Plaatselijk Nieuws. RAADSSTUKKEN. BUITENLAND. zaaid; heeft men die in haar waren aard leeren kennen, dan wordt er ook van teruggekomen. Dat de overwegende beteekenis van uiterlijkheden binnen de grenzen eencr meer juiste schatting is teruggedron gen dat baar met enghartige vast houdendheid geëischte handhaving heeft moeten zwichten voor de nood wendigheden van het sneller beweeg onzer dagen het is te begrijpen en ook te loven - evenzoo, dat meer losheid vaD vormen, den inhoud van alle levensuitingen aantrekkelijker maakt. Maar ook hier hoede men zich voor een teveel. Wie meent, dat alle vormen, ook die der beleefdheid, zooals die genoemd worden, overbodig zijn, verkeert in een dwaling, die hij niet inziet, maar die toch gemakkelijk is aan te toonen. Wij zijn niet in staat, onze gevoelens anders uit te drukken dan in woorden, in blikken, in bewegingen, of gebaren om bet een en ander verstaanbaar te doen zijn is het noodig, dat als bij stilzwijgende conversatie wordt aan genomen, hoe dat gedaan wordt. Men kan peuterige nauwgezetheid in klee ding afkeuren zonder daarbij een pleinooi te houden, voor verslonsing en er het voorbeeld van te geven Er zijn verdienstelijke mannen eri vrouwen die met vormen zoo weinig ophebben, dat men hun een aan lompheid gren zende verwaarluozing zou ten laste leggen, waie het niet dat de geestelijke gestalte, waarmee zij zich boven de massa verheffen, die eigenaardigheid doet vergeten; zijn dan anderen, hun evenknieën op intellectueel en moieel gebied door het inachtnemen dier vormen, ons niet veel nadei? Wie dat niet doet, loopt gevaar van veriuwing. Er ligt een verleiding in het versmaden van voimen, evenal hei een soort van manie kan woi den. een taal te bezigen, die misscnien den schrijver alleen duidelijk is In de opvoeding moet er de noodige zorg aan gegeven worden, al is er een gewenschte vereenvoudiging in gebracht. Vooral echter moeten vorm en inhoud harmonieeren, opdat er waarheid zij in ons leven, opdat de uiterlijkheden geen mooie emballage worden voor minderwaardige artikelen van gebruik. Neder). Vereen. „Onze Vloot". 't Was Zaterdagavond vol in het Bioscooplokaal Langestr. en geen won der. Vooreerst telt de vereeniging «Onze Vloot» hier al veel leden onder alle standen en ten tweede beloofde het programma heel wat. Nu, aan de gestelde verwachtingen heeft het ook ruimschoots voldaan. De heer H. A de Groot heette allen hartelijk welkom en ze'de, dat de langdurige vrede in ons land de gemoederen heeft in slaap gesust. De belangstelling voor de ver dediging van ons bezit is bierdoor tot op het vriespunt gedaald De mogelijkheid van het verlies van onze koloniën is niet nevelachtig. De zieners roepen bet volk toe: «Ont waakt. ten strijd*. Onze marine is ten eenenmale onmachtig aan haar taak te voldoen. Aan wie de schuld? Aan de Nederlandscbe natie Met een kiacbtig woord niet langer de oogen voor het gevaar te sluiten, en overal belangstelling voor «de VIoot« op te wekkeo, eindigde spreker zijn inlei ding. De heer W. van Aken, gepens. Ie Luitenant le klas ter Zee, zeide nu: 't Was me 'n bijzonder voorrecht te worden uitgenoodigd hier te komen spreken voor deze jeugdige afdeeling over «onze Marine», die ik in ruim 25-jarigen dienst heb lief gekregen Uw weten wakker te maken is noodig. Kennen we haar doel, haar taak in Z.O. Azie, dan zullen we inzien, dat ze tot die taak niet in staat is Met recht zijn we trotsch op de dagen van Tromp en de Ruyter, doch deze tijden liggen ver achter ons en als er nu gevaar komt dan tellen we niet meer mee in den raad der volken. De politieke en strategische toestan den zijn veranderd. Australië heeft een eigen vloot, die de onze reeds overvleugelt. Japan is een eersterangs zeemogendheid ge worden; China wordt wakker en zal weldra ook beginnen. Steeds broeit bet tusscben deze twee rijken. Japan zoekt expansie naar het Zuiden. Neder land is er ook bij betrokken. Een verbond tusschen Japan, Amerika en Nederland kan niet uitblijven, doch dan zal men terecht van ons eisclien, dat we ook ons aandeel leveren. Op 't oogenblik zijn we nog tot niets in staat, want ODZe marine is een ver vallen zaak. De schuld is bij het Nederl. volk door gebrek aan kennis. De bioscoop vertoonde nu Onze Koninklijke Marine: In de haven 't Leven aan boord, vertrek, manoeu vres in zee, torpedoboot aanvallen, en onderzeeboot. Ter afwisseling droeg de heer van Aken voor een schets: «Uit mjjn adelborsten tijd?» Na de pauze een klaaglied. Wat we hebben en vooral wat we niet hebben, liet spr. uitkomen. Onze torpedoGoot is nog het best in orde, doch de torpedo's zijn maar een secun daire wapen en kunnen op 3000 M. afstand in de grond geschoten worden. Ten slotte gaf spr. een woord over het marinepersoneel. Er beerscht een slechte geest op onze vloothet per soneel legt het er soms op toe om weggejaagd te worden. Hat komt voor dat de roode vlag wordt in top ge- heschen, teiwijl de nationale driekleur naar beneden gehaald is. Spreker noemde verschillende oorzaken van deze ontevredenheid, o.a. socialistische propaganda en het lang verblijven in Indië. Uit hetgeen verder meegedeeld werd, bleek wel, dat er geen onder ling vertrouwen is tusschen de hoogere en lagere rangen en zoolang dit ontbreekt, zal de toestand wel ge spannen blijven. Werklieden-Vereeniging „Onderlinge Hulp". Maandagavond hield deze Vereeni ging een algemeene leden-vergadering in «de Kroon» onder voorzitterschap van den heer D. Geiritsen. Te kwart over acht opende hij de vi-rgadering en beetle allen welkom. Hij bracht in heiinnering het 20-jang bestaan der vereeniging en vond liet pr-tti al die jaren iets gedaan le hebben voor de minder bevoorrechten. Het afgeloopen jaar is evenwel niet gunstig geweest voor de vereeniging, want er komt ongeveer f 100 ie kort Er zijn verschillende oorzaken Vooi eerst blijven ouden van dagen, die niet meer kunnen werken, en ge- pensionneerden lid van de Vereeniging en dat is bij de oprichting niet de bedoeling geweest. We gaan nu achter uit; hierom moet worden ingegrepen Ik hoop, dat er straks stemmen uit de vergadering zullen opgaan, die zeggen, wat we doen moeien. Het potje van f3000.zou anders gauw on zijn: vei leden jaar telde de Ver. 277 leden 1 Jan '14 zijn er 30 spooi- lul afgegaan andere erbij gekomen, zoodat we thans 270 leden hebben. Dit alles meende ik u, zei spr. alvast te moeten meedeelen. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Batig saldo vorig jaar 110.09 Conti ibutie«1558 09 Van Begunstigeis 61 50 Postspaarthank 5.33 Rente Obligatie 135.07 Verkoop Obligatie 771."5 Totaal ƒ2641.33 Uitgaven1732 22 Andere idem12.60 Bodeloon«143 66 Aankoop Obligatie 665.42 Terugbetaling 0.18 Totaal 255408 Batig saldo87.25 22 leden ontvingen 244.97 De Voorzitter brengt dank aan den Penningm en ook aan den Sec. voor wat ze in 't afgeloopen jaar voor de ver eeniging gedaan bebben Rekening en verantwoording werden nagezien en in orde bevonden. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Hel laatste punt van de agenda, een bestuursvoorstel, bracht de aan wezigen aan het praten. Het luidde: Leden die bij een ongeval recht hebben op uitkeering van de Rijks verzekeringsbank, niet meer uit te keeren dan de helft van het bedrag, waarop zjj bij ziekte recht bebben van «Onderlinge hulp.» Het Bestuur heeft dit voorstel meenen te moeten doen, omdat de vereeniging finantiëel achteruit gaat en niet de verantwoordelijkheid wil dragen, dat bet binnen afzienbaren tijd moet zeggen, de kas is leeg. Het kan iiu voorst-lb-n. dat iemand, die niet in staal is te werken, riiet meer om vangt van 't Rijk eu van de vereeni ging te zamen, dan hij verdient in zijn gezonde dagen. Het voorstel werd verdedigd en afgekeurd eindelijk in stemming ge bracht. Er waren 72 vóór en 25 tegen. De maatregel zal 1 Mei a.s. in werking treden. De voorzitter vroeg nog of de ge pensioneerden en armlastigen in de vereeniging thuis hoorden. Hij meende van niet, want het doel is: het loon te verzekeren. Aangenomen werd het voorstel, deze leden te schrappen. De voorzitter deelde mede, dat 13 April a.s. het 20-jarig bestaan der vereeniging in »Amicitia« feestelijk zal herdacht worden. Ieder lid heeft dan het recht één dame mede te brengen. Het belooft dus een drukke, echt prettige avond te worden. Op de vraag van een der leden of een lid in een hoogere klas mocht gaan, raadde de voorzitter dit voorloopig niet te doen, en eerst af te wachten, wat de Ziektewet zal brengen Hierna sloot hij de vergadering. Men verzocht ons het navolgende te willen plaatsen: Maandag, 16 Maart j.l., had in het gymnastieklokaal van den Heer P. de Jong, Wilhelminastraat 2 alhier, de jaarlijksche feestavond plaats. Na een kort en passend openings woord en een welkom aan belang stellende ouders te hebben toegeroepen werden als punt 1 van het programma de vrije- en orde oefeningen uitgevoerd door meisjes en jongens in 3 groepen. Zonder uitzondering werden deze oefeningen zeer correct verricht, een feit, waaruit de groote ernst blijkt, waarmede de beer De Jong zijn taak als onderwijzer in dit vak vervult. Vei volgens" kwamen afwisselend op het piogtamrna voor: springen, klim men. ringen, rekstok, Zweedsche rek en brug. Elk dezer oefeningen afzonderlijk te beschiijven, zou te veel ruimte in Uw blad viageo. Dit alléén dient nog vermeld te worden, dat de oudeis zeer voldaan over het genotene van dien avond huiswaarts keerden, met de blijde gedachte, een goed weik te hebben bijgewoond in het belang van de lichamelijke ontwikkeling hunner kin deren, verder hoog respecteerende de aangename «gezellige en kalme wijze, waarop de beer De Jong zijne leer lingen weet te onderrichten. Plaatselijke Keuze. De groote openbare vei'gadeiing gisteravond in Amicitia gehouden was zeer druk bezocht. De heer Gordeau opende Plaatselijke keuze wil, dat de meei dei heul van de ineerderjai ige mannen en vrouwen den verkoop van sterken drank zullen regelen. 't Is geen aanranding van persoon lijke vrijheid. Steeds moet het belang van den enkeling wijken voor dal van de gemeenschap. Plaatselijke keuze is noodig voor de drankwinkels, omdat daar de stof verkocht wordt, die zeer schadelijk is. De eerste spreker, de heer v. d. Woude, deed vervolgens uitkomen de slechte ge volgen van het drinken en de drank ellende. Plaatselijke keuze heeft bet voor deel, dat elke plaats kan uitmaken of er publiek drank zal verkocht worden, en dat elk er eens over denkt. De heer v. d. Meulen was de tweede spreker en zeide, dat tegenstanders voornamelijk belanghebbenden waren, vei der de matige gebruikers en de Roomschen. Dit werd nader uitge werkt. Er voor waren de menschen van ovei tuiging. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Boekstal, die zeide, dat de eerste menschen ook al slecht waren en die hadden geen alcohol. De zondvloed strafte de menschen en die gebruikten neen alcohol Jezus maakte wijn. Onze voorvaderen hebben voor de vrijheid gestreden en wilt ge die nu aanranden. Ook zal de onwettige ver koop sterk toenemen. Hoe zoudl ge denken over het al of niet sluiten van kerken, van scholen Is het niet bard de herbergiers hun bestaan te ontnemen? De debater weid uitvoerig beant woorden zijri bezwaren ontzenuwd mot voorbeelden uit de praktijk, uu Zweden en Amerika Met vermindering van de wettelijkegelegenheden vermindert ook de klandestiene verkoop. Aan de vergunninghouders zal scha- deveigo-ding worden v-r-trekt. De alcohol is een nuttig product als brarulslof, Uoch mei \00' den men-ch. Hieiria slooi de vooizitier de ver gadering en wekte op tot teeken-n, op de daartoe gereedliggende lijsten. Dinsdag 17 Maart te 8'/, vergaderde Handel en Nijverheid in «de Zwaan» onder voorzitterschap van den heer Krook. De notulen der vorige ver gadering werden gelezen en goed- gekeuid. De voorzitter deelde mee dat zich twee nieuwe leden hebben aangemeld. Wat den cursus boek houden betreft, kan de voorzitter meedeelen, dat een cursus van 10 menschen voor een les van 2 uur per week f 5, zal kosten. Deze eerste cursus zal ongeveer 4 maanden duren. Reeds negen leden van Handel en Nijverheid hebben zich als deelnemers aangemeld. Van de Hanze ii nog geen bericht ontvangen. Ook moet de avond nog bepaald worden. De heeien Wagen en Kollman hebben de rekening en verantwoording nagezien en in orde bevonden. Twee nieuwe leden werden aange nomen. Van B. en W. is bericht ingekomen, dat de nieuwe huisnummering gelei delijk zal geschieden. Bij de rondvraag kwam de post bestelling ter sprake. De heer Van Duinen meende, geen stappen te moeten doen nu de Kamer van Koophandel niet vraagt. Er was n.l. ingekomen een schrijven van den heer Eggink, om genoemde Kamer in dezen te steunen. Na stemming bleken 9 tegen, 4 vóór steun te zijn, terwijl 5 blanco stemden. Een lid merkte op, dat de blieven dikwijls in verkeerde bussen gestopt werden, wat meerderen telkens onder vonden, een ander merkte op. dat op «Heiligenberg» maar eenmaal besteld werd. De heer Fontein vond, dat de men schen zich op sommige punten van de stad zoo oplioopen, dat er niet is door ie komen. Dit is hinderlijk vooral voor de omwonenden. Het feit zou onder de benaming «sliemming der passagea onder de aandacht van den Buige- meesler kunnen gebracht worden. De Gemeentewaterleiding gaf aan leiding tot vele klachten. Ze levert duurder dan de Uirechtsche. vooial vour industrieels doeleinden. Op de volgende vergadering zal deze kwestie door den heer Van Scbaik woiden ingeleid. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. De directeur-generaal dei posterijen en teiegiaptiie vestigt de aandacht van belanghebbenden op de vertraging welke in het bijzonder postwissels bestemd voor of te ver zenden over Groot-Britlaunië en Ier land, voor de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Canada en Rusland in de overmaking ondergaan, waarvan de formulieren onvolledig, onduidelijk dan wel niet in Arabische cyfers eri Latijnsche letters zijn ingevuld. Vol ledige en zeer duidelijke invulling iri Arabische cijfers en Latijnsche letters woidt mitsdien zeer aanbevolen. («Sl.-Ct." Het logement van den heer B. J. Jens Utrecbtschestraat No. 27 is onder nummer 184 aangesloten aan het plaatselijk telefoonnet. De dames A. van Scbaik en S. H. Vervloei behaalden de akte voor Nuttige Handwerken. De N. V. Amersfoort Maat schappij tot exploitatie van onroerende goederen heeft in baar j I. Zaterdag gehouden vergadering het besluit tot verkoop der haar toebehoorende ter reinen aan de gemeente Amersfoort goedgekeurd. De Zangvereeniging van Toon kunst zal op 29 April a.s. hier Schu mann's Faustcenen ten gehoore bren gen De lieei Kernkamp uit Hilversum zal dit we'k eenige dagen te voren in eene lezing komen toelichten. De jaarlijksche verloting van werkstukken vervaardigd door leer lingen der Ambachtsschool is goed gekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Maart j I. en zal plaats hebben op den 28en dezer. De hperen Marius Knrrebijn en Gerar I Hekking zijn voornemens op 21 April een kamermuziekavond te geven in «Amicitia,» waarop werken van Cbopin, Brahms en Grieg voor piano en violoncel zullen worden uitgevoerd. Aan de kolonel J H. Hoisken, commandant der Vdeinfanteriebiigade is, ter zake van lichaamsgebreken eer vol oioslag uit den militairen dienst erleend, onder toekenning van e-n voorloopig tijdeljjk pensioen (f 2500) voor één jaar. Luitenant J. Busqnet leeraar in de wiskunde aan den cursus hij hel 5e. legiment infanterie is benoemd tol lid der commissie belast met het afnemen van bet toelatingsexamen voor de Cadettenschool. Tot Kolonel commandant der Ve Infanteriebrigade is benoemd de Luite nant Kolonel J. Burger, van den Generalen Staf, Chef van den Staf van het hoofdkwartier van het Veldleger. Sedeit eenigen tijd verschijnen in verschillende bladen artikelen over het behoud van Ned.-Indië. Van ver schillende zijden werden deze artikelen aangevochten en daarbij tevens in het licht gesteld, dat deze stukken koste loos door een correspondentiebureau, (hetwelk zelf erkent daarvoor door derden, wier namen verzwegen moeten blijven, te worden betaald) worden verspreid. Het Persbureau M. S. Vaz Diaz te Amsterdam verzoekt ons mede te deelen, dat de bewuste artikelen niet van dit Bureau afkomstig zijn. Financiën. Door de Vereeniging van Neder- landscbe Gemeenten, waarbij, zoo als bekend, ook onze gemeente is aangesloten, worden stappen gedaan, om te komen tot oprichting van een Gemeentelijke Credietbank. Het doel, dat met de oprichting wordt beoogd, is zoowel bet verleetien van tijdelijk crediet aan de gemeen ten, provinciën en waterschappen door disconteering van accepten of promessen, beleening van obligaties of anticipatiebiljetten, als het over nemen voor geldleeningen op langen termijn en het daartegenover uitgeven van schuldbrieven benepens het tij delijk overnemen «an gelden a depo sito of in rekening courant, desver- langd gewaarborgd dooi effecten-depót. Uil de ontwerp-staluten, waarvan U een exemplaar hierbij wordt aan geboden, zal kunnen blijken, dat alleen de bij de Vereeniging aange sloten gemeenten aandeelhouders kunnen zijn, aan wie ook een deel der winst ten goede komt. Ons College houdt er zich van overtuigd, dat deze instelling, komt zij tot stand, voor de gemeenten van veel belang zal blijken te zijn eener- zijds zal zij het den gemeenten gemakkelijk maken, te voorzien in tijdelijke behoefte aan kasgeld, het aangaan van leeningen, enz terwijl zij anderzijds een deugdelijk finantieel beheei zal bevorderen, door de ge- legenheid open te stellen, tegen voldoenden waarborg gelden te de- poneeren Waar wij verder ook de meening zijn toegedaan, dat zoodanige instel ling op den duur meerdere diensten aan de gemeenten zal gaan bewijzen, zijn wij van oordeel, dat de oprich ting. zoowel in het eigen belang onzer gemeente, als in het algemeen be lang der Nederlandsche gemeenten, dient le worden bevorderd. Zulks kan geschieden door deel te nemen in het oprichtingskapilaal, waarvan de eerste Serie, groot f 250.000.zal worden uitgegeven, en waarop 10% moet worden gestort. Omdat nog tot definitieve oprichting van de Bank moet worden besloten en de statuten nog slechts in ontwerp zijn aangeboden, meenen wij, dat het niet mogelijk is, thans reeds een definitief besluit te nemen. Daarom hebben wij de eer. Uwe vvrgadering voor te stellen, te beslui ten, ons te machtigen aan het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten le berichten, dat de Ge meente Amersfoort in beginsel bereid is, deel te nemen in het kapitaal tot oprichting van een Gemeentelijke Credietbank, rnet een bedrag van f 20 oOO Vorst Willem van Albanië. Vrijdagmiddag begaf de vorst zich in gezelschap van zijn gevolg, Essad Pasja die zijn generaals uniform droeg, Assis Pasja eli zijn secretaris R&stoldi naar de moskee te Durazzo om aan den Selamlik deel te nemen. Het ge bed werd uitgesproken door den Moefti van Dibra, deels in de Albaneesche, deels in de Arabische taal. Dit is de eerste maal dal in een moskee ook in de Albaneesche laai weid gebeden. Voor den vorsteli|ken sloel reed een officier met twintig man. en aan beide zijden marcheerde de gen darmerie. Langs den geheelen weg

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2