BUITENLAND. BINNENLAND. Ondcrafdccling Amersfoort en Omstreken van de V. P. N. Deze onderafdeeling hield Maandag 9 Maart een buitengewone algemeene vergadering in café Otle. Aanwezig waren behalve het bestuur en een vrij groot aantal leden, de Burgemeester, de Directeuren van de eiermijnen te Koprmond en te Amsterdam. Na een korte inleiding gaf de voor zitter het woord aan een lid van het Bestuur, die sprak over bet «oprichten van een eierveiling van de V. P. N te Amersfoort Hij behandelde eerst de vraag of dit noodig is en zoo ja, op welke wijs deze zaak moet worden ingericht. De onder afdeeling van de V. P. N. heeft bier reeds veel goeds gedaan door voor lichting op elk gebied te geven. Nu moet beantwoordhoe krijgen we de juiste waarde voor onze eieren? Na een korte beschouwing over het markt wezen hier, zeide spreker de wijze van vei koop] hier is verouderd. De meest moderne wijze is de openbare veiling Dit kan ook met eieren, zooals Root mond heeft bewezen. Eigen verzending kan ook, doch beter is, als we kunnen samengaan met den handel. Verschil lende soliede handelaren willen con- tró'e, die langzamerhand onder Rijks toezicht komt. De veiling geeft kosten en het zou verkeerd zijn. die eerste kosten te leggen op de schouders van de eerste aanvoerders. Hierom heeft het Bestuur een weg gezocht en ge vonden. De heer Langenhof, de veiling- meester uit Amsterdam, zal de leiding op zich nemen en regelen. Een gebouw hebben we. Op de eerste aanvoer druk ken dan niet te veel kosten. Hebben we dadelijk een 40 a 50.000 eieren dan loopt de zaak wel. Verstandig is ook om een voorbeeld te nemen aan andeie instellingen Hiertoe zijn de beeren Breukers uit Roermond en Langenhof uit Amsteidain overgekomen om ons in te lichten, terwijl de heer Wiersma, Rtjk-tuinbouwleeraar in 't Westlarid weldra zal komen. Spreker wilde geen bepaalde ver plichtingen aan de leden stellen om n.l. de eieren aan te voeren, ook geen coöperatie. Alleen moest er z. i. be sloten worden tot oprichting van een eterveiling. Is de deelname flink dan kan aan het Bestuur worden over gelaten regelen te treffen. De voorzitter gaf daarop het woord aan de pluimveehouders. De heer Luiva kon zich niet met het denkbeeld van veiling vereenigen en opperde bezwaren, die ongegrond ble ken te zijn, ten minste de beer Breukers uit Roermond, die op dit gebied uit ondervinding kan spreken was van e- n geheel andere opinie. Op de veiling stellen de kooplui de prijzen vast. AK Roermond zijn prijs noteert, is dat vooi de Rijnprovincie het beursbericht. Verder gaf de heer Breuken een historisch overzicht, hoe de mijn te Roermoud tol stand is gekomen, uit noodzakelijkheid en klein begonnen groeide ze snel en had in 1907 reeds een eigen gebouw en eigen Directeur. Dit bleek weldra te klein en in 1909 werd een nieuw gebouw gezet voor f 50000. Voor den kleinen man is de mijn geworden een groote bron van inkomsten. Alleen Sevenaar een dorpje bij Roei mond, hoeft voor f 92767 verkocht. De veiling drjjft de prijzen op. Hoe grooter aanvoer hoe hQOger den prijs. Om te slagen moeten allen zich hier aansluiten, dan is er veel aanvoer en kunnen de groote koopers ineens veel koopen. In Roermond was de prys per 100 eieren in 1905 f 3.86 in 1910 f 4.27 in 1913 f 4,73. En deze stijging zal niet ophouden, dank de scherpe control-*. In Roermond zijn in 1913 verhan deld 23817300 eieren met een op- bi engst van f 1127608,46, d.i. ruim f 4 73 per 100 stuks. De beer Lagerbof uit Amsterdam liet door een paar teekeningen zien de resultaten van de veiliug. In 1902 was de ontvangst f4000; in 1912 f 1528000. De heer Wiersma, Rijkslandbouw- leeraar, deelde verder nog mede, dat de trouwste vrienden van de veiling onder de koopers gevonden worden, scbarrelaarijes natuurlijk niet. Verder zegt spreker leert het West- land o a. Loosduinen en Poelwijk, dat daar de hoogste prijs wordt gemaakt waar de aanvoer het grootst is. De zaak zal ook hier wel gaan, want het is bet eigenbelang vau de kooplui die passen wel op hier geen vreemdo eend in de bijt te balen. De heer Breukeis deelt nog mede, dat te Roermond alle eieren moeten worden geleverd. Na een beetje verwarde discussie werd tot stemming overgegaan, waaruit bleek, dat de meerderheid der aanwezigen voor de veiling is. De heer Krook dankte de aanwezigen en de sprekers en verzocht den heer Berghuis verslag uit te brengen over de nageziene rekeningen verantwoor ding. Deze deelde mede, dat de zaken in orde waren, doch geen grondig onderzoek kon plaats hebben door gebrek aan tijd, en dat een accoun tant de boeken beeft nagezien en in orde bevonden. Het uitgebreide verslag komt later. De heer Tromp v. Holst heeft het beschermheerschap aanvaard. De Voorzitter vroeg nog machtiging tot een bijdrage van 300 A f 500 uit de voederkas en sloot toen de vergadering. Ameref. Industrie- en Huishoud school. Onder voorzitterschap van Prof. Kenmnck vergaderde bet Bestuur Dinsdagnamiddag in het gebouw der school. Na opening las de secretaris de heer Wesseling de notulen, die onder dankbetuiging werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de heer v. d. Plank verslag uit namens de commissie belast met het nazien der rekening en verantwoording. Alles was in de beste orde bevonden. E->n opmerking moest gemaakt. Het was de commissie n.l. opgevallen, dat de wijze van boektiouden niet meer aan de eischen van dezen tijd oldoel, waarom bij zou willen voor stellen deze anders iri te richten en wel, zooals dat in den handel ge schiedt. Het is dan gemakkelijker om een overzicht te verkrijgen van den stand van zaken. Rekening en verantwoording 1913. Begrooting. Ontvangsten. 6500.Jaarl. subsidies v. h. Rijk 6500. 1725-Provincie 1725. 2875.Gemeente 2875. 400.Extra Bijdrage 400. 500.Jaarl. contributie leden 485 9350.Kost en Schoolgelden 10135.30 Verkochte spijzen,afgeleverd werk 1685.0]4 Gekweekte rente56.99 ƒ23862.20. 9.12.- Saldo exploitatie 1912 ƒ23871.43 Uitgaven. Begrooting. S206 Traktementen 7878 91 1065.Concierge en werkster 1139.42' 1065.Onderhoud gebouw etc. 2273.65 400.Leermiddelen, Schoolb. 622.52 1300.— Vuur, licht, water 1132.49' 175.— Belasting, assurantie 164.36' 3631.Rente en aflossing 3631.00 350.Drukwerk, adv. etc 377 S8 6554.Huishouding levensmid. 6025 49' 244.Diversen onvoorzien 133.24 Teruggestort in fondsen event. tekorten400. Afgedragen Rentefonds tekort 41.23. Saldo in kas op 31 Dec. '13 23820 51.22 f 23871.— Aan het uitgebreide en keurige jaarverslag ontleenen we: Het aantal leden is in 1913 met tien verminderd. Op 31 Dec. waren er twee eere-ledon, een donatrice en 170 gewone leden. In plaats van den heer N. E Rost werd gekozen de heer A J. Looxma van Weelderen baron Rengers. De heer Rost, penn. sedert 18 Dec, 1902 het jaar der oprichting, heeft zich hierom zeer verdienstelijk gemaakt. In 1913 werd de school bezocht door 187 leerlingen. Van elders waren 50 leerlingen. Het internaat was in hei afaploopen jaar geheel bezet. In 1913 zijn uitgereikt: 8 diploma's voor huishoudkundige, terwijl 2 barer leerlingen examen deden voor het leeraresse-diploma van den Bond van Leeraressen bij het Huishoudonderwijs. Het industrieonderwijs zal in't ver volg meer tot zyn recht komen. Het Bestuur betreurt, dat de dienst boden opleiding nog altijd betrekkelijk te weinig leerlingen telt, hoewel de vraag bet aanbod altijd overtieft. fn- tusschen blijft de deur der school wijd voor de bedoelde meisjes geopend. Het onderwijzend personeel heeft met ijver en toewijding zijn taak ver vuld, doch geeri jaar zag zooveel mutatie als 1913. De Directrice Mej de Hol is o. a. vertrokken en vervangen door Mej. ten Bosch. De ondei houdswerken aan het ge bouw zijn niet zorg uitgevoeid. De Financiën. Van gioote bezorgdheid over de middelen is het Bestuur in 1913 ver schoond gebleven. Opbrengst der kost- en schoolgelden Afdeeling 1912 1913 a. Vakopleiding f7811.55 f 9129.00 b. Voorbereidend onderwijs f 390 f 582.— c. Dagschoolcur sussen f 555.f 191.25 d. Avondschool cursussen f 117.95 f 233.05 Totalen f8874.50 f 10135.30 De jaarlijksche aflossing van annuï teit en obligatieleening heeft geregeld plaats. Aan het einde van het verslag klinke weer de oproep om krachtige steun Leden helpt! Om 't mooie werk! Daarvan zou nog het driedubbele aan profijt te trekken zijn. Thans komt ook het Industrieonderwijs naast het Huis houdondei wijs naar voren Brengt de meisjes en baar dank zal groot zijn. Met deze woorden eindigt het uil- gebreid verslag, dat onder dankbetui ging wordt goedgekeurd. De voorzitter deed nog de belang rijke mededeeling, dat meisjes zich hier voorlaan ook kunnen bekwamen voor de acte nuttige handwerken. Aan het personeel kan voorloopig nog geen pensioen worden toegekend, hoewel liet Bestuur zijn aandacht hierop steeds geiiclit houdt. Het aantal leden is legering, waarom bet wenscbelijk is, dat er vele toe treden. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Gisteravond werd de Bazar voor den Chr. Weikmansbond in Amicitia geopend. Er was veel bezoek en er zijn veel verkoopgelegenheden met allerlei aardige en nuttige zaken. Ds. Meiners zeide: Het is hier, wie wel doei, wel ontmoet. Ge zult wel doen aan de Christelijke wet k mansbond, wiens gebouw onvoldoende is. Geen behoorlijke zaal is er. En nu zal ge tracht worden gelden bijeen te krijgen. Daarom hebben we ons gewend tot de dames die de bazar hebben inge richt. 'i Is te doen om geld te krijgen. Ik breng hier dank aan net Comité grooten dank aan Mevr. Schieuder. die het dameskooi leidde. Eu ook dank aan de dames verkoopsieis. Een woord van bijzondere dank aan Gra- vinne van Randwïjck, dat zij het Eere-pres. heeft willen aanvaarden Dank aan do Presidente, die groot organiseerend talent beeft aan den dag gelegd. Aari de dames Schreuder, van Rand- wijck en Meiners weiden bloemen aangeboden. Giavin van Randwijck noodigde allen uit de zaal binnen te gaan eri veel te koopen. Mevr. Danz-Bommel zette gister avond in het Valkje de voordeelen van Vrouwenkiesrecht uiteen en wekte op tot deelname aari den strijd. Muziek vroolijkte wat op en mevr. Danz gaf bovendien nog een voordracht. De gemeenteraad van Wage- ningen besloot in zijn jongste zitting Gedep. Staten te berichten, dat bij bereid is den aanleg van eeri elec- trische tram Soest AmersfoortEde finantteel te steunen, mits de trarn wordt doorgetrokken van Veenendaal naar Wageningeri en worde vooizien van een derde rail, waardoor bet mogelijk wordt gemaakt, het goederen vervoer met groot materieel recht streeks naar Wageningen te doen plaats hebben eD dit aan de H. IJ S. M. worde opgedragen. Bij het toelatings-examen voor de Rijksnormaallessen alhier zijn ge slaagd Voor de le klasse: P. Beckei, O A. Gohlike, J. D. ten Hoedt. M Outverkerk J. Pi ins, S. Silverberg en P. d« Wilde, allen te Amersfoort: J. Bleijerveld, Zeist ;S. Bremer,Nijkerk; H. Lagerweij, Scberpenzeelen J. Kraaij- kamp, Soest. Voor de 2e klasse: J. Schilt te Amersfoort. Voor de 4e klasse: M. E P. Ebbink te Amersfoort. Tot vervanging van kolonel J H. Huisken, die den dienst met pensioen gaat veilaien, is als com mandant der Ve infanterie Biigade aangewezen luit-kolonel J. Burger, van den generalen staf, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger. Niettegenstaande het regenweer werd «Kunstbeschouwingen» jl. Zondag vrij goed bezocht. Een door het be stuur aangekochte ets van Zilcken viel bij verloting ten deel aan No. 74. In April zal nog een tentoonstel ling van werken van Toorop plaats vinden. Aan den commandant der 4e divisie geneiasl-mnjonr P. W VVeher. adjudant i. b. d. van H. M. de Ko ningin, is verlof vei leend lot bet dtagen der onderscheidingsteekeiien van com mandant 2e klasse der Zweedscbe Wasa-orde. Door bewoners van den Utrecht schen weg is een adres gericht aan den gemeenteraad met verzoek, de ontworpen verhoogde troltoirs aan weerszijden van dien weg door te trekken tot de Anna Paulownalaan. De heer A. R. Veenstra, secre taris der gemeente, is onder nummer 325 aan het plaatselijk telefoonnet aangesloten. Do nieuwgebouwde drukkerij der N. V. «Patria» is dezer dagen in gebruik genomen. Aan den heer H. Noorman is bij onderhandsche inschrijving voor f 7000.opgedragen het bouwen eener villa, onder den architect H. A Pothoven op den hoek derBetkenwog en Oldenbarneveldlaan. In eene Maandagavond in het gebouw «Eben-Haëzer» gehouden ver gadering van barbiers en kappers alhier werd besloten tot het oprichten eener afdeeling van den Ned. Barbiers- en Kappersbond. Als bestuursleden werden gekozen de heeren P. Delen, voorzitter, J. Boshuizen, secretaris, R. J. van Eimeren, penningmeester, C. Dekkers en J. de Wit. In spijt van alle regen heeft de voetbalmatch tusschen H. V. C. en P. E. C. uit Zwolle Zondag toch plaats gehad De Zwollenaars werden mei de kous op den kop, 02, naar huis gestuurd. De prijs der kalfkoeien op de gisteren alhier gehouden veemarkt bedroeg f 190.a f260.die der kallvaarzen f170.a f200. Te Utrecht beeft zich een Pro- pagaDdacommissie voor de Verecni- ging: Het Nedeilandsche Lied ge vormd, waarin zitting namen: G. C. D. d'Aumale baron van Harden- broek van Hardenbroek te Drie bergen (Voorzitter). Mevrouw Aug Janssen te Baarn (Pen- ningmeesteresse). Dr N. B. Tenhaeft te 's Gravenhage (Secretaris). Mevrouw D. V. ver Loren van Tbe maat geb. Baronesse van Lawick te Zutphen. Jhr H. de Brauw te Domburg. F. R. Coers Frzn te Utrecht Willem van den Heuvel te Station de Bilt. Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lobman te Uuecb. Mr G. A. E B. Meijer te Utrecht. A. J. van Vessem te Utrecht. Jhr. C H O. M von Winning te Utrecht. De Commissie stelt zich ten doel ile uitgave van liedboeken door deri Heer Coers (Liederboek van Groot- Nederland en Liederen van Groot- Nederland) op alle mogelijke wijze te stouneo, ook door uitvoeringen van deze oudvaderlandsche liederen vooi te bereiden en mogelijk le maken en verder voor de Vereeniging Het Ne- derlandsche Lied voortdurende be langstelling te wekken. Zij hoopt er langs deze wegen toe bij le dragen, dat het Nederlandsche volk, dank zij het volkslied, zijn historisch bewust zijn leere hei vinden. Het Secretariaat der Propaganda- commissie is gevostigd Trompstraat No. 324 te 's-Gravenhage. De nieuwe vorst van Albanië is in zijn hoofdstad met buitengewone geestdrift ontvangen. De stad was versierd en hier en daar schitterend verlicht. Overal weerklonk muziek en om het «paleis» van den vorst stond voortdurend een talrijke menigte, mannen uit het zuiden in hunne schilderachtige rijke kleederdracht, Toskon in helderwitte fustanella's met de lage, ruode fez op het boofd Malissoren met bun zwartwollen jasjes en arme boeren in scbapevachten. Eu daar tusschen door bewogen zicb ernstige hodja's over de hobbelige keien, katholieke geestelijken en lang harige popen. Groote aandacht trok ken de buitenlandsche officieren en ook Essad pasja in zijn nieuwe ge neraalsuniform werd veel bewonderd. Men kujgt over het algemeen den indruk, zoo seint de correspondent van het «Berl. Tagebl.« te Üurazzo, dat de Albaneezen ingenomen zijn met hun eersten vorst en bereid zich eensgezind om hem te scharen. Binnen enkele dagen rchter zal de feestvreugde verslommen en dan zal de ernstige arbeid beginnen. Dan zal de vorst zijn eerste kabinet moeten voimen, aan welks hoofd, naar het schijnt, Tuikhan pasja zal komen. Ook Essad pasja en een lid van het huis Vrioni worden als kabinetsformeerders genoemd. Jubilenm-postzegels De direcieur-generaal der posterijen en telegrafie vestigt de aandacht van belanghebbenden er op. dat de oplaag der jubileum-frankeerzegels nog niet is uitgeput, en ook die beneden f 1op eenige kantoren nog voorhan den zijn. Zij, die zich alsnog hoeveelheden dezer zegels zouden willen aanschaffen, doch daarin aan het postkantoor hun ner woonplaats niet kunnen slagen, kunnen hun aanvragen richten tot het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie aan welke aanvragen, zoo veel mogelijk, zal wotden voldaan. Het Middenstandscongies is vast gesteld om op 14, 15 en 16 Juli te Doidrecht (niet te Utrecht) gehouden te worden. De 7e kazcrncbrand te Ede. Men schrijft nader uit Ede aan bet Handbl.: Voor de zevende maal in anderhalf jaar tijds brand in het infanterie ka- zernement Zondagavond omstreeks 6 uur werd brand ontdekt op de onderofficieis- kamer der 4e comp. le bataljon en evenals bij vorige gelegenheden was ook nu de brandstichting duidelijk merkbaar. Een slroozak was gedeelte lijk leeg gehaald en daarna recht op gezet eD in brand gestoken. Een kwaitier te voren was nog een bewoner op de kamer geweest, maar had niets bijzonders opgemerkt. Ook nu was de brand van weinig beteekenis en bepaalt de schade zich tot een stroozak en enkele glasruiten, die bij het blusschingswerk zijn in geslagen. De marechaussee en de ge meerite noliti© waren spoedig ter plaatse, doch het ingestelde onderzoek heeft nog steeds geen resultaat op geleverd. Op de kamer vond men een ruiter- spoor, welk voorwerp daar misschien kan zijn neergelegd om bel onderzoek op een dwaalspoor te lelden, want het kazernement der bereden wapens is pl.m. 500 M. van dat der infanterie verwijderd en onderling vei keer komt slechts weinig voor. Gedurende eeni- gen lijd heeft evenwel de 2e bereden milrailleursafdeeling een gedeelte van de infanteriekazeine bewoond, zoodat bet niet onmogelijk is, dat bedoeld spoor van dat korps afkomstig is. Inlusschen tast men weder geheel in het duister omtrent de(n) dader(s) en de beweegredenen. Gaat men toch alle voorgekomen gevallen na, dan moet men tot de conclusie komen, dat men te doen heeft met een oritoerekenbaie (die toch onder de kazetnebevolking spoe- digzou opvallen) of meteen anarebis- tischen dweper, wiens doel het is uiting te geven aan zijn anti-militaire beginselen. Uit den geheelen opzet blijkt, dat brandstichten het hoofddoel, beiok- kenen van schade slechts bijzaak is. De eerste brand (najaar 1912) brak uit op een rustkamer. Weinig van waarde was daar aanwezig. De tweede en vierde brand ont stonden op een bovengang. Beide brandjes hadden eenig succes kunnen hebben als de deur van een kleeding- kamer was doorgebrand. De derde brand werd outdekt in den kelder van de ouderoffleierskeuken succes vrijwel onmogelijk. De vijfde brand beeft voor ongeveer f 1000schade aangericht opeen wapen kamer. Dit gebouw is door beton- zolders verdeeld in vier afdeelingen. Eén afdeeling had kunnen uitbranden met belangrijke schade. Den zesden brand hebben wij ver meld uitbreiding of belangrijke schade was toen evenalsnu vrijwel onmogelijk. Sedert den brand op 23 November (wapenkamer) is aan een Rijksrecher cheur in vereeniging met de mare chaussee uit wageningen bet onder zoek opgedragen. Ook heeft de Offi cier van Justitie te Ainhem reeds eenige malen Ede bezocht. Resultaten zijn tot nu toe nog niet bereikt. Maandagmiddag is als verdacht van den brand op Zondagavond te hebben

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2