenten en sub-agenten van Lotisico en Witte Kruis bij wie on langs divers materieel in beslag was genomen. De Staatscourant no. 42 bevat de statuten van de Amersfoortsche Loge der Nederlandsche afdeeling van de Theosofische Vereeniging. De collecte welke Maandag en Dinsdag plaats had voor alleenstaande blinden in Nederland, te Wolfheze, heeft f81.05 opgebracht. Bij de gehouden overgangsexamens aan de Middelbaar Technische school v. d. Bouwkunde, te Utrecht, werd van het 3e tot bet 4e semester be vorderd onze stadgenoot, de he6r P. A. Jonker. Op de deze week gehouden veemaakt werd voor kalf koeien f200 a f280 en voor kalfvaarzen f130 k f170 besteed. Het rijden met brandende lantaarn* is verplichtend tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang. De zon gaat onder 5.21 en op 7.7 uur. Bij het te Utrecht gehouden ex'men voor de acte Nuttige Hand werken slaagden o.a. de dames B. J Boedifee, M. T. Brouwer, S J. H. de Greef en M J. L. Haerbekke. Nutsavond. De heer Jurriaanse hield Donder dagavond voor het plaatselijk Nuts- departement een voordracht met lichi- beelderi over: «Te voet en per fiets door den Harz«. De heer Van Duinen opende, waarna de spr. o.a. meedeelde, hoe men voor betrekkelijk weinig geld in den Harz eenigen tijd kan verblijven en veel zien en genieten. Wie wat in deze le vragen heeft kan zich schriftelijk tot hem ver voegen, want hij is secretaris van de Nederl. onderafdeelmg van Vreemdelingen- veikeer te Haizburg, mus men een postzegel voor antwoord in sluit. De plaatjes waren mooi en gaven een duidelijk beeld van deze landstreek in den zomer en den winter. De Harz wordt dank zij de reclame en dank de prachtige natuur veel bezocht, voornaoielijk Öoor Hollanders, Russen en Engelschen. De aangename en boeiende voor dracht van den beer Jurriaansse zal wel velen hebben opgewekt tot een bezoek aan den Harz. De N. V. Tooneelvereeniging gal gistelenavond in «Amicilia# Timm Boots (De Gentleman Boef). Dit is een aardig blijspel, licht en dicht, wel geschikt om de lachspieren in beweging te brengen. Het spel ging vlot en vlug en niet alleen de heer en mevrouw Chrispijn Jr. maar allen speelden hun rol op meesterlijke wijze Jammer, dat de zaal zoo slecht bezel was. Toen de klok 10 uur sloeg, konden we naar huis gaan, met den indiuk dat een boef ook een gentleman zijn kan. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag den 24 Feb. 1914, des avonds ten 8 ure. 1. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs (Vactnre W. H. E. Vrijdag) (Afd. 1 no. 181). 2. Benoeming van een lid der Com missie van toezicht op het Lager Onderwijs (Vacature G. Bersma) Afd. I no. 117.) 3. Benoeming van een onderwijze res in de nuttige handwerken aan de 0. L School E (Afd I no 15'2) 4. Voorstel van B. en W tot be noeming van W. van Haselen P.Hz. als makelaar in vaste goederen (Afd. 1. no 20'»). 5 Vooisial van B. en W. »ot \e - longing von ziekteverlof aan de onder wijzeres aan school A. Mejuffrouw M. C. E. Beck (Afd. I. no. 77). 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenon van ziekte verlof aan school A, mej. E. N. van Mill, Afd. I no. 176 7. Voorstel van B. en W. lol bet verleenen van ziekteverlof an de onderwijzeres aan school F. inej. N. J. Bonkamp. Al l 1 no. 222 8 Voorstel van B en W. tot ver lenging van ziekteverlof aan den leei - aar aar» de Hoogere Burgeischool S. Algeia, Afd. i uo. 227. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer aan school D. K. Wosterbeek, afd. I no. 154. 10 Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene nieuwe verorde ning op de heffing eener belasting op de honden, afd. I no. 1302/1913. 11 Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener verordening betreffende het toelaten van kinderen tot licht- beeldenvei tooningen, afd. I no. 254. 12. Voorstel van B. en W tot vast stelling van het ontwerp-plan tot her ziening van het uitbreidingsplan der gemeente voor zooveel betreft de z.g. Bergterreinen, afd. I. no 248. 13. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarverklaring van de wo ningen Achter de Kamp, no's 48 en 50, toebehoorende aan de Wed O. Schuileman c.s., afd. I. no. 95. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de regeling van de pen sionneering van de gemeente-ambte naren, ingevolge de Pensioenwet voor gemeente-ambtenaren 1913. 15. Voorstel van B. en W. totver- hooging van het crediet toegestaan bij raadsbesluit van 19 Dec. 1913 i.z. coutióle over de bedrijven door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, afd. I no. 1148/1913. 16. Vooistel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de volgende besluiten: afd. I no. 9. 1. Wijziging Instructie van den Directeur der Gasfabjiek en Water leiding. 2. vaststelling Instructie voor den Administrateur der Gasfabriek en Waierleiding. 3. regeling van de door den Ad ministrateur te stellen zekerheid. 4. wijziging der Verordening re gelende de voorwaarden, waarop gas wordt geleverd 5. wijziging der verordening rege lende de voorwaarden, waarop water oit de Gemeentelijke waterleiding wordt geleverd. 6. vaststelling van de jaarwedde van den administrateur der Gasfabriek en Waterleiding. 7. benoeming van denadministra- teui 8. vaststelling belooning voor den ambtenaar, belast met het opnemen van de boeken en kas der gasfabriek en waterleiding. 17. Voorstel van B. en W. tot in- gebruikgeving van bet gebouw aan de Koestraat aan de Vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken" afd. I. no. 208 18. Voorstel van B. en W. tot in gebruik geving van een lokaal in het Werkhuis aan het Dagelijksch Bestuur van het Comité voor Amers foort en omstreken van het Neder- Roode Kruis, afd. 1. no 190. 19. Voorstel van B. en W. tot wijziging der overeenkomst met den den Staat i. z. het gebouw de Waag" en het perceel Langegracht no. 2 afd. 1 no. 208. 20. Voorstel van B. en W tot verhuur van een stuk grond aan de Koninginnelaan aan de Directie van net Circus Hermann Althoff, afd. I no. 178. '21. Advies van B. en W. omtrent het adres van S van Kolfschoten houdende verzoek i z huur of koop van eigendommen der gemeente onder Leusden. afd. 1 no, 563. 2'2. Voorstel van B. en W. tot het bouwen van een rijwielbergplaats bij de Hoogere Burgerschool, afd. 1 no. 1314/1913. 23. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het plan tot verbete ring van den Utrechtschen weg. 24 Voorstel aan B en W. lot verkoop van grond aan den heer L. Cloo. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol verkoop van grond aan den heer I. Scheltema de Heere. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verknop van grond aan den heer A. Slöcker. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van grond aan den heer Jhr E. W von Wran- gel aul Lindenberg. '28 Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het adres van de Vereeniging voor M U L.O houdende verzoek om subsidie. (Afd. 1 No. 1137/1913) 29 Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanl-iduig van het aire* van de Ameisfoorlsrhe Politie- Schiel vereeniging houdende vei zoek om subsidie. (Afd I No. 1039/1913.) 30. A'lvies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het adres van kerkvoogden der N. H. gemeente betreffende de uitkeering van f 250.(brandwacht!. (Afd I No. 67/1913.) 31. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting dienst 1913, en dienst 1914. (Afd. Ib Nos. 164 en 193.) 32. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het kohier straatbelasting dienst 1914). BEHGERLIJKE STANDEN. Leusden. 1320 Februari 1914. GeborenMaria, dochter van Aalbert van Bokhorst en Aartje van Asselt. Johanna dochter van Jacobus Rie- gen en Helena van den Bogaert. Stoutenburg. 13-20 Februari 1914. Geboren: Hendrik, zoou van Hen- drikje de Veute. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 20 Februari 1914 Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f0. appelen f8.a f 12. Peren f 0.af 00.Klei- Aardapp. f 0a f0.zandaardapp. f2.00 a f2.50 Hoendereieren f410 a 14.75 p. 100 st. Bruine eieren '4.75 a f5.40 per lOOst. Boter f 1.60 a f 1.80 per kilo. Margarine f 0.k f 0. Zoetein. kaas f 0a f 0per 50 kilo Kippen f 0 90 a f 2 00 Kuikens f0 00 a 0.Piep kuikens f 0 00 a f 0.Ganzen t 0. a f 0 Eenden f090 a f 1.30 p. st Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f0.a f 0.— Wilde konijnen '0 00 a f 0.00 Tamme f 0.70 a f 1 50 Duiven f 0.50 a f 0.60 paar Magere varkens f 14. a (25 Varkens t. export f 0.— a I 0 Zeugen f 70.a 90.—. Biggen f8a '15 Schrammen f0.afOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a /000.Kalfkoeien f 000.a f 000. Kalf vaarzen f00.a f00.Os f 000.h f000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 20 heet. Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 30 heet. Zandaardapi-elen, 160 000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka*s. stuks Vee 60 magere varkens Varkens voor exportslagerij 400 biggen 2 zeugen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Artsen-monopolie. Naar aanleiding van de opinie, die mr. L. W. C. van den Beig, te Delft, lid van de Eerste Kamer, in «De Mentor#, omtrent het artsenmonopolie ten beste geeft, wenschte ik er op attent te maken, dat 't behandelen van zieken door n ie t-gestudeerden alleen dan zal kunnen geschieden, wanneer hij hem zal wakker worden een innerlijke drang, een vooruitziende blik, die hem in staat tot aanschou wingen die den patiënt van nut kunnen zijn, bestaand 't zij b.v. in een waar schuwing voor een naderend onheil, 't zij openbarend een ziekelijke af wijking, die bij den patiënt aanwezig is. Niet alleen dat deze afwijking kan geconstateerd worden, maar zelfs de hulpmiddelen om tot genezing te ge raken kunnen woiden medegedeeld. Van een willekeurig optreden tot tijd verdrijf of tot geldmaking is aan vankelijk alihans geen kwestie. Later, wanneer er 't motief, dat eene dienst den andere waard is, wakker wordt, kan die «ave worden gebruikt om er geld mede te verdienen. Helaas kan ook een ontaarding plaats vinden en treedt geldmaking op den voorgrond. De gave treedt als straf op de zonde op den achtergrond en kan zelfs ge heel te loor gaan. Dat de Staat beroepen onder zekere waarborgen laat uitoefenen, ik zal de eerste zijn om dit too te juichen. In een goedgeordende maatschappij moe ten tucht, orde, rechtvaardigheidszin op den voorgrond staan en behoort ze ook in te zien de leemte, die vooral de interne geneeskunde aankleeft, en aan te vullen wat er aan te kort komt. 't Is werkvljjk niet voor de eerste maal, dat er op attent is gemaakt hoezeer een samenwerking heilzaam zou zijn tusschen de artsen en de occultbegaafden. Om de behoefte daartoe bij de artsen te doen gevoelen, is 't zoo noodzakelijk, dat een leer stoel voor p-ychische geneeswijze aan de hoogeschool verrijze, ten einde hen in kennis te brengen met de gaven, die rnaar weinigen van ons deelachtig zijn en om de algemeene behandeling een meer psychische te doen worden. Vau een werkelijke genezing door de officieele interne geneeskunde is in de meeste gevallen geen sprake. Om ito ziektestof te elimineeren, daarin slaagt men maar zelden, 't Zijn eerder de verschijnselen, dan de ziekte zelf, die men tracht te be trijden. Een voorbeeld uit 't dagelijksch leven kan dit verduidelijken: Een ver kwister geeft meer geld uit dan hem convenieert. Om tot vereffening te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2