Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ZINGENDE VOGELS BUITENLAND. BINNENLAND. Adverteniiën. Amersfoortsche Industrie- en Hnishondschool. J. VAN GENDEREN, De toebereidselen voor den burger oorlog. Het begint ei in Ulster onrustbarend uit te zien. De regeering verwacht ieder oogenblik daden van rebellie en heeft uit voorzorg alle garnizoenen in Ulster bevolen, de wachtposten voor de wapen- en munitiemagazijnen te verdubbelen. De wacht aan bel slot te Belfast is met een afdeeling van het Norfolk-regiment versterkt. Uit de kazerne van het Ennyskilleri- regiment te Belfast is een groote hoe veelheid wapenen en mumiie spoor loos vei d wenen. Van uit Belfast zijn vrijwilligers fietsrijders naar alledeelen van Uister gezonden met verzegelde orders be tredende de mobilisatie «an de vrij willigers van Ulster, die nu reeds ten getale van 110.000 voor den strijd gereed zijn. Komt het echter tot een daad van de regeering tegen Ulstei gericht dan zal dat aantal weldra sterk vermeerderd worden, want bijna iedere Protestantsche jongen uit de provincie wenscht de wapenen op t» vatten en de regeenng kan op ern- stigen tegenstand voorbereid zijn, daar ieder hunner deze zaak als waardig beschouwt om er voor te sterven. De troepen moeten niet onderschat wor- deD, al dragen zij geen uniform en in den regel geen wapenen, want de geest die in hen leeft is krachtig en bun verleden bewijst, dat zij van een krijgshaftig bloed zijn, zoo zegt een conservatief blad. Zij zijn voortreffelijk georganiseerd en mocht de regeering tot huiszoeking bij de leiders over gaan zij zou niets vinden. Er zijn thans 65 bataljons Om Belfast zijn er 18, bij Down zijo er 10, de overige zijn over 't graafschap verdeeld. De ambulance is rijk voorzien en er is eeD voldoend aantal officieren van gezondheid. Het leger beeft 400 auto'.- en 200 motorrijwielen tot zijn dienst en bovendien eeD compleet stel seinen door middel van vlaggen, lantarens en beliograat over de geheele provin cie Bijna alle huizen zijn van wapenen voerzien; er zijn 800 000 geweien in voorraad, niettegenstaande het verbod van uitvoer uit Engeland, dat veel te laat kwam. 't Meest geliefkoosde mei k is de Martini-Enfield karabijn, dat een kleine 2000 M. draagt De Globe vernam, dat sir Edward Carson en andere Ulster-leiders op bevel der regeering zouden worden gearresieerd, wat van anderen karit echter wordt tegengesproken. Een prettig land. In een brief, die een Albaneesche ingenieur uit Boekarest aan hel Fran- sche blad »La Politique over de ont vangst van den nieuwen vorst van Albanië te Durazzo schreef, staat o a het volgende: »Ik scbrijf u met potlood, omdat er in het hotel, waar ik logeer en waar ik 30 francs per dag betaal, geen inkt te krijgen is. I)e eigenaar van het hotel vertelde mij, dat hij een klein fleschje bezeten had, maar dat dit omgevallen was en hij in heel Durazzo geen ander kon krijgetn. Een geschenk aan de natie? In financieele en handelskringen loopen volgens het Nieuws v. d. Dag geruchten omtrent de redenen voor bet bezoek, dat Zaterdag verscheidene personen uit de «haute finances ten paleize te Amsterdam hebben gebracht, waar zij door H. M. de Koningin aan den maaltijd werden genoodigd. Hare Majesteit zou met de heeren geconfereerd hebben over het denk beeld. dat de groote lichamen op handels- et) scheepvaartgebied en de voornaamste financieele instellingen aan de Regeeriog de gelden tot den bouw van een slagschip (dreadnought) zouden aanbieden, tenzij het noodige bedrag langs andeien weg wordt ge vonden. Onk het bezoek dezer dagen door H. M. aan Rotterdam gebracht, zou met zulk een plan in vei band staan. Hieraan voegt bet Handelsbl. bet volgende toe Zooals men zich herinnert heeft een dergelijk bericht reeds meermalen de ronde gedaan. Wij hebben de moeite uanomen nog eens te informeeren bij de bepren die in dit geval het best op de hoogte zouden moeten zijn. Geen hunner was echter iets bekend van een plan of een conferentie als in het N. v. d. D.-b„richt bedoeld De bijzetting van Prins Willem V. In September I.I. he< ft dr. K. T. W. Strootman, na een bezoek aan den vorstelijken grafkelder te Brunswijk. in een artikel in de *N. Rotterd Courant getiteld: «Een eerescbuld" uiting gegeven aan het denkbeeld om het stoffelijk overschot van onzen laaisten Pnns-Siadhouder, die daar sedert April 806 in den vreemde rust te midden van de dooden uil het Welfenhuis, naar het vaderland te doen oveibrengen. De schrijver van genoemd artikel ontving zeer vele be tuigingen van instemming uit ver schillende maatschappelijke kringen, waarbij de wensch werd uitge„pi oken dat het denkbeeld weidia mocht ver wezenlijkt woiden en Prins Willem V zijne laatste rustplaats te Delft mochi hebben hij die van zijne oudeis, ge malin en kinderen." EeD en ander heeft er toe geleid, dat eenige personen o.a. de minister »an staat jhr. mr. A. F. deSavoinin Lobman, de oud-minister van oorlog Sabron, prof P. J Blok mej. Johanna Naber, mr. F. A. C. graaf Van Lynden van Sandenburg, jhr. P. J. Vegelin van Claerbergen, de gep. It. generaais De Bas en Van Nooten (vwlke laatste m een uitvoerig artikel over Willem V ui de Tijdspiegel dezelfde denkbeelden heeft ontwikkeld), benevens majoor C. E. Baud (als commandant van het in 1793 door Prins Willem V opge richte korps rijdende artillerie), zich met dr. Strootman hebben veieemgd en er een adres tot H.M. de Koningin is gericht. In dit adrps wordt o.a. d- aandacht van H.M. gevestigd op het onmiskenbare feit, dat er in deze jaren van herdenking het denkbeeld is ont staan om het stoffelijk overschot van den laatsten Stadhouder, den vader van den eersten KoniDg der Neder landen, naar het vaderland te doen komen. («N. R. C.") Bierbelnsting. Naar men verneemt is bij den Raad van State aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot nadere regeling van den accijns op bier. Treub'» Ouderdomsrente. Naar wij vernemen, is tiet ontwerp van Minister Tieub ln de afdeeling'-n dei Tweede Katner zeer slecht om vangen. Zoowel de uitsluiting der bedeelden als de wijze waarop de gemeenten in de zaak woiden betrokken, wertl algemeen afgekeurd. «C'einr Zaaitijd en regen. Het is met de velden op het oogen blik treurig gesteldplassen water staan op het land en de geheele bodem is doorweekt. Begrijpelijk dat de land bouwer lederen dag verlangend naar een zonnetje uitziet, want 't is de zaaitijd van verschillende gewassen. Het spreekwoord zegt, dat Maart zeven zomersche dagen geeft, doch lot nog toe laten die op zich wachten. Hopen we, dat er spoedig droogte komt, want 't begint er heusch be denkelijk uit te zien. Leerlingen en oud-leerlingen der school voor verlofs-officieren, die 1 October a.s. vijf jaar zal hebben bestaan, stellen zich voor dit eerste lustrum feestelijk te zullen vieien. De heer Ds. D. A. van Krevelen voorzitter van den Bond voor Staats- penstoneenng, redactpur van het maan delijksorgaan De pensioen pari ij'', houdt hedenavond in «AinlCltla" een propagatida-lezing door lichtbeelden opgeluisterd. Aan het politiebureau zijn voor de rechthebbenden teiug te bekomen een bontkraag »n een pijp. De le luitenant A. baron van Heeckeren van Molecat»n van het 3e regiment huzaren te 's-Gt avenhage is overgeplaatst naar het le regiment alhier in garnizoen. Ook hier ter stede werd een sub-comité opgericht van het Hoef- ijzerverbond Binnenkort zal men om trent den arbeid van het comité meer -enternet). Mochten er dames zijn, genegen om met bet comité saam te werk-n, dan willen zij hiervan wel opgave doen aan de secietaresse mej. T. v d Stadt, Ziinlsingel 12. Emil HulIebroecU. Het was Maamlagavonü zeer vol in Arnicitia. wel een bewijs, dal de ver wachtingen zeer huog gespannen waren Nu. niemand is dan ook teleurgesteld. Met een kort woord opende de heer Pnns. waarna rie spreker vertelde >an Vlaanderen en van de levenswijze en an het doen en laten van de Vla mingen en vervolgens een drietal stu- dentenliedjes zong: »De gilde vieitn, Het testament van een student» ei «Champagne» Al spoedig had hij tiet tiar l van de aanwezigen veroverd en werden de refreinen meegezongen. Uit ging zoo door tot d« pauze. Na leze zong hij o.a. «Moederke alleen» »In T kla-ergroen». »l)e koekoek», »Ds Ooievaai«. Toen hij om half elf wilde heen gaan, lukte dit rnet en moest hu toegeven «Maseurken» Aan T applaus scheen geen eind te komen. Met een vroolijk en licht bart gingen allen huiswaarts. De vereoniging Handelsschool van Amersfoort en Omstreken veiga- rlert a.s. Maandag 30 Maart ter be handeling »au het jaarverslag; de rekening en verantwoording over 1913; verslag commissie tot nazien der rekeningen verantwoording over 1913; vei kiezing van 3 Bestuursleden wegens periodieke aftred'ng van de heeren J. H. van der Meiden en S. J van lluiuen enhetOedaoken w-'gensvertrek door den heer G W Scbeffers en herziening artikel 17 schoolreglement. De plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. onderwijzers heeft een pers-corf>missie van drie leden benoemd, welke voor schoolbaden, aanstelling van schoolartsen, salaris- verbetering, enz. schriftelijke propa ganda zal voeren. Het bestuur der afdaling werd samengesteld als volgtT. Boer, voor zitter; G. A. van Mechelen, secretaris; J. Dijk, penningmeester; F. Faber en A. H Hordijk, leden. We vestigen nog eens de aan dacht op de tentoonstelling »an werk stukken in de Ambachtsschool, welke aanstaanden Vrijdagmiddag om 1 uur wordt geopend Bij de ten Raadhuize gehouden aanbesteding van 200 gegalvaniseerd ijzeren privaatlonnen met 100 deksels werd ingeschreven door: C. A. van Kalveen voor f500, J F. Haarsma f490, 11 Brouwer f449, N. V. Lambrie Co te Maastricht, f440, en H. M. Riezebos voor f385. Gegund aan den minsten inschrijver. Ter Paardenmarkt j.l. Maandag gehouden werden aangevoerd: 400 paaiden. 200 hitten, 30 feulens. De piijs der luxe paarden liep van f550 toi f700; van weikpaarden van f 180 tot (500; van slachtpaarden van f 80 tol f 120; vari hitten van f80 tot f250; van veulens van f120 tot f230. De handel was vlug; veel buitec- landsche kooplui, waarbij talrijke Zigeuners, waren aauwezig. Ter gisteren gehouden veemarkt golden guste koeien van f 190.lot f210kalfkoeien van f 200.lot f240.kalfvaarzen van f 160.tot f210.-. O, die dienstboden. Mevrouw zij woont in Amster dam had al heel veel moeite gedaan om een goede dienstbode te kiijgen. Dat is tegenwoordig ongeveer even moeielijk als op een eenvoudige manier schatrijk te worden. Meviouw had besteedsters in den arm genomen, en tot dusverre gaf het allemaal niets. Er kwam geen dienstbode. Zij betaalde maar weer eens in schrijfgeld en een dag of wat geleden bood zich 's avonds een gedienstige aan Niet heel jong meer, dat was zoo op 't oog al te zien, ondanks 'i avonduur. Meviouw vroeg een en ander, de dienstbode ook. 't Scheen van weerszijden wel te zullen loopen. Maar nu vroeg de nieuwe dienst bode of zij haar «donzen bed» mocht meebiengen. Zij wilde er niet graag afstand van doen Meviouw wees er op, dat zij vol ledige verpleging kreeg en dus 't bed overbodig was. Maar 't «donzen bed» wilde zij toch maar liever meebrengen. En dan had zij een aap, een lief klein aapje, een geschenk; dat zou toch wel leuk thuis zijn, evenals een klein orgeltje, dat ook bij den inven taris behoorde. Van beiden kon zij absoluut geen afstand doeD en waar zij in betrekking kwam, bed, aap en orgel gingen mede De onderhandelingen sprongen af Een dienstbode met een inkomen van f 50 per week. Het Amsterdamsen blad «De Fakkel* vsitelt van eeri dienstbode, die naai het scheen van beroep ziekwordster was. De brave gedienstige leed aan bloed armoede, en bet werken was haar geen lust maar een last. Maar wij leven in deo tijd van de sociale wetgeving. Paar wist onze dienstbode van le profiteerenzij werd ziekwordster. Ze verhuurde zich eigens, maar den eersten dag, dat zij in functie was, werd zij ziek. De dokter werd gehaald, en deze constateerde bloedarmoede. Het dienen was voor haar ongeschikt. Het meisje moest dan ontslagen wor den, ze kreeg 6 weken loon uitbetaald en 6 weken kostgeld, samen ongeveer f 50 en de volgende week haalde ze bij een andere mevrouw hetzelfde grapje uit. Zoo wist ze f 50 in de week te verdienen. Het geval kwam aan het licht, doordat dezelfde dokter baar twee keer te behandelen kreeg. RECLAME. 1 Mei toelating van leerlingen tot den opleidingscursus voor Dienstbode Nuttige en Fraaie Hand werken Costuumnaaien Voorbereidend onderwijs Cursus in Dekkenen dienen (6 lessen). Aanmelding bij de Directrice. HET BESTUUR. het geheele jaar met J. F. RIEMVIS' Verpakte Vogelzaden en Voeders. Deze zijn de zuiverste in hunne samenstelling. Zangzaad v. Kanaries 15 ct. per pak. Pape- 'V: gaaienvooder, rijk ge- jf'è'y*'}W sorteerd in noten, 'uJ' VÏk zaden, pitten, enz. 20ct. ïïy/rW Per Universeel- voeder voor Lijsters, Merel8,Leeuwerikken, Meezen, Roodborstjes enz- 25 en 13 et. m per pak. Verkrijgbaar te Amersfoort bij ARNHEMSCHESTKAAT. Telefoon 104. Te S o e s t bij J3EUJBBELS. J. K. RIEM—VIS, Zaadhande), Den Haag. 2 dozijn hebben. Meneer Racksole, waarom heeft u nooit 't be stier gehad over een hotel?" „Dat mag de hemel weten," lachte Racksole, „maar u vleit me, meneer Babyion." „Ik? Vleien? U kent me niet. Ik vlei niemand, behalve misschien nu en dan eens een buitengewoon voornamen gast. En in dit geval geef ik eenige toepasselijke instructies omtrent de rekening." „Van voorname gasten gesproken, er is me gezegd, dat hier morgen een paar Duitsche prinsen komen." „Dat is zoo." „Wordt er dan iets gedaan? Moet ik ze vormelijk ontvan gen in de gang staan buigen, of zoo iets van dien aard „Dat is volstrekt niet noodig. Ieder is daar vrij in. De moderne hotel-eigenaar staat niet meer gelijk met een her bergier uit de Middel-Eeuwen, en zelfs vorsten en prinsen verwachten niet hem van aangezicht tot aangezicht te zien, tenzij er iets niet in orde mocht wezen, '-"t Is een feit, dat ik noch den Groothertog van Posen, noch Prins Aribert ooit heb gezien, hoewel ze me allebei vroeger al eens de eer heb ben aangedaan hier te logeeren. U zal merken, dat alle toe bereidselen behoorlijk genomen zijn." Ze bleven nog een oogenblik doorpraten, en toen wenschte Racksole den ander goeden nacht. „Laat ik u even naar Uw kamer brengen. De liften zullen gesloten zijn en u zal nergens iemand vinden om u den weg te wijzen. Wat mij betreft, ik slaap hier," en de heer Babyion wees naar een binnendeur. „Neen, dank u," zei Racksole, „laat ik maar eens alleen een verkenningstocht houden in ra'n eigen hotel. Ik geloof, dat ik m'n kamer best zal kunnen vinden." Toen Racksole zich in den grooten corridor bevond, begon bij hem omtrent dat vinden van zijn kamer wel eenige twijfel op te komen. Het nummer was 107, maar hij was ver geten of 't op de eerste of op de tweede verdieping was. Iemand die in een lift plaats neemt, let niet veel op verdie pingen. Hij ging verscheiden lift-deuren voorbij, maar van een trap kon hij niets ontdekken; in alle flinke hotels zijn trap pen vrij wel uit de mode geraakt, en hoewel de hotel-archi tecten nog steeds, terwille van de ouderwetsche gewoonte, voortgaan trappen te maken, worden ze meestal weggestopt in een of anderen achteraf-hoek, waar hun aanblik de oogen vaneen verwend en c'Smopolitisch pnbliek niet kan ergeren. Het hotel maakte een indruk van onbegrensde ruimte en doodelijke stilte en verlatenheid. Hier en daar, bij groote tusschenpoozen. gloeide een electrisch licht. Op de zware tapij ten waren de voetstappen van Racksole, die heel licht ge schoeid was, volkomen onhoorbaar en bij liep op zijn gemak op en neer, half geamuseerd, half getroffen door den indruk van donkerte en geheimzinnigheid, die zich op eens van hem had meester gemaakt. Hij verbeeldde zich, dat daar van uit de hoogte 't kalme gesnork van een duizendtal slapenden tot hem doordrong. Eindelijk vond hij een trap, een heele donkere en nauwe trap en een oogenblik later stond hij op de eerste verdieping. Weldra kwam hij tot de ontdekking, dat de num mers van de kamers op die verdieping niet verder liepen dan zeventig. Hij vond een tweede trap, en bereikte de volgende verdieping, welke hij, door de decoratie van de muren, als het terrein herkende waar hij wezen moest, en terwijl hij den corridor doorslenterde, begon hij, met een gevoel van voldoening over zijn succes, heel gedempt te fluiten. Op eens verbeeldde hij zich, dat hij op de dwars op de zijne uitloo- pende gang een voetstap hoorde, en instinctmatig trok hij zich terug in een soort van inham, waar een bedienden-tafeltje stond met een paar stoelen. De voetstap kwam nader. Voor zichtig om den hoek kijkende, zag hij, wat hij te voren niet had opgemerkt, dat er een stuk wit lint was vastgebonden aan den deurknop van een der slaapkamers. Toen kwam een man den hoek om van de dwarsloopende gang, en Racksole trok zich aanstonds terug, 't Was Jules Jules, met zijn handen in zijn zakken, en een slappen hoed over zijn oogen getrokken, maar verder precies zoo gekleed als altoos. Op dat oogenblik herinnerde Racksole zich met speciale duidelijkheid, wat Felix Babylon hem bij hun eerste onder houd had gezegd. Hij had wel gewild, dat hij zijn revolver had meegebracht. Hij begreep zelf niet precies waarom hij 't wenschelijke voelde van liet bij zich hebben van een revolver in een Londensch hotel van de meest vlekkelooze reputatie, maar hij voelde die wenschelijkheid nu eenmaal. In alle stilte kwam hij tot 't besluit, dat als Jules den inham waar hij stond voorbijging, hij dien zonderlingen, weinig vertrouwbaren kellner eens bij de keel zou grijpen en hem in die houding een paar heel eenvoudige vragen zou doen. Maar Jules was blijven staan. Weer gluurde de millionair even om den hoek. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2